S zetten Iraanse banken klem Nieuw modemerk helpt kansarme jongeren op weg ol.com is een ïccesverhaal 25 Nederlanders besteden meeste vrije tijd aan media 0ingen worden verdacht van banden met terroristische organisaties Oud-personeelsdirecteur VW voor de rechter Klassiek BULGARIJE Klassiek SICILIË Parels van PORTUGAL Highlights van MAROKKO Antiek GRIEKENLAND donderdag 18 januari 2007 ffcm'3n®°rdtbestJeed Lie kijken. De andere jjjiarinternetten, mu- ziek luisteren, lezen, gamen en bellen. Dat blijkt uit een giste ren gepresenteerd onderzoek van de Stichting Promotie Tele visiereclame (SPOT). Vooral de volwassenen brengen veel tijd achter beeldschermen en kranten door. Zij zijn gemid deld nog maar twaalf minuten per dag buiten actief en twaalf minuten aan het sporten. Kinde ren van zes tot twaalf jaar beste den ongeveer evenveel tijd aan school, spelen en media; gemid deld rond de drie uur per dag. Jongeren in de leeftijdsgroep van dertien tot negentien jaar kopiëren geleidelijk het gedrag van de volwassen, aldus de on derzoekers. Ook onderzocht SPOT hoe vaak mensen tijdens het televisiekij ken zich tot andere media rich ten. Dit zogenoemde multitas king komt veel voor bij dertien tot zestienjarigen, studenten en alleenstaanden tussen dertig en vijftig jaar. 's Avonds is de aan dacht tijdens het televisiekijken groot: driekwart van de kijktijd gaat exclusief naar de tv. 's Ochtends doet men veel ande re dingen tijdens het kijken, dan wordt er gedurende 30 procent van de tijd alleen televisie geke ken. Eten en computeren wor den het meest gecombineerd met televisie kijken. ANP Advertentie 0. Iraanse banken vor mde Amerikaanse over- Ka gemakkelijker doelwit nacIeaire installaties die dopbouwt. Omdat Iraan se instellingen het ter- ZOHden financieren, a aj steeds meer in de gnomen. ancialServices Authority de toezichthouder op de banken, kondigde vorig fcober een onderzoek aan de rol van de banken in Brittannië bij het finan- van terrorisme door Iran. leiding was een waar- pg vanuit Washington sacièle instellingen in Eu- "sordat doel werden mis- FSA-actie opleverde, is gd. Wat de Amerikanen isïélduidelijk. Op 9 au- i vorig jaar werden alle fes met de Iraanse Bank verboden. Deze staats- gelde volgens de Ameri- panciële verkeer tus- feanse overheid en Hez- Harnas, het Volksfront Bevrijding van Palesti- :Palestijnse Islamtische fudge week volgde een- rerbod voor de Iraanse spall. Deze instelling zou e: n bij de financie- iraanse wapenprogam- de centrale bank van iMarkazi Jomhouri Is- kent het land elf over- ■?en en zes private. Ze- c de overheidsbanken gcemde algemene ban gere vier zijn alleen in sloren actief (export, industrie en mijnbouw, land bouwontwikkeling, buitenland se valuta). Een deel van de banken is alleen in Iran actief. Sommige hebben ook vestigingen in het buiten land. Zo heeft Bank Mellat kan toren in Armenië, Turkije en Groot-Brittannië Bank Melli is actief in de VS, Groot-Brittan- nië, Duitsland Frankrijk, Rus land, Japan, Hongkong, Verenig de Arabische Emiraten, Bah rein, Oman en Egypte. De door de VS gewraakte Bank Saderat zit in Groot-Brittannië, Duitsland, Frankrijk, Grieken land, Turkmenistan, Oezbe kistan, Afghanistan, Bahrein, Qatar, Oman, Libanon en Egyp te. Bank Sepah heeft onder meer twee vestigingen in Italië. Bank Saderat heeft de kantoren in Los Angeles en New York moeten sluiten. Bank Sepah deed hetzelfde met de vestiging in New York. De Amerikaanse autoriteiten ko men overigens op basis van ei gen onderzoek tot een veel gro ter aantal Iraanse overheidsban ken en door de overheid gecon troleerde banken: negentien. Onduidelijk Hoeveel geld er in het Iraanse bankcircuit omgaat, is onduide lijk. Bank Sepah meldt een kapi taal van 120 miljard Iraanse rial. Omgerekend is dat tien mil joen euro: niet direct een grote bank. Bij Bank Saderat is offici eel 900 miljard rial aanwezig, zo'n 75 miljoen euro. Dat het om een veelvoud moet gaan van de genoemde bedragen moge blijken uit wat andere cij fers. Iran haalt tussen maart 2006 en maart 2007 (de looptijd van het Iraanse jaar) netto min- Jeroen Segenhout iWEGEIN - Bol.com is op weg om een van de Isle succesverhalen te bin de Nederlandse in- tlhandel. Ruim twee mil- mensen zijn al klant bij tenetwinkel, die de om- ad omhoog drijven. anders was de situatie Br geleden. Weinig men- urfden toen hun handen [vuur te steken voor het jt Moederconcern Ber- an, bekend van de boe- MiECI, had besloten om ffltemetavontuur in Ne mo grotendeels vaarwel Na een negen maan- durend verkoopproces, dn de ene na de andere mlsndse partij afhaakte, ^uiteindelijk drie Duit- Iers bereid om in wlieslijdende Bol.com te [SL ""pannende tijd", zegt di- Daniël Ropers nu. ■Earkt was destijds niet na het uiteen ga van de intemetzeep- jeel bedrijven waren al [en. Toen de overna- vam, was ik zeker M-" De bedrijfsvoe- '•com is inmiddels •ig vaarwater te- - en. Het bedrijf ae vorig jaar een omzet miljoen euro en St als kool, harder zelfs gehelë Nederland voor e-commerce. Iöpzichte van 2005 kwam M uit op 50 procent. In liking met 2002 zijn de meer dan vervier- '|d. Winst wordt er al De iro- wam vlak na de over hoorde uitgevers Hol tz- en Weltbild en de in- 1 wigstak van de internet ter T-Online. Hoe winst het afgelopen [H wil Ropers niet zeg- L u n kwijt hij dat de duidelijk' harder is ge- 0 dan de omzet. j=mei is ook anderen opge- -s steit Ropers. Vorig w den partijen zich ge- I 031 dod te nemen in a. aldus de directeur. Toen echter T-Online eruit stapte, besloten Holtzbrinck en Weltbild dit belang over te nemen. Bol.com zegt onder meer te profiteren van zijn brede as sortiment. Naast boeken en muziek, waarmee het alle maal begon in 1999, verkoopt de winkel ook al enige tijd films, computerspellen, consu mentenelektronica, software en mobiele telefoons. Boeken maken nog altijd ruim.de helft van de omzet uit, maar elektronicaproduc- ten zijn volgens Ropers sterk in opkomst. De directeur voor ziet dan ook uitbreiding in het elektronicasegment, bij voorbeeld met harddiskrecor ders. Het voorbeeld van de Amerikaanse branchegenoot Amazon.com, die zelfs dier voeding en gereedschap ver koopt, zal Bol.com niet vol gen. „Wij blijven ons bezig houden met mediaproduc- ten." Mijlpaal Bol.com vaart ook wel bij de verschraling van het aanbod in de 'gewone' winkels, con- stateert Ropers. „Dit leidt tot een toeloop naar het internet. Wij behalen daardoor nog steeds meer omzet uit de ver koop van cd's, terwijl de gehe le muziekmarkt steeds verder inzakt." De mijlpaal van meer dan 100 miljoen euro omzet is voor Bol.com reden voor een feestje. Alle 125 per soneelsleden worden binnen kort door het bedrijf getrak teerd op een stedentrip. Voor de klanten heeft dit geen ge volgen, zegt Ropers. „Zondag is een van de drukste dagen voor ons. Dan is er ook nie mand op kantoor." Ropers vertoefde zelf de afgelopen da gen in Rusland. Hij was door Holtzbrinck op pad gestuurd om daar mogelijkheden voor nieuwe internetavonturen te onderzoeken. Het Duitse be drijf heeft de smaak behoor lijk te pakken. In Nederland is het bijvoorbeeld ook actief met de datingsite Parship.nl. Ropers, sinds juli 2000 de di recteur van Bol.com, heeft er nog geen genoeg van. „Bol.com voelt alsof het mijn eigen bedrijf is." ANP stens 30 miljard euro uit de olie export (bruto zo'n 90 miljard eu ro). De export van andere goede ren levert nog eens zo'n 10 mil jard euro op. Leningen en finan ciële reserves moeten in de mil jarden lopen. Aangezien de bruto waarde van alles wat Ii-an produceert ge schat wordt op zo'n 500 miljard euro, moet er in hetfinanciële circuit van het land veel meer omgaan dan de banken aange ven. Het is een feit dat de Iraan se banken, gezien het overheids aandeel daarin, van bovenaf ge stuurd en gecoördineerd kun nen optreden, waarbij zij hun geldstromen en activiteiten op elkaar kunnen afstemmen. Dat proces wordt nog versterkt door middel van de investerings maatschappijen en dochteron dernemingen die vrijwel alle banken bezitten. Verhullen Een regime kan de financiële handel en wandel voor buiten staanders met de Iraanse opzet heel makkelijk verhullen. Wordt de buitenwereld te nieuwsgierig of te hinderlijk, BRAUNSCHWEIG - Peter Hartz, voormali ge personeelsdirecteur van Volkswagen, kwam gisteren bij de rechtbank in Braun schweig aan. Hartz wordt verdacht van corruptie en vriendjespolitiek en kan daarvoor tien jaar gevangenisstraf krijgen. Hartz trad in 2005 af als bestuurslid van de Duitse autofabri kant. Hij zou onder meer leden van de onder nemingsraad en vakbondsvertegenwoordi gers hebben omgekocht om in te stemmen met saneringen. Hartz heeft al een bekente nis afgelegd. De rechtzaak trok veel belangstelling. door Mare Laan AMSTERDAM - Een tamelijk uniek project: 35 jongeren krij gen onder de rook van het World Fashion Centre in Am sterdam een studiebeurs om sa men een nieuw, eigen mode merk uit de grond te stampen. Deze week kwamen zij voor het eerst bijeen in Osdorp, waar ze tot aan de zomer aan de slag gaan onder leiding van profes sionele ontwerpers. Bijna 4,5 ton heeft een bonte coalitie van financiers op tafel gebracht, waarmee scholieren hun eigen modemerk uit de grond mogen stampen. 'Pal West' heet het voor Neder land unieke plan, waaraan de woningcorporatie Ymere, het ROC Amsterdam, de gemeente Amsterdam, de Kamer van Koophandel en de Stichting Doen bijdragen. De stichting Young Designers Industry heeft het project bedacht. De 35 deelnemende jongeren zijn voor al geselecteerd op hun motivia- tie, zegt Peik Suyling, directeur van Young Designers. „Wij bren gen de scholieren samen met professionele creatieve ontwer pers, die voor de begeleiding zor gen." Zakelijk De financiers beschouwen hun bijdrage niet als sponsoring voor goede doelen, zegt Suyling. „Zij hebben er zakelijk belang bij in contact te komen met deze generatie scholieren. Voor het bedrijfsleven is dit een moeilijk bereikbare groep. Velen hebben over het algemeen een lage oplei ding, weinig kansen en de mees ten zijn allochtoon." Ook wo ningverhuurder Ymere heeft een zakelijk belang bij deelna me aan het project. „Ónze wo ningcorporatie is de laatste tijd opgeschoven van zijn rol als ver huurder naar buurtontwikke- laar", zegt regiodirecteur Eric van Kaam van Ymere. „Wan neer het leefklimaat in een woonwijk goed blijft, blijft ook de waarde van de woningen op peilWij willen leefbare gemeng de wijken ontwikkelen, waar het veilig is en waar mensen kan sen krijgen zich te ontplooien." De jongeren die werden geselec teerd zijn veertien tot zeventien jaar en laljgen een beurs van on geveer honderd euro per maand. Suyling: „Dat is net iets meer dan ze bij Albert Heijn verdie nen met vakkenvullen, maar ook niet veel meer, want ze moe ten niet meedoen om het geld." Volgens het World Fashion Cen tre is er onder Nederlandse con sumenten een groeiende behoef te aan in Nederland gemaakte merkkleding, die zich onder scheidt van de Nikes, de Puma's en andere wereldmerken, die uit eindelijk allemaal in China wor den gemaakt. De baas De scholieren kregen op hun eer ste bijeenkomst geen dichtgetim merde opdracht mee. Wat er uit eindelijk uitrolt, is geheel aan hen. Suyling: „Zij zijn de baas. Wij sturen niet. Het enige uit gangspunt is dat ze de kans krij gen een nieuw modemerk te ont wikkelen. Maar als er een websi te of een tv-station uitrolt, is het ook goed. Als ze na afloop een baan vinden, is het project wat mij betreft al geslaagd. Het zou natuurlijk wel mooi zijn als zij over een half jaar een modecol lectie op de catwalk showen." 8-daagse vlieg-/rondreis dan worden de financiële activi teiten gewoon verplaatst. Om dat de VS de duimschroeven steeds verder aandraaien, ver legt Iran zijn activiteiten steeds meer naar Europa. Het onder zoek van de FSA is de voorbode van een nieuw Amerikaans of fensief tegen Iraanse oliedol lars, maar dan op Europese bo dem. GPD Kasanluk, Plovdiv, Bansko, het Rila-klooster en Sofia Vertrek op zaterdag van 12/5 t/m 15/9 Reis vanaf 579 mee naar Bulgarije! Bossen, bergen, rivieren, heerlijke wijnen, kloosters, een indrukwekkende geschiedenis maken Bulgarije tot een absolute aanrader. Tijdens j het eerste deel van de reis wandelen we door de museumstadjes Trajvna en Arbanassi, bezoeken we Tarnaco met de mooie Tsarevetz-citadel, bewonderen we Etara en belan- den we uiteindelijk in Plovdiv, een prachtige stad aan de Marica-rivier. Vervolgens rijden we via de Jundola-pas naar Bansko, met zijn Rozenkiooster, en Melnik, de stad van de zandpiramides De laatste excursiedag brengen we door in het fraai gelegen Rila- klooster, een absoluut hoogtepunt. Gaat u mee naar het hart van de Balkan? Inclusief: luchthavenbelastingen Reisnummer EZ 24.076, zie www.kras.nl/24076 et o.a. Madrid, Segovia, Salamanca, Avila en Toledo Vertrek op zaterdag van 7/4 t/m 20/10 Zeer voordelig geprijsd! Vanaf 599 maakt u kennis met het historierijke Castillë, in het hart van Spanje. Vanaf Amsterdam vliegen we naar Madrid, waar we de eerste 2 dagen aandacht besteden aan de pracht en praal van deze stad. Zo rijden we door prachtige lanen en over gezellige pleinen naar hei Koninklijk Paleis, hel indrukwek kende stadhuis en het beroemde Prado. Maar uiteraard besteden we ook voldoende aandacht aan de andere juweeltjes van steden die in dit gebied te vinden zijn. Wat te denken van de sprookjesachtige burcht van Segovia, het kloosterpaleis El Escorial, Salamanca en Toledo Kortom; een heerlijke rondreis vol Spaanse highlights! Inclusief; luchthavenbelastingen Reisnummer EZ 24.023, zie www.kras.nl/24023 8-daagse vlieg-/rondreis Hartz werd uitgescholden door enkele tien tallen betogers. Zij demonstreerden ook te gen de omstreden arbeidsmarkthervormin gen die de vorige Duitse regering heeft door gevoerd en waarvan Hartz een van de archi tecten was. foto Wolfgang Rattay/RTR Met o.a. Taormina, Palermo, Segesta, Agrigento en Syracuse Vertrek vrijwel iedere woensdag van 11 /4 t/m 17/10 Wat dacht u van een rondreis boordevol Siciliaanse cultuur? Die boekt u bij KRAS al vanaf 699! Vele interessante steden wachten op u.We beginnen inTaormina.de stad die met recht de 'Parel van Sicilië'wordt genoemd Daarna trekken we via het bedevaartsplaatsje Tindari langs de noordkust van het eiland naar de 'gelukkige stad' Palermo. Natuurlijk bewonderen we hier het Noormannenpaleis met de mooie Dom. Nadat we Segesta heb ben bezocht rijden we zuidwaarts naar tempelruïnes van Agrigento, die u werkelijk ver steld zullen doen staan. Laatste hoogtepunt van de reis is Syracuse, met haar vele cultu rele schatten. En dit alles onder het wakend oog van de Etna_ Inclusief: luchthavenbelastingen Reisnummer EZ 24.128, zie www.kras.nl/24128 11-daagse vlieg-/rondreis Met o.a. Porto, Coimbra, Fatima, Évora en Lissabon Vertrek op dinsdag van 24/4 t/m 16/10 Portugal nodigt u uit om vanaf slechts 799 kennis te komen maken met enkele van haar prachtige parels! De geschiedenis van het land komt uitgebreid aan bod in onder meer de universiteitsstad Coimbra en de ommuurde middeleeuwse plaats Óbldos. Maar ook de stad van de overheerlijke portwijnen, Porto, het haven- en visserplaatsje Aveiro en de grootste en bekendste bedevaartsplaats van Portugal, Fatima zullen we met een bezoek vereren... en uiteraard ontbreekt ook de Portugese hoofdstad Lissabon niet op het programma.Deze mooie en afwisselende route door een gastvrij en zonnig land, rijk aan historie, cultuur, folklore en natuur zal u ongetwijfeld aanspreken! Inclusief: luchthavenbelastingen Reisnummer EZ 24.030, zie www.kras.nl/24030 15-daagse vlieg-/rondreis Amsterdamse scholieren mogen een eigen modemerk lanceren. In modeatelier Pal West brainstormen de deelnemers in kleine werkgroepen. foto Elmer van der Marel/GPD Met o.a. de koningssteden, Casablanca en het Midden-Atlasgebergte Vertrek vrijwel iedere dinsdag van 30/01 t/m 30/10 Supervoordelig supercompleet! Want vanaf slechts 799 nemen we u 15 dagen mee door Marokko, een land met vele gezichten. De steden en ommuurde kashba's ademen een mysterieuze sfeer uitDe kleurrijke souks ruiken naar een melange van kruiden en specerijen. De bekende vier koningssteden Fès, Marrakech, Meknès en Rabat laten u de rijkdommen in alle glorie zien; van schilderachtige straatjes en middeleeuwse overdek te markten tot sprookjesachtige paleizen en schitterende toegangspoorten. Tijdens onze tocht door het Midden-Atlasgebergte zien we prachtige cederwouden en de mooiste oases van Marokko. De laatste dagen kunt u genieten van zon, zee en strand in badplaats Agadir. Laat u zich betoveren door de schoonheid van Marokko? Reisnummer EZ 74.727, zie www.kras.nl/74727 8-daagse vlieg-/rondreis Van Kaam: „Het wordt span nend. Komt er mode uit of nieu we hoesjes voor mobieltjes? Al les kan. De formule van dit pro ject is heel flexibel. Wij kunnen het concept zo kopiëren op ande re gebieden, zoals muziek of het sleutelen aan auto's door hang jongeren." De professionele be geleiders van het modeatelier gaan eveneens een spannende tijd tegemoet. Zij stimuleren de jongeren hun creativiteit te ge bruiken, maar ze moeten ook de orde zien te handhaven onder de scholieren, die niet altijd even gemakkelijk zijn. Suyling zegt er rekening mee te houden dat dertig tot veertig procent de rit niet uitzit. „Dat hebben we in de plannen inge calculeerd." GPD Met o.a. Athene, Olympia, Mycene Delphi en Kalambaka Vertrek op vrijdag van 13/4 t/m 26/10 Een vakantie in Griekenland... dat is een kennismaking mei een eeuwenoude cultuur, slaperige dorpjes, blauwe zeeën en een heerlijke zon! De rondreis, die u al boekt vanaf 799, gaat van start in indrukwekkend Athene, met haar imposante Akropolis. Via het Kanaal van Korinthe reizen we naar Epidaurus en de 'spookstad' Mistras. In Olympia maken we een wandeling langs o.a. de Tempel van Zeus, het oude Olympisch stadion en het interessante museum. Als we via we brug bij Patras weer het vastenland berei ken, gaan we op pad naar Delphi, met de imposante Apollo Tempel alwaar de prieste res Pythia haar orakeluitspraken deed. Reist u mee naar goddelijk Griekenland? Inclusief: luchthavenbelastingen Reisnummer EZ 24.070, zie www.kras.nl/24070 E3 K R A S N L I boek online BÉ waarom zou je verder zoeken Qf bei 073 - s 999 999

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25