EU: databanken van politie moeten open Hindoes negeren vervuiling in rivier de Ganges erreurverdachten Venezuela trekt linkse toeristen voor rechter Londen Uitwisseling is stap vooruit in aanpak criminaliteit Extreem winterweer eist tientallen levens in VS Weergebonden waarschuwing Twee handlangers Saddam opgehangen Brussel tegen Nederlands plan kooldioxide-uitstoot dinsdag 16 januari 2007 „«vanRooji DRESDEN - De Nederlandse klilie krijgt toegang tol kcnte- faire, DNA-databanken et vingerafdruk- Builalle landen van de Euro- Lttiit. Dat is de uitkomst „„„bijeenkomst van de mi- 01 van Justitie, gisteren m Reien. n de 27 EU-landen geven al toestemming om over rsrêer gebruik te maken van feais gegevens. Tijdens het [eieg bleek dat de meeste an- K EU-landen in principe be drijn om dat voorbeeld te vol- jiister Hirsch Ballin van Justi- sprak gisteren over een bngnjke stap vooruit in de sïijding van grensoverschrij- sde criminaliteit'. Bin- jjtort wordt het mogelijk dat Nederlandse politie in een [ordonderzoek de Duitse da- iaaken raadpleegt, om te zien Kn gevonden vingerafdruk staat. Ook voetbalhoo- of verkeersovertreders Men via het vergebjken van itabanken worden opge- «ord. lostemijk en Duitsland wisse- n sinds december vorig jaar NA-informatie uit. In ander- hï maand tijd leverde dat in venhonderd gevallen overeen- nislen op, waarin 32 in de ca pe moord en doodslag, 23 kndelicten en 149 keer 'roof Witeren uitwisseling van informatie basis van het Ver van Prüm, dat is onderte- door Nederland, Duits- si België, Frankrijk, Oosten- Luxemburg en Spanje. Het ferlandse parlement moet instemmen, maar dan kan feierlandse pobtie van de af- lien profiteren. Hirsch Bal- eisje van 12 tvast voor ntvoeren baby RIJS - Een 12-jarig Frans isje moest gisteren voor een gdrechter verschijnen, omdat een drie weken oude baby lontvoerd. Het meisje was za- rdag in Parijs aangehouden. 12-jarige Linda had de baby jdag uit een ziekenhuis in Pa- imeegenomen. De ouders van kind hadden haar gevraagd op het kind te passen. Eer- hadden de ouders zich over ontfermd. De vader had da in een café aangesproken, zij een ontredderde in maakte. Zij was enkele anden eerder van huis wegge- en MPIAFPIDPA lin hoopt dat het medio dit jaar zo ver is. „Als dan de systemen zijn geïnstalleerd, dan gaat het verder heel gemakkelijk." Het Duitse EU-voorzitterschap wil de afspraken van Prüm zo snel mogelijk vastleggen in Europese wetgeving, zodat de politie in al le 27 EU-landen - inclusief Roe menië en Bulgarije - over en weer gegevens kan vergelijken. Finland, Italië, Portugal en Slo venië lieten gisteren weten dat zij zullen meedoen. Om tot een akkoord te komen moeten alle EU-landen nog instemmen. Vol gende maand legt het Duitse EU-voorzitterschap de minis ters van Justitie een voorstel voor. Bedenkingen Alleen Groot-Brittannië, Ier land, Polen en Tsjechië hebben nog hun bedenkingen. „Het zal nog wat tijd kosten om hen bin nenboord te halen", aldus Hirsch Ballin. Het verdrag van Prüm maakt ook gezamenlijk politie-optre- den mogelijk, om strafbare fei ten te voorkomen of de openba re orde te handhaven. Dat bete kent, bijvoorbeeld, dat Duitse of Belgische agenten in de Ne derlandse grensstreek Neder land opereren met bevoegdhe den volgens het Nederlands recht. GPD door Bengt van Zwol WASHINGTON - Extreem win terweer in het middenwesten van de Verenigde Staten heeft tientallen mensen het leven ge kost. Honderdduizenden men sen zitten zonder stroom. Presi dent Bush riep in de staat Okla homa de noodtoestand uit. De sneeuwstormen, die tot nog toe minstens 29 levens hebben geëist, begonnen vrijdag. Lang zaam trok het front van het mid denwesten naar het oosten. De staten Oldahoma en Missouri, waar de gouverneur de noodtoe stand uitriep, kregen de volle laag. Ook delen van Texas ondervon den veel last van het winter weer. Zondag werden honder den vluchten geschrapt op het vliegveld van Dallas. In Missou ri hadden gisteren meer dan 300.000 huishoudens geen stroom. In Oklahoma zaten 120.000 mensen nog in het don ker. De Amerikaanse staat Califor- nië kampte eerder met een onge bruikelijke koudegolf uit het noorden. Temperaturen daalden tot onder het vriespunt. Ook viel er lichte sneeuw. Voor het weekeinde steeg het kwik in Los Angeles nog tot 25 graden bo ven nul. Gouverneur A. Schwar zenegger waarschuwde voor ge vaar door de extreme koude. Door het afkondigden van de noodtoestand maakte hij geld vrij voor hulpverlening. Land bouwers vrezen gevolgen voor het citrusfruit. ANP/AFP/DPA Gelovigen bij een religieuze ceremonie bij Sangam, het punt waar de rivieren Ganges, Yamuna en Saraswati samenvloeien. foto Jitendra Prakash/RTR door Henk van het Klooster ALLAHABAD - Duizenden sadhoes, 'hei lige' hindoemannen, hebben zich giste ren in de heilige rivier de Ganges gestort, hoewel zij eerder hadden gedreigd het re ligieuze festival de Kumbh Mela wegens de vervuiling van het water te boycotten. In reactie op het dreigement lieten de au toriteiten vorige week schoon water naar Allahabad stromen. De Kumbh Mela, die al meer dan tweeduizend jaar bestaat, is het grootste religieuze festival ter we reld. Vele miljoenen hindoes verzamelen zich bij de plek waar de Ganges, de Ya muna en een mythische derde rivier, de Saraswati, samenvloeien om een ritueelR reinigingsbad te nemen. Met het festival, dat 3 januari begon en 45 dagen duurt, herdenken zij de mythi sche slag waarbij goden en demonen vochten om de beker met de nectar van onsterfelijkheid. Tijdens gevechten om het bezit van de drank morsten zij op vier plaatsen druppels nectar. Daarom wordt het festival om beurten in een van die vier plaatsen gehouden. Een daarvan is Allahabad. De sadhoes gingen gewapend met speren en drietanden en strijdleuzes richtend tot de god Shiva het water in op de dag die als de gunstigste van het gehele festi val wordt beschouwd. Verwaarloosd „Het water is vuiler dan de vorige keer. Het geeft me het gevoel alsof mijn moe- dei' wordt verwaarloosd. Deze rivier is de bron van alle leven", zei sadhoe Naga Baba Triveni Puri, die zijn haar al acht tien jaar niet heeft laten knippen. Hij rookte cannabis om zijn teleurstelling over de verontreiniging van de Ganges te boven te komen. Lozingen van de industrie, afvalwater, onkruidbestrijdingsmiddelen en de rottende lichamen van dode mensen heb ben van de Ganges een zeer vervuilde rivier gemaakt, ook al heeft de regering in New Delhi herhaaldelijk beloofd de heiligste rivier van de hindoes te reini gen. De komende dagen worden in Allahabad vijf miljoen hindoes verwacht. Zo'n 65.000 agenten en andere veiligheidsfunc- tonarissen moeten de orde bewaren en de festivalgangers de gelegenheid geven zich in de rivier onder te dompelen. ANP/RTR jj" Esther Gotink «EN - Zes terreurverdach- m van de 'mislukte aanslagen' 'Londen verschenen gisteren lor een rechtbank op verden- «R van samenzwering tol joord. Openbaar aanklager ('Sweeney omschreef hun ac- als 'een extremistische mos- wanslag met het uiteindelijke |W moorden en zelfmoorden bevoeren'. zês worden ervan verdacht '1 juli 2005 een aanslag te willen plegen op het «dense openbaar vervoer. Zij ooi explosieven van wa- tofperoxide en bloem ver- jdigd en wilden die tot ont- :1GS brengen in een stads- 85drie metro's. De bommen fitten niet, en niemand j le gwond. Wel werd het Wndense openbaar vervoer gelegd Twee weken eerder, 1 juli. waren metro en bus a' doelwit van een ter reuraanslag, daarbij kwamen 52 "sen om. Volgens de aan- ger was Londen nog zeer gedaan door die actie. „Voor- j! °P nel moment dat één van »*'eraCl,to-tegen0Ver een een'kind stond en «vuiu awjiiu en Prde zijn bom te ontste- %ycat actie !*evl zorgden niet L ode''jke chaos, omdat zij r ein'g peroxide bevatten. Hoewel het leek of de mannen een haastige 'copycat actie' on dernamen - omdat zij net als bij de 7 juli-aanslagen drie metro's en een bus tot doelwit kozen - zouden zij de aanslag al maan den hebben voorbereid. Sweeney: „De politie hield vijf van de zes verdachten al ruim een jaar in de gaten." Van de zes bommen werden maar vier gebruikt omdat één van de verdachten het land had verlaten voordat de mislukte aanslag plaatsvond, en een an der 'blijkbaar zijn moed had ver loren'. De explosieven beston den uit waterstofperoxide, bloem, aceton en zuur, verpakt in grote plastic flessen. Die wa ren verder voorzien van schroe ven, haken, pinnen en moeren 'om maximale verwondingen toe te brengen'. Bommenfabriek Plet proces duurt zo'n vier maan den en wordt gezien als één van Engelands grootste terreur- zaken ooit. Elf andere verdach ten staan terecht voor be trokkenheid of het achter houden van informatie. Zij ver schijnen later dit jaar voor de rechter. De meesten werden daags na de mislukte aanslag ge arresteerd in Londen. Een ver dachte, Hoessein O., werd in Ita lië opgepakt en uitgeleverd. Zijn flat in New Southgate, Noord-Londen, werd later aan gewezen als de 'bommenfa briek'. GPD van onze redactie buitenland CARACAS - Waren vooral Cu ba en later Nicaragua jarenlang in trek bij linksdenkenden in Eu ropa en de Verenigde Staten, op dit moment trekt Venezuela veel buitenlandse idealisten. Ook wel aangeduid als 'revolutionai re toeristen', vanwege de socia listische revolutie die president Hugo Chavez in zijn land zegt te hebben ontketend. Academici, kunstenaars, politici en rugzaktoeristen reizen in gro ten getale naar Venezuela om met eigen ogen te zien of Chavez' beleid inderdaad het le ven van de miljoenen armen in zijn land verbetert. Onder hen zijn bekende mensen als de ac teur Danny Glover, de zanger Harry Belafonte en de antioor- logsactiviste Cindy Sheehan. Passie „Het is gewoon fantastisch hier. Er is zoveel passie en opwin ding, er heerst echt een gevoel van revolutie", zei de 20-jarige Amerikaanse studente Lucy Da le. Het Amerikaanse Global Ex change, dat vanuit de VS trips naar Venezuela organiseert, had vorig jaar vijfhonderd klanten, vijf keer meer dan in 2003. En de Britse Venezuela Solidarity Campaign is van plan dit jaar zes groepen vakbondsbestuur ders naar Caracas te sturen. De idealistische toeristen mij den grotendeels de stranden, maar trekken de sloppenwijken in om landbouwcoöperaties, kli nieken en onderwijscursussen voor volwassenen te bezoeken. „Wij zagen gezonde, blije, goed geklede kinderen die les kregen van goed opgeleide onderwij zers die een degelijk salaris krij gen. Deze mogelijkheden beston den niet voordat Chavez presi dent werd", aldus de Britse Ka- te Young. Anderen zijn vooral onder de indruk van de an ti-Amerikaanse lijn van Chavez. En allemaal reageren zij enthou siast op de open, gastvrije ma nier waarop zij ontvangen wor den door de Venezolanen. Een maal thuis besluiten de Chavez-adepten niet zelden een actiegroep of solidariteitscomité op te zetten om de Venezolaanse revolutie te prediken. En het in hun ogen vertekende beeld te corrigeren dat Chavez een auto cratische machtshongerige, on- SCHAUINSLAND - Normaliter moeten in de winter weggebrui kers in Schauinsland in het Duitse Zwarte Woud er rekening mee houden dat op gezette tijden skiërs op weg naar heneden de rijweg overschieten. Vooralsnog is daar wegens het ontbreken van sneeuw geen sprake van. Van langlaufen komt het ook niet, het Nordic wal king is een alternatief. Weersdeskundigen voorspellen voor de ko mende dagen zacht weer. foto Patrick Seeger/EPA voorspelbare leider is. De critici laten echter niet na om erop te wijzen dat Chavez dat juist alle maal wel is en bestempelen de linkse toeristen als naïevelingen en dromers. Zij wijzen op cor ruptie en mismanagement, waar door vele sociale programma's mislukken. Volgens hen komen veel oliedollars helemaal niet ten goede van de armen en neemt Chavez een loopje met de democratie. GPD Rebellen in parlement Nepal KATHMANDU - De maoïsti sche rebellen zijn gisteren toege treden tot het parlement van Ne pal. De toetreding markeert het einde van een tien jaar durende burgeroorlog die meer dan 12.500 levens heeft geëist. De vorige parlementariërs keur den eerder op de dag unaniem een nieuwe tijdelijk Grondwet goed, die het parlementaire lid maatschap van de maoïsten mo gelijk maakte. De linkse groepe ring krijgt 83 van de 330 zetels in de volksvergadering toegewe zen. De rebellen sloten bijna ne gen maanden geleden een wa penstilstand met de regering. In november tekenden de par tijen een historisch vredesak koord. Naar verwachting volgen in juni parlementsverkiezingen, die de democratische hei-vormin gen in het land moeten bezege len. ANP/AFP Afrikaan sterft in landingsgestel BRUSSEL - Op het vliegveld van Brussel is gisteren in het landingsgestel van een vliegtuig uit Gambia het leven loze lichaam van een jonge Afrikaan gevonden. Het toestel was afkomstig uit Gambia, maar had een tus senlanding gemaakt in Senegal. De man is waarschijnlijk op grote hoogte omgekomen door zuurstofgebrek of dooi de vrieskou. Vorige week deed zich op Brussels Airport een vergelijkbaar incident voor. ANP Veel ellende door storm Zweden STOCKHOLM - De zware storm die Zweden in het afgelo pen weekeinde trof, heeft een spoor van vernielingen ach tergelaten. Zeker vier mensen vonden de dood en gisteren zaten hon derdduizenden mensen nog zonder stroom. Bij vijftigdui zend huishoudens lag ook cle vaste telefoonverbinding' er nog uit. Een woordvoerder van de spoorwegen deelde mee dat rei zigers nog tot het midden van de week rekening moeten houden met vertragingen door stormschade. ANP Grote juwelenroof Innsbruck WENEN - De Oostenrijkse politie is op zoek naar twee mannen die worden verdacht van het stelen van juwelen met een totale waarde van een miljoen euro uit de auto van een Duitse juwelier. Dat heeft een politiewoordvoerder gisteren laten weten De juwelier liet zijn auto zaterdag enkele minuten onbe waakt achter op een met bosjes omzoomde weg in de buurt van de stad Innsbruck. Twee mannen sloegen toen de achterruit in en gingen ervandoor met ringen, horloges en halskettingen. De juwelier heeft een beloning van 20.000 euro uitgeloofd. ANP/AFP Kashmir beloont jagers luipaard SRINAGAR - De autoriteiten in het Indiase deel van Kashmir hebben een beloning van ongeveer 175 euro uit geloofd voor iedereen die helpt bij het vangen van een lui paard dat in de afgelopen tien dagen drie kinderen dood de. Dat heeft de minister van Gezondheid in Kashmir, Peer Mohammad Hussain, gisteren laten weten. Een achtjarig meisje uit het dorp Chatragul werd zondag door een lui paard gedood, nadat eerder twee andere kinderen door vermoedelijk hetzelfde dier om het leven waren gebracht. Volgens natuurbeheerders zijn de populaties van beren en luipaarden sterk gegroeid sinds in 1970 de jacht op de ze dieren werd verboden. ANP/RTR Zoeken naar duiker gestaakt CAIRO - Het zoeken naar de Nederlandse duiker in Egyp te is definitief en met instemming van de familie ge staakt. Dat meldde een woordvoerder van het Nederland se ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren. „Aan uitvarende schepen wordt nog wel gevraagd om op te letten, maar de autoriteiten hebben zich nu terugge trokken." De vier duikers, naast de Nederlander twee Russen en een Egyptenaar, raakten vorige week zaterdag vermist tij dens een excursie naar een rif in de Rode Zee. ANP door Henderiekus Wiltjer BAGDAD - Twee weken na de omstreden executie van Sad dam Hoessein zijn gisteren twee handlangers van de voormalige dictator van Irak terechtgesteld. Volgens de Iraakse regering ver liep de ophanging van Saddams halfbroer Barzan Ibrahim al Tikriti en de oud-voorzitter van het Revolutionaire Hof Awad Hamed al Bander volgens de re gels. De spontane onthoofding van Barzan noemde zij een uit zonderlijk ongeluk. De omstandigheden rond de op hanging van Saddam op 30 de cember leidden tot internationa le kritiek. De soennitische oud-president werd tot op het laatste moment beschimpt en aanwezigen maakten in het ge heim video-opnames met mobie le telefoons. De beelden versche nen later op het internet. Dit maal moesten de beulen en aan wezigen een verklaring tekenen waarin zij beloofden dat zij zich waardig zouden gedragen. Amerikaanse officieren hadden er op aangedrongen dat de te rechtstelling gisteren wel cor rect zou verlopen. Een Ameri kaanse legerhelikopter heeft de lichamen van beide mannen na de executie in Bagdad overgevlo gen naar een militaire basis bij Tikrit. Hierna zijn zij in de loop van de avond in het nabijgele gen Awja begraven. Awja is het geboortedorp van Saddam, die hier ook ligt begraven. Barzan en Bander werden net als Saddam op 5 november schuldig bevonden aan misda den tegen de menselijkheid in de zaak-Dujail. In deze sjiiti- sche plaats had in 1982 een mis lukte aanslag plaats op Sad dam. Vervolgens werden 148 mannen en tieners ter dood ver oordeeld door het Revolutionai re Hof onder leiding van Ban der. Op dat moment stond Bar zan aan het hoofd van de gehei me dienst Mukhabarat. De ophanging van beide veroor deelden had om 03.00 uur lokale tijd plaats in het voormalige kantoor van de geheime dienst in het noorden van Bagdad, waar eerder ook Saddam werd geëxecuteerd. In een aan journa listen getoonde video is te zien hoe een angstig kijkende Barzan en Bander op het schavot staan. Zij hebben een oranje overall aan en krijgen vlak voor het fa tale moment een kap over hun hoofd. De mannen staan naast elkaar wanneer het luik valt. Daarna is te zien hoe de romp van Barzan op de grond valt. Vervolgens wordt de camera op de grond gericht waar naast het onthoofde lichaam in een plas bloed het hoofd van Barzan ligt met de kap nog op. ANP door Bouke Bergsma BRUSSEL - De Europese Com missie haalt een streep door het Nederlandse voorstel voor de uitstoot van kooldioxide. Het ka binet is te ruimhartig geweest in het verdelen van de vervuilings rechten voor de periode tussen 2008 en 2012. Dat besluit de commissie van daag op voorstel van eurocom missaris Dimas (Milieu). Bron nen die bekend zijn met het ne gatieve oordeel van Dimas over de Nederlandse voorstellen heb ben gisteren een bericht daar over in het Financieele Dagblad bevestigd. Dimas tikte Nederland vorig jaar november ook al eens op de vingers, tien andere landen kre gen ook een afwijzing. Alleen het Verenigd Koninkrijk heeft goedkeuring van Dimas voor zijn voorstel van de vei'deling van emissierechten. Andere lan den hangt evenals Nederland een negatieve beschikking bo ven het hoofd. In totaal zou Dimas voor 7 pro cent willen korten op de plan nen van de EU-lidstaten. Neder land wil voor de jaren na 2008 elk jaar maximaal 80 miljoen ton kooldioxide kunnen uitsto ten. Hoeveel de Nederlandse strafkorting wordt, wordt van daag bekend, samen met de cij fers voor België en Cyprus. Als de EU-landen zich niet houden aan strengere normen, dan haalt de EU de Kyoto-doelstellingen niet. Volgens dat protocol moet de EU in 2012 8 procent minder kooldioxide uitstoten dan in 1990. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5