Burger koestert stad en provincie PZC Stafchef Halutz maakte faam met liquidaties vanuit de lucht PZC Genetisch sleutelei behoeft controle Scheuring ANC Zuid-Afrika dreigt Eén Randstadbestuur staat te ver van het volk 18 januari 1957 4 SSi donderdag 18januari 2007 Stadsprovincies, dubbelsteden, minder of helemaal geen provin cies: al tientallen jaren vliegen de voorstellen voor regionaal be stuur over tafel. En één voor één worden ze afgeschoten, want de burger wil het niet.. Toch blijft de politiek er hartstochtelijk voor ijveren. Nu weer met de Randstadprovincie. Maar wat schiet de burger er mee op? door Laurens Kok Nederland mist de boot. Dat beeld zag de commissaris van de koningin van Zuid-Hol land, Jan Franssen, bevestigd toen hij vorig jaar op zakenmis- sie was in de hoofdstad van de Amerikaanse biotechnologie, Boston. Een groot Amerikaans bedrijf was op zoek naar een vestigings plaats voor een nieuwe produc- tiefabriek in Europa. Verschil lende steden uit de Randstad hapten toe, maar van samenwer king om de fabriek naar Neder land te halen, was geen sprake. Franssen: „Het bedrijf pleegde uiteindelijk één telefoontje met de Deense premier en de zaak was beklonken. De fabriek kwam in Denemarken." Zolang steden met elkaar con curreren en niet samenwerken, wordt het nooit wat met de Randstad als metropool van in ternationale allure, wil Frans sen maar zeggen. Zijn oplossing: zorg voor sterk ere gemeenten door herindeling en voeg Utrecht, Flevoland, Noord- en Zuid-Holland samen tot één Randstadprovincie, die slagvaardig is en de regie voert. En die van de Randstad nog meer dan nu de economische motor van Nederland maakt. Dubbelsteden, stadsprovincies, opheffing van provincies, opde ling van Nederland in vier of vijf landsdelen: al tientallen ja ren vliegen de voorstellen over de schaal van het bestuur over tafel. En al even lang worden ze stuk voor stuk afgeschoten. Zo als de stadsprovincies in de ja ren negentig. De politiek was er al uit, alleen Jjj§ vJpyv, De skyline van Rotterdam. Stadsprovincies, dubbelsteden, minder of helemaal geen provincies; al tientallen jaren vliegen de voorstellen voor regionaal bestuur over tafel. foto Harmen de Jong/GPD de burgers moesten zich nog uit spreken. En die zeiden nee. Want het voelde toch als ophef fing van hun stad. Hetzelfde gebeurde toen de in woners van Hengelo mochten stemmen over de vorming van Twentestad. De fusie tussen Enschede, Hen gelo en Borne - waaruit de op vier na grootste stad van het land zoü ontstaan - ging niet door. Hengeloërs hebben niets met Enschede - en omgekeerd. Toch blijft de politiek onver moeibaar plannen lanceren voor hervorming van met name het zogenoemde middenbe stuur, de bestuurslaag tussen rijk en gemeenten. Gisteren kwam een commissie onder lei ding van oud-premier Wim Kok met een nieuw rapport over hoe het nu verder moet met de 'del- tametropool', de Randstad. Vertrouwen Volgens de Tilburgse hoogle raar bestuurskunde Frank Hen driks is de discussie over be stuurlijke vernieuwing in een vi cieuze cirkel beland. „Bestuur ders zoeken naar nieuwe struc turen, die hen het besturen mak kelijker moeten maken, terwijl burgers in zulk 'bestuurdersbe- stuur' steeds minder vertrou wen hebben. Daardoor loopt be stuurlijke vernieuwing iedere keer stuk." Franssen vindt het hoog tijd dat knopen worden doorgehakt. Wat de burger wil, is minder be langrijk. „De burger interes seert zich toch niet voor deze discussie, die wil alleen dat de files worden opgelost." Dat is Robbert Barach hele maal niet met Franssen eens. De Rotterdamse PvdA-wethou- der van de deelgemeente Feijenoord vindt dat de huidige provincies al te ver van de bur ger afstaan, laat staan een nieu we superprovincie. „We moeten terug naar de menselijke maat. De kloof is al groot genoeg." Baruch wil daarom dat de huidi ge vier Randstadprovincies wor den opgedeeld in zeven nieuwe, met ongeveer evenveel inwo ners als bijvoorbeeld Gelder land en Limburg. Dergelijke 'kleine' provincies bestaan op dit moment al, in de vorm van regionale samenwer kingsverbanden. Maar daar ont breekt democratische controle: ze hebben geen duidelijke poli tieke leiding die ter verantwoor ding kan worden geroepen. „Als het om grote bedragen of ingrijpende maatregelen gaat, móet er iemand zijn die zegt: dat heb ik gedaan, Of er daadwerkelijk een nieuw bestuur komt in de Randstad moet blijken. De formatie van het kabinet is een mooi mo ment. Bestuurskundige Hen driks vreest dat de geschiedenis zich herhaalt en dat de discus sie zal voortduren. Franssen ziet daarentegen een groter draagvlak dan ooit voor verandering. Politieke moed is vereist, vindt hij. Aan hem zal het in ieder geval niet liggen. „Mijn eigen stoel moet ook ver dwijnen." GPD Britse wetenschappers heb ben genetisch gemodificeerde kippen ontwikkeld die in het eiwit geneesmiddelen voor mensen produceren, onder meer tegen kanker. Weten- schapsfilosoof Herman de Regt: „Deze trein is niet meer te stoppen, maar we kunnen nog wel de wissels omzetten. door Joep Trommelen Ook al is het zijn vak, Her man de Regt weet zelf ook niet goed wat hij van het genetisch manipuleren van le vende organismen moet vin den. „De doos van Pandora is open. Het beste dat we kun nen doen, is proberen de vruchten te plukken en de na delen te beperken", zegt de wetenschapsfilosoof. Toch is hij daar redelijk pessi mistisch over, zegt hij. „Want als we hier dingen verbieden, gaan wetenschappers ergens anders wel aan de slag. En waar het verboden wordt, gaat het onderzoek de illegali teit in. Dit is typisch zo'n on derzoeksveld dat kruipt waar het niet gaan kan." Volgens De Regt staan er zeer grote belangen op het spel. „Als je er in slaagt op een veilige manier resultaat te boeken, dan ben je als za kenman binnen. Maar behal ve dit financieel gewin is er nog een andere 'winst' moge lijk: een betere kwaliteit van het leven. Die twee dingen zijn niet altijd even makke lijk met elkaar te verenigen. Dat maakt de discussie nog moeilijker. De meningen over wat de in vloed op de natuur zal zijn lo pen sterk uiteen. Zo denkt De Regt dat er binnen de we tenschap meer tegenstanders dan voorstanders zijn van ge netische manipulatie. „Zo lang er geen consensus be staat, doen we er verstandig aan heel voorzichtig te zijn. Wat gebeurt er als die kippen vrij gaan rondlopen? Kunnen we dan straks misschien hele maal geen eieren Genetische manipui^r voorlopig binnen de van het laboratorium^ waarbij de overheid'" toeziet." De Regt: „Er kan van a*,. beuren. Er kunnen nieJ lergieën ontstaan en j nieuwe virussen waa J niet weten wat die doeJ moeten daarom proJ vast te stellen wieden zijn en wie de beslissing men. Die twee pai%] tenschap en overhad, a ten met elkaar in Mijn indruk is dat niet voldoende gebeur,; Er is volgens De Reg, groot verschil tussengas] nologie en andere teci^ revoluties die de wereldjj ben veranderd. „Als z'n allen besluiten dea®i te schaffen, dan kan da j levende organismen 1${ anders. Die hebbende; ging zichzelf in leven tea den, voort te planten. Ee maal uit het lab, buiten® natuur, is er geen weg® terug." Mensen De Regt: „Bij gewassen? ontwikkeling van medio vinden we dat het moej beuren als het ten 3 komt aan ieders hij van leven. Als dit ei hés kermedicijn oplevert, da; stomt de discussie onmif lijk. Maar dan nog blijra risico's op termijn ®t overzien. De volgendestaj dat we aan mensen zeilg' sleutelen. Ik zie clatookim men van een 'survival o!i fittest'. Als het in onzem schappij onvoordelig hl flaporen te hebben, da de druk op ouders enonti nemen om via genetischs! nipulatie flaporen te voce men. Dan krijg je eensa discussie die heel ver i gaan. Mag een moederzd beslissing nemen over 1 abortus, zoals ik zelf ris: bepaalt de maatsq dat?" GPD door Nona Eveleens De Zuid-Afrikaanse rege ringspartij, het Afri kaans Nationaal Congres (ANC), bestaat 95 jaar. Het verjaardagsfeest wordt ech ter overschaduwd door de verkiezing van een partijvoor zitter. Zelfs de grootste opti mist binnen het ANC geeft toe dat er een scheuring bin nen de partij dreigt. Het is een splitsing tussen enerzijds de middenklasse en de zakengemeenschap die te vreden zijn met de markteco nomie van de huidige presi dent Thabo Mbeki, die eind dit jaar het voorzitterschap van het ANC neerlegt, en an derzijds de armen en arbei ders van wie ontslagen vice- president Jacob Zuma het boegbeeld is. Het ANC heeft de absolute meerderheid in het Zuid-Afri kaanse parlement en het voor zitterschap ervan betekent de presidentskandidatuur voor het ANC bij de verkiezingen in 2009. Veel Zuid-Afrikanen vinden het ANC te groot. „Het is ge zonder voor de democratie als de partij zou splijten. Zuid-Afrika is momenteel ei genlijk een één-partijstaat", meent Aubrey Matshiqi, een politieke analist. De kans op het uiteenvallen van het ANC is dit jaar groter dan ooit. Ontslag De twee kampen binnen de partij kwamen al in 2005 te genover elkaar te staan toen Thabo Mbeki zijn vice-presi dent ontsloeg. Jacob Zuma wordt verdacht van fraude en corruptie in een wapenaan koop waarmee miljoenen eu ro's gemoeid waren. De aanklacht tegen hem werd vorig jaar door een rechtbank op technische gronden afge wezen, maar de openbare aan klager sluit niet uit een nieu we klacht in te dienen. Een eventueel proces hangt als een zwaard van Damocles bo ven de kandidatuur van Zu ma voor het partijvoorzitter schap. Zuma is een Zulu, een .volk waartoe bijna een kwart van de Zuid-Afrikanen behoort. Hij begon als herdersjongen en werkte zich zonder veel scholing op tot vice-presi dent. Armen en arbeiders be schouwen hem daarom als één van hen. Meer dan een kwart van de Zuid-Afrikanen is werkloos. In het eerste kwartaal van vo rig jaar werden i*uim een half miljoen banen gecreëerd. „Dat is het hoogste aantal in de afgelopen jaren. Die banen worden toegeschreven aan de politiek van Mbeki", vertelt de Zuid-Afrikaanse bankier Elma Moolman. Eigen schuld Het was vooral door Mbeki's eigen toedoen dat de politieke ster van Zuma zo snel rees. Toen de opvolging van Nelson Mandela, Zuid-Afri ka's eerste democratisch geko zen president, aan de orde kwam, had Mbeki twee grote rivalen: Cyril Ramaphosa en Tokyo Sexwahle. Mbeki ge bruikte Zuma om beide ANC-leiders naar de zijlijn te manoeuvreren. De twee stap ten daarop uit de actieve poli tiek en zijn inmiddels succes volle en rijke zakenlieden. Het gerucht gaat dat Mbeki zijn oude rivalen nu aan spoort om deel te nemen aan de verkiezingen voor het par tijvoorzitterschap om te voor komen dat Zuma als winnaar uit de bus komt. Zuma geniet de steun van de vakbond Cosatu, de commu nistische vleugel en de jonge renbeweging van het ANC. Aangenomen wordt dat hij daarom een andere economi sche koers zou varen dan Mbeki. De groeiende Zuid- Afrikaanse middenklasse en de zakenlieden zijn daarvoor uitermate huiverig. Daarbij komt nog dat Zuma vorig jaar weliswaar werd vrijgesproken van een aan klacht wegens verkrachting maar toegaf onbeschermde seks te hebben gehad met een hiv-besmette vrouw. Hij ver klaarde na afloop een douche te hebben genomen om de kans op infectie te verklei nen. Veel Zuid-Afrikanen vragen zich af of zo iemand wel in staat is het land op een goede manier te leiden, GPD door Aad Luymes en Ad Bloemendaal Dan Halutz staat bekend als een echte houwdegen. De gisterochtend onverwacht afge treden stafchef van de Israëli sche strijdkrachten liet, tijdens de tweede Palestijnse intifada, Hamas-leden in de Palestijnse gebieden vanuit de lucht 'met chirurgische precisie' liquide ren. Hij zei er niet wakker van te liggen dat daardoor ook on schuldige burgers omkwamen. Luitenant-generaal Dan Halutz vindt dat hij niet langer kan aanblijven, nu onderzoekscom missies een vernietigend oor deel dreigen te vellen over zijn functioneren in de oorlog tegen Hezbollah in de zomer van vo rig jaar. Premier Ehud Olmert heeft de generaal vergeefs ge vraagd zijn besluit te herzien. In Israël verwacht men dat het aftreden van Halutz de druk op Olmert en minister Amir Peretz van Defensie zal vergroten. Bei den zijn direct verantwoorde lijk voor de in frustratie geeïn- digde oorlog in Libanon. Toen Halutz (58) aan de opera tie begon, klonk hij hardvochtig en nietsontziend: „Als dë ont voerde soldaten niet worden vrijgelaten, dan zet het Israëli sche leger de klok in Libanon twintig jaar terug." De ijzervre ter hield zijn woord. Op Halutz' bevel werden Liba nese steden gebombardeerd. Duizenden huizen werden met de grond gelijk gemaakt. In een maand tijd kwamen 1200 Liba- nezen en 160 Israëlische militai ren om het leven. Het doel van de operatie was de bevrijding van twee Israëlische militairen die door de militante organisatie Hezbollah waren ontvoerd. De bombardementen deden in ternationaal veel stof opwaaien en het doel, de vrijlating van de twee Israëliërs, werd niet be reikt. Hierdoor kwam er veel kritiek op het optreden van Ha lutz. De algemene conclusie is dat Israël de strijd in Libanon heeft verloren en dat de sjiiti- sche Hezbollah als feitelijke overwinnaar uit de bus kwam. Het aftreden van Halutz is ver rassend, omdat hij onlangs nog verklaarde te zullen aanblijven tot zijn superieuren hem zou den vragen zijn functie neer te leggen. „Ik weet dat een aantal mensen uitziet naar de dag dat ik vertrek. Maar ik ben niet van plan het bijltje erbij neer te gooien", zei hij twee weken gele den in een gesprek met militai re correspondenten. Lekken uit de twee belangrijk ste onderzoekscommissies heb ben Halutz waarschijnlijk doen besluiten eieren voor zijn geld te kiezen. Er lopen intussen ver scheidene onderzoeken naar het optreden van de stafchef. Een intern onderzoek van het le ger liet al veel tekortkomingen zien. Zo verliep de coördinatie niet goed en werden de reservis ten veel te laat opgeroepen. Voormalig stafchef Dan Shom- ron leidt daarnaast een militai re onderzoekscommissie naar het handelen van zijn opvolger. Hij uitte in een besloten verga dering tegenover de parlements leden ernstige kritiek op het functioneren van Halutz in de oorlog tegen Hezbollah. Vol gens zijn bevindingen werd de oorlog gevoerd zonder enig doel. De commissie-Shomron moet haar eindrapport over de mili taire aspecten van de oorlog nog uitbrengen. Maar de conclu sies zijn in grote lijnen duide lijk. Volgende maand wordt de rap portage vernacht van de com- missie-Winograd, die ook het ge drag van de politiek verant woordelijken onderzoekt. Het lijkt onwaarschijnlijk dat Ol mert en Peretz er genadig van af zullen komen, maar voorlo pig wijst niets erop dat ze over wegen af te treden. Kritiek De belangrijkste kritiek op de stafchef is dat hij te veel ver trouwen had in cle bombarde menten vanuit de lucht en daar door veel te laat besloot grond troepen in te zetten. Mogelijk speelde hierbij een rol dat Ha lutz een luchtmachtachtergond heeft. Hij was de eerste lucht- machtgeneraal die stafchef werd van de Israëlische strijd krachten. Halutz, wiens vader uit Perzië (Iran) was geëmigreerd, kwam in 1966 bij de luchtmacht en maakte snel carrière. Hij be hoorde tot de selecte groep pilo ten die als eersten in destijds hy permoderne Amerikaanse ge vechtstoestellen mochten vlie- WOONOORD - Het Ambone- zenwoonoord in Westkapelle, waarvan de bewoners in hon gerstaking zijn, is sinds kort voor buitenstaanders afgeslo ten. Zodra de duisternis is ge vallen, wordt de omgeving van het kamp verlicht door schijn werpers. Politie houdt er dag en nacht de wacht. ZEEUWS SPOOR - F. den Hol lander, president-directeur van de Nederlandse Spoorwe gen, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Zeeland. Den Hollander liet zich op de hoog te brengen van de stand van za ken betreffende de elektricfica- tiewerkzaamheden aan Zeeuws spoor. De elektrificatie beteken verbetering van de vertil gen die moet leiden totee ter aantal reizigers da trein neemt. Er moet q werkt worden aan enkeli teaus en kabelvoorzieniü VASTGELOPEN-Het N wachtschip Trondangeri teravond rond negen uuri Westerschelde ter hoogil Hoedekenskerke vastgdi De sleepboten Scaldis uit singen en John P. Best uil neuzen hebben geholpa schip vlot te trekken. Stafchef luitenant-generaal Dan Halutz (r) bezoekt de grens met Libanon tijdens de oorlog van vorig jaar zomer. foto Abir Sultan/RTR gen. Als piloot bewees Halutz, die ook economie heeft gestu deerd, zich in in de Jom-Kip- poer-oorlog (1973) en de oorlog in Libanon in 1982. In 2000 werd Halutz commandant van de luchtmacht. Nadat de charismatische gene raal in 2005 tot de achttiende stafchef was benoemd, ontpop te hij zich vorig jaar gedurende de gijzeling tot sleutelfiguur in de Israëlische politiek. Dat kwam mede doordat premier Ehud Olmert geen carrière heeft gemaakt in het leger, zo als zijn voorgangers Ariel Sharon en Ehud Barak. Ook mi nister Amir Peretz van Defensie heeft geen militaire staat van dienst. Hierdoor kon Halutz zijn gang gaan. Tot er een nieuwe stafchef is be noemd neemt Halutz' plaatsver vanger, generaal-majoor Moshe Kaplinsky, de taken waar. Kaplinsky is een van de kandi daten voor de opvolging, maar ook hij draagt de last van de oorlog in Libanon met zich mee. De favoriet is daarom de huidige directeur-generaal van het ministerie van Defensie ge neraal-majoor Gabi Ashkenazi. ANP/GPD Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: red3clie@p2c.nl Lezersredacteur: Edith Ramakers Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail' lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax, (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuïs Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzeeepzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur ïorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hei vicyc"- - aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt 9£-*a (abonnementenadministratie en om u te (loton) informeren over vooru relevantefc- ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvulrtrjf de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk mei® :e, Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vri|dag vóór 15 00i'J gebeld, nog dezelfde dag neb®:-: zaterdag vóór 12 uur._ E-mail: lezersservice@pzcnl Fax: (076)5312330 Abonnementen: 0800-023123I autom. afschrijving acaptot per maand: 21,50 nv.t per kwartaal: 61,50 C W per jaar: 236.00 239.0.' Voor toezending per postgeldteen toeslag. E-mail: lez0rssGrvlce@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandrö'« einde van de betaalperiode.Uoiwc een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v, lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 I Alle bedragen zijn inclusief6%Bï» Bankrelaties: A8N AMRO 52.30.50011 Postbank 35.93 00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden usd overeenkomstig de Algemfna Voorwaarden van Wegener KV de Regelen et Advertentie»®1 Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdenslensW zondag: van 16.00 tot 18,00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties'. Tel (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (klelnlisit Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 \i«&n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4