kan leiden ot schadevergoeding op gedragscode krijgsmacht PZC Kritiek Bos: PvdA-leider hoort in Kamer Engel van 't Meer begraven Prins Jaime uitgeroepen tot jonge wereldleider isse fietslamp kleding mag Vechter in Heerlen stelt werkgever aansprakelijk Ouders kijken mee in de klas via webcam Vervroegde vrijlating gevangenen alleen na echt goed gedrag GPD|RS|170107 De vijf geboden: 1 Ik maak deel uit van een professionele organisatie. (0i Ik ben lid van een team met een gemeenschappelijke taak. Ik ben mij bewust van mijn verantwoordlijkheid. Ik behandel iedereen met respect. Ik zorg voor een veilige werkomgeving. DEN HAAG - Ouders van leerlingen van twee scholen in Den Haag konden gisteren een oogje in het zeil houden. Via een webcam in de klas konden zij zien hoe het in de klas er aan toegaat. De basisscholen Onze Wereld en 't Startpunt willen zo het huidi ge onderwijs tonen, waarbij toepassing van nieuwe media een steeds belangrijker rol speelt. De actie is onderdeel van de campagne Meekijken in het onderwijs van uw kind, die Kennisnet eind vorig jaar is begonnen. De campagne vestigt de aandacht op de nieuwe ouderssite van Kennisnet: www.ouders.kennisnet.nl. De site biedt informa tie over scholen en schoolgaande kinderen. foto David van Dam/GPD had ge.lijf< -je ku/vr met hëm uch DEN BOSCH - Het babylijkje dat anderhalve week geleden werd gevonden bij het Engeler- meer in Den Bosch, is gisteren begraven. Dat gebeurde op be graafplaats Groenendaal in Den Bosch. Burgemeester T. Rom- bouts gaf het meisje tijdens de sobere plechtigheid haar naam: Engel van 't Meer. Wie de moe der van het kind is, is nog steeds onduidelijk. De politie heeft een compositietekening gemaakt van een vrouw die bij de vind plaats is gezien. Het zou gaan om een blanke, blonde vrouw tussen de 30 en 40 jaar. Zij zou in de nabijgelegen woonwijk Kruiskamp gezien zijn met een witte tas en een vuilniszak. De politie denkt dat het voldragen kind hooguit enkele dagen heeft geleefd, omdat de navelstreng nog aan het lichaampje zat. fntn rinlnh Pantriin/AMP door Hans Jacobs DAVOS - Prins Jaime is door het Wereld Economisch Forum (WEF) gisteren uitgeroepen tot 'jonge wereldleider'. Twee jaar geleden viel die eer ook al toe aan zijn neef prins Wil- lem-Alexander en aan prinses Mabel. Jaime (34) werkt in Brussel op het kantoor van eurocommissa ris Kroes. Voor die tijd was hij als diplomaat onder meer werk zaam in Irak en Afghanistan. Jaime, zoon van prinses Irene en tweelingbroer van Margarita, is niet de enige 'royal' die dit jaar door het Forum is verkozen uit vierduizend kandidaten. Ook de Belgische prinses Mathilde, echt genote van troonopvolger Filip, en de Japanse prinses Kiko zijn volgens de selectiecommissie on der voorzitterschap van de Jor daanse koningin veelbelovende wereldleiders. Eerder waren ook de troonopvol gers van Noorwegen, Denemar ken en Zweden gekozen. In to taal zijn dit jaar 250 'jonge lei ders' (de leeftijdsgrens is veertig jaar) genomineerd. De afgelopen twee jaar stonden al 416 zakenlieden, prinsen en prinsessen, politici, journalisten en entrepeneurs op de lijst. „Het is cle bedoeling dat dit part nerschap van jonge leiders de komende vijf jaar een deel van zijn energie en kennis inzet voor de toekomst van de mensheid", zo legde WEF-stichter en presi dent K. Schwab gisteren uit. GPD S illem wint (spotprijs 2006 pAAG - Tekenaar Willem rd Holtrop) is de winnaar Ie Inktspotprijs 2006, de voor de beste politieke rent. Hij kreeg de prijs gis- m overhandigd in het Pers- n Nieuwspoort in Den Irop kreeg de prijs voor een IP/DeTijd op 28 juli gepubli- ile spotprent over de bouw i de afscheidingsmuur door (lop de Westelijke Jordaan- r.Op de tekening is vanuit vogelvluchtperspectief te hoe twee mensen op een prikkeldraad omgeven ter- ttspreken: 'Ziezo. Veilige Be voor Israël!'. 'Het herin- Bergens aan.' ANP i HAAG - Fietsers mogen tenkort een los fietslampje hun kleding bevestigen, zo- zij in het donker zichtbaar Hel ministerie van Verkeer (overleg met politie en justi- dat toe le staan. l r fietsverlichting bestaat vee! onduidelijkheid. De ver- tisg mag afneembaar zijn. r moet op het moment dat kis in het donker wordt ge kt aan de fiets bevestigd ■Fietsers die de (knipperen- lampjes op hun kleding dra- zitten dan fout en kunnen boete krijgen van 30 euro. schillende politiekorpsen [eren fietsers te bekeuren een los lampje op hun kle- oof tas dragen. De politie is langblij dat fietsers een lamp- weren in het donker. Vooral slieren vinden het cool om een knipperend lampje de fopte gaan. onderzoek van de Advies- siVerkeer en Vervoer blijkt bet aantal jongeren dat fiets- Khting heeft, achterblijft èevolwassenen. GPD door Remko Tanis DEN HAAG - Alle militairen en burgers bij defensie moeten zich houden aan vijf geboden. De le gertop presenteert de nieuwe ge dragscode vandaag in een brief aan het personeel. De militaire vakbonden hebben scherpe kri tiek. Zij bestempelen de code als 'niets nieuws' en 'niet het middel om ongewenst gedrag te lijf te gaan'. De rijf hoofdpunten uit cle ge dragscode moeten het defensie personeel er bewust van maken dat zij 24 uur per dag, zeven da gen per week in dienst zijn van de krijgsmacht. Dat betekent dat zij ook in hun vrije tijd als militair kunnen worden aange sproken op ongewenst gedrag. De code eist daarom dat defen siepersoneel het alcoholgebruik in de vrije tijd matigt. Ook moe ten de manschappen zich te allen tijde onthouden van ge drag dat het belang van defen sie kan schaden. „Je kunt je als militair tijdens een weekend stappen niet gedra gen als de gemiddelde bouwvak ker. De samenleving heeft hoge re verwachtingen van militai ren", zegt W. van den Burg, voorzitter van defensievakbond AFMP. „Alleen, zulk gedrag is niet in regels te vatten. Dat moet al tussen de oren zitten van iedereen die bij defensie in dienst komt." Tijdens oefeningen en missies bestond al een verbod op alco hol, terwijl drugsgebruik ook in de vrije tijd van militairen niet is toegestaan. De nieuwe ge dragscode is een aanbeveling van de commissie-Staal, die vo rig jaar onderzocht waarom on- ten, maar of dit tot gedragsver andering leidt. Hoe'houd je toe zicht op het naleven van de re gels? Daar staat niets over in. Kleian: „De code wil netjes ge drag, normen en waarden. Pri ma. Balkenende had het kunnen schrijven. Maar dit stond alle maal al in cle gedragscode uit 1995. Je kunt een nieuw A4'tje verspreiden met regels, fantas tisch hoor, maar dat verdwijnt in een la. Over de andere aanbe velingen van Staal, beter sociaal leiderschap binnen de krijgs macht en een andere organisatie van vertrouwenspersonen, daar hoor ik nog steeds niets over." Defensie benadrukt dat de ge dragscode een onderdeel is van een groter pakket aan maatrege len in de strijd tegen ongewenst gedrag. Er wordt gewerkt aan de invoering van aclem- en urine tests om te controleren op drank- en drugsgebruik. De komende twee maanden wor den de nieuwe gedragsregels met het defensiepersoneel be sproken. GPD nomen, waarbij mensen lijden aan een ernstige burn-oul. Het bureau neemt uitsluitend ge vallen in behandeling, waarbij er sprake lijkt van aantoonbare tekortkomingen van cle werkge ver, stelt Warning. „Wij moeten vaak mensen teleurstellen. De werkgevers stellen ter verdedi ging doorgaans dat er privé-re- denen ten grondslag liggen aan een burn-out. Dat is inderdaad ook vaak mede het geval. Bij het uitzoeken van een burn-outge- val wordt ook het medische dos sier doorgespit, en dan komen er ook wel eens trauma's uit het verleden naar boven, waarvoor een werkgever niet aansprake lijk kan worden gesteld." Volgens Warning nemen werkge vers burn-outklachten tegen woordig veel serieuzer dan vroe ger. „Zij bagatelliseren de pro blemen veel minder snel." Het zou de eerste keer zijn in Ne derland dat de rechter een uit spraak doet in het voordeel van een werknemer die zijn baas aansprakelijk heeft gesteld voor zijn burn out. Eerder zijn er wel zaken financieel geschikt, voor dat ze voor cle rechter kwamen. Burn-outklachten komen in alle sectoren van de arbeidsmarkt voor. Met name in het onderwijs en in de zorg zou relatief vaak sprake zijn van burn-outproble- men. GPD IKS er de hoogte van de schade- si ieding wordt nog onderhan- bii L Het gaat. om een geval «i irb:j de monteur acht jaar extreme werkweken moest kt Volgens directeur War- yan het Bureau Beroeps- van de FNV geeft het ghoop aan andere werkne- die op hun werk zijn afge- ,d. Hij stelt dat het Bureau epsziekten vijftig tot zestig dien in behandeling heeft ge- den. Zijn collega-voorzitter Van den Burg: „Het is een open cleur. De grote vraag is hoe de regels worden gehandhaafd." H. Lansink van cle grootste vak bond voor defensiepersoneel, VBM-NOV, lacht op de vraag welk effect hij van de nieuwe co de verwacht: „Het is een goed document om verder over te pra- 'y prille Wilbrink «haag-Werknemers met Imm-oulklachlen door 1 hard «'«ken. <l0 ,op et» schadevergoeding ,1» haas stijgen. Dat lijkt I gevolg va" een i'itsprnnk L «hier in Heerlen. Die 1,, je onlangs de oud-werltgc- „I, mi servicemonteur «a eprahiiijk voor de burn-oul to, lijn ivtrkncmcr. gewenst gedrag als pesterijen en seksuele intimidatie binnen de krijgsmacht vaker voorkomt dan elders. Open deur „Is clit het nu", dacht voorzitter J. Kleian van vakbond Acom toen hem duidelijk werd wat de nieuwe gedragscode zou wor- woensdag 17 januari 2007 Gedode Suzanne eerst verkracht ASSEN - Een 45-jarige man uit Nieuw-Buinen heeft be kend de 12-jarige Suzanne Wisman uit Tweede Exloër- moncl eind vorig jaar meerdere keren te hebben verkracht en daarna vermoord. Dit maakte het Openbaar Ministerie in Assen gisteren bekend. De verdachte wordt moorcl, verkrachting en ontvoering ten laste gelegd. Hij zou het meisje in zijn camper hebben meegenomen. Zij wist na enige tijd uit het voertuig te ont snappen. Uit angst voor ontdekking bracht de verdachte het meisje daarna om het leven door tot twee keer toe over haar heen te rijden. ANP Patatje is steeds minder ongezond DEN HAAG - Snacks als patat en kroketten bevatten steeds minder 'slechte' vetten. Hetzelfde geldt voor voor gebakken aardappelproducten. Ook gebruiken snackbar houders, restauranteigenaars en consumenten in de keu ken steeds vaker vloeibare magarines en frituurvetten, die minder schadelijk zijn voor de gezondheid. Dat blijkt uit een rapport van de werkgroep Verantwoor de Vetzuursamenstelling. GPD Onderzoek naar taalvaardigheid DEN HAAG - De hogescholen voeren een grootschalig on derzoek uit naar de taal- en Tekenvaardigheid van studen ten in alle opleidingen van het hoger beroepsonderwijs (hbo). Dat heeft voorzitter D. Terpstra van de HBO-Raad gisteren in Den Haag aangekondigd. Uit onderzoek van de HBO-raad is gebleken dat tweeder de van alle eerstejaarsstudenten van de pabo is gezakt voor een taaltoets. Vooral kandidaten met een diploma van het havo of mbo scoorden slecht. Slechts 32 procent van de eerstejaars die in september zijn begonnen, slaag de voor de taaltoets. Studenten van het vwo, deden het minder slecht. Van hen slaagde 78 procent. ANP Gouden Harp voor Van Beusekom HILVERSUM - De winnaars van de Gouden Harpen zijn deze keer pianist Louis van Dijk, cabaretier Herman Fin kers en blueszanger Harry Muskee. Buma Cultuur, een in stantie die zich inzet voor de promotie en ondersteuning van Nederlandse muziek, kent er deze keer postuum ook een toe programmamaker, muziekkenner, NPS-directeur en de vroegere eigen voorzitter Willem van Beusekom. Dat heeft de huidige Buma-directeur, Jerney Kaagman, gisteren laten weten. De Gouden Harpen worden 5 februa ri tijdens het Harpen Gala in Bussum uitgereikt. ANP Geld is helemaal niet vies WAGENINGEN - Het is nu wetenschappelijk vastge steld: geld is niet vies. Het aantal bacteriën op munten en papiergeld is niet hoger dan mensen vanzelf op hun han den meedragen. Dat blijkt uit een onderzoek dat levensmiddelenmicrobio- loog Rijkelt Beumer van de Wageningen Universiteit heeft gedaan. Beumer verzamelde geld op de markt en in levensmiddelenwinkels in Wageningen. Gebleken is dat op geld van de kaasboer de meeste bacteriën zitten. Maar dat zijn er nog altijd veel minder dan bijvoorbeeld op een blad ongewassen andijvie, aldus de onderzoeker. ANP door Jeroen Hoorn DEN HAAG - PvdA-leider Bos houdt vast aan zijn opvatting dat de politiek leider van de so ciaaldemocraten in de Tweede Kamer hoort te zitten, tenzij hij minister-president kan worden. Dit zei Bos gisteren in antwoord op vragen naar zijn ambitie om eventueel minister te worden in een nieuw kabinet. Over de mo gelijkheid dat Bos de WD'er Zalm zal opvolgen als minister van Financiën wordt in Den Haag sinds enige tijd volop ge speculeerd. Volgens Bos is het 'wel zo helder' als de leider van de PvdA in de Kamer zit. Alleen als de PvdA de premier kan leve ren moet er volgens hem een uit zondering worden gemaakt. De kans dat dit gebeurt, is te ver waarlozen, omdat het CDA de grootste fractie is in de Kamer. Het is gebruikelijk dat de groot ste partij de minister-president levert. Met zijn uitspraken pro beert de PvdA-leider de geruch ten te ontzenuwen dat hij wel de gelijk onder CDA-premier Bal kenende zitting wil nemen in een nieuw kabinet, hoewel Bos herhaaldelijk heeft gezegd dit niet te willen. Onlangs werd Bos samen met de huidige minister van Financiën, Zalm, gesigna leerd in een Haags restaurant. Zalm heeft Bos bij die gelegen heid laten weten dat hij hem moet opvolgen als minister, zo gaf Zalm deze week toe. Vol gens de demissionaire WD-mi- nister is Bos 'capabel en erva ren'. In het tweede paarse kabi net was Bos van 2000 tot 2002 staatssecretaris van Financiën, onder minister Zalm. Dat de po litiek leider in de Kamer be hoort te zitten, is een opvatting van Bos. Een PvdA-traditie is het niet. Zo werd toenmalig Pv dA-leider Kok in 1989 wel mi nister van Financiën in het der de kabinet-Lubbers. GPD door Sandra Donker DEN HAAG - Gevangenen wor den niet langer automatisch vrij gelaten wegens 'goed gedrag' als zij er twee derde van hun straf op hebben zitten. Wanneer zij zich tijdens hun detentie her haaldelijk ernstig hebben mis dragen, moeten zij voortaan de rest van hun straf geheel of ge deeltelijk uitzitten. Minister Hirsch Ball in van Justi tie maakt daarmee een einde aan de jarenlange praktijk dat gedetineerden standaard eerder voorwaardelijk vrijkomen 'we gens goed gedrag'. Over die praktijk was in de loop van de jaren steeds meer onvrede ont staan. Justitie wil de vrijlating wegens goed gedrag weer tot instru ment maken waarmee het ge drag van gevangenen beïnvloed kan worden. Wanneer ëen gede tineerde zich in de bajes ernstig blijft misdragen, verliest hij het De CDA-bewindsman schrijft dat in een brief aan de Tweede Kamer. Ook veroordeelden die in de ge vangenis niet mee willen wer ken aan programma's die erop gericht zijn hun gedrag te verbe teren, kunnen ook hun recht op vervroegde invrijheidstelling verliezen. Met de maatregel gaat Hirsch Ballin een stap verder dan zijn voorganger Donner, die de voor waardelijke invrijheidstelling al leen wilde intrekken van gedeti neerden die een misdrijf pleeg den waarop een maximumstraf van minstens vier jaar cel staat. In het plan van Hirsch Ballin blijft de mogelijkheid bestaan om gevangenen eerder vrij te la ten wanneer er een tekort aan cellen is. Gedetineerden kunnen in zo'n geval maximaal drie maanden eerder dan gepland vrij komen. Gedetineerden die voor het eerst zijn veroordeeld voor een niet te ernstig vergrijp, komen als eerste in aanmerking

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3