anger zoeken naar nabestaande KCZeelan Mooie dorpen maken Samen beunen? Eén keer maar Herinrichting oude N57 flissingen past beleid aan na commotie over ruimen graven Oost-Souburg méi Pyreneeën en Lourdes De Italiaanse Dolomieten PlusVakanties! door Maurits Sep MIDDELBURG - De nieuwe Dammen- route snijdt dwars door de poelgronden van Walcheren. Een aantasting van het landschap, vinden sommigen het. „Dat kan inderdaad anders, beter en goedko per, Maar de dorpen kunnen er alleen maar mooier op worden", vinden land schapsarchitecten Jan Willem Bosch en Gertjan Jobse. Eigenlijk, vinden zij, had de inpassing van de nieuwe en aanpassing van de oude N57 in één en hetzelfde project ge vat moeten worden. „Dan had je de winst ervan ook veel duidelijker kun nen maken naar de omwonenden toe", stelt Bosch, van het landschapsarchitec tenbureau Bosch en Slabbers in Middel burg. Nu bemoeit het bureau Okra zich met de nieuwe Dammenroute en Bosch en Slabbers zich met de oude. Bosch: „Wij hebben ook meegedongen naar de N57, maar net misgegrepen." Bosch heeft natuurlijk wel een mening over de nieuwe Dammenroute. Vooral de aansluiting op de A58 bij Nieuw- en Sint Joosland wordt veel te groot, vindt hij. „Het had minder en daarmee goed koper gekund." Hier wreekt zich wat volgens de land schapsarchitecten wel vaker misgaat bij zulke projecten: de verkeersdeskun- dige heeft zijn werk al gedaan en dan pas zijn zij aan de beurt. Jobse: „Dan moeten wij er met kunst- en vliegwerk landschappelijk nog iets van maken." Bosch:.„Vaak worden rondwegen als een standaardoplossing gebruikt. Ik vind ddt het landschap moet bepalen wat de verkeersoplossing is. Zo vind ik de rondweg Koudekerke ook veel te in grijpend voor het Walcherse landschap. Er wordt te veel vanuit het verkeer gere deneerd. Dat zie je zeker in Zeeuws-Vlaanderen, waar exorbitant veel asfalt is gebruikt met soms twee pa rallelwegen naast de hoofdweg. Maar ja, dat was een proefproject duurzaam veilig en het geld kon niet op." Maatwerk Veiligheid is vanzelfsprekend van door slaggevend belang. Maar dat hoeft niet strijdig te zijn met het belang van het landschap, merkt Jobse op. „Je moet maatwerk leveren. Dat is niet gemakke lijk, maar loont op termijn wel de moei te." De nieuwè N57 neemt over het gehele traject veel ruimte in beslag. De inpas sing in het landschap is desondanks wel in orde, vindt Bosch. „De weg gaat door de poelgronden en dat is een open ge bied. Het is dus logisch dat de weg vrij komt te liggen, zonder beplanting." De wegen die nu de Dammenroute vor men, worden in verkeerstermen 'afge waardeerd'. Bosch en Jobse gaan met omwonenden bedenken hoe de wegen aantrekkelijker gemaakt kunnen wor den. Jobse: „We krijgen de kans om met een slim plan iets te bedenken wat een mooie weg oplevert." Bosch: „We gaan de ruimte teruggeven aan de dorpen. Er blijven natuurlijk wel auto's rijden, maar die zullen daar te gast zijn. Neem Sint Laurens. Daar ligt een brede strook van acht, negen meter, afgestemd op de rijksweg. Dat kan veel smaller worden. Daar kunnen we een verblijfsgebied van maken, van ander materiaal. Ook in Serooskerke zijn nieuwe kansen voor de Wilgenhoek- weg en de Torenstraat. De dorpen kun nen er alleen maar mooier op worden. Ik zou bijna zeggen dat dat alleen al re- den.genoeg is om een nieuwe N57 aan te leggen." Omwonenden mogen meepraten en idee ën indienen. „Mensen kennen hun eigen omgeving heel goed. Die kennis moet je gebruiken." Bosch en Jobse zijn van plan hun inspiratie te halen uit onder meer oude ansichtkaarten, en die aan te passen aan de nieuwe tijd. IJkpunt Voor veel van hun ideeën over inpas sing van wegen in het landschap vallen ze terug op het plan van de zogenoemde 'snelcommissie' die na de inundatie van Walcheren in de oorlog een plan heeft gemaakt om het eiland weer groen te maken. Wegen op kreekruggen en aan de randen van Walcheren werden om zoomd met bomen, in het poelgebied bleven ze open. Bosch: „Die ideeën zijn voor ons nog steeds een ijkpunt. En dan zouden we tussen Sint Laurens en Serooskerke langs de oude weg een dub bele rij bomen kunnen zetten." Voor de zomervakantie moeten alle wen sen en ideeën zijn verzameld. De land schapsarchitecten gaan die na de zomer uitwerken in verschillende sceaario's. „Er ligt namelijk nog wel een hypo theek op het hele project", waarschuwt Bosch. „We gaan nu wel plannen ma ken, maar het geld is er nog niet. Het is dus afwachten wat we straks van al on ze ideeën kunnen uitvoeren. Gelukkig hebben we nog vele jaren de tijd. Eerst moet de nieuwe N57 er liggen." öT.SOI-'BUKG - De gemeen- Ua saai voortaan ,jl, doen om nabestaan- '0 overleden mensen te a, its ten begraafplaats di heringericht. Wethouder ffjlraven heeft dat besloten decoinmotie die in Oost-Sou- is ontstaan over het rui- graven. „Wc hebben de die onderschat.' van de begraafplaats. „We heb ben ook reacties gehad van be trokkenen die laten weten dat we het inderdaad goed hebben aangepakt", zegt Walraven. „En klachten zijn er weinig." Dat neemt niet weg dat zij begrip toont voor de emoties van mensen die er nu pas achterkomen dat een graf van een dierbare is geruimd en dat de restanten zijn vernietigd. „Mensen herbeleven een be grafenis. Ik kan daar alleen maar begrip voor hebben. Ik kan die emotie alleen niet altijd voorkomen en dat spijt mij wel." Volgens Walraven wordt het nieuwe beleid al op korte termijn gebruikt. De begraaf plaats van Ritthem is de eerstvolgende die voor herinrich ting in aanmerking komt. Zij weet echter nog niet precies wanneer dat zal zijn. „Overi gens ben ik ook door collega's van andere gemeenten gebeld. Zij zeggen dat ook zij er lering uit trekken." fciorgklachten: K00231231 pmaandag t/m vrijdag ge lede openingstijden; dagslot 12.00 uur liOACTIE PICHEREN ptsnruststraat 18 hus807O SEB MIDDELBURG hl:0118-493000 3ibedwalch@pzc.nl its Sep (chef) NaBerkelder Nm van den Broek Nb Osman Nf van den Hurk p de Vries (sport) &ITRALE REDACTIE 28 ,!|:I0113)315500 ^10113)315669 redactie@pzc.nl NTERNET W:web@pzC,nl volgende keer besteden we „rk uit aan een bureau, ooet dan op zoek naar alle maanden. Dat is de tijd en sldmeer dan waard", con- gjj Walraven. „Ik vind dat fer als gemeente moreel toe jicht zijn. We gaan er dus beleid van maken om het ra van nabestaanden uit te adaaan een bureau." 'filial mensen is boos en irvig omdat een graf van Tjelid is geruimd zonder j nabestaanden daarover Kozijn ingelicht. De ge- gtheeft wel via officiële pu- en informatiebijeen- 5 bekendgemaakt wat er B can gebeuren en overlegd i; begraafplaats zou wor- Uringericht. gemeente heeft volgens de jöiiiler nog wel een poging om nabestaanden te vin- mar dat was moeilijk of gelijk. „Soms hadden we issr gegevens dan de naam overledene. We wisten b-van familie. Geen namen, j uteen." isniel gezegd dat een ex- sijrau er wel in zal slagen kd te traceren, maar dan lieder geval alle mogelijke Êtegedaan, verklaart Walra- Se zullen ook dan op an deren informatie naar s brengen. Via de huis- kjbladen, informatiebij- ESlen, op de begraaf- 3gif, alles wat we nu ook e«edaan. Dat wordt een itaject." ipjsteeds van oordeel dat paté correct te werk is skj de verstrekking van toverde herinrichting !fit bij rit om tien vriend KINGEN - Een Vlissings h> in de nacht van donder- op vrijdag betrapt op rijden i invloed. ünnelijke helft van het stel wetd op de Schuitvaart- at in Vlissingen aangehou- voor een alcoholcontrole, fel hij ongeveer tweeënhalf eel had gedronken werd afgenomen naar het bu- Zijn vriendin (19) wilde ifearophalen. Omdat ze on- R2 een politiewagen tegen in probeerde ze de auto hindekant te zetten. Daar- Kd ze tegen een geparkeer- ito. rij bleek te veel op te heb- tseekeer zoveel als is toe- bi Bovendien had ze geen Kjs en reed ze zonder licht. door Anita Janse GRIJPSKERKE - De Walcherse Bouw Unie heeft een primeur. De broers Lou, Johan en Ko Wisse zijn 40 en 25 jaar in dienst. Ze werken al jaren zij aan zij on der het credo: „We hebben geen broers op de bouw." Ze zijn er nuchter onder. „Een sterke band? Ach...Als je elkaar veertig uur per week ziet, dan hoef je 's avonds niet meer zo nodig bij elkaar op de koffie. Zeker niet als je de volgende ochtend voor zes sen uit bed moet." Mannen van staal, wa re het niet dat hun voorkeur toch meer naar hout uitgaat. Het was tenslotte de handigheid met hout die hen de bouwwe reld in dreef. Niet dat ze veel keus had den. „Je ging naar de LTS en je werd bouwvakker. Zo ging dat gewoon." Lou is met zijn 61 jaar de oudste van de uit Sint Laurens afkomstige broers. Hij kwam in januari 1967 bij de Walcherse Bouw Unie terecht, een jaar na de oprich ting van het bedrijf. Eind 1981 kwam Ko (47) erbij, enkele maanden later gevolgd door Johan (51). „En dan is er nog een broer bij de WBU", benadrukken de man nen. „Peter is 24 jaar in dienst en heeft dus nog net geen jubileum." Ko is timmerman en maatvoerder en Jo han timmerman. Als hoofduitvoerder mag Lou zijn; jongere broers aansturen. „Ik zet de lijnen uit, Ko zet de lijnen vast, Johan voert ze uit", vat hij samen. Of dat nooit eens botst? .„Ja hoor!", zeg gen ze eensgëzind. „Maar de volgende dag moet je toch met elkaar verder." Noodsprong Ze hebben al heel wat gezamenlijke klus jes gedaan. „Weet je nog? Daar op de Maisbaai? Daar knalde een balkon naar beneden." Ze waren er alledrie bij, Ko moest een noodsprong maken vanaf het vallende balkon. „Ja, toen zag het toch wel even wit rond onze neus", geeft Lou toe. Samen beunen, dat deden ze nooit. Behalve die ene keer voor de korfbalvere niging op hun dórp. Want ze deelden; ook jaren dezelfde hob by. „We zaten zelfs in hetzelfde korf balteam, De kahtine hebben wij samen gebouwd." Afgelopen jaren werkten de Wisses zij aan zij in de Veerse Poort. De broers Johan, Lou en Ko Wisse zijn respectievelijk 25, 40 en 25 jaar in dienst bij de Walcherse Bouw Unie. „Als je elkaar veertig uur per week ziet, dan hoef je 's avonds niet meer zo nodig bij elkaar op de koffie". foto Ruben Oreel „Wij hebben dezelfde manier van werken", denkt Ko, kijkend naar zijn broers. „We zijn nogal precies", licht Jo han toe. Lou zwaait over enkele weken af. Dan werken er nog altijd drie broers bij de WBU. Johan: „Maar het zal toch even wennen zijn om onder een ander te werken." Oreel Gertjan Jobse (links) en Jan Willem Bosch: „We krijgen de kans om met een slim plan iets te bedenken wat een mooie weg oplevert." foto Ruben zaterdag 20 januari 2007 w 15 Advertentie Barcelona, Gerona en Montserrat Vertrek 10-31/5,21/6 en 6/9 Deze seniorenreis naar de Spaanse Costa Brava, de 'woeste of wilde kust', is een heer lijke combinatie van mooie uitstapjes en fijne rustige dagen aan het strand! Daarom nemen wij u maar liefst 15 dagen mee naar het zonnige zuiden. Op het programma staat onder andere een bezoek aan de bruisende wereldstad Barcelona, waar de kun- stenaar.Gaudi zulke karakteristieke gebouwen heeft achtergelaten. In Figueras maakt u kennis met het werk van Dall, terwijl authentieke dorpen, het klooster van Montserrat, gezellige badplaatsjes en een mooie natuur volop afwisseling geven. Onze fijne uitvalsbasis voor al deze ontdekkingen Is het 3-sterren, Hotel Indalo Park in de badplaats Malgrat de Mar. Reisnummer SZ 24.657, zie www.kras.nl/24657 Met o.a. stadstour, Potsdam en Schloss Charlottenburg Vertrek 7-21/5,4-25/6,2-16/7,13-27/8,10-24/9 Berlijn ontdekken kan nu wel héél voordelig! Deze 5-daagse busreis inclusief e> boekt u namelijk al vanaf slechts 335 p.p. Vanuit het comfortabele Van der Valk Berliner Ring Hotel, met alle faciliteiten voor een aangenaam verblijf, verkent u deze populaire stad. Beroemde musea, prachtige paleizen en bouwwerken, historische plek jes, parken, uitstekende winkelmogelijkheden en gezellige uitgaansgelegenheden.. dat is Berlijn in een notendop. De beroemde Brandenburgertor, het Rijksdaggebouw, Alexanderplatz, de Kurfürstendam, het Pergamonmuseum, de 8erliner Dom, Unter den Lindenteveel om op te noemen. Bovendien nemen we u ook mee naar het barokke Potsdam, waar het schitterende park Sanssouci u zal bekoren. Willkommen in Berlin! Reisnummer SZ 24.606, zie www.kras.nl/24606 Met o.a. Cochem, Koblenz, Boppard en Rüdesheim Vertrek 11/6 en 13/8 Sportieve vakantiegangers reizen deze zomer met ons mee naar het gezellige familie hotel Pistono in Dieblich, gelegen in de Duitse Moezelstreek! Tal van pittoreske dorpen, schitterende natuur, met wijnranken begroeide heuvels en natuurlijk de Moezel die door het heuvelland slingert..dit alles maakt de Moezel tot een zeer geliefde vakantie bestemming! Het gebied leent zich uitstekend voor niet al te zware fietstochten, We hebben voor u een viertal fietsroutes uitgezet die u op een sportieve manier kennis laten maken met dit wonderschone stukje Duitsland. Al fietsend verkennen we gezelli ge wijnstadjes als Boppard en Cochem en de beroemde Loreleirots. Enna een mooie tocht geniet u natuurlijk van een heerlijk glas Moezelwijn! Reisnummer SZ 24.615,zie www.kras.nl/24615 10-daagse bus-/excursiereis naar Lourdes Lourdes, IMevers, Gavarnie, Pau en Cahors Vertrek vrijwel elke vrijdag van 4/5 t/m 21/9 Deze prachtige en voordelig geprijsde reis brengt u naar het bijzondere, in de fraaie Pyreneeën gelegen Lourdes, waar u een combinatie van indrukwekkende plechtighe den en een schitterende omgeving wacht Naast een diepgaande kennismaking met dit magnifieke bedevaartsoord, hebben we ook een aantal fraaie uitstapjes in de omgeving voor u in petto. De bijzondere aantrekkingskracht van Lourdes begon op 11 februari 1858, de dag van de eerste verschijning (van de in totaal 18) van de Heilige Maagd aan de vrome 14-jarige Bernadette Soubirous. Sindsdien komt de hele wereld naar het wonderbaarlijke Lourdes, op zoek naar rust. bezinning en genezing. Ook wij sluiten ons graag aan bij deze vele bezoekers! Reisnummer SZ 24.649, zie www.kras.nl/24649 10-daagse bus-/excursiereis naar Capriana Met o.a. Gardameer, Venetië, Verona en Bolzano Vertrek 18/5,8-22/6,6/7,24/8,7/9 Waarom kiest u dit jaar niet eens voor een vakantie naar de Dolomieten, het bekende berggebied in Trentino in noordoost Italië? Het grillige landschap met dé steile bergen is adembenemend mooi en de Dolomietentocht langs de imposante bergtoppen zal u nog lang bijblijven! We maken bovendien prachtige uitstapjes naar onder andere het romantische Venetië, waar kanalen, bruggetjes, gondels, paleizen, pleinen en duiven op ons wachten. Ook brengen we u langs de oevers van het mooie Gardameer, met onder meer een heerlijke pauze in het schilderachtige vakantieplaatsje Malcesine, met talloze leuke winkeltjes, restaurants, gezellige terrasjes en natuurlijk ijssalons! Verona met de Romeinse Arena, Bolzano.de wijngaarden van Kaltern... dat wordt genieten in Italië! Reisnummer SZ 24.640, zie www.kras.nl/24640 Wacht niet langer en vraag GRATIS onze supercomplete brochure aan op www.kras.nl of bel 073 - 5 999 999 Speciaal voor reislustige senioren! Een zeer gevarieerd aanbod met riviercruises, fiets- en wandelrei- zen, auto-, bus- en vliegreizen naar Europese topbestemmin- gen. Professionele reisbegelei- ding, vele reizen op basis van vol- pension en schitterende excur sies maken deze reizen uitste kend geschikt voor U! "Zie kras.nl voor de voorwaarden waarom zou je verder zoeken boek online 3 -5 999 999 St;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15