ixtra brug verdeelt bewoners Hoezo niet meer van deze tijd? Actie tegen jongeren in Bastion ZC Havenschepen Gent wil snel besluit over zeesluis Terneuzen Prijs Zeeuws-Vlaams project voor jonge gehandicapten ^commissie voorbewoners Punt willen gelijktijdig weg over Ramsburg maandag 22 januari 2007 wil ijUiilsSeg nimC - De bewoners i;i wooncomplex Basti- lenen de buurt wil h(jjt Vooral de komst als de ouderen L'stolt op bezwaren bij Is van Nieuwe Ooster- „il Middelburg. fii Quinten de Bruine is tutekeningenactie begon- jl je komst van jonge- je! Bastion. pii?! ermee eens dat jon- geren met een laag inkomen een goedkope woning moeten krij gen. Je moet ze alleen niet alle maal bij elkaar in één complex zetten. Als er ouderen uit gaan, zorg dan voor een spreiding van jong, oud en groepen daar tus senin. Maak er vooral geen jon- gerengetto van." En zeker niet in het Bastion, vindt hij. „Dit is nu een rustige buurt. Als je zo veel jongeren bij elkaar zet. leidt dat tot overlast bijvoorbeeld van geluid. Dan gaat de rust verloren. Ik ben zelf ook jong en student geweest. Ik weet dat je dan minder betrok kenheid voelt bij je omgeving." De eigenaar van het Bastion, Zorgstroom vindt dat de wonin gen niet meer voldoen aan de ei sen voor ouderenhuisvesting. Het is de bedoeling dat de bewo ners verhuizen naar een nieuw complex dat aan de Olmenlaan wordt gebouwd. Woningcorpora tie Woongoed neemt het Bastion dan over en verhuurt de wonin gen aan jongeren. Enquête Uit een enquête van de bewo nerscommissie van het Bastion bleek in november vorig jaar dat de bewoners zelf niet weg willen. Zij zijn zelf nog wel te vreden over de woningen. Boven dien vinden ze de huur in het toekomstige complex aan de Ol menlaan (waarschijnlijk rond de zeshonderd euro) te hoog. Bovenop de enquête van de be wonerscommissie komt nu een handtekeningenactie van buurt bewoner De Bruine. Hij heeft in middels negen van de 25 brie ven die hij bij straatbewoners in de bus heeft gestoken, terug, en er zijn er nog drie in aantocht weet hij. Van die negen zijn er acht tegen de komst van jonge ren in het Bastion. De negende is een reactie waaruit blijkt dat de bewoners van dat pand ver deeld zijn: de een vindt het pri ma dat de jongeren komen, de ander weet het nog niet. De Bruine heeft de deadline voor reacties op 26 januari ge zet. Afhankelijk van de resulta ten zal hij het onderwerp aan kaarten tijdens de eerstvolgen de vergadering van de wijktafel binnenstad. Terneuzenaar mishandeld na ruzie toils Sep „„„„..G - De extra brug 5 Middelburg met de 5Mlverbinden, vormt een mam tussen bewoners van f„ en die van de Punt. ^Jconimissie is teleurge- utr de twijfel die de ge- esad heeft bij de brug. pal wordt mogelijk een EP opgericht om 'een uit- problcmen' te voorko rten geen bezwaar te- !Ónig, mits dan meteen jflieuwe weg over Rams- aangelegd naar de zegt T. Tuinhof, die (c pui woont. „Als die weg komt, dan gaan we een t?p oprichten", kondigt «enteraad van Middel lat vanavond een beslis t-een onderzoek naar de rrjidebrag. Die zou aan kalken geschikt wor- fietsers en voetgan- £2 door er ook auto's h!en rijden, zou de Sta- ■„r ontlast kunnen wor- naantal fracties twijfelt dht nuttig is. «gesteld ttommissie die bestaat FKisvan de Kaaien is te- over die twijfel, «der A. Bareman van ipiissie heeft nut en Iran de brug nogmaals landacht gebracht in Jé jachten: K31231 Nagt/m vrijdag ge- %de openingstijden; fcjstot 12.00 uur 1CT1E WEREN fAiiistraat 18 «8070 f3 MIDDELBURG "8-493000 "8-493009 ®:'edwalch@pzc.nl 'Bertcelder panden Broek •Osman banden Hurk Wes (sport) ^ALE REDACTIE laspark 28 «3! 'AAGOES '""3)315669 SJIIET »«c.nl web@pzc.nl een brief aan verkeerswethou der F. Streng en de gemeente raad. „Plet is onverantwoord om nog meer risico's.te nemen door te treuzelen over een oplossing die binnen handbereik ligt", schrijft zij. De bewoners van de Kaaien klagen al lange tijd over gevaarlijke situaties. Volgens de gemeente kunnen die pas echt worden opgelost als de nieuwe Dammenroute in 2010 klaar is. De extra brug over het Kanaal door Walcheren is in de ogen van de Kaaicommissie een kans die niet onbenut mag blijven. Voor bewoners van de Punt ligt dat anders, waarschuwt T. Tuin hof, die dit weekeinde met buren heeft overlegd. „Zeker in de zomer komt er dan veel ver keer over die brug en de Punt naar de Nederstraat. En wat dacht je van vrachtwagens. We moeten niet het ene probleem vervangen door het andere." Hij dringt er daarom op aan de brug alleen aan te leggen als gelijk tijdig een zogenoemde bypass wordt gemaakt over Ramsburg (Oostperkweg) naar de Veer- seweg. Dan hoeft het verkeer niet over de Punt. „Ik heb van raadsleden gehoord dat dat ook de bedoeling zou zijn. En dan hebben wij er geen bezwaar te gen." De gemeenteraad komt van avond in het stadskantoor bij een om over de brug te praten. Tijdens de commissievergade ring van een week geleden ble ken alleen PvdA, CDA en Groen- Links voor een onderzoek naar de brug. Zij hebben samen veer tien van de 29 zetels en dus geen meerderheid. Coalitiegenoot SGP heeft drie zetels, maar zet te vorige week vraagtekens bij de extra brug. abekerke - toneel orpshuis ÏABTSKERKE - Toneel- jaj Schrabbekerke zet jra zaterdag het toneel- Fisop voor de buren...' op cl™ in dorpshuis Vers- 's-llecr Abtskerke. voor de buren...' is, vol- toneelvereniging, 'een s?rl in drie bedrijven' bad van Hans van Wijn- i jubileumreceptie auisarts loopt finan- :«hand en dat leidt tot verwikkelingen, luidt verhaal. De zaal is fónden open om 19.00 voirstellingen beginnen S uur. Na afloop is er tóg en zaterdagavond ten na, De Volksdansgroep Vlissingen beschikt voor elke dans over een ander, bijpassend kostuum. door Maurits Sep VLISSINGEN - Laatst zei nota bene een ervaren volksdanser dat volksdan sen niet meer van deze tijd is. Laaiend, waren ze bij de Volksdansgroep Vlissin gen, herinnert Chris Verheul zich. De vereniging bestaat vijftig jaar en maakt een bloeiperiode door. „We hebben zelfs weer een kindergroep én een thea tergroep." Verheul verwondert zich er zelf ook wel wat over. Natuurlijk, hij vindt volksdan sen ontzettend leuk. „Maar soms zit je als vereniging in een dip en dan plotse ling is de belangstelling weer groot. We groeien nu als het ware tegen de klip pen op." Op dirsdag telt de groep 36 leden, op woensdag 15 en op donderdag zo'n 25. En dat dus elke week. De kindergroep gaat tot ongeveer twaalf jaar. Dan valt er een gat in de leeftijdsopbouw. Tie ners en twintigers zijn er geen, pas bij de dertigers begint het weer te leven. Carola Dollenkamp (49) uit Grijpskerke is één van de nieuwste leden. „Ik liep vo rig jaar met mijn zus in Oost-Souburg op de braderie, toen ik de volksdansver eniging zag en hoorde. 'Dat lijkt me wel wat', zei ik tegen haar. En toen heb ik me aangemeld. Ik zat al bij een toneel groep, maar daarmee ben ik gestopt. Dat was ik toch al van plan, en twee ver enigingen is me ook te veel." Na tien beginnerslessen kreeg Dollen kamp al de vraag of ze wilde meewer ken aan de jubileumvoorstelling die af gelopen zaterdag is gedanst. Voor de ge legenheid is de oude theatergroep van de vereniging, Vranje, nieuw leven inge blazen. Oude, ervaren leden helpen jon ge nieuwelingen. Uiteraard voor deze ene avond, maar stiekem ook in de hoop dat de jonge garde Vranje levend zal houden. Het optreden van Vranje luidde zater dagavond het jubileumjaar in. Pakweg tweehonderd leden en oud-leden kwa men samen in De Zwaan in Oost-Sou burg. Chris Verheul uit Vlissingen is het oudste lid; in leeftijd (78) en in lidjaren (35). „Dansen houdt je jong, zeggen ze wel eens en zo voelt het ook echt. Maar dat is niet de reden dat ik het ben gaan doen. Ik was vlak na de oorlog lid van de Arbeiders Jeugd Centrale. Daar werd ook gedanst. Daar ben ik tot 1954 of zo bij geweest. Toen ben ik ook ge stopt met dansen. Tot ik in 1972 een op treden van Vranje zag. Daardoor werd ik weer gegrepen." Dollenkamp wordt vooral heel vrolijk van volksdansen. „Van het dansen zelf en van de muziek. Ik kom echt moe thuis. Het is voor mij ook wel een alter natief voor sporten. Ik ben niet zo'n sporter." Verheul en Dollenkamp delen een voor liefde voor de Macedonische volksdan sen. Omdat die zo beweeglijk en rit misch zijn, verklaren ze. „Heel onregel matig soms: zeven-achtste, negen-acht ste, of hoe het ook mag heten. Ik ben niet zo muzikaal aangelegd", lacht Ver heul. „Ervaring is heel belangrijk. Daar om dans ik ook één keer per week. Nog steeds ja." Macedonische, Griekse, Israëlische, Ja- foto Ruben Oreel panse, Chinese, Amerikaanse, Franse - dansen van over de hele wereld kennen ze bij de Vlissingse Volksdansvereni ging, en voor elke dans is een bijpas send kostuum beschikbaar. Verheul: „Wij zijn heel internationaal ingesteld. Mensen denken vaak aan de Nederland se klompendansjes en vinden het daar om meteen oubollig. Maar dat is het niet." „Klompendansen,.alsjeblieft niet", gruwt Dollenkamp. Berna van Waveren (73, jaar oud, 26 jaar lid) komt tussen beide. „Meid, je hebt geen idee hoe moeilijk die zijn. Soms dans je vijf toe ren in één dans. En dan niet zoals je ze op tv ziet, van dat: hup-tu-tu-tu. Nee, echt anders hoor. En heel vermoeiend." Maar ja, ze staan niet op het program ma. „Er wordt niet om gevraagd", zegt Verheul. Net zo min als om Zeeuwse dansen. Erg vindt hij dat niet. Hoewel: „Het zou wel weer eens leuk zijn om de horlepiep te dansen." De Volksdansgroep Vlissingen viert het jubileum dit jaar met nog een aantal ac tiviteiten, zoals een lentebal en een gou- den-voeten-feest. Meer informatie is te vinden op www.volksdansvlissingen.nl door Kris Naudts en Wout Bareman GENT - De Gentse havensche pen Sas Van Rouveroij vindt dat nu snel moet worden beslist over de bouw van een nieuwe zeesluis in Temeuzen. „Met het huidige sluizencom- plex heeft Gent een maximale capaciteit van ongeveer 35 mil joen ton. We zitten nu aan 32 miljoen ton. Voor een groot deel van de wereldbulkvloot is het niet mogelijk onze haven binnen te lopen." De schepen rekent er op dat in 2008 de knoop wordt doorgehakt De Vlaamse minister van Open bare Werken Kris Peeters zei tij dens de nieuwjaarsreceptie van de Gentse haven dat een nieuwe zeesluis voor 2018 mogelijk moet zijn. Een radarsysteem moet de bediening van de Zelza- tebrug verbeteren. Ook het ra diocommunicatiesysteem van de Gentse haven wordt vervangen. Volgens Van Rouveroij is techno logische dynamiek cruciaal voor de economische heropleving van het maritiem-industriële gebied rond het Kanaal Gent-Terneu- -.zen. De schepen meent dat er in Vlaanderen behoefte bestaat aan een overgang van een econo mie gebaseerd op procesindus trie naar een op innovatie ge stoelde kenniseconomie. De ha ven van Gent dient daarbij een voorti'ekkersrol te spelen. Van Rouveroij: „Een creatieve economie met een hoge toege voegde waarde, waarbij naast een volgehouden aandacht voor de klassieke industrieën er ook ruimte komt voor sterke groei sectoren als de energietechnolo gie, milieutechnologie en de geïntegreerde logistiek. We moe ten bouwen aan kennisnetwer ken en grensoverschrijdende in novatie. De driehoek van haven, stad en universiteit/hogescholen moet verder worden versterkt. De universiteit en de Gentse ho ge scholen moeten meer dan ooit hun weg vinden naar de on dernemers in de maritieme en niet-maritieme cluster van de haven." Samenwerking Van Rouveroij hield een warm plei dooi voor samenwerking tussen havengebruikers, en de wereld van onderwijs en politiek. „Die samenwerking moet vervolgens ook ruimer worden gezien bin nen de Euregio Scheldemond met de Hogeschool Zeeland en Zeeuwse kennis- en innovatie centra", aldus de havenschepen die een voorstander is van sa menwerking tussen de havens van Gent, Terneuzen en Vlissin gen. Van Rouveroij: „Nu de liefde tussen Zeeland Seaports en Rot terdam wat is bekoeld, wil ik graag de banden opnieuw aanha len. Misschien dit keer geen hu welijksaanzoek maar wel een LAT-relatie. We hoeven immers het bed niet te delen om hetzelf de te dromen." De nieuwe Gentse havenbewind voerder vindt dat ook de Vlaam se havens onderling moeten sa menwerken, hoewel hij beseft dat dit moeilijk ligt. Roger De Croock, voorzitter van de Vere niging van Gentse Havengebon den Ondernemingen zei dat Gent in het komende anderhalf jaar zijn kansen voluit moet grij pen en voluit gaan voor een tweede zeesluis in Terneuzen. Tegen het najaar van 2008 wor den de studieresultaten ver wacht van een Vlaams-Neder landse projectgroep over de ma ritieme toegankelijkheid en de logistieke potentie van de ka naalzone Gent-Terneuzen. TERNEUZEN - Een 37-jarige man uit Terneuzen is in de de nacht van zaterdag op zondag in zijn woonplaats mis handeld. De man kreeg tussen half vier en kwart voor vier in de 2e Verbindingsstraat een woordenwisseling met twee mannen in een auto. De 37-jarige man kreeg een biei'fles naar zich toegegooid en een van de mannen zwaai de met een mes. De Terneuzenaar probeerde met zijn in middels gearriveerde broer een van de mannen te over- meesteren. Hij raakte daarbij gewond aan zijn gezicht en liep messteken op aan zijn ax-rn. Hij is per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. De politie heeft een 30-jarige man uit Oost-Soubui'g aangehouden op verdenking van het toebrengen van messteken aan de Terneuzenaar. Zeeuwse twirlsters winnen op NK NIEUWEGEIN - Sabx-ixxa Platjouw xiit Lamswaarde is gis- teren in Nieuwegein nationaal kampioene twirling gewor- den. The Showgirls uit 's-Heerenhoek behaalde bij de teamwedstrijd eveneens de nationale titel. Op het onder deel Twii-ling liet de achttienjarige Platjouw bij de senior beginners alle andere deelneemsters achtei' zich. Tijdens de nationale titelwedstrijden van de Nedexdandse Twix-lsportbond (NTSB) behaalde Judith Duerink (20) uit Kloostex-zande bovendien twee keer de tweede plaats. Zo wel bij de discipline Dance Twix'l als bij het onderdeel Twee Baton stond ze op de tweede trede van het erepo dium. De 23-jarige Daphne Adam uit Hulst sleepte bij het Dance Twix'l een zevende plaats in de wacht, terwijl ze in de categorie senior intei-mediate van de discipline twix-- ling op de zesde plek eindigde. Allen zijn lid van The Showgirls uit 's-Heei-enhoek. Deze vereniging was tijdens de tweedaagse wedstrijden in Nieuwegein bijzonder suc cesvol, want naast de individuele pi'ijzen, won de club bo vendien op het onderdeel dance twirl voor teams de natio nale titel. De vijf deelnemende dames ki-egen na een goed uitgevoerde routine van de jury de beste beoordeling en ki'oonden zich dxis tot*Nedei"lands kampioen. Hennepkwekerij opgerold OUDE-TONGE - In een loods in Oude-Tonge een grote hennepkwekex-ij ontdekt. De politie was getipt en deed viijdagavond tegen middernacht een inval in het pand aan de ITeerendijk. Daar vonden ze zo'n 3600 wietplan- ten, inclusief de benodigde spullen om de hennep te kwe ken. Planten en appai'atuur werden in beslag genomen en vei'nietigd. Een 39-jarige Rotterdammer is aangehouden. Inbraak in dertien caravans OUDDORP - De politie onderzoekt de toedracht van de inbraak in dertien stacai'avans op een camping aan de Strandweg in Ouddorp. Vrijdag wei'd ontdekt dat er een nog onbekend aantal goederen was gestolen. Onder invloed op snorfiets YERSEKE - Op het Berkhof in Yerseke is in cle nacht van zaterdag op zondag' een snorfietser aangehouden wegens dronken lijden. Hij x-eageerde niet op stoptekens van de politie. Bij een blaastest bleek clat de 40-jarige man uit Yerseke viermaal de toegestane hoeveelheid alcohol had genuttigd. Hij kon zijn rijbewijs inleveren. door Maurits Sep MIDDELBURG - De Wcst- Zeeuws-Vlaamse activiteiten- commissie voor gehandicapte kinderen heeft zaterdag de Zeeuwse voorronde voor de Ri chard Krajicek Foundation Award gewonnen. Dat levert de commissie D'r Bie duizend euro op. Zij dingt op woensdag 21 fe bruari ook mee naar de landelij ke prijs. De commissie heet D'r Bie om dat zij als doel heeft gehandicap te kinderen tot 18 jaar te betrek ken bij de samenleving. Door het organiseren van sport- en spelactiviteiten draagt de com missie bij aan de integratie van deze kinderen. Dat, en het feit dat het een initiatief is dat ouders van gehandicapte kinde- ren zelf hebben genomen en draaiende houden, was voor de jury reden D'r Bie de prijs toe te kennen, zei gedeputeerde H. van Waveren. De commissie D'r Bie bestaat sinds januari 2005. „We hebben in 2004 de behoefte gepeild en die bleek er wel degelijk te zijn", vertelde voorzitter Mieke Haartsen. „West-Zeeuws-Vlaan- deren is dunbevolkt en vereni gingen hebben geen mogelijkhe den om iets speciaals te doen voor gehandicapten. Ook scho len doen eigenlijk niks extra's." De doelgroep is te klein voor be staande verenigingen en organi saties. D'r Bie vult dat gat. Van af het begin doen ongeveer 25 kinderen mee aan de activitei ten. Er is een keer per week zwem- en mxiziekles, twee keer per maand sportles en een keer per maand een kookcxxrsus en een instuif. „Omdat we niet te veel en niet te vaak activiteiten hebben, slagen we er ook in ouders erbij te betrekken en vast te houden als vrijwilliger", verklaarde Haartsen. Ouders be talen ook een eigen bijdrage voor de activiteiten waaraan hun kinderen meedoen. „Net als bij een gewone- vereniging", merkte zij op. De commissie D'r Bie is per jaar 4500 euro kwijt aan kosten. Pak weg 2500 euro komt binnen aan giften en eigen bijdx-agen van ouders. Haartsen: „De rest moe ten we bij elkaar spx'okkelen." De duizend euro die ze nu heb ben gewonnen, komt daarom goed van pas. De Richax-d Krajicek Founda tion Award is een prijs voor pro jecten die de jeugd stimuleren meer aan spox't te doen en meer te bewegen en voor projecten die een sociale functie hebben. Op woensdag 21 februari mogen alle provinciale winnaars zich presenteren tijdens het ABN Amro tennistoernooi in Rottex- dam, waarvan Richard Krajicek directeur is. Visstand in Veerse Meer is goed en slecht GEERSDIJK - Het gaat goed én slecht met de visstand in het Veerse Meer. Door een biologi sche bril gezien gaat het prima: het water is schoxxer, zouter, hel derder en er zijn veel meer soor ten dan voordat de Katse Heule in gebruik'werd genomen. Het dooxiaatmiddel in de Zand- kreekdam heeft de waterkwali teit snel helpen verbeteren. Maar voor de beroepsvissers valt er tot nu toe weinig te halen en ook de sportvisser kijkt op z'n neus. De forellen, graatma ger van de zeeluis, trekken weg. De intrek van paling valt erg te gen omdat de glasaal (jonge pa ling) massaal op de trek vanuit de Sargassozee wordt afgevan gen voor kweek in China. J. Geleijnse, van de Visstand Be heer Commissie (VBC) praatte de leden van de Sociëteit Noord-Beveland afgelopen weekend bij over de visstand in het Veerse Meer, die door de VBC in de gaten wordt gehou den. Dat gebeurde in het land goed Rijckholt in Geersdijk. J.W. Slager, pi-ojectleider peil- studie Veerse Meer van Rijkswa terstaat, gaf uitleg over de peil- veranderingen in het Veerse Meer. Op de lange duur zou het Veex'se Meer-peil zomer en win ter x'ond tien centimeter onder NAP moeten schommelen, het peil dat nu in de zomer wordt ge handhaafd. Door het elke'win ter met 60 centimeter te verla gen naar min vijftig, gaat nu een potèntieel natuurgebied van in totaal 290 hectare verloren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11