matuur fonds: branders erkopen foute koffie 2C- Verkrachting toeristen schokt Turkije Terreurwaarschuwing in Rusland ossen zouden verdwijnen door illegale teelt Sumatra Vier Britse militairen verrichten heldendaad Kou verwoest fruit Californië Castro zou zelf debet zijn aan zijn ziekte Invloedrijke senatoren berispen George Bush donderdag 18 januari 2007 i jel iD^lendeGruiji «lllG-Orote koffieliran- .j ,|S Vesllé, Starbucks cn BFwds hebben foute koffie jtocli! uit een belangrijk na- j, „bifd op het Indonesische Sumatra. Op korte ter pen ze daar niets tegen [innen doen. 'wereld Natuur Fonds i,D presenteerde gisteren 'taj rapport waarin het westerse öj lijven beschuldigt mede ver- .tj irdelijk te zijn voor de :0esting van het reservaat bt Barisan Selatan. In dat leven bedreigde dieren als itraanse tijgers, olifanten neushoorns. Volgens het fis door de illegale teelt al i 2(1 procent van de bossen tenen. r de bedrijven die de na- crganisatie aanwijst, zijn meer Nestle, Starbucks Nederlands importeur iboinver uit Zaandam. Sara Lee, dat Douwe Eg- en Kanis en Gunnink pro- betrekt koffie uit dat maar wordt niet in het uit genoemd. togen s net WNF wisten de p bednjven vermoedelijk van de illegale herkomst, sgenstelling tot bijvoorbeeld s-Amerika met zijn grote tl: s-ö. werken in zuidelijk ja tienduizenden kleine j. Zij verkopen hun oogst lokale handelaren die alle «.s mengen. Dat maakt het sa trekt onduidelijk welke bo ra illegaal zijn geteeld, tff kunnen geen honderd pro- r I garantie geven dat de kof- i uit het natuurgebied erkent een woordvoer- j) Sara Lee. „Het is heel te controleren. Wij kopen a eel weinig in Indonesië." iWerlandse importeur ipijns leger odt leider u Sayyaf ia» BOANGA - Het Filipijnse loj heeft de militante moslim- iging Abu Sayyaf een slag Kf [bracht. Speciale eenheden in een belangrijke leider, Antal Sali alias Abu Su- i, gedood op het zuidelij- ra riland Jolo, meldden de krachten gisteren. ai' een legerwoordvoerder iSulaiman dinsdag om tij een zwaar vuurgevecht tus- Kt leger en een groep van nestig rebellen. iman was een van de be- njkste figuren binnen Abu pf. een afscheidingsbewe- |die met geweld streeft naar onafhankelijke islamitische l ui het zuiden van de Filipij- De beweging zou banden en met het terreurnetwerk teda Verenigde Staten, die de Fi- e commando's trainen en caeren. hadden een be- 4 ran 5 miljoen dollar op hoofd gezet vanwege de roering van een groep toeris- op het eiland Palawan in l.T\vee Amerikaanse toeris- kwamen destijds om. MTR oeristen in ustralië ïvacueerd egens branden UOMNE - De Australi- w autoriteiten hebben giste ler dan zevenhonderd toe- 'eogeëvacueerd uit de plaats Mbo, In de omgeving van 'saoord woedden grote bran- 1 die een bedreiging vormen "betstadje, aldus Australi- beniedia, fcf de toeristen waren ook "peanen. In totaal zes blus- zijn ingezet om de te doven in de Snowy Mains, op de grens van de Victoria en New «in Wales. in Victoria is er sprake een bedreigde situatie met r ran branden, die worden v^akicerd door hoge tem- JJren rond de 40 graden ekn een stevige wind. fle branden in Victoria is s«i al zeker een miljoen Je as gelegd. Dat is S^[pwderde van Neder- Daarnhouwer erkent ook geen enkel zicht op de herkomst te hebben. Zo'n 10 procent van zijn import komt uit zuidelijk Sumatra. „Het is vrijwel onmo gelijk te traceren waar de koffie vandaan komt", aldus directeur koffie R. Reichmann. „Je hebt het daar over tienduizenden boe ren met een paar struiken op hun land." Nestlé, dat onder meer Nescafé produceert, stuurde gisteren een brief naar zijn klanten waarin het de 'onacceptabele praktij ken' op Sumatra 'oprecht af keurt'. „Echter, het is vaak moei lijk de precieze afkomst van een zak koffiebonen vast te stellen, die al door diverse handen is gegaan." Het staken van import uit zuidelijk Sumatra is voor de bedrijven niet aan de orde. Vol gens Kraft Foods, dat in onder meer in Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland koffie verkoopt, zou de lokale econo mie daardoor ineen storten. De multinational zegt wel in ge sprek te zijn met het WNF en om de situatie te verbeteren. Sara Lee betrekt 20 procent van zijn koffie onder het duurzaam heidscertificaat Utz Kapeh. Dat aandeel moet verder groeien. Het bedrijf verwacht ook dat nog dit jaar werk wordt ge maakt van een overeenkomst tussen internationale koffiepro ducenten om de koffieteelt we reldwijd duurzamer te maken. GPD door Akijn Visser en Egbert Stoel LONDEN - Vier Britse mili tairen hebben zich tijdens een gevaarlijke reddingsactie in Afghanistan vastgemaakt aan de vleugels van snelvliegende Apache-helikopters om zo een neergeschoten kameraad te redden. Het zou de eerste dergelijke operatie ooit zijn van het Britse leger. De actie vond plaats na de bestorming door de Britten van een fort in de zuidelijke provincie Helmand. Meer dan tweehonderd militairen vie len het steunpunt van de Taliban-rebellen aan, maar zij moesten zich wegens zware tegenstand terugtrek ken. Toen bleek dat een militair was achtergebleven, wilden mariniers eerst een reddings actie uitvoeren met pantser wagens, maar zij besloten toen dat de Apaches een veili gere optie waren. De aanvals helikopters kunnen evenwel alleen een piloot en schutter vervoeren, al zijn er op de kor te vleugels punten waaraan militairen zich in noodgeval len kunnen vastmaken. Vier militairen doken zo, lig gend op de vleugels van twee Apaches, terug in de vuurli nie. Zij wisten te landen en het lichaam van de inmiddels overleden 30-jarige Matthew Ford te bergen. ANP MOSKOU - Een beveiligingsfunctionaris fouilleert een reiziger op de Moskouse luchthaven Domodedovo. De Russische autoriteiten hebben gisteren gewaarschuwd voor een mogelijke terroristische aanslag in het land. Het gaat om het eerste officiële terreuralarm dat is afge kondigd na informatie uit het buitenland. In heel Rusland werden de veiligheidsmaatregelen op geschroefd nadat de Russische veiligheidsdienst FSB door een niet nader genoemde buitenlandse inlichtin gendienst was gewaarschuwd voor een aanslag op het openbaar vervoer, aldus het Russische persbureau Inter fax. Gisteravond meldde de nationale antiterreurcom missie dat er tot dan toe geen aanwijzingen waren ge vonden die de meldingen uit het buitenland bevestig den. In Moskou doorzochten politiemensen met snuffel honden de ondergrondse, belangrijke treinstations en de drie luchthavens rond de stad. foto Sergei Karpukhin/RTR De verkrachting van drie Neder landse vrouwen in de Turkse badplaats Alanya - en de moord op een van hen - zorgde in 1995 voor veel opschudding. Turkijes reputatie als zorgeloos, zonnig vakantieoord liep averij op. Sinds kort is Istanboel in de greep van een reeks verkrachtin gen. En opnieuw zijn de slachtof fers buitenlandse toeristes. door Fidan Ekiz ISTANBOEL - Drie toeristes werden deze maand kort na el kaar verkracht en beroofd door Turkse mannen in Istanboel. De politie heeft inmiddels negen verdachten opgepakt. „Zo wordt weer eens duidelijk dat Turkije toeristen meer bescher ming moet bieden", reageert Ethem Emre. De Turkse Nederlander, direc teur van het rechtshulpbureau Benelux International Claims Services, begon vorig jaar een project in Istanboel om buiten landse slachtoffers emotionele bijstand, begeleiding en nazorg te bieden. Afgrijzen Vanuit Nederland, waar hij op zakenreis is, spreekt Emre zijn afgrijzen uit over de verkrach tingen. „Het minste wat we na zoiets vreselijks kunnen doen, is op alle mogelijke manieren hulp bieden. We mogen de mensen die ons land bezoeken niet als slachtoffers terugsturen." Juist daar wringt de schoen, want Em- res project (Stichting Iftas) voor slachtofferhulp wil maar niet echt van de grond komen. Het liefst ziet Benelux Interna tional Claims Services dat de hulpverleners met de toeristen- politie in hetzelfde gebouw zit ten. Nadat de toeristen aangifte hebben gedaan, kunnen ze dan meteen worden opgevangen. Onder de recent verkrachte toe ristes in Istanboel bevinden zich geen Nederlanders. Het eerste slachtoffer was een 22-jarige studente uit de Verenigde Sta ten van Guatamalteekse af komst. De jonge vrouw werd op klaarlichte dag verkracht door waarschijnlijk tien mannen. Ze maakte een stadswandeling, toen twee jongens haar de weg vroegen. De mannen achtervolgden de vrouw, drukten haar op een af gelegen plek tegen een muur en trommelden met hun gsm nog acht vrienden op. De groepsver krachting, gevolgd door mishan deling met stenen, is volgens de politie met veiligheidscamera's tiebureau gebracht. Acht ver dachten zijn inmiddels opge pakt. Deze week werd een Bx-itse vrouw in haar villa verkracht. De 30-jarige vrouw, werkzaam als lerares op een prive-school in Istanboel, sliep toen de dader binnensloop. De man bedreigde zijn slachtoffer met een mes, ver krachtte haar twee keer, en ging er met haar geld en gsm van door. De verkrachter werd nog diezelfde nacht opgepakt. Ook een Zweedse toeriste werd deze week in Istanboel ver kracht en beroofd. De 32-jarige vrouw was 's nachts onderweg naar haar hotel toen ze door een man met een mes de struiken werd ingesleurd. GPD Het slachtoffer wist uiteindelijk te vluchten toen de jonge man nen onderling ruzie kregen, na dat een van hen had geprotes teerd tegen de mishandeling. De vrouw schreeuwde om hulp en werd door burgers naar het poli- Ontslag na fatale drink wedstrijd SACRAMENTO - Tien mede werkers van een Californisch ra diostation zijn ontslagen nadat een deelneemster aan een spelle tje van de zender was overleden. Onder degenen die moesten ver trekken zijn ook de presentato ren van de show waarin de wed strijd water drinken werd gehou den. Het programma is inmiddels ge schrapt, meldden Amerikaanse media gisteren. De 28-jarige Jennifer Strange, moeder van drie kinderen, over leed enkele uren nadat ze zeker 7 liter water had gedronken. Ze stierf aan watervergiftiging. De kandidaat die het meeste kon drinken zonder te moeten plassen, won een Nintendo-spel. Volgens de politie wordt nie mand vervolgd omdat de wouw uit vrije wil meedeed aan de wedstrijd. Ze was als tweede geëindigd. ANP FRESNO - Gouverneur Arnold Schwarzeneg ger van Californië pelt in Fresno een beschadig de sinaasappel terwijl hij luistert naar sinaasap peltelers. Een koudegolf heeft in de Amerikaan se staat huisgehouden op plantages voor citrus vruchten. Prijzen voor sinaasappelen, mandarij nen en ander zuidvruchten schoten dinsdag om hoog. Schwarzenegger heeft de noodtoestand afge kondigd om de zwaar getroffen sector finan ciële steun te kunnen geven. „Het gaat niet al leen om de oogst van dit jaar; het kan ook vol gend jaar een verwoestend effect hebben. Mijn regering zal er voor zorgdragen dat alles eraan gedaan wordt om boeren en arbeiders hier door heen te helpen", aldus de gouverneur. De scha de bedraagt volgens de fruitsector bijna 1 mil jard dollar. Volgens telers is driekwart van de oogst verloren gegaan. Temperaturen in de Gol den State liggen een stuk lager dan normaal voor de tijd van het jaar en meteorologen voor spellen dat er voorlopig geen einde komt aan het winterweer. Grote delen van de VS hebben de afgelopen dagen te kampen gehad met win terweer. Tot gisterochtend lieten volgens Ameri kaanse media zeker 54 mensen het leven door hoofdzakelijk verkeersongelukken als gevolg van ijzel en sneeuwval. foto EPA Duits eilandje krijgt politieauto HELGOLAND - Het Duitse Noordzee-eiland Helgoland (één vierkante kilometer) krijgt zijn eerste politievoer tuig. Tot nu toe deden de agenten op het vrijwel autovrije eilandje hun patrouilles fietsend of lopend. Met een rijwiel of op een handkar kon vaak niet de beno digde apparatuur worden meegenomen. De dienstfiets verdwijnt echter niet. Helgoland is het enige Duitse ei land in open zee. Het ligt ongeveer zestig kilometer uit de kust en telt 1650 inwoners. ANP Hongkong weert zwangere vrouw HONGKONG - Het bestuur van de Chinese metropool Hongkong hanteert vanaf 1 februari strengere regels om de komst van zwangere vrouwen uit de rest van China te gen te gaan. Hongkong wil niet langer dat grote groepen vrouwen, vaak georganiseerd, naar Hongkong reizen om daar te bevallen. Zwangere vrouwen van buiten Hongkong moeten onder meer voortaan fors hogere tarieven betalen in klinieken. Bovendien mogen zij de stad niet in als zij geen afspraak hebben met een arts of een kliniek. De regels gelden voor zwangerschappen vanaf de zevende maand. ANP CSU stelt leiderschapskwestie uit KREUTH - Minister-president Stoiber van de Duitse deel staat Beieren heeft de crisis rond zijn leiderschap van de partij CSU voorlopig bezworen. Tijdens een urenlange vergadering in Wildbad Kreuth besloot de CSU-top in de nacht van dinsdag op woensdag de vraag wie lijsttrekker moet worden bij de deelstaatverkiezingen van 2008 te la ten rusten tot het najaar. De positie van Stoiber, die de CSU sinds 1999 leidt, ligt binnen zijn partij onder vuur. Er is scherpe kritiek na ont hullingen dat hij een rivale binnen de partij heeft laten be spioneren. De affaire was voor een naaste medewerker van Stoiber aanleiding te vertrekken. ANP/DPA/RTR Lanzhou laat ambtenaren lopen LANZHOU - Ambtenaren in de Chinese stad Lanzhou, die geldt als een van de tien meest vervuilde ter wereld, zijn gevraagd lopend naar hun werk te gaan. Plet stadsbe stuur hoopt op deze manier de milieuproblemen te bestrij den op dagen dat de vervuiling zeer ernstig is. De hoofdstad van de provincie Gansu heeft al jaren te kampen met zware vervuiling. Vooral het gebruik van ko len voor energieopwekking, de uitstoot van industrieën en de ligging in een vallei waar de lucht makkelijk blijft hangen, maken de vervuiling er soms niet te harden. ANP Ex-rebellen Nepal staan wapens af CHITWAN - De voormalige maoïstische rebellen in Ne pal die vrede hebben gesloten met de regering, zijn giste ren begonnen met het inleveren van hun wapens. Dat meldde een functionaris van de Verenigde Naties. De registratie van wapens en rebellen begint in een kamp in Chitwan, 80 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Ka- thmandu. Dat gebeurt onder toezicht van VN-waarne- mers. De bijna elf jaar durende burgeroorlog heeft meer dan 12.500 levens geëist. ANP/RTR/AFP door Akijn Visser MADRID - De gezondheidstoe stand van de Cubaanse leider Fi del Castro is ernstig verslech terd doordat hij op eigen initia tief heeft gekozen voor een ris kante operatie. Door de compli caties die optraden bij de eerste ingreep waren nog twee opera ties nodig. Dat meldde de Spaan se krant El Pais gisteren op zijn interneteditie. Artsen opereerden de dictator voor ontstoken uitstulpingen in zijn dikke darm. Bij deze ernsti ge aandoening hebben chirur gen twee opties om het ontsto ken deel te verwijderen. Castro weigerde de 'veilige' optie waar bij een stoma wordt aange bracht. Via de dunne darm wor den zo uitwerpselen afgevoerd zonder dat ze de herstellende dikke darm belasten en infecte ren. Een tweede operatie is latei- nodig om de stoma te verwij de ren en de natuurlijke toestand te herstellen. Castro koos echter Drinkwater vies in Oost-Europa GENEVE - Ruim honderd mil joen Europeanen hebben geen schoon stromend water in hun woning. Hierdoor worden elk jaar dui zenden mensen ernstig ziek. De problemen zijn het grootst in Oost-Europa en in afgelegen ge bieden, aldus de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) en de Economische Commissie voor Europa van de Verenigde Na ties. ANP/RTR voor een andere, riskante opera tietechniek waarbij na verwijde ring van het ontstoken deel van de dikke darm, de karteldarm wordt verbonden met de endel darm. Een scheuring leidde tot een nieuwe ontsteking. Een tweede operatie om de geïnfec teerde plek schoon te maken, faalde ook. Het inbrengen van een prothese tijdens de derde operatie lukte pas in tweede in stantie. De informatie is afkom stig van medewerkers van het ziekenhuis Gregorio Maranon in Madrid, die op basis van ano nimiteit El Pais te woord ston den. In dat ziekenhuis werkt ook de chirurg José Luis Garcia Sabrido. Hij bezocht Castro in december. Garcia Sabrido zei gisteren in een reactie dat de be richten op 'genachten' zijn geba seerd. ANP Belgen op 10 juni naar de stembus BRUSSEL - De federale verkie zingen in België zijn op 10 juni. Dat heeft de Belgische premier Guy Verhofstadt gisteren aange kondigd. Deze datum circuleerde al enige tijd in het Brusselse. De eerste minister voegde eraan toe dat zijn kabinet tot de ver kiezingen zal doorwerken om 'zijn project ten volle uit te voe ren'. De Belgische parlementsverkie zingen vallen nu op dezelfde dag als de eerste ronde van de parlementsverkiezingen in buur land Frankrijk. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Drie invloed rijke Amerikaanse senatoren hebben gisteren een resolutie ingediend waarin zij stellen dat het voornemen van presi dent George Bush om 21.000 extra troepen naar Irak te sturen 'niet in het nationale be lang van de Verenigde Staten De resolutie is ingediend door de vooraanstaande Democraten Carl Levin en Joseph Biden en de Republikein Chuck Hagel, welke laatste bekend staat als een fel criticus van de oorlog in Irak. De resolutie is symbolisch en niet bindend, maar wordt ge zien als ernstige berisping van het Irak-beleid van Bush. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5