SUPER VOOR DEEL! dossier Britannia nog niet dicht I Thuis het rapport van je kind bekijken Massage in een monument Ook buitenlandse bedrijven mogen in scheepsafvalhandel Gemeentehuis, Sint Laurens ^gelijkheid onteigening of intrekken bouwvergunning onderzoeken kost veel tijd donderdag 18 januari 2007 w Advertentie v- &- Bloemkool per stuk op.op Graag gedaan. WEKACTIVITEITEN (ift TSOUBURG - Palazzoli Huis, e|djj -15.30 uur: ontmoetingsmiddag «■kankerpatiënten; ELBURG - Zorgstroom, Bree- 10 uur: discussieavond De pons; ■SINGEN Theo van Doesburgcen- ■2000 uur; bijeenkomst Vlissingse ■ken Vereniging. lemeniëhulp HEKERKE - De Stichting aan Roemenië presenteert lerdag 25 januari haar Kste project in verenigings- hw Amicitia in Aagtekerke. worden die avond beelden osd van het werk dat de af peil jaren is verzet om de ar- 'ittelandsbevolking in Roe- iè te helpen. Met hulptrans- tn en plaatselijke projecten slichting zich in om de si- in het land te verbeteren, tg 19.45 uur. aorgklachten: 231231 limaandag t/m vrijdag ge lede openingstijden; eterdags tot 12.00 uur redactie J Walcheren l&iitenruststraat 18 "«bus 8070 iOEB MIDDELBURG El:0118-493000 k 0118-493009 Nl: redwalch@pzc.nl Purits Sep (chef) jfiam van den Broek '«a Osman y/endy van den Hurk de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 aagoes ^(0113)315500 ^(0113)315669 Wredactie@pzc.nl •nternet ■pzc.nl W: web@pzc.ni Het oude gemeentehuis van Sint Laurens is gebouwd in de interbellumstijl door architect E.W. Neugebauer. door Maurits Sep SINT LAURENS - Iedereen kent het en menigeen heeft er ongetwijfeld met een schuin oog naar gekeken: als we dat toch eens zouden kunnen kopen. De Middelburgse osteopaat Kees Koole heeft het gedaan. Hij is de nieuwe eige naar van het voormalige gemeentehuis van Sint Laurens. Het stond sinds december 2005 te koop. De gemeente Middelburg wilde er van af omdat het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland de huur had opge zegd. Het RPCZ huist inmiddels in een moderne nieuwbouw in Vlissingen. Het gemeentebestuur heeft het bod van Koole deze week geaccepteerd en beslo ten het pand aan hem te verkopen. Koole is blij dat het hem gelukt is. Hij was al tijden op zoek naar een groot pand waarin hij zijn praktijk kon onder brengen, én ruimtes kon maken voor an dere paramedici. Hij heeft onder meer gezocht in de binnenstad van Middel burg, maar dat leverde niets op. Ook al omdat de bereikbaarheid en de parkeer ruimte daar onvoldoende zijn. En toen kwam het gemeentehuis van Sint Laurens vrij. Dat, besefte hij, was de oplossing voor zijn probleem. „We moeten voldoen aan steeds strengere ei sen. Dat betekent bijvoorbeeld dat we grotere ruimtes moeten hebben." Het oude gemeentehuis biedt ruim vol doende plaats voor de plannen van Koole. Hij wil er een soort medisch cen trum van maken. Koole: „Er komen acht behandelruim tes. Ik ga er zelf als osteopaat aan de slag, in een maatschap met een andere osteopaat. Verder komen er een fysio therapeut, een homeopaat, een cesarthe- rapeut, een logopedist en een psychothe rapeut. Ik zoek nog een acupuncturist en eventueel andere disciplines." De paramedici huren elk een ruimte voor hun eigen praktijk. Zo wordt het een soort bedrijfsverzamelgebouw voor verschillende disciplines. „De raadzaal is zo groot, dat wordt waarschijnlijk de wachtruimte", lacht Koole. Sommigen hebben al een eigen prak tijk, ergens op Walcheren, en nemen er een deel bij; anderen verhuizen met hun praktijk naar Sint Laurens. En dat is een uitstekende locatie, vindt Koole. Het tegendeel van het centrum van Mid delburg: goed bereikbaar vanaf zowel de dorpen als de steden en parkeerplaat sen genoeg. Koole voert nu gesprekken met de mo numentencommissie over de veranderin gen. Want het oude gemeentehuis is een rijksmonument. Het is in 1931 gebouwd door aannemer M. Walraven, in de inter bellumstijl - de periode tussen de twee wereldoorlogen. Het ontwerp is van ar chitect E.W. Neugebauer. „Hij was ook de gemeente-opzichter", meent Piet Gil de zich te herinneren. Gilde, geboren en nog steeds wonend in Sint Laurens, weet ook nog dat het ge meentehuis in 1944 na de inundatie van Walcheren in het water stond. „Ik was toen zeven of acht. In die tijd woonde in foto Ruben Oreel de linkervleugel van het gemeentehuis ook de politieagent. De veldwachter dus. De Munck. Met ck? Dat weet ik niet, gewoon, mijnheer De Munck. En later heeft daar de brandweercomman dant gewoond, Ko Davidse." De eerste burgemeester die in het ge bouw zetelde, was Jacob Willem van 't Hoff (1886-1961). Hij was burgemeester van 1930 tot 1952. Zijn vader, Johan Hendrik van 't Hoff (1857-1942) was hervormd predikant in het dorp. Spe ciaal voor hem is destijds naast het ge meentehuis een woning gebouwd. Het pand Noordweg 495 heeft tot 1966 dienst gedaan als gemeentehuis. In dat jaar is de toen nog zelfstandige gemeen ten Sint Laurens, waartoe ook Brigdam- me behoorde, samengevoegd met Mid delburg. Vanaf 1976 heeft het Regio naal Pedagogisch Centrum Zeeland er in gehuist. Kees Koole hoopt dat de verbouwing rond de bouwvak klaar is, zodat het na de zomer kan worden ingericht. Hij ver wacht dat in oktober of november het 'medisch centrum' open gaat. Zijn huidi ge praktijk aan de Amnestylaan in Mid delburg gaat op 1 januari 2008 dicht. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De computer is bezig met een onstuitbare op mars in het onderwijs. Vanaf nu kunnen ouders van leerlingen van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren (CSW) de prestaties van hun kinderen thuis in de gaten houden. Want alle cijfers staan op een website die ouders met een per soonlijke code kunnen bezoe ken. „Sommige leerlingen heb ben daar wat moeite mee", zegt interim-sectordirecteur ha- vo-vwo Koos van den IJssel. „Maar van protest is geen spra ke. Het doel is om zo goed moge lijk informatie te bieden. Het is absoluut niet zo dat ouders het systeem gebruiken om kinderen achter de broek te zitten. Hoe wel dat natuurlijk ook geen kwaad kan. Vroeger hoorden ouders een hele tijd niets. Ze dachten dat het goed ging, tot de kinderen met de cijferkaart thuis kwamen." Het systeem werd gisteren in ge bruik genomen door burgemees ter Koos Schouwenaar. Daarmee verrichtte hij meteen de officiële opening van het nieuwe open leercentrum van de CSW aan de Elzenlaan in Mid delburg. Dat centrum biedt ruimte voor nieuwe vormen van onderwijs. Leerlingen kunnen er onderling overleggen, er kan les gegeven worden en leerlin gen kunnen er zelfstandig wer ken op laptops. „Het is een flexi bele omgeving", zegt Van den IJssel. Ook in het centrum speelt de computer een belang rijke rol: er zijn laptops aanwe zig waarop leerlingen kunnen werken. De CSW heeft, net als andere scholen, tegenwoordig een elek tronische leeromgeving, een in terne website met lesmateriaal. Leerlingen kunnen er opdrach ten doen, maar ze kunnen ook contact houden met een docent als die niet op school is. De nieuwe manier van leren is geen voorbode voor een vorm van onderwijs waar geen echte docenten meer aan te pas ko men, denkt de sectordirecteur. „We vinden het belangrijk dat er een inspirerende docent voor de klas staat. En we hebben hele goede, anders sta je niet in de top van de ranglijst van scholen van Trouw." Het contact met do centen is belangrijk, vindt hij. „En een boek openslaan en even een plaatje bekijken, is makkelij ker dan te zitten scrollen. Er wordt wel eens over gesproken dat elk kind straks een eigen lap top heeft. Maar dat is niet prak tisch: die moet je steeds mee naar school nemen. Ik kan me voorstellen dat leerlingen straks met een memorystick lopen, in plaats van met een schooltas vol boeken. Dat scheelt inderdaad sjouwen, maar vooral ook in de kosten voor ouders." door Jan van Ommen DEN HAAG - Staatssecretaris Van Geel van Milieubeheer (VROM) mag van de Raad van State ook buitenlandse bedrij ven een vergunning verlenen om scheepsafval in Nederlandse ha vens in te zamelen. In een woensdag gepubliceerde uitspraak verwerpt de Raad alle bezwaren tegen een milieuver gunning die Van Geel aan het Antwerpse bedrijf Belgian Oil Services (BOS) heeft verleend om in de havens van Zeeland vloeibaar scheepsafval te gaan inzamelen. Concurrenten, zoals het Vlissing se bedrijf Martens Havenont- vangstinstallatie en andere be- drijven verenigd in brancheorga nisatie Voms, zijn fel gekant te gen het openbreken van de Ne derlandse scheepsafvalinzamel- markt. Na het recente debacle met de Probo Koala en de Rot terdamse TCR-affaire uit de ja ren negentig in het achterhoofd vinden Voms en Martens het niet wijs om nu de markt open te breken. BOS wees eerder alle aantijgingen af en benadrukt dat het zich strikt aan de Neder landse regels zal houden. Op dit moment voert Vrom nog een be leid dat er landelijk niet meer dan 21 inzamelingsvergunnin gen worden verleend. Omdat er onlangs twee vergunningen zijn verlopen verleende Staatssecre taris Van Geel een inzamelings vergunning aan BOS. BOS wordt daarmee, nu de Raad van State met de vergunning heeft ingestemd, het eerste buiten landse bedrijf dat in Nederland scheepsafval gaat inzamelen. Vrom loopt hiermee vooruit op nieuwe beleid, aangezien Neder land onder druk van Europa in de toekomst de afvalinzameling sowieso zal moeten vrijgeven. Vergunningen voor inzamelaars zouden dan ook niet meer nodig zijn. Overigens doen de inzame laars niets anders dan met lich ters het afval van de schepen pompen en vervolgens bij de af valverwerkers op de wal af te le veren. De Raad van State stelt in de uitspraak dat Vrom wel de gelijk toezicht kan houden op de activiteiten van BOS in de Nederlandse wateren. In dat op zicht zijn er geen verschillen met Nederlandse bedrijven. IfiSINGEN - De gemeente zit tVül ais het gaat over Britan- Isterkernog: de ambtenaren feen het maar druk. Het dos- Lnordt steeds complexer en genoeg uit te zoeken. ure&RC" van de bouwver- ■a bijvoorbeeld, of de ont- van het hele gebouw. .Jvoorstellen, die de Lo- >Partij Vlissingen heeft mge- r i bij het Vlissingse college, ouder T.Verhage reageert: ar deze zaken hebben wij al ferzelf ook gekeken. We zijn ais over in gesprek geraakt Ne projectontwikkelaar. Er L echter veel haken en ogen precies, dat wordt op dit moment uitgezocht." Ver- hage benadrukt de voorstellen serieus te nemen. „Ook die van het afdwingen van de zorgplicht bij de projectontwikkelaar; een ander idee van de LPV. Alleen lijkt men er volstrekt aan voor bij te gaan dat er een eigenaar is van het pand. Dat is niet de ge meente. Ik blijf zeggen dat wij er officieel niks meer mee van doen hebben." De Bond Heemschut heeft het paviljoen van het ooit zo presti gieuze hotel aangemeld voor een plaats op de rijksmonumenten lijst. Daar is wethouder Verhage op zijn zachtst gezegd niet blij mee. „Het is een complicerende factor in een toch al zo complex verhaal. Eerst moeten wij ad vies uitbrengen, dan moet de raad een besluit nemen en dan de staatssecretaris van cultuur nog. Maar dan moet die er tegen die tijd wel zijn. Die hele perio de mag er niks gebeuren met het gebouw. Wat precies niet, laat ik op dit moment ook uitzoeken. Ik weet niet of je ook niks mag doen met bouwvergunningen, of onteigeningen. Maar het duurt allemaal nóg langer." De Bond Heemschut maakte on langs bekend het boulevardho tel samen met projectontwikke laar Loostad te willen opknap pen. Maar zo zeker is dat niet, zegt directeur Spikker van Loo stad. „De samenwerkende ont wikkelaars beschouwen alle op ties. Een van die opties is her stel van het paviljoen, zoals ge wenst door de Bond Heemschut. Indien noodzakelijk en finan cieel en markttechnisch haal baar kan deze oplossing even tueel verder uitgewerkt worden. Maar van een akkoord over her ontwikkeling is geen sprake." Vintervvandeling oud Ritthem [THEM - Dorpscomité Rit- 1Q houdt zondag 21 januari iwinterwandeling in Ritthem smgeving. gnianJos Broeke en stalhou- Leo de Visser lopen met de adelaars mee en vertellen de omgeving. Met erwten- 5 en stokbrood in het dorps- cOns Dorpsleven in Ritthem de wandeling die onge- bree uur zal duren beslo- wandelaars verzamelt m half twee 's middags bij ervormde Kerk aan de eg in Ritthem. losten voor de winterwande- Iragen 3,50 euro. Deelne- lisunnen zich vooraf opge- |Tia telefoonnummer 0118- lij nader inzien ?hijden van de treinen bij Mid- 5t op het halve uur te als gisteren in de PZC irdd.maarop het hele uur. Dat Jaidatde Schroebrug voortaan fclilve uur opengaat voor plezier- Kftom het wegverkeer zo weinig Magere varkensroilade per kilo or.or Rozijnen-krentenbollen ^^47 zak4stukso>.or D Lay's of Smiths Multipack alle soorten, uitdeelverpakking a 15 zakjes op.o» 2^39/2^7^ Witte of Color Reus Wasmiddel verpakking a 1500 ml of 1710 gram op-op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11