inkeliers zijn iang voor strop SPOT vodafonextraweken PZC Wegen bij Arnhem en Nijmegen slibben dicht Onderhandelaars praten over afschaffen van AO W-premie Zeker dertig mensen onwel na vrijkomen chloorgas in hotel yieiiwe veiligheidsregels dure grap M GOEDKOOP heel veel aanbiedingen, heel veel voordeel donderdag 18 januari 2007 iKjjsvariioest k haag - Winkeliers zijn i, mogelijk duizenden cu- kbrijtom hun alarminstalla- sonlepossen aan de nieuwe j, ie politie en bevciligings- jrijven eraan stellen. De tota- ■thadepost kan oplopen tot miljoen euro, stelt winke lt vereniging Platform Detail- j „delNederland (PDN). overgrote deel van de lilt winkels in Nederland ren inbraakalarm en vaak oog een overvalalarmsys- L Voor beide alarmsyste- heeft de politie nieuwe re- sopgesteld. (politie wilde dat, omdat ze viak uitrukken voor loos sna, aldus S. van Golberdin- tan PDN. „Op zich hebben iar begi'ip voor, maar nu is nader overleg met ons beslo et nieuwe regelgeving waar -al kleinere middenstanders door gedupeerd raken." Systemen moeten het ko- j'jaar technisch worden p^ast. „Winkeliers staan m onder druk van beveili- ifaedrijven om er mee in te -men, anders krijgen ze mis tast met de verzekering", js Van Golberdinge. Daar- jaoet er voor overvalalarm- n opnieuw vergunning aangevraagd. Wie dat hwr 1 augustus aanstaande I,wordt niet meer aangeslo- )de alarmcentrale. 3 Golberdinge: „Dat levert il bureaucratische romp- [0 op. Wij willen dat de nieu- règels worden opgeschort en garnet ons wordt overlegd." ifen Bakker van het Neder ig Politie Instituut stelt dat tanche overdrijft. „Er is wel pijkmet de winkeliers over valleen hebben zij hun zin Volgens Den m z- pinden met jndenallergie men nu ook leid op pad M HECHT - Een geleidehonden- )l in Almere hoopt het dage leven van blinden iets te gemakkelijken. De school de eerste allergievrije M idengeleidehond gefokt. tussen een poedel fen golden retriever, de Gol- Doodle, verhaart niet. Vol de Stichting Oogfonds Ne- Isnd is het ras daarmee zeer tinkt voor allergische blin- iDat maakte de stichting gis- ibekend. I: pedels is het tweede nestje Doodles in Almere zes a oud. De eerste Doodles ben zich het afgelopen jaar „Ze zijn ondertussen al een tijd aan het Tot volle van de gebrui- aldus een woordvoerder, in Almere gaat door fokken van de Golden Bakker rukt de politie negen op de tien keer voor niets uit bij een alarmmelding. „Het knopje onder de toonbank om een over val te melden wordt wel erg vaak per ongeluk ingedrukt. De maatschappelijke kosten daar van zijn hoog." Dat de inbraaka larmen moeten worden verbe terd, is dan ook te begrijpen van uit het oogpunt van cle politie, vindt E. Schoemaker van het Verbond van Beveiligingsorgani saties VvBO. „De politie wil bij voorkeur uitrukken als er niet alleen een alarm bij de voordeur afgaat, maar ook een tweede alarm, bijvoorbeeld in de gang. Dan alleen mag een particuliere alarmcentrale de politie waar schuwen. Dat om te voorkomen dat ze uitrukt voor een schoon maker die per ongeluk het alarm heeft doen afgaan. GPD van onze redactie binnenland HILVERSUM - De AOW-pre- mie wordt de komende jaren mo gelijk geleidelijk afgeschaft. Daarover spreken CDA, PvdA en ChristenUnie tijdens de on derhandelingen over het regeer akkoord van een nieuw kabinet. De oudedagsvoorziening zou dan voor een steeds groter deel uit de belastingen worden be taald. Hierdoor dragen 65-plussers ook bij aan de AOW, waardoor die op termijn beter betaal baar blijft. Ouderen met een klein pensioen zouden worden gecompenseerd, bijvoorbeeld Circa dertig mensen kregen gisteren ademhalingsmoeilijkheden door een chloorlek in een hotel in Maastricht. Enkelen van hen zijn naar het ziekenhuis vervoerd. De GGD behandelde de meeste mensen ter plekke. foto Marcel van Hoorn/ANP van onze redactie binnenland MAASTRICHT - Politie en de brandweer tasten nog in het duister over de manier waarop gistermorgen een grote hoeveel heid chloor is vrijgekomen bij het zwembad in de kelder van hotel De l'Empereur tegenover het station in Maastricht. Door het incident moesten vijf tien mensen met ademhalings problemen, tranende ogen en braakneigingen worden overge bracht naar het ziekenhuis; 24 anderen konden ter plekke wor den behandeld. Een van de slachtoffers zou gis teravond nog op de intensieve zorg van een ziekenhuis liggen. Uit eei"ste onderzoek van de brandweer is duidelijk gewor den dat er gistermorgen een che mische reactie tussen twee vloei stoffen heeft plaatsgevonden. Vaten Daarbij is volgens deskundigen chloorgas vrijgekomen. Hon derd liter van het mengsel is door medewerkers van de brand weer weggepompt en afgevoerd in speciale vaten. Volgens getuigen was de chloor- lucht tot in de verre omtrek te ruiken. Onmiddellijk nadat alarm was geslagen, werd het hotel ontruimd. Volgens medewerkers van De l'Empereur waren op dat mo ment 34 gasten in het pand aan wezig. Nadat het pand uitvoerig was gelucht, kon om 13.30 uur het sein 'veilig' worden gegeven, waarna de meeste gasten kon den terugkeren. Om de massaal uitgerukte hulpdiensten alle ruimte te kun nen geven, werd er voor geko zen het verkeer langs het station om te leiden. Het busstation, een belangrijk overstappunt, moest tijdelijk worden afgeslo ten. GPD via een fiscale ouderenkorting. Volgens ingewijden lag dit plan gisteren bij de onderhandelende partijen op tafel op de eerste dag van een driedaagse sessie op landgoed De Zwaluwenberg in Hilversum. Daar praten de onderhande laars Balkenende (CDA), Bos (PvdA) en Rouvoet (Christen- Unie) samen met hun secondant en tot morgen onder leiding van informateur Herman Wijffels. Overschot Een belangrijk onderwerp in Hilversum is wederom het finan ciële beleid van het nieuwe kabi net. Gesproken wordt onder meer over extra investeringen en het noodzakelijke overschot op de rijksbegroting om in de toe komst de stijgende kosten van de vergrijzing op te kunnen van gen. Er lijkt gekoerst te worden op een begrotingsoverschot van ruim een half procent. Voorstellen PvdA en ChristenUnie hebben in hun verkiezingsprogramma's voorstellen gedaan om ouderen meer mee te laten betalen aan de AOW zodat de oudedagsvoor- Nederland blijft tegen Europese Grondwet DEN HAAG - Nederlanders staan positiever tegenover een Europese Grondwet. Toch zou nog steeds een meerderheid te gen stemmen. Dat blijkt uit een enquête van TNS Nipo in op dracht van RTL4. Op dit moment is 47 procent voorstander van een Europees verdrag. Anderhalf jaar gele den, in de tijd van het referen dum waarin Nederland 'nee' zei tegen de Europese Grondwet, was dat 30 procent. De Grond wet zoals die in mei 2005 aan de kiezers werd voorgelegd, zou het echter nog steeds niet red den: 60 procent zou opnieuw te gen stemmen. GPD Politie stuit op grote partij nep-erectiepillen van onze redactie binnenland DEN HAAG - De opsporings dienst Fiod-ECD heeft maan dag in het Gelderse 's-Heeren- berg een handelaar in neppillen ingerekend. In zijn woning wer den 25.000 pillen tegen erectie stoornissen, gewichtsproble men, haaruitval en andere kwa len aangetroffen. De man lever de aan klanten in heel Europa. Volgens een woordvoerster gaat het om zowel merkvervalste als ongeregistreerde medicijnen. Producent Pfizer van erectiepil Viagra is een van de gedupeer den. Of de neppillen deden wat ze beloofden, weet de woord voerster niet. „Dat is het gevaar van illegale handel: er kunnen ri sico's zijn voor de volksgezond heid." Behalve pillen werden in de woning ook administratie en verpakkingsmateriaal in beslag genomen. Tijdens de doorzoe king belde een koerier aan. Hij kwam twee pakjes bezorgen met daarin nog eens vierduizend nep pillen. De douane had enkele weken ge leden ook al een door de man verstuurde zending onder schept. Het betrof 45 dozen met eveneens vierduizend pillen. Volgens de Fiod-ECD ontving de man de pillen in grote pakket ten vanuit het buitenland. GPD ziening betaalbaar blijft. De va riant die nu op tafel ligt, komt het meest overeen met het voor stel van de ChristenUnie en zou meer kans maken dan het PvdA-plan om ouderen met een aanvullend pensioen vanaf 15.000 euro per jaar een specia le AOW-heffing te laten beta len. Het CDA heeft zich tot nu toe altijd gekeerd tegen de in zijn ogen 'bejaardenbelasting'. De AOW-premie bedraagt op dit moment 17,9 procent van het inkomen. Ze geldt alleen voor personen onder de 65. Verlaging De ChristenUnie stelt in haar verkiezingsprogramma voor de AOW-premie vanaf 2008 met 0,75 procent per jaar te verla gen. Tegelijk gaan de tarieven in de eerste en tweede belasting schijf met hetzelfde percentage omhoog. In 2031 zou de AOW dan helemaal uit de belastingen worden gefinancierd. In het plan van de ChristenUnie ontvangen ouderen met een aan vullend pensioen tot 18.000 euro per jaar compensatie. ANP FAMOLS GROUSE The Famous 1 Grouse f Blended I Scotch s Whisky lOOcl I GALLIS GALL Genieten Genieten Beetje drank weert suikerziekte WAGENINGEN - Een tot drie glazen alcoholische drank per dag vermindert de kans op ouderdomsdiabetes. Drank verhoogt de concentratie van het eiwit adiponecti- ne in het bloed, hetgeen het weefsel gevoeliger voor insuli ne kan maken. Dit stelt J. Beulens, die gisteren promo veerde aan de Wageningen Universiteit. Matige alcoholcomsumptie zou de kans op diabetes type 2 met 30 procent terugbrengen. Het type alcoholische drank (bier, wijn, sterke drank) heeft geen invloed op het resultaat. ANP Muizen zitten goed in de Kamer DEN HAAG - De Partij voor de Dieren wil een eventuele muizenplaag in het gebouw van de Tweede Kamer niet be strijden met gif. Zij wil dat de dieren levend worden ge vangen. De twee Kamerleden van deze partij nemen hun intrek in kamers, die voorheen in gebruik waren bij CDA-Kamerleden en die erom bekend staan dat ze veel muizen aantrekken. „Nee, ik heb er nog geen muis gezien", zegt partijleidster Thieme, „maar als er een muizenplaag komt, willen we die bestrijden met vallen die de muizen in leven laten." Zij hoopt dat dit goede voorbeeld van haar partij dan na volging krijgt in de hele Tweede Kamer. ANP Tientallen vogels doodgeschoten TILLIGTE - Zo'n 25 watervogels aan de Dinkel in het Twentse Tilligte zijn doodgeschoten. Veruit het meren deel waren ganzen die na het dodelijke schot werden gefi leerd. Dat stelde de politie vast na onderzoek. Wandelaars vonden maandag de kadavers over een kilo meter lengte langs de oever van de Dinkel. De ganzen, een waterhoen en een kuifeend werden met hagel dodelijk ver wond. De nog spoorloze schutter(s) verwijderden de lek kerste delen van de ganzen, aldus de politie, en dumpten de resten in het water. ANP Meesten halen inburgeringstoets DEN HAAG - Zo'n 90 procent van de migranten die in hun land van herkomst een inburgeringsexamen afleg gen, slagen de eerste keer voor de toets. De meeste kandi daten zijn tussen de 26 en 35 jaar, gevolgd door de groep 16 en 25 jaar. Zij hebben vooral de Turkse (20 procent), Marokkaanse (19 procent) en Chinese (10 procent) natio naliteit. Het basisexamen inburgering buitenland werd op 15 maart vorig jaar ingevoerd. Tot 30 september zijn er 1436 examens afgelegd. ANP Huiswerkbegeleiding onvergoed DEN HAAG - Minister Van der Hoeven van Onderwijs is niet van plan huiswerkbegeleiding te gaan betalen. „Geen haar op mijn hoofd die daar aan denkt. Diplomatie ker gezegd: huiswerkbegeleiding is geen publieke taak", schreef zij gisteren in haar weblog. Van der Hoeven vindt dat helpen bij het huiswerk een ver antwoordelijkheid is van leerlingen en hun ouders. Zij zegt dat ouders deze hulp steeds vaker overlaten aan com merciële bedrijfjes, maar dat dit niet per se betekent dat de behoefte aan huiswerkbegeleiding groeit. ANP (Advertentie) Nokia N73 0,- i.c.m. 2-jarig Vodafone 35 Samsung E370 €0,- i.c.m. 2-jarig Vodafone 17,50 door Margit Spaak ARNHEM - Het verkeer in de stadsregio Arnhem-Nijmegen komt de komende vijftien jaar definitief stil te staan. De dage lijkse files op de snelwegen rond de steden groeien onrustbarend snel en er is vooralsnog geen op lossing meer mogelijk. Dat zegt G. Keulen, voorzitter van de Kamer van Koophandel Centraal Gelderland. De Kamer stelt voor zo snel mogelijk met gemeenten, stadsregio, provin cie en ondernemers te samenwer ken om de doorstroming in het gebied zo goed mogelijk te hou den. Vooral de bereikbaarheid van Nijmegen, waar het verkeer ook in de stad steeds vaker stilstaat, is een heel groot probleem, al dus Keulen. Ook verladersorganisatie EVO noemt de situatie in de stadsre gio zorgwekkend. In 2005 be droegen de filekosten op het tra ject Ewijk - Valburg in de A50 nog 14 miljoen euro. Vorig jaar steeg dat naar 22 a 29 miljoen euro, aldus EVO. De organisatie wil dat minister Peijs van Ver keer zich actief met de infra structuur in het gebied bemoeit. Tot 2012 wordt er in de regio ge werkt aan de verbreding van de snelweg A50 (Apeldoorn - Den Bosch), de doortrekking van de snelweg Al 5 vanuit Rotterdam naar Zevenaar en de aanleg van een derde Waalbrug bij Nijme gen. Maar die maatregelen zijn volgens Keulen onvoldoende om beweging in het verkeer te hou den: „Alle studies en analyses wijzen uit dat het wegennet in de regio de verkeersdruk ook na die aanpassingen niet kan ver werken." Keulen wijt de problemen aan het vorige, linkse Nijmeegse col lege. „Iedereen was het er over eens dat de snelweg A73 (Nijme gen - Venlo) een aansluiting moest krijgen op de A15. Maar Nijmegen besloot in 2004 geen stukje stadsgrond af te staan voor een snelweg en kwam met plannen als betere fietsverbin- dingen, hoogwaardig openbaar vervoer en een busbaan. ANP Vraag naar de voorwaarden. Sony Ericsson K310i Prepaid Deze aanbiedingen nu bij Vodafone City Point. Geen Vodafone City Point in de buurt? Bestel via 0800-0560. Voor meer aanbiedingen, kijk op www.vodafonextraweken.nl VOuQlOn© K&e> UE. TR.EIN OÊTUis-r aait jou N(>6' veei-AAEe/zJ.'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3