Zeeuwse bushaltes op de schop 16Down doet eerst Zierikzee aan niet opnemen ïrroris worden beter toegankelijk voor mensen met beperking W erkzaamheden erbeelding van vergankelijkheid Vierde ronde 2nd Influenz De Broekert verzorgt colleges over liederen Busstation Zierikzee Singel Domburg Sloelaan Terneuzen donderdag 18 januari 2007 13 ftnkPostma IDELBÖKG - Alle belangrij- fc in Zetland gaan °p ,hpp Zt worden toeganko- Miitl voor mensen mei ilu. kinderwagens of an- jbeperkingen. Mti omvat alle overstap- L en 'vitale bestemmm- stadscentra, winkel- a ^^instellingen en medi na Daarnaast krijgt ie- ji. en iedere grote wijk urite één aangepaste halte. 3 vier jaar zijn al die klus- «jpevoerd, behalve in een van de dorpen en wijken, [kan het nog vijf tot acht langer duren alvorens de halte wordt aangepakt. Dat heeft te maken met de hoge kos ten, of met het feit dat een ge meente liever wacht tot herbe- stratingswerkzaamheden moe ten worden uitgevoerd. De ver betering van de halteplaats kan daarvan dan onderdeel uitma ken. Het project komt voort uit Rijks beleid dat openbaar vervoer voor iedereen toegankelijk wil maken, dus ook voor mensen met een mobiliteitsbeperkende handicap. Die groep omvat vijf tien procent van alle mogelijke reizigers, blinden, slechtzien den, doven en slechthorenden in begrepen. De aanpak komt ook ten goede van mensen met een tijdelijk on gemak zoals een been in het gips, aan kleine en lange men sen, reizigers met veel bagage, ouderen met rollators of zwange re vrouwen. Daar is wel een lie ve cent mee gemoeid. Alleen al in Zeeland is er 6,3 miljoen euro voor nodig. Dat geld komt van het Rijk en de wegbeheerders: provincie, gemeenten, NS-vast- goed en de waterschappen. Er staan ook besparingen tegen over: als gehandicapten en oude ren langer of vaker van het open baar vervoer gebruik kunnen maken, dan zijn duurdere voor zieningen als beltaxi's minder vaak nodig. De aanpak verschilt per halte- Om het openbaar vervoer toe gankelijker te maken, gaan de belangrijkste bushaltes op de schop. De operatie treft veertig procent van de halteplaatsen in Zeeland. De werkzaamhe den omvatten onder meer: Verhoging perron tot min- stens 18 cm, verbreding perron tot minstens 1,5 meter Verbetering aanrijroute, zo dat de bus op minder dan 5 cm van het perron kan stoppen. Verbetering looproutes. Verplaatsen of verwijderen van obstakels zoals palen, bor den. Aanbrengen reis- en rou te-informatie die ook door do ven of slechtzienden kan wor den geraadpleegd. Verbetering markering: gelei- delijnen met ribprofiel; atten tiemarkering (klanktegels; nop penprofiel); geblokte perron- rand. plaats. Perrons moeten worden verhoogd, verbreed en soms zelfs verplaatst. Obstakels moe ten worden verwijderd. Al met al gaat het in Zeeland om de aanpassing van 571 haltes, veer tig procent van het totaal. Daarnaast moeten de vervoers bedrijven hun bussen beter ge schikt maken voor het vervoer van gehandicapten. Volgens woordvoerder Marcel de Ronde zijn her en der zeer ingrijpende herbestratingswerkzaamheden nodig, met name ook bij de gro te knooppunten in plaatsen als Middelburg, Vlissingen en Ter- neuzen. zie ook www.pzc.nS Forum: Hoe aangenaam is rei zen met de bus? Naam: Sjaak van Dam Woonplaats: Rotterdam Bestemming: Zierikzee-Rotterdam Wat kan verbeterd worden aan het openbaar vervoer: ï'.debus op tijd rijdt. Gemiddeld drie keer per week sta ik inuurte wachten. Dan staat de bus in de file en hij komt maar één keer in het uur. foto Dirk-Jan Gjeltema Naam: Arinda Spijkers Woonplaats: Domburg Bestemming: Ik ga naar Middelburg, naar school Wat kan verbeterd worden aan het openbaar vervoer: De aansluiting van bussen op elkaar, maar vooral dat ze !s avonds langer rijden. De laatste bus naar Domburg uit Middelburg gaat om half acht, de laatste van Domburg naar Middelburg om acht uur. foto Lex de Meester Namen: Evelien de Koeijer (r) en Rosalie Kusi Woonplaatsen: Zaamslag en Terneuzen Bestemming: We komen uit school en gaan winkelen in Terneuzen Wat kan er verbeterd worden aan het openbaar vervoer: De bussen mogen wel eens wat vaker rijden, vooral 's avonds. Om de tien minuten, bijvoorbeeld, in plaats van twee keer per uur. foto Wim Kooyman Hardrijders zijn rijbewijs kwijt TERNEUZEN - De politie heeft dinsdagavond de rijbe wijzen ingevorderd van twee automobilisten, omdat zij met veel te hoge snelheid over wegen in Terneuzen en IJ- zendijke scheurden. Een 29-jarige automobilist uit de gemeente .Terneuzen reed om tien voor half negen met 118 kilometer per uur over de Koegorsstraat in Terneuzen, terwijl daar een maximumsnelheid van zestig kilometer per uur geldt. Een uur later moest een 39-jarige automobilist uit de ge meente Sluis zijn rijbewijs inleveren. Hij reed met 135 ki lometer per uur over de N61 bij IJzendijke. Dat is 55 kilo meter harder dan is toegestaan. Hulstenaar rijdt tegen gevel HULST - In zijn woonplaats is dinsdagavond om half twaalf een achttienjarige Hulstenaar met zijn auto tegen de gevel van een woning gereden. Op de Zoutestraat ver loor hij in een bocht vermoedelijk de macht over het stuur en raakte in de slip. Hij stuurde tegen, waardoor hij aan de andere kant van de weg tegen de gevel van een woning knalde. De bestuurder kwam met de schrik vrij, zijn auto werd volledig vernield. De gevel raakte beschadigd. Twee gemeenten met rood potlood GOES - Net als bij de laatst gehouden Tweede Kamerver kiezingen zullen de kiezers in de gemeenten Veere en Tho- len in maart voor de Statenverkiezingen het rode potlood moeten hanteren. Minister Nicolaï van Bestuurlijke Ver- nieuwing en Koninkrijksrelaties heeft namelijk besloten dat de Sdu-stemmachines niet worden ingezet. Deze ma chines zijn niet veilig genoeg, zo is uit onderzoek geble ken. Ze zenden een straling uit die op een afstand van en kele tientallen meters is op te vangen, waardoor het stem gedrag van de kiezer kan worden gevolgd. De gemeente Goes heeft ook Sdu-machines maar die kan gebruikma- ken van vervangende machines van een ander merk-, die het ministerie distribueei't. Dat was ook bij de Kamerver- kiezingen het geval. Bouw biomassacentrale nabij SLUISKIL - De provincie geeft groen licht voor een ver- gunning voor de bouw van een biomassacentrale op het terrein van afvalverwerker Heros in Sluiskil. Er kwamen 26 bezwaren binnen. Die richtten zich vooral op de vrees voor geluicls-, stof- en geuroverlast. Strenge vergunnings- eisen moeten dergelijke overlast voorkomen. In een bio massacentrale worden mest en voedselresten omgezet in energie. Het methaangas dat bij vergisting vrijkomt, wordt veldmand in een gasmotor, waarna er groene stroom wordt opgewekt. De centrale krijgt een capaciteit van zo'n drie megawatt, goed voor de stroomvoorziening van vierduizend huishoudens. De investering bedraagt twintig miljoen euro en levert tien nieuwe banen op. Een biomassacentrale kan een bijdrage leveren aan het beper ken van het mestoverschot. Het is de bedoeling dat er meerdere fabrieken in Nederland worden gebouwd. Met een bouwtijd van een jaar moet de centrale begin volgend jaar in werking zijn. Heros heeft ook plannen voor de bouw van een biobrandstoffabriek. Dit sluit aan bij het streven van agroclustering in de Zeeuws-Vlaamse Kanaal zone en ideeën om te komen tot kennisuitwisseling met de biovalley Gent in het Vlaamse deel van de Kanaalzone. Obstakel van Hannie Aarnoudse. foto Dirk-Jan Gjeltema KH-HAAMSTEDE - De ftedame op het afbrokkelen- ^bord roept associaties Hades, god van de onder- in de Griekse mytholo- staat daar fier, maar een- ®opde laatste nog zichtba ren van het verder al ver- schaakveld. _wtreft een van de recente van beeldend kun- Hannie Aarnoudse uit Haar werk is tot en met ^ag 24 februari te zien bij atelier Jan Eikenaar in joudse verbeeldt op indrin- swjze de vergankelijkheid zaken. Met De Zwar- doet zij dat op enigs- wwtiepe wijze. De exposi- achter ook voorbeelden n meer eigenzinnige aan bot schilderij Wet Feet *ïld creeert zij op mar- J^i.ze de desolate sfeer kille blauwe en groene kleurschakeringen visua liseert Aarnoudse een stijgende waterspiegel die langzaamaan de gebouwen zal gaan overstij gen. Een vergelijkbare emotie roept het werk Brick buil ding-black water op. De beschouwer zal er niet direct vrolijk van worden, maar onge twijfeld is dat ook niet de bedoe ling van de maakster. Veeleer lijkt zij de kijker tot nadenken te willen stemmen over de on tembare macht van natuur en kosmos. Een boodschap die extra aanspreekt in een periode waarin zware noord- en zuid westerstormen zoals nu het land veelvuldig teisteren. Gesel In twee schilderijen met als titel Windkracht 8 geeft Aarnoudse haar interpretatie van de wijze waarop bomen en het winterse landschap de gesel van de storm ondergaan. Met de serie Landschap in rood, geel en blauw toont de maakster drie verschillende impressies van de aarde, variërend van kou door sneeuw en ijs tot de sfeer van een late zomeravond na een zinderend warme dag. In haar derde versie woelt onrust. Daar in lijkt de dreiging zich onder aards schuil te houden om op ze ker moment tot uitbarsting te komen. In het technisch knap uitgevoerde Red Construction lijkt de kunstenares oerkracht te verbeelden. Zij gebruikt daar diverse roodtinten voor. Een vergelijkbare beweging is te constateren in Obstakel. Do minerende cirkelachtige vormen echter lijken hierin de beweging tegen te houden. Het beeld dat Aarnoudse creëert, roept associ aties op met versperringen in oorlogsgebied. De expositie van Hanny Aarn oudse is tol en met 24 februari te zien bij Galerie/atelier Jan Ei kenaar in Burgh-FIaamstede van donderdag tot en met zater dag tussen 13.00 en 17.00 uur en op dezelfde tijden op de laatste zondag van de maand. door Harmen van der Werf KWADENDAMME - De vierde voorronde dit seizoen van het podium voor beginnende bands 2nd Influenz is morgenavond al weer in dorpshuis De Burcht in Kwadendamme. Optredende bands zijn: Joop (van alles wat muziek, van punk, blues, deafmetal tot ska), The Artemis (een beetje hardere rock), Denfer (zoveel stijlen, geen touw aan vast te knopen), Spine (pop, rock, rap) en Flow (akoestisch).. The Straits, fina list van de Walcherse talenten jacht Hooikoorts en Zeeuwse Be lofte, is special act. 2nd Influenz begint om 19.30 uur en duurt tot 23.30 uur. Bussen rijden uit Vlissingen, Goes en door de gemeente Borse- le. Nieuw is deze keer dat een kaartje - of beter gezegd pols bandje - ook bij de ingang van De Burcht kan worden gekocht. Dus kopen in de voorverkoop is niet per se nodig. Wie met de bus meegaat, hoeft geen pols bandje te laten zien. Entree is vijf euro. Of drie euro, als je al een polsbandje hebt ge kocht bij de vorige ronde. Voor af kopen a drie euro kan ook morgenavond weer voor de vol gende, voor de vijfde voorronde. door Rolf Bosboom ZIERIKZEE - De Nederlandse rockband 16Down presenteert morgenavond in thuisbasis Zwolle zijn nieuwe album. Dat optreden wordt gevolgd door een uitgebreide tournee door Ne derland. Eerste halte daarbij is zaterdag Broguin in Zierikzee. 16Down komt voort uit The Pro digal Sons, een band die begin jaren negentig naam maakte. Na het uiteenvallen ervan in 1996 ging een deel verder, eerst onder de naam Afterdust, maar al snel als 16Down. Voorman werd zanger en gitarist Marco Hovius, die ook de muziek en de teksten schrijft. Hij was de afge lopen jaren de enige vaste waar de bij de diverse bezettingswis selingen die de band heeft onder gaan. De eerste resultaten werden pas in 2001 hoorbaar, met de ver schijning van het debuutalbum Headrush en de single Subtle movementeen ballad die de hit lijsten haalde. De plaat trok veel aandacht, waardoor de groep werd uitgenodigd voor grote festivals zoals Lowlands,- Bospop en Parkpop. In dat jaar speelde 16Down ook al eens in Brogum. In 2003 volgde een tweede cd: Li fe in a fishbowl. Vorig jaar au gustus vertrok de band naar de Verenigde Staten om in de buurt van San Francisco een nieuw album op te nemen. Dat is uiteindelijk F.L.O. geworden, dat morgen wordt gepresen teerd. De eerste single daarvan wordt Cold, waarbij Douwe Dijkstra de videoclip heeft ge maakt. Op het podium bestaat 16Down tegenwoordig naast Marco Ho vius uit drummer Bauke Bak ker, bassist Sebastiaan van Olst en gitarist Dennis Kleinlangege- velsloo. Het optreden zaterdag in Brogum heeft als voorprogram ma de Zeeuwse gitaarrockband Mamilla. Aanvang: 21.30 uur. MIDDELBURG - De Middel burgse pianist en organist Leen de Broekert verzorgt de komen de weken een lezingenserie over liederen. Hij doel dat op uitnodi ging van het Koninklijk Zeeuw- sch Genootschap der Weten schappen. De reeks begint mor genmiddag. De Broekert is organist van de Koorkerk in Middelburg en do cent piano en orgel aan de Zeeuwse Muziekschool. Hij heeft zijn lezingenserie de ti tel Op vleugels van muziek: ge raakt door het lied meegegeven. In het eerste college gaat hij in op de jeugdfase van het lied, met bekende componisten zoals Haydn, Mozart en Beethoven maar ook veel minder bekende zoals Sack, Reichardt, Zum- steeg en Zeiter, die volgens De Broekert juist erg verrassend mooie muziek hebben geschre ven. In de tweede lezing komt de meester van de liedkunst aan bod: Franz Schubert. De Broe kert probeert ordening aan te brengen in het oeuvre van Schu bert, dat meer dan zeshonderd liederen omvat. Ook komen liedbegeleiders aan de orde, onder wie de Neder landse pianist Coenraad V. Bos, een van de eersten die zich hele maal daarop toelegde. De derde bijeenkomst staat in het teken van andere Duitse lied componisten van naam:. Robert Schumann, Johannes Brahms en Hugo Wolf. Frankrijk In het vierde en afsluitende col lege kijkt De Broekert over de grenzen van het Duitse taalge bied, met name naar Frankrijk. Daar ontwikkelde zich in de tweede helft van de negentiende eeuw een compleet eigen liedlra- ditie, met componisten zoals Berlioz, Fauré, Duparc, Debus sy, Ravel en Poulenc. De lezingen zijn morgen, vrij dag 26 januari, vrijdag 2 februa ri en vrijdag 9 februari. Ze wor den gegeven in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg en beginnen telkens om 16.45 uur. Zanger/gitarist Marco Hovius van 16Down.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31