Tholen blijft lobbyen voor kassen PZC De eerste prijs is al binnen Molen Hoedekenskerke kan in zomer weer draaien Zout water in haven Tholen zou probleem blauwalg verhelpen wissel bevelanden ,11 matenteler broedt op nieuw plan voor vestiging bij Sint-Annaland donderdag 18 januari 2007 MNNALAND - Hoewel Lwtiale beleid hel nu Uitblijven de gemeente wntomalentcler Hooger- mSt«n'er8en uit LePcl" «lobbyen voor de vestiging abstuinhouw in de Breeden- C,Wet bij Sint-Anna- Directeur P. Hoogerbrug- is'bezig met een 'nieuw plan „mpagne'. dut hij in de loop dit jaar wil lanceren. „Wc in de provincie met nieuwe genten moeten zien te over at" pnncie heeft drie locaties I grootschalige glastuin- jr aangewezen: de Eerste hpolder bi] Rilland, de Wil- Annapolder bij Kapelle en Autrichepolder bij Westdor- iraar gebruik kan worden aakt van de restwarmte kunstmestfabrikant Yara. uwe grootschalige vestigin- 8 buiten de concentratiege- ien zijn voorlopig uitgeslo- sorgklachten: 100-0231231 imaandag t/m vrijdag jedurende de openingstij- kn.'raterdags tot 12.00 uur iedactie (evelandewtholen i'itionspark 28 1ostbus31 •SOM GOES tOH3-315670 CÖ113-315669 redgoes@pzc.nl a"k Balkenende (chef) van Dam fete van der Jagt ihPaardekam e" de Vries (sport) "men van der Werf ENTHALE REDACTIE «tionspark 28 ktbus3l 150 AA GOES ^(0113)315500 "»il: redactie@pzc.nl nternet Wwpzc.nl «"ail web@pzc.nl dat de Thoolse arbeidsmarkt niks opschiet met glastuin bouw bij Westdorpe. Die men sen gaan echt niet zo ver pende len." Tholen blijft dan ook lobbyen voor de komst van Hoogerbrug- ge Steenbergen. „Die ambitie koesteren we, de deur staat nog op een kier", zegt Heijboer. Ook de tomatenteler uit Lepel straat geeft de moed niet op en werkt zelfs aan een nieuw 'of fensief'. Hoe dat eruit ziet, wil directeur Hoogerbrugge nog niet kwijt. Gezien het provin ciale beleid lijkt die lobby wei nig kansrijk. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijk beleid) onderstreept dat de Autrichepolder bij Westdorpe de aangewezen plaats is voor grootschalige glastuinbouw. „Als die locatie vol is, gaan we naar andere plaatsen kijken. Sint-Annaland is dus voorlopig buiten beeld, maar zeg nooit nooit." Wethouder Heijboer ziet niette min een gaatje. „Ik weet niet of de Autrichepolder van de grond komt. Ik hoor daar niet zulke positieve geluiden over." Woordvoerster G. van der Krogt van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) hoopt dat de provincie voet bij stuk houdt. „Er moet niet worden getornd aan het Provinciaal Omgevings plan." Tomatenteler Hoogerbrugge wil niet naar Zeeuws-Vlaande ren, en evenmin naar de Wierin- germeer, waar veel glastuin ders naar toe trekken. Hij heeft zijn zinnen gezet op de Breeden- vlietsepolder bij Sint-Anna land, waar hij veertig hectare wil inrichten met kassen. Ten eerste bezit hij hij al een deel van cle grond in die polder en ten tweede is hij tevreden met de arbeidsmentaliteit van de Tholenaren. „Ik heb er een paar in dienst. Het zijn goede krachten. Twee worden nu op geleid om straks bij Sint-Anna land de nieuwe vestiging te lei den." Het kassenbedrijf in Lepel straat telt zestien hectare. Hoo gerbrugge Steenbergen zit er Idem, omdat de gemeente Ber gen op Zoom geen uitbreiding toestaat. Volgens directeur Hoo gerbrugge is schaalvergroting een absolute voorwaarde om te kunnen overleven in de glas tuinbouw. „Het is eten of gege ten worden." jven buiten deze drie plaat- mogen slechts beperkt «en, met maximaal tweedui- i vierkante meter per be- toen teleurstelling van de ge- ate Tholen wees de provin- 8i 2005 dan ook haar ver voor veertig hectare glas- M bij Sint-Annaland _a. meerderheid in de raad ai en het college van burge- lier en wethouders zagen tenteier Hoogerbrugge sbergen immers graag ko- vooral omdat het bedrijf vaste banen en veertig tot seizoensbanen mee lijn meer dan welkom op j!se arbeidsmarkt, want eiland telt een boven held aantal laagge- olde werklozen. Wethou- LHeijboer (SGP, ruimtelij- óemng) beaamt dat in be- S> sectoren nieuwe banen [zijn. „Ik heb indertijd ïjen de provincie gezegd cumenische 'ring in radendamme BENDAMME - In Kiva- wordt zondag vanaf uur een oecumenische vie- gehouden. Vier kerken uit ak van Zuid-Beveland wer- ienst onder het thema 'do- - stommen spreken' iplaats in de katholieke Bo- iuskerk. eelnemende kerken zijn de esiantse gemeenten van Nis- ■HeerAbtskerke en Hoede- tóe en de katholieke paro- vanKwadendamme. teksten en gebeden uit Afnka krijgt de dienst sira speciaal karakter. De gangers zijn dominee Brake npastor Jan Scheffers. Zeeland wordt komend weekend bij het NK vertegenwoordigd door The Showgirls uit 's-Heerenhoek en The Twirl Dancefactory uit Kapelle. foto Willem Mieras door Willem van Dam HEINKENSZAND -Twirlen. 'We' schij nen daar erg goed in te zijn. Vorig jaar tijdens de wereldkampioenschappen in Eindhoven behaalde de crème de la crème van het vaderlandse twirlwereld- je acht gouden medailles. Acht! Niks over gelezen? Kan kloppen. „We voelen ons als een ondergeschoven kindje behandeld", zeggen Marja Bliek en Bianca Nieuwenhuijse, beiden be stuurslid van The Showgirls uit 's-Hee renhoek. „Het is voetbal, wielrennen, tennis en paardrijden; veel meer kom je in de krant niet tegen. Twirlen is hart stikke moeilijk, dat kunnen we je verze keren. En het is ook leuk om naar te kij ken. Dus er zou in de media best wat meer aandacht aan besteed mogen wor den." Dit weekeinde houdt de Neder landse Twirl Sport Bond (NTSB) in Nieuwegein de Nederlandse kampioen schappen twirlen. Een paar honderd meiden doen daaraan mee. Meidenja. Want jongens kom je in het circuitje nauwelijks tegen. Eentje, hooguit twee. „Ze vinden het een echte meidensport; ritmische gym, dansen - de bewegingen die ze moeten maken zijn meer op meis jes gericht dan op jongens." Zeeland wordt zaterdag en zondag in Nieuwegein vertegenwoordigd door twee verenigingen: The Showgirls uit 's-Heerenhoek en The TwM Dance factory uit Kapelle. Lindy Bliek (10 jaar, 'bijna elf'Heinkenszand) en haar evenoude vriendinnetje Danielle Nieu wenhuijse (eveneens Heinkenszand) zijn ook van de partij. Ze verheugen zich er bijzonder op. Maar wat ze mis schien nóg spannender vinden: ze blij ven een nachtje in een hotel slapen. Twirlen, denk daar niet te licht over. Als het over twirling gaat, denkt de leek vaak aan kortgerokte majorettes die elegant door de straten marcheren en op sierlijke wijze een stokje omhoog werpen dat ze weer weten op te vangen ook. Een groter misvatting, weten de in gewijden, is nauwelijks voorstelbaar. Tussen een majorette en een twirlster bestaat een wereld van verschil; ze han teren weliswaar beiden op vaardige wij ze de baton, maar daarmee houden de overeenkomsten wel op. „De majorette loopt alleen maar voor de muziek uit, wij doen ritmische gymnastiek." Lindy Bliek twirlt sinds een jaar of twee, Daniëlle Nieuwenhuijse is met vijf jaar ervaring al een hele routinier. Zo'n veertig prijzen heeft Daniëlle in middels gewonnen, waaronder die van de 'Twirlster van de toekomst'Wat ze er zo leuk aan vinden? Nou, het is ge woon leuk. Een flipje, de fishtail, de vin- gertwirl - om dat allemaal goed te kun nen, moet je over een soepele pols en een flinke dosis vingervlugheid beschik ken. De driespin, ook moeilijk. „En", zegt moeder Marja Bliek, „het gaat niet alleen om techniek, de uitstraling is ook belangrijk. Als die niet goed is, bereik je niks. Het gaat dus ook om de ma- ke-up, de haren, cle glittertjes, het mooie pakje - het algehele plaatje." Wordt het wat, dit weekeinde in Nieu wegein? We hebben voldoende kansheb bers, zeggen Marjan Bliek en Bianca Nieuwenhuijse van The Showgirls in koor. Lindy en Daniëlle lijken al verze kerd van een ereplaats. Zij komen tij dens het NK samen uit in de categorie duotwirling juvenile beginners. Als eni gen. Altijd prijs dus. door Harmen van der Werf HOEDEKENSKERKE - Stap voor stap sluipt hét moment dichterbij, het moment waarop de Koutermolen van Hoedekens kerke het eigendom wordt van een speciale stichting. „We ho pen van harte", zegt voorzitter Jos Roelse uit Hoedekenskerke, „dat de molen deze zomer weer draait." Het wordt tijd. De molen staat al enkele jaren te koop en gaat langzaam maar zeker achteruit. Van draaien is ook al een tijd geen sprake meer. „De eigenaar, Dieter Borngraber, heeft goed voor de molen gezorgd. Zonder meer. Hij heeft de molen in oude staat teruggebracht. Hij kwam de eerste jaren na de restauratie ook elke maand wel een paar keer om de molen te laten draaien, maar hij heeft er geen tijd meer voor. Hij woont in Duitsland, heeft ander werk ge kregen", weet Roelse. „Vandaar dat hij de molen te koop heeft gezet, maar wie wil zo'n monu ment als je er niet eens in mag wonen?" De dorpsraad Hoedekenskerke (waarvan Roelse lid is) en de or ganisatie achter het antieke Win keltje van Wullempje in het dorp staken eind 2005 de kop pen bij elkaar. Zij besloten een nieuwe stichting op te richten om de molen te kopen én open te stellen voor het publiek. De eigenaar van de molen in Hoedekenskerke heeft het gebouw in oude staat teruggebracht. foto Willem Mieras Want Hoedekenskerke kan al tijd wel een attractie gebruiken als eindpunt van de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB). De aankoopprijs was een pro bleem. Borngraber vroeg 97.500 euro. Te veel, aldus de stichting in oprichting. De molen is op 60.000 euro getaxeerd. Na lang onderhandelen zijn de twee par tijen ergens in het midden uitge komen, op 80.000 euro inclusief kosten. Dat lijkt te betalen: uit de Europese subsidieregeling Leader+ voor plattelandsontwik keling, via door de stichting zelf te verwerven gelden en dankzij steun van de gemeente Borsele. De Borselse gemeenteraad moet daar 1 februari nog wel over be slissen. De Europese subsidie en de bij drage van Borsele zijn voor de stichting van groot belang om zelf fondsen te kunnen werven. „We gaan stapsgewijs verder", geeft Roelse aan dat de venver- ving van een molen niet één twee drie is geregeld. De stich ting verkeert in één opzicht wel in een luxe positie. Uit Hoede kenskerke hebben zich drie be woners gemeld die wij willig mo lenaar willen worden. Roelse: „Ze moeten nog een opleiding volgen en voldoende ervaring op doen." De Koutermolen van Hoedekenskerke, gebouwd in 1874, moet deel gaan uitmaken van een wandelroute: van het eindpunt van de SGB, via het Winkeltje van Wullempje naar de molen. Ook de kerk wil mee doen. In de molen komt een pre sentatie, zo is de bedoeling, en bezoekers mogen ook de zolders bekijken. „De presentatie zal er komende zomer nog niet zijn", blikt Roelse vooruit, „maar draaien moet lukken." Hoedekenskerke is daarmee al een flinke stap verder dan Ove- zande waar een stichting sinds begin 2003 probeert de plaatse lijke molen De Blazekop van de ondergang te redden. De ge meente Borsele toonde zich eind 2005 bereid een financiële ga rantstelling voor de aankoop van De Blazekop te geven van 240.000 euro. De aankoop heeft echter nog steeds niet plaatsge vonden. Charles Verbeek van de stichting De Blazekop heeft zijn hoop gevestigd op een gesprek begin februari met de gemeente en de provincie. „We moeten armslag krijgen om iets bij de molen te mogen bouwen", zegt Verbeek. „Het wordt anders fi nancieel onhaalbaar." De Blaze kop schreeuwt in tegenstelling tot de Koutermolen in Hoede kenskerke om een forse opknap beurt. Twee ongevallen op Patijnweg GOES - Op de Patijnweg in Goes vonden gistermiddag kort na elkaar twee ongevallen plaats. Rond vier uur stak een 14-jarige jongen uit de gemeente Borsele op zijn fiets de weg over en kwam daarbij in aanrijding met een auto. De jongen liep schaafwonden en kneuzingen op. Om half vijf botsten drie auto's op elkaar. Een 72-jarige automobi list uit 's-Gravenpolder had te laat in de gaten dat zijn voorganger afremde voor het verkeerslicht. Door de bot- sing schoot deze door op de auto voor hem. Niemand raak te gewond. Taakstraf voor slaan echtgenote MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik kon gisteren enigszins begrip opbrengen voor de mishandeling door een 44-jarige man uit Terneuzen. „U was getergd." Voor de klap, die de verdachte aan zijn vrouw had uitgedeeld, werd de Terneuzenaar veroordeeld tot dertig uur werkstraf. De man kreeg vorig jaar 30 juli met zijn vrouw ruzie over een erfenis. Hij zou haar een klap hebben gegeven toen hij een bord spaghetti naar zijn hoofd kreeg. In de relatie, die na 21 jaar wordt beëindigd, zou zich volgens het slachtoffer meer geweld hebben afge speeld. Daarvoor miste de politierechter het bewijs. Offi cier van justitie H. den Hartog eiste 44 uur werkstraf. Middelburg krijgt Illegaliteitspad MIDDELBURG - Nee, het. is geen straatje waar duistere zaakjes plaatsvinden. Het Illegaliteitspad in Middelburg verwijst naar de Tweede Wereldoorlog, net als zijn even knie, het Verzetspad. De twee paden liggen aan de rand van Prooijenspark, een wijk waar de straten de namen van verzetshelden hebben. Het Illegaliteitspad loopt langs de J.J. Smitstraat en de sportvelden. Het Verzets pad loopt langs de sportvelden en de Prooijensweg. Hennepkwekerij Kruiningen weg KRUININGEN - In zijn woning in Kruiningen is dinsdag middag een 42-jarige man aangehouden, nadat in de schuur naast zijn woning door de politie 120 hennepplan ten waren aangetroffen. Planten en kweekapparatuur zijn in beslag genomen. Man krijgt werkstraf voor heling MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 29-jarige inwoner van Renesse voor heling van een boot met trailer honderd uur werk straf opgelegd. De man verklaarde de (gestolen) boot, die in Brouwershaven werd aangetroffen, vorig jaar maart te hebben gekocht van een Duits echtpaar, voor 17.500 euro. Hij zei 10.000 euro contant geld te hebben gespaard en de rest van het bedrag te hebben geleend. Hoewel de verkla ring van de Renessenaar vragen opriep, achtte de politie rechter de diefstal niet bewezen. Het verhaal van de ver dachte was niet na te gaan, maar werd ook door niemand bevestigd. Officier van justitie, H. den Hartog, eiste 140 uur werk straf voor opzetheling. De politierechter veroordeelde ech ter voor schuldheling en kwam uit op een lagere werk straf. De inbeslaggenomen boot met trailer gaat terug naar cle eigenaar uit Duitsland. door Maartje Huijben THOLEN - De haven in Tholen- stad wordt in de toekomst wel licht zout. Op die manier hoopt de gemeente Tholen blauwalg te voorkomen. Het gebied wordt al jaren geteis terd door blauwalg. Ondanks al le reeds genomen maatregelen, zoals een duiker, verandert elke zomer het water in een groene soep. Dat gaat bovendien ge paard met stank. Vorige zomer plaatste Rijkswa terstaat nog een scherm in een poging de algen richting de dui ker af te voeren. Dat hielp een klein beetje, maar een construc tieve oplossing is het niet. Ook de Speelmansplaten langs de Oesterdam kampen elk jaar met dezelfde kwestie. De enige manier om het pro bleem voorgoed te verhelpen, is de haven vullen met zout water. „Studies wijzen uit dat dit de beste oplossing is", zegt wethou der E. Goossen, „Maar het heeft ook behoorlijk wat consequen ties. Je kunt niet van de ene op de andere dag het zoete water vervangen door zout. Alle gevol gen moeten zorgvuldig worden onderzocht." Eén probleem is dat de land bouw gebruik maakt van het zoete water. „Sinds dat we hier zoet water hebben, is er een flink aantal nieuwe producten bijgekomen. Dat willen we graag zo houden. Mocht het zo ver komen, moeten er bijvoor beeld persleidingen worden aan gelegd die de akkers voorzien van zoet water." Gevolgen Volgens de wethouder gaat het hier om een miljoenenproject. „Het betreft een heel groot ge bied. Het heeft gevolgen voor heel Zuidwest-Nederland. Als we het zout maken, keren we in feite terug naar de oude situatie zoals deze was vóór de komst van de Deltawerken." De discussie 'zoet of zout' wordt uiteindelijk niet alleen gevoerd in Tholen, maar in veel breder verband. „We trekken op met de omliggende gemeenten zoals Steenbergen en Bergen op Zoom. Deze laatste krijgt er bij voorbeeld mee te maken bij de ontwikkeling van de Bergse Ha ven. Maar ook hebben we over leg met het waterschap." Voordat de haven daadwerke lijk verandert in zout water, is er volgens de wethouder een be hoorlijke tijd verstreken. „Ik verwacht dat we dit jaar op be stuurlijk niveau een beslissing nemen of we het wel of niet doen. Daarna worden er uitge breid studies verricht naar het hoe en wat." Vergadering Beroepsvissers THOLEN - De Vereniging van Beroepsvissers Zuid-West Ne derland houdt vrijdag 16 februa ri een openbare vergadering in gemeenschapscentrum Meul- vliet in Tholen. Tijdens de vergadering worden onder andere de toestemming aan sportvissers óm te vissen op aal en de veranderingen in het binnenvisserijbeleid besproken. De vergadering begint om 10.30 uur aan de Zoekweg 8. Snuffelmarkt VLISSINGEN - De Stichting Majoraat houdt zaterdag een snuffelmarkt in Vlissingen. In het gebouw aan de Van Ho- gendorpweg 58A worden die dag kraampjes verhuurd. Bezoe kers zijn welkom tussen 9 en 14 uur. Voor het reserveren van een kraam is de slichting te be i-eiken via telefoonnummer 0118 463502. agenda STREEKACTIVITEITEN ELLEWOUTSDIJK Het Fort, 10.00-17.00 uur: Open voor bezichti ging; HANSWEERT - Kaj Munk. 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 9.15-10.00 uur en 12.00-13.45 uur: Zwemmen; De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten; KRUIIMIIMGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio- VUEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29