Gemeente promoot VV V-uitjes Blik op Kunstroute in ander jasje PZC Mensen met beperking willen veiliger langs haven Bruggen over kanaal blijven opengaan tijdens spitsuren schouwen Jubilerend woonzorgcentrum hecht aan de eigen identiteit Yethouder ziet toekomst in weblinks, toerisme-organisatie loopt niet warm Man vecht veroordeling wegens misbruik aan vviööci woensdag 17 januari 2007 ;1I „««SHAVEN - Woon- p„lnua Poortershof mag E»d«e identiteit met KJ. Dm betoogde ^jdioerder van Sticht- LltrW G. van der ,.i oisleren «n zijn ^tijdens de viering van derde lustrum van Ne- |ljDds eerste woonzorgcen- Toen vijftien jaar geleden Poor tershof het levenslicht zag, blik te Van der Schaaf terug, werd een volstrekt nieuw concept geïntroduceerd. Een formule uit gaande van een zo groot mogelij ke vrijheid en zelfstandigheid voor senioren. „Voor die tijd was er eigenlijk maar één oplos sing voor ouderen: naar het be jaardenhuis. Op de zon- en feest dagen de kinderen op bezoek, maar daar hield het ook meestal wel bij op." Zelfstandig wonen met zorg op maat. Dat maakte Poortershof anders dan andere wooncomplexen voor senioren, en dat moet in de visie van Van der Schaaf ook vooral zo blij ven. Geen sinecure, want in de loop van de vijftien jaar dat het woonzorgcentrum bestaat, is er heel wat veranderd. Experiment Poortershof begon als experi ment, groeide uit tot een zelf standig woonzorgcentrum en bleef ook onder de vleugels van toenmalige zorgkoepel Arcus zelfstandig. Van der Schaaf: „Toen volgde de fusie met Thuis zorg onder de naam Allévo. Daarin is Poortershof nu een kleintje. De allerkleinste. Je zou kunnen zeggen een dependance van Borrendamme, een soort grote aanleunwoning eigenlijk. Met andere spelregels. Het toela tingsbeleid is afgeschaft, de ge middelde leeftijd is met spron gen omhoog gegaan en de finan ciering van de gemeenschappe lijke recreatieruimte staat op de tocht. Waakzaamheid is gebo den. Anders is Poortershof bin nenkort een gewoon verzorgings huis waar de thuiszorg aan de deur komt. Net als elders op het eiland. Van een woonzorgcen trum waar de bewoners zelfstan dig de dienst uitmaken, is dan niet veel meer over." BIKZEE - De gemeente jyntn-Duiveland is een op- blijke samenwerking aange zet de WV. Het gemeente er heeft twee arrangemen- rtü de VW prominent op de Hatelijke website ge ld het kopje 'actueel' laat «aaeentebestuur weten dat ftV twee arrangementen j»ii. Een arrangement 'Boe- ïai' in combinatie met de eR een luxe arrangement iuddebeurs onder de titel sen beroemd'. ij de toekomst", zegt glider A. Verseput. (toeris- R'ij zien de site niet als puur gemeentelijke site." gs Verseput is het daarom si dat Schouwen-Duive- ieen toeristische gemeente, ©sip met de VW. Men- ran buiten de regio die op ïrijn naar informatie over sjwen-Duiveland komen ge melijk op de site van de ge ste terecht en kunnen daar gijk meer informatie vin- 15 volgens de wethouder iok geen probleem dat de ale arrangementen van de aanbiedt in dezelfde ru- i als de gemeentelijke ver- pingen en de agenda van de Vergadering. „Ik vind het kranen. Ik zie de VW niet «n commercieel bedrijf, rals een dienstverlenende Éling. Het zou wat anders als het een commercieel be- pzijn. ndelskamer oeit woud van pels gemeente IDELBURG - De Kamer Koophandel voor Zeeland samen met de werkversorga- de administratieve islomp en onzinnige regels fZeeuwse gemeenten lerug- st-Brabant is dat al met gedaan. In Zeeland t daarvoor wordt een spe- bureau ingeschakeld. De a per gemeente bedragen veer 12.500 euro. Het moet a afname van de admini- heve lasten met 25 procent a ïovincie wil deze lastenver- ofwel deregulering, m met een bijdrage van euro per gemeente. aorgklachten: «80-0231231 ^maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; üerdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAIMD Srachtweg 23a Postbus 80 ®AB ZIERIKZEE fel: 01;11-454647 fes 0111-454657 Ml: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PPankow M Soesman 'Melita Lanting centrale redactie Nonspark 28 Postbus 31 ^mgoes [Tot 10113)315500 Far- (0113)315669 Mail: re •nternet Mw.pzc.nl E^>ait web@pzc.nl Directeur J. Klapwijk van de VW weet nog niet of deze ma nier van aanprijzen een blijver tje zal zijn. „Nee, het is in eerste instantie een uitvloeisel van een stageproject bij de gemeente. Een stagiaire van de gemeente heeft meegeholpen de arrange menten te ontwikkelen en om te laten zien wat dat heeft opgele verd, hebben we gezegd dat we de arrangementen ook op de ge meentelijke website zullen plaat sen. Maar het is niet zo dat dit in de toekomst een vast gegeven wordt. Het is leuk om het op de ze manier kenbaar te maken, maar ik geloof niet dat we de eerste boeldng via de website schouwenduiveland.nl krijgen." Volgens Klapwijk bestaat er nog steeds een reële kans dat er uiteindelijk een internet-portal komt voor Schouwen-Duive- land. De drie nieuwe deelneemsters aan de Blik op Kunstroute. Van links naar rechts: Connie Vink, Inge de Groot en Eef Hurkens. door Ali Pankow RENESSE - „De basis is broos, maar de activiteit loopt zo leuk, dat het zonde is er zomaar een punt achter te zetten." Die overweging ligt ten grondslag aan het besluit van Annemarie Heiligers en Marga Meijrink uit Renesse de maande lijkse Blik op Kunstroute in het dorp, elke derde zondag van de maand, in een nieuw jasje voort te zetten. Met het plotseling overlijden van beel dend kunstenares Emmy Alma vorig jaar is een van de trouwe deelneemsters aan de Renesser kunstroute weggeval len. Met medewerking van de nabe staanden kon haar werk als eerbetoon nog enkele keren geëxposeerd worden in Alma's eigen atelier Art Deco en op de overige locaties. Met ingang van het nieuwe jaar stonden Heiligers en Meijrink voor de keus: stop pen met de Blik op Kunstroute, of door gaan - maar dan wel in een iets andere opzet? „Het is wel een kleinschalig ini tiatief, maar drie locaties zou te weinig zijn", vindt Heiligers. Haar eigen mi ni-museum De Blikvanger aan de Capel- weg is één van die locaties. Meijrink ex poseert haar tot sieraden verwerkte schelpen in haar eigen atelier Uit de Kunst aan de Stoofweg. Derde deelne mer is hotel De Zeeuwse Stromen, waar permanente exposities van Van Bellen Art Kunstuitleen te zien zijn. Heiligers is blij dat het haar nu gelukt is drie nieuwe deelneemsters enthou siast te krijgen voor de Blik op Kunst route. Het zijn keramiste Connie Vink, glaskunstenares Eef Hurkens en kunst- schildei-es Inge de Groot, alle drie uit Zierikzee. De drie Zierikzeese deelneem sters nemen elke derde zondag van de maand hun intrek in de zijruimte van Dorpshuis Renesse, beter bekend als ex positieruimte 't Opstapje. „Het is leuk met regelmaat een plek te hebben om je werk te kunnen tonen. Ik heb meegedaan met de Kunstroute in Zierikzee, maar dat werkt niet. Ik woon achterin de wijk Poortambacht 10. Dat ligt te ver uit te route", zegt Vink. Zij legt zich toe op allerlei kleinvee in kera miek in een gestileerde vormgeving, waarin zij subtiele humor verweeft. Voor De Groot en Hurkens gold aanvan kelijk ook dat zij geen eigen expositie- plek hadden, maar daar is inmiddels in voorzien. Inge de Groot heeft zojuist haar intrek genomen in een van de zoge heten atelierwoningen aan de Bed- deweeg en is daar op dit moment nog be zig met de inrichting van haar eigen atelier/galerie Paal 3. Eef Hurkens werkt bij dit initiatief met haar samen en exposeert hier straks ook haar glas objecten en graveerkunst. Ondanks de ze eigen plek zien beiden de maandelijk se deelname aan de Blik op Kunstroute in Renesse als een leuke uitdaging. Er kleeft nog wel een klein probleempje aan de nieuwe expositielocatie, ,,'t Op stapje wordt voor meerdere activiteiten foto Dirk-Jan Gjeltema gebruikt en daarom wordt het steeds even een race tegen de klok", vertelt Heiligers. Ze doelt op het feit dat 't Op stapje ook plaats biedt aan de Zondags school tot circa half twaalf. Daarna moet de ruimte in krap anderhalf uur tot tentoonstellingsplek worden getrans formeerd. „Dat moet lukken, hoor. We gaan er even stevig tegenaan", lachen de exposantes. Heiligers weet ook haar echtgenoot bereid met materiaal en spierkracht paraat te staan om diverse kunstwerken een plekje aan de muur te geven. Dat zijn voornamelijk de schilde rijen van Inge de Groot. Keramiek en glaskunst van Vink en Hurkens wordt op tafels gepresenteerd. Uit het werk van De Groot spreekt een grote liefde voor de zeevaart van wel eer, piraten, schatgravers en avontuur. De eerste Blik op Kunstro'ute nieuwe stijl wordt zondag 21 januari gehouden van 13.00 tot 17.00 uur. Daarna elke derde zondag van de maand. „Vanaf fe bruari zal er bovendien steeds een extra kunstenaar uitgenodigd worden, zodat de route steeds zal blijven verrassen", zegt Heiligers. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het Platform voor mensen met een functiebe perking vindt het hoog tijd wor den dat die toegezegde reling langs de Nieuwe Haven in Zie rikzee er nu eindelijk eens komt. In een brief aan de raads leden dringt deze belangengroe pering daar zeer op aan. Bij de herinrichting van de Nieu we Haven in Zierikzee is wel de gelijk rekening gehouden met wandelaars. Dat resulteerde in een apart wandelpad langs de haven, zegt secretaris J. Bax van het Platform. Hij vindt dat op zich een prachtige voorzie ning waar menig wandelaar rus tig kan genieten van de activitei ten in de haven. Voor mensen met een beperking, echter, vindt hij het nemen van deze route een hachelijke onderneming. „Een voorziening om te voorko men dat iemand ongewild te wa ter gaat, is achterwege geble ven", moet Bax tot zijn spijt con stateren. Voor de automobilisten is wel keurig een metalen reling aange- Niet elke oudere wandelaar mist een reling langs de Nieuwe Haven. bracht om te voorkomen dat hun voertuigen te water zouden raken, stelt het Platform vast in zijn brief aan de raad. In verband met de veiligheid voor alle gebruikers wordt een reling zowel langs de Nieuwe als langs de Oude Haven be pleit. „Die reling komt er echt wel", laat wethouder W. Renden we ten. „De voorbereidingen wor- foto Dirk-Jan Gjeltema den er nu voor getroffen." Hij memoreert dat zowel de gemeen telijke Monumentencommissie als de Rijksdienst voor de Monu menten geen voorstander zijn van deze maatregel. Volgens de Meer Zeeuwen tunnelcommissaris BORSSELE - De raad van commissarissen van de NV Westerscheldetunnel verzeeuwst. D. Luteijn, oud-senator en oud-directeur van energiebedrijf Delta, en S. Kwekke- boom-Janse, directeur-eigenaar van installatiebedrijf Isti- mewa en Zakenvrouw van het jaar in 2001, zijn per 1 ja nuari toegetreden. Ze nemen de plaatsen in van D. Blom, voormalig topman van Verkeer en Waterstaat, en oud-Ka merlid F. Castricum. Namens de provincie Zeeland is gedeputeerde A. Poppel- aars commissaris bij de tunnelmaatschappij. De andere twee zijn W. Moerman en W. Stevelink. Kantongerechten verdwijnen DEN HAAG - De kantongerechten in Zierikzee en Tholen worden in de loop van dit jaar opgeheven. Minister Kirsch Ballin (CDA, Justitie) heeft de Tweede Kamer aan gekondigd dat hij deze twee nevenvestigingen van de rechtbank in Middelburg wil opheffen. Als de Kamer daar niet op reageert, wordt het besluit ge publiceerd in het Staatsblad en is het een feit. Vanaf dat moment is er nog zes maanden de tijd de zaken te behan delen die dan al bij de kantongerechten in Zierikzee en Tholen lopen. De Middelburgse rechtbank houdt nog één nevenvesti gingsplaats over: Terneuzen. Geld voor verkeersmaatregelen MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur trekt ruim 1,85 miljoen euro uit om verkeersmaatregelen in ver schillende regio's te ondersteunen. Het geld wordt netjes verdeeld over Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en de Oosterschelderegio. De projecten worden door waterschappen en gemeenten uitgevoerd. Op de lijst staan onder meer reconstructie Van Maelstede- weg Hulst, traverse Terhole, herinrichting Kennedylaan Terneuzen, fietspad Zwartegatsekreek Sluis, calamiteiten ontsluiting Dow Benelux, rotonde 's-Gravenpolder, roton de Julianastraat Zierikzee, maatregelen Nansenbaan Goes, aanpak situatie Aardebolleweg Wolphaartsdijk. Bezuinigingen openbaar vervoer MIDDELBURG - De provincie bespaart dit jaar ruim één miljoen euro op het openbaar vervoer in Zeeland. Dat voordeel komt vooral door het schrappen van de bijdrage voor de 'beltaxi' in de provincie (alleen op Walcheren blijft dat nog tot en met 2008 doorlopen). Hierdoor wor den vooral ouderen die geen beroep kunnen doen op de Wet Voorzieningen Gehandicapten getroffen. Provinciale Staten hebben dat zo bepaald. Ondanks de besparing moet de provincie overigens nog al tijd uit eigen zak geld bijpassen voor het openbaar ver voer, omdat het Rijk geen kostendekkende bijdrage geeft. Maar in plaats van 1,5 miljoen euro moet er nog maar 217.000 euro uit de algemene middelen van de provincie geput worden. Naast de gebruikelijke uitgaven voor het openbaar ver voer (bijna 18 miljoen euro) - waaronder het fiets-voet- veer Vlissingen-Breskens, steun aan bedrijfsvervoer en een bijdrage voor buurtbussen - heeft de provincie 65.000 euro uitgetrokken voor de buslijn Goes-Gent, die alleen in het weekeinde rijdt. adviezen van deze instanties komt zo'n hekwerk op de buiten ste leistenen rand van de kade het historisch karakter van de Nieuwe Haven niet ten goede. Maar: „Dat kan wel zijn, maal ais college kiezen we voor de vei ligheid en hebben dan ook beslo ten deze adviezen niet te vol gen", zegt de wethouder. Kinderkopjes Wat betreft de Nieuwe Haven zal de gemeente de wens van het Platform dus binnenkort vol doen. Een hekwerk langs de Oude Haven is echter niet aan de orde, volgens Renden. Even min voelt hij ervoor ook de stro ken met 'kinderkopjes' op de Nieuwe Haven aan te passen. Het Platform wil dat graag, want ook daar ziet het een ge vaar in. „Fietsers wijken vaak plotseling uit om dat lastige hob belpatroon te vermijden en dat geeft gevaarlijke situaties", zegt Bax. Volgens de wethouder valt dat in de praktijk wel mee. „Bo vendien hebben we dat patroon juist aangebracht om de snel heid eruit te halen bij de wegge bruikers." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De bruggen in Middelburg blijven tijdens de ochtend- en avondspits open gaan. Wel zijn nieuwe afspra ken gemaakt over de tijden waarop dat gebeurt. In opdracht van de gemeente raad heeft de Middelburgse wet houder F. Streng (WD) met de provincie onderhandeld over de brugopeningen tijdens de spits. De provincie is eigenaar van de bruggen. Strengs eigen WD- fractie had gevraagd om de bruggen voortaan tijdens de spits gesloten te houden, zodat het autoverkeer ongehinderd over de bruggen kan. De brug tijdens de hele och tend- en avondspits gesloten houden voor het scheepvaartver keer was niet haalbaar, zegt Streng. „Dat is eigenlijk ook lo gisch. Het is geen optie om de bruggen twee uur dicht te hou den voor de beroepsvaart." Wel is afgesproken dat het aantal pe riodes waarop het wegverkeer gegarandeerd over de brug kan, de bloktijden, wordt uitgebreid. De Schroebrug mag straks rond half acht en rond half negen 's ochtends open, net als nu het geval is. Daarvoor, daarna en er tussenin is de brug exclusief be schikbaar voor het wegverkeer. „Anders lieten we er nog wel eens een schip tussendoor", zegt A. Huurman van de provincie. „Nu leggen we ons keihard vast om dat niet meer te doen." De nieuwe regeling vormt alleen een belemmering voor plezier- vaart. Beroepsschippers mogen grofweg op dezelfde tijden als nu langs de bruggen. De Schroe brug gaat in het vervolg net iets voor het halve uur open voor ple- ziervaart. Nu is dat net iets voor het hele uur. Die verschuiving heeft te maken met de gewijzigde dienstrege ling van de trein. De vertrektij den van de twee treinen uit Mid delburg liep op het halve uur te ver uit elkaar. Automobilisten zouden dan wel erg lang moeten wachten voor de spoorbomen. Alleen als er vijf of meer jacht jes liggen, gaat de brug nog een extra keer open, iets voor het he le uur. Uitzondering op die re gel is de periode net voor of net na de afsluitingen tijdens de spitsuren. Dan worden er ook kleinere groepen boten doorgela ten. „Die liggen anders wel erg lang te wachten. Ze zullen er toch een keer langs moeten", zegt Huurman. De tijden waarop de brug niet open gaat, liggen nog niet hele maal vast. De nieuwe dienstrege ling van de bus moet er nog in worden verwerkt. door Frank de Klerk KAPELLE - Een 39-jarige inwo ner van Wemeldinge is het niet eens met zijn veroordeling tot drie jaar cel wegens het sek sueel misbruik van drie minder jarige meisjes. Om zijn onschuld aan te tonen, tekende de man ho ger beroep aan. Het Haagse ge rechthof behandelde gisteren dit hoger beroep. De man uit Wemeldinge wil dat zijn naam wordt gezuiverd, maar hij loopt eveneens het risi co op een hogere straf. Hofaan- klager M. van der Horst rekende het de Wemeldinger extra zwaar aan dat hij zijn verant woordelijkheid voor het mis bruik van de meisjes uit de weg gaat. „De ontkennende opstel ling mag bij de hoogte van de straf een rol spelen", zei de aan klager. Hij eiste een celstraf van vier jaar. Daarmee ging hij uit boven de eis van drie jaar door het Openbaar Ministerie in Mid delburg. Om uit te vinden wat zich in de paardenstal en woning van de man had afgespeeld, besloot het gerechtshof gisteren alle drie de meisjes als getuige te horen. Volgens de Wemeldinger ver deelt de vraag of hij schuldig is ook het dorp. Een aantal bewo ners noemen hem een 'pedofiel'. Anderen zouden hem steunbetui gingen sturen. Uitspraak over twee weken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35