holen versimpelt milieucontrole WIILEKE AIBERTI IN CONCERT Op naar de snert Oververhitte schoorstenen houden brandweer bezig 13 lm SNEL OP IBECAM.NL Clubs geven feestelijke aftrap carnavalsmaand I? L,i- ■11111 I I I I 111^ pzc x Frans ijrijven worden verplicht om logboek bij te houden ,0113-315649 ÈSK*. tifddBn-Ièïlancl: 0113-315520; ^"nderen: 0113-315570; 0800-0231 231 „dag 22 januari 2007 Idols in de Biet editie Bevelanden-Tholen 0T C. van Dis, die het overhandigde, meent dat i hoop ergernissen kan miieii, zowel aan de kant gemeentelijke controleur .,van de bedrijfseigenaar. Tail het regelmatig voor faalde papieren die de ïieur wil zien, moeilijk te cajn. Bijvoorbeeld omdat de boekhouder liggen, of tseg omdat de onderne- niet weet waar ze lig- een ondernemer moet inatzaken bijhouden", be- edewethouder. „De stof- èMj gebruikt, de afvalstof- ehij afstoot, het verbruik j;. water en elektriciteit - ió maar door. Het is vaak HV/W.BECAM.NL BEL 0900 9865 BECAM door Rob Paardekam GOES - Met het traditionele kwartettenbal in café Baarends in Goes hebben de carnavalsver enigingen van Goes, Lewedorp, 's-IIeerenhoek en Kwadendam- me zaterdag de aftrap gegeven voor een maand vol feest. De Pikpotters (Kwadendamme) houden op 10 februari een oude- renmiddag en in de kerk van 't Paerehat (!s-Heerenhoek) wordt zaterdag 3 februari een heuse carnavalsmis gehouden, waar mensen uitgedost kunnen ver schijnen. Natuurlijk hebben de verenigin gen weer motto's bedacht die de carnavalsvierders tot. grote crea tieve daden moeten brengen. Het motto van 's-Heerenhoek is: 'n Slienger an de kar geven, ter wijl de mensen in Kwadendam me geïnspireerd moeten raken door Me sprienge d'r uut. Arti Cai-naval in Goes heeft gekozen voor Je kan d'r een puntje aan zuuge! In Lewedorp en Kwadendamme vindt de grote optocht plaats op zaterdag 17 februai'i. Die in 's-Heerenhoek - de grootste van Zuid-Beveland - wordt een dag later verreden. In 't Hanzehat (Goes) trekt de stoet op dinsdag 20 februari door de straten. Ook in Oud-Vossemeer wordt carnaval weer uitbundig ge vierd. Daar geven ze komende zaterdag de aftrap. In café Daan Banaan kiest de prins vanaf 14.30 uur het nieuwe jeugdnarre- tje en jeugdprinsesje. De Vlooie- trappers houden hun grote op tocht op zaterdag 17 februari. Het motto: Hoe kan 't zo hroeie. (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. SCHOUWBURG MIDDELBURG DO 1 FEB 20.00 UUR "10-3300033 - www.theaterverkoopzeeland.nl zeeuwse almanak De ogen werden al wat slech ter, de oren vertoonden kuren en ook het geheugen van dat echtpaar uit Goes was niet meer zo scherp als het ooit was geweest. Onlangs, op een reisje naar Frankrijk, besloten ze in een wegrestaurant een hapje te eten. De auto kreeg een plek je op het parkeerterrein en de Goesenaren wandelden op hun gemak het enorme com plex in, op zoek naar het res taurant. Na de maaltijd beslo ten ze de auto weer op te zoe ken, maar hoe ze ook hun best deden, het voertuig was ner gens meer te vinden. Verschil lende keren liepen ze het par keerterrein over, maar geen spoor van de auto. De aanwijzingen van een Fransman die ze om raad vroegen, hielpen ook al niet. „Hoe komt hij erbij, met zijn opmerkingen over de andere kant van de weg? We zijn de snelweg helemaal niet overge stoken. Die Fransen, daar heb je ook niets aan", was de reac tie van de Goesenaar. Tot ze nog eens goed naar het wegrestaurant keken, dat over de snelweg was ge bouwd. De Schouwse brandweer had bij een lastige schoorsteenbraand vrijdagavond de hulp nodig van de Bevelandse collega's, die de beschik king hebben over een gespecialiseerde hoogwerker. foto Eric Noordermeer Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes Zeeuwse twirlsters winnen op NK NIEUWEGEIN - Sabrina Platjouw uit Lamswaarde is gis teren in Nieuwegein nationaal kampioene twirling gewor den. The Showgirls uit 's-Heerenhoek behaalde bij de teamwedstrijd eveneens de nationale titel. Op het onder deel Twirling liet de achttienjarige Platjouw bij de senior beginners alle andere deelneemsters achter zich. Tijdens cle nationale titel wedstrijden van de Nederlandse Twirlsportbond (NTSB) behaalde Judith Duerink (20) uit Kloosterzancle bovendien twee keer de tweede plaats. Zo wel bij de discipline Dance Twirl als bij het onderdeel Twee Baton stond ze op de tweede trede van het erepo dium. De 23-jarige Daphne Adam uit Hulst sleepte bij het Dance Twirl een zevende plaats in de wacht, terwijl ze in de categorie senior intermediate van de discipline twir ling op de zesde plek eindigde. Allen zijn lid van The Showgirls uit 's-Heerenhoek. Deze vereniging was tijdens de tweedaagse wedstrijden in Nieuwegein bijzonder suc cesvol, want naast de individuele prijzen, won de club bo vendien op het onderdeel dance twirl voor teams de natio nale titel. De vijf deelnemende dames kregen na een goed uitgevoerde routine van de jury de beste beoordeling en kroonden zich dus tot Nederlands kampioen. Nieuwe kap molen komt eerder HEINKENSZAND - Molen De Vijf Gebroeders in Hein- kenszand krijgt komende donderdag al haar nieuwe kap. Dat is een week eerder dan gepland. Het bestuur van de molenstichting besloot tot deze versnelde actie, omdat de tijdelijke kap tijdens de storm van afgelopen donderdag van de molen werd geblazen. Na het plaatsen van de kap heeft de molenmaker nog ongeveer twee maanden nodig om het binnenwerk van De Vijf Gebroeders te herstellen. Begin april beschikt Heinkenszand dan weer over een draaivaardige molen. Later dit jaar volgt nog een officiële opening. Groep mishandelt vrouw en man GOES - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag aan de Nieuwe Rijksweg in 's-Heer Hendrikskinder en vier mensen aangehouden die even daarvoor een 22— jarige vrouw uit Heinkenszand zouden hebben mishan deld. Het slachtoffer liep over de Westsingel in Goes toen de vermoedelijke daders haar enkele verwensingen naar het hoofd slingerden. De vouw riep daarop iets terug. Toen ze iets later bij twee mensen die haai- ophaalden in de auto wilde stappen, werd ze aan haar haar uit de wa gen gesleurd en daarna geschopt en geslagen. Een andere inzittende van de auto kreeg een paar vuistslagen in zijn gezicht. Kort daarop kon de bestuurder de auto starten en wist het drietal weg te komen. De verdachten zijn twee vrouwen van 20 en 21 jaar oud en twee mannen van 23. Ze komen allemaal uit de gemeente Goes. pSSE - Bedrijven in de pate Tholen worden in de ^[verplicht een zogehe- jlieülogboek bij te houden, giste exemplaar werd za- roverhandigd aan de fami- ^elisse in Slavenisse, die ïieune groente- en viskwe- jlficieel opende. zoeken, zoeken en nog eens zoe ken naar al die gegevens. Dat kan ergernis opleveren." Het milieulogboek moet orde in de chaos scheppen. Als onderne mers het goed bijhouden, wordt de controle een fluitje van een cent. Dan wordt er behalve er gernis ook veel tijd bespaard. „Een controle wordt dan een feestelijke bijeenkomst", stelde Van Dis met enig gevoel voor overdrijving. Tholen is de tweede gemeente in Zeeland die haar vergunnings- plichtige bedrijven een milieu logboek geeft. Borsele deed dat al eerder. Volgens Van Dis is het niet geheel vrijblijvend. „We ver wachten dat ondernemers het boek echt gaan gebruiken, an ders heeft het geen zin." De wethouder maakte verder be kend dat de gemeente doorgaat met het geven van cursussen duurzaam ondernemen voor be drijven. Dertig ondernemers volgden die cursus vorig jaar en voor de volgende reeks, die in fe bruari begint, hebben zich in middels al twintig belangstellen den aangemeld. Onder hen ook A. Cornelisse, de eigenaar van de nieuwe groente- en viskweke- rij die zaterdag het eerste log boek ontving. In het buitenge bied bij Stavenisse kweekt hij onder meer zeekraal, tarbot en zeebaars. Content Wat dat laatste betreft, is hij de eerste in Zeeland. Gedeputeerde A. Poppelaars, die de kwekerij officieel opende, zei daar zeer content mee te zijn. „De Zeeuw se aquacultuursector is weer een product rijker en dat doet mij deugd. De verdere ontwikke ling van de aquacultuur is name lijk precies wat het provinciaal bestuur voor ogen staat nu blijkt dat de zee, die vijftig jaar geleden nog rijkelijk gaf, niet on uitputtelijk is." iideren ienken aatnamen fob Paardekam 1ELINGE - Het Floddertje- de Jip en Jannekedreef of Mlje-plantsoen. Ze zou- ei over een paar jaar zo- tkunnen zijn in Biezelinge. naeente Kapelle heeft be stol scholieren de straat- s voor de wijk Zuidhoek KWADENDAMME - Even dreigden de deelnemers aan de snertwandeling ook snert- weer te treffen, maar het klaarde op, en dus konden ze hun dertien kilometer lange tocht zaterdagmiddag onder aangename omstandigheden afleggen. De wandeling leidde langs onder meer de onlangs opgeknapte Zwaakse Weel en het Heggengebied bij Nisse. Gids André Hannewijk van natuurmonumenten voorzag het natuurschoon van de nodige tekst en uitleg. Aan het eind van de tocht stond voor alle deelnemers een dampende kop erwtensoep klaar. foto Willem Mieras Advertentie a kiezen. ri is uitgeroepen tot An- ÜG Schmidt wijk en dus see straatnamen worden ed aan haar boeken. De ate heeft de afgelopen ito eerste van drie grote tóen geplaatst, die de 3 van de nieuwbouwwijk taai' moeten maken voor aten. Jip en Janneke, de be- creaties van de in Kapel- ton Schmidt, staan daar sijk Zuidhoek, ten zuiden Espoor en aan de westzij- r Kt huidige dorp Biezelin- rien over een periode van eparzo'n zeshonderd hui- hotiwd. Onlangs is begon- Kt het bouwrijp maken torste gronden, dke straten al die huizen ffitestaan, mogen kinderen alie scholen in de gemeente fc de komende weken be- •Ze kunnen kiezen uit een ®t namen, maar mogen df ideeën aandragen, p de Annie M. G. Schmidt- voorafgaand aan de ge- van de schrijfster op i maakt de gemeente be- *dke straainamen het ge- nzijn. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De ramoneur was nog warm van de avond te voren. Voor de derde keer in een paar dagen tijd moest de brandweer zaterdagochtend in Zierikzee het dak op om het vuur in een schoorsteen te be dwingen. De bewoner van het huis in de Volkerakstraat had zelf vanuit de dakkapel met een tuinslang weten te voorkomen dat de von ken die uit de pijp sprongen, zouden inbranden. De overver hitting was vermoedelijk ont staan door opeenhoping van roetdeeltjes. In dit geval vol stond het vegen van de pijp met de ramoneur, waarna de tempe ratuur in het rookkanaal direct zakte en de brand onder contro le was. De brand op de late vrijdaga vond in de Sint Domusslraat was aanzienlijk lastiger, aldus commandant F. Pijnenborgh. De schoorsteen van de oude wo ning was voorzien van een nieuw doorgevoerde pijp. Door de hitte was het vuur echter doorgeslagen. Daardoor ont stond er een rookontwikkeling in de slaapkamers. In eerste in stantie was onduidelijk of het vuur zich verder had verspreid. Uit voorzorg werd een deel van de wanden en vloer op de slaap kamers opengehaald en een stuk van de schoorsteenpijp afgebro ken. Omdat ook dat geen uitsluitsel gaf, besloot de officier van dienst de hulp van de hoogwer ker van het korps Goes in te roe pen. Zo kon van bovenaf wor den gekeken of er op andere plekken in het dak problemen waren. De hoogtewerker is tevens uitge rust met een warmtecamera, waarmee brandhaarden in de tussenruimten van gebouwen kunnen worden opgespoord. Dit voorkomt onnodig breekwerk, legt Pijnenborgh uit. De brand weer Schouwen-Duiveland heeft zelf nog niet zo'n camera, maar Jhij is wel besteld. „Wij moeten het voorlopig nog even doen met een soort laserthermo meter waarmee je de tempera tuur kunt meten. Dat werkt ook prima, maar met een warmteca mera kun je echt dwars door mu ren 'en plafonds heen kijken. Heel effectief dus bij dit soort gevallen, zeker wanneer je met oude panden te maken hebt." Veel schoorsteenbranden ont staan volgens Pijnenborgh door verkeerd gebruik van de haard. Hij adviseert het rookkanaal mi nimaal één keer per jaar te laten vegen, en raadt het gebruik van boomstammetjes aan. Op afval hout zitten vaak met verfresten, wat roetvorming in de hand werkt. Dat geldt ook voor recla mefolders en soortgelijk papier om de haard aan te steken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25