itrengere eisen voor slaaphuisjes L Goed dat stedenbanden bestaan Nieuwe Oude Markt Gim brère Conflict over huur aula crematorium nog niet opgelost \0eente Veere verscherpt regels voor brandveiligheid strandhokjes .16 PZC mOQE USIRAAT 199 VLISSINGEN KWAAGoes ■^K^'Sfn-zèel'and: 0113-3 fcSSSn: 0,13-3,5570; ^KÏ-!|'02(M5625OO. (derdag 18 januari 2 rt Westeinde editie Walcheren (Advertentie) deDRVKKERY vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met mosterdsoep, runderstoofpot of vegetarische stoofpot en Turkse yoghurt €12,50 of €10,00 (vegetarisch) j reserveren: 0118 - 886 866 vanavond 19.00 uur lezing Sebastiaan Spit De wolk als metafoor voor de schilderkunst deel 2 zat. 20-01,14.00-14.30 uur presentatie reisgids over Kaapstad, door Willemijn Jumelet 15.30-16.30 Proeverij van Zuid-Afrikaanse wijnen 15.00-16.30 uur Fragile popmuziek met strijkkwartet informatie over kinderboeken op internet: kijk op www.kjoek.nl Markt 511 Middelburg T0118886886 Wij geven u de helft cadeau! www.de-drvkkerY.nl btjE De ruim 250 eigenaren IsSaphuisjes op de Veerse yen krijgen te maken met eisen voor brandveilig- m Uiterlijk 1 januari 2012 Een alle huisjes aan deze re- Hjwldoen. Lite bouwen slaaphuisjes en meteen bij het plaatsen 'de brandveiligheidsvoor- |den voldoen. Voor de al be de huisjes geldt dat die a, worden aangepast op jment dat ze van eigenaar Fen. Is dat niet het geval, [krijgen de huisjeseigenaren karde tijd om aan de veilig- pen te voldoen. Jbelangrijk dat is bleek in |;toen tien slaaphuisjes uit een bij Dishoek. Sinds- j js ook het comfort in de pö toegenomen. Ze hebben ps vaker een keuken, toilet pjuehe, iijens, brandweercomman (Advertentie) .INGE DELFT 16 MIDDELBURG dant gemeente Veere, wijst op de slechte brandwerendheid tus sen de huisjes onderling. „Er staan wat oudere huisjes op het strand die niet voldoende brand werend zijn. Die hebben vuren houten wandjes. Een klein bries je en de brand slaat over naar het huisje ernaast. Je moet er niet aan denken dat er dan men sen in zo'n kotje liggen te sla pen." Om een overslaande brand te voorkomen moet het materiaal waaruit de meeste bestaande strandslaaphokjes zijn opge bouwd. dertig minuten brandwe rend zijn. Dat houdt in dat vu renhouten wanden niet meer mo gen. Een - veelal duurder - mate riaal met een hogere brandwe rende werking moet het hout vervangen. Baijens: „Om zestig minuten brandvertraging te krijgen kan je de huisjes ook verder uit el kaar plaatsen. Drie meter is vol doende. Maar dat lijkt me geen optie. In de meeste gevallen moet dus een andere constructie oplossing bieden. Te denken valt aan twee lagen gips met brandwerend isolatiemateriaal. Hoeveel minuten brandwerend een materiaal is, kan een consu ment vinden in de productinfor matie." Gasflessen Verder mogen volgens de nieu we regels in een slaapstrandhuis- je voortaan maximaal twee gas flessen van twintig kilo butaan of propaan aanwezig zijn. Ook moeten de gasleidingen aan be paalde veiligheidseisen voldoen. Een rookmelder in elk hokje en een tweede vluchtdeur staan ook in de voorwaarden. De brandweer van de gemeente Veere gaat regelmatig een kijkje nemen op de Walcherse stran den en ziet erop toe dat in 2012 alle slaapstrandhuisjes brand veilig zijn. Met de pas vastgestelde brand- veiligheidsvoorwaarden ont staat een uniforme regeling voor alle stranden op Walcheren, om dat Veere die van Vlissingen overneemt. Stichting Strandex- ploitatie Walcheren en Strand- vereniging Dishoek, waar de huisjeseigenaren in zijn vere nigd, zijn officieel nog niet op de hoogte van de veiligheids voorwaarden. Volgens secreta ris K. Krijger van de vereniging is een klein deel van de hokjes opgebouwd uit trespa-panelen. Die zijn wat minder brandbaar dan de rest. Of deze nieuwere slaaphokjes wel aan de brand veiligheidseisen voldoen is hem niet bekend. zeeuwse almanak Vriendelijk Klantvriendelijkheid is niet het sterkste punt van Zeeland als toeristische bestemming. Dat ondervonden laatst twee Duitse vakantiegangers die getroffen waren door het tafe reel van een draaiende molen. De molenaar stond in de deur opening. De toeristen infor meerden of de molen te be zichtigen is. Zeker, was het antwoord, op woensdag. Dat trof, laat het nou net woens dag zijn. Maar, voegde de mo lenaar eraan toe, vandaag niet. VLISSINGEN - Nog twee maanden en de Oude Markt oogt weer als een oude markt. Met de modern ste materialen, dat wel. Het plein wordt gesierd met led-verlichting als op de boulevard en stalen roosters als op het Plein Vierwinden. Rond de bomen komen eveneens stalen roosters en even uitrusten kan op een lange houten zitbank. De tegels zijn van graniet en af val kunnen mensen kwijt in stalen afvalbakken en een ondergrondse vuilopslag. Ook komen er fietsbeu- gels te staan. Het is de bedoeling dat de Oude Markt eind maart he lemaal klaar is. Dan de Spuistraat, die eind april af moet zijn, en Vlissingen kan er weer tegenaan. Alleen, dat gekke muurtje bij de kerk blijft haar contrast kleur nog wel even houden. Het ene deel oogt oud, het andere deel is nieuw. „De steen is speciaal geselec teerd door de monumentencommissie", zegt een woordvoerder van de gemeente Vlissingen. „Maar het zal wel een paar jaar duren voor het even bemost is als het originele muurtje. Dat gaat vanzelf." foto Lex de Meester Bimissarissen actie tegen Igenvignet ■DELBURG - Invoering van Wffegenvignet in België gaat pel problemen zorgen. Bo- 1 |iien loopt de maatregel niet 1 ne pas met het streven naar riEuiopa. Dit stellen de com- ■arissen van de koningin in J Brie zuidelijke provincies. Jfckken samen ten strijde te- Be plannen voor een wegen- L De drie willen overleg Ie Belgische minister van I tót, Landuyt. isbriefaan de bewindsman a de commissarissen Van ■er (Zeeland), Maij-Weggen 1 ai-Brabant) en Frissen -burg) op het veelvuldige en «onontkoombare grensver- :van burgers in het grensge- Kederland-België. 'Daarbij denken aan woon- werk er m recreatie- en winkel- commissarissen stellen dat si van het wegenvignet niet 2 de openheid die de Euro- Unie wil bevorderen, óók bet openstellen van de Effl indhoos raakt leuws-VIaamse ierwoning Lfané Hoonhorst E-IPPINE - Weerkundigen wen pas vandaag op echt '®sveer, maar op diverse a'sen in Zeeuws-Vlaanderen ?«nvvind en regeh gisteren al «tekeer. duiten Philippine roor- Keeen plaatselijk windhoos- ehoorlijk wat schade aan dws in het buitengebied. lner Pieman zag de 'f°°s Pp zijn huis aan de Joomweg vlakbij de Bel- f afkomen. Hij had le weinig tijd om alle luiken lziiu woning dicht te krij- ruilen .sneuvelden door- rondvliegende voorwer- regenaan kwamen. Boven- nw^e een aantal pannen dak. Dc schat dat er voor '?aur duizend euro schade ®]n woning is ontstaan g,' J°°rbijrazende wind ow-tornado veroorzaakte - zover bekend verder geen ^huizen of schuren in ?ass treek Debbaut gaat weg bij Fortis Aanhanger kantelt, A58 versperd RILLAND - Rijksweg A58 is gistermiddag in de lichting Goes ruim twee uur afgesloten geweest voor alle verkeer tussen de oprit Rilland en de toerit Kruiningen-Yerseke. Een aanhanger kantelde rond vier uur iets voorbij Ril land. Dit kon volgens de politie gebeuren door een paar flinke windstoten en de zuigkracht van een passerende vrachtwagen met oplegger. Een andere vrachtauto moest voor de kantelende aanhanger uitwijken en kwam in de middenberm vast te zitten. Al het verkeer tussen Rilland en Kruiningen-Yerseke moest worden omgeleid over de Oude Rijksweg, omdat de hele rijbaan en de vluchtstrook van Rijksweg A58 waren versperd. De omleiding heeft tot na zes uur 's middags ge duurd. Bakker Scheldestraat weer gesloten VLISSINGEN - Bakkerij Lekkerbak, die in december nog groots werd geopend, is voorlopig gesloten, De fa briek die het brood en gebak voor de winkel produceert zou problemen hebben met energiebedrijf Delta, zegt Y. Coban, die de communicatie voor de firma heeft ver zorgd. De fabriek is van dezelfde eigenaar. De bakkerij was één van de winkels die de Vlissingse Scheldestraat nieuw le ven in moesten blazen. Het is niet bekend wanneer de win kel weer open gaat. Middelburg krijgt Illegaliteitspad MIDDELBURG - Nee, het is geen sti-aatje waar duistere zaakjes plaatsvinden. Het Illegaliteitspad in Middelburg verwijst naar de Tweede Wereldoorlog, net als zijn even knie, het Verzetspad. De twee paden liggen aan de rand van Prooijenspark, een wijk waar de straten de namen van verzetshelden hebben. Het Illegaliteitspad loopt langs de J.J. Smitstraat en de sportvelden. Het Verzetspad loopt langs de sportvelden en de Prooijensweg. Politie zoekt handenkusser MIDDELBURG - De politie is op zoek naar personen die informatie kunnen verstrekken of getuige waren van een handenkus-incident dat zich vanmiddag rond half vier voordeed in het winkelcentrum Dauwendaele in Middel burg. Een 85-jarige vi'ouw werd bij de in van dit centrum door een onbekende man tot twee keer toe op haar handen ge kust waarna hij haar naar zich toetrok. Doordat de vrouw hard begon te gillen liet hij haar los en ging er vandoor. Personen die inlichten kunnen geven worden ver-zocht te bellen met 0900-8844. door Wendy van den Hurk men met leerlingen van basis school de Wissel via een web cam Engelse les van de echtge noot van Van Dok. Taganrog En dan is er nog de stedenband met Taganrog, in Rusland. Dat verband staat op losse schroe ven. De Russen wilden in novem ber 2005 een delegatie ambtena ren sturen, maar Vlissingen wil de ook burgers ontvangen. Ta ganrog niet en de reis werd gean nuleerd. „Nu hebben we ze weer uitgenodigd", vertelt Van Dok. „Ik hoop dat ze komen. Het mi lieuproject staat in de steigers en de stichting Taganrog hier on derhoudt contact met de men sen daar en je kunt hele mooie brieven blijven schrijven, maar het moet natuurlijk geen schim meispel worden." Drie stedenbanden. Volgens het CDA veel te veel. De fractie in Vlissingen stelde vorig jaar in de begrotingsraad voor te stop pen met internationale samen werking. Voor de burgemeester geen denken aan. „Het is veel te belangrijk en goed dat het be staat. We moeten niet pretende ren dat rampen te kunnen oplos sen, maar door onze kennis over te dragen kunnen we ze wel hel pen te voorkomen. Helpen hoeft niet altijd in de zin van spullen. Door gelijkwaardig van collega tot collega samen te werken, winnen steden aan kracht. Ook wij. De sociale cohesie op de Mo- lukken, daar heb ik veel van ge leerd. Duur is het niet. Een amb tenaar, meer kost het niet. Het Rijk betaalt de rest." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De juridische strijd tussen de exploitanten van de koffiekamers in het cre matorium in Middelburg en de gemeente is nog niet voorbij. De gemeente wil de koffieka mers zelf gaan uitbaten. Daar om werd vorig jaar de huur op gezegd. Onterecht, vonden L. en R. Markusse, de huidige uitba ters van de koffiekamers. Ze stapten naar de rechter. Die gaf de gemeente eind vorig jaar ge lijk. Toch is daarmee niet gezegd dat de uitbaters ook echt vertrek ken, zegt hun advocaat R. Maat. „Er loopt op dit moment nog een procedure. De rechter kan beslissen om de ontruimingster mijn drie keer met een jaar te verlengen." Bovendien overwe gen de uitbaters in hoger beroep te gaan tegen het vonnis van de rechter. Het echtpaar, dat niet in de pu bliciteit wil, verzorgt al sinds 1978 het eten en drinken na een begrafenis of crematie. De ge meente wil dat in het vervolg zelf doen, vanwege de kosten. De gemeente denkt er jaarlijks 50.000 euro op vooruit te gaan. Die inkomsten zijn nodig om de verbouwing van de aula en de koffiekamers, die net is afge- ï'ond, te betalen. Volgens Maat zou het conflict snel opgelost zijn als de gemeen te het echtpaar in dienst zou ne men tot het moment dat ze met pensioen gaan. Wethouder H. van Klinken (SGP) sluit dat niet uit. „Dat is onderdeel van het overleg dat we op dit mo ment voeren. Er wordt gekeken of dat mogelijk of wenselijk is." De gemeente heeft een bedrijfs plan klaar voor de koffieka mers. Het was de bedoeling om per 1 januari te beginnen. Door de juridische procedures is dat uitgesteld. Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. 'W2ki Yl Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes VLISSINGEN - Govan Mbeki krijgt begin februari weer een afvaardiging uit Vlissingen over de vloer. Het is de tweede keer dat burgemeester Anneke van Dok zelf gaat. Zij gaat kijken hoe de projecten ervoor staan in de Zuid-Afrikaanse zusterstad. Na het afscheid van wethouder Leny Poppe nam burgemeester Anneke van Dok de post interna tionale samenwerking over. Ze had had al eerder met het onder werp te maken gehad. „Velsen, waar ik vier jaar burgemeester van ben geweest, had een steden band met Galle in Sri Lanka. Zo doende raakte ik betrokken bij de renovatie van riolering daar. Als voorzitter van de Max Have- laarstichting ben ik met projec ten bezig. En als staatssecreta ris van economische zaken gold ik in het buitenland als minister van handel. Toen ben ik op veel plekken geweest. Ik voel me erg verbonden met dit werk." Govan Mbeki is het tweede jaar van het tweede project inge gaan. Of eigenlijk: serie projec ten. „Er lopen verschillende pro jecten. Een ervan is de opzet van een woningbouwcorporatie. Het probleem daar is de eerlijke verdeling van huizen en dat de huur betaald kan worden. Wij hebben meegewerkt aan de tot standkoming van 64 woningen. De corporatie distribueert wo ningen, beheert ze, verhuurt ze en exploiteert ze. Als wij in Afri ka zijn, is er al een delegatie van Marsaki. Die werkt ook mee. Burgemeester Van Dok met burgemeester Tsheke van Govan Mbeki tijdens de heropening van het Vlissingse stadhuis. archieffoto Ruben Oreel Net als een grote mijnindustrie, die daar midden in de stad staat. Die neemt een grote maat schappelijke rol in. Net als de Schelde hier vroeger." Verder kent de stad sinds de ste denband een vrouwencommissie en heeft Vlissingen gezorgd dat ambtenaren daar voortaan wer ken met een informatiesysteem. „We weten dat het er allemaal is en nu gaan we kijken of het ook allemaal draait. Vooralsnog zijn de rapporten prachtig, maar mis schien hebben ze nog iets nodig. Dat proberen we dan ter plekke te regelen. En ik ga nog praten met de gouverneur, de Neder landse ambassadeur en natuur lijk mijn piepjonge collega-bur gemeester Sipco Nkosi." In september kwam Van Dok te rug van een bezoek aan Ambon, die andere stedenband. Die reis draaide om een afvalproject, dat binnenkort vervolg krijgt in de uitwisseling van ambtenaren. De Ambonezen krijgen hier en daar les in het heffen van afval stoffenheffing. Binnenkort be gint ook het onderwijsproject. Schoolkinderen daar krijgen sa-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9