toezicht op verlof schiet tekort Aannemer faalde in Bos en Lommer opruiming Nieuwe waakhond voor de consument Beheerder pokerclub dood na schietpartij Rotterdamse dierenkliniek begint minimaspreekuur Dode bij botsing trein en vrachtwagen Kentekenplaten bromfietsen worden massaal gestolen ,s op de honderd gevangenen keren na verlof niet terug 597 leden en staat nu op De grootste absolute Tas er voor de SP, die met Braleden er 50.740 heeft, genstelling tot de jaren b 2005 nam het totale le- van politieke partijen vo- rweer toe. In 2005 had- Ie partijen samen 300.201 in 2006 was dat 318.144. notste partij is nog steeds BA met 69.560, gevolgd de PvdA (62.846), de SP 0)en de WD (40.849). jtistenUnie heeft 26.673 le- De SGP telt 27.154 leden róenLinks 23.490. ANP door Anne van der Schoot en Judith Katstra AMSTERDAM - Zowel de Dienst Bouw- en Woningtoe zicht van stadsdeel Bos en Lom mer als de aannemer Hillen Roosen hebben gefaald in het toezicht houden op de bouw van het complex aan het Bos en Lom merplein. Dit is de conclusie van de onder zoekscommissie onder voorzit terschap van oud-minister M. de Boer naar de gang van za ken rond de voorbereiding en de bouw van het Bos en Lommer plein. Gisteren presenteerde de commissie haar bevindingen. De aannemer is volgens De Boer de hoofdverantwoordelijke voor de bouw van het complex. Hil len Roosen had dan ook een toezichthouder moeten aanstel len. Bovendien kon de commis sie geen bewijzen vinden dat de projectontwikkelaar Multi Vast goed iemand had aangesteld die de bouw controleerde. „De over heid kan het private toezicht nooit vervangen", aldus De Boer bij de presentatie. De commissie concludeerde dat het falende functioneren van de gemeentelijke dienst 'helaas een voorkomend verschijnsel bij Ne derlandse gemeenten is'. „Het moet fundamenteel anders in de bouw", aldus de oud-minister. Zij raadt gemeenten en markt partijen aan niet op het toezicht te bezuinigen. van het Bos en Lommerplein moet opdraaien. De commissie kon hier niets over zeggen, om dat het niet in haar opdracht stond. Volgens burgemeester Co- hen is de hoofdaannemer welis waar als primair verantwoorde lijke aangewezen, maar heeft de gemeente ook fouten gemaakt. De aansprakelijkheid is dus nog onderwerp van discussie, even als de verdeling van de kosten, aldus Cohen. De ontruiming heeft de gemeente al 8 miljoen euro gekost. De gemeente kon digde aan de aanbevelingen van de commissie over te nemen. Zij is al begonnen met verbeterin gen en houdt de organisatie van het bouwtoezicht de komende tijd tegen het licht. ANP ALMEN - Door een aanrijding tussen een vrachtwagen en een trein op beveiligde spoor wegovergang in het Gelderse Almen is gisteren een 38-jarige bijrijder uit Katwijk overleden. De bestuurder, een 54-jarige Harderwijker, raakte zwaargewond en is met een traumaheli kopter naar het ziekenhuis overgebracht. Vermoedelijk heeft iemand de spoorboom opengehouden, aldus een politiewoordvoerder. Volgens spoorbeheerder ProRail trad een half uur voor het ongeval een storing op aan de overgang. Een ploeg monteurs was onderweg om de problemen te verhelpen. De bijrijder bevond zich buiten de vrachtauto. Hij werd door de ronddraaiende truck geraakt. De stoptrein was van Lochem onderweg naar Zut- phen. Tussen beide plaatsen was door het onge val tot laat in de avond geen treinverkeer moge lijk. Eerder op de dag botste bij Zoetermeer ook een vrachtwagen en een trein op elkaar. Hierbij vie len geen slachtoffers, foto Ronald Hissink/GPD dinsdag 16 januari 2007 Schoten bij verkeersruzie DEN HAAG - Een veertigjarige Fransman heeft gister middag zijn poging om een verkeersruzie te sussen, moe ten bekopen met een schotwond in zijn been. Hij was getuige van een aanrijding in de Schilderwijk in Den Haag. Toen de Fransman zich bemoeide met de ont stane ruzie werd er meerdere malen geschoten. Een kogel belandde in zijn been. De schutter is na het incident in zijn auto gestapt en weggereden. ANP Aalmoezenier kermisman 2006 APELDOORN - De Nationale Bond van Kermisbedrijf- houders (Bovak) heeft pater Bernhard van Welzenes (65) uitgeroepen tot kermispersoonlijkheid van 2006. De landelijk aalmoezenier voor het kennis- en circuspas toraat kreeg de onderscheiding voor zijn inzet voor cle ker- misbedrijf houders Van Welzenes, lid van de orde van salesianen van Don Bo- sco, werkt sinds 2004 voor de mensen die bij kei-missen en in het circus actief zijn. Hij combineert die functie met die van landelijk aalmoezenier voor de schippers. ANP CBS: economie in hoogconjunctuur DEN HAAG - De boeken van de Nederlandse economie zijn vorig jaar afgesloten in een staat van hoogconjunc tuur, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek giste ren. Nederland heeft vorig jaar daarmee veel beter afge sloten dan 2004 en 2005. Of er sprake is van laag- of hoogconjunctuur, hangt af van verschillende indicatoren. Zo kijkt het CBS naar za ken als de arbeidsmarkt, het consumentenvertrouwen en de mate van investeringen. „Vergelijken we het beeld van eind december 2004 met dat van eind 2006 dan zijn het producentenvertrouwen en de werkloosheid het meest ver beterd", aldus het CBS. ANP Dode baby Den Bosch was meisje DEN BOSCH - De dode baby die anderhalve week gele den werd gevonden bij het Engelenheer in Den Bosch was een meisje. De politie heeft dat gisteren bekendge maakt nadat het Nederlands Forensisch Instituut het stof felijk overschot had vrijgegeven. Burgemeester T. Rombouts van Den Bosch is volgens vast gelegde procedures de aangewezene om het meisje een naam te geven. De gemeente Den Bosch dient binnen vijf dagen ook te zorgen voor de begi'afenis. ANP Meer loon voor bouwvakkers DEN HAAG - Bouwvakkers krijgen de komende jaren 7,25 procent meer loon. Dat hebben bonden en werkge vers afgesproken in een nieuwe cao, die loopt van april 2007 tot juli 2009 en die geldt voor zo'n 180.000 werkne mers. Op jaarbasis bedraagt de loonsverhoging bijna 3,25 procent. Bonden en werkgevers bereikten het principe-akkoord al vóórdat zij officieel de onderhandelingen ingingen. Beide partijen wilden snel tot zaken komen, omdat zij groot be lang hechten aan rust in de bouwsector. Om die reden was tevoren afgesproken alleen salarisafspraken te ma ken en niet de degens te kruisen over omstreden kwesties, zoals beperking van het aantal verlofdagen. GPD door Joke Licher tijd duidelijk wat iets, inclusief belastingen, kost. DEN HAAG - De reisbranche, In de reisbranche kijkt de ïnstel- internelhandel, prijzenfestivals, ling naar misleidende aanbiedin- algemene voorwaarden en ga- gen en 'lokkertjes' die maar rantie. Daarop richt de Consu- mondjesmaat beschikbaar zijn. mentenautoriteit zich het ko- De branche is al met de code mende jaar. Dat bleek gisteren reisaanbiedingen gekomen, die op de startbijeenkomst van de misleidende reclame moet tegen- nieuwe instelling. gaan. De autoriteit wil ondernemers Daarnaast houdt zij capaciteit aanpakken die zich niet aan de achter de hand om op te treden code houden. Misleidende prij- tegen ernstige inbreuken op het zenfestivals en neploterijen wor- consumentenrecht op andere ter- den eveneens onder de loep ge- reinen. De autoriteit moet toe- nomen. zicht houden op de naleving van Veel van deze praktijken wor- het consumentenrecht. Om niet den vanuit Nederland uitge- door de waan van de dag te wor- voerd, gericht op buitenlandse den geregeerd, heeft zij ervoor consumenten. Die worden ver gekozen zich in 2007 op vijf aan- leid geld over te maken of een dachtsgebieden te richten. aankoop te doen, in de veronder- De handel in internet is daar stelling dat zij dan een prijs in een van. Steeds meer mensen ontvangst kunnen nemen. Het doen aankopen via internet. De streven is ervoor te zorgen dat informatie die de internetaan- Nederland een minder aantrek- bieder geeft, schiet vaak nog te- kelijke uitvalsbasis wordt voor kort. Het is bijvoorbeeld niet al- dit soort praktijken. ANP van onze redactie binnenland De omwonenden waren niet blij toen Reyes de deur opende. AMSTERDAM - Het dodelijke „Vanaf het begin hadden we slachtoffer van de schietpartij door hoe laat het was", aldus zondag in sociëteit Reyes in Am- R. Baas van een garagebedrijf in sterdam, is de 33-jarige beheer- de straat. Bij de deur werd een der van de club. Dat heeft de po- camera opgehangen. „Ruzie op litie gisteren bekendgemaakt. straat en veel dikke auto's", zegt een andere bewoner. „Er is De man zat in het bestuur van vaak geklaagd bij de politie." de sociëteit. Reyes is een Bij de opening van Reyes wer- denksportvereniging, waar ook den de omwonenden uitgeno- gepokerd werd. Omwonenden digd. Toen kort daarna een van van de club aan de Jacob van hen klaagde over geluidsover- Lennepkade in Amsterdam last, werden isolatiemaatrege- Oud-West hebben sinds de ope- len genomen, ning in mei vorig jaar geklaagd „Maar de overlast bleef. Geen over geluidsoverlast. Een buur- harde muziek maar het leek als- vrouw is bedreigd. Toen zij of er altijd veertig man zaten te klaagde, zei iemand van Reyes: praten. Pokeren om veel geld „Ga je hier een gewoonte van trekt bepaald publiek", aldus maken? Ik zou oppassen." een omwonende. GPD (Advertentie) JBUC De brancheorga- adviseert brom- Lrs bun kentekenplaat fytten, of beter nog: met „k vast te klinken, om- i',«merbordjes raassaal jen gestolen. ^invotringvandekente- kenplaat vorig jaar, zijn er al meer dan zesduizend ont vreemd. Ook de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) waarschuwt voor de diefstal. „Het is verstandig om je kente kenplaat goed vast te maken", aldus Bovag-woordvoerder R.<th. Boon. De organisatie van de tweewielerverkopers advi seert montagekit of extra bou ten te gebruiken, maar het ken teken 'het liefst' met stevige pop nagels vast te zetten. Dat mag, als de plaat goed leesbaar blijft. RDW en Bovag manen kopers van een tweedehands brommer te controleren of de kenteken plaat overeenkomt met het ken tekenbewijs en het framenum mer. Dieven zetten de losge schroefde platen vermoedelijk op gestolen brommers voor de verkoop. Sinds 1 januari moeten bromfiet sen verplicht een kenteken heb ben. De invoering ervan begon vorig jaar. Volgens de RDW zijn 695.000 kentekens aangevraagd en 670.000 verstrekt. Zo'n 25.000 bromfietseigenaren heb ben het kenteken geweigerd. Een deel van hen omdat ze ver moedelijk achterkwamen dat hun bromfiets gestolen was. Daarnaast zijn er duizenden ge stolen brommers en scooters waarvoor nooit een kenteken is aangevraagd. Het Bureau Ver keershandhaving van het Open baar Ministerie zegt intensief te controleren op gestolen kente kenplaten. GPD fjoorjJgtvoet (HAAG - Van elke honderd «enen die tussentijds met /gaan, keren er gemiddeld jid terug. De gevangenisdi- m die elke verlofaan- moeien toekennen of af houden zich lang niet al- inhoudelijk met de aan- ibezig- In sommige inrich- i worden vcrlofaanvragen fgetekend. zich vervolgens niet meer bij de inrichting. Plet inschatten van de risico's bij de verloven van criminelen is problematisch. Het Openbaar Ministerie en de politie reageren niet altijd op verzoeken van de inrichting om meer informatie over de gedeti neerden, zo stellen de onderzoe kers vast. De inrichtingsmedewerkers ma ken soms een inschatting op ba sis van een 'gekleurd onderbuik- gevoel' over de crimineel. Het ontbreekt daarbij geregeld aan een goede gedragsrapportage door de gevangenismedewer kers. Dat komt doordat zij steeds minder vaak met gedeti neerden in contact komen. Ver der wordt te weinig gebruikge maakt van de informatie van de reclassering, zo blijkt uit de in terviews van de onderzoekers met het betrokken gevangenis personeel. De gevangenisdirecteur heeft in de praktijk, als het om verloven gaat, vaak niet de macht in han den, geven personeelsleden aan. De beoordelingen van het OM, de politie en het Bureau Selectie en Detentieplanning, tellen zwaarder. Het aantal toegekende verloven verschilt sterk per gevangenis, van minimaal 35 procent tot maximaal ruim 80 procent. Er is vervolgonderzoek nodig om die verschillen te verklaren. GPD lijkt uit een onderzoek van jen Onderzoek Advies, jls vragen gevangenen zevenduizend keer verlof Kkele honderden melden ie verdachten Musselkanaal ;ennen moord KINGEN - De drie ver lui van de moord op een be- Dnits echtpaar, begin juli [Groningse Musselkanaal, m tegenover de politie be- ■betrokken te zijn geweest Tgewelddadige dood van peen vrouw. Dat zei advo- [ff. Ausma, raadsman van uhen, gisteren. ie verdachten zijn een n-eman uit Musselkanaal, ï-;arige jongen uit Ter neen 16-jarig meisje uit kanaal. Het drietal evan verdacht de 73-jari- iea de 71-jarige wouw te i doodgeslagen met pa- i-erdachten waren uit op van het echtpaar, die ze wilden verkopen. ANP eds meer nsen lid van itieke partij INGEN - Behalve bij liet aantal leden bij alle politieke partijen in stegen. Dat meldde giste- tïl Documentatiecentrum rlandse Politieke Partijen. ootste procentuele groei ij de Partij voor de Dieren, tij, die in november haar Imaakte in de Tweede Ka- iteg er bijna 4000 leden kwam uit op 6370. D66 ROTTERDAM - Keeshond Scouby wist gisteren niet wat hem overkwam als eerste klant van het minimaspreekuur van de Dierenbescherming Rijnmond. Van alle kan ten werd de veertienjarige hond gefotografeerd. Dierenbescherming Rijnmond behan delt op het minimaspreekuur huisdieren van minima tegen kostprijs, om te voorko men dat deze mensen hun huisdier moeten afstaan of laten inslapen, omdat zij geen geld hebben voor de dierenarts. De organisatie heeft daarvoor een ruimte in het Die renopvangcentrum Rotterdam ingericht. Zij kwam op het idee door dergelijke projec ten in andere landen, zoals Groot-Brittannië en Duitsland. Baasje Tom Felëus (57) is blij dat het minimaspreekuur er nu is. Door privéproblemen is Scouby, die oorspron kelijk van zijn dochter was, heel belangrijk geworden voor hem. Hij hoopt dat de keeshond na zijn 'opknapbeurt' nog een jaar of drie, vier leeft. De Rotterdammer en zijn hond zijn via de GGD bij de kliniek beland. De gezondheidsdienst kwam hen op het spoor na een tip van de buren en constateerde dat het hondje op dit moment meer verzorging nodig heeft dan het baasje, aldus GGD'er Jos Jongeleen. Hij vindt dat ie dereen recht heeft op een huisdier en dat elk dier recht heeft op verzorging. foto David van Dam/GPD NW 6A Tg_ \j£(Z/ AM TOM Lering Andere gemeenten in Nederland zouden lering moeten trekken uit de fouten bij de bouw van het complex in Amster dam-West. De Boer adviseert gemeenten om andere, grote complexe bouwprojecten nog eens nauw keurig te inspecteren. Amster dam maakt een inventarisatie van de constructies van soortge lijke complexen elders in de stad. Indien nodig wordt in over leg met de marktpartij bekeken of daarbij nadere actie moet worden ondernomen. Het is nog onduidelijk wie voor de kosten van de ontruiming met heel veel keus lange vorststraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3