zc Vredesoverleg Israël en Syrië Italië vreest extreme droogte Golanhoogte blijft van politiek en strategisch belang urlanden zouden in geheim beraad basis leggen voor akkoord Ruim negentig doden en tweehonderd gewonden in Irak Stroom valt uit in Melbourne Kudde wilde zwijnen wordt patiënt fataal Snelparkeren Nederland moet vijf procent minder broeikasgas uitstoten Ej| - De Golanhoogte, een Tl»«inh«'iuidwes,'en van S'v" tft een g"'»' polil.ck en strate- u«ine Israël nam de Golanhoog- IjdffiS Zesdaagse Oorlog in beslandsgrens was vastge- woensdag 17 januari 2007 steld, kwam de Golanhoogte onder Is raëlisch gezag. Syrië probeerde tijdens de Yom Kippoer-oorlog van 1973 het gebied te heroveren, maar faalde. Is raël annexeerde het plateau acht jaar later, ondanks aanhoudende internatio nale protesten. In het gebied zijn meer dan dertig Israëlische nederzettingen gevestigd met zeventienduizend kolo nisten. Daarnaast leven er nog twintig duizend Syriërs. De Golanhoogte biedt Israël niet alleen een goed uitzichtspunt op Syrië en een natuurlijke buffer tegen eventuele aan vallen vanuit dat land. Het is ook een belangrijke waterleverancier voor Is raël, omdat het regenwater uit de Go lanhoogte in de rivier de Jordaan te recht komt. Israël heeft zich eerder be reid verklaard onder voorwaarden de Golanhoogte terug te geven aan Syrië. De toegang tot vers water vormt echter een belangrijk struikelblok. Bovendien moeten de kolonisten elders onderdak krijgen, een operatie die volgens Israëli sche kranten miljarden dollars kan kos ten. ANP HlV-Israêl en Syrië heb- igms onofficieel geheim i|(i akkoord bereikt .«ndijctiment (lal als raam- kunnen dienen voor „„menie vredesovereen- J (al meldde het Israëli- t jjjbiad Ha'arclz gisteren. «rekken hadden plaats "kalief van de Syrische pre- ;A»3d. Hoge functionaris- de regering van Israëli- d-premier Sharon waren a hoogte van het overleg, j Israël als Syrië ontkent •besprekingen zijn gehou- zou bereid zijn de Golan- i volledig terug te geven Syrië. Israël wil vijftien worde terugtrekking, ter- SjTié het proces in vijfjaar I pkelen, ■aanzienlijk deel van de militariseerde Golan zou >3 tart worden dat als buffer i dienen. Israël zou verder n iele houden over het water 5 de Jordaan en het Meer van r>5. Ook zou Syrië zijn aan Hamas en Hezbollah a,® en zich distantiëren dil ontmoetingen hadden «Ka'aretz tussen septem- M en juli 2006 plaats. Jge directeur-generaal Jvan het Israëlische minis- ran Buitenlandse Zaken 11 Suleiman, eenAme- van Syrische origine, en Europese bemiddelaar. 'Suleiman en de niet nader ïide Europeaan spraken sHa'aretz daarna in de se hoofdstad Damascus öier anderen vicepresi- üara, minister Moualem ilenlandse Zaken en een irsch Ballin indt hof J te traag irHetty van Rooij ESDEN - Hel Europese van Justitie in Luxem- i? werkt veel te traag en heeft de Nederlandse gever last van. Volgens sister Hirsch Ballin van stilie wordt het hoog tijd de hoogste Europese ólerzijn procedures ver met minder talen ïkt en meer zaken op i eenvoudige manier af- (I, et duurt allemaal véél te klaagde de minister leren in Dresden. Het Mpese Hof in Luxem- irg is de hoogste Europe- rechter, en zijn uitspra- zijn bindend in de hele «se Unie. De Europe- Commissie kan lidstaten ïtei hof dwingen om Eu- pse wetgeving in te voe- doen nationale rech ts een beroep op het hof Luxemburg om te horen K aj bepaalde Europese ^eving moeten uitleg- at- Ook burgers kunnen $wht naar 'Luxem- ®S' stappen, als zij den- ai dat de rechter in hun ei land de Europese re- dsinhun nadeel l'nterpre- P- Sinds de uitbreiding de unie met tien lan- K'-nmei 2004 is het hof tetelpt met werk en la- Me uitspraken vaak 'ang op zich wachten, kan de Neder- se rechter vaak niet uit uflen en ^uren °°k in ;r'and de procedures %kauwd laik Ballin noemde giste- nnmtelijke ordening, Uen vreemdelingenza- a's de terreinen waar «nijpend wordt. Volgens m m het hof zelf tijd bijvoorbeeld door in minder talen te j ren en door geen gdurige procedures te Waan zaken die al uitgekauwd'. Als het foment ran het Europe- o! meet worden aange- B dat een zaak "■dtEO-landen GPD generaal van de inlichtingen dienst. Liel bevestigde de gesprekken tegen de krant, maar hij wilde geen details geven. De contac ten eindigden toen Syrië eiste dat de gesprekken een officieel karakter zouden krijgen, aldus Ha'aretz. Damascus stelde een geheime ontmoeting voor tussen een Syrische onderminister en een hoge Israëlische functiona ris. Hierbij zou ook een vertegen woordiger'van de Amerikaanse regering aanwezig moeten zijn. Woordvoerders van de Israëli sche premier Olmert hebben ont kend dat er ontmoetingen zijn geweest met Syrische vertegen woordigers. Volgens de woord voerders hebben Olmert en diens voorganger Sharon niets van vredesbesprekingen gewe ten. Ook Damascus spreekt het be richt tegen. „Er hebben geen on derhandelingen plaatsgevon den. Het bericht in Ha'aretz is onjuist", aldus minister Moua lem. Officieel vredesoverleg tussen Syrië en Israël liep in 2000 vast omdat de Syriërs toegang tot het Meer van Tiberias eisten. Sindsdien heeft het Syrische re gime verscheidene rnalen aange geven bereid te zijn tot nieuwe gesprekken zonder voorwaar den vooraf. Israël ging hier niet op in. ANP Brandweerlieden spuiten de weg schoon na een bomaanslag bij de markt naast de moskee van Sheikh Abdul Kader al Kilany in Bagdad. foto Mohammed Jalil/EPA van onze redactie buitenland BAGDAD - In de Iraakse hoofdstad Bag dad zijn gisteren ruim negentig mensen om het leven gekomen door verschillende aanslagen. Er vielen in totaal bijna tweehonderd ge wonden. Twee autobommen in twee mini- busjes nabij een universiteit kostte zeker aan zestig studenten het leven. Ten min ste 110 mensen raakten gewond. De bom men gingen af toen de studenten aan het einde van de colleges het gebouw verlie ten. Eerder op de dag kwamen zeker vijftien mensen om op een markt toen twee bom men ontploften. Zeventig mensen raak ten gewond. In het noorden van de stad werden zeker tien mensen vanuit een rij dende auto doodgeschoten. Er vielen zeven gewonden. Elders in de stad vielen nog eens zeker acht doden door kleinere aanslagen. Tien mensen raakten hierdoor gewond. De Iraakse regering zei gisteren dat vei ligheidstroepen de afgelopen 24 uur ten minste 38 militanten hebben gedood en dat ruim 140 arrestaties zijn verricht. In het zuiden van de hoofdstad werden ook grote hoeveelheden wapens gevon den. Volgens de Verenigde Naties zijn vorig jaar in Irak 34.452 burgers door geweld om het leven gekomen. Ongeveer 36.000 mensen raakten gewond. ANP/AFP/EFE door Eelco van der Linden ROME - Venetië verdwijnt on der het wassende water en de Sa hara begint straks ten zuiden van Rome. Italië is in de greep van apocalyptische klimaatvoor spellingen. Maar de extreem zachte en vooral droge winter doet iedereen beseffen dat zich dit jaar ook al een ramp kan vol trekken. In het noorden van Italië staan alle signalen op rood. Al weken hebben de grote rivieren en me ren een w.aterniveau dat ver on der het seizoengemiddelde ligt. Het regent niet en in de Alpen, MELBOURNE - In de Australi sche deelstaat Victoria en voor al in de miljoenenstad Melbour ne is gisteren op grote schaal de stroom uitgevallen. In de stad werken meer dan twaalfhonderd verkeerslichten niet en ook het openbaar ver voer is een chaos. Verscheidene ziekenhuizen zijn op nood- stroom overgegaan en talrijke winkels zijn gesloten, omdat ze geen elektriciteit hebben. De stroomuitval is het gevolg van bosbranden in de buurt van de stad. Daardoor zijn stroomka bels verwoest. De autoriteiten weten nog niet wanneer de stroomvoorziening weer in orde is. Het kan nog dagen duren en in de tussentijd gelden beperkin gen voor onder meer het ge bruik van airco's in delen waar nog wel stroom is. ANP de natuurlijke toeleverancier van water, sneeuwt het niet,' waardoor er ook in het voorjaar geen grote hoeveelheden water verwacht hoeven te worden. De Po, de grote rivier die het noor den van Italië doorsnijdt van west naar oost en bij Venetië uit mondt in de Middellandse Zee, is tot een bedenkelijk niveau ge zakt. In Cremona was de rivier deze week ruim zes meter onder het normale niveau. De toeleve ranciers blijven in gebreke. De Adda, die bij Cremona in de Po stroomt, is tien meter te laag. Ook het niveau van de meren, zo als het Como- en Garda-Meer, is sterk gezakt. De boeren, die in het Po-gebiecl rijst verbouwen, zijn wanhopig, evenals de beheerders van wa terwingebieden en stuwmeren meer zuidwaarts. De Bilancino, dat water verzamelt voor Flo- ESKISEHIR - Een Turkse ambu lance is bij het vervoer naar het ziekenhuis van een 17-jarige pa tiënt met acute ademnood, ver strikt geraakt in een kudde wil de zwijnen. Het oponthoud duur de zo lang dat de jongen be zweek, voordat medische hulp kon worden geboden. Het incident had plaats in de provincie Eskisehir, in het noordwesten van Turkije. De be stuurder van de ambulance zag de wilde zwijnen pas op het laat ste moment, omdat het zeer mis tig was. ANP/DPA rence, en de rivier de Arno, hebben een derde minder dan vorig jaar rond deze tijd. Het miljard euro dat de regering voor maatregelen voor de mid dellange termijn beschikbaar heeft gesteld, wordt niet toerei kend geacht. Dramatisch Italië heeft deze week wel een speciale werkgroep van tal van wetenschappers in het leven ge roepen die onder leiding staat van G. Bertolaso, baas van de Protezione Civile, de Italiaanse 'Bescherming Bevolking'. De be doeling is te anticiperen op na tuurrampen en lokale autoritei ten bij te staan. „Italië kan zich niet meer permitteren af te wachten", zei Bertolaso, die al jaren pleit voor meer aandacht voor waterbeheer en vei-ant- woord bouwen bij rivieren en bossen. Volgens Bertolaso is de situatie nu al dramatisch. „Wij hebben in het begin van de win ter al te maken gehad met bos branden. Zonder serieuze regen kan het in mei al escaleren met branden, elektriciteitscentrales die niet kunnen werken en boe ren die hun oogst moeten weg gooien." Maar Bertolaso vreest ook de re gen. „De kans is groot dat het water komt in de vorm van tropi sche buien. Als dat water valt op kurkdroge grond, dan heb je zo overstromingen die alles en iedereen meesleuren." GPD BRUSSEL - Een Ford Fiësta staat onderaan de trap van het Brusselse metrostation Zwarte Vij vers. Twee manneu kwamen gisterochtend door onbekende oorzaak met de auto in het station te recht. De auto hobbelde de trap naar de metroper rons af en kwam beneden tot stilstand. De be stuurder en de passagier namen vervolgens de be nen. foto Jacaues Cöllet/ANP Dodental seriemoord loopt op NEW DELPII - Het dodental in een serie schokkende moorden in India zou kunnen oplopen tot boven de veer tig. Rechercheurs hebben in plastic tassen twaalf sche dels en een reeks anders lichaamsresten gevonden. Dat heeft een anonieme functionaris gezegd tegen de Indiase krant Hindustan Times. De politie bevestigde eerder dat zeker zeventien mensen, vooral kinderen, waren vermoord. De nieuwe vondsten zijn de afgelopen dagen gedaan bij een bungalow aan de rand van de Indiase hoofdstad New Delhi. In het pand. door media omgedoopt tot het Horrorhuis, woonden de hoofdverdachten: een invloedrijke zakenman en diens hulp. ANP Mogelijk neus vliegtuig gevonden JAKARTA - Op de zeebodem voor de westkust van het In donesische eiland Sulawesi is een object gevonden, dat mogelijk de neus is van het vliegtuig dat op nieuwjaars dag is verdwenen. Het toestel van de prijsvechter Adam Air had 102 inzittenden. Een Indonesisch schip dat bij de grootschalige zoektocht is ingezet, heeft verscheidene grote metalen objecten ge vonden bij Pare-Pare, zei de leider van de speurtocht. De objecten zijn groot en symmetrisch en op de sonarbeelden is iets te zien dat sterk lijkt op de neus. ANP/AFP Chinese revolutionair Yibo dood PEKING - Een belangrijke Chinese revolutionair, de zo genoemd onsterfelijke Bo Yibo. is maandagavond op 98-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Peking overleden. Dat hebben verscheidene Chinese media gisteren gemeld. Bo Yibo was een veteraan van de Lange Mars, de 8000 ki lometer lange tocht die de Chinese communistische troe pen redden van een absolute nederlaag tijdens de Chinese burgeroorlog. Onder Mao Zedong diende hij als minister van Financiën. Tijdens de Culturele Revolutie viel Bo ten prooi aan de zuiveringsoperaties en zat tien jaar vast, maar hij werd later gerehabiliteerd. ANP/AFP/RTR Klimaatonderzoek VS in de knel WASHINGTON - De Amerikaanse regering speelt gevaar lijk spel door onverantwoorde bezuinigingen op onderzoe ken vanuit de ruimte naar het Amerikaanse klimaat. De VS raken achterop in het goed voorspellen van orkanen, overstromingen en van structurele klimaatveranderingen. Dat heeft de Amerikaanse Nationale Academie voor de Wetenschappen gesteld in een rapport. Het instituut deed twee jaar onderzoek en stelde vast dat de bezuinigingen op het budget ingrijpend zijn. ANP Kerk wil voor sneeuw bidden MOSKOU - De Russisch-Orthodoxe Kerk overweegt in de diensten voor sneeuw te bidden. Dat hebben Russische kranten gemeld. Evenals in Nederland is het in Rusland ongebruikelijk warm. In de kerk, waarbij naar schatting 100 miljoen Russen zijn aangesloten, is al vaker voor re gen of voor goede weersomstandigheden tijdens de oogst gebeden. Vele gelovigen zien het gebrek aan sneeuw en de voortdurende warmte als straf van God, zei M. Doedko, woordvoerder van het patriarchaat in Moskou. ANP/EPD door Hans Gertsen BRUSSEL - Nederland mag de komende jaren 5 procent min der broeikasgas (koolstofdioxi de, oftewel CO.) uitstoten dan het kabinet had gewild. Dat heeft de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, gisteren besloten. Nederland had voorgesteld in de periode 2008-2012 een ma ximaal 90,4 miljoen ton CO, uit te stoten, maar volgens Euro pees Commissaris Dirnas (Mi lieu) is dat te veel en in strijd met de Kyoto-doelen tegen de opwarming van de aard'e. Die houden in dat er in de hele EU in 2020 minstens 8 procent min der broeikasgas moet worden uitgestoten dan in 1990 het ge val was. Dimas vindt dat Nederland tus sen 2008 en 2012 maximaal 85,8 miljoen ton CO, per jaar mag uit stoten. Dat is nog altijd ruim 5 miljoen ton meer dan de CO,-uit- stoot in 2005 (80,35 miljoen ton). De korting op de Nederlandse voorstellen komt niet onver wacht. Tien andere lidstaten moesten vorig jaar al gemiddeld 7 procent inleveren. Nederland komt er met een korting van ruim 5 procent redelijk vanaf. Buitenland Brussel zet ook het mes in Ne derlandse plannen om 12 pro cent van de reductie in CO,-uit- stoot in het buitenland te realise ren door bijvoorbeeld te investe ren in schonere energiecentrales in China. Dimas vindt dat Ne derland hooguit 10 procent van de CO,-besparmg in het buiten land mag behalen. De betrokken bewindslieden, minister Wijn (Economische Za ken) en staatssecretaris Van Geel (Milieu), zeiden gisteren te kunnen leven met de korting van 5 procent, mits duidelijk is dat Nederlandse bedrijven niet zwaarder worden aangepakt dan die in het buitenland. Voorstel Zij betreurden wel dat Brussel niet heeft ingestemd met een Ne derlands voorstel om kleinere in stallaties buiten het emissiehan delssysteem te houden. Daar door moet een hnndprdtal instal laties alsnog mee gaan doen met het systeem. Volgens de be windslieden levert dat nauwe lijks milieuwinst op, maar leidt het wel tot hogere administratie ve lasten voor de bedrijven. Ondernemersorganisatie VNO/ NCW is dan ook woest over het besluit van Brussel. „Bovendien is de korting niet nodig. Ook zonder ingreep van bovenaf zou den we de Kyoto-doelstelling ha len", aldus werkgevers voorman Wientjes. Greenpeace is blij met het be sluit, maar was tegelijkertijd te leurgesteld omdat Brussel niets onderneemt tegen de praktijk dat het grootste deel van de CO, -emissierechten gratis wordt uitgedeeld aan grote ver vuilers zoals klassieke energie centrales. Vervuilers worden daardoor bevoordeeld ten op zichte van schone bedrijven, al dus de milieuorganisatie. GPD Arme vissers verkochten na tsunami nieren CHENNAI - Arme Indiase vissers en hun familie die twee jaar geleden zijn ge troffen door de tsunami, hebben hun nieren ver kocht om in hun onder houd te kunnen voorzien. Volgens de politie in het zuiden van India zouden honderd mensen, vooral vrouwen, een nier hebben afgestaan. Dat leverde hen nog geen 1000 euro op. De politie vermoedt dat veel meer mensen via de il legale handel in donororga nen hebben bijverdiend en probeert alle donoren en be irokken ziekenhuizen te achterhalen. De vloedgol ven die op Tweede Kerst dag 2004 volgden op een zware zeebeving, spoelden complete vissersdorpen weg. Veel overlevenden moesten zich daarna in de binnenlanden vestigen en vissersschepen waren veel al onbruikbaar geworden. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5