Alles was reden genoeg voor slaag Tegenvallers bij Opec zijn een opsteker voor de automobilist PZC Beeldvorming van welzijn vee rammel In China zijn cijfers zelden wat ze lijken Crisiscentra ontvangen elk jaar 4500 slachtoffers te gast Federatie slaat alarm over gebrek aan opvangplekken voor mishandelde vrouwen Rusland transporteert meer olie via Oostzee 17 januari 1957 Jaarlijks worden 4500 mishandelde vrouwen en hun kinderen opgevangen in crisiscentra. Bij binnenkomst blijkt meer dan tachtig procent van de vrouwen sterk getraumatiseerd. Gemiddeld zijn ze zes jaar lang mishan deld door hun ex-partner. De mishandelin gen begonnen vaak 3,5 jaar na de start van de relatie. De reden voor de mishande ling zijn volgens de vrouwen vooral psychi sche problemen bij de man. alcohol- of drugsmisbruik en werkloosheid. Vaak zoeken vrouwen met kleine kinderen hun toevlucht tot de crisiscentra. De ge middelde leeftijd van de kinderen is zeven jaar oud. Het opleidingsniveau van zowel de wouwen als de daders is laag. Circa de helft is van allochtone afkomst. Gemid deld hebben de vrouwen tienduizend euro schuld bij aankomst. GPD woensdag 17 januari 2007 door Jos Ramekers De Tweede Kamerverkie zingen en de behande ling van de Landbouwbegro ting zorgden eind vorig jaar voor de nodige aandacht voor het welzijn van landbouwdie- ren. Of eigenlijk het vermeen de tekort daaraan. Kamerle den struikelden over elkaar naar de interruptiemicrofoon om toch maar vooral te tonen dat het welzijn van dieren niet louter het domein is van de Partij voor de Dieren. Het is kennelijk ook en misschien wel vooral electoraal interes sant. Maar zou het geschetste beeld de lading dekken? Zou het echt bar en boos gesteld zijn? Gelooft u dat? Afkeurens waardige incidenten op de veemarkt of op het internatio naal veetransport worden tot regel verklaard. De uitzonde ringen worden benut om het beeld te laten bepalen. De re guliere praktijk wordt terzij de geschoven. Zo ontstaat een karikatuur van de Nederland se situatie en daar heb ik moeite mee. Want meer nog' dan de wetge ving, waar de politiek zich op richt, is het in de kern de zelf standige wisselwerking tus sen consument en producent, tussen waag en aanbod in de markt die bepaalt hoe we pro duceren. En laten we wel zijn: de regel is dat Neder land koploper is op het ge bied van dierenwelzijn. Dat geldt niet alleen voor de wet telijke normen, maar ook voor extra regels die het be drijfsleven zich zelf voor schrijft. Het geldt vooral ook voor de handhaving en contro le. De overheid controleert haar wetten op dit punt een luttele paar honderd keer per jaar. Met de kwaliteitssyste men van het bedrijfsleven ech- ter worden duizend»,, nemers jaarlijks teoeo' licht gehouden en zonojj=i straft op grond van sj tuchtrecht. Het isuniL' wereld, een uitzondeiW positieve zin dus. Een koploperspositie sA verplichtingen. VandeEa j.r-U'UClL£i£l toren zich bewust, Gei$ ke stappen, niet alleenn, land, ook in Europa,^» len immers op twee Het Nederlandse veld ngj roep in onze politiektcj vullende regels, en da- doen alsof de EU niettó terwijl we tegelijk op, tweede, internationale' v voor ruim zestig procea2 afzet hebben. Beschaving Respect voor het diers, kwestie van' beschaving zonde dieren vormen ia I derland bovendien de voor een gezonde dieren rij. Maar een gezonde voering vindt de juistek alleen met bednjta misch realisme. Geen e dier is gebaat bij een dó slaande balans als de prod tie daardoor naar eldeisi dwijnt, waar het met hen zijn veelal minder is gestel Hard werkende onderne en hun gezinnen bekomni zich met vakmanschap hun dieren en zorgen v ons voedsel. Dat is rj, woordelijk werk. En niet te vergeten: hogei liteit tegen een redelijkep met alle waarborgen van-: rond de voedselveilip Men tracht een eerlijke men te verdienen fc maatschappelijke uitgs punten. De ene ondei wellicht meer dan de la want in veehoudend Na land is het echt niet os een vetpot, maar een ka tuur verdient men in val niet. GPD Jos Ramekers is voorzitte de Productschappen Vee,! en Eieren Jaarlijks ontvluchten duizenden mishandelde vrouwen hun part ner, vaak samen met hun kinde ren. Maar voor velen is er geen goede opvang. „Pas nadat ik geestelijke hulp kreeg, kon ik me van hem losmaken. door Jacqueline Steenwijk Elf jaar lang is de 38-jarige Anita geschopt en geslagen door haar toenmalige man. Een keer was ze zo in paniek dat ze over het balkon van drie hoog naar beneden sprong om aan hem te ontkomen. Terug in de woning vond ze haar driejarige zoontje badend in het bloed. Hij was bewusteloos geslagen. „Ik zag het al toen hij binnen kwam. Hij was dronken, onder invloed van drugs en wilde we ten waar ik die andere man had verstopt. Maar er was helemaal geen andere man in huis. Zo ging het telkens. Hij was zieke lijk jaloers. Alles was reden ge noeg om te slaan", vertelt ze na derhand. Niet lang na dit incident vlucht te Anita (niet haar echte naam) samen met haar drie kinderen, toen in de leeftijd van elf, vijf en drie jaar oud, definitief weg. Via familie en vrienden beland de ze na twee maanden in de op vang. Dat was zeven jaar gele den. Inmiddels is ze gescheiden en heeft ze weer een eigen leven. Maar haar echte naam wil ze nog steeds geheim houden. Anita had geluk. Ze kreeg een plek in de opvang. Geen geld „In Overijssel is het niet zo moei lijk om een woning te bemachti gen", zegt directeur Tineke Prins van de vrouwenopvang waar Anita werd opgevangen. Jaarlijks doen 950 vrouwen en hun kinderen een beroep op de ze instelling. Elk jaar kunn'en er slechts 150 terecht. „Meer plek is er niet", zegt Prins. „Er is geen geld voor. Voor de resterende 800 vrouwen en hun kinderen worden andere oplossingen gezocht, zoals een noodbed of zelfs een plek in de crisisopvang een volgende ver- blijfslocatie te zoeken. Maar dit lukt velen niet, door gebrek aan opvangplekken, omdat ze te zwaar getraumatiseerd zijn of simpelweg de taal niet goed ge noeg spreken. „De helft van de vrouwen in de opvangcentra is van allochtone afkomst. Velen van hen beheersen het Neder lands slecht. Ze hebben al moei te een busrit te maken. Laat staan dat ze een inkomen en een verblijfplaats kunnen regelen," Terug In uiterste nood kiezen die vrou wen dan alsnog voor een minder veilige oplossing. Bij vrienden, familie of toch weer terug naar die man. Tot het weer mis gaat en ze opnieuw in de crisisop vang belanden. Binnen een jaar keert een op de drie wouwen te rug in de crisisopvang. Daar ontbreekt het vaak ook aan de juiste psychische hulp, blijkt uit het onderzoek. „Het is de bekende vicieuze cirkel", be aamt woordvoerder Gortworst van de Federatie Opvang. „De instellingen zeggen vaak dat ze pas kunnen helpen wanneer de vrouw een stabiele thuissituatie heeft. Alleen dan kan een thera pie aanslaan. En een plek in een opvanghuis is geen stabiele ba sis." Bij de wouwenopvang' Overijs sel worden de vrouwen tegen woordig ook na vertrek uit de opvang begeleid. De instelling heeft een AWBZ-erkenning ge kregen, waardoor ze zelf meteen psychische hulp in kan schake len. Ook begint ze dit jaar met het begeleiden van wouwen die weer teruggaan naar him man. Maar uit de landelijke cijfers blijkt dat een jaar na het verla ten van de opvang nog steeds slechts zeventien procent van de vrouwen psychische hulp krijgt. De oorzaak hiervan is niet on derzocht. Maar dat die hulp cruciaal is, dat weet. de 38-jarige Anita als geen ander. „Zes keer heb ik hem teruggenomen in mijn le ven. Pas nadat ik geestelijke hulp had gekregen, kon ik zeg gen: dit nooit meer." GPD Anita werd elf jaar lang geschopt en geslagen door haar toenmalige man. foto Tom van Dijke/GPD gewone crisisopvang. Al erva ren de vrouwen dit laatste als zeer moeilijk, zegt Prins. „Daar zitten ook mannen, zwervers en verslaafden. Zeker met kinde ren willen ze daar liever niet zit ten. Maar het is dan even niet anders." Landelijk wagen per jaar zo'n 20.000 vrouwen om hulp. Hoe veel dubbeltellingen daar tus sen zitten is onbekend. Maar feit is dat slechts 4500 wouwen en kinderen per jaar kunnen worden opgevangen, aldus koe pelorganisatie Federatie Op vang. „Dit is een groot maat schappelijk probleem waar veel meer aandacht voor moet ko men", zegt woordvoerder Johan Gortworst. Maar zelfs diegenen die wel in de opvang terechtkomen, blij ven vaak verstoken van de hulp die ze nodig hebben, blijkt uit een onderzoek van het Trim bos-instituut in samenwerking met het UMC St. Radboud in Nijmegen. „Veel instellingen gaan uit van een zelfredzaam heid van de wouwen die er niet is. Hierdoor belanden ze vaak na de opvang opnieuw in onveili ge situaties", legt onderzoekster Judith Wolf uit. De wouwen die nen bijvoorbeeld zelf vanuit de Ondernemingen in China flo reren in een land dat al meer dan twintig jaar met gemid deld negen procent per jaar groeit. Maar buitenlandse analisten en banken zetten vraagtekens bij al die mooie cijfers. Ook de regering in Pe king onderkent inmiddels dat het geen accuraat beeld heeft van de economische gang van zaken. door Erwin Tuil Aan het begin van elk jaar weerklinkt een 'hosanna' in de regeringsgebouwen van de Chinese hoofdstad. Ook de afgelopen week, toen het Na tionaal Statistisch Bureau de eerste cijfers over 2005 pre senteerde. In dat jaar groeide de Chinese economie met liefst 10,5 procent. Een ro buuste groei, maar niet zorg wekkend hoog, werd opge lucht vastgesteld. Iedereen teweden: de centra le regering die niet al te hard op de rem hoeft te trappen én provinciale bestuurders die weten dat hun verdere politie ke carrière gewaarborgd is met zulke glanzende resulta ten. Maar buitenlandse analis ten en economen zetten steeds meer waagtekens bij al dat moois. Want elk jaar blijkt weer dat provinciale be stuurders de economische prestaties van hun regio roos kleuriger afschilderen dan ze in werkelijkheid zijn. Cao Yushu van de Nationale Ont- wikkelings- en Hervormings commissie geeft onomwonden toe dat dit fenomeen wijdver breid is. „Als vuistregel trekt de regering nu twee procent af van de gegevens uit de pro vincie," zegt hij. Onbetrouwbaar Maar ook dan kloppen de cij fers niet, menen economen van buitenlandse banken. Eén van hen, die liever niet met name genoemd wordt: „Niemand weet echt hoe de economie er voor staat. Chine se statistieken zijn notoir on betrouwbaar." De verschillen tussen de provinciale en lan delijke cijfers worden ieder jaar groter, constateerde ook voormalig directeur van het Nationaal Statistisch Bureau, Li Deshui, onlangs. Er wordt gegoocheld met defi nities over belangrijke varia belen zoals de industriële pro ductie. export, import en in vesteringen. Hoe de economi sche groei precies gemeten wordt, is onduidelijk Evenmin valt te achterhalen hoe groot bijvoorbeeld de ver wevenheid tussen Staat en on dernemingen is. Chinees on derzoek schatte vorig jaar de omvang van de grijze en zwar te economie op liefst 250 mil jard euro. Onbekend is wat dat betekent, voor de officiële economie, waar jaarlijks cir ca 1200 miljard dollar om gaat. Ook Chinese ondernemingen worden met argusogen beke ken. Doorgaans hebben de grotere bedrijven zo'n twee tot vier boekhoudingen. Eén officiële voor de staat, één voor het bedrijf, één voor bui tenlandse investeerders en - soms - een echte. Bouwbe drijf Koop, dat aan de wieg stond van de Nederlandse bouwfraude-affaire, kan er nog wat van leren. Uitwas Maar in China worden poten tiële buitenlandse partners al jaren voor onaangename ver rassingen geplaatst. Betrouwbare accountantskan toren zouden enige orde in de chaos kunnen scheppen, ware het niet dat dit beroep tot voor kort werd beschouwd als een verwerpelijke kapita listische uitwas. Toch schakelt China noodge dwongen over op de interna tionale regels voor accountan cy, die meer transparantie be loven in de boekhouding van bedrijven, óók als de overheid er een dikke vinger in de pap heeft. Want onbetrouwbaar cijfermateriaal knaagt steeds meer aan het internationaal aanzien van China. In bedrijven zullen accoun tants de strijd moeten aanbin den met ambitieuze bestuur ders die hun politieke ambi ties willen verzilveren. Als de rekenmeesters dat ge vecht winnen, zal de economi sche groei van China er plots een stuk minder robuust uit zien. GPD De olieprijzen zijn de laatste tijd flink gedaald, tot verdriet van de Opec-leiders. Loopt de luchtbel op de oliemarkt nu leeg en is het straks een feestje bij de benzinepomp door Thomas Olivier Rekensommetjes van De Ne- derlandsche Bank kunnen tot verbluffende inzichten lei den. In 2005 spoot de olieprijs omhoog met 45 procent. De stookkosten liepen op en de ben zine werd duurder. Totale scha de voor de consument: maar liefst 3 miljard euro verlies. Met de recordprijzen uit 2006 zal het beeld niet veel vrolijker zijn, al is die som nog niet ge maakt. Maar sinds de jaarwisseling vol trekt zich een kentering. De olie prijs is in de eerste vijftien da gen van het nieuwe jaar al met 15 procent gedaald. Voor de con sument komt de daling van de prijzen als geroepen. Maar als de prijsval in dit tempo doorzet, wordt het een slecht jaar voor de Opec, de club van expor teurs, die gewend zijn te zwem men in de olie-dollars. De Opec-leden staan inmiddels klaar om de olieproductie voor de derde keer te verlagen, in de hoop een einde te maken aan de dalende trend. November vorig jaar brachten zij de productie al terug met. 1,2 miljoen vaten. En per 1 februari gaat de productie nog eens een half miljoen vaten omlaag. Maar het is de vraag of de Opec wel in staat is om het tij te keren. Nóg een productiebeperking zal volgens olie-analisten waar schijnlijk weinig effect hebben. Het ontbreekt de Opec-leden na melijk aan discipline hun eigen afspraken na te leven: tot nu blijkt dat hun productie hooguit 750.000 vaten lager is. Boven dien hebben de Opec-leden maar veertig procent van de we reldproductie in handen. Er zijn meer redenen waarom de consument weinig te vrezen heeft. Vooral door de milde win ter in de Verenigde Staten is er minder vraag naar stookolie, waardoor in de VS de strategi sche olievoorraden flink zijn toe genomen. Die ruime voorraden drukken de olieprijs. Ook in an dere delen van de wereld zijn de temperaturen hoog voor de tijd van het jaar; in Nederland was het vorige week nog 13 graden celsius. Zakenbank Merrill Lynch spreekt van een 'syn chroon' warm jaar voor de we reld. In de dertig rijke landen die deel uitmaken van de Orga nisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (Oeso) zou de vraag naar olie daardoor in januari zeker 600.000 vaten per dag lager uit vallen dan in voorgaande jaren. Bij de Nederlandse pomp is het ook weer wat aangenamer tan ken. Nee, afrekenen is nog steeds geen feestje. Maar halverwege vorig jaar piekte de benzineprijs nog op 1,50 euro (in oude guldens: 3,31 gulden) voor een litertje Euro 95. Nu schommelt de prijs rond de 1,34 euro (2,95 gulden). Droezjba-pijplijn Toen Rusland de oliekraan vori ge week weer openzette en daar door het aanbod toenam, ging de olieprijs opnieuw wat om laag. De Russen sloten cle toe voer van olie richting Europa via de Droezjba-pijplijn eerder dit jaar deels af, omdat de Wit-Russen illegaal olie zouden aftappen. Op hun beurt waren de Wit-Russen boos over een ver dubbeling van de olieprijzen die het land aan Moskou moet beta len. En dan zijn er nog de speculan ten, handelaars die enkel geïnte resseerd zijn in winsten die te behalen zijn door te handelen in olie-contracten. Het is onduidelijk hoe groot hun rol is, maar op de oliemarkten overheerst de indruk dat de Rusland is van plan West-Eu ropa steeds meer over de Oostzee te voorzien van olie. Op die manier omzeilen de auto riteiten in Moskou het weerbar stige buurland Wit-Rusland, waarmee het begin januari een conflict had over olieleveran ties. Dat zegt de Russische on derminister van Economie, Andrej Sjaronov, in de editie van gisteren van de Duitse krant Berliner Zeitung. De Russische regering is 'inten sieve gesprekken' begonnen met Transneft, het staatsbedrijf dat de Droezjba-pijpleiding be heert, waardoor Rusland nu nog de meeste olie naar West-Euro pa stuurt. Door investeringen in de Oostzeehaven Primorsk kan Rusland in de toekomst de helft van de olie die nu nog via Wit-Rusland gaat met tankers vervoeren, aldus de bewinds man. Ruzie tussen Moskou en Minsk over energieprijzen leid de er onlangs toe dat enkele Eu ropese landen een paar dagen verstoken bleven van Russische olie. ANP TOSCANINI - In zijn woning in een voorstad van New York is dirigent Arturo Toscanini (89) bezweken aan een hartaan val. Toscanini wordt algemeen beschouwd als een van de grootste dirigenten in de mu ziekgeschiedenis. Hij wordt be graven in zijn geboorteland Ita lië, in het familiegraf te Mi laan. MUSEUM - De provincie Zee land trekt dit jaar nog geen geld uit voor het Museum van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. Volgens eerde re afspraken zouden Rijk, pro vincie en gemeente ieder tien duizend gulden bijdrage! zo'n museum. Maar dep» cie vindt de plannen te va rig om nu al geld te reser op de begroting. BOM - Een KLM-vM Londen naar Amsterdam gisteren een uur vertrag door een anonieme bas ding. De Ierse Repubi Beweging zou een boe boord hebben geplaatst!! op is het toestel doon door de politie. Ook debaj van alle passagiers is gas leerd. Er werd niets gered De vracht is voor ondaffl Londen achtergebleven. Bij de Nederlandse pomp is afrekenen nog steeds geen feestje. Maar de prijs schommelt nu rond de 1,34 euro terwijl deze halverwege vorig jaar nog kon oplopen tot 1,50 euro voor een liter Euro95. foto ANP prijsdalingen versterkt worden doordat zij olie de rug toe keren. Welke kant de olieprijs nu op gaat? Het is eigenlijk niet te zeggen. Maandag maakte de olieprijs weer een sprongetje omhoog. Hij kan onder de 50 dollar per vat duiken, maar als de Ameri kanen Iran binnenvallen, is meer dan 80 dollar per vat ook niet ondenkbaar, beweren ana listen. GPD Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: Edith Ramakers Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: 8uitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc-.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag vóór 15.01© gebeld, nog dezelfde dag nabaoij! zaterdag vóór 12 uur. E-mail lezersservlce@pzc.nl Fax:(076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving accepljR per maand: 21,50 n.vt I per kwartaal: 61,50 6W per jaar: 236.00 t 239.» Voor toezendl ng per post geldte toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand ito* einde van de betaalperiode-Uortat een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes vrijdag €1,30 zaterdag 1,85 Alle bedragen zi|n inclusief 69.6T< Bankrelaties: ABN AMRO 52.30.50011 Postbank 35.93.00 Alle advertentie-orders wordr,-?5 overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NVtw de Regelen voor het AdveitenS*- Overlijdensadvertenties: maandag t'm vrijdag: tijdens bo: zondag: van 16.00 tol 18 00 uu: Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (klelntja) Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel, (0113)315520 Fax, (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onrootuwi1 Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc. .nl/servicsW^ il BV is een onderdeel van het Wegener aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevanter ductcn van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgve' de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt zersservicc. Postbus 31.4460 AA Goes Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4