Sint Jan akkoord met bouwplan JPZC Plattelanders speelt Marokkaanse Prins Bouw woonzorgcomplex Philippine kan snel starten CNV vraagt inzet! van extra bussen Duo moet cel in voor gebruik van knuppel bij knokpartij in Hulst GroenLinks is tegen ontpoldering Braakman-Zuid Poëzie is niet saai Stichting wil ontwikkeling nieuwe woonwijk niet dwarsbomen Dorpsraad blij met p]| voor fietspad Koewacht wissel zeeuws Vlaanderen donderdag 18 januari 2007 door Raymond de Frel SINT-JANSTEEN - De Stich ting Sint Jan vreest de status 'het zwarte schaap van Steen' te krijgen, omdat de indruk is ge wekt dat zij de bouw van een nieuwe woonwijk tussen de He- melstraat en Aïda in Sint-Jan- steen dwarsboomt. Penningmeester R. Weesepoel vari Sint Jan, de stichting die het gebouw van de schuttersver eniging en fanfare beheert, heeft het idee dat de plannen niet lopen zoals de gemeente Hulst wil. „Wordt er gezocht naar een slachtoffer die in zijn schoenen krijgt geschoven dat de bouw van woningen en verplaatsing van bedrijven op Steen niet doorgaat? Worden wij dan het zw'arte schaap op Steen? Nee, daar passen wij voor", schrijft hij in een brief aan het college. Hobbels Projectontwikkelaar Panagro wil op het terrein ongeveer tach tig woningen bouwen, maar daarvoor moet eerst een aantal hobbels worden genomen. Zo móeten garagebedrijf Van Put ten en loonbedrijf Inghels ver kassen naar een nieuwe stek (bij voorkeur naar bedrijventerrein Hogeweg). Met de fanfare en schuttersclub moet nog overeen stemming worden bereikt over een verhuizing naar een nieuwe locatie. Wethouder P. Weemaes van de gemeente Hulst gaf onlangs al aan dat het een pittige klus is om het plan financieel haalbaar te "maken, onder andere omdat het plan zo'n grote investering vergt dat de grondprijs uit de pan dreigt te rijzen. Dat is hoofdzakelijk terug te koppelen aan de hoge insteek bij de aan schaf van de benodigde eigen dommen, zei Weemaes. Goede zaak „Öp deze manier lijkt het wel of wij helemaal niet aan het plan willen meewerken", reageert Weesepoel. „Dat is helemaal niet het geval. Wij vinden het nog steeds een goede zaak dat twee bedrijven kunnen verhui zen naar het industrieterrein. Dat willen we absoluut niet te genwerken. Ook de idealisatie van nieuwbouw en de daarmee gepaard gaande aanwas van jeugd is goed voor alle dorps clubs hier", liet Weesepoel we ten. Zijn stichting legde een paar we ken geleden haar wensen op ta fel bij Panagro. Weesepoel1. „Wij willen precies hetzelfde gebouw op een andere plek. We zitten nu tien jaar in ons pand, volledig gebouwd door eigen mensen. Op zich is een verhuizing een kapitaalver nietiging van 'heb ik jou daar'. Dat is zonde, maar wij willen het nieuwbouwplan niet dwars bomen. Eind januari laat Panag ro ons weten of onze wensen haalbaar zijn, door Wilma Valk OOSTBURG - 'Er was eens...' Het verhaal van de Marokkaan se Prins begint net als de meeste sprookjes. Het verschil is dat de ze vertelling berust op histori sche feiten. Toneelvereniging De Plattelan ders brengt dit jaar het verhaal van een meisje uit Sluis dat een prins uit Marokko huwt, op de planken. „Plet is echt gebeurd", weet Piet Fenijn, die de rol van Jantje van Sluis vertolkt. „Het is bekend dat er ooit een meisje uit Sluis een oosterse prins trouwde. Maar wat gebeurde er daarna? Hoe verging het een meisje uit het land van Cadzand in Marokko? Dat is niet bekend en of ons toneelstuk op deze vraag uitkomst biedt? Wie weet. Trouwens er spelen een paar vreemde figuren mee. Jantje van Sluis is ook een beetje dubieus figuur." Het verhaal van Trijntje Bartel mees, vertolkt door Michelle Flikweert, die trouwt met Hen ry Cheriff, de prins, vertolkt door Richard van de Vijver, is opgeschreven door Rini Fenijn en Eric Wijffels. Rini is ook de verteller van het verhaal. Maar weet hij echt alles, heeft hij al les beleefd, wat is er te geloven van het verhaal? Trijntje trouwt de prins, maar is dat ook haar grote liefde? Geheimzinnig Het verhaal van de oosterse prins en het meisje uit Sluis blijft geheimzinnig en de spelers willen er niet te veel over kwijt. „De hoofdlijnen zijn gebaseerd op feiten. En de rest? Wat is door onze schrijvers bedacht en wat is er echt gebeurd. Trou wens wie is eigenlijk die vertel ler? Iedereen die er het fijne van wil weten, zal naar de voorstel ling moeten komen." Zoals gebruikelijk bij De Platte landers wordt een groot deel in dialect gespeeld. „Het gedeelte in Sluis in onze eigen taal, zodra we in Marokko zijn praten we ABN", weet Jennie Rosendaal. Zij is verantwoordelijk voor de vele kostuums. „Wij huren veel, maar sommige dingen moeten we zelf maken. Een paar figuranten spelen zo wel in Sluis als ook in Marokko. Dat betekent snel omkleden. Veranderen van burgers naar ha remdames. Daarvoor hebben we een aantal aangepaste kostuums gemaakt." Er is veel te lachen en er zijn ook ernstige onderwer pen. De Plattelanders spelen een soort smartlappen op niveau. Tijdens de geplande zes voor stellingen in het Ledeltheater te Oostburg zullen de vele be wonderaars van de toneelvereni ging weer aan hun trekken ko men. foto Wim Kooyman Speeldata: op de zaterdagen 3, 10 en 17 februari, vrijdagen .9 en 16' fe bruari, aanvang 20 uur. Woensdag 14 februari matinee, aanvang 14 door Gino van den Broecke KOEWACHT - De Koewachtse dorpsraad reageerde gister avond positief op de eerste sug gesties van de gemeente Terneu- zen ten aanzien van de recon structie van het fietspad aan de Eikenlaan. De realisatie van dit plan moet dan aansluiten op het in gang ge zette plan voor een vrijliggend fietspad door de provincie tot aan Nieuwe Molen. Verkeerskundige J. d'Haens gaf tijdens de dorpsraadvergade ring een presentatie van de si tuatie zoals die volgens de ge meente Terneuzen het beste kan worden gerealiseerd. De kosten van deze meest ideale variant zouden volgens d'Haens onge veer neerkomen op zo'n driehon derdduizend euro. Zo zou er een gedeelte vrijlig gend pad kunnen worden aange legd vanaf het begin van de be bouwde kom (daar waar het pro vinciale pad ophoudt) tot aan de Molenweg. Daar zou dan één vei lige doorsteek worden gemaakt richting de Eikenlaan, waar het vrijliggend fietspad overgaat in fietsstroken. Dat is helaas niet anders, omdat de breedte van de weg geen andere opties toelaat", lichtte d'Haens toe. Richting de Molenweg zou het vrijliggend pad eveneens over gaan in fietsstroken waarover de kinderen die naar de brede school moeten dan op een veili ge manier kunnen, fietsen. Wel moet dan worden gekeken of we er een soort fietsweg van kun nen maken, zodat automobilis ten zich bewust zijn dat de fiet sers er rijden en de snelheid er uit gehaald wordt." Gekleurde baan De overige wegvlakken richting het dorpshart zouden dan kun nen worden voorzien van fiets- suggestiestroken, zoals nu al het geval is, of van fietsstroken. „Dan moet je de weg van een ge kleurde baan voorzien om een duidelijk verschil aan te geven met de rijbaan. Het is wel wense lijk om voor één oplossing te kie zen, omdat dit simpelweg voor de automobilisten het duide lijkst dan is aldus d'Haens. Over de ïrmfcivaaS straat en de Molen»», eventuele herinrichtii, zal net als over de resl voorlopige plannen SijJj informatieavond met ners nog van gedachten «S gewisseld. Daarna kan 2 gekeken naar de definiw vulling, „Dit ziet er zeer vJ lovend uit, wat mij b gen ze morgen begin geerde voorzitter G.Baat,* gemeentelijke voorsteller Tholen blijft lobbyen voor glastuinbouw SINT-ANNALAND - H0fi| het provinciale beleid hel t niet toelaat, blijven degene Tholen en tomatenteler 1W. brugge Steenbergen uil straat lobbyen voor deve., van glastuinbouw in de Bre^ vlietsepolder bij Sint-Am, land. Directeur P, Hoogerbruggei zigmet een 'nieuw plan det* pagne', dat hij in de loop vaa jaar wil lanceren. „Wezuil! provincie met nieuwe argu ten moeten zien te overtuigea De provincie heeft drie lol voor grootschalige g] bouw aangewezen: de «n Bathpolder bij Rilland, del lem Annapolder bij Kapelle de Autrichepolder bij Wesii pe, waar gebruik kan worden maakt van de restwarmte kunstmestfabrikant. Yara li- we grootschalige vesligii buiten de concentratiegefj zijn voorlopig uitgesloten, staande glastuinbouwbedri buiten deze drie plaatsen m slechts beperkt groeien, maximaal tweeduizend vier! te meter per bedrijf, Tot teleurstelling van u, meente Tholen wees de pwi cie in 2005 dan ook haarn zoek voor veertig hectare tuinbouw bij Sint-Annalanii Een meerderheid in de raadl len en het college van I». meester en wethouders zaga matenteler HoogerbruggeSij bergen immers graag komjj deg door Eugène Verstraeten PHILIPPINE - Als alles meezit kan de tweede helft van dit jaar worden begonnen met de bouw van een woonzorgcomplex in het Spuikompark in Philippine. Die verwachting sprak G. Ger- naert van de gemeente Terneu zen uit bij een drukbezochte in formatiebijeenkomst over de plannen in dorpscentrum De Kaaie in Philippine. De meeste aanwezigen meenden dat er met het ontwerp voor de woonzorgvoorziening weinig mis is, maar niet iedereen is blij met de locatie. Het is dan ook niet zeker dat de ruimtelijke pro cedure gladjes gaat verlopen. Eventuele bezwaren kunnen nog voor een flinke vertraging zorgen. Het zorgcompley gepland op de hoek van de oraakmanweg en de Kasteelstraat en is ontwor pen in de vorm van een waaier. Volgens H. Minnen van Architec ten Alliantie wordt daarmee een link gelegd naar de oude verde digingswerken van Philippine. Het complex krijgt drie bouwla gen en torent straks ruim twaalf meter boven de Braakmanweg uit. Dat leidde tot verontruste opmerkingen van enkele aanwe zigen, maar Minnen wees erop dat een gewoon huis met een ver dieping en een dak even hoog is. In het project werken de ge meente Terneuzen, Stichting Re gionale Zorgverlening, Zorg- saam Zeeuws-Vlaanderen en door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - GroenLinks Terneuzen is tegen ontpoldering van Braakman-Zuid. Raadslid P. Clijsen schrijft dat aan het college van burgemeester en wet houders naar aanleiding van het besluit van de provincie om de ze mogelijkheid te onderzoeken. Hij zegt het 'van de gekke' te vinden, omdat de Braak man-Zuid geen directe relatie heeft met het stroomgebied van de Westerschelde. Ontpolderen, of zoute natuurcompensatie zo als het wat vriendelijker heet, is oedoeld als compensatie voor net verdwijnen van natuur als gevolg van de verdieping van de Westerschelde. Blij sen wijst er op dat in de 3raakman-Zuid nu al 56 jaar jen 'prachtig domeinbos' groeit, vaarin ook veel duurzame aoomsoorten nu hun volle was- iom krijgen zijn. „Die ontwikke- ing zien we graag zich voortzet- ;en, temeer omdat ook de recrea- ;ieve waarde van deze bossen /ah groot belang is voor onze itreek. We zouden graag nog neer volume geven aan deze bos- ;en en wel in combinatie met de ontwikkeling van nog meer vo gelweiden en (zoete) struinna- tuurgebieden." De beste locatie voor ontpolde ring in de gemeente Terneuzen is volgens GroenLinks de Helle gatpolder. Die polder heeft vol gens GroenLinks min of meer dezelfde eigendomsverhoudin gen en een met de Braakman ver gelijkbare waterstaatkundige bodemstructuur. Dat betekent volgens Clijsen dat er relatief weinig zoute kwel naar de omge ving vloeit. Bovendien is de pol der als natuurlocatie goed gele gen binnen de keten van natuur gebieden van West- naar Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Toerisme Dat laatste is volgens Groen Links vooral van belang voor toeristische fiets- en wandelrou tes. Toerisme brengt geld in het laatje en GroenLinks denkt ook dat een ontpolderde Hellegatpol der positief is voor de aantrekke lijkheid van Terneuzen als woon- gemeente. Clijsen zegt zich er van bewust te zijn dat de gemeente niet over ontpolderingsmaatregelen te zeggen heeft. „Maar we kunnen wel dit geluid laten horen." Woongoed Zeeuws-Vlaanderen nauw samen. In het woonzorgcomplex komen 24 huurappartementen voor ouderen die in principe nog zelf standig kunnen wonen en twee groepswoningen voor in totaal twaalf dementerende ouderen. Verder wordt tweehonderd vier kante meter gereserveerd voor zorginfrastructuur, zoals tijdelij ke opvang, werkruimten en kan toren. Tenslotte is er driehon derd vierkante meter ingeruimd voor welzijnsactiviteiten, zoals koersbal en biljarten. Onder het gebouw komt een parkeerkelder voor de bewoners van de huur appartementen. Die, gaan vol gens een eerste voorzichtige schatting rond de 550 euro per maand aan huur kosten. Exclu sief servicekosten. Volgens S. Nöthen van Woon goed, projectleider van het woonzorgcomplex, is er over de indeling nog wel te praten, maarstaat de omvang van het gebouw vast. „Daar kan niets meer aan veranderd worden." Minnen benadrukte dat zo veel mogelijk van het groen in het Spuikompark wordt gehand haafd. Dat geldt ook voor het be staande wandelpad. HULST - Poëzie saai? Kom nou toch. Poëzie is een ontdekkingstocht naar je gevoelens. Fantas tisch om daar als jongere mee aan de slag te gaan. Deze boodschap gaf Herman vander Straeten gis teren de leerlingen van het Reynaercollege in Hulst mee. In poëzie ligt helemaal niets vast, hield Vander Straeten de leerlingen uit de vierde klas van havo en vwo voor. De Vlaming Vander Straeten, voorzitter van Jeugd en Poëzie, was op liet Reynaertcollege in het kader van de achtste Landelijke Gedichtendag. Dit evenement wordt weliswaar pas volgende week donderdag gehou den, maar het Reynaertcollege nam gisteren al vast een voorproefje. Hét poëziefeest van Neder land en Vlaanderen gaat overigens verder aan Zeeuws-Vlaanderen voorbij, foto Wim Kooyman door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Un- nik heeft gisteren een negentien jarige Terneuzenaar en een twin tigjarige inwoner van Capelle aan den IJssel wegens openlijke geweldpleging conform de eis veroordeeld tot 38 dagen cel en zestig uur werkstraf. De verdachten waren vorig jaar 28 oktober betrokken bij een massale vechtpartij tussen groe pen jongeren in het uitgaansge bied van Hulst. De verdachten, die een strafblad hebben, had den ook een honkbalknuppel ge bruikt. Een jongeman, die naai de knokpartij stond te kijken, werd met de knuppel hard tegen zijn hoofd geslagen. Het slacht offer liep een gebroken neus, een afgebroken tand en andere verwondingen in het gezicht op. Nog drie andere slachtoffers werden geraakt door de honk balknuppel of werden geschopt en geslagen. De aanleiding tot het incident was een opstootje in een disco theek. De twintigjarige man zou een duw hebben gekregen, waar na de vlam in de pan sloeg. Bui ten escaleerde op het Cornells de Vosplein de gespannen situa-1 tie in fors geweld. Getuigenverklaringen De politierechter confronteerde de jongemannen met een groot aantal getuigenverklaringen. Volgens officier van justitie H. den Hartog was de vechtpartij heftig geweest. „Er zijn rake en forse klappen uitgedeeld, maar gelukkig is er niemand dood. Dat had ook gekund." De of ficier vond bewezen dat het meest agressieve geweld was uit geoefend door de verdachten. De vechtersbazen wensten niet mee te werken aan een rap portage van de reclassering, om dat ze meenden onschuldig in voorarrest te hebben gezeten. Zij .werden gesteund door hun advocaten, die vrijspraak be pleitten. Raadsman C. de Wit ging nog een stap verder door de officier van justitie discriminatie te ver wijten. „Het zijn geen objectie ve getuigen. Veel mensen komen uit Hulst. De groep rechts-extre- mistische jongeren en jongens van het woonwagenkamp wor den in deze vechtpartij onge moeid gelaten. De Antillianen worden over één kam gescho ren", meende de strafpleiter. Raadsman L. van Hevele vond dat zijn cliënt vrijuit ging. „Hij is zelf aangevallen. Zijn aandeel staat niet vast. Daarvoor zijn er te veel tegenstrijdige verklarin gen." Wapen Zowel de officier als de politie rechter verzekerde dat er geen sprake was van discriminatie. „Het is. ernstig wat er is ge beurd. Er zijn mensen door een honkbalknuppel geraakt. Dat is een wapen. Ik heb de overtui ging dat jullie een meer dan mid delmatige rol hebben gespeeld in de vechtpartij", stelde de poli tierechter. De 7400. euro schade vergoeding van het zwaarst ge troffen slachtoffer werd niet-ontvankelijk verklaard. Daarvoor kan de man naar de ci viele rechter stappen. door Rob Paardekam GOES - Vakbond CNV wil dat Connexxion meer of grotere bus sen inzet op drukke routes. Zo kan worden voorkomen dat chauffeurs boetes krijgen omdat passagiers voorbij de streep voorin de bus staan. Volgens het vervoersbedrijf kan daar geen sprake van zijn, omdat de bus sen helemaal niet overvol zou den zitten. De verkeerspolitie en de Inspec tie Verkeer en Waterstaat heb ben dinsdag vier boetes uitge deeld in de omgeving van Goes omdat er passagiers in het voor ste gedeelte van de bus stonden. Connexxion is daar behoorlijk van geschrokken. Controles zijn er wel vaker, maar nooit eerder volgden er sancties. Woordvoer ster M. Denissen zegt dat het be drijf de boetes zal van de chauf feurs zal betalen. Gisteren is bij Connexxion druk overlegd over te nemen maatregelen om het vervoer veiliger te maken. De uitkomst is dat chauffeurs nog nadrukkelijker wordt verzocht om mensen erop aan te spreken als ze over de streep staan. „En als het een keer voorkomt dat de bus echt vol zit, moeten ze men sen laten staan, hoe vervelend dat ook is." Het CNV vindt dat de schuld van de boetes veel te veel bij de chauffeurs wordt gelegd. „Het is nogal gemakkelijk om tegen hen te zeggen dat ze passagiers die over de streep staan, moeten aanspreken of zelfs mensen moe ten laten staan", zegt vakgroep bestuurder E. van de Mheen. „Chauffeurs doen dat niet graag. Dienstverlening zit hen in het bloed, dus ze nemen die mensen graag mee." Volgens de vakbondsbestuurder wordt de kern van het probleem niet aangepakt door Con- .nexxion. „Er moeten gewoon meer bussen worden ingezet op de drukke routes. Dan dienen dit soort dilemma's zich über haupt niet aan." Niet overvol Volgens Denissen kan er echter geen sprake zijn van extra capa citeit. Volgens haar is Con nexxion naar aanleiding van de boetes van eergisteren tot de conclusie gekomen dat de betref fende bussen helemaal niet over vol zaten. Passagiers zouden best nog wat naar achter bi ben kunnen doorschuiven,, zien vooralsnog geen ai om extra bussen in te zetten,1 Het CNV is daar teleurgesi over en adviseert de chauffs om - hoe vervelend dat ook» de bus gewoon langs de kant) zetten als die te vol zit, Zeil! den pas weer moeten g: den als er een oplossing staat in een flyer die gisteren der de chauffeurs is versprei Druk In de brief aan Connexxion! de vakbond dat het bedrijf dit soort gevallen achter' chauffeurs gaat staan in pU van druk op hen uit te oefea om toch door te rijde!® nu nog te vaak zou gebeuren;! nissen wilde daar gisteren I op ingaan, omdat ze de te van de CNV nog niet hee| zien. pagina 13 Zeeuwse bushaltesopi schop Gewestdag va» genootschap HULST - De jaarlijkse pff dag van de Orde van den Pi®1 in Oost- en Zeeuws-Vlaandirti vindt zondag 28 jf Hulst plaats. I De dag wordt georganis® door de afdelingen Hulst enti- den-Zeeland. De Orde vans Prince is een Vlaar lands genootschap dat zich# al ten doel stelt op te k® voor de instandhouding, keling en bevordering van l5, Nederlands en van de Visas' en Nederlandse cultuur in rv- me zin. J De orde heeft in Vlaanderen,^ derland en daarbuiten rump duizend leden. Oost-VlaanP vormt samen met Hulst ,enP den-Zeeland een gewest»6 ledental van ongeveer vip1 derd. De gewestdag staat in het te^- van een academische rond het thema 'De Western- de, levensader van Z Vlaanderen, toen, nu en toekomst'. J Na de opening om 14.00 uur- de basiliek spreekt coning van de koningin W. van 0a- over het onderwerp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42