m Hertenhof bijna geregeld PZC Poëzie gaat ook over de man in de straat The Tasman Players in De Rode Kamer LSD wil portier in horeca verplichten wissei schouwen cheuren mede te wijten aan wegpompen grondwater, blijkt uit rapport L verklaarde de (gestolen) die in Brouwershaven aangetroffen, vorig jaar te hebben gekocht van Duits echtpaar voor 17.500 Hij zei 10.000 euro con te hebben gespaard en van het bedrag te hebben jÜL Hoewel de verklaring feRenessenaar vraagtekens E0, achtte de politierechter diefstal niet bewezen. Het sal van de verdachte was jsa ie gaan, maar werd ook niemand bevestigd. Ook officier van justitie H. den restte niets anders dan rwerkstraf voor heling te Raadsman D. Olie zag ewijs voor de opzettelijke en zei alleen dat zijn iehebberig was geweest. Étierechter veroordeelde voor betrokkenheid bij èiagen kwam uit op een la- jerkstraf. De inbeslaggeno- toot met trailer gaat terug «eigenaar uit Duitsland. Nieuw oud in Vlissingen donderdag 18januari 2007 1 1 «1SSE - De afhandeling Je schade aan huizen rond LuffPilt van appartementen- Ic\ Hertenhof in Bruimsse iina rond. Met enkele bewo- is nog g£en overeenstem- L bereikt over de hoogte van ding, maar projectont- laar Bouwfonds MAB ver- I dat probleem snel op te a lossen. de start van de bouw van nentencomplex aan U uur werken oor heling not met trailer pifedor Dooms - De Middel- politierechter G. van Un- gisteren een 29-jarige toner van Kenesse voor he- Korgklachten: MO-0231231 'maandag t/m vrijdag ge- Jfende de openingstijden; tlerdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland «chtweg 23a bstbus 80 ^abzierikzee 'efcOm-454647 3KD11M54657 mail* redz2ee@pzc.nl brcel Modde (chef) ^Kleemans iPankow Soesman pa Lanting centrale redactie lonspark 28 stbus 31 «60 AA goes Tel:(°113)315500 (0113)315669 E-mail: re WlERNET - '.P2c.nl !Wilwh®pzc.n| de Molenstraat vorig jaar mei begon de ellende voor bewoners van Molenstraat, dr. De Kockstraat en Grevelingen- straat. Vrij snel nadat de aanne mer het grondwater uit de bouw put begon weg te pompen, ont stonden in huizen rond de bouw- punt verzakkingen en scheuren, sommigen zo breed dat er ge makkelijk een paar vingers in gestoken konden worden. Voor de omwonenden was het zo klaar als een klontje dat de schade het gevolg was van de grondwateronttrekking. Vol gens de provincie - die er op toe ziet dat de bouwer de regels na leeft - was er echter geen aanlei ding de grondwaterbemaling stop te zetten. Dat gebeurde pas eind mei nadat de betonvloer in de bouwput was gestort. Project ontwikkelaar Bouwfonds MAB gaf onderzoeksbureau GeoDelft opdracht te onderzoeken of er al dan niet verband bestaat tussen het wegpompen van het grond water en de schade aan de hui zen. Dat rapport is er inmiddels en daaruit blijkt volgens omwo nende J. Muller - een van de ge dupeerden - dat er wel degelijk verband is tussen de wateront trekking en de scheuren en ver zakkingen. Daarmee is voor Muller en on der anderen buurman E. van Gilst echter; de kous nog lang niet af. Muller; „Ik heb zeker voor 1500 a 2000 euro schade aan mijn huis en het aanbod is 460 euro. Dat vind ik gewoon veel te weinig en daar ga ik ook niet akkoord mee. De schade aan het huis van Mul ler bestaat uit forse scheuren tussen woning en aanbouw en kleinere kieren rond meerdere kozijnen. „Het gevolg is dat som mige ramen en deuren niet goed meer sluiten en dat is gewoon vervelend", aldus Muller. Woordvoerder J. Littooij van projectontwikkelaar Bouw fonds MAB bevestigt dat er ver band is tussen het wegpompen van het water en de schade aan de huizen. „Maar het is niet de enige factor. En het is heel moei lijk te bepalen in hoeverre de schade toegerekend kan en moet worden aan de bouwwerkzaam heden. In de omgeving waar we nu aan het bouwen zijn, is toch al sprake van een grondwater stand die behoorlijk fluctueert." Hoogste punt Littooij hoopt dat de schadeaf wikkeling snel kan worden afge rond. Ondertussen wordt aan de Molenstraat nijver verder ge bouwd aan Hertenhof. Volgende week denken de bouwers het hoogste punt te bereiken en als alles volgens de planning ver loopt, wordt het complex nog voor de zomer van 2007 opgele verd. «rau een boot met trailer jdtrd uur werkstraf opge- i iBiet op zoek iar eigen Idol X-factor RIKZEE - Café de Biet in ikzee daagt plaatselijke ta- iö uit. overtuigd is te beschikken de 'Biet-factor' of gewoon stezang, compositie of pre- in huis meent te heb- maakt zondag kans te wor- uiiverkoren tot Biet Idol talenten hoeven voor de mu- lestnjd zelf geen instrumen- mee te nemen: die worden Mbaar gesteld door Jacob ais. ïinnaar kan, naast eeuwige a. rekenen op een weekeind- ïrijs voor twee personen. De ntenjacht begint om vijf Thom Schrijer: „Rijm is maar een middel dat je kunt toepassen in een gedicht." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Poëzie blijkt al acht jaar populair genoeg voor een Nationale Gedichtendag (op de laatste donder dag van januari). Bibliotheek De Stolpe en Scholengemeenschap Pontes in Zie- rikzee spelen daar op in met een gedich tenwedstrijd voor de brugklassers van het vmbo. Doel is creatief gebruik van zowel taal als beeld te stimuleren. Dit poëzieproject krijgt een vervolg met een expositie in De Stolpe Ook de programmeurs van Filmtheater FiZi laten zich inspireren dóór de Natio nale Gedichtendag. Hier wordt zondag 28 januari een Poëzie- en Muziekmid- dag gehouden. De Zierikzeese dichter Thom Schrijer is bij beide evenementen nauw betrokken. Bij de gedichtenwedstrijd van Pontes en de bibliotheek treedt hij op als jury lid, in FiZi leest hij voor uit eigen werk. Op de vraag 'Wat is een gedicht?', heeft hij een brede definitie: 'Een taalbouw sel waarin de regels niet tot aan de rech ter kantlijn doorlopen'. „Dat is wel heel ruim, hoor. Een andere vraag is wat een gedicht tot 'kunst' maakt." Ook daar voor heeft Schrijer een definitie: 'Kunst is het creëren van een nieuwe of geïnten siveerde werkelijkheid die overtuigt of onroert en die een blijvende waarde heeft'. Nog steeds denken veel mensen ten on rechte dat een gedicht per se moet rij men. „Rijm is slechts een middel dat je kunt toepassen in een gedicht, maar het is absoluut niet noodzakelijk", zegt Schrijer. Wetend dat poëzie onderhevig is aan stromingen en opvattingen, stelt hij vast dat het gebruik van eindrijm al geruime tijd not done is. Binnenrijm daarentegen ziet hij veelvuldig als goed structuurmiddel toegepast! „Bij mij begint het meestal met het doorkrijgen van een eerste regel en, als ik geluk heb, daarna nog één of twee. Zeg maar dat een engel je die regels aan reikt. Daarna ga je als dichter de struc tuur ontwikkelen. Dat is vrij ambachte lijk, zoals een beeldhouwer hakt en po lijst", schetst Schrijer. Volgens hem is poëzie de laatste jaren mede door toedoen van bibliotheken, uitgevers en overheden populairder ge worden. De jonge, voormalig Zierikzee se dichteres Ester Perquin is dat met hem eens. Haar eerste poëziebundel Ser vetten halfstok komt volgende maand uit bij uitgeverij G. A. van Oorschot. De Nationale Gedichtendag vindt ze pri ma. „Alle activiteiten om poëzie uit te dragen, vind ik positief. Het toont aan dat poëzie niet ontoegankelijk is, maar vaak gewoon over dagelijkse dingen gaat: over de man in de straat, volle trei nen of wachten in de file", zegt Per quin. Training Zij deelt ook met Schrijer de mening dat het leren lezen van gedichten bege leiding en training vereist. Zij verge lijkt dat met het leren van een andere taal. „En als je die taal dan eenmaal be heerst, wil dat niet zeggen dat je elk ge dicht kunt openbreken. Zelfs dichters hebben er soms nog moeite mee het foto Dirk-Jan Gjeltema werk van sommige vakgenoten te door gronden." Beeldspraken, stijlfiguren, intertekstua liteit en iconisiteit zal de poëzieliefheb ber, volgens Schrijer, pas goed herken nen als hij door veel lezen in gedichten weet door te dringen. Wie zelf poëzie wil gaan schrijven, moet toch minstens over een lichte mate aan talent beschik ken én een cursus volgen om technieken aan te leren, vindt hij. Als jurylid bij het poëzieproject voor de vmbo-brugklassers zal hij vooral letten op verrassende ideëen, nieuwe invals hoeken en hoe de leerlingen de taal ver zorgen. Met hun gedicht als inspiratie dienen de deelnemers ook een afbeel ding te maken. Schrijer beoordeelt de inzendingen samen met vier andere ju ryleden. De winnaars worden donder dag 25 januari om 11.40 uur in biblio theek De Stolpe bekend gemaakt. Tijdens de Poëzie- en Muziekmiddag zondag 28 januari in Fizi vanaf 15.00Z uur dragen naast Schrijer ook André van der Veeke en Mels Hoogenboom voor uit eigen werk. Gelardeerd tussen de gedichten zingt Joost Pieters eigen liedteksten, waarbij hij zichzelf bege leid op gitaar. VLISSINGEN - Nog twee maan den en de Oude Markt oogt weer als een oude markt. Met de mo dernste materialen, dat wel. Het plein wordt opgesierd met led-verlichting als op de boule vard en stalen roosters als op het Plein Vierwinden. Rond de bomen komen eveneens roestvrijstalen roosters en even uitrusten kan op een lange hou ten zitbank. De tegels zijn van graniet en afval kunnen mensen kwijt in stalen afvalbakken en een ondergrondse vuilopslag. Ook komen er fietsbeugels te staan. Het is de bedoeling dat de Oude Markt eind maart helemaal klaar is. Dan de Spuistraat, die eind april af moet zijn, en Vlis singen kan er weer tegenaan. Alleen, dat gekke muurtje bij de kerk blijft haar contrastkleur nog wel even houden. Het ene deel oogt oud, het andere deel is nieuw. „De steen is speciaal geselee- teerd door de monumentencom missie", zegt een woordvoerder van de gemeente Vlissingen. „Maar het zal wel een paar jaar duren voor het even bemost is als het originele muurtje. Dat gaat vanzelf." foto Lex de Meester ZIERIKZEE - Het echtpaar Pie- ter en Anja van Traa stelt zater dagavond 27 januari De Rode Kamer in hun monumentale woonhuis aan het Havenpark 13-15 weer open voor een cultu reel programma voor muzieklief hebbers. Onder de titel 'Invitation du Voyage' brengt muziekgroep The Tasman Players een breed scala aan muziekgenres: opera, romantische en heden daagse muziek, maar ook tra ditionele muziek van de Mao ri's, de oorspronkelijke bewo ners van Nieuw-Zeeland. Het programma bestaat uit mu ziekstukken van Purcel, Han del, Mozart, Strauss, Reinecke, Hildach, Duparc, Liburn, Har ris en Ritchie. Het trio The Tasman Players wordt gevormd door Donald Ni- Aanhanger kantelt, A58 versperd RILLAND - Rijksweg A58 is gistermiddag in de richting Goes ruim twee uur lang afgesloten geweest voor alle ver keer tussen de oprit Rilland en de toerit Kruiningen-Yer- seke. Een aanhanger kantelde rond vier uur iets voorbij Ril land. Dit kon volgens de politie gebeuren door een paar flinke windstoten en de zuigkracht van een passerende vrachtwagen met oplegger. Een andere vrachtauto moest voor de kantelende aanhanger uitwijken en kwam in de middenberm vast te zitten. Al het verkeer tussen Rilland en Kruiningen-Yerseke moest worden omgeleid over de Oude Rijksweg, omdat de hele rijbaan en de vluchtstrook van Rijksweg A5:8 waren verspei-d. De omleiding heeft tot na zes uur 's middags ge duurd. Windhoos raakt huis in polder PHILIPPINE - Weerkundigen rekenen pas vandaag op echt stormweer, maar op diverse plaatsen in Zeeuws- Vlaanderen gingen wind en regen gisteren ook al goed te keer. Net buiten Philippine vei'oorzaakte een plaatselijk wind- hoosje behooi'lijk wat schade aan een huis in het buitenge bied. Bewoner C. Dieleman zag de windhoos op zijn huis aan de Posthoomweg vlakbij de Belgische grens afko men. Hij had net te weinig tijd om alle luiken dicht te krij gen. „Twee ruiten sneuvelden doox'dat er x-ondvliegende voorwerpen tegenaan kwamen. Bovendien waaide een aantal pannen van het dak. Ik schat dat er voor een paar duizend euro schade aan mijn woning is ontstaan door de voorbijrazende windhoos." De mini-tornado raakte voor zover bekend verder geen huizen of schux*en in de gx-ens- stx'eek. Automobilist rijdt door na ongeval GOES - Een automobilist is gistermiddag rond kwart voor twee doorgereden nadat hij op een zebrapad op de Fruitlaan in Goes een zestienjarig meisje uit Arnemuiden had geschampt. De Arnemuidse kwam ten val en raakte lichtgewond aan haar rug. Beste schakers op Eben Haëzer THOLEN - Twee schaakploegen van basisschool Eben Haëzer uit Tholen-stad hebben gistermiddag hun beste beentje voor gezet tijdens het jaarlijkse Thoolse schaak- en damkampioenschap. Zij wisten beslag te leggen op de eerste en tweede plaats die recht geven op deelname aan het Zeeuws schaakkampioenschap op 10 maart in Goes. Organisator AncLries de Meyer had deze uitslag bij de schakers al vei-wacht. Een aantal deelnemei-s van Eben Haëzer is actief lid van dé Thoolse schaakvereniging Denk en Zet in Scherpe- nisse. Bij de dammers wonnen dezelfde scholen als vo rig jaar: Ter Tolne uit Tholen-stad en Die Heenetrecht- school uit Oud-Vossemeer. Het enige verschil was dat Ter Tolne in 2006 tweede wex-d en nu eerste. Die Heene- trechtschool eindigde vorig jaar als eerste en nu als twee de. De datum van het Zeeuws damkampioenschap is nog niet bekend. De Thoolse schaak- en damwedstrijden vonden zoals gebruikelijk plaats in spoi-t- en gemeenschapscen trum De Meulvliet in Tholen-stad. colson (piano), Keren-Peta Lo- rier (viool) en Laui'en Armishaw (sopraan). Donald Nicolson heeft in middels bekendheid opge bouwd met het uitvoeren van stukken uit zowel het barok x*e- pertoire als de hedendaagse mu ziek. Lauren Armislaw treedt regel matig op als soliste in Neder land en Duitsland. Met de groep L'Arpeggiata deed zij de afgelo pen jaren twee keer mee aan het Festival Oude Muziek in Utrecht. Keren-Peta Loxïer maakt sinds 2003 deel uit van het Neder lands Nationaal Jeugdorkest. Het optreden van The Tasman Players in De Rode Kamer be gint om 19.30 uur. KaaiTen kunnen gereserveerd worden via telefoonnummer 06- 21948516. door Piet Kleemans RENESSE - De fractie .Leefbaar Schouvven-Duiveland (LSD) wil meer grip krijgen op het uit gaansleven en proberen overlast zoveel mogelijk in te perken. In het kader daarvan doet de Schouwen-Duivelandse politie ke fractie onder meer de sugges tie te kijken of van een zogehe ten 'portierplicht' ingevoerd kan worden. Op Schouwen-Duiveland staan momenteel de horeca-sluitings- tijden ter discussie. In het kader van die discussie is LSD in de problematiek van stappen, drank, drugs en overlast gedo ken en komt met een aantal vra gen en aanbevelingen voor het dagelijks gemeentebestuur. In theorie is het allemaal prima geregeld, stelt LSD. Aan hore- ca-bezoekers die te diep in het glaasje hebben gekeken, mag niet meer geschonken worden en ook is wettelijk geregeld dat jongeren geen sterke drank mo gen kopen. Al deze maatregelen kunnen echter niet voorkomen dat het alcoholgebruik onder met name jongeren fors is en de overlast navenant. Sluitingstijden van de hox-eca kunnen volgens LSD dan ook een enoi'me inpact hebben op een leefgemeenschap. „Bij het vaststellen van horecasluitings- tijden moet een juiste afweging zijn voor de leefbaarheid. De ge meente ontkomt er dus niet aan horecabelangen af te wegen te gen maatschappelijke belan gen." Met dat gegeven in het achterhoofd wil LSD van het da gelijks gemeentebestuur weten of de bestaande regelgeving vol doende handvatten biedt om op te ti-eden tegen geluidsoverlast. Het college antwoordt bevesti gend, maar voegt er meteen aan toe dat het haar veel meer gaat om het voorkomen van geluids- ovexiast. En dat kan door in bij voorbeeld de exploitatievergun ning voor een horecabedrijf strenge eisen op dat gebied te stellen. Voorwaarden LSD doet het college de sugges tie te bekijken of in diezelfde ex ploitatievergunningen nadere voorwaarden opgenomen kun nen en moeten worden om over last te voorkomen. Als voor beeld noemt LSD een portier plicht. Technisch gezien is dat het volgens het college zeker mo gelijk. Over de vraag of het in stellen van een portierplicht of andere aanvullende verplichtin gen ook wenselijk is, laten bur gemeester en wethouders zich niet uit. Vergunningen Op de vraag van LSD of iedere onder-nemer inmiddels een ex ploitatievergunning heeft, ant woordt het college ontkennend. Momenteel worden alle gege vens van horecabedrijven op het eiland in kaart gebracht en daar bij is gebleken dat er nog enkele bedrijven zijn die geen actuele vergunning hebben. Dat komt onder meer omdat niet iedere ho- reca-ondernemer wijzigingen in de exploitatie doorgeeft. Geen paniek over tunnelconstructie HEINKENSZAND - Het is niet noodzakelijk de constructie van de Westerscheldetunnel nog eens grondig te inspecteren. Dat zegt de Borsele wethouder J. Zandee naar aanleiding van het kritische rapport van de commissie De Boer over de fou ten die zijn gemaakt bij de bouw van het woon- en winkel- complex aan het Bos en Lom merplein in Amsterdam. De aan nemer van dat complex, Hillen Roosen, is ook betrokken ge weest bij de bouw van de Wes terscheldetunnel. Hillen Roosen was onderaan nemer bij de bouw van de Wes terscheldetunnel. Wethouder Zandee ziet daarin echter geen aanleiding de bouwkun dige constructie van de tun nel nog eens te laten inspecte ren. Hij gelooft niet dat er verborgen gebreken zijn. „Tijdens de bouw volgde controle op controle. Er was intensief en nauwgezet bouwtoezicht. Het rapport De Boer spreekt boekdelen, maar 1 we moeten nu geen paniekvoet bal spelen." agenda STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 20.00 u Raadsledenspreekuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35