zc ilinder uitkeringen op Schouwen Overuren voor dakdekkers Examens Pontes zijn al jaren flexibel Noodsprong redde leven van scholier !8 igeente ziet kaartenbak bijstand met negentien procent slinken PZC üdag20 januari 2007 waarin opgenomen e Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Modeshow voor Eerste Communie editie Schouwen-Duiveland door Frank Balkenende OUD-VOSSEMEER - De veer tienjarige Björn Franken uit Oud-Vossemeer moet een tijdje plat liggen. Zijn zeventienjarige plaatsgenote Ellen de Bruijn loopt de komende week op kruk ken. Dat ongemak nemen ze voor lief, want het busongeluk donderdag op de Oud-Vosse- meersedijk had voor hen veel slechter kunnen aflopen. „Ik ben er net op tijd uitgespron gen. Hoe, weet ik niet meer." De Connexxion-bus die tussen Tholen en Oud-Vossemeer van de dijk werd geblazen en op een boom botste, had vooral scholie ren aan boord. Onder de zes ge wonden waren vier jongeren. Door de harde windstoten was het van meet af aan een benauw de rit. Björn Franken, leerling van het Mollercollege Zuidwest hoek in Ossendrecht: „Het was echt eng. Op de Thoolse brug begon de bus heel erg te wiebelen. Ik had bij Tholen al op de knop ge drukt, om een eindje verderop uit te kunnen stappen, want ik vertrouwde het niet." Die kans kreeg hij niet meer. In een bocht op de Oud-Vossemeer- sedijk ging het mis. „De bus chauffeur reed vlak voor de bocht op de linkerweghelft, waarschijnlijk door de wind. In de bocht stuurde hij terug, maar een enorme windvlaag drukte de bus van de weg. De chauffeur kon hem gewoon niet meer hou den." Ellen de Bruijn, zeventien jaar en leerling van de regionale scholengemeenschap Het Rijks in Bergen op Zoom, bevestigt die lezing. „De buschauffeur reed vrij langzaam, hem valt niks te verwijten." De bus rolde verder in de berm. Björn en Ellen zagen een boom op hen afkomen. Björn zat'op de stoel naast de chauffeur, precies op de plek waar de neus van de bus zich om de boom krulde. Een noodsprong redde vrijwel zeker zijn leven. „Ik ben uit de rijdende bus ge sprongen. Of de deur open was, of dat ik hem heb geopend, weet ik niet meer. Ik rolde van de dijk af en bleef net voor een sloot liggen. Het eerste wat ik deed, was 112 bellen." Ellen zat direct achter de chauf feur. Intuïtief sloeg ze haar ar men om haar hoofd. „Dat was maar goed ook, want het raam naast me verbrijzelde. De glas splinters vlogen in het rond." Hele lijf Ellen kneusde haar knie. Voor de rest heeft ze één schramme tje. „Wel doet mijn hele lijf zeer van de klap. Door die knie moet ik voorlopig op krukken lopen, maar ik ga maandag wel ge woon naar school." Björn is er slechter aan toe. Zijn rechterarm lag uit de kom, zijn arm is fors gekneusd, evenals zijn knie. Dat is nog niet alles. „De duim van mijn linkerhand is gebroken. Twee vingers en mijn pols zijn gekneusd. Verder heb ik een aantal snijwonden." Op het advies van zijn huisarts houdt Björn voorlopig het bed. Wat ook moet helen, is het trau ma. „Ik ben door het oog van de naald gekropen. Dat besef je pas een dag later." zeeuwse almanak Balie De gemeente Hulst wil tegen lage kosten haar ambtelijk ap paraat zo efficiënt mogelijk la ten werken, meldde de Zeeuws-Vlaamse editie van de PZC deze week. Het zal dan ook wel vanuit die optiek zijn dat de balieme dewerkster van het Hulster stadhuis er een taak heeft bij- gekregen. Een bordje bij de in gang vraagt alle bezoekers zich bij de balie te melden. 'Oók voor toiletbezoek'. Kijk, dat is nou efficiënt wer ken. Want waarom zou je ook nog eens apart een toiletjuf- frouw inhuren? Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 314460 AA Goes UKZEE - Het aantal inwo- jet een bijstandsuitkering Lwen-Duiveland is het lijpen jaar met negentien Wl afgenomen. Daarmee is iiïcn-Duiveland landelijk iéén na grootste daler van djrote gemeenten, zo uj| cijfers van het Cen- ijuieaii voor de Statistiek liet onderzoeksbureau alingheeft zich ook daarna doorgezet. Op 1 januari Schouwen-Duive- een baan. Iedereen kan altijd wel wat, is ons uitgangspunt. Ons beleid is streng maar recht vaardig." De gemeente werkt nauw samen met het reïntegratiebedrijf Flex BV van het werkvoorzienings schap De Zuidhoek in Zierik- zee. Binnen de constructie van de zogeheten 'maatschappelijk nut-banen' zijn 34 mensen aan werk geholpen. Daarbij gaat het volgens Dijke om uiteenlopende functies bij scholen, zorgcentra, het groenbe- drijf, het gemeente- archief en musea. De bijstandsgerechtig den worden formeel gedeta cheerd. Het bedrijf dat hen een baan biedt, krijgt daarvoor maximaal drie jaar loonsubsi die. De bedoeling is dat de werk nemer na die tijd volledig op de loonlijst belandt. „We hopen dat ze kunnen blijven. Hoe dat in de praktijk uitpakt moet nog blijken", zegt Dijke. Het nuttra- ject draait nu één jaar. Schou wen-Duiveland heeft nog meer om tevreden over te zijn, wijst Dijke op een aantal zeer lastig te plaatsen bijstandsgerechtig den. Het gaat om langdurig werklozen met een schuld- of verslavingsproblematiek. „Men sen die vrijwel niet meer aan een baan zijn te helpen. Wij heb ben daar een gezinscoach op ge zet voor een persoonlijke bege leiding. Het resultaat is dat zes (van de vijftien) mensen uit die groep nu weer een eigen loon verdienen en daarmee uit die ne gatieve spiraal zijn. Fantastisch toch!" Sectordirecteur tevreden over resultaten project voor vmbo'ers uit 2003 ïreven. Een jaar eerder udat er nog 362, aldus R. nn de afdeling Werk, In nen Zorg. Bij de meting fcet CBS en Ape (tot en met lerde kwartaal 2006) stond Ier op 287 mensen. Alleen sentse Rijssen-Holten no- jover die periode nog één «hoger. [Island tot vergelijkbare Ke gemeenten (30.000 - inwoners) is aanzienlijk, neuzen raakte de kaarten- (3i de sociale dienst zes uileger, in Goes vijf, Mid- jg drie en Vlissingen bleef nop twee procent. Het lan- •egemiddeld lag in 2006 op weent. [wachters f.p Schouwen-Duiveland Ktschil maakt, is volgens de 'intensieve begelei- 1,1$ hechten heel sterk poortwachtersfunctie, die terecht een beroep lp de bijstand, laten we i ledereen die in staat is we naar Boete voor dreigen met stanleymes MIDDELBURG - Een 29-jarige asielzoeker uit Nieuwe- gein voelde zich vorig jaar 5 januari in Zierikzee ge krenkt door de kwetsende uitlatingen van een man. Die daagde hem uit door hem herhaaldelijk te vergelijken met de leider van een moskee. De vreemdeling uit Koerdistan had tenslotte gereageerd door de man op de werkvloer vast te pakken en te dreigen met een stanleymes. „Ik ben geen moslim. Ik heb geen geloof", vertelde de verdachte gisteren tijdens de behandeling van zijn strafzaak in Mid delburg. Politierechter J. Hopmans hield rekening met de beperkte inkomsten van de man en veroordeelde hem con form de eis tot 480 euro, waarvan 400 euro voorwaarde lijk. CAO Zuid-Chemie vastgelopen SAS VAN GENT - De CAO-ondei-handelingen bij Zuid- Chemie in Sas van Gent zijn vastgelopen. De directie heeft een eindbod gedaan dat de onderhandelingsdelega tie van de vakbonden als onvoldoende van de hand heeft gewezen. Maandag raadplegen de bonden hun leden. In een nieuwsbrief aan hun leden laten de bonden weten dat ze in ruime mate zijn tegemoetgekomen aan de lange lijst van wensen die Zuid-Chemie heeft ingebracht. Dat omvat onder meer de afschaffing van twee atv-dagen voor nieuwe volcontinue-werknemers, verlaging van de consignatietoeslag voor de technische dienst van 13 naar 12 procent, een loonsverhoging van 2 procent per 1 janua ri van dit jaar en een eenmalige uitkering van 300 euro per december vorig jaar. De bonden stellen dat Zuid-Chemie geen noodlijdend be drijf is dat aan atv-dagen en de consignatietoeslag moet knabbelen om een magere loonsverhoging te kunnen beta len. De ledenraadpleging heeft maandag in drie sessies plaats. Voorwaardelijk voor drankdelicten MIDDELBURG - Een 44-jarige inwoner van Zierikzee moest zich gisteren in Middelburg verantwoorden voor een aantal delicten. Politierechter J. Hopmans veroordeel de de verdachte tot vier weken voorwaardelijke gevange nisstraf. Officier van Justitie J. Zondervan had tachtig uur werkstraf geëist. De man had op 30 september in Zierikzee gereden tijdens een rijontzegging. De Zierikzeeënaar was bovendien zwaar dronken toen hij eind 2005 in een plaatselijk res taurant een schoudertas en een gsm van' een vrouw weg nam, en vorig jaar 2 april was er wederom alcohol in het spel toén hij bij zijn broer in Zierikzee door het lint ging en in de woning een ruit en een vaas vernielde. De Zierik zeeënaar is voor zijn alcoholprobleem in behandeling bij Emergis en zei tot inzicht te zijn gekomen dat het zo niet langer kon. lijteurmerk rik Schutse 1\NALAND - Zorgcen- De Schutse in Sint-Anna- silvan de stichting Pers- kit bronzen keurmerk in ggekregen. Wooncomplex De Veste zwaarst getroffen door windstoten eland hebben inmiddels len zorginstellingen het a keurmerk. Afgelopen werd tevens bekend ge laat verpleeghuis Ter Val- Goes als eerste in de pro- l bet gouden keurmerk gekregen. Advertentie foto Marijke Folkertsma uit en één stap terug." Boven dien hebben ze goede hoop dat in de nabije toekomst er weer drie stappen voorwaarts ge maakt kunnen worden. „De hui dige proef met drie examenmo menten duidt erop dat het minis terie toch wel wat voelt voor meer flexibele toetsing", zegt Geertzen. Tot de revenuen van de flex-exa- mens bij Pontes behoort, vol gens Dieleman, zeker ook de hechtere samenwerking met de ROC's Zeeland en West-Bra bant. Met de extra tijd die flex-examens opleveren, kun nen leerlingen al een voorschot je nemen voor hun toekomstige mbo-opleiding. Ook aan de re cente roep om bijscholing van taal- en rekenkennis kan daarin worden voldaan, voeren beide onderwijsmannen aan. tig schademeldingen van huur ders. Voor aannemer D. Quant uit Zierikzee betekende de storm veel extra werk. Quant: „We hebben alles waar we mee bezig waren, laten liggen om zo snel mogelijk de stormschade te kunnen herstellen. We zijn sinds gisteren continu .met veertien man in de weer om de daken weer gedekt te krijgen. De schade varieert volgens Quant van enkele dakpannen per pand tot complete dakvlak- ken waarvan de pannen werden afgeblazen. De Schouwen-Dui- velandse brandweer had donder dag de handen vol aan het oprui men van omgewaaide bomen. In een aantal gevallen belandde het gewonde groen op schuur tjes of huizen, maar dat gaf ner gens grote schade. „Hier een dakpannetje, daar een nokvorst en weer ergens anders een goot. Maar geen ingestorte schuurtjes of iets dergelijk", vat J. Juffer- mans van de Schouwen-Duive- landse brandweer samen. De afdeling openbare werken van de gemeente was tijdens de storm eveneens continu in touw, maar de schade viel mee volgens A. Verschoor van het district Oost. „In een aantal gevallen hebben we ook uit voorzorg bo men omgezaagd voordat ze door de storm konden worden omge blazen." In Brouwershaven werd een naast restaurant De Brouwerij staande boom ontwor teld en die viel op de serre. De serre weerstond dat wonderwel. Alleen lichte schade. In Zierikzee was het hoofdzake lijk groen dat ten prooi viel aan de stormwind. Veel coniferen en dennen waaiden 'om, vertelt W. de Visser van het district Midden. De meeste monumenta le bomen weerstonden het na tuurgeweld. Dat laatste kan niet gezegd worden van een aantal bij het gemeentehuis gepar keerd staande auto's. Kiezel steentjes raakten door de ruk winden los van het dak van het gemeentehuis en veroorzaakte een ware keitjesregen die voor veel lak- en glasschade zorgde. Bij schadehersteller Kort Auto-- schade kwamen daags na de storm al acht auto's met schade binnen. Motorkappen en autoda ken raakten zwaar beschadigd door vallende dakpannen. Minder Bij schadeverzekeraar Bij de Vaate kwamen ongeveer zestig schademeldingen binnen. Een stuk minder dan na de storm in 2002, weet woordvoerder C. van der Linde. „Na die storm heb ben veel mensen nieuwe schut tingen laten zetten en het dak la ter repareren. Daarom is de schade nu minder." Vmbo-leerlingen afdeling 'zorg en welzijn' bereiden zich in het praktijklokaal voor op het flex-examen dat ze binnenkort zullen afleggen. door Piet Kleemans winst! Marconistraat 28 (Woonboulevard), telefoon 0800-1536 ïl™|86adressenen openingstijden op www.keukenkamploen.nl of bel 0800-1536. (Advertentie) Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze Website www.pzc.n l/spaa ractie n zeookafhalen bij onze klantenbalie. lWj Knabonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231/ ZIERIKZEE - Dakpannen en bo men zijn op Schouwen-Duive land de grootste slachtoffers van het natuurgeweld dat Neder land donderdag in de greep hield. Wooncomplex De Veste in Zierikzee werd zwaar getroffen. Daar kwamen ruim vijfhonderd dakpannen naar beneden. De Veste is daarmee onbetwist koploper als het om stormscha de gaat. Manager klantenservi ce van verhuurder woningbouw corporatie Zeeuwland G. van Wanrooij: „Je praat echt over aanzienlijke schade. We hebben meteen aannemersbedrijf Quant in de arm genomen om de scha de te laten herstellen. In dit soort noodgevallen moet je ge woon zo snel mogelijk actie on dernemen." Zeeuwland kreeg al lés bij elkaar zo'n honderdvijf- door Ali Pankow ZIERIKZEE - Terwijl de proef met flexibel examineren op der tien middelbare scholen in het land deze week als 'nieuws' werd gelanceerd, is dit begrip bij Scholengemeenschap Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee in middels al gemeengoed. „Laten we onszelf niet de architect van flexibel examineren noemen, maar feit is wel dat wij er vier jaar geleden al een stevige duw in de goede richting voor heb ben gegeven", zegt schoolde caan J. Dieleman. Overigens zijn er wel verschil len tussen de huidige proef en de werkwijze bij de Zierikzeese scholengemeenschap. Worden er bij die dertien scholen dit jaar in januari, mei en augustus examens afgenomen, bij Pontes kunnen de leerlingen gedurende de laatste twee jaar van hun stu die op elk gewenst moment een examen afleggen als definitieve afronding van een module. Deze aanpak geldt hier uitsluitend voor de vmbo-afdeling. Belang rijke argumenten zijn: een bete re koppeling tussen het behande len van de leerstof en de toet sing, recht doen aan de verschil len in tempo van de leerlingen, minder examenstress, door snel ler afronden van een leerweg meer tijd voor de voorbereiding op het middelbaar beroepson derwijs. De Zierikzeese scholengemeen schap lanceerde het flex-exa- men in 2003 en wist er een proef project voor drie jaar uit de sub- sidiepot van het Ministerie van Onderwijs mee in de wacht te slepen. Pontes vervult de voor trekkersrol hierin samen met vmbo-school 't Brewinc in Doet- inchem. „In de beginfase sprak Cevo-Cito, opsteller van de lan delijke examentoetsen, ook nog mee in het overleg. Later is die organisatie afgehaakt. Docen ten van Pontes en 't Brewinc zorgden daarop zelf voor het sa menstellen van een toetsenbank memoreert vmbo-sectordirec- teur C. Geertzen. Hij en Dieleman begrijpen wel dat het Ministerie van Onder wijs graag zoveel mogelijk vast houdt aan een landelijk centraal examen, zodat middelbare scho lieren van Maastricht tot Gro ningen aan dezelfde eisen moe ten voldoen. „Dat is ook goed en in Europees verband gezien is Nederland daar vrij uniek in", zegt Dieleman. Volgens hem kan die verworvenheid echter behouden blijven als er uiteinde lijk een landelijke toetsenbank voor flexibel examineren zal zijn. Drie stappen vooruit Zo ver is het echter nog niet. De driejarige proef bij de scholen in Zierikzee en Doetinchem krijgt, naar verwachting, nog geen structureel vervolg. Geert zen en Dieleman betreuren dat, maar koesteren de verworvenhe den die het project heeft opgele verd en zien zeker niet alles tel oor gaan. Ze vatten de situatie samen met: „Drie stappen voor-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67