ferneuzen wil meer agenten hilippine vreest voor verpaupering in centrum Gewelddadige film met een bijbelse boodschap onink lobbyt in Den Haag leidooi voor collectief energiecontract Tot volgend jaar Ex-wethouder Tholen veroordeeld tot boete W PZC ^6:0113-315649 gSSSaL SSSw'Sand: 0113-315520; fiSen;0113-315570; jtfni .rfocAn 2007 gffiBS»» oensdag 17 januari wuRsné van Stee jBNEUZEN - De personeels- ttlling van de politie in Ter pen baart de gemeente zor- iMede gelet op de overlast jfoigstoeristen uit met name inkrijk en België in de Schel- ilad veroorzaken, zou uitbrei dende politiecapaciteit vol- e burgemeester J. Lonink ■praktijk wijst uit dat de in- jomvan nieuwe agenten het rtrek van oudere en ervaren Ben onvoldoende onder- Dit komt vooral doordat nieuwkomers vaak nog hun biding moeten voltooien; als o!j> daarvan zijn ze door giet volledig beschikbaar, daardoor is er regelmatig pijn en moeite een minima le bezetting te realiseren. Bij de bespreking van het politie werkplan 2007 verklaarde Lo nink in de raadscommissie be stuur en middelen dat hij in Den Haag inmiddels al geruime tijd aandringt op extra capaciteit voor het Temeuzense politie korps. En net als de commissieleden vindt de burgemeester dit geen overbodige luxe. Desondanks is Lonink niet al te negatief, want de verkeerspolitie verricht in de gemeente Temeuzen bovenmati ge inspanningen ten opzichte van de overige Zeeuwse regio's. „Bovendien zijn er extra recher cheurs aan het werk in het ka der van de actie Houdgreep. Die houden zich vooral bezig met de bestrijding van overlast die sa menhangt met harddrugs", al dus Lonink. De burgemeester heeft er nog geen zicht op of zijn verzoek in Den Haag wordt gehonoreerd. Mogelijk komt er ook extra hulp van de marechaussee, omdat de Zeeuws-Vlaamse politiechef J. Dalebout hiertoe een verzoek heeft ingediend. Boa's De mogelijkheid om eventueel extra buitengewone opsporings ambtenaren (boa's) in te zetten, wijst Lonink niet af. Nadeel hiervan is dat de kosten dan vol ledig voor rekening van de ge meente komen. Bovendien heb ben boa's minder bevoegdheden dan de politie. Wekelijks bezoeken zo'n twintig duizend drugstoeristen de beide koffieshops in de binnenstad Dat gaat gepaard met veel over last. if Wout Bareman MTAART - De drie Zeeuws- se gemeenten moeten col- ftve contracten afsluiten (Delta of andere energieleve- dtrs. lie manier kunnen fikse kor- B worden bedongen en is individuele consument be- jjj van een ingewikkelde utocht naar de goedkoopste fancier. Activist L. Brusse- üiiit Kuitaart spoort de ge- ifeturen van Terneuzen, Sluis en Hulst in een brief aan, snel werk te maken van die ener giecontracten. Want, stelt hij be zorgd vast, „de prijzen blijven stijgen en door de liberalisering van de energiemarkt worden de consumenten bedolven onder een diversiteit aan aanbiedinT gen, die voor de gemiddelde bur ger niet te doorgronden zijn." Onder het motto 'eerst de mens, dan de winst' breekt Brusse- laers in de brief ook een lans voor soortgelijke gemeenschap pelijke initiatieven op het ge bied van de gezondheidszorg, het openbaar vervoer en onder wijs. Wat de ziektekostenverzekering betreft, is weliswaar een aarze-, lend begin gemaakt.met een col lectief aanbod'via de gemeen ten, maar Brusselaers vindt dat nog te beperkt. Hij waarschuwt dat de privatiseringsgolf op het gebied van de basisvoorzienin gen mooi klinkt, maar zeker niet altijd automatisch leidt tot prijsverlagingen. Het is volgens hem vaak 'een wassen neus'. Sven van Leeuwen, Michel Buying en Florian Simons (vlnr) hebben vijf jaar gewerkt aan hun film De wraak van Draak foto Wim Kooyman rEugène Verstraeten niPPINE - In Philippine is tondere aandacht nodig voor behouden van de karakteris- t bebouwing in het centrum. gebouwen dreigen hier en te verpauperen. Het tegen- (Advertentie) gaan van de verpaupering is een van de aandachtspunten in het nieuwe bestemmingsplan Kom Philippine, dat gisteren door de gemeente Temeuzen werd gepre senteerd. Het gaat nog om een vooront werp bestemmingsplan, waarop allerlei op- en aanmerkingen kunnen worden gemaakt. Die in spraakreacties worden meegeno men bij de opstelling van het de finitieve bestemmingsplan. Het nieuwe bestemmingsplan omvat d"fe gehele bebouwde kom van Philippine en enkele aan grenzende agrarische gronden en regelt het ruimtelijk beleid voor de komende tien jaar. Op dit moment zijn op de kern Phi lippine wel zes verschillende be stemmingsplannen van toepas sing. Die zijn nu samengebracht in het nieuwe plan. Voor Philippine blijft het beleid zoals dat is vastgelegd in de ge meentelijke Woonvisie van kracht. Dat betekent dat het uit gangspunt is de bouw van 30 nieuwe woningen tot en met 2009. De detailhandel in het dorp is door Wilma Valk met name te vinden in de Gent se Breedstraat en op het plein aan de Waterpoortstraat. Vol gens de toelichting bij het be stemmingsplan is het winkelaan bod redelijk in verhouding tot de omvang van het dorp, maar het staat wel onder di-uk. „Het kunnen behouden van voorzie ningen, detailhandel, kantoren en horeca voor de kern is voor de leefbaarheid belangrijk", zo wordt gesteld. „Hiertoe is meer fexibiliteit wenselijk." In het plan is ook al rekening ge houden met de mogelijke ver dwijning van de thuiszorg en de Rabobank. Op die locaties kun nen dan woningen komen. Gisteravond was er in Philippi ne een informatiebijeenkomst over het nieuwe bestemmings plan. Het voorontwerp bestem mingsplan ligt ook nog tot en met 26 februari ter inzage bij de gemeente. In die periode kun nen schriftelijke inspraakreac ties worden ingediend. Dat kan ook digitaal via de website www.terneuzen.nl. Tevens kan ook daar het bestemmingsplan ingezien worden. door Joeri Wisse TERNEUZEN - Vijf jaar werk en meer dan tienduizend euro staken drie Zeeuws-Vlamingen in de speelfim De Wraak van Draak. Sven van Leeuwen (mon tage, techniek), Michel Buying (special effects) en Florian Si mons (regie, script) zijn maar wat trots op him film 'van de on derste plank', die woensdag 15 februari in première gaat. Het drietal wil met de film de kijker kennis laten maken met het christelijk geloof. De eerste scène, een gevecht om de drakenschedel met mysterieu ze krachten, speelt zich af in de middeleeuwen. Als bijna vijf honderd jaar later zes jongens op vakantie gaan naar Bastog- ne, in de Belgische Ardennen, vinden ze de schedel. Door erover te wrijven, komt Bohrok Draak tot leven, die wraak wil nemen op het onrecht dat hem vijfhonderd jaar gele den is aangedaan. De drie Zeeuws-Vlamingen heb ben flink wat risico's genomen om de film te voorzien van spe cial effects. Glunderend vertelt Michel over de recepten die hij op internet heeft gevonden om bommen te maken van onder meer benzine en pvc-buizen. De zwager van Michel was zo gek om in een auto te stappen en deze vijf keer over de kop te laten gaan. „Toen hij eindelijk stillag, vreesden we het ergste. Gelukkig had hij alleen wat bloederige krassen op zijn ge zicht, omdat de voorruit stuk was gegaan." Zondagmorgen De meeste stunts zijn opgeno men op het oude veerplein van Perkpolder. Florian: „Bijna alle stunts zijn zondagmorgen vroeg opgenomen, omdat niet alles le gaal was. We hadden bijvoor beeld vier sloopauto's gekocht om mee te stunten, maar het is verboden om daarmee over de weg te rijden."De filmploeg kwam er goed vanaf, toen de po litie op een zondagmorgen pols hoogte kwam nemen in Perkpol der. „Gelukkig stonden de wa gens toen stil, zodat we niet strafbaar waren", zegt Fabian. De heren hebben het geluk ech ter niet altijd aan hun kant ge had. Zo betrapte de politie hen terwijl ze een uitgebrande cara van bij een windmolen in de pol der wilden parkeren. Michel: „Ze vonden dat wij illegaal af val hadden gedumpt, maar we waren van plan om die caravan een dag later op te pikken." Michel en Fabian hebben een dag in de cel doorgebracht en kwamen er vanaf met boetes van 720 en 600 euro. Van de eerste 'grote productie' hebben ze veel geleerd. Zo is het trio dolblij met de inzet van col lega's, vrienden en familie, maar de samenwerking verliep niet altijd vlekkeloos. Michiel: „Als je op zondagmorgen wil fil men, maar je cameraman heeft geen zin meer omdat hij de nacht ervoor heeft doorgezakt, heb je een probleem." IJZENDIJKE - „Ga maar naar huis! Praten doe ik toch niet!" riep August Groosman gister middag strijdlustig vanuit zijn stoel, met tussen zijn vingers de onvermijdelijke sigaret. Groosman vierde gisteren zijn 103e verjaardag in verzorgings huis Emmaus in IJzendijke. „Praten met kranten doe ik niet meer. Jullie schrijven toch al leen maar leugens", was zijn commentaar. Hij doelde op een artikel van 25 december 2005 over zijn laatste escapades met een brommobiel. Groosman ver oorzaakte in oktober 2005 een ongeluk nabij Breskens en klap te twee maanden later tegen een paaltje in zijn woonplaats. Het gewraakte artikel prijkt op het behang. „Alleen maar onwaarhe den in dat stukje." Hij wilde wel even op de foto voor de pers. En er volgde toch nog een afspraak voor een inter view: „Kom volgend jaar maar terug. Dan praten we wel." Dus, tot 16 januari 2008, en, ge feliciteerd! foto Wim Kooyman Acteurs Ook was het lastig om alle ac teurs steeds op te trommelen. Michel: „We hebben zelfs week ends met vier in plaats van zes acteurs gedraaid. En tussen som mige scènes zit meer dan een jaar verschil." Fabian: „Maar als het goed is, is dat niet te zien aan het eindresultaat." Scenarioschrijver Fabian heeft zich voor de Wraak van Draak laten inspireren door het Oude Testament. „Ik heb vooral veel ideeën opgedaan uit het boek Richteren, waarin onder meer de geschiedenis van Samson wordt beschreven." De evangelische boodschap druipt echter niet twee uur en een kwartier lang van het scherm af, volgens Michel. „Er wordt wel veel grof geweld en grove taal gebruikt in de film." Wie benieuwd is naar het resul taat, kan 15 febiuari om 19.30 uur terecht in het Scheldethea- ter in Temeuzen. Kaartjes zijn te verkrijgen via de website: www.bsfilms.com. Ojaar Johan, 50% korting WAB17, donderdag 18 '^19 januari trakteert op 50% korting, 'cöegenheid van zijn vijftigste ^nlag, geldig 0p het volledige """■"ÊSaanbod. Zelf weet hij niets, maar hij komt er «tteralsu komt profiteren... "«citeren, •"■interieur-paauwe.nl S^Zmnemaire WH0B18 Van der Klooster klaar voor X Games Wegenvignet op bordje Den Haag HULST - De statenfractie Algemeen Belang ziet niets in de extra forse tolheffing voor het scheepvaartverkeer over de Westerschelde naar Antwerpen en Gent. Die sug gestie deed de partij Progressief Pluist het afgelopen week einde om in het geweer te komen tegen de invoering van het omstreden vignet voor de Belgische autowegen. In een reactie stelt Algemeen Belang dat dat geen goed plan is. „We moeten niet ons beklag doen in België, maar in Den Haag. Laten wij als Nederlanders er maar eens voor zor gen dat de peperdure Westerscheldetunnel tolvrij wordt", schrijft Algemeen Belang. De partij vraagt Progressief Hulst het voorstel tot tegenmaatregelen in te trekken. Actie tunnelcomité uitgebreid TERNEUZEN - Het comité Tunneltolvrij.nl gaat de hand tekeningenactie voor een tolvrije Westerscheldetunnel in tensiever voeren. Aanleiding is de laatste tariefsverho ging voor de tunnel en de commotie rond de invoering van het Belgische wegenvignet. De handtekeningen wil het actiecomité aanbieden aan het toekomstige kabinet. Op de website www.tunneltolvrij staat een handtekenin genlijst die mensen kunnen downloaden. Als de lijst vol is kan ze ingeleverd worden bij één van de 23 inleverpunten in Zeeuws-Vlaanderen. Lastenverlichting voor gemeenten MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel voor Zee land wil samen met de werkvex-sorganisaties de admini stratieve rompslomp en onzinnige regels bij de Zeeuwse gemeenten terugdringen. Met de kring van gemeentesecre tarissen is gesproken over een project. In West-Brabant is zoiets al met succes uitgevoerd en de kamer wil dat ook in Zeeland aanpakken. Daai*voor wordt een speciaal bureau ingeschakeld. De kosten per gemeente bedragen ongeveer 12.500 euro, waarvoor 35 vergunningen doorgelicht wor den. Het moet tot een afname van de administratieve las ten met 25 procent zorgen. De provincie wil de^e lasten verlichting steunen met 2000 euro per gemeente. Nog geen helderheid wijk Steen SINT-JANSTEEN - De financiële haalbaarheid van de bouw van een nieuwe woonwijk tussen de Hemelstraat en Aïda in Sint-Jansteen is nog altijd niel duidelijk. Wethou der P. Weemaes van de gemeente Hulst stelde anderhalve week geleden op zeer korte termijn een definitief 'ja' of 'nee' tegen het plan van projectontwikkelaar Panagro te zeggen, maar dat bleek wat te optimistisch gedacht. „Er is nog geen overeenstemming tussen de eigenaren van de grond en de projectontwikkelaar. Ik hoop binnen een paar weken meer te weten", aldus Weemaes. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Voormalig wethouder F. Tollenaar van Bor- sele is gistermiddag door de poli tierechter in Middelburg voor het rijden onder invloed veroor deeld tot een geldboete van 550 euro en zes maanden voorwaar delijke rijontzegging met een proeftijd van twee jaar. Tollenaar reed na een bezoek aan een restaurant in 's-Heeren- hoek in de nacht van vrijdag 13 op zaterdag 14 oktober naai zij n huis in Nieuwdorp. Hij raakte met zijn auto een paaltje bij het verlaten van een parkeer plaats. Een omstander meldde dit bij de politie die Tollenaar thuis aantrof. Een blaastest wees uit dat hij bijna drie keer de toegestane hoeveelheid alco hol had genuttigd. Tollenaar meldde het voorval hetzelfde weëkeinde aan de andere leden van het college van B en W en de fractievoorzitters in de Bor- selse gemeenteraad. De week er op, woensdag 18 oktober, trad hij uit eigen beweging af. Gisteren moest Tollenaar zich verantwoorden voor de recht bank. Officier van justitie J. Zondervan eiste 650 euro boe te en zes maanden onvoorwaai-- delijke rijontzegging. Politie rechter Janssens-van Kampen - die bij aanvang van de zitting liet blijken niet te weten dat Tol lenaar wethouder was geweest - vond de eis te ver gaan, omdat Tollenaar een blanco strafblad had en voor de eerste keer was betrapt op rijden onder invloed. Tollenaar (51) die ruim acht jaar wethouder was in Borsele, krijgt wachtgeld. Plan voor betere bushaltes in regio MIDDELBURG - Het stads- en streekvervoer in Zeeland moet beter toegankelijk worden. Daarvoor is in elk geval een goed netwerk van bushaltes (op de juiste plaatsen, goed bereik baar) gewenst. De provincie heeft hiervoor een Halteplan gemaakt. De kosten belopen ongeveer 6,3 miljoen eu ro. Van het Rijk is voor de eerste stappen een bijdrage van 1,9 mil joen euro te verwachten. Het gros moeten de wegbeheerders betalen. Ander onderdeel is het beter toegankelijk maken (mak kelijke in- en uitstap) van de bussen. Daarvoor zorgen uiter lijk 2010 de vervoerders. Advertentie Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve Serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. 'I Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231.1 zeeuwse almanak Winteravond Een winteravond, ergens op de Bevelanden. Buiten heerst het duister, binnen dampt de boerenkool op tafel. Julius, met vijf jaar levenser varing. beziet met lede ogen- het tafereel. „Ik heb het zo warm", zegt hij, onverhoeds. „Ik denk dat ik even in de schaduw ga zitten. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41