Commentator die T.r.a.s.h. is op zoek naar menselijkheid niet opnemen 23 woensdag 17 januari 2007 Boeykens larinetkwintet an Mozart iveelt nooit e Stichting Kamermuziek ^land moest even impro- 0 Aanvankelijk zou het M Kwartet samen met g»e Quirine Viersen van- |in de Burgerzaal in Mid- urg optreden. Het viertal lechter onlangs afzeggen. Vlaamse klarinettist Wal stens en het En Accord teartet is echter een waar- seen combinatie van ruime ris en jong talent. Het rtet bestaat in zijn huidige stelling sinds 2004 en [gevormd door (oud-)stu- i van het conservatorium j Haag. Het gezelschap vanavond Strijkkwartet nr. 2 van Haydn en het tisinjkkwartet van Bartók. g Boeykens, die volgend teventig wordt, heeft een Isnge als indrukwekkende ran dienst, in binnen- en oiand. Inmiddels heeft hij ^teruggenomen. „Ik geef id minder lessen aan het rvatorium dan vroeger, i wel een verlichting. Vier 0 de bühne vind ik veel izwaar dan vier uur les." den doet hij nog altijd met „Ik heb dan een iécoiffure dan twintig jaar la, maar de kwaliteit van spel is nog steeds optimaal. moet het altijd top zijn, 1 in Salzburg of in Mid- speel." met En Accord speelt hij bekende Klarinetkwin- iSI van Mozart. „Ik heb fhien al wel 500 of 1000 :d, maar het ver- looit," jjkkwartet kende hij voor iet. „Maar het zal een ge- zijn om samen te wer- zegt Boeykens. „Met goe- sici kun je in korte tijd el eigens maken. Daar is veel praten voor nodig." erkt, zeker bij zo'n klassie- i!s het klarinetkwintet van tl, dat zijn spel blijft rij pt de muziek steeds be- ïte spelen en meer respect igen voor hoe die man het reven heeft. Jonge colle- lebben wel eens de neiging s vijftig noten van zichzelf spelen. Dat vind ik ver- kkelijk. Het stuk is zo su- ,daar moet je met je han- tn afblijven." ikens hecht aan bezieling. proberen zo goed moge- rar te geven wat de compo- bedoelt. Dat is een kwestie ling en vooral niet koel Mozart was ook geen an." Rolf Bosboom t Boeykens en het En Accord, xl,tanavond m de Burgerzaal ïitad/wis in Middelburg. Aan- 15.00 uur. e rockgroep Tröcke- ner Kecks ging vijf jaar geleden uit el kaar en sindsdien werd er in Nederland van frontman Rick de Leeuw weinig verno men. In België groeide hij uit tot televisiepersoonlijkheid én maakte hij twee mu ziektheatervoorstellingen met pianist Jan Hautekiet. Met de voorstelling Het leven is nog nooit zo mooi geweest staat het duo de komende maanden ook in de Neder landse theaters, zoals vrijdag in Vlissingen. Rick de Leeuw is een Beken de Nederlander in Vlaande ren. Ginds bereikt hij via de VRT-televisie een miljoenenpu bliek als presentator en dichter. De gedichtenbundels en romans die hij de afgelopen jaren publi ceerde halen er de boeken- top-10. Ten noorden van Roosen daal bleef de 46-jarige Amster dammer de zanger met die kran tenpapier-stem die twee decen nia lang met de rockgroep Tröckener Kecks van popzaal naar jeugdhonk trok. Tot de Kecks er eind 2001 het bijltje bij neergooiden. De komende maan den is hij voor het eerst in vijf jaar weer uitgebreid op de Ne derlandse podia te zien. Geen rockconcerten ditmaal, maar in een theatertournee met pianist Jan Hautekiet. „Ik heb na het stoppen met de Kecks niet bewust afscheid van Nederland genomen. Maar het eerste serieuze aanbod dat ik kreeg was om in iedere uitzen ding van het VRT-programma De Laatste Show een gedicht te komen lezen. Van het één kwam het ander. Ik ben daar zelfs com- Rick de Leeuw is een bekende Nederlander in Vlaanderen. mentator geweest bij voetbal wedstrijden. Miljoenen mensen kennen mij in Vlaanderen van de televisie. Ik trad eens op tij dens een openluchtfestival in Brussel. Die presentator zei na afloop: 'Leuk dat een voetbal commentator ook liedjes zingt.' De meeste mensen die mij in Bel gië kennen hebben nog nooit van de Tröckener Kecks ge hoord." Tijdens zijn werk in Vlaanderen kwam De Leeuw een aantal ja ren geleden in aanraking met te levisiemaker en pianist Jan Hau tekiet. En dat klikte. De twee in spireerden elkaar en in 2004 en 2005 stond het duo zo'n hon derd keer op de Vlaamse - en een paar Nederlandse - theater podia met een naar henzelf ver noemde voorstelling waarin De Leeuw zingt, vertelt en voor leest. De succesvolle reeks kreeg afgelopen jaar'een vervolg met hetJiieuwe programma Het Le ven is nog nooit zo mooi ge weest, dat dit voorjaar ook uitge breid in ons land te zien is. Nee, geen tot theaterversie om gebouwde Tröckener Kecks-lied- jes, zegt de Amsterdammer. „Dat zou te gemakkelijk zijn." Wel nieuw geschreven repertoi re. En een keuze uit liedjes die hij de afgelopen jaren voor aller hande projecten in Vlaanderen heeft gemaakt. Zoals vertalin gen van Tom Waits, Leo Ferré en Lou Reed. „Van Reed doe ik Caroline says dat bij mij Caro- lien zegt wordt. Ik heb ooit eens voor een project in Leuven bijna het hele Berlin-album van Reed vertaald. Zoiets vind ik leuk om te doen. Het is iedere keer weel een uitdaging om van zo'n verta ling iets te maken dat werkt bij het publiek. Om te zien of het dezelfde zeggingskracht heeft als het origineel." De onderwerpen waarover hij zingt, zijn niet veel anders dan voorheen, zegt De Leeuw. „Goed beschouwd zijn er im- Foto Lex van Rossen/GPD mers maar een handvol zaken waar liedjes over geschreven worden. Waar je je in kunt on derscheiden is je verwoording van die thema's. Ik probeer het persoonlijke algemeen te ma ken. Mijn leven verschilt niet zo veel van dat van andere mensen. Maar ik denk wel dat ik de zaak steeds helderder ben gaan for muleren, de laatste jaren. Door wat ik in België heb gedaan, maar ook door mijn leesbeurten in Nederland na het verschijnen van mijn romans De laatste Held en ComebackDe ene keer voor een dozijn mensen in de bieb van Zoeterwoude. Dan weer voor een leeskring in Epe. Daar leer je echt ontzettend veel veel van." Peter Bruyn Rick de Leeuw en pianist Jan Haute kiet staan met de voorstelling 'Het: le ven is nog nooit zo mooi geweestvrij dag in het Arsenaaltheater van Vlis singen, 20.15 uur. De nieuwe dansvoorstelling van T.r.a.s.h. heeft als titel- To File For Chapter 11. Het is het laatste deel van een drieluik dat ook in Goes en Vlissingen is te zien. Zoals altijd bij dansgroep Tir.a.s.h. verwijst To File For Chapter 11 naar voorgaande voorstellingen. In dit geval naai de eerste twee choreografieën van een drieluik: Janusz ist ziveiseitig am Kopf en Pork-in-loop. „Toch is Chapter 11 wezenlijk anders", zegt choreografe Kris tel van Issum. „Ik heb veel meer gezocht naar harmonie en een heid. De muziek van Arthur van der Kuip en Jeroen Strijbos wordt vertolkt door sopraan Hannah Morrison en celliste Jacqueline Hamelinck. Het is heel bizar wat zo'n sopraan- stem doet. Zij bindt alles aan el kaar. Dat is eigenlijk ook pre cies wat ik wil: heel veel elemen ten met elkaar verbinden." Kristel van Issum merkt op dat de naam T.r.a.s.h (afval) ver wijst naar de wegwerpcultuur waarin wij leven. Tegengesteld daaraan is haar streven om met haar dansgroep zaken te recy clen. „Ik doe dat met mensen, maar ook met kleding. Ik vraag dansers terug voor nieuwe pro ducties. Maar ook kostuums ge bruik ik opnieuw. Het lichaam als sculptuur, het komt nogal eens voor in dans. Kristel van Issum wil daar een andere invulling aan geven. „In Chapter 11 vormt het decor een soort kruispunt. Daar ontmoe ten energie, instinct, dierlijk heid, butohclans en tai chi el kaar. In principe is een lichaam Het gezelschap T.R.A.S.H. uit Tilburg danst To file for Chapter 11 foto Eric C. Maas een lege vorm. Die kun je opvul len. Ik wil structuren vernieti gen om er andere voor in de plaats te laten komen. Decon structie wordt dan constructie. Zo krijg je een inwisselbaar lichaam met verwisselbare iden titeiten." In To File For Chapter 11 gaat Kristel van Issum op zoek naar menselijkheid, naar kleine per soonlijke verhalen. „Zoeken naar dichtbij, naar hier en nu. Ik probeer daarmee ook uit te leggen hoe bepaalde visies zijn doorgevoerd in het concept van T.r.a.s.h. Bijvoorbeeld hoe wij onszelf telkens opnieuw willen uitvinden." Met Chapter 11 wil Kristel van Issum zeker geen verhaal vertel len. „Het gaat over imperfectie van mensen en gebroken vor men", is alles wat ze kwijt wil over haar concept. „Krampach tigheid en extremen zijn duide lijk aanwezig. De contrasten zijn groter dan ooit." Rïnus van der Heijden To File For Chapter 11 van T.r.a.s.h. is morgen te zien in Podium 't Beest, Goes (aanvang 20.30 uur) en dinsdag 20 februari in het Arsenaaltheater te Vlissingen (aanvang 20.30 uur) 17 t/m 23 januari WOENSDAG Toneelstuk Theaterproductiehuis Zeelandia speelt Een Zeeuwse meid. Het stuk is geïnspireerd op de ruim vijftig brieven die Pietje Willemse, een dienstmeid uit Tholen, tussen 1861 en 1873 schreef aan haar vriendin Maatje Weijler. Tekst Nirav Chris- tophe, regie Marijke Beversluis. Met Mieke De Groote (Maat je) en Gonny Gakeer (Marga). Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur Kamermuziek Het En Accord Kwartet uit Den Haag en de Belgische klari nettist Walter Boeykens concerteren. Uitgevoerd wordt het Klarinetkwintet KV 581 van Mozart. Voor de pauze speelt het En Accord Strijkkwartet het strij- kwartet opus 33 nummer 2 van Haydn en het derde strijk kwartet van Béla Bartok. Burgerzaal stadhuis, Middelburg 20.00 uur DONDERDAG Cabaret Schudden presenteert Zout. Emiel de Jong en Noël van Santen maken fysiek, visueel ca baret. Fysiek omdat een lichaam meer talen spreekt dan een mond en omdat één dreun meer zegt dan tien woorden. Visueel om dat ze het nog steeds prachtig vinden met voor de hand lig gende voorwerpen nieuwe werelden te creëren. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Toneelstuk Theaterproductiehuis Zeelandia speelt Een Zeeuwse meid. Zie woensdag. Verenigingsgebouw De Zandput, Serooskerke (W), 20.00 Cabaret Gino Sancti presenteert Terminaal. Het Vlaamse duo Han Coucke en Frank Van Erum tast de grenzen van humor af met een voorstelling over liefde, drie hoeksverhouding en vriendschap. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Ballet Het balletgezelschap van de Staatsopera van Tatarstan danst Het zwanenmeer. De muziek van Tsaikovski en de choreografie van Petipa ver tellen het verhaal over de liefde van een jonge prins voor de (betoverde) zwanenkoningin. Door intriges van de zwarte zwaan wordt dit geluk wreed verstoord, maar uiteindelijk wordt het hervonden. De voorstelling is uitverkocht. Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Cabaret Jim Speelmans presenteert Komiek zonder meer. Het is zijn tweede programma. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Danstheater T.R.A.S.H. danst To File For Chapter 11. Het jonge danstheatergezelschap maakt voorstellingen die als energiek, shockerend, hardcore punkdans, maar ook als poëtisch en eigentijds bestempeld worden. De uitdrukking Chapter 11 verwijst naar de juridische procedure voor het verzoek tot surséance. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Toneel Toneelvereniging Sint Joseph brengt twee kluchten. Op het programma staan de twee-akter Commissaris Manus vertelt van B. Steijaards en'de eenakter Klunzige krakers en stoute buren, beide in regie van Geert Uytdewilligen. Hof van Holland, Oud-Vossemeer, 19.30 uur Cabaret Rob Urgert en Bastiaan Geleijnse presenteren een try-out van Spoedcursus humor. Rob Urgert heeft een deel van zijn jeugd in Yerseke ge woond, is wetenschapper, cabaretier, schrijver van Dit Was Het Nieuws en Koefnoen, columnist en presentator van het tv-programma Onder de Tram. Bastiaan Geleijnse is journalist en een van de bedenkers van de cartoon Fokke Sukke. De Zaete, Yerseke, 20.00 uur Toneelstuk Theaterproductiehuis Zeelandia speelt Een Zeeuwse meid. Zie woensdag. Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur Ballet Het balletgezelschap van de Staatsopera van Tatarstan danst Het zwanenmeer. Zie donderdag. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Eef Hurkens (glas graveren), Inge de Groot (schilde rijen) en Connie Vink (keramiek) uit Zierikzee zijn vaste exposanten van de Blik op Kunstroute die el ke derde zondag van de maand wordt gehouden in de expositieruimte 't Opstapje in het dorpshuis van Renesse. Vanaf februari wordt ook elke maand een extra kunstenaar uitgenodigd. Atelier Uit de Kunst loont sieraden van schelpen en zilver. Ook in Hotel De Zeeuwse Stromen zijn nieuwe kunstwerken te bekijken. Het ei en het zout is de eerste expositie van dit jaar in het Blikmuseum te Renesse. Mien in den Bosch - Haak uit Goes toont ganzeneieren met reliëf in de vorm van gezichten, babyhoofdjes en kanten mut sen. Angele Rijken uit Nieuw- en Sint Joostland be werkte struisvogeleieren met looddraad en maakte er doosjes van. In de eieren zijn vaak bijbelse tafere len te zien. Wieske de Ceunick - van Capelle uit Scharendijke maakte creaties van echte bloemen, maar ook combinaties van droog- en zijdebloemen. E. Kloostra - Maas uit Haamstede stelt een gedeelte van haar verzameling peper- en zoutstelletjes ter be schikking. Te bezichtigen van 21 januari t/m 9 april, di 10-12 uur, wo 14-17 uur, de zondagen 21 januari, 18 fe bruari en 18 maart, i.v.m. de Blik op Kunstroute van 13-17 uur. Pim Palsgraaf exposeert schilderijen van zondag 21 januari tot 18 februari in Galerie de Wit in Bergen °P Zoom. Openvrij 10- 21 uur, za 10-17 uuur zondagen 4 en 11 februari 13-17 uur. De vitrinekast in de bibliotheek Hulst is ingericht met parfumminiatuurtjes uit de verzameling van mevrouw Hamelink uit Terneuzen. Zij heeft in to- mal ongeveer 500 parfumflesjes in allerlei vormen. maand te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Feel the light is een installatie van Hisham Bharoo- cha in De Vleeshal te Middelburg, waarin schilde rijen van collega's en foto's zijn verwerkt. Tijdens de opening zaterdag 16-18 uur treedt hij op als een- mansband Soft Circle, waarbij hij drums en gitaar speelt en zingt. Maartje Korstanje toont sculpturen in De Kabinet ten van De Vleeshal in Middelburg. Zij verwerkte bruin golfkarton als papier-maché, maar ook PU-schuim. In één ruimte duikt een mythisch beest op uit golvend zand, elders hangt een insectachtig wezen met de grillige vormen van een boomstronk. De opening is ook zaterdag 20 januari 16-18 uur. Beide tentoonstellingen zijn te bezichtigen t/m 25 maart, di t/m zo 13-17 uur. Bob Bronshoff exposeert t/m 10 maart in De Druk- kery te Middelburg foto's van het boek Mijn beste vriend, dat hij maakte met journalist René Sommer. Willie Hufman uit Vlissingen toont negen tekenin gen en aquarellen in het restaurant van 't Gasthuis in Middelburg. Te zien t/m 28 februari. Fotograaf Remco van den Bosch presenteert cle re sultaten van zijn kunstmarathonproductie in kunst centrum Willem3 te Vlissingen. Centraal staan de modellen Olga Urashova en Ancilla Tilia en andere playmates. Te zien vanaf zondag 21 januari t/m 18 februari. Leden van Fotoclub De Draadontspanner te Oost Souburg exposeren eigen werk, uitgevoerd tijdens een door Gijs van Gent gegeven mentoraat. Tot en met vrijdag 23 februari te zien in de expositieruim te De Passage van Zorgcentrum Ter Reede te Vlis singen: ma t/m vrij 9-17 uur. Tijdfragmenten van de Wasschappelse zeedijk is een expositie vanaf vandaag tot en met 20 mei in het Polderhuis te Westkapelle. Tot 1 april wo t/m zo 11-17 uur, vanaf 1 april alle dagen 10-18 uur. Binnen-Buiten is een expositie met werk van cur sisten van de afdeling Beeldende Vorming en van le den van het Open Atelier Beeldende Vorming van Toonbeeld, tot eind maart te zien in het gebouw van Toonbeeld te Terneuzen. Naast werken in acryl, olieverf, pastel en aquarel zijn er ook ruimte lijke werken. Openingstijden: ma t/m vrij 10-17 uur. Tijdens de krokusvakantie (19 t/m 14 februari) is het gebouw gesloten. ROTTERDAM Kunsthal Rotterdam t/m 4 maart Dinosaurussen!. Betreden op eigen risi co; t/m 21 januari Peter van Straaten: Lust. t/m 28 januari Koningen van Congo. Fototentoonstelling van Sven Torfinn. t/m 11 februari Sieradiën, een noodzakelijke zotheid, werk van twaalf sieradenont- werpers. 20 januari t/m 28 mei: Kollywood Bill boards. Reclame-uitingen van Kollywood films uit India, beter bekend als de Tamil cinema. Maritiem Museum Rotterdam t/m 9 september De schat van Corpus Christi - VOC-kaarten boven water; t/m 4 maart Varen naar Mekka - de reis van je leven, t/m 4 februari.Ge sloopt! Eind 1997 voer de Amerikaanse fotograaf Claudio Cambon mee op een olietanker naar haar laatste reisbestemming: het strand van Bangladesh. Zwartwitfoto's schetsen de dood en wedergeboorte van dit schip. Daarnaast het vei'haal van de Neder landse scheepssloperijen vroeger en nu. Museum Boijmans Van Beuningen t/m 21 januari Rembrandts Passie. Het Nieuwe Tes tament in de Nederlandse prentkunst van de 16de en 17de eeuw. t/m 4 februari Erik van Lieshout, een staalkaart van zijn werk: video-installaties, schilde rijen en tekeningen, t/m 18 februari Willem Kalf, misschien wel de belangrijkste schilder van stille vens in de Gouden Eeuw. Museum Het Schielandshuis t/m 27 mei Achter gesloten deuren - Van keurslijf tot string. Lingerie en deuren in een spel van verhul ling en nieuwsgierigheid, t/m 31 december Een aan winst zo oud als Opoe Herfst, zondagse goed van de hoogbejaarde, t/m 31 december Stad van Rotter dammers! Museaal theater: objecten, blow-ups van foto's, film- en geluidsfragmenten. Natuurhistorisch Museum Rotterdam t/m 13 mei De Grote Huismus Tentoonstelling, t/m 4 maart Jean Bilquin. Schilderijen, t/m 31 decem ber Het Kabinet van dr A.B. van Deinse. Walvissen en zoölogische rariteiten, t/m 31 december Wereld- Natuur. Biodiversiteit op land, in zee en in de lucht. Permanent, t/m 31 december Ramon. Het skelet van een Rotterdamse olifant. Wereldmuseum Rotterdam t/m 28 januari: Urban Arts: Rotterdam in Kleur, graffitiwall van 60 m2; t/m 28 januari Focus Marok ko, met voorwerpen uit Marokko. Witte de With, center for contemporary art t/m 11 februari Brian Jungen. De Canadees baart opzien met zijn sculpturen en installaties van de consumentenmaatschappij, zoals zijn grote walvis skeletten van tuinstoelen. ANTWERPEN Middelheimmuseum: tot 30 januari Art en Marge/Heidi De Bruyne en beeldhouwer Alik Cava- liere. MUHKA: tot 11 februari Collectiepresentatie XVII-en double en Jasper Van den Brink Tunnel Vision; tot 25 februari The Projection Project. Museum Vleeshuis: tot maart Dansant: 600 jaar mu ziek en dans in Antwerpen.Klank van de stad MOMU: tot 2 april Etnische Kostuum Studenten Modeacademie; tot 17 juni De Momu-Collectie - Se lectie II. GENT S.M.A.K.: tot 21 januari Film-Agnes Varda - retro spectieve; tot 11'februari Tellervo Kalleinen Mi- ka Taanila met Lost Found; videokunst en docu mentaire. Zebrastraat-kunstplatform: tot 18 februari Wonder- land-Fluxus en het spel Stef Van Bellingen. Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 18 maart Weten schapstoneel: project mens. Design Museum Gent: tot 9 april Ajour - Juweel in beeld Marimekko - stoffen, mode, architectuur Dark, Don't we all love the Dark - 32 verlichtings objecten en Louis, Philippe en Marcel, Meesters in zilver. BRUGGE Hospitaalmuseum O.L.V.-ter-Potterie: tot 4 februa ri Blindekens onder vier ogen: fotografie van Char lotte Lybeer en Jan Darthet overprocessie van O.L.V. van Blindekens. Bruggemuseum - Gruuthuse: tot 4 februari Geloof en Geluk: de Middeleeuwse pin/laat je (n)iets op je mouw spelden: Sieraad en devotie in Middeleeuws Vlaanderen. Museum voor Volkskunde: tot 25 februari Engelen hebben vleugels: Engelen in de volkscultuur. Arentshuis: tot 25 februari Rond en om Rembrandt - Hollandse prenten uit de Gouden Eeuw. Forum+ 'Zand: tot 25 maart Detlef Beer, schilde rijen, sculpturen, tekeningen. Diamantmuseum: tot 29 maart Droomdiamanten. Concertgebouw Atrium: tot 25 mei In de naam van Mozart zestien portretten van musici, met een te rugblik op Mozart06, van Malou Swinnen. KNOKKE Scharpoord: tot 29 januari Jan Demey- Scharpoord- galerij; tot 4 februari Inspiratie zonder grenzen Culcita - SEAS en tot 24 februari Erkan Köksal - En attendant - kortfilm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 49