>ZC Gulden middenweg in zaak Stork Ik hoef niet groot te zijn r Lik je bord af in een restaurant Succes ASML levert regio Veldhoven duizend banen op 25 lie betrokken partijen zijn tevreden over uitspraak Gerechtshof lork en zijn belagers, grootaan- ledwongen ontslagen ij chipfabrikant NXP Bestuurslid Spinetta stapt uit top Alitalia salie 01,3-3'5649 m 4460 AA Goes ^en Midden-Zeeland: 0113-315520; -VIMnderen: 0113-315570; ^531:0204562500. 18 januari 2007 Bol.com heeft de wind in de zeilen «STHtDAM leskamer - De Onderne- >r van het gerechts- lofin Amsterdam heeft gisteren jorde gulden middenweg geko- in bet langlopende geschil Ken industrieel concern «elhouders Centaurus en lalson, De betrokken partijen >bben alle tevreden gereageerd rechter ontnam de twee Aandeelhouders de moge- ïheid om de commissarissen ie het concern naar huis te stu- maar bepaalde tegelijker- dal er een onderzoek moet Computers van |WV rammelen mlianneSleutjes gy HAAG - De Inspectie irk en Inkomen (IWI) is be id over de fouten die uitke- istantie UWV maakt bij 'keuring van arbeidsonge- likten. !WI vreest dat het UWV ook i jaar veel fouten blijft omdat een nieuw compu- dat de huidige fou- 'iade beoordeling van uitke- saanvragen moet voorko- legen die nog niet klaar is. sas wel de bedoeling dat UWVop 1 januari 2008 een systeem zou hebben «keuringen te verbeteren. Èlkeringsinstantie stelt on- iseer vast of iemand recht tl?) een arbeidsongeschikt- kering. GPD komen naar de gang van zaken bij het bedrijf. Daarnaast werd Stork bevolen een omstreden be schermingsconstructie per di rect op te heffen. Centaurus en Paulson proberen al geruime tijd Stork zo ver te krijgen dat het bedrijf alleen verder gaat met de luchtvaartac tiviteiten en de andere onderde len afstoot. Stork wees dit plan steevast van de hand, tol erger nis van de grootaandeelhouders. In de hoop een gewillig oor te vinden voor hun visie wilden Centaurus en Paulson de huidi ge raad van commissarissen ont slaan en onderhandelen met hun opvolgers. De rechter bepaalde echter dat er vandaag tijdens de buitenge wone aandeelhoudersvergade ring niet gestemd mag worden over het ontslag van de toezicht houders. Hij bepaalde dat er een onderzoek naar Stork moet ko men omdat er de laatste maan den sprake was van 'een steeds verder gaande verharding in het stelling nemen door partijen'. Daarnaast was de erkening van zowel Stork als Centaurus en Paulson dat ze er onderling niet uitkwamen een belangrijke re den. Om de gesprekken tussen Stork en zijn grootaandeelhouders weer vlot te trekken besliste de rechter verder dat er drie extra commissarissen komen bij het bedrijf. Zij moeten zich bezig houden met het vinden van een strategie die voor alle partijen acceptabel is. De raad van be stuur van Stork blijft de zeggen schap houden over de te varen koers. Volgens de rechter is er niets mis met de huidige strategie van Stork die hij omschreef als wel- i\ Proos DHOVEN - De chipfabri- NXP Semiconductors hapt ongeveer vierhonderd Nederland. Dat heeft onderneming, tot voor kort ladeel van het elektronica- icern Philips, gisteren be- rfgemaakt. üjmegen verdwijnen 350 ar- Isplaatsen en in Eindhoven 'het om 52 banen. In totaal It NXP in Nederland 6500 ssea in dienst. Het concern de betrokken werknemers plaatsen binnen het bedrijf, sr noemt gedwongen ontsla- onvermijdelijk. Door de re- prisatie moet NXP beter Enen opboksen tegen de con- ffintie. Dat moet weer leiden iei en een betere marktpo- aldus de chipfabrikant. S? heeft last van lagelonen- sden in het Verre Oosten, hór worden gezet, en van de alke dollar. Ifen perspectief gen ontwikkelt NXP nog ouderwetse 'bolle' beeld en, maar daar stopt het con- mee. „Deze markt daalt. Er ie® perspectief meer"licht en woordvoerder toe. De itte televisie heeft de huiska- rveroverd. Ook maakt NXP Nijmegen een einde aan een uetureel verliesgevend' on- ïdeel dat levert aan de mobie- Bij Stork/Fokker Aerospace in Papendrecht worden vliegtuigonderdelen gemaakt. overwogen en gebaseerd op goe de argumenten. „Stork mag niet worden gedwongen tot een radi cale strategiewijziging." Een bijzonder aspect in de rechtszaak vormde de bescher mingsconstructie'die was opge worpen om Centaurus en Paulson van het lijf te houden. De Stichting Stork (een soort waakhond van het concern) gaf zogeheten preferente aandelen uit, waardoor het stemrecht van Centaurus en Paulson van het een op het andere moment hal veerde en de Stichting zelf bijna de helft van het stemrecht kreeg. De motie van wantrou wen tegen de commissarissen die gisteren in stemming moest komen was derhalve gedoemd te mislukken. Streep Gisteren haalde de rechter een streep door deze constructie. Hij bepaalde dat Stork per direct de preferente aandelen moet intrek ken. In zijn optiek dreigde de ge wone aandeelhouder buitenspel gezet te worden. Centaurus en Paulson vonden de constructie misplaatst omdat die alleen be doeld zou zijn om vijandige over names tegen te gaan. Daar was in dit geval geen sprake van. Wat opviel was de tevredenheid van alle betrokkenen over de uit spraak. Storks topman, Sjoerd Vollebregt, noemde het 'een goe de uitspraak, waarmee het be drijf weer in rustig vaarwater is foto Lex van Lieshout/ANP gekomen'. De advocaat van de Stichting Stork juichte de uit spraak toe en zei dat het nu on mogelijk is om de commissaris sen te wippen. „In feite staan Centaurus en Paulson met lege handen." Centaurus en Paulson lieten in een schriftelijke verklaring we ten blij te zijn met het besluit over de preferente aandelen en ze verwelkomen de benoeming van de extra commissarissen. ANP letelefoniebranche, aldus de woordvoerder. In Eindhoven wordt kantoorper soneel op straat gezet. NXP wil daar de verkooporganisatie aan passen en snijden in de onder steunende functies. NXP ver wacht een groot deel van de be trokken werknemers te kunnen herplaatsen. Het personeel waar voor geen andere baan kan wor den gevonden, kan rekenen op een sociaal plan. NXP wil nog wel met de vakbon den en de ondernemingsraad in overleg treden over de reorgani satieplannen. FNV Bondgeno ten noemt de reorganisatie een 'klap in het gezicht' van de werknemers. Contractbreuk De overname van de chipdivisie van Philips door een aantal pri vate investeringsmaatschappij en boezemde het personeel juist vertrouwen in, aldus de vak bond. Veel werknemers ervaren de aankondiging van gisteren dan ook als 'contractbreuk', zei FNV-bestuurder Ron van Ba den. In de winstgevende onderdelen blijft NXP investeren, benadruk te de woordvoerder. Dat zou vol gens hem extra banen kunnen opleveren. NXP is actief in twin tig landen en telt in totaal 37.000 werknemers. Philips ver kocht de onderneming vorig jaar voor 6,4 miljard dollar aan een consortium van investeer ders. ANP - op eigen benen - door Raymond de Frel SAS VAN GENT - Het ver haal van Renate van Gulden is klassiek. Ook zij had een hobby, die na verloop van tijd uit zijn voegen barstte. Maar nu ze sinds deze week een eigen winkeltje voor mo delspoorliefhebbers (Tyrex- zuid Treinen) heeft aan de Oostdam in Sas van Gent, heeft ze haar doel wel be reikt. „Ik hoef echt geen mul tinational te worden. Als ik mijn boterham maar kah ver dienen met mijn nostalgisch winkeltje, vind ik het best", vertelt de 42-jarige inwoon ster van Sas van Gent. Van Gulden was samen met haar zoon Jorn helemaal mesjogge van modelbouw, maar die hobby bleek vanuit Zeeuws-Vlaanderen lastig in stand te houden. „Voor onder delen moesten we elke keer naar Goes rijden. Of via inter net bestellen, maar daar drij ven de hobbyhandelaren de prijzen nogal op. Dus besloot ik complete tweedehandsba- nen op te kopen. Alles wat ik nodig had, hield ik zelf. De rest verkocht ik weer door. Een deel van mijn winkeltje Renate van Gulden: „Veel leveranciers willen juist dat je him spullen uitstalt." foto Wim Kooyman Een eigen bedrijf beginnen is worstelend proberen boven water te komen. In Op eigen benen vertellen onderne mers hoe ze de klus klaren. Vandaag Renate van Gulden, met haar modelspoorwinkel in Sas van Gent. bestaat nu dan ook uit ge bruikt materiaal." De Sasse runde haar zaakje eerst alleen via internet, maar haar leveranciers gaven aan dat ze hun spullen ook graag in een winkel uitge stald zagen. Een kennis met een computerwinkel uit Ter- neuzen bood uitkomst, maar om praktische redenen ver kaste Van Gulden haar zaak naar haar woonplaats Sas van Gent. „In deze branche moet je het toch niet van ge loop hebben. Mensen komen gericht naar mijn winkel of ze komen helemaal niet. Deels haal ik mijn inkomsten dus uit internetverkoop, maar ik merk dat veel klan ten het materiaal eerst willen zien, voordat ze tot koop over gaan. Da's soms ook een beet je uit angst dat een postver zending tot beschadigingen kan leiden. Of omdat ze bang zijn om bedonderd te wor den." Van Gulden springt met haar winkel in een gat in de Zeeuws-Vlaamse markt, schat ze in. „Er is voor model spoorbouwers in deze regio helemaal niets te vinden. Vroeger deed een aantal speelgoedwinkels in trein tjes, maar daar kon je geen onderdelen krijgen. Hier kijkt niemand vreemd op na de vraag of wij misschien slip bandjes voor een locomotief je hebben. Modelbouw is te genwoordig ook zo geavan ceerd, dat je het geen speel goed meer kan noemen." poep, Lik je bord af in een restau rant. Demonstratief. Als er geen Wis om mee te schuieren. In veel «nmzen wordt meteen nadat de gas- rjgaan zitten, brood op tafel ge- paar als het eerste gerecht wordt gefrveerd, haalt de bediening het jod weer weg. Net als je het nodig F-Om te schuieren. ps is lekkerder dan de biefstuk, de ï'l dan het visie er onder- I*,-.:.. niet kan schuieren en jus of een stuk brood kan ophij- gypeel je het lekkerste van je ]e aan de afwasmachine. Daarom P®nujn bord aflikken. In het zicht ^t'-Alswe dat allemaal doen AhiiJi ben we het zo voor elkaar. "I"1wood naast je bord in het eet huis. Maar wat voor brood? Ik heb nieuws. Frankrijk, land van vers stok brood uit de boulangerie, heeft ook broodfabrieken. Maar dat is het nieuws niet. Broodfabrieken maken fabrieks- brood. Het haalt het niet bij brood van een bakker. O nee? Dat zullen we eens zien, zei op een dag, tien jaar geleden, de baas van een broodfabriek bij Tou louse. Roland Cottes was bakker, viel op om zijn brood, kreeg steeds meer klanten en werd daardoor welhaast gedwongen om te industrialiseren. Een broodfa briek. Maar wat die er van bakte ging hem kennelijk vervelen. Want op een dag in 1996 gooide hij het roer om, zo wil een mooi reclameverhaal. De bak ker liet in zijn fabriek een brood bak ken naar recept dat hij gebruikte toen hij zich zelf nog in het zweet kneedde. Tarwebloem, water, zout, zuurdesem en een beetje gist; oerbrood dus. Maar wat brood pas lekker maakt, is tijd. In een moderne broodfabriek, maar ook bij menig warme bakker die in feite aan het hoofd staat van een minibrood- fabriek, gaat het snel en met brood mixen van de meelfabrikant. Er zijn nog bakkers die het helemaal zelf doen - zoek de adresjes - maar veel zijn aan kant- en klare broodmix verslaafd. Het is ook wel zo makkelijk. Toch weten bakkers het al te goed. Voor het lekkerste brood moet het deeg tijd van leven krijgen. De fabrieken van Roland Cottes - hij heeft een twee de bij Perpignan - nemen alle tijd. Het malen van de tarwe gaat al langzaam en dan duurt het bijna twee dagen voor een pond bloem tot een brood gebak ken is. Cottes verwierf roem in Frank rijk en werd multimiljonair toen hij zijn fabrieken een paar jaar geleden verkocht aan de Belgische onderne ming Vandemoortele. Maar dat is nog steeds niet het nieuws. Vandemoortele haalt het brood diepge vroren uit het zuiden van Frankrijk naar boven en leurt er al een half jaar mee langs eethuizen. Het moet nog even in de oven, dan heb je een brood waarvan je niet gelooft dat het'uit een fabriek komt. Dan nu het nieuws. Tot stomme verbazing van Vandemoortele, die dacht dit brood vooral in de horeca te kunnen slijten, zijn er in Nederland bakkers (warme!) die het willen verko pen. En niet sluiks, alsof ze het zelf ge bakken hebben, maar open en bloot brood met een merknaam uit een Fran se fabriek. Er wordt meer van in bak kerswinkels verkocht dan aan de hore ca. Zo goed is het brood dat bakkers zich er niet voor schamen en het verko pen in een Franse zak met de naam er op van Roland Cottes. Er zijn aanstelle rige varianten met pitjes en vlokken en meergranengedoe, maar het mooist is het grove tarwestokbrood. Heel goed doodgewoon erg lekker brood. Ober!Bakkers en broodfabrikanten in Nederland, dit zou ik trouwens niet over rn'n kant laten gaan. Hou op met de malle broodmixen en het snelle brood en geef de Fransen van katoen. Ja, natuurlijk mag dat wat kosten; echt lekker brood. Bak het dan. Verkoopadressen van Cottes brood staan niet op de website; wel contact personen met telefoonnummer en email adres: zie www.vandemoortele.nl. Wouter Klootwijk Nederland kocht record aan loten DEN HAAG - Nederlanders hebben nog nooit zoveel geld uitgegeven aan de Staatsloterij als in 2006. De geldzoe- kers kochten voor ruim 737,6 miljoen euro loten. Dat is een record, liet de Nederlandse Staatsloterij gisteren we ten. Uit de voorlopige jaarcijfers blijkt dat de omzet van de loterij bijna 10 procent is gestegen ten opzichte van vo rig jaar. De Staatsloterij liet weten nooit zoveel prijzengeld te heb ben uitgekeerd als afgelopen jaar. In totaal 'verdienden' deelnemers 482,2 miljoen euro. Dat is 65,4 procent van de complete inleg. ANP Mexx biedt klanten chip met info AMSTERDAM - Modeketen Mexx houdt in Amsterdam momenteel een proef met beveiligingschips, die klanten ook extra informatie geven over de kleding. Als zij een kledingstuk uit het rek halen,'kunnen ze meteen op een beeldscherm zien welke maten er verkrijgbaar zijn. Een woordvoerster van modebrancheorganisatie Mitex voorspelde een grote toekomst voor dergelijke informatie- chips. Een zegsman van de concurrerende chipleveran cier Checkpointmeto sloot zich daarbij aan. ANP Verkoop online muziek verdubbeld HILVERSUM - Consumenten halen steeds meer legaal muziek van het internet. Muziekmaatschappijen hebben afgelopen jaar twee miljard dollar verdiend met online muziekverkoop. Dat is bijna een verdubbeling in vergelij king met het jaar daarvoor. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd rapport van de in ternationale brancheorganisatie voor muziekmaatschap pijen IFPI. Inmiddels komt tien procent van de omzet van haar leden uit verkoop op het internet, zo schat de organi satie. ANP Staking buurtbus Brabant voorbij DEN BOSCH - De staking van de Brabantse buurtbus- chauffeurs is na een week voorbij. De vrijwilligers stem den gisterochtend in met een convenant van de busmaat schappijen Veolia en Arriva. De twaalfhonderd vrijwilligers van de Buurtbus Brabant houden de gewenste vaste contactpersonen en werkwijze. De buurtbuschauffeurs gingen in staking, omdat de nieu we concessiehouder Arriva de vertrekstaten voor de nieu we dienstregeling nog niet had en omdat er geen afspra ken waren gemaakt over het onderhoud van de voertui gen. De vrijwilligers eisten dat voor hen alles zoveel mogelijk bij het oude bleef. Enkele duizenden mensen waren een week lang aan huis gekluisterd door de staking. ANP door Tim Preger VELDHOVEN - Het succes van chipmachinefabrikant ASML straalt ook af op de economie van de regio Veldhoven in Noord-Brabant. Door extra in vesteringen in ontwikkeling en de uitbreiding van de fabrieken heeft de onderneming in 2007 ai- leen al in Nederland een kleine driehonderd extra mensen no dig. „Elk extra personeelslid dat wij aannemen, levert onze toeleve ranciers 2,5 functie op", zei fi nancieel directeur Peter Wen- nink gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. Dat maakt dat de regio Veldhoven kan reke nen op ongeveer duizend extra banen. ASML had vorig jaar wereld wijd ongeveer 5600 mensen in dienst, waarvan 2800 in Neder land. „Wij willen in 2007 onge veer tien procent uitbreiden", al dus Wennink. „Daarvan moet vijftig tot zestig procent aan de slag in Nederland." ASML heeft grote plannen. De omzet moet in 2010 groeien naar 5 miljard euro. Vorig jaar behaalde de onderneming uit Veldhoven een recordomzet van 3,6 miljard euro, 42 procent meer dan in 2005. De nettowinst steeg met 101 procent tot 625 miljoen euro. De cijfers over het vierde kwartaal waren beter dan analisten hadden vernacht. De omzet kwam in deze periode uit op 1,07 miljard euro, waar van,meer dan de helft uit Tai wan en Zuid-Korea. Het bedrijf ontving ook meer orders dan ver wacht. Het bedrijf profiteerde vooral van de vraag naar machines die geheugenchips voor mobiele te lefoons, digitale camera's en mp3-spelers produceren. De ma chines die ASML maakt, kosten vele miljoenen euro's per stuk. Vorig jaar was de waarde van de gemiddelde machine onge veer 13,5 miljoen euro. Het be drijf verscheepte er in die perio de 266. Dat ASML zo positief is over de toekomst, komt door de stijgen de vraag naar producten waarin chips zijn verwerkt. Verder ver wacht de onderneming bij hun klanten grotere investeringen in chipmachines. „In steeds meer producten komen chips", aldus bestuu: c -oorzitter Eric Meuri- ce. „O.ize klanten verwachten van ons in de toekomst produc ten met meer capaciteit en aller lei nieuwe technieken. Hierdoor kunnen wij de prijzen bhj ven verhogen. Door meer te investe ren in onderzoek behouden wij een voorsprong op onze concur renten." ASML won naar eigen zeggen marktaandeel ten opzich te van zijn concurrenten, waar van Nikon en Canon de belang rijkste zijn. Het bedrijf heeft een wereldwijd marktaandeel van 61 procent. ASML had eind december nog opdrachten voor 163 chipmachi nes in de boeken staan. De porte feuille had een omvang van 2,15 miljard euro. ANP ROME - Bestuursvoorzitter Jean-Cyril Spinetta van de luchtvaartgroep Air France - KLM is uit de directie van de Italiaanse luchtvaartmaatschap pij Alitalia gestapt. Spinetta kon zijn positie in het bestuur van Alitalia niet hand haven, omdat de Italiaanse over heid heeft besloten de lucht vaartmaatschappij te privatise ren, verklaarde Air France - KLM gisteren. De Frans-Nederlandse lucht vaartmaatschappij heeft een be lang van 2 procent in de Italiaan se branchegenoot. Ze wordt ge zien als een mogelijke bieder op Alitalia. Analisten verwachten dat het vertrek van Spinetta een bod van Air France-KLM waar schijnlijker maakt. De Italiaanse overheid wil mini- maal 30,1 procent van haar aan delen verkopen. Air Fran ce-KLM gaf eerder aan alleen met Alitalia te willen fuseren als het zijn financiën op ox-de krijgt. Weinig potentiële bieders 1 hebben zich tot nu toe gemeld. 1 De private investeringsmaat- schappij Management Capita- li overweegt een bod te doen. Ook investeerder Rothschild zou interesse hebben. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21