Dotteren mogelijk in Terneuzen Dorpen worden mooier van N57 Van Gelder spoort bij afscheid Statenleden aan buiten de muren van Abdij te kijken Bestuur Den Dullai gaat niet verder mei directeur Hoekstra Kerk Renesse niet tegen verruiming sluitingstijd horeca (3 Advies Gezondheidsraad VVIOOPI door Claudia Sondervan TERNEUZEN - Zeeland maakt toch kans op een eigen dotter- centrum voor hartpatiënten in Zeeuws-Vlaanderen. De Gezond heidsraad vindt dat in regio's die ver van de huidige dottercen tra liggen, zoals Zeeland, bij uit zondering gedotterd mag wor den in een gewoon ziekenhuis. De Gezondheidsraad noemde daarbij Zeeuws-Vlaanderen. Dotteren en het inbrengen van implanteerbare defribrillatoren zijn nu aangemerkt als bij zondere medische verrichtingen die enkel in aangewezen hart- centra mogen gebeuren. Minis ter Hoogervorst vindt dotteren zo gangbaar geworden dat gewo ne ziekenhuizen dat goed aan kunnen. De Gezondheidsraad wil dat niet en geeft de voorkeur aan uit breiding van de capaciteit in de bestaande negentien hartcentra, Kinderboerderij krijgt cheque CLINGE - De stichting Kinder boerderij in Clinge krijgt van middag een cheque van de orga nisatoren van de kerstmarkt in Clinge. Die bracht 1000 euro op en daar komt nog 70 euro bij, bijeengebracht door de leerlin gen van de Clingse basisschool. Tijdens de kerstmarkt heeft de kinderboerderij zelf ook drie honderd euro bij elkaar gesprok keld. Christelijke basisschool De Ark in Hulst krijgt maandag een che que van 700 euro van het natio naal kinderfonds Jantje Beton. De Ark heeft nog geen bestem ming voor het geld gevonden. omdat die beschikken over een thoraxkliniek voor als er compli caties optreden. ZorgSaam Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen is al geruime tijd in gesprek met de academische zie kenhuizen in Rotterdam en Gent over een eigen dotterkli niek, zegt directeur zorg J. van der Heide. Hij voelt zich ge steund door het advies van de Gezondheidsraad„Wij hebben de unieke positie dat wij op min der dan dertig minuten afstand een thoraxkliniek in Gent heb ben. Bovendien hebben wij car diologen die ervaren zijn in het dotteren, die doen dat nu in Gent. Wij kunnen voor Zuid- West-Nederland een expertise centrum worden." Ziekenhuis Walcheren in Vlis- singen heeft ook aspiraties om zelf te dotteren, heeft zelfs al een katheterisatiekamer, maar ligt wel verder van een thorax centrum. Momenteel zendt dat ziekenhuis patiënten naar Ant werpen. Vanuit de Oosterschel- deziekenhuizen gaan dotterpa tiënten naar De Klokkenberg in Breda. Als de Zeeuwse ziekenhuizen het eens worden, kunnen in Ter- neuzen jaarlijks zevenhonderd dotterbehandelingen plaatsvin den, schat Van der Heide. „Dat past in het samenwerkingsmo del waarbij de ziekenhuizen zou den Mezen voor locatieoverstij- gende belangen. Dit is daar één van." Het biedt bovendien de kans om Zeeuwse patiënten binnens lands te houden, merkt Van der Heide op. Hij noemt de kost van een dot terkliniek wel een zaak van de lange termijn. „Het heeft grote financiële consequenties en het vergt een uitbreiding van het aantal cardiologen." Scheidend commissaris Van Gelder met zijn opvolger Peijs. foto Lex de Meester door Ben Jansen MIDDELBURG - Nog één keer gaf hij zich over aan zijn gelief de manier van werken: beïnvloe ding door middel van een toe spraak met een boodschap. „Blijf in debat met de burger", hield W. van Gelder de Staten van Zeeland gisteren voor bij zijn officiële afscheid als com missaris van de koningin. „En niet alleen in verkiezingstijd." Aan Van Gelders management by speech is Zeeland nooit hele maal gewend geraakt. Zoals ge deputeerde A. Poppelaars het uitdrukte: „Van Gelders bijdra gen op dat vlak waren zeker niet altijd provocatief bedoeld, maar wel vaak zo ervaren. Soms hebben ze Zeeland vooruit ge holpen; soms ook niet." In de laatste formele toespraak van Van Gelder zat in elk geval weinig waaraan aanstoot kon worden genomen. Hij riep de Zeeuwse Staten op toch vooral volksvertegenwoordigers te blij ven. „Zorg ervoor bekend te zijn buiten het provinciehuis. Zorg voor contact met de burger zon der hem naar de mond te pra ten. Buiten de Abdij hier in Mid delburg is de werkelijkheid soms anders of wordt anders be leefd." Betrokkenheid van de burger bij bestuur en politiek op provin ciaal niveau levert volgens Van Gelder geen volle publieke tribu ne in de Statenzaal op. „Veel pu bliek duidt er eerder op dat con- troversionele onderwerpen aan de orde zijn." In dit verband ge waagde hij van politiek ramptoe risme. Minister J. Remkes van Binnen landse Zaken en KoninMijksre- laties noemde Van Gelder 'een dienaar van Zeeland'. Hij prees net als Poppelaars en CDA-fractievoorzitter C. van Beveren - de benaderbaarheid en de gedrevenheid van de ver trekkende commissaris. De mi nister onderstreepte de visie van Van Gelder op een andere be scherming tegen het water dan klassieke betonnen oplossingen. Hij vond dat de commissaris ook is opgetreden als bescher mer van het eigene van Zeeland door zijn inspanningen voor cul tuur, monumenten, dialect, ma ritiem erfgoed en gastronomie. Remkes had Van Gelder vóór de afscheidsvergadering' meteen beëdigd als waarnemend-com missaris van de koningin voor de maand februari. Normaal zou gedeputeerde Pop pelaars de periode hebben over brugd tussen de datum van pen sionering van Van Gelder (1 fe bruari) en de komst van zijn op volgster K. Peijs (1 maart). Maar omdat Poppelaars het als CDA-lijsttrekker druk heeft met de campagne voor de Sta tenverkiezingen blijft Van Gel der nog een maand als waarne mer aan. door Raymond de Frel HULST - Het nieuwe bestuur van gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst heeft direc teur I. Hoekstra donderdag met onmiddellijke ingang op non-ac tief gesteld. Hoekstra bevestigde zijn ver trek gisteren, maar wil er verder met al te veel over kwijl. „Onze gedachtes over de toekomst van Den Dullaert komen niet over een. Het beleid van het nieuwe bestuur is niet mijn beleid", zei een teleurgestelde Hoekstra. Waarnemend voorzitter J. van Puyvelde van Den Dullaert stelt dat de visie van zijn bestuur vol ledig wordt onderschreven door het personeel. „Wij. staan een nieuwe, wat commerciëlere stra tegie voor. Ons plan van aanpak lag te ver af van de visie van Hoekstra. We hebben daarom in goed overleg besloten dat hij met zijn werkzaamheden voor Den Dullaert stopt. Over een mo gelijke opvolger doe ik nog geen uitspraken zolang de procedure nog niet is afgerond. Ik bedoel: Hoekstra is op non-actief ge steld, maar is officieel nog in dienst van Den Dullaert", aldus Van Puyvelde. Het vertrek van Hoekstra volgt een week nadat het personeel van Den Dullaert een nieuw stichtingsbestuur ltreeg gepre senteerd. Van Puyvelde is als enige overgebleven van het vori ge bestuur, nadat T. Baert en H. Bonthuis hun functies van de ge meente Pluist (een flinke sub sidieverstrekker van Den Dul laert) moesten neerleggen. Het tweetal zat onrechtmatig in het bestuur, omdat de statuten stel len dat bestuursleden maximaal twee keer drie ja,ar zitting mo gen hebben in het bestuur. Bae rt en Bonthuis bekleedden hun functies al langer. Van Puyvelde is waarnemend voorzitter van het nieuwe be stuur en wordt bijgestaan door secretaris B. Audenaert en pen ningmeester G. de Booy. Het be stuur wordt nog aangevuld met twee leden. Uiterlijk donderdag 25 januari maakt Vaafe de namen van de fcj versterkingen bekend i3ifl Wethouder T. Maas« meente Hulst is verrastd lpE' vertrek van Hoekstra, ffii de het nieuws welisJ a" wandelgangen, maar we; ®e eel nog van niets. W niet officieel weet' Hoekstra op non-actief steld, kan ik er niet r* zeggen. Na het weekei 155 ik contact op met Van fe Vl Jahet verbaast mij 1 recteur zou namelijk nak 'j] tooien van de nieuwe S1 met pensioen gaan. flüK; - om al is het vervelend dip moet aflopen." Foto's voor Hooge Platen BRESKENS - Veertig j: -[1 en meisjes van groep «ij a' de OBS van ireske» gistermiddag naar HoDjti voor de uitslag van quiz. Veertig bewoners van )li we verzorgingscomplA de moeite genomen omi vraag op te lossen. Mel E ten won M. Tazelaar-ïi lEI de eerste prijs, een gro» schappenmand van dewij het tehuis, ftjet maar deelden C. Scheepens-B en J. Plovestadt de tw«è Voor beiden was er eau paste mand met kruid® ren. Als grote kenner va kens mócht M, Tazelsa fotolijsten onthullen met een sömpilatie vanalleze to's die de kinderen voord hebben gebruikt. Dezectü aangeboden door de b van groep acht, hebbens minente plaats gekregen paviljoen van Hooge fe woner A. Jansen had va J to's een eigen collage:® en toonde deze aandeha „Een hobby vanme,ean ze prachtige foto's mee! doen." door Piet Kleemans RENESSE - De hervormde ge meente Renesse is niet tegen eventuele verruiming van de sluitingstijden voor de horeca. De kerk kan zich niet vinden in de door de landelijke SGP inge zette en door een negental kerk genootschappen ondersteunde (brieven)actie tegen verruiming. De tegenstanders van verrui ming van de sluitingstijden voor de horeca zijn voornamelijk te vinden in orthodoxe kringen. Onder de ondertekenaars van de SGP-briel' onder meer gerefor meerde gemeenten, oucl-gerefor- meerde gemeenten en christelijk gereformeerde kerken. In de brief nemen zij stelling tegen een mogelijke verruiming van de sluitingstijden omdat naar hun overtuiging de zondagsrust erdoor wordt aangetast, over last en drank- en drugsgebruik erdoor toeneemt en de openbare orde erdoor in gevaar komt. Argumenten waar de hervorm de gemeente Renesse zich niet in kan vinden. Predikant P, Goodijk: „Voor alle duidelijk heid: wij zijn geen voorstander van verruiming van de sluitings tijden, maar we zullen het ook niet proberen tegen te houden. En we zijn het gewoon niet eens met de argumenten van de SGP. Voor de zondagsrust maakt het naar ons idee niet uit of een kroeg om twee uur of vier uur dichtgaat. De zondagsrust gaat wat ons betreft zondagmorgen na zonsopgang in." De hervorm de-gemeente Renesse is het even min eens met de stelling dat door verruiming van de slui tingstijden de 'overlast toe neemt. „Je krijgt veel meer sprei ding. Niet meer ineens iedereen tegelijkertijd op straat." Ook de stelling dat langer open meer au tomatisch meer alcoholgebruik betekent, onderschrijft Goodijk niet. Niet zo min als de veronder stelling dat verruiming van de sluitingstijden extra inzet van politie vraagt. „Ik denk dat het niet gaat om meer, maar om an dere inzet van politie." De brieven van de negen kerkge nootschappen prijken op de lijst van ingekomen stukken bij de gemeenteraadsvergadering van 24 januari. Die wordt gehouden in de Burgerzaal van het ge meentehuis. Aanvang 19.30 uur. door Maurits Sep MIDDELBURG - De nieuwe Dammenroute snijdt dwars door de poelgronden van Wal cheren. Een aantasting van het landschap, vinden sommigen het. „Dat kan inderdaad anders, beter en goedkoper. Maar de dorpen kunnen er alleen maar mooier op worden", vinden land schapsarchitecten Jan Willem Bosch en Gertjan Jobse. Eigenlijk, vinden zij, had de in passing van de nieuwe en aan passing van de oude N57 in één en hetzelfde project gevat moe ten worden. „Dan had je de winst ervan ook veel duidelijker kunnen maken naar de omwo nenden toe", stelt Bosch, van het landschapsarchitectenbu reau Bosch en Slabbers in Mid delburg. Nu bemoeit het bureau Okra zich met de nieuwe Dammenrou te en Bosch en Slabbers zich met de oude. Bosch: „Wij heb ben ook meegedongen naar de N57, maar net misgegrepen." Bosch heeft natuurlijk wel een mening over de nieuwe Dam menroute. Vooral de aansluiting op de A58 bij Nieuw- en Sint Joosland wordt veel te groot, vindt hij. „Het had minder en daarmee goedkoper gekund." Hier wreekt zich wat volgens de landschapsarchitecten wel va ker misgaat bij zulke projecten: de verkeersdeskundige heeft zijn werk al gedaan en dan pas zijn zij aan de beurt. Jobse: „Dan moeten wij er met kunst en vliegwerk landschappelijk nog iets van maken." Bosch: „Vaak worden rondwe gen als een standaardoplossing Gertjan Jobse (links) en Jan Willem Bosch: „We krijgen de kans om met een slim plan iets te bedenken wat een mooie weg oplevert." foto Ruben Oreel gebruikt. Ik vind dat het land schap moet bepalen wat de ver- keersoplossing is. Er wordt te veel vanuit het verkeer gerede neerd. Dat zie je zeker in Zeeuws- Vlaanderen, waar exor bitant veel asfalt is gebruikt met soms twee parallelwegen naast de hoofdweg. Maar ja, dat was een proefproject duurzaam veilig en het geld kon niet op." Veiligheid is vanzelfsprekend van doorslaggevend belang. Maar dat hoeft niet strijdig te zijn met het belang van het land schap, merkt Jobse op. „Je moet maatwerk leveren. Dat is niet ge makkelijk, maar loont op ter mijn wel de moeite." De nieuwe N57 neemt over het gehele traject veel ruimte in be slag. De inpassing in het land schap is desondanks wel in or de, vindt Bosch. „De weg gaat door de poelgronden en dat is een open gebied. Het is dus lo gisch dat de weg vrij komt te lig gen, zonderbeplanting." De wegen die nu de Dammen route vormen, worden in ver keerstermen 'afgewaardeerd'. Bosch en Jobse gaan met omwo nenden bedenken hoe de wegen aantrekkelijker gemaakt kun nen worden. Jobse: „We krijgen de kans om met een slim plan iets te bedenken wat een mooie weg oplevert." Bosch: „We gaan de ruimte teruggeven aan de dor pen. Er blijven natuurlijk wel auto's rijden, maar die zullen daar te gast zijn. Neem Sint-Laurens. Daar ligt een bre de strook van acht, negen meter, afgestemd op de rijksweg. Dat kan veel smaller worden. Daar kunnen we een verblijfsgebied van maken, van ander materi aal. Ook in Serooskerke zijn nieuwe kansen voor de Wilgen- hoekweg en de Torenstraat. De dorpen kunnen er alleen maar mooier op worden. Ik zou bijna zeggen dat dat alleen al reden genoeg is om een nieuwe N57 aan te leggen." Omwonenden mogen meepraten en ideeën indienen. „Mensen kennen hun eigen omgeving heel goed. Die kennis moet je ge bruiken." Bosch en Jobse zijn van plan hun inspiratie te halen uit onder meer oude ansicht kaarten, en die aan te passen aan de nieuwe tijd. IJkpunt Voor veel van him ideeën over inpassing van wegen in het land schap vallen ze terug op het plan van de zogenoemde 'snel- commissie' die na de inundatie van Walcheren in de oorlog een plan heeft gemaakt om het ei land weer groen te maken. We gen op kreekruggen en aan de randen van Walcheren werden omzoomd met bomen, in het poelgebied bleven ze open. Voor de zomervakantie moeten alle wensen en ideeën zijn verza meld. De landschapsarchitecten gaan die na de zomer uitwerken in verschillende sceaario's. „Er ligt namelijk nog wel een hypo theek op het hele project", waar schuwt Bosch. „We gaan nu wel plannen maken, maar het geld is er nog niet. Het is dus afwach ten wat we straks kunnen uit voeren, Gelukldg hebben we nog vele jaren de tijd. Eerst moet de nieuwe N57 er liggen." NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 70