ÏC let mocht geen fluttoernooi zijn lerckx is kampioen zonder kapsones 'rip0igers zijn trots op Sluiskil en de wereldbeker use topbiljarter kan niet leven zonder zijn café donderdag 18 januari 2007 1*7 Worldcup op tv en internet SLUISKIL - Het toernooi om de Outokumpu-worklcup in Sluiskil zal uitgebreid te volgen zijn op tv en internet. Vanaf zondag, als het internationale jeugdtoernooi be gint, tot en met de finale zal Omroep Zeeland op radio en tv verslag doen. De finale op zondagmiddag 28 januari wordt van de eerste tot de laatste carambole rechtstreeks uitgezonden. De NOS verzorgt ook beelden van het toernooi en voor het eerst in de biljarthistorie zal ook Eurosport aandacht besteden aan een wereldbekertoernooi. De beelden wor den op een later tijdstip in meer dan vijftig landen uitge zonden. Dagelijks, vanaf de openingsdag, zijn alle wed strijden op de website van de organisatie www.worldcup- billiard.com te bekijken. Biljarters uit achttien landen SLUISKIL - De 152 deelnemers aan de worldcup komen uit achttien vex'schillerxde landen. Met 36 spelers en twee vrouwen heeft Nederland de grootste inbreng. De Belgen komen met 28 spelers, daarnaast zijn vooral de Grieken met achttien man goed vertegenwoordigd. Ze overtreffen zelfs de Turkse delegatie, die dertien man en één vrouw (Gülsen Degener) sterk is. De andere landen waaruit spelers komen: Denemarken, Oostenrijk, Spanje, Duitsland, Frankrijk, Tsjechië, Portu gal, Zweden, Italië, Egypte, Colombia, Peru, Japan en Zuid-Korea. Honderden slaapplaatsen gehuurd SLUISKIL - Deelnemers, arbiters en toeschouwers bij de worldcup in Sluiskil nemen volgende week honderden slaapplaatsen in. Drie hotels, die door de organisatie zijn afgehuurd, zijn afgeladen vol. Organisator Meerten Dallinga schat dat er in de omge ving ongeveer tweehonderd kamers zijn gehuurd voor de hele week. Daarnaast verblijven spelers en toeschouwers in particuliere huizen en vakantiehuizen. Zo heeft een deel van de Turkse delegatie een huis op Stroodorpe ge huurd en zijn supporters (zelfs uit Monaco) in een vakan tiewoning in de Braakman neergestreken. De spelers voor het jeugdtoernooi verblijven bijna allemaal in gastgezin nen. De huisvesting is tot stand gekomen door de samenwer king met Folkart, bekend als organisator van een folklore- festival. Twaalfjarige Tsjech bij de jeugd SLUISKIL - Het internationale jeugdtoernooi wordt zon dag gespeeld met twaalf biljarters. De twaalfjarige Tsjech Pavel Bohm is de jongste deelnemer. Uit Spanje komen twee spelers die nationaal gezien al een rijk palmares hebben. Jens van Dam uit Sas van Gent is de plaatselijke favoriet. Het toernooi begint zondag om 11 uur. Er wordt in vier poules van drie gespeeld naar 25 caramboles. De win naars van de poule spelen halve finale en finale, die om 17.00 uur begint. De deelnemers zijn: Jan Antos en Pavel Bohm (Tsjechië), Mathieu Vlerick (België), Nick Christoforides (Grieken land), Joao Pedro Ferreir (Portugal), Sameh Sidhom (Egypte), Bryan Tempelers (Luxemburg), Adrian Legazpi en Antonio Ortiz (Spanje), Jens van Dam, Glenn Hofman en Dennis Hoogakker (Nederland). Alle partijen worden in het Meulengat in Sluiskil gespeeld. De toegang voor dit toernooi is gratis. World Cup Driebanden Sluiskil 0 staat vanuj irfpk Ifl'iQ m het teken -jtljcrlsport.DeOu- euauitereldbeker drie- ja beleeft z'P derde 1 room/gaand aan „mement - komende h, lus-wordt er een nnhminen EZ morgen blikt fic vooruit, met biljar- bestuursleden en vnj- Kprs. nsKH - Wat 's ^at toc'1 Sluiskil? Het Zeeuws- 0 dorpje mag dan maar 2100 zielen tellen, het st'als nooit tevoren. Zodra georganiseerd moet wor- Uit de gehele gemeen- p in beweging. „We weten. ,te aan elkaar hebben", Loek van Hecke. „Sluiskil d dorp waar niet al te veel ndwordt", stelt Jan Klaas- la slaan model voor de nij- vrijwilliger op wie nimmer tfs een beroep wordt ge- Of het nu om muziekacti- iagaat of de dorpsraad, ze liijd paraat. k daarom niet vreemd dat kassen (63) en Loek van u (56) ook betrokken zijn organisatie van het we- èerioernooi driebanden &3. „Terwijl wij weinig gis met biljarten hadden", tan Hecke. „Hoeft ook Als er in ons dorp echt iets 1 spe! staat, ga je daar Zo'n toernooi is een enor- apuls voor ons dorp. We s nu in één adem ge ilet steden als Porto en cd" det genot van een pint rat dat hier') werden ze J geleden door Meerten gade grote animator ach- ïorldcup, gestrikt. „We meteen enthousiast", a Hecke, de huidige se is in het stichtingsbe- had ik in het begin svan: waar beginnen we &n we niet te veel?" beter gaan beheersen. Ik ben zelf niet zo'n seriespeler. Mijn hoogste is achttien." De uitba ter van 'In die Mane' is meer een speler die het van zijn techniek, mentale weerbaarheid en contro le moet hebben. Als de druk hoog is, zoals op het WK, kan Merckx onverstoorbaar blijven scoren. Zijn laatste serie van vijf tegen de Griek Polychrouno- poulos in de finale was er het mooiste voorbeeld van. „Ik hoorde later van Roland Forthomme dat hij er met be wondering naar had gekeken. Ik stond om het punt wereldkampi oen te worden en speelde alsof het een doodgewoon partijtje was. Dat is misschien mijn kracht. Ik kan me zo concentre ren dat ik alleen nög de drie bal len op het biljart zie. Het kan twee, drie beurten duren voor dat het er is, maar dan ben ik ook helemaal weg. En in die vorm van concentratie speel ik het best. Ik ben geen speler zo als Forthomme, die de controle wel eens verliest. Mijn spel is ge baseerd op techniek en beheer sing." Het heeft hem op het hoogste po dium gebracht .in de spelsoort die hij het best beheerst. Mer ckx kon ook aardig uit de voe ten in het kaderepel, maar heeft net als Blomdahl, Sanchez en Forthomme de andere discipli nes ondergeschikt gemaakt. „Ik heb er vroeger wel de basis mee gelegd. Mijn eerste lessen kreeg ik van Ludo Dielis, later heeft Tonny Schraauwen me verder opgeleid. Ik weet niet wat goed is, zo'n basis in klein spel of al snel met driebanden beginnen. De Turken en Grieken kunnen niets anders dan driebanden, van Blomdahl en Sanchez wordt gezegd dat ze ook gelijk met driebanden zijn begonnen. Ik weet alleen niet of het waar is, want van Blomdahl heb ik ge hoord dat hij in Antwerpen op training wel eens kader en band staat te spelen." Eddy Merckx, gezegend met een prachtige afstoot, heeft het op zijn manier gedaan. Op zijn elf de jaar ging hij al met zijn vader mee naar het café. „Ik pakte stie kem zijn keu als hij naar de wc ging en mocht van de cafébaas van de vakantie al op een oud la ken komen spelen." Die kleine Merckx is nu op zijn 38e jaar de allerbeste in het driebanden. En bovenal een wereldkampioen zonder kapsones. Jan Klaassen, de penningmees ter: „Ik vond het schitterend, al heb ik wel altijd gezegd dat het geen fluttoernooitje moest wor den." Alle krachten in het dorp wer den vervolgens gemobiliseerd en het toernooi kreeg binnen de kortste keren gestalte. Anno 2007 is Sluiskil toe aan de derde editie. Het dorp is inmiddels een begrip in de biljartwereld. „Ik zal het zelf niet roepen hoor", zegt Van Hecke, „maar je hoort overal om je heen dat Sluiskil het best georganiseerde toer nooi van de wereld heeft. Dat is iets om trots op te zijn." Dan lachend: „Ja, en dat alle maal met een stelletje simpele Sluiskillenaars, waarvan een aantal ook nog niet eens weet wat biljarten is. Hoe is het moge lijk hè?" Het antwoord is sim pel. Iedereen heeft zijn taak bin nen de organisatie, en iedereen weet dat de handen uit de mou wen gestoken moet worden. „Ie dereen heeft zijn competentie", stelt Van Hecke. „Daarnaast voelen we elkaar perfect aan. De sfeer is goed en het plezier enorm. Iedereen leeft naar het toernooi toe. En we weten nu in middels ook welke kleuren de biljartballen hebben." Jan Klaassen, die inmiddels van zijn vut geniet, bekleedt de rol van penningmeester. Daarnaast helpt hij ook mee met de op bouw en inrichting van de zaal. Loek van Hecke - in zijn dage lijks leven leraar wiskunde - is secretaris. „Hij is onder meer de man van de draaiboeken", zegt Klaassen. Van Hecke grijnst: „Toen we begonnen, konden we van een andere organisatie een draaiboek kopen. Nooit van z'n leven, heb ik toen geroepen. Dat doen we zelf. Ik heb me daar op gestort en vind het leuk werk. We hebben nu een groot draai boek en de weken rond het toer nooi werken we met een dag boek. Dat bestaat uit 35 pagi na's. Daar staat alles in, van uur tot uur. Soms moet ik het bijstel len, want de werkgroep die nu met de opbouw bezig is, maakt er een sport van om dingen eer der af te krijgen. Prachtig toch." Terneuzen Ze staan voor him dorp en hun zaak. Met het toernooi verkas sen naar de stad Terneuzen, zo als wel eens wordt gesugge reerd, is geen optie. „Dit toer nooi gaat niet naar Terneuzen", is Van Hecke resoluut, „en als dat toch ooit zou gebeuren, wordt het niet door ons georga niseerd." Het toernooi is door de mensen in Sluiskil op poten gezet en be hoort dus toe aan het dorp. Van Hecke: „Het toernooi is hier be gonnen en opgebloeid. Dat moet je zo houden. Het is een succes en alles loopt op rolletjes, om dat we weten wat we aan elkaar hebben. Ik ben ooit eens in Rot terdam geweest en daar moest het toernooi twee keer worden geopend, omdat de burgemees ter te laat was. Op zo'n manier zou ik dus het nooit willen doen." Penningmeester Jan Klaassen (links) en secretaris Loek van Hecke van de stichting die de wereldbekerwedstrijd in Sluiskil organiseert. Eigenlijk weten ze niets van biljarten. „Maar dat hoeft ook niet. Als er in ons dorp echt iets op het spel staat, ga je daar voor." foto Camile Schelstraete nis Bakker ILLE - Het biljartcafé van mpioen staat midden in like winkelstraat. Twee iler voorbij Antwerpen rustige plaatsje Schelle, ie plaatselijke sportheld ereburger is benoemd. Merckx is de naam, vroe- i doodgewone steenkap- 1 vorig jaar de we- mpioen in het drieban- ift mijn leven niet lerd", wil hij vooral bena- jarige Belgische biljarter a nog iets vaker dan moeien uitleggen dat «der vroeger supporter mee beste wielrenner al- ka. En dat hij zijn enige das met een beroemde reeft opgezadeld. „Toen [inhet leger was", vertelt rhebben ze wel eens met alien als ik mijn naam zeggen." mkx van nu wordt liever gerespecteerde biljarter Zijn wereldtitel in het :t Wendel, eind vo- in dat opzicht als eümtieve doorbraak wor den. „Ik heb even ge- al kunnen mensen dat £amij zien", bekent hij. toch een titel die meetelt W. Voor die tijd zeiden a nog wel eens: die Mer- aardig biljarten, maar nu eigenlijk gewon nen? Dat zullen ze nu niet meer kunnen zeggen." Wat de titel waard is, zal verder in dit jaar nog moeten blijken. Merckx kan in elk geval nog al tijd niet altijd zonder zijn café in Schelle. Hij verdient er sa men met zijn vrouw Brenda de kost. „Zes dagen op zeven zijn we open, meestal voor mensen die hier komen biljarten. Ik zou niet weten hoe ik, mijn vrouw en twee dochters anders rond zouden moeten komen." Zijn dagen zien er nog precies zo uit als vóór die wereldtitel. Beetje trainen, beetje lesgeven, een onderonsje met supporters, maar vooral hard werken in het café. „We hebben ook geen gro te feesten gehouden toen ik die wereldtitel haalde, op die ene keer na. Mijn vrouw had me op een avond ergens naartoe ge stuurd. Toen ik terug binnen kwam, was het donker in de zaal. De lichten schoten aan en er zat honderdtachtig man op mij te wachten. Die avond heb ben we mijn titel goed gevierd." De eenvoud is gebleven, want kapsones kent hij niet. Hij is al tijd die gewone jongen geble ven, geboren in Reet, later ver huisd naar het vlakbij gelegen Schelle, voorbestemd om met steenkappen of meubels maken zijn brood te verdienen. Het is dat hij een uitzonderlijk talent had voor biljarten, andere was hij dat altijd blijven doen. „We zijn een café begonnen toen ik uit het leger kwam. Dat leek ons Biljarter Eddy Merckx tapt een biertje in zijn eigen café. „We zijn een café begonnen toen ik uit het leger kwam. Dat leek ons beter, om meer tijd te hebben voor biljarten." beter, om meer tijd te hebben voor biljarten. Ik probeer nog wel zo weinig mogelijk weg te gaan, omdat ik mijn vrouw niet dagenlang alleen in het café wil laten staan." Zijn techniek en onberispelijke (Advertentie) U heeft nog 2 weken de tijd om een zorgverzekering af te sluiten! december 2006 uw zorgverzekering opgezegd en nog geen nieuwe gekozen? in - nog tot 1 februari de tijd. Wie vanaf 1 februari 2007 geen zorgverzekering n boete krijgen. of andere vragen? Ga naar denieuwezorgverzekering.nl. m-huis-blad of bei gratis Postbus 51, 0800 - 8051. gedrag aan het biljart maken Merckx tot een voorbeeldige kampioen. Het is haast ondenk baar dat hij de controle over zichzelf verliest in een partij en ook buiten het biljart is hij één van de meest aimabele spelers in het circuit. Ja, hij voelt zich wel eens in de steek gelaten, zoals in het toer nooi kort na zijn wereldtitel. De toptwaalf reisde af naar een worldcup in Istanboel, voor Mer ckx was niet eens een wilcard ge- reserveerd. „Da's toch niet schoon hè, dat ze mij thuisla ten", reageerde hij op een voor zijn doen al bijtend toontje. En het was inderdaad een blunder van de bond om de wereldkam pioen in een toptoernooi te'nege- ren. „We willen allemaal zo graag dat biljarten een volwaardige sport is. Dat verkoop je op deze manier toch niet aan de men sen? Stel voor dat ik eens naar een wedstrijd in een mij onbe kende sport ga kijken. Zeg maar naar het WK snelschaatsen. Dan zou ik eerst vragen: wie is hier de wereldkampioen? Maar in biljarten spelen ze een world cup gewoon zonder kampioen foto Peter Nicolai van de wereld." Eddy Merckx heeft er niet te lang om ge treurd. Met zijn titel is hij de toptwaalf van de mondiale ran king binnengedrongen en krijgt hij de status van de andere top- spelers. Voor Sluiskil is hij auto matisch voor het hoofdtoernooi geplaatst en ook voor de volgen de sessies hoeft hij zich niet di rect zorgen te maken. „Ik moet al heel wat punten verspelen wil ik nu weer buiten de boot val len." Progressie In de maanden na het WK is.de vorm redelijk stabiel gebleven. Merckx verwonderde zich de laatste weken wel over de pro gressie die andere spelers ma ken in de competitie. De series vliegen de spelers al weken om de oren, nadat Tonny Carlsen met zijn reeks van, 28 de toon heeft gezet. „Het is geen toeval meer", stelt Merckx vast. „De spelers op topniveau worden nog elk jaar sterker in de op bouw van de serie. Dick Jaspers was er de beste in om de ballen zo te raken dat er weer een vol gende carambole klaarigt. Het lijkt wel of anderen dat nu ook De beste driebanders van de wereld strijken van 22 tot en met 28 januari neer in Sluiskil. De eerste dagen worden in beslag genomen door de voorrondes, daarna spelen 32 biljarters in het hoofdtoernooi. Prijzengeld in euro's Winnaar 5000 Verliezend finalist 3000 Verliezende halvefinalisten 1800 5e-8e plaats 1100 9e-16e plaats 750 17e-32e plaats 500 Winnaars laatste tien World Cups Istanboel 2006 Torbjörn Blomdahl Hurghada 2006 Daniel Sanchez Volos 2006 Roland Forthomme Porto 2006 Daniel Sanchez Sluiskil 2006 Dick Jaspers (foto) Istanboel 2005 Torbjörn Blomdahl Barendrecht 2005 Eddy Merckx Hurghada 2005 Roland Forthomme Sluiskil 2005 Dick Jaspers Antwerpen 2005 Daniel Sanchez Voorrondes Ma. 22 jan. eerste ronde Di. 23 jan. tweede ronde Wo. 24 jan. derde ronde 25 jan. finales Hoofdtoernooi Vr. 26 jan. eerste ronde Za. 27 jan. achtste en kwartfinales Zo. 28 jan. halve finales finale Top 12 van de wereldranglijst De geplaatste spelers in Sluiskil O Frédéric Caudron (Bel) o Daniel Sanchez (Spa) O Dick Jaspers (Ned) O Torbjörn Blomdahl (Zwe) O Eddy Merckx (Bel) O Roland Forthomme (Bel) O Semih Sayginer (Tur) O Peter de Backer (Bel) O Marco Zanetti (Ita) O Nikos Polychronopoulos (Gr) d) Jean Paul de Bruijn (Ned) Martin Horn (Den) Ministerie van Volksgezondheid. Welzijn en Sport

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19