Minder geld voor ophalers papier afvoerbuizen, minder ruimte Nieuwe PZC Windmolen lijkt op opstijgend vliegtuig Wethouder wuift aantijgingen over jaarrekening weg Renovatie seniorenflats wissel Huiselijk geweld Terneuzenaar bestraft Verbeteringen door gemeente Terneuzen houden vergoeding laag Niet alle bewoners zijn blij met de renovatie van hun appartement. Zij willen hun keuken en badkamer houden zoals ze zijn. door Joeri Wisse TERNEUZEN - Bewoners van vijf flats van Clavis in de Terneuzense wijk Oude- landse Hoeve krijgen de komende tijd een ingrijpende renovatie voor de kie zen. Door de slechte toestand van het riool in de flats, moet in elk apparte ment de hal, keuken en badkamer wor den vertimmerd. Met het werk aan de afvoer, krijgen de bewoners meteen een nieuwe badkamer en keuken. Niet iedereen is even blij met de renova tieplannen. Veel huurders vrezen dat hun zelf aangeschafte keukens en bad kamers moeten verdwijnen. Willam Dir- cken van Clavis kan niet iedereen bij voorbaat geruststellen. „Als bepaalde voorzieningen, zoals een bad, te oud zijn, kunnen we die niet meer terug plaatsen. Maar als iemand een nieuwe SieMatic-keuken van 20.000 euro heeft, vervangen we die echt niet voor een sim pele keuken met drie kastjes onder en twee kastjes boven." Piet en Come Ruytenburg staan niet te juichen om de plannen van Clavis. Piet: „Van mij hoeft de badkamer niet ver bouwd te worden, die is prima zo. Vijf jaar geleden heb ik daar nog een nieuw bad in laten zetten. Maar de wc en de keuken mogen ze wat mij betreft wel vernieuwen." Toch zal ook de familie Ruytenburg niet ontkomen aan een verbouwing van de badkamer. Dircken legt uit dat iede re bewoner wel mee moet werken aan de renovatie. „Op de bewonersvergade ringen heb ik wel een enkeling horen zeggen: 'Bij mij kom je niet voorbij de voordeur. Helaas moeten we echt bij ie dereen aan de slag." De aanleiding van de verbouwing is het feit dat het riool in de flats er erg slecht aan toe is. Dircken: „Omdat de vloeren niet zo dik zijn, lopen de afvoerbuizen niet schuin genoeg af. Daardoor zijn in het verleden veel ontstoppingen ont staan, die vervolgens door de bewoners met agressieve^ chemische middelen zijn verholpen. Dat heeft de buizen zo danig aangetast, dat het risico groot is dat ze barsten of gaan lekken. De scha de is dan niet te overzien." Omdat het betonnen skelet van de flats niet dikker kan worden gemaakt, ko men de nieuwe leidingen niet in muren of vloeren, maar er tegenaan, of in het geval van de vloeren, eronder. Dat bet- kent dat de nieuwe afvoerbuizen van een appartement aan het huidige pla fond van de onderburen wordt beves tigd. Daardoor worden de plafonds van een aantal ruimtes met maximaal tien centimeter verlaagd. Kast De keukens en de badkamers moeten eveneens wat ruimte inleveren: achter de nieuwe voorzetwand komen de lei dingen, waardoor de ruimte zeventien centimeter kleiner wordt. Daar staat te genover dat Clavis de badkamers wil vergroten door de aanpalende opberg- kast erbij te trekken, zodat er extra ruimte voor de wasmachine en droger ontstaat. Voor Piet Ruytenburg hoeft dat niet. „Wij hangen onze jassen daar nu in die kast, en de wasmachine staat goed op z'n oude plek." Dircken heeft op de informatie-avon den van veel bewoners gehoord dat zij de kast eigenlijk niet kunnen missen. „Daarmee kunnen we rekening houden in de persoonlijke gesprekken. Daarin foto Wim Kooyman wordt per appartement besproken hoe de verbouwing wordt aangepakt." De renovatie, die ongeveer 70.000 euro per appartement zal kosten, start in april en is in november 2008 afgerond. Per ap partement zijn de bouwvakkers maxi maal vijftien werkdagen in touw, ver wacht Dircken. Het uiterlijk van de jaren-zeventigflats wordt eveneens grondig aangepakt. „In de Peter van Anrooylaan staan nog twee vergelijkbare gebouwen, een hotel en een complex met koopappartemen ten. Daarvan zeggen de mensen nu: 'Die zijn veel mooier dan die flats van Cla vis.' Na de verbouwing zullen ze weer zeggen dat onze flats mooier zijn", voor spelt Dircken. Een architect heeft voor elke flat andere kleuren bedacht, zodat de gebouwen 'een eigen karakter' krij gen. Volgens Dircken waren veel bewoners bang dat de galerij wordt ingesloten, zo als in de Van Anrooylaan. „Dat gaan we absoluut niet doen. Dat levert name lijk veel hitte en stankoverlast op." Corrie hoopt intussen dat haar uitzicht niet al te veel wordt belemmerd met de nieuwe platen die aan de balkons wor den gemonteerd. „Ik hoop dat die niet te hoog worden, want dat is natuurlijk geen smoel." zeeuws Vlaanderen donderdag 18 januari 2007 Inlp nodig bij itiviteiten inSWO Hulst HST - De Stichting Welzijn li Ouderen (SWO) Hulst n vrijwilligers voor de activi- Uitop Zondag. I bijeenkomsten zijn be id voor alle 55-plussers uit gemeente Hulst. De animo is jut, zodat er meer helpende eden nodig zijn bij het koffie- aiken. Vrijwilligers worden ikeer per maand ingezet. Be- pellenden kunnen contact janen met Ellen Verstraten 114-315513). Edag brengt Benny de Vet in I kader van Uit op Zondag repertoire van meezingers igeellige liedjes. De gratis Ödag in De Lieve begint om Duur en duurt twee uur. Bezorgklachten: p-0231231 Opmaandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaaimderen WltemAlexanderlaan 45 fristbus 145 ®0 AC TERNEUZEN [et 01)5-645769 hx: 0115-645742 Nail.redtern@pzc.nl "enéHoonhorst (chef) "OutBareman Raymond de Frel Fnts Bakker (sport) P's-Landshuis Steenstraat 37 $61 AR hulst fel: (0114)371379 fax:(0114)371380 Nail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^AAGOES F101131315500 ^10113)315669 Nail: redactie@pzc.nl wlernet "w,pzc.ni «sb@pzc.nl door Frank van Cooten TERNEUZEN - Hoeveel herrie mag een windmolen maken? Vol gens de wet is een geluidsbelas ting van vijftig decibel overdag en veertig 's nachts aanvaar- baar. Voor omwonenden is het geluid van de vijf turbines bij Hoofdplaat echter niet te har den. Als na zonsondergang meer wind in de hogere luchtlagen ontstaat, doet H. Post geen oog meer dicht. De wieken draaien volgens haar dan sneller dan overdag. „Vaak word ik 's nachts wakker en hoor ik het geluid van een trein, een snel weg of een opstijgend vlieg tuig." Volgens W. van Damme van de Stichting Actiegroep Windturbi nes Hoofdplaatpolder liggen op het gemeentehuis inmiddels hon derden klachten over geluidso verlast. De gemeente doet daar volgens hem niets mee. Komt niet langs bij de klager om ter plaatse het geluid te meten. Raadslid L. van den Broecke van de fractie voorheen Nieuw West snapt daar niets van. „Als iemand klaagt over een te hard staande stereo van de buurman komt de politie direct langs." Volgens beleidsambtenaren R. de Boer en J. Schaalje gaat het echter om twee totaal ver schillende manieren van meten. „Het geluid van een stereo is vrij eenvoudig vast te stellen. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Un- nik heeft gisteren een 40-jarige inwoner van Terneuzen con form de eis veroordeeld tot drie maanden cel. De proeftijd van vijftien dagen voorwaardelijke gevangenis straf werd met een jaar ver lengd. Ook moet hij zich houden aan de voorwaarden van de re classering. De man zat nog in zijn proeftijd Het geluid van een windmolen is afhankelijk van externe facto ren zoals de windrichting en mo gelijke obstakels. Wij hebben on voldoende technische kennis in huis om te meten bij mensen die klagen." De gemeente schakelde daarom bureau Schoonderbeek in om het geluid te meten. Volgens dit bureau blijft het geluid binnen toen hij vorig jaar tussen 24 sep tember en 6 oktober in Terneu zen opnieuw huiselijk geweld pleegde. Hardhandig Zijn (ex-)vrouw werd in haar ge zicht gestompt en hardhandig te gen de muur gezet. Het slachtof fer had haar ex nog een kans ge geven door hem terug in huis te nemen, nadat hij haar eerder had mishandeld. „Ik laat mij niet slaan", was het verweer van de man. Volgens de psycho loog heeft de Temeuzenaar een de wettelijke norm. Een tweede rapport van hetzelfde bureau, dat nog niet openbaar is, trekt dezelfde conclusie. Omwonenden geloven daar geen snars van. In april is de uit komst bekend van een veel bre der onderzoek van de Universi teit van Groningen. De universi teit is door de actiegroep inge schakeld. ziekelijke stoornis en is hij ver minderd toerekeningsvatbaar. Officier van justitie H. den Har- tog vond het angstwekkend. Ze wees op de alcpholproblematiek die volgens haar, een rol speelt bij de geweldsuitbarstingen. „Hij voelt zich uitgedaagd." De officier meende dat kon wor den volstaan met de drie maan den gevangenisstraf die de man in voorarrest heeft uitgezeten en het verlengen van de proeftijd. De Terneuzenaar mocht giste ren nog vertrekken uit de gevan genis. „De molens zijn 292 dagen per jaar hoorbaar. Op 73 dagen is de geluidsoverlast boven de norm", zegt Van Damme. „De gemeente moet nu optreden. Anders be gint het gedonder opnieuw." Ook de politieke partijen in de Sluise gemeenteraad zijn be nieuwd naar de uitkomst van het rapport van de universiteit. De gemeenteraad wacht daarom met het nemen van een besluit over schadeclaims van omwo nenden. Het college wil de claims af wijzen. De raad besluit hier ech ter pas over zodra hét rapport van de universiteit bekend is. Beleidsambtenaar Schaalje waarschuwt wel voor het schep pen van valse verwachtingen. Het rapport van Schoonderbeek voldoet immers aan de wettelij ke toetsingsnonnen. De rappor tage van de universiteit zit an ders in elkaar. Het onderzoek van de universiteit kan overi gens best hoge ogen gooien bij een rechter, voorspelt fractie voorzitter J. Provoost (WD). „Diepgravend en breder opge zet." door Wout Bareman TERNEUZEN - De jaarrekenin gen van de gemeente Terneuzen kunnen mensen misschien op het verkeerde been zetten, maar betrouwbaar zijn ze wel. Dat verzekert wethouder C. van Schaik (financiën) in een reactie op uitlatingen van de landelijk opererende registeraccountant L. Verhoef. Die hield de afgelopen de jaarre keningen van tweehonderd ge meenten én de provincies tegen het licht en trekt aan de hand daarvan de conclusie dat de jaar lijkse verantwoording van het fi nancieel beheer van de dagelijk se gemeente- en provinciebestu ren 'misleidend en onbetrouw baar' zijn omdat ze de werkelij ke kosten en baten versluieren. Volgens Verhoef vormen de jaar rekeningen desondanks de be langrijkste leidraad bij de be sluitvorming over belastingver hogingen. Verhoef hield de jaarrekeningen van 2004 en 2005 tegen het licht. Ze kloppen, volgens hem, allebei niet. De rekening van baten en lasten over 2004 sloot met een batig sal do van 1,1 miljoen euro, terwijl het werkelijke saldo 0,6 miljoen euro in de min uitkwam. En de rekening over 2005 sloot met een saldo van 2,7 miljoen euro, terwijl dat 2,8 miljoen euro moest zijn. Verhoef heeft de gemeenteraad schriftelijk op de hoogte ge bracht van het 'gegoochel' met cijfers en de fracties er ook op gewezen dat de controlerende accountants, die de boeken con troleren die desondanks hebben goedgekeurd. De raadsleden P. Clijsen (Groen Links) en W. Broekhuysen (ei gen lijst) hebben inmiddels in schriftelijke wagen aan het col lege van burgemeester en wet houders om opheldering ge vraagd. Clijsen pleitte ook maar weer eens voor een transparantere ge meentelijke boekhouding. Hij dringt al jaren aan op een 'een voudige, makkelijk leesbare rap portage, vergelijkbaar met een huishoudboekje'. Wethouder Van Schaik over de aantijgingen van de registerac countant: „Hij heeft ergens wel gelijk, maar wij hebben ons aan het Besluit Begroten en Verant woorden van de rijksoverheid te houden en dat doen we dus. Het kan inderdaad gebeuren dat een bepaald krediet door vertraging bij de afhandeling vooruit wordt geschoven. In het verle den schoof je dat bedrag dan ge woon door naar het jaar daarop, nu moet je het boeken in het jaar dat het was begroot. Tja, dat kan een vertekend beeld ge ven, al valt het wel terug te le zen in de toelichting." En over de leesbaarheid van de financiële stukken, zegt hij: „Je kunt de begroting samenvatten op één A4-tje, maar dan zal men het te globaal vinden. We heb ben nu een samenvatting in een handzaam boekje van dertig bladzijden. Dat leest prima." agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur. Handvaardigheid, creativiteit; 14.00 uur: Kaarten, biljarten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; 14.00 uur Solo dansen; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Bieden; HEIKANT - 't Heike, 13.30 uur: Kaarten, volksdansen; 15.00 uur: Bingo; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex-)hartpatiënten; Den Dullaert, 13.30 uur: Kaarten; 19.30 uur: Bridge; 20.00 uur: Pilates gym; De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, pedicure, Engels; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten, pedicure; 13,30 uur: Koersbal, handwerken; 14.30 uur: Re ceptie 30 jaar biljartclub de Lieve; 19.00 uur: Line dance; 19.30 uur: Bridge; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 14.00 uur: Kaarten, sjoelen, rummicub; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.00 uur: Koersbal; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.30 uur: ANBO jaarvergadering; Bibliotheek, 19.30 uur: Vertelavond met o.a. Harold Baert en twan Pollet; SINT-JANSTEEN - De Warande. 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Ouderensoos, 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.00 uur: Bijeenkomst vormelingen; 19.30 uur: Toneel; TERNEUZEN - De Veste, 10.00 uur Kerkdienst; 13.00 uur: Biljarten, ca nasta; 13.30 uur. Handwerken; 14.00 uur: Sjoelen; 16 30 uur: Repetitie Veste koor; 19.00 uur: Bridge; 't Schelpenhoekje. 15.00 - 18.00 uur Jeugdcentrum Meetpoint; De Hoeve, 20.00 uur: Bingo. Windhoos raakt huis in polder PHILIPPINE - Weerkundigen rekenen pas vandaag op echt stormweer, maar op diverse plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen gingen wind en regen gisteren al goed tekeer. Net buiten Philippine veroorzaakte een plaat selijk windhoosje behoorlijk wat schade aan een huis in het buitengebied. Bewoner C. Dieleman zag de windhoos op zijn huis aan de Posthoornweg vlakbij de Belgische grens afkomen. Hij had net te weinig tijd om alle luiken dicht te krijgen. „Twee ruiten sneuvelden doordat er rond vliegende voorwerpen tegenaan kwamen. Bovendien waaide een aantal pannen van het dak. Ik schat dat er voor een paar duizend euro schade aan mijn woning is ontstaan door de voorbij razende windhoos." De mini-tor nado raakte voor zover bekend verder geen huizen of schuren in de grensstreek. Nieuwbouw school officieel open TERNEUZEN - Het nieuwe computerlokaal, het leslo kaal, de directiekamer en de personeelsruimte van de Ter neuzense basisschool Op de Hoogte waren al een tijdje in gebruik. Veel ouders hadden, bijvoorbeeld na de opvoe ring van het kerstspel, al een kijkje genomen. Maar giste ren werden de nieuwbouwruimtes echt officieel geopend. Steve de Keijzer, de oudste leerling, en Romy Lindner, de jongste leerlinge, onthulden het nieuwe naambord van de school. De letters van Op de Hoogte worden letterlijk op handen gedragen, een ideetje van een stagiare van architenctenbu- reau Verplancke dat bij veel ouders en leerlingen in de smaak viel. Leerlingen, leerkrachten, ouders en bestuur ders van de school konden bij het vieren van het uitbrei dingsfeestje ook mooi gebruik maken van de verworven heden van de nieuwe keuken, die op een centrale plek in de gemeenschapsruimte is gesitueerd. Aanhanger blokkeert A58 RILLAND - Rijksweg A58 is gistermiddag in de richting Goes ruim twee uur afgesloten geweest voor alle verkeer tussen de oprit Rilland en de toerit Kruiningen-Yerseke. Een aanhanger kantelde rond 15.50 uur iets voorbij Ril land. Dit kon volgens de politie gebeuren door een paar flinke windstoten en de zuigkracht van een passerende vrachtwagen met oplegger. Een andere vrachtauto moest voor de kantelende aanhan ger uitwijken en kwam in de middenberm vast te zitten. Al het verkeer tussen Rilland en Kruiningen-Yerseke moest worden omgeleid over de Oude Rijksweg, omdat de hele rijbaan en de vluchtstrook van Rijksweg A58 waren versperd. De omleiding heeft tot na zes uur 's middags ge duurd. Gewonden bij verkeersongeval GOES - Op de 's-Heer Hendrikskinderendijk in Goes zijn een vrouw en twee kinderen uit Oost-Souburg gistermid dag tegen twee uur gewond geraakt bij een verkeersonge val. De bestuurder van de auto, een 29-jarige man uit Oost-Souburg, keek achterin de auto of alles goed ging met zijn kinderen en hond. Hij zag daardoor te laat dat de auto van een 58-jarige Temeuzenaar voor hem stilstond en reed er bovenop. De vrouw en twee kinderen zijn met rugletsel in ambulances naar het ziekenhuis gebracht. Bei de bestuurders bleven ongedeerd. rfgyffiilSS |o\0Z£N -Plaatselijke ver- La, ta kerkelijke instellin- 2 ia de gemeente Terneu- &ud papier inzamelen krij- !.«a (Straatje. Dat antwoor- fEgimetster en wethou- .„meen van het raadslid BH Boom (TOP-Gemeentebe- e van Ben W wijst op fagenbouwers U VAN GENT - Carnavals dag De Betekoppen houdt „dag traditiegetrouw het wa- bouwersbal in café Reseda de Noordweststraat in Sas iGent. ifeest is een voorproefje van 'carnaval. De aanvang is jr. Iedereen is welkom, ag 26 en zaterdag 27 ja- het in Reseda mogelijk [in te schrijven voor de carna- stoet in Sas van Gent. Vrij man dit van 19.00 tot 21.00 'en op zaterdag van 16.00 tot puur. Monster Mike inPorgy Bess KNEUZEN - 'Het beest uit ion', Monster Mike, komt Terneuzen. Zaterdag geeft Jueszanger een optreden in y&Bess. Hij zal worden bij- san door zijn vaste begelei- pband The Backbones. Het eden begint om 21.30 uur. ugdsoos FJANSTEEN - In het ge- schapscentrum de Waran- ordt morgen een jeugdsoos iiden. Deze bijeenkomst is ad voor jongeren uit de ite groepen van de basis- iüot 16 jaar. Naast diverse ü:jes kunnen de jongeren abak met video games. Er snok een disco. De soos be- im 19.00 uur en duurt tot de verhoging van het subsidiebe drag van 4,1 naar 5,5 cent per in gezamelde kilogram papier per 1 januari 2005. Verder levert de gemeente het inzamelvoertuig, terwijl in 2003 de voormalige ge meenten Terneuzen en Sas van Gent van blauwe papiercontai ners zijn voorzien. „Met al deze verbeteringen loopt de vergoe ding voor de inspanning van in zamelaars in de pas met de ver goedingen in de gemeenten Hulst en Sluis", aldus B en W. Van Boom is het daar niet mee eens. Conform afspraken uit 2004 vindt hij dat eventuele meeropbrengsten van de oudpa- pierinzameling voor de helft naar de verenigingen moet gaan en de helft naar de burgers. In 2005 zou het in totaal om 100.000 euro gaan. Wethouder J. Bos (openbare wer ken) verklaarde tijdens de raads commissie Bestuur en Middelen dat de regeling voor meerop brengsten niet meer bestaat en uitsluitend de tarieven gelden die begin 2005 zijn vastgesteld. Van Boom meldde hierop met een dat hij een amendement op de bestaande subsidieregeling zal indienen om alsnog het ex traatje voor de clubs binnen te halen. Restafval Uit de antwoorden van het colle ge van B en W aan Van Boom blijkt ook dat het ingezamelde restafval na invoering van de blauwe container aanzienlijk is gedaald. Zo ging het in 2005 om 1271 ton minder dan in 2004. Dit is volgens burgemeester en wethouders overigens niet al leen het gevolg van de verbete- nng van de papierinzameling. Want ook andere factoren zoals de economische conjunctuur zouden van invloed zijn op de hoeveelheid ingezameld restaf val. Van Boom had ook bedacht dat er een aanzienlijke besparing op de transportkosten van het oud papier mogelijk is als dit per bin nenschip naar Stora Enso in Gent wordt vervoerd. Dit be drijf verwerkt jaarlijks 700.000 ton oud papier. De gemeente Terneuzen heeft net zoals Sluis en Hulst echter een aanleverplicht aan Delta, waardoor verscheping naar Gent niet mogelijk is. De verwer king van Zeeuws-Vlaams restaf val net over de grens in Knokke blijkt om dezelfde reden ook niet mogelijk, want dit gaat tot 2017 naar Moerdijk. Het afval verbranden in België blijkt bo vendien twintig euro per ton duurder dan in Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41