Kern met Pit spreekt nog aan Gelokt door de 'limmende saxofoon Wedstrijd moet zetje in goede richting geven niet o 2C iry weer aan het werk Pit is een beetje weg uit de Scheldebuurt Werk Siereveld trekt aandacht 13 Wisseling van de wacht bij Zeeuwse Concertzaal Acht Vlissingse cafés vormen muziekroute iHenkPostma FELLE - Het Zeeuwse jury- te Guido de Maat, had er ,|ioge pet niet meer van op. rzijn gevoel was het nu wel beetje voorbij: de belang- te voor de landelijke leef- leidswedstrijd Kern met Maar hij moet opnieuw aan wrige editie leverde onver- bi nog zo veel respons op bijstads- en dorpsbewoners ia «eer oproept zich met «projecten te melden. de elfde keer, sinds de in 1978, houdt de Heide- schappij een wedstrijd die verliezers kent. Wie een project uitvoert krijgt een Si van duizend euro. Niet sld een hoofdprijs uit de ccdelotenj. Maar wel een Efije dat mensen in bewe- brengt. winnaar van de vorige iwse editie, stichting 't tdertje uit de Middelburgs Dauwendaele, hoort in it of ze ook tot de landelijke behoort Zo ja, dan komt de fag in aanmerking voor no de tien hoofdprijzen: extra bedrag van 1500 euro •eretitel Woonwijk met Pit. iteiten ting't Meandertje zette de lopen jaren in Dauwendaele «iir aan festiviteiten op Daar bleef het niet bij. In dder van een flat richtte de ting een computerlokaal in, temet internetaanslui tin- voor huiswerkbegeleiding, wam met enige regelmaat d robbertje vechten met jeentebestuur. Zoals in ler van 2003, toen de buurt een zwembadje in elkaar knutselde. De gemeente was daar niet blij mee, en gelastte de rommel van straat te halen. De Maat, oud wethouder van de gemeente Kapelle, en oud-werk nemer van de Heidemaatschap pij. hakt nu voor de derde keer met het bijltje. Als Zeeuws coördinator/jurylid hangt hij de komende weken weer aan de te lefoon bij gemeentebesturen, dorpsraden en wijkcomités om interesse te wekken voor de leef baarheidswedstrijd. Een paar jaar terug was het Zeeuws jury lid nog bang dat de wedstrijd 'iets afgezaagds' zou worden". Maar hij bespeurt nu eerder nieuw elan. De landelijke oogst van de vori ge ronde behelsde meer dan 160 projecten. Daarvan kwamen er vijf uit Zeeland. Biervliet haal de duizend euro binnen voor her stel van de ramen van de biblio theek. Die kregen nieuwe, histo risch verantwoorde blinden. In Koudekerke toverden ze een transformatorhuisje om tot stoomtram-monument. In Bath staken dorpsbewoners de han den uit de mouwen om een buurthuis in te richten. En in Zaamslag kwam een verplaats baar mini-sportveldje. De afgelopen dertig jaar plaats ten tientallen andere Zeeuwse dorpen en wijken zich op soort gelijke wijze in de kijker. Veel plannen kwamen tot stand, om dat de bewoners het wachten op de overheid (meestal de gemeen-, te) beu waren en zelf het heft in handen namen. Eede was het meest succesvol. Vijf keer won het dorp de Zeeuwse titel. Na jaren van af wezigheid, doet het dorp nu weer mee. De rest is gewaar schuwd. De Verkuijl Quakkelaarstraat in de Vlissingse Scheldebuurt. foto Lex de Meester door René Schrier VLISSINGEN - „Achteraf be zien is er wel wat van het pro ject blijven hangen. In de Kas teelstraat en de Rode huurt heb ben ze het opgepikt. Daar zag je ook geveltuintjes komen." Piet Brandon uit Vlissingen kijkt na bijna dertig jaar terug op een van de eerste Zeeuwse projecten in het kader van de wedstrijd 'Een kern waar pit in zit'. Hij nam namens het wijk- comité Scheldebuurt een van de eerste prijzen voor een Zeeuws project in ontvangst. Het was een buurtverfraaiingsplan, dat voorzag in de aanleg van gevel tuintjes en het opknappen van het Van Nispenplein. De Scheldebuurt en de belangen groep Zierikzee-Poortambacht mochten in december 1979 een prijs van 1000 gulden en een oor- kondein ontvangst nemen. Brandon: „Dat Van Nispenplein is al vrij snel na de uitvoering van het project gedegenereerd. We hadden daar ook een barbe cue geplaatst waar de buurt ge bruik van kon maken, maar die was al vrij snel vernield. Eigen lijk zou het weer eens een keer opgepikt moeten worden. Maar daartoe voel ik me niet meer ge roepen. Dat laat ik liever aan de jongeren over." Plij twijfelt even of de opzet van het project, ver hoging van de leefbaarheid en betrokkenheid van de buurt, er wel helemaal uitgekomen is. „Volgens mij is het buurtgevoel wel een beetje verdwenen. Ze hebben het buurthuis ook geslo ten. En weet je, in die tijd trok het opbouwwerk de kar. En dat bestaat gewoon niet meer. Het hele opbouwwerk is er niet meer. Een paar jaar geleden is in de buurt een feest gehouden in de Glacisstraat. Ze hebben de straat toen afgesloten voor dat feest. Maar daar hebben ze de andere straten uit de buurt weer niet bij betrokken, dus dat buurtgevoel is wel een beetje verdwenen. Wat dat betreft zou het misschien wel goed zijn om weer mee te doen met 'Een kern waar pit in zit. Maar nogmaals, dat laat ik dan aan de jongere garde over." Het werk Schaamtelozen van Marian Siereveld. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Soms kunnen dingen heel snel gaan. Marian Siereveld uit Middelburg nam zich onlangs voor met haar schil derijen meer naar buiten te tre den. Tot haar eigen verbazing bood de vermaarde Amsterdam se galerie Rademakers/Smelik Stokking haar direct onder dak en is haar werk te zien op de grote beurs Realisme 07, die vanavond wordt geopend. „Ik voel me net Eliza Doolittle." Siereveld (1957) is werkzaam in het onderwijs maar is de laatste jaren ook volop actief in de beel dende kunst. In 2002 besloot ze naar de kunstacademie in Rot terdam te gaan, waar ze twee jaar later afstudeerde. Ze maakt intense schilderijen, waarop uit sluitend vrouwen voorkomen. Daarbij is ze vooral op zoek naar de ziel van de personen, het leven onder de huid. In Zeeland heeft ze al herhaalde lijk geëxposeerd. De afgelopen tijd groeide de ambitie om ook buiten de provincie haar werk onder de aandacht te brengen. Een collega deed de suggestie haar wensen te 'visualiseren', on der andere door foto's te maken. „Hij vroeg: waar wil je hangen. Ik zei direct: bij Smelik Stok king." Siereveld nam het advies niet echt serieus, totdat ze enkele we ken geleden in Amsterdam was. „Ik had nog wat tijd over en dacht: ik ga toch even langs Smelik Stokking. De norse ontvangst van galeriehouder Sander Rademakers beloofde weinig goeds. Toch vroeg ze hem of ze wat foto's mocht ma ken. „Hij vroeg: waarom? Ik kan niet liegen, dus ik zei: ik ga hier hangen. Hij keek me aan of hij water zag branden en vroeg me het pand te verlaten. Dit had hij nog nooit meegemaakt." Moed Siereveld raapte echter al haar moed bij elkaar, zei dat ze wel degelijk schilderde'en dat enke le galeriehouders al interesse hadden getoond. „Toen begon hij te draaien en vroeg of ik wat werk kon laten zien. Echt toeval lig had ik wat foto's bij me. Aan het eind van het liedje zei hij: dit heb ik nog nooit gedaan, maar jij komt hier hangen, want dit is precies wat ik zoek." Twee dagen later kreeg ze ook nog een telefoontje van Radema kers. „Hij zei: ik neem je mee naar Realisme 07." Dat is de be langrijkste beurs op het gebied van hedendaagse figuratieve kunst. „Alle toppers hangen daar." Ze moest echter wel, naast het bestaande kleinere schilderij Schaamtelozen, in korte tijd twee nieuwe werken maken: twee grote varianten op Madon na's die ze eerder maakte. „Ik heb me kapotgewerkt in de kerstvakantie. Het is nieuw voor me om onder druk te wer ken, maai* het was heerlijk. Dit is echt mijn formaat. Het hoort bij me, net als die vrouwen, die mystiek erin, met altijd iets me lancholisch." Ze verbaast zich over de snelheid waarmee alles is ge gaan. „Smelik Stokking is toch wel heel bijzonder. Dan ben je toch min of meer ont dekt." Als haar werk voldoende belangstelling trekt, krijgt ze mogelijk een solo tentoonstelling in de galerie. „Rademakers heeft me al gewaarschuwd: als het goed loopt, moet je helemaal aan de bak." Realisme 07, t/m zondag in de Passenger Terminal Amsterdam (Piet Heinkade). Geopend: van daag 18-22 uur, morgen 11-17 uur, vrijdag t/m zondag 11-19 uur. On der de deelnemers is onder ande ren ook de Middelburgse kunste naar Janpeter Muilwijk. lor Rolf Bosboom IDDELBURG - Als jongen in negen werd hij al aange- okken door de saxofoon. „Ik oud het instrument zo mooi lunnien en het klonk wel Md." Hij ging lessen nemen inu, elf jaar later, geldt Jas- ir van Damme (20) als een rote jazzbelofte. Gisteravond leeg hij, op de nieuwjaarsbij- enkomst van de Zeeuwse Con- frtzaal in Middelburg, een mmoedigingsprijs voor jong mmvs talent. De prijs, 2500 roe. is beschikbaar gesteld loorde Lionsclub Vlissingen. Het is een hele eer", zegt Van •fflme, afkomstig uit Middel- urg. zelf. „Ik vind het bijzon- £f dat ze aan me hebben ge- icht Ook de prijs zelf is wel en. Ik heb al een alt- en so- raansaxofoon, maar ik wil een tenorsaxofoon kopen, harvoor had ik zelf ook al hnvankelijk wilde het niet zo letten met zijn muzieklessen. es toen hij bij docent Frank- Schieman terechtkwam, i? het crescendo. „Dat is eelgoed voor me geweest." iter kreeg hij ook nog les van "ven Dietvorst in Roosen- 1 De saxofoon heeft hem neer losgelaten. -„Toen ik °n. dacht ik nog niet echt: ismijn instrument. Ik was Mg helemaal niet met oezig. maar als je saxo- ponspeelt, kom je daar uitein- «hjk vanzelf bij uit." 'rieus ie en speelt in diver- ensembles en bands, zoals te Black The Soul Patrol 1 niet onder anderen broer atlnijs - Essence. Voor zijn ■voel werd het echt serieus in m Joen deed ik een fte Talent-optreden tij- ens het Zeeland Nazomerfes- f(ü u vonc* 'k erg leuk. oor het eerst speelde ik met faal professionele muzi- en 0p dat moment dacht J- misschien moet ik er veel mee doen." zit inmiddels tweeënhalf Prophet Rotterdams Conser- m, waar hij les heeft van grootheden zoals Benja min Herman, Ben van den Dungen en Simon Rigter. „Van alle drie leer ik heel veel. Als ik bedenk hoe ver ik was toen ik naar het conservato rium ging, dan ben ik behoor lijk gegroeid." Van Damme hoopt nog veel verder te groeien. Kansen om - internationale - ervaring op te doen, krijgt hij de komende tijd volop. Zo is hij geselecteerd voor een concertreis naar Rome ter gele genheid van de opening van de verbouwde Nederlandse am bassade aldaar. Met de Amster damse bigband Jazzmania gaat hij komende zomer.door Italië toeren. New York Eind februari stapt hij op het vliegtuig naar New York voor een 'studiereis'. Deze is verbon den aan de tweede prijs die hij vorige maand won tijdens de jazzvariant van het Prinses Christina Concours. „Zo'n con cours is vooral waardevol om dat je van een professionele ju ry feedback krijgt. Daar leer je ook weer veel van." Jasper van Damme tijdens de finale van het Prinses Christina Jazz Concours op 17 december 2006 in het Muziekgebouw aan het IJ in Amsterdam. foto Jan-Evert Zondag/Ardito woensdag 17 januari 2007 swb door René Schrier VLISSINGEN - De wedstrijd Een kern met pit van de Ko ninklijke Nederlandse Heide maatschappij (KNHM) is een wedstrijd voor alle Nederlan ders. Mensen die dagelijks met de leefbaarheid in hun buurt in aanraking komen, die het beste weten wat er aan schort of wat er beter kan. Volgens de Heidemaatschap pij leven er genoeg ideeën on der dorps- of buurtgenoten om de woonkern (nog) beter te maken. Soms is een klein zetje nodig om zo'n idee tot uitvoering te brengen. Met Kern met Pit wil KNHM buurt- en dorpsbe woners dat extra duwtje in de rug geven. Wie kan meedoen? Iedere bewonersgroep die een concreet plan wil uitvoeren om de leefbaarheid van de stadswijk of het dorp te verbe teren, kan zich aanmelden. Ook een deel van een meerja renplan kan worden aange meld. Het gaat bij Kern met Pit om de directe woonomge ving: de buurt, de wijk, het dorp, relatief kleine kernen dus. Er kunnen hoogstens twee honderd kernen in Nederland meedoen. Staat een grote groep mensen achter een pro ject, dan maakt dat een goede kans tot de leefbaarheidswed strijd toegelaten te worden. Een tweede selectiecriterium is: wat heeft de kern aan het project? Wat moet je doen om voor deelname in aanmerking te komen? Kies zelf een project, maak daar een plan voor en voer het uit. De uitvoering moet vallen in de twaalf maanden tussen 1 september 2007 en 31 augustus 2008. In deze ronde van Kern met Pit werkt Heidemaatschappij samen met het ingenieursbe- drijf Arcadis. Arcadis stelt haar expertise gratis ter beschikking aan de groepen die participeren in Kern met Pit in de vorm van korte adviestrajecten. Hierbij kan gedacht worden aan on dersteuning bij het schrijven van een projectplan, hel op stellen van een begroting of het berekenen van een con structie. Wat zijn de prijzen? Kern met Pit is een wedstrijd waarbij het niet nodig is om iemand te verslaan. In feite gaat Heidemaatschappij een weddenschap aan met de deel nemers. De inzet van de deelnemers is de realisering van het project. De voorwaarde van Heide maatschappij is, dat het resul taat binnen de gestelde ter mijn gereed moet zijn. De projecten die aan de doel stelling voldoen ontvangen duizend euro. Het bewuste dorp of de buurt verwerft bo vendien het predikaat Kern met Pit. Er zijn net zo veel prijzen als er geslaagde projecten zijn. Tien groepen verdienen daar nog eens 1500 euro bovenop. Dit gebeurt omdat hun projec ten opvallen door bijvoor beeld moeilijkheidsgraad, ori ginaliteit of sublieme organi satie. Groepen die het werk niet op tijd af krijgen door veel tegen slag van buitenaf, ontvangen toch nog een aanmoedi gingsprijs van vijfhonderd eu- Hoe schrijf je in Inschrijven voor de leefbaar heidswedstrijd Kern met Pit kan door een formulier in te vullen op de website www.knhm.nl; en dat voor 1 mei 2007 te versturen. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Zeeuwse Concertzaal in Middelburg, voorheen de Concert- en Gehoor zaal, heeft een nieuwe directie en een nieuw bestuur. Douwe Eisenga en Jakko van der Heijden krijgen de zakelijke en artistieke leiding. Het nieu we bestuur bestaat uit voorzit ter Jikkie van der Giessen, pen ningmeester Bert Kole en Eric de Ceuster. Bestuur en directie presenteer den zich gisteren op de nieuw jaarsbijeenkomst van de Zeeuw se Concertzaal. Daar werd ook afscheid genomen van het vori ge bestuur (Wietske Lelie, Leen van Gelder, Kees Cijsouw, Wim van Liere en Fred Godthelp), dat met succes heeft geijverd voor het behoud van de concert zaal. Eisenga en Van der Heijden ont wikkelden in 2004 het plan een opnamestudio voor klassieke muziek (Concertstudio De Ver- werij) in de concertzaal te vesti gen. Omdat het voor de hand ligt gerenommeerde gezelschap pen en musici die aan cd-pro- ducties komen werken ook te la ten optreden, is besloten het be heer van het totale gebouw in één hand te brengen. Daardoor kan de Zeeuwse Concertzaal uit groeien tot een volwaardig 'mu- ziekproductiehuis'. Repetitieruimte De zaal is ook de repetitieruim te van diverse regionale ensem bles, zoals Het Zeeuws Orkest. Het complex wordt momenteel verbouwd. De heropening is voorzien in no vember. Dat wordt dan gevierd met een vierdaags festival, waar aan de vaste gebruikers, enkele topensembles en diverse regiona le gezelschappen deelnemen. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Cafés in Vlissin gen werken de komende vier maanden samen in een muziek route door de stad. Onder de noemer Vlissingen Tours organiseren de cafés elke laatste vrijdagavond van de maand een avond volgens één thema. Dat is vrijdag 26 januari smart lappen. In café 2X Bellen speelt dan Buurman Borrel, in café Frag- gles treedt Sabrina op. Peter Smulders is te horen in café Po- peye. In café 't Zottekot spelen de Verwachting en 2X Bak boord en in café JP's geeft Luc Damen een optreden. In café Soif speelt Ab-Soluut en in café de Dwaes Alwin. Speellijst De speellijst voor de andere avonden is nog niet bekend. Wel is het thema vrijdag 25 fe- buari jazz, op vrijdag 30 maart is dat dance en 27 april is het sal sa. (Advertentie) het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31