zc Knelpunten rijksweg n kaart gebracht r Nieuw havenfront voor Zierikzee Vakbond: meer en grotere bussen op drukke routes 70°° Meiden van de Nacht schieten Sinterklaas in Bruinisse te hulp Wen N57 ook gevaar voor dieren en planten 3imDrèfe KORTINGEN TOT PZC Vriendelijk IS'ttieSP»;1 Pji' 4460 AA Goes ï"«?Sand:0113-315520; 'S..0IIW5570; «I 0204562500. "„ïe: 0800-0231 231 iderdag 18 januari 2007 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Debbaut gaat weg bij Fortis editie Schouwen-Duiveland fMta Lanting ;E - De doorgaande jufg Burgh-Haamstede- usse kent zeven punten [relatief veel ongevallen ge- gn, al dan niet met letsel, ivoor natuur is de weg een slakel.Dat blijkt uit de iiitge- t Concept-probleemanalyse I/N59. finalyse wordt opgesteld in ditvan minister Peijs van sr en Waterstaat en is (tel een opsomming van knel- jliiien bekende problemen: omwerkeer op cle route slede-Zierikzee, opstop- Bbij de stoplichten Nieu wen overstekend wild in rtboek. ootste verkeersknelpunten l (Advertentie) «JGEDElfT 16 MIDDELBURG mODE USTRAAT 199 VLISSINGEN fie gewonden aanrijding Op de 's-Heer Hendrik- lertndijk in Goes zijn een i en twee kinderen uit pouburg gistermiddag te- ree uur gewond geraakt verkeersongeval. guurder van de auto, een Qge man uit Oost-Sou- bek tijdens het rijden ach- de auto of alles goed ging )jn kinderen en hond. Hij jardoor te laat dat de auto item stilstond en reed er bo- nouw en en twee kinderen ij de Souburger in de auto zijn met rugletsel in am- ces naar het ziekenhuis ge it Beide bestuurders ble- Ipngedeerd. Advertentie) ©RVKKERY -oeken op internet: '°P www.kjoek.nl liggen bij Bruinisse, Oosterland, Zierikzee, bij de Gasthuisdreef een paar kilometer ten westen van Zierikzee en voor (brom)fiet- sers is deafslag Roterij bij Burgh-Haamstede een knel punt. Oplossingen worden in het rapport niet genoemd. „Dat koint pas aan de orde als we de tweede fase van het onderzoek in gaan", zegt P. Veeke van Rijkswaterstaat. Hij wil verder inhoudelijk niet veel kwijt over de nota omdat deze nog niet de finitief is vastgesteld. De effecten van de weg op de na tuur zijn ook groot, blijkt uit de analyse. Tussen Burgh-Haamste- de en Zierikzee doorkruist de weg een groot natuurgebied, De Prunje. De weg blijkt voor veel dieren een niet te nemen barriè re te zijn; zij worden doodgere den. Daardoor kan er geen spra ke zijn van uitwisseling van die ren tussen de verschillende po pulaties in de gebieden. Een der gelijke uitwisseling helpt de in standhouding van de soort waar borgen; daar is nu dus geen spra ke van. Uiteindelijk zouden de gevolgen van het wegverkeer er ook toe kunnen leiden dat be schermde plantensoorten afne men. Uit het rapport blijkt ook dat Rijkswaterstaat er voorals nog van uitgaat dat de aanleg van de Tweede Maasvlakte en de Westerschelde Container Ter minal maar een geringe invloed heeft op de groei van het auto- en vrachtverkeer. Volgens de onderzoekers wordt ervan uit gegaan dat het ver keersaanbod tot 2020 zal groeien en daarna zal afvlakken of afnemen. Onder de bestuur ders en ondernemers op Schou wen-Duiveland bestaat juist de vrees dat beide grote havenpro jecten wel eën grote invloed heb- Het probleem dat de snelweg voor dieren vormt, is duidelijk: de oversteek wordt ze nog wel eens fataal. Maar ook planten hebben te lijden van een autoweg door een natuurgebied. foto Dirk-Jan Gjeltema ben op het verkeersaanbod door dat het vrachtverkeer geneigd zal zijn te kiezen voor de kortste route. Naar verwachting is de definitie ve probleemanalyse volgende maand klaar. Met dit rapport in de hand wordt uiteindelijk'be sloten of de weg wordt opgeno men in het programma'infra structuur en transport, demeer- jarenplanning voor investerin gen in wegen in Nederland. Daarna zal het nog jaren duren voor de weg daadwerkelijk wordt aangepakt. 1 De stijl is oud, maar de bakstenen zijn fonkelnieuw: aan de Scheepstimmerdijk verrijst het nieuwe pand van Rollandthoi. Halverwege 2007 zouden de bewoners er in moeten kunnen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde ZIERIKZEE - Nieuwbouw met een na drukkelijke knipoog naar het verleden. Het havenfront van Zierikzee heeft er een pareltje bij. Waar tot oktober 2004 nog een lelijk fa brieksgebouw stond, prijkt nu een monu mentaal ogend complex. Klokgevels, on derling verspringend in brede en wat smallere varianten. Ogenschijnlijk apar te panden, zoals ook aan de Oude Haven karakteristiek is, maar grotendeels aan eengesloten. Het appartementencomplex Rollandthof is opgebouwd uit een groot blok met 29 appartementen (hoek Grachtweg/Scheepstimmerdijk) en een blokje met nog eens zes appartementen daarnaast. De twee blokken worden van elkaar gescheiden door een smal straatje. Daarachter staan drie rijtjes (van vier, vijf en drie) eengezinswoningen en één twee-onder-één-kapper aan de Gracht- weg. Het grootste blok wordt in een driehoek gebouwd. De binnenplaats krijgt een gla zen lift die uitkomt in de parkeerkelder. Onder de toekomstige bewoners zijn veel ouderen. De galerij wordt verfraaid met een luifel, eveneens uit glas opgetrokken. Pannen In oktober 2005 werd met de bouw begon nen. In juli vorig jaar werd het hoogste punt (twaalf meter) bereikt. De uitvoe ring verloopt geheel volgens schema, ver telt projectleider A. de Wit van bouwbe drijf Boogert. Zit het een beetje mee, dan gaan deze week de laatste pannen op het kleinste blok aan de Scheepstimmerdijk en is daarmee het gehele complex onder dak. Wanneer vorst (kan nog van invloed zijn op het vloeien van de afwerkvloeren bin nen) geen roet meer in het eten gooit, dan wordt Rollandthof rond juli opgeleverd en kunnen de bewoners hun intrek ne men, verwacht De Wit. Voor die tijd wordt ook de openbare omgeving inge richt. „Het is een bijzonder project, op deze ma nier voor ons ook redelijk uniek. Zo vaak gebeurt het niet dat je een heel nieuw complex mag bouwen volgens een oud concept. Iets om trots op te zijn." door Rob Paardekam GOES - Vakbond CNV wil dat Connexxion meer of grotere bus sen inzet op drukke routes. Zo kan worden voorkomen dat chauffeurs boetes krijgen omdat passagiers voorbij de streep voorin de bus staan. Volgens het vervoersbedrijf kan daar geen sprake van zijn, omdat de bus sen helemaal niet overvol zou den zitten. De verkeerspolitie en de Inspec tie Verkeer en Waterstaat heb ben dinsdag vier boetes uitge deeld in de omgeving van Goes omdat er passagiers in het voor ste gedeelte van de bus stonden. Connexxion is daar behoorlijk van geschrokken. Controles zijn er wel vaker, maar nooit eerder volgden er sancties. Woordvoerster M. Denissen zegt dat het bedrijf de boetes zal van de chauffeurs zal betalen. Giste ren is bij Connexxion druk over legd over te nemen maatregelen om het vervoer veiliger te ma ken. De uitkomst is dat chauffeurs nog nadrukkelijker wordt ver zocht om mensen erop aan te spreken als ze over de streep staan. „En als het een keer voor komt dat de bus echt vol zit, moeten ze mensen laten staan, hoe vervelend dat ook is." In het bloed Het CNV vindt dat de schuld van de boetes veel te veel bij de chauffeurs wordt gelegd. „Het is nogal gemakkelijk om tegen hen te zeggen dat ze passagiers die over de streep staan, moeten aanspreken of zelfs mensen moeten laten staan", zegt vak groepbestuurder E. van de Mheen. „Chauffeurs doen dat niet graag. Dienstverlening zit hen in het bloed, dus ze nemen die mensen graag mee." Volgens de vakbondsbestuurder wordt de kern van het probleem niet aangepakt door Con nexxion. „Er moeten gewoon meer bussen worden ingezet op de drukke routes. Dan dienen dit soort dilemma's zich über haupt niet aan." Niet overvol Volgens Denissen kan er echter geen sprake zijn van extra capa citeit. Volgens haar is Con nexxion naar aanleiding van de boetes van eergisteren tot de conclusie gekomen dat de betref fende bussen helemaal niet over vol zaten. Passagiers zouden best nog wat naar achter hebben kunnen doorschuiven. „We zien voorals nog geen aanleiding om extra bussen in te zetten." Het CNV is daar teleurgesteld over en advi seert de chauffeurs om - hoe ver velend dat ook is - de bus ge woon langs de kant te zetten als die te vol zit. Ze zouden pas weer moeten gaan rijden als er een oplossing is. Dat staat in een flyer die gis teren onder de chauffeurs is ver spreid. In de brief aan Connexxion eist de vakbond dat het bedrijf in dit soort gevallen achter de chauffeurs gaat staan in plaats van druk op hen uit te oefenen om toch door te, rijden; iets wat nu nog te vaak zou gebeuren. De nissen wilde daar gisteren niet op ingaan, omdat ze de brief van de CNV nog niet heeft ge zien. pagina 13 Zeeuwse bushaltes op de schop Commissarissen in actie tegen wegenvignet MIDDELBURG - Invoering van een wegenvignet in België gaat voor veel problemen zorgen. Bo vendien loopt de maatregel niet in de pas met het streven naar één Europa. Dit stellen de com missarissen van de koningin in de drie zuidelijke provincies. Ze trekken samen ten strijde te gen de plannen voor een wegen vignet. De drie willen overleg met de Belgische minister van Mobiliteit, Landuyt. In een brief aan de bewindsman wijzèn de commissarissen Van Gelder (Zeeland), Maij-Weggen (Noord-Brabant) en Frissen (Limburg) op het veelvuldige en soms onontkoombare grensver keer van burgers in het grensge bied Nederland-België. „Daar bij valt te denken aan woon werkverkeer en recreatie- en winkelverkeer." De commissarissen stellen dat komst van het" wegenvignet niet past in de openheid die de Euro pese Unie wil bevorderen, óók door het openstellen van de grenzen. Gouden keurmerk Ter Valcke GOES - Drie jaar geleden grepen ze er net naast, maar nu is het raak. Als eerste zorginstelling in Zeeland heeft ver pleeghuis Ter Valcke in Goes het gouden keurmerk voor de zorg gekregen. Daarmee neemt Ter Valcke een grote voorsprong op andere instellingen in de provincie. Sommi ge van hen zijn nog hard aan het knokken om brons te ha len; iets wat het zorgkantoor - waar het geld vandaan komt - toch eigenlijk wel van ze verwacht. Dat Ter Valcke het gouden keurmerk heeft, betekent dat ze over de volle breedte goed scoort. Werkelijk alles wordt in het onderzoek meegenomen: van de zorg rond overlijden tot de schoonmaak. Schuurtje in brand gestoken ZIERIKZEE - Bij een schuurtje aan de De Huijbertstraat in de Zierikzeese buitenwijk Malta is in de nacht van dins dag op woensdag brand gesticht. Een tegen het houten bouwwerk geparkeerd staande scooter is door onbeken den in brand gestoken. De eigenaar van het schuurtje had in eerste instantie geprobeerd het brandje zelf te blussen, maar slaagde daar niet in. De brandweer had het vuur snel onder controle. Bromfietsster botst op paal BURGH-HAAMSTEDE - Een 56-jarige inwoonster van Burgh-Iiaamstede is dinsdagavond gewond geraakt bij een eenzijdig ongeluk. De vrouw reed op haar bromfiets over de Burghseweg, raakte door onbekende oorzaak uit de koers, botste op de paal van een snelheidsremmer en kwam ten val. Een vanuit de tegenovergestelde richting naderende 35-jarige automobilist uit Burgh-Haamstede zag de vrouw onderuit gaan, wilde haar ontwijken maar kon niet voorkomen dat zij onder zijn auto terechtkwam. De vrouw is met onbekend letsel naar het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes gebracht. (Advertentie) Wij geven u de heift cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 hel allebei van Zeeland door Marcel Modde BRUINISSE - De Meiden van de Nacht' komen Sinterklaas in Bruinisse te hulp. De jaarlijkse feestelijkheden in het dorp drei gen in het gedrang te komen door de alsmaar stijgende kos ten en de afgenomen financiële steun van de ondernemersvereni ging- De meidengroep neemt onder de noemer 'net ff anders' zaterdag 10 februari voor één avond café Petit over en geeft een grote fuif. De fooien en de opbrengst van een gelegenheidsdrankje gaan naar het sinterklaasfeest in Bruinisse. Brief Sinds de plaatselijke onderne mers hun bijdrage aan de jaar lijkse intocht hebben gelimi teerd op 500 euro, is het op een houtje bijten in Bru. Alle inwo ners hebben een brief gekregen met de vraag lid te worden van de Club van Sinterklaas en een bijdrage te doneren. De Meiden van de Nacht hebben zich die noodkreet aangetrokken, vertelt Martina Duinhouwer. „Al halen we in Bru maar de helft op van het resultaat in Oosterland, dan is dat nog een heel mooi bedrag. Je moet de kinderen toch op z'n minst een zakje snoep kunnen geven bij de intocht." Het geld is volgens Conny van der Weele van het sinterklaasco mité vooral nodig voor de 'ex traatjes'. Bruinisse heeft de tra ditie van de intocht een groot feest) te maken, met activiteiten in het dorpshuis en jeugdsoos De Pul. Met name die program ma-onderdelen staan op de tocht als steun uitblijft, geeft ze aan. Daarnaast is er ook geld no dig voor het vernieuwen van de garderobe van de hoofrolspe- lers. „Natuurlijk zouden we kun nen bezuinigen, maar wat blijft er dan over? Het is nu net zo'n leuk feest." Van der Weele is ra zend enthousiast over het initia tief van de Oosterlandse vrien- dinnenclub. De Meiden van de Nacht pakten afgelopen oktober voor het eerst uit in hun eigen dorpskroeg. Nef- fen d'Eule werd op z'n kop gezet en was tot in de vroege uurtjes afgeladen. Dat leverde de eige naren een mega-omzet en de meiden duizend euro op. Hun aandeel werd geschonken aan Thuredriht, een stichting in Re- nesse die vakantiehuizen be schikbaar stelt voor gezinnen met ernstig zieke kinderen. Duinhouwer: „Het is zo goed be vallen dat we eigenlijk gelijk hebben besloten om vaker een feestje te organiseren. Waarom zou je dat beperken tot één keer per jaar? Dus hebben we Jacco van café Petit benaderd, omdat we daar ook vaker komen, en hij zag het wel zitten met ons. In Oosterland kent iedereen ons, nu maar hopen dat we het in Bru ook vol krijgen." De Meiden worden op 10 februa ri bijgestaan door de plaatse lijke band Bostma en discjoc- keys van De Pul. Mogelijk doet ook de Bruse formatie Side- walkstone nog een duit in het zakje. zeeuwse almanak Klantvriendelijkheid is niet het sterkste punt van Zeeland als toeristische bestemming. Dat ondervonden laatst twee Duitse vakantiegangers die getroffen waren door het tafe reel van een draaiende molen. De molenaar stond in de deur opening. De toeristen infor meerden of de molen te be zichtigen is. Zeker, was het antwoord, op woensdag. Dat trof, laat het nou net woens dag zijn. Maar, voegde de molenaar er aan toe, vandaag niet. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 314460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33