^egenvignet slecht voor toerisme Othene wil best ramp oefenen Waterschap houdt boeren niet hand boven het hoofd 0 kostenpost maakt Zeeland volgens Kamer van Koophandel onaantrekkelijker f fcllUlG - Invoering van w ,.oï alle Belgische zeer nadelig voor het lal in Zeelaud, met name „„■Vlaanderen. Dit stelt Koophandel Zee- Is! toeristen die in de pro- rblijven. zijn (dagjuit- twr de Belgische kust se steden als Ant- 0 Brugge en Gent zeer in Hei is een extra reden om als vakantiebestem- Kkiezen, aldus de kamer, onverplicht wegenvig- Bit zien veel verblijfsre- envan Zeeland dit als een kostenpost. De kamer ze trips naar België luugelijk zullen vermij- Hel spreekt vanzelf dat vaat van Zeeland De Kamer van Koophandel con stateert dat het Belgische plan voor veel Zeeuwse ondernemers neerkomt op aanschaf van meer dere vignetten, als meerdere au to's in gebruik zijn. Veel - in het bijzonder Zeeuws-Vlaamse - on dernemers gebruiken de verbin ding via Expresweg en Liefkens- hoektunnel om naar andere de len van Nederland te reizen. „Ook deze tolverbinding wordt vanaf 2008 dus extra belast via het in te voeren wegenvignet", 'aldus de kamer. Tolgeld (Wester- scheldetunnel, Liefkenshoektun- nel, wegenvignet) wordt zodoen de een steeds aanzienlijker kos tenpost, die bovenop de motor rijtuigenbelasting komt, zonder enige vorm van compensatie. In een brief aan het dagelijks provinciebestuur (als steunbetui ging aan de pogingen de gevol gen van het wegenvignet voor Zeeland te beperken) merkt de kamer op dat de heffing de grensoverschrijdende contacten over een breed terrein hindert. Van zakelijk tot sociaal en cultu reel. En dat terwijl juist al jaren wordt gepoogd de grensover schrijdende samenwerking te be vorderen en het effect van de grens in het dagelijks leven te rug te dringen. De Statenfractie van Groen- Links heeft de Vlaamse minister van mobiliteit, K. Brempt, ge waagd om een gesprek over de vignetplannen. Als geschikte lo catie wordt fort Lillo genoemd. GroenLinks wil van gedachten wisselen over een aanpak van het wegengebruik en autokilo meters in Benelux-verband. In de uitnodiging rept Statenlid L. Harpe van een aantasting van het goede nabuurschap, een buitenlandbelasting en een ver kapte legitimatieplicht. Het ar- gument dat veel Zeeuwen ge bruik maken van de Belgische wegen vindt Harpe flinterdun. Hij wijst er fijntjes op dat ook de Antwerpse havens voor een aanzienlijke milieudruk in Ne derland zorgen. Minister Karl a Peijs (Verkeer) spreekt volgende maand met haar Belgische collega's over het wegenvignet dat België wil invoeren. Vorige week vroeg Peijs België per brief al om meer informatie over het voornemen. ien maanden jntzegging ir drankrijder iELBURG - De Middel- politierechter J. Hop- ieeft gisteren een 32-jari- irijder uit het Belgische ID1 bij verstek veroor- lot 700 euro boete en ze gden rijontzegging. oormalig inwoner van irceg ook 220 euro boete gd.omdat hij geen geldig jkdsrijbewijs heeft, isajn raadsman A. Sol be- zija cliënt wel over een ienEngels rijbewijs, ijjurde vorig jaar op 4 fe- op de Rijksweg N61, ter m Vogelwaarde, dron- itadrijfsauto. ahadden verklaard dat ifioet zijn auto van de akte en tegen een paal Easiest bleek hij ruim s (695 microgram) zo- ièl te hebben gedron- iitoegestaan. iit zet baan iet spel met rspelen informatie stlor Dooms ELBURG - Een hoofd- fan politie uit Stellendam rong jaar in mei het be- ifceini geschonden door mvelijke) informatie te Én aan een burger. De agent had op het poli- reau in Goes in het geauto- Rde systeem gekeken en ïvia zijn vrouw gegevens pfnslaande boetes en een it ie voeren gevangenis- ten der weken door aan jarige man. iüeman, die is geschorst, öntslag boven het hoofd, s diende in Middelburg feak. Officier van justi- ilente hield rekening met igende ontslag en eiste lur werkstraf. De officier 1 dat de politieman met foegdheden veel te licht gas omgesprongen. [echter J. Hopmans legde 500 euro boete op. inhei;politieregister zit sta en vertrouwelijk. Als joel dan ben je chanta- i de rechter. fflehef van het politie- verklaarde regelmatig W mensen naar het poli- ia komen om informatie Wgen, „Die kunnen ze Wjgen. Als er iemand ar een kennis dan wordt °P ingegaan. Men moet Net .bureau komen. De atie wordt niet aan elke verstrekt", zei hij. En D. Olie meende dat groot onderscheid moet gemaakt tussen het ar- en het strafrecht. „Er ;sprake van geheime in- 5 Dit mag hij doen. Mijn ÈJd wel zijn vrouw er bui- Énlaten." ^pleiter verwees nog ®t zaak in Maastricht, verdachte agent in een 'denüeke zaak werd vrij- Olie bepleitte vrij- ;"mdat zijn cliënt straf- ']k mets verkeerd had ge- dit geen geheim is "nalle sluizen open", re- Ne officier. ameniet schuldig, maar 9 sPijt van. Ik had het mijn vrouw moeten «wasvoormij eenlégi- Jg,want de man wilde *®ip maken", reageerde Kinderen leren koken MIDDELBURG - Je eigen re cept bedenken of zelf een pasta- saus samenstellen? Kinderen met culinaire belang stelling kunnen maandag 19 fe bruari meedoen aan een kinder- kook-workshop van de Zeeuwse Volksuniversiteit in Restaurant Zuidwester in Middelburg. Kin deren van 9 tot 12 jaar kunnen hier kennis maken met de medi terrane keuken. Opgave voor 15 via 0118-634800. voering van de diverse rampen plannen." De burgemeester is niet zo blij dat de commissaris van de koningin zich bij een con gres liet ontvallen dat de provin cie aan een proef in de wijk Othene denkt. „Er is ons als gemeente een tijd je terug wel eens gevraagd wat we vinden van een proef in Ter- neuzen. Maar over de opzet van de oefening, aangekondigd of on aangekondigd, een dag of 24 uur, is ons nog niets bekend. Zo lang dat niet is afgesproken, moet je geen onrust zaaien. Burgemeester Lonink is blij te horen dat willekeurige wijkbe woners de noodzaak van het houden van een oefening inzien. „Want we weten intussen wel wat we moeten doen als zich een catastrofe voordoet. Maar we moeten wel blijven uittesten of de op papier opgestelde scena rio's werken." COR DE JONGE Marie-José Bijl met haar hondje Joey in de Terneuzense wijk Othene. foto Peter Nicolai Evacuatie-oefening Othene door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een evacua tie-oefening voor de hele wijk vindt een aantal bewoners van Othene zo gek nog niet. Na een stortvloed van rapporten en ge praat en gekibbel over zeespie gelstijgingen, overstromingssce nario's en veiligheidsmaatrege len kan het repeteren van een grootschalige ontruiming van woonhuizen geen kwaad. Het echtpaar Van Oevelen, af komstig uit Ossendrecht, woont pas een jaartje in de wijk. Het ri sico dat hun woonpolder bij een dijkdoorbraak direct onder wa ter staat, achten ze niet al te groot en nemen ze dan ook graag voor lief. „Maar dat betekent niet dat we niet willen meedoen aan een oe fening. Er kan tenslotte altijd iets gebeuren: een overstroming of een ramp bij Dow of een ande re fabriek. En mocht het ooit zo ver komen, dan is het goed dat iedereen weet wat hij moet doen. Als de overheid onze me dewerking vraagt, zeggen we geen nee." Ook andere bewoners van Othe ne staan niet afwijzend tegen over een rampenoefening. Ze stellen er vaak wel wat meer vra gen bij. Zo willen ze weten of de oefening alleen overdag is of dat er een overnachting in het do mein Puyenbroeck bijhoort. Dat de opvang in het Vlaamse Wach- tebeke - net over de grens, dik twintig kilometer van Terneu- zen - is voorzien, vinden enkele bewoners prachtig. „Als we daar dan kunnen golfen, wordt het nog leuk ook", lacht Eric de Frel. De grote speeltuinen en het wedstrijdzwembad zouden ook een uitkomst zijn voor het zoet houden van de te evacueren kinderen, weten andere bewo ners zeker. De Frel werkt bij Dow Benelux in ploegendienst. Als Othene als oefenlocatie wordt uitgekozen, hoopt hij wel tijdig in kennis te worden gesteld. „Een ramp kan je weliswaar niet voorspellen, maar oefenen in; een wijk is weer wat anders. Mensen moe ten werken, kinderen gaan naai en komen van school en wat ge beurt er bijvoorbeeld met huis dieren?" Op die vraag weet Marie-José Bijl het antwoord. Haar hondje Joey moet in elk geval mee. Ze is echter niet van' plan aan een oefening mee te doen als ieder een in een bus wordt gepropt om naar Puyenbroeck te worden afgevoerd. Haar 15-jarige dochter Marlies heeft net een bèenmergtrans- plantatie ondergaan en mag in geen geval in contact komen met grote groepen mensen. Voor de driejarige Justin geldt precies hetzelfde meldt vader Di- nesh Rahmee. Ook Justin heeft leukemie en is gebonden aan zeer stringente omgangs- en ver- voersregels. Bijl en Rahmee benadrukken on afhankelijk van elkaar niets te gen een grootschalige rampenoe fening te hebben. Maar de overheden moeten wel precies weten wat ze moeten doen en met kennis van zaken handelen. Kaartje De Terneuzense burgemeester J. Lonink bezweert dat de rampen plannen in alle mogelijke uitzon deringsgevallen voorzien. „Er staat hier in mijn kamer een sta pel draaiboeken voor alle moge lijke voorvallen en scenario's, ook voor verzorging en opvang. Ik heb altijd een kaartje in mijn zak waar de nummers op staan van degenen die verantwoorde lijk zijn voor een deel van de uit- Bewoners van de Terneuzense wijk Othene worden komend najaar mogelijk geëvacueerd naar domein Puyenbroeck in België. Westerschelde zaterdag 20 januari 2007 swb 17 ZLM beste autoverzekeraar GOES - ZLM Verzekeringen in Goes is de best gewaar deerde autoverzekeraar van Nedei'land. Dat blijkt uit reacties op de internetsite www.independer.nl, waar ver zekeringen, hypotheken en andere financiële producten met elkaar worden vergeleken. Ruim honderdduizend bezoekers van de site hebben een oordeel over hun autoverzekeraar gegeven. Daarbij is ge let op de mate waarin die voor klanten klaarstaat, de ma nier waarop beloften worden nagekomen en de afhande ling van schade. ZLM Verzekeringen wordt op de voet ge volgd door WAA. Bij beide verzekeraars kan niet ieder een zich verzekeren. ZLM is alleen actief in Zeeland en Noord-Brabant en WAA beperkt zich tot medisch perso neel. In 2006 minder huizen verkocht GOES - Het aantal verkochte woningen is in Zeeland vo rig jaar met ruim twee procent gedaald ten opzichte van 2005. Er werden 5266 huizen verhandeld (tegen 5383 in 2005). Tussenwoningen wisselden het meest van eigenaar. De daling is in Zeeland het grootst. Dit blijkt uit het jaar overzicht van het Kadaster. Dat heeft ook berekend dat de gemiddelde verkoopprijs met 5,27 procent, ofwel 10.000 euro, omhoog ging van 189.500 tot 199.500 euro. De stijging was opmerkelijk groot, 14,45 procent, bij appartementen. Daarentegen ging een twee onder een kapwoning met nog geen één pro cent omhoog. De prijsstijging loopt vrijwel in de pas met de landelijke stijging van 5,9 procent. Overigens ligt de gemiddelde ver koopprijs van een woning in Zeeland met 199.500 euro nog altijd aanzienlijk, namelijk 15,4 procent, onder het landelijk cijfer van 235.800 euro. Gezonken duwbak geborgen OSSENTSSE - Bergers van Multraship in Terneuzen heb ben gistermiddag de duwbak Wiljaco F9 vlotgetrokken, leeggepompt en naar de haven van Terneuzen gesleept. De bak was donderdagmiddag, tijdens de storm, door sleepboten tegen de Westerscheldedijk bij Ossenisse ge zet, nadat hij door overslaande golven grotendeels onder water was verdwenen en dreigde te zinken. De schipper van de duwboot Dennis F. had eerder die middag om sleepboothulp gevraagd toen de duwcombina- tie in het Gat van Ossenisse in problemen kwam. De combinatie, met kolen op weg naar Antwerpen, werd ontkoppeld, waarna de Dennis F. een goed heenkomen zocht in de haven van Terneuzen. Een deel van de lading ging verloren. Maandag hervat de combinatie de reis naar Luik. Vrouw breekt been bij aanrijding VLISSINGEN - Een 66-jarige vrouw heeft gisterenmor gen rond zeven uur bij een aanrijding haar been gebro ken. De Vlissingse reed op haar fiets toen ze bij het oversteken van de Koudekerkseweg naar de Sloeweg een personen auto over het hoofd zag. De vrouw viel, brak een .been en raakte gewond aan haar hoofd. Haar fiets is totaal ver nield, de auto had blikschade aan de voorzijde. De be stuurder van de auto, een 22 jarige vrouw uit Polen, bleef ongedeerd. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - „De boeren de hand boven het hoofd houden? Absoluut niet." Gezworene J. Hoekman van het waterschap Zeeuwse Eilanden klinkt nog net niet verontwaardigd. Maar hij vindt de opschudding over te lage belastingtarieven voor grondeigenaren niet terecht. Volgens hem laat het water schap de grondeigenaren, voor al boeren, beslist niet te weinig betalen ten koste van andere groepen belastingbetalers. De uitgaven die het waterschap in de sector ongebouwd doet, wor den volledig door de belangheb benden in die categorie via de belastingen betaald. Hoekman erkent dat het water schap de schijn tegen heeft. Dat komt ook omdat de financiering van en door het waterschap inge wikkeld in elkaar zit. De gezwo rene beseft dat de 'doorsnee bur ger' daar geen chocolade van kan maken. Hij legt uit dat hét waterschap vier groepen kent voor het opleg gen van belastingaanslagen: grondeigenaren (ongebouwd), ei genaren van gebouwen (ge bouwd), de huishoudens (ingeze tenen) en de verontreinigingshef fing (waterzuivering). Volgens een bepaalde kostentoe- deling worden de uitgaven over de vier groepen verdeeld. De be lastingtarieven voor elke groep moeten zodanig zijn dat de in komsten de uitgaven dekken. Als er wat overschiet wordt dat in een réserve gestopt (een apar te pot voor elke groep). Te weinig Over 2006 en 2007 komt er uit de belastingaanslagen te weinig binnen om de uitgaven voor de groep ongebouwd te dekken. Het waterschap besloot tijdelijk in het rood te gaan staan, met de bedoeling dat min-saldo la ter weer netjes aan te vullen (uit verwachte grondverkopen). Dat is niet helemaal strikt vol gens de regels, geeft Hoekman toe, maar wel de meest prakti sche oplossing. 'Spelen met de reserves' noemt Hoekman het. Uitgangspunt van het water schap is om de tarieven voor 2007 op hetzelfde peil te houden als vorig jaar, zonder verhogin gen. Op de waterzuiveringshef fing na (1,5 procent omhoog) is dat ook gelukt. De belasting voor de groep ge bouwd kan zelfs met 5,5 procent verlaagd worden, omdat de in komsten door de gestegen waar de van de gebouwen meevielen. Hoekman gaat ervan uit dat voor het gebouwd ook over 2008 nog een verlaging in het ver schiet ligt. Hij stelt dat het waterschap de tarieven van het ongebouwd wel kan verhogen om rood staan te voorkomen. „Maar als de reser ve dan weer te veel groeit, moe ten we het weer teruggeven. Ik vind het acceptabel om tijdelijk een negatieve reserve toe te staan. De verwachting is dat we begin 2008 weer positief staan. Komt dat niet uit, dan verhogen we alsnog de tarieven onge bouwd." Terneuzen heeft geen uriliften nodig TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen zien niets in uriliften, openbare toiletten die in de. grond kunnen zakken, in de binnenstad. Het college antwoordt dat op vragen van raadslid P. Broekhuysen. Die had gevraagd om een onder zoek naar de plaatsing van uri liften. Broekhuysen constateer de dat winkeliers en bewoners in het centrum veel overlast heb ben van wildplassen door het uitgaand publiek. Voldoende openbare toiletten lijken een op lossing voor het probleem. Die ontsieren echter het straatbeeld en zijn vandalismegevoelig. Broekhuysen wees op het be staan van de uriliften, die al in 35 gemeenten worden gebruikt. Deze cilindervormige voorzie ning staat in de piekuren boven gronds, maar kan met een druk op de knop in de grond zakken. Tiet college denkt dat Terneuzen voldoende openbare toiletgele- genheden heeft. Daarnaast vin den ze het een nadeel dat de uri liften alleen gericht zijn op ge bruik door mannen en vinden ze de investeringskosten van 40.000 euro per lift te hoog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65