PZC Jongerenplekken komen en gaan Bruggen blijven open tijdens spits PZC Van die kleine dingen die het doen Springschans op Brouwersdam bevelanden ,11 Expositie De Bevelanden ontvangt duizendste kind gdhonken in gemeente Borsele sneuvelen Leefbaarheidsfonds vv IUUV/1 woensdag 17 januari 2007 MES Een feestelijke sfeer kilt dinsdag in Historisch Visfilm De Bevelanden m fri.es Het duizendste kind dat 2school de expositie 'Tussen [lente en Hinkele .verdronken Len in Oost-Zuid Beveland inithl, is voor het museum jen mijlpaal- Li leerlingen van groep acht van basisschool 't Noorder licht uit Goes stonden gisteren op de stoep voor een speurtocht die hoort bij de expositie 'Tus sen Honte en Hinkele'. Omdat het lastig is uit te ma ken wie van hen de duizendste jonge bezoeker is, valt de hele klas in de prijzen. De leerlin gen krijgen een projecties van de Zeeuwse Muziekschool over percussie- en slagwerkinstru menten uit de hele wereld. Feestje Volgens museumdirecteur H. Oomen is er alle reden voor een feestje „Het komt onder kleine musea zoals deze niet vaak voor dat er zoveel kinde ren in schoolverband naar een tentoonstelling komen." Het Historisch museum krijgt steeds meer jonge bezoekers. Het museum ging in de tweede helft van 2005 na een ver bouwing weer open, waarna er in de daaropvolgende zes maanden maar 80 jongeren en kinderen naar het museum kwamen. In heel 2006 waren dateral 750. Volgens de museumdirecteur komt dat vooral doordat sinds vorig jaar jongeren onder de twaalf en schoolklassen gratis naar binnen mogen. „Door deze actie komen er veel schoolklassen en in de vakanties ook veel individuele kinderen. Daar zijn we als mu seum erg trots op", zegt Oomen. De kinderen komen echter niet alleen omdat het gratis is, meent Oomen. „Ze vinden de tentoonstelling ook echt leuk en schrijven dat op in het gas tenboek." De tentoonstelling is nog tot 10 februari te zien. Oomen ver wacht tot die tijd nog driehon derd jonge bezoekers. m, ^Hunnen van der Werf JUWD0RP - Jongercnplek- j in Borsele komen en gaan. Gravenpolder heeft net een tuffe. Nieuwdorp en Nisse Kien hel binnenkort zonder Hen. Uit Lewedorp ligt bij de neente een verzoek voor een i plek. I ja", zegt één van de ooit .bezoekers van de jongeren- noetingsplek (jop) in Nieuw- zorgklachten: 800-0231231 (maandag t/m vrijdag burende de openingstij- en^aterdags tot 12.00 uur :DACTlE klanden/tholen lationspark 28 totbus3l AA goes 0:0113-315670 0113-315669 redgoes@pzc.nl rank Balkenende (chef) Hem van Dam der Jagt de Vries (sport) h'men van der Werf ptrale redactie Nonspark 28 Ntbus 31 ^AAGOES |el'10113)315500 Nil: redactie@pzc.nl «ternet Web@pzc.nl dorp, „vorig jaar hebben we ons honk nog geschilderd en het pleintje erbij opgeknapt. Na die tijd zijn we er bijna niet meer ge weest." Waarom niet? „Zo gaan die dingen", luidt het nietszeg gende en tegelijkertijd veelzeg gende antwoord. Veel van de vaste bezoekers zijn 'aan de au to' en zoeken het verder van huis. „Ééntje heeft de sleutel en de verantwoordelijkheid gekre gen na die opknapbeurt vorig jaar", weet een oudere omwo nende te vertellen die langs de jop loopt. „Sindsdien zijn ze bijna niet meer geweest. Lo gisch. want iemand was verant woordelijk gemaakt." Volgens de omwonende is er te gen oudjaar een hoop herrie ge weest bij de jongerenplek en is er ook vuurtje gestookt. Voor de gemeente Borsele was dat laat ste de druppel en tegen de vorig jaar gemaakte afspraken in. Op korte termijn worden de twee containers van de jongeren- plek uit het park achter de Prin ses Margrietstraat in Nieuw dorp, vlakbij de voetbalvelden, weggetakeld. Hetzelfde staat te gebeuren aan de Vernovenhoekstraat in Nisse, op de parkeerplaats bij de ten nisvereniging. Ook daar is brand gesticht en gaat de jonge renplek binnenkort weg. Borsele houdt nog genoeg jeugd- homes, vijf stuks om precies te zijn: in Heinkenszand, 's-Heer Abtskerke, Borssele, Ellewouts- dijk en - van jongste datum - 's-Gravenpolder. Een verzoek uit Lewedorp is in behandeling. „Zijn er jongeren in Nieuwdorp of Nisse die weer een plek willen, dan zijn ze welkom", laat een woord voerder van de gemeente Borsele weten. „Ze moeten dan zelf afspraken met om wonenden maken en die ook na komen. anders is het over en uit." egenvignet op ordje Den Haag ILST - De fractie van Alge- tnBelang in provinciale Sta- iziet niets in de extra forse letting voor het scheepvaart- jiecr over de Westerschelde «Antwerpen en Gent. ltsuggestie deed de partij Pro- fejef Hulst het afgelopen tode om in het geweer te leiMegen de invoering van I omstreden vignet voor de jjsche autowegen. In een die stelt Algemeen Belang dat geen goed plan is. „We den niet ons beklag doen in jé, maar in Den Haag. La- wij als Nederlanders er eens voor zorgen dat de pe- ure Westerscheldetunnel rij wordt", schrijft Alge- si Belang De partij vraagt ressief Hulst het voorstel in te trek- F wartettenbal jaar in Goes !S - Het jaarlijkse kwartet al van de Zuid-Bevelandse avalsverenigingen wordt za ag in Goes gehouden. hting Ai-ti Carnaval, de orga- lie achter het carnaval in i, ontvangt de zustervereni- len uit 's-Heerenhoek, Kwa- lamme en Lewedorp. Dat. ge- 1 allereerst op de Grote lit bij het stadhuis, waarna leest in en bij café Baarends de Voorstad wordt voortge- Bij het café komt een tent. om 20.00 uur en de ang is gratis. Op deze avond dl een cd gepresenteerd met fik van de. vijf Goese dweil- ls en het carnavalslied van De muziek wordt verzorgd The Pink Panthers en een Initiatiefnemer Ad Deusing (rechts) met bewoners van woonzorgcentrum Oostkilhoek bij de nieuw leven ingi door Harmen van der Werf :en binnenvolière. foto Willem Mieras RILLAND - Van die kleine dingen die net het verschil maken. Een nieuw, uit dagend speeltoestel in de buurt. Een bankje bij seniorenwoningen om op de taxi te kunnen wachten. Of vogels en voer voor een binnenvolière in een woonzorgcentrum. DeReimers- waals/Borselse woningcorporatie R&B Wonen timmert ex-mee aan de weg, dankzij een elk jaar met 175.000 euro te vullen leefbaai-heidsfonds. Ad Deusing woont al heel zijn leven in Rilland. Oude dorpsgenoten kermen hem als 'Ad van de kapper'. „Mijn va der was kapper, vandaar." Hij werd zelf geen kapper, maar elektricien. In middels is de geboren Rillander ver vroegd uitgetreden. En kan hij zijn tijd besteden aan andere dingen. „Ik ben een echt verenigingsmens. Altijd actief in de voetbal. Vijfentwintig jaar be stuurslid van Rillandia. Ook een tijdje in de politiek gezeten. En natuurlijk lid van de huurdersvereniging van R&B Wonen." Onbetaalbaar zijn actievelingen als Deusing in kleine gemeenschappen als Rilland. Zij maken net dat verschil, doen net dat beetje extra, waarop wo ningcorporatie R&B Wonen zit te wach ten. „Wij vinden het zo goed als zulke mensen zelf initiatieven nemen, met ideeën komen", zegt Marlpu Boer booms, hoofd sector wonen bij R&B Wo nen. „Als het maar om iets concreets gaat en om iets waardoor de leefbaar- heid in een dorp of wijk verbetert." Voorbeelden komen op tafel. Heel sim pele, zoals dat wachtbankje voor de taxi in Krabbendijke. En ook wat ingrij pender, zoals een bijdrage aan een 'nieuw' tweedehands scoutinggebouw in Heinkenszand. Ook van Deusing is een voorstel geac cepteerd, een idee waarmee de leefbaar heid op twee manieren is gediend. En wel door opnieuw vogels te plaatsen in de binnenvolière van het Rillandse woonzorgcentrum Oostkilhoek. Ook voor bewonei-s van de Oostkilhoek bete kent dat meer leven in de brouwerij. „De binnenvolièi-e staat er al langer", verklaart Deusing, „maar vogels zaten er niet meer in. Een man die de vogels eten gaf en de volière onderhield, is overleden, waarna het afgelopen was. De vogelkooi heeft een paar jaar leegge- staan." Leven Volop leven is er inmiddels weer in. R&B Wonen heeft Deusing zo'n vijfhon derd euro geschonken uit het leefbaai- heidsfonds. De volière is grondig schoongemaakt en Deusing heeft kana- ï'ies aangeschaft. „Geenpai-kieten, want die schreeuwen te hard." Van de bijdrage van R&B Wonen kan de komen de tijd ook vogelvoer worden gekocht. Deusing zorgt ervoor dat de vogels hun natje en droogje kxijgen. In de koffiekamer van Oostkilhoek waar dinsdagochtend negen bewonei-s zitten, gaat desondanks geen gejuich op. „Ik ben er natuurlijk hartstikke blij mee", begint een oudere man, „maar het steekt dat R&B Wonen er nu mooie sier mee maakt, terwijl wij als bewo ners die grote binnenvolière hebben be taald. Dat heeft R&B Wonen niet ge daan." Deusing laat zich niet ontmoedigen door deze reactie. Hij legt dè doelstel ling van het leefbaarheidsfonds van R&B Wonen geduldig uit. Dat de socia le woningverhuurders verplicht zijn één procent van de bruto huuropbrengst aan leefbaarheidsprojecten te besteden. Dat de herinrichting van de binnenvo lière daar een eerste voorbeeld van is. Dat er meerdere zullen volgen, als men sen met concrete voorstellen komen. Deusing treedt op als een zendeling en weet zieltjes te winnen. „Wij vinden het heel goed dat jij dit doet", geeft een be woner hem een pluim. Deusing weet wat hem te doen staat: de pluim doorgeven aan R&B Wonen. En dan maar hopen dat er een oplossing komt voor die andere volière in Rilland, die staat te verrabbezakken naast de voormalige Nedexiandse hei-vormde kerk. „Kunnen de gemeente en R&B Wo nen misschien samen oppakken", stelt Deusing zich voor. „Dat zou schitte rend zijn als volgend leefbaax-heidspro- ject in Rilland." Afspraken over extra bloktijden voor Schroebrug Middelburg door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De bruggen in Middelburg blijven tijdens de ochtend- en avondspits open gaan. Wel zijn nieuwe afspra ken gemaakt over de tijden waarop dat gebeurt. In opdracht van de gemeente raad heeft de Middelburgse wet houder F. Streng (WD) met de provincie onderhandeld over de bi'ugopeningen tijdens de spits. De provincie is eigenaar van de bruggen. Stren'gs eigen WD-fractie had gevraagd om de bruggen vooi'taan tijdens de spits gesloten te houden, zodat het autoverkeer ongehindei-d over de bruggen kan. De brug tijdens de hele och tend- en avondspits gesloten houden voor het scheepvaartver keer was niet haalbaar, zegt Streng. „Dat is eigenlijk ook lo gisch. Het is geen optie om de bruggen twee uur dicht te hou den voor de beroepsvaart." Wel is afgesproken dat het aantal pe riodes waarop het wegverkeer gegarandeerd over de brug kan, de bloktijden, wordt uitgebreid. De Schi-oebrug mag straks rond half acht en rond half negen 's ochtends open, net als nu het geval is. Daarvoor, daarna en er tussenin is de brug exclusief be schikbaar voor het wegverkeer. „Anders lieten we er nog wel eens een schip tussendoor", zegt A. Huurman van de provincie. „Nu leggen we ons keihard vast om dat niet meer te doen." De nieuwe regeling vormt alleen een belemmeiïng voor plezier- vaart. Bei-oepsschippers mogen grofweg op dezelfde tijden als nu langs de bruggen. De Schroe brug gaat in het vervolg net iets voor het halve uur open voor ple- ziervaart. Nu is dat net iets voor het hele uur. Dienstregeling Die verschuiving heeft te maken met de gewijzigde dienstrege ling van de trein. De vertrektij den van de twee treinen uit Mid delburg liep op het halve uur te ver uit elkaar. Automobilisten zouden dan wel erg lang moeten wachten voor de spoorbomen. Alleen als er vijf of meer jacht jes liggen, gaat de brug nog een extra keer open, iets voor het he le uur. Uitzondering op die re gel is de periode net voor of net na de afsluitingen tijdens de spitsuren. Dan worden er ook kleinere groepen boten doorgela ten. „Die liggen anders wel erg lang te wachten. Ze zullen er toch een keer langs moeten", zegt Huiu-man. De tijden waar op de brug niet open gaat, lig gen nog niet helemaal vast. De nieuwe dienstregeling van de bus moet er nog in worden ver werkt. Meer Zeeuwen tunnelcommissaris BORSSELE - De raad van commissarissen van de NV W es terscheldetu n nel verzeeu ws t D. Luteijn, oud-senator en oud-directeur van energiebe drijf Delta, en S. Kwekkeboom-Janse, directeur-eigenaar van installatiebedi-ijf Istimewa en zakenvi-ouw van het jaar in 2001, zijn per 1 januari toegetx-eden. Ze nemen de plaatsen in van D. Blom, vooi-malig topman van Verkeer en Waterstaat, en oud-Kamerlid F. Casti'icum. Namens de provincie Zeeland is gedeputeex-de A. Poppe- laars commissaris bij de tunnelmaatschappij. De andere twee zijn W. Moex-man en W. Stevelink. Kantongerechten verdwijnen DEN HAAG - De kantongerechten in Zierikzee en Tholen worden in de loop van dit jaar opgeheven. Minister Hirsch Ballin (CDA, Justitie) heeft de Tweede Kamer aan gekondigd dat hij deze twee nevenvestigingen van de rechtbank in Middelbux-g wil opheffen. Als de Kamer daar niet op reageert, woi*dt het besluit ge publiceerd in het Staatsblad en is het een feit. Vanaf dat moment is er nog zes maanden de tijd de zaken te behan delen die dan al bij de kantongex-echten in Ziex-ikzee en Tholen lopen. De Middelburgse rechtbank houdt nog één neven vesti gingsplaats over: Tex-neuzen. Geld voor verkeersmaatregelen MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur trekt i'uim 1,85 miljoen eui*o uit om verkeex-smaatx-egelen in ver schillende x-egio's te ondersteunen. Het geld wordt netjes verdeeld over Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en de Oostex-scheldex-egio. De projecten wox-den door waterschappen en gemeenten uitgevoerd. Op de lijst staan onder meer reconsti-uctie Van Maelstede- weg Hulst, tx-averse Terhole, herinxïchting Kennedylaan Tex-neuzen, fietspad Zwai'tegatsekx-eek Sluis, calamiteiten- ontsluiting Dow Benelux, rotonde 's-Gi-avenpoldex-, x-oton- de Julianastraat Ziex-ikzee, maatregelen Nansenbaan Goes, aanpak situatie Aardebolleweg Wolphaax-tsdijk. Bezuinigingen openbaar vervoer MIDDELBURG - De provincie bespaart dit jaar ruim één miljoen euro op het openbaar vervóèr in Zeeland. Dat voordeel komt vooral door het schrappen van de bijdrage voor de 'beltaxi' in de provincie (alleen in Walcheren blijft dat nog tot en met 2008 doorlopen). Hierdoor wor den vooral ouderen die geen beroep kunnen doen op de Wet Voorzieningen Gehandicapten getroffen. Provinciale Staten hebben dat zo bepaald. Ondanks de besparing moet de provincie overigens nog al tijd uit eigen zak geld bijpassen voor het openbaar ver voer, omdat het Rijk geen kostendekkende bijdrage geeft. Maar in plaats van 1,5 miljoen euro moet er nog maar 217.000 eui'o uit de algemene middelen van de provincie geput worden. Naast de gebruikelijke uitgaven voor het openbaar ver voer (bijna 18 miljoen euro) - waax-onder het fiets-voet- veer Vlissingen-Breskens, steun aan bedrijfsvervoer en een bijdrage voor buurtbussen - heeft de provincie 65.000 euro uitgetrokken voor de bus Goes-Gent, die alleen in het weekeinde rijdt. door Marcel Modde SCHARENDIJKE - Op de Kab- belaarsbank aan de Brouwers- dam wordt dit najaar een spring schans geopend. Via de schans kunnen BMX'ers, skaters en snowboarders een duik in het water maken. De attractie moet meer toeristen en watersporters naar het gebied lokken. De bouw kost ruim hondex-ddui- zend euro. Daarvan wordt 75 px-ocent gesubsidieex-d door de provincie Zuid-Holland. Het pro ject maakt deel uit van het plan van het Natuur- en Recreatie schap De Gx-evelingen om het ge bied aantrekkelijker te maken. Plan voor betere bushaltes in regio MIDDELBURG - Het stads- en streekvervoer in Zeeland moet beter toegankelijk worden. Daarvoor is in elk geval een goed netwerk van bushaltes (op de juiste plaatsen, goed bereik baar) gewenst. De provincie heeft hiervoor een Halteplan gemaakt. De kosten belopen ongeveer 6,3 miljoen eu ro. Van het Rijk is voor de eerste stappen een bijdrage van 1,9 mil joen exxro te verwachten. Het gros moeten de wegbeheerders betalen. Ander onderdeel is het beter toegankelijk maken (mak kelijke in- en uitstap) van de bussen. Daarvoor zorgen uiter lijk 2010 de vervoerders. Diverse maatx-egelen en kwali teitsverbetering moet uiteinde lijk tien procent meer toeristen naar de Brouwersdam halen, al dus R. van der Veer van het Gre- velingenschap. Met de schans krijgt de Gi-evelingen een belang rijke trekker in huis. De provin cie Zuid-Holland heeft als voor waarde bij de subsidie gesteld dat de schans uiterlijk dit jaar wordt gerealiseerd. Nog voor het zomerseizoen wordt te kort dag, aldus Van der Veer. Lastenverlichting voor gemeenten MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel voor Zeeland wil samen met de werkgeversor ganisaties de administratieve rompslomp en onzinnige regels bij de Zeeuwse gemeenten terug dringen. Met de kring van gemeentesecre tarissen is gesproken over een project. In West-Bx-abant is zo iets al met succes uitgevoerd en de Kamer wil dat ook in Zee land aanpakken. Daarvoor wordt een speciaal bureau inge schakeld. De kosten per gemeen te bedragen ongeveer 12.500 eu ro, waarvóór 35 vergunningen doorgelicht worden. Het moet tot een afname van de admini stratieve lasten met 25 procent zorgen. De provincie wil deze lastenverlichting, ofwel deregu lering, steunen met een bijdrage van 2000 euro per gemeente. agenda STREEKACTIVITEITEN ELLEWOUTSDIJK Het Fort, 10.00-17.00 uur: Open voor bezichti ging; GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: De monstratie diverse ambachten; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur; Koersbal se nioren; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopen de activiteiten voor alle WAO-ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Senïorensoos; KAPELLE - De Vroone, 09.30 uur Hout- snijclub; 9.30-11.30 uur: Koersbal;13.00 uur: Soos, biljarten; 13.30 uur: Ouderen- koor; 14.00 uur: Sjoelen. 14.00; Koers bal KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE Gymnastiekzaal Nieulandestraat, 15.30-16.30 uur: Bewe gen voor senioren Gymnastiekvereni ging Sparta; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur. Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers: OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Inter nationaal dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 09.30 uur- Digitaal lokaal, Compu terochtend; 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten 15.00 uur: Interna tionaal dansen; YERSEKE - Het Trefpunt. 13.00-17.00 uur: Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29