Opleiding managers in toerisme Verloskundigen stappen niet in werkgroep Gebrek aan patiënten holt zorg uit Kenniscentrum krijgt vorm Politierechte] toont begrip Schipperspaar al zestig jaar onafscheidelijk Terneuzenaar zwicht in ruzie over parkeerboete dinsdag 16 januari 2007 door René Schrier VLISSINGEN - Het Kenniscen trum Kusttoerisme in Zeeland begint vorm te krijgen. Sinds gistermiddag is ook het onder deel opleidingen van dit cen trum een stapje dichterbij geko men. Vanaf 1 september ver zorgt de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer in Bre da een opleiding Functiegericht toerisme en recreatie aan de Ho geschool Zeeland. Vertegen woordigers van beide hogescho len hebben daartoe een over komst ondertekend. Studenten kunnen kiezen voor de afstudeerrichtingen Manager toeristische marketing en com municatie of Manager recrea tie-onderneming. De opleiding is gekoppeld aan het Kenniscentrum Kusttoeris me, dat voorlopig is gehuisvest in het voormalige gebouw van de PSD tegenover de HZ. Coör dinator van dit kenniscentrum is Margot Tempelman. Ze legt uit dat een deel van het werk van het kenniscentrum in het Spirituele beurs in Sas van Gent SAS VAN GENT - Waskrijtteke- naars, kaartleggers en paragnos ten maken zondag de dienst uit in de Vlaanderenhallen in Sas van Gent. De bezoeker van de paranor maal- en spirituele beurs kan bij hen terecht voor een consult om iets over de toekomst te we ten te komen. Verder zijn er vele verkoopstands, en zal 'magican Ramana' optreden. De beurs duurt van 10.30 tot 19.00 uur. verleden al werd uitgevoerd door het Bureau voor Toerisme Zeeland. Dat hield zich vooral bezig met zogenaamde kennis transfer; landelijke gegevens vertalen naar Zeeland. Het bu reau deed weer niets aan toege past onderzoek. Het is de bedoeling dat het centrum kennis over en voor re creatie en toerisme in zuid-west Nederland verzamelt en ver spreid. Tempelman: „Het centrum is in de eerste plaats bedoeld voor het recreatieve bedrijfsleven. Daarom is het belangrijk dat het in Zeeland is gevestigd. On dernemers kunnen er aanklop pen voor projecten. Het centrum moet een vliegwielfunctie krij gen. Het moet zaken aanzwenge len op het terrein van toerisme en recreatie en onderzoeken en projecten uitvoeren. Daarin kun nen de studenten ook een rol spe len." Tempelman zegt dat het be drijfsleven altijd wel roept het geen hbo'ers wil, maar het zijn juist die hbo'ers die zorgen voor innovatie, geeft ze aan. Gedeputeerde M. Ie Roy was aanwezig bij de ondertekening in de HZ. Ze onderstreepte dat het kenniscentrum met de daar aan gekoppelde opleiding een versterking van de toeristische sector in Zeeland is. In Zeeland is 8 procent van de beroepsbe volking werkzaam in deze sec tor. Daarmee is het volgens haar een van de pijlers van de Zeeuw se economie. Maar het is wel een pijler die momenteel een duwtje in de rug kan gebruiken. Het is volgens Le Roy van belang dat de neergaande tendens waarin de toeristische sector zich mo menteel bevindt omgebogen wordt. Innovatie kan daarbij een belangrijke rol spelen, voeg de ze er aan toe. Internist A. Lavrijssen (links) deelt met gynaecoloog S. de Boer het voorzitterschap van de nieuwe, gefuseerde medische staf van Zieken huis Walcheren en de Oosterscheldeziekenhuizen. foto Willem Mieras door Claudia Sondervan GOES - Zonder concentratie van ziekenhuiszorg moeten er in de toekomst meer patiënten Zee land uit voor een behandeling. „Dan kunnen hier geen grote operaties meer gedaan worden die zware nazorg nodig maken," stelt internist A. Lavrijssen. Hij deelt met gynaecoloog S. de Boer het voorzitterschap van de nieuwe, gefuseerde medische staf van Ziekenhuis Walcheren en de Oosterscheldeziekenhui zen. Al blijven de ziekenhuisvoorzie ningen op alle locaties in stand, de medische ontwikkelingen dwingen dokters om specialis men te concentreren, stelt La- vrijsen. De oorzaak: gebrek aan patiënten in het dunbevolkte Noord- en Midden-Zeeland. Het voorzittersduo kijkt be zorgd naar de reactie van het ka binet op de kritiek in de Tweede Kamer op de concentratie van ziekenhuiszorg. De Tweede Kamer praat daar deze week over. Donderdag be antwoordt minister Hoogervorst vragen van CDA en SP. Die par tijen overwegen een motie om de concentratie via een aanwij zing van de minister stop te zet ten. „Het is gevaarlijk als de argu mentatie rond een geïsoleerd dis cussiepunt als de afstand tot de acute zorg gevoerd wordt," vindt Lavrijssen. „Het gaat om het geheel van de ziekenhuis zorg. Vergelijkingen met andere zie kenhuisfusies waar de Kamer te gen ageert gaan niet op, vindt De Boer. „Het bijzondere is hier dat alle partijen, artsen, patiën tenorganisaties, de gezondheids zorginspectie en de overheid overtuigd zijn van de nood zaak." Veel aandoeningen ko men onder de 110.000 Walchena- ren te weinig voor om de dok ters voldoende behandelerva- ring te geven, schetst De Boer. „Daardoor raakt de geneeskun de hier achterop." Zonder verbreding van het pa tiëntenaanbod gaat de zorgkwa liteit achteruit. „Zodra in de provincie wat bijzonders ge beurt, moet iemand Zeeland uit," zegt Lavrijssen. „We heb ben intensieve zorgafdelingen die nog geen niveau 2 halen. In de toekomst mogen we in de traumatologie volgens de richt lijnen geen gecompliceerde ge vallen meer behandelen. Je zal in principe voor een dubbele beenbreuk al doorgestuurd moe ten worden." Concentratie van zorgsoorten op één plaats heeft gevolgen voor alle medische disciplines in de ziekenhuizen en voor huisart sen en verloskundigen, erkent het voorzittersduo. Het teloor gaan van de thuisbevalling voor althans een deel van Walcheren is er daar één van. Daarentegen kunnen er andere soorten zorg dichter bij de men sen gebracht worden. „Ik ben nierspeeialist. Tot nu toe komt de Walchei'se helft van mijn nierpatiënten naar Goes. Als we het werk kunnen herverdelen, kan ik die mensen in Vlissingen zien, met eventueel dialysemoge lijkheid," zegt Lavrijssen. Volgens hem is die groep patiën ten al veel groter dan het aantal .Walcherse ouderparen dat voor een ziekenhuisbevalling naar Goes zou moeten. „Specialismen in een ziekenhuis grijpen als radertjes in elkaar. Een verandering bij één specia lisme heeft gevolgen voor de an dere," duidt De Boer. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Walcherse verloskundigen weigeren mee te doen in de werkgroep die de toe komst van de thuisbevallingen op Walcheren moet bestuderen. De verloskundigen willen een andere agenda en een onafhan kelijk voorzitter. De werkgroep, die is ingesteld om oplossingen te vinden voor de Walcherse thuisbevallingen als het Ziekenhuis Walcheren geen kinderafdeling meer heeft, zou vandaag voor het eerst bij een komen. De voorzitter C. Soethout is als hoofd van de afdeling Moeder en Kindzorg van de Oosterschel deziekenhuizen te sterk betrok ken bij de ziekenhuizen, vinden de verloskundigen. Ze weigeren bovendien uitsluitend te praten over vervoersproblemen van be vallende vrouwen in nood naar Goes, stelt woordvoerster H. Hament van de Vlissingse en Middelburgse verloskundigen maatschappen. Belangen „Soethout en wij hebben tegen strijdige belangen. Het gesprek gaat alleen over hoeveel beval lingen er acuut'naar een zieken huis moeten en hoe dat opgelost moet worden met ambulances. Over een bereikbaarheidsdienst van de kinderartsen in Vlissin gen kan niet worden gespro ken," zegt Hament. „Dat is waar wij het over willen heb ben. We leveren al jaren verlos kundige zorg met goede kwalie- tit en dat willen we zo houden. Praten over verplaatsing van thuisbevallingen naar een ge boortecentrum in Vlissingen of Goes, daar zijn wij nog niet aan toe." Directeur H. Simons van de sa menwerkende ziekenhuizen wil de bezwaren van de verloskundi gen bespreken. „We hebben de expertise van de verloskundigen nodig om de gevolgen van een concentratie van moeder- en kindzorg helder te maken. Onaf hankelijk voorzitten hierin geen breekpunta'i De verloskundigen meedoen in de klankb2 Toekomstscenario Zc^ ratieve zorg, het ovgU form voor de Zeeuwse 2 bieders dat de proving steunt. Daar zijn de vete gen ten onrechte wejj erkent Hament. „Wijfe klankbordgroep onder^ willen ons als g»--- - ren." Volgens de Vcnusiuinoio;' vallen jaarlijks twaalf Walcherse vrouwen, jjj negenhonderd onder fe ding. De huisartsen op bdi cherse platteland nemer,? honderd voor hun re'a maar daar stoppen zemgj Ziekenhuis Vlissingen i kantoortijd geen kinder-ii wenarts meer is. Twee;® verlossingen nemen degyg logen ter hand op medisch catie. MIDDELBURG - Een 22-j vrouw uit Middelburg gal] ren tijdens de zitting van tierechter in Middeltaj met een plaatsgenote vuist te zijn gegaan. Held offer had verklaard welu keer door haar rivale lei slagen, maar dat werd ji in Middelburg door verdat gengesproken, Officier van justitie wl eiste twintig uur werksi hebt zich zeer agressief gen.Politierechter I, hield rekening met dei digheden en legde dei uur werkstraf voorn1 op. Het slachtoffer zi nichtje van verdachte hel) slagen. Toen de vrouwi jaar 5 juli elkaar tegeö) escaleerde een ruzie enl getuigen hen zien vechta door Joeri Wisse TERNEUZEN - Wanneer het pruttelende geluid van het beurt schip Johanna de zolder van Nel ly Bakker bereikte, stak ze haar hoofd uit het dakraam om naar haar verkering te zwaaien. Vas te prik: dinsdagmorgen, kwart over zes, voer Cor Leunis door het kanaal, langs de arbeiders huisjes van buurtschap het Vin gerling. Cor ontmoette zijn wouw in het centrum van Terneuzen. „Als je nu zestien bent, ga je niet over de boulevard lopen om meisjes te ontmoeten. Maar in mijn tijd liepen we 's zaterdagavond dooi de Nieuwstraat en de Noord straat, van het oude postkan toor na.ar de Axelse brug." De Terneuzense jeugd en de jon gelui 'van de buiten' zegden el kaar in het voorbijgaan 'wel honderd keer goedendag' maar daar bleef het bij, herinnert Nel ly zich. Het contact ging verder dan een groet toen de twee el kaar alleen tegenkwamen. „Toen móest ik het woord wel doen.", zegt Cor. Gelukkig wist Nelly wel een gespreksonder werp. „Ik vroeg wanneer hij weer moest varen, want ik wist al dat hij beurtschipper was." Ze kenden elkaar ruim zes jaar voordat ze in het huwelijksboot je stapten. Nu zijn ze zestig jaar getrouwd. „De oorlog was voor bij en mijn vader had een nieuw schip gehuurd, omdat de Johan na was gevorderd door de Duit sers. Op het nieuwe schip was ruimte om te wonen. Daarmee Cor Leunis en Nelly Bakker leerden elkaar kennen in Terneuzen. hadden we veel geluk, want na de oorlog was er een groot ge brek aan huizen." Nelly ging meevaren met Cor, in die tijd een ongewoon verschijnsel voor een vrouw van de wal. Het ge huurde schip had een vergun ning om van Sas van Gent met bloem naar Terneuzen en Mid delburg te varen. De provinciale hoofdstad werd tijdens de eerste vaart van het pas getrouwde paar echter niet bereikt. Cor: „Het was in de win ter van '47 zo koud dat het ka naal was dichtgevroren. Terug naar Terneuzen kon niet, vanwe ge het gevaarlijke drijvende ijs op de Westerschelde." Zodoende hielden Cor en Nelly noodgedwongen een huwelijks vakantie in Vlissingen. Op het knusse schip stookten ze de ka chel warm, zo nu dan liepen ze over de boulevard om naar het voorbij drijvende ijs te kijken of foto Wim Kooyman gingen ze langs bij familie van Nelly in Vlissingen. Na dertig jaar varen verkocht Cor het schip aan een Engelsman. Bij de meelfabriek in Sas van Gent vond hij een vaste baan. Ook op hoge leeftijd, hij is 83, zij is een jaar jonger, is het het echtpaar Leunis nog actief. Cor sorteert het papier bij Leen Bak ker. Nelly bezoekt 'oude men sen' in het ziekenhuis, die ze dan meeneemt om te wandelen. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Bewoner Wim Bareman van de Scheldekade in Terneuzen heeft het niet laten aankomen op een confrontatie met de deurwaarder. Bareman heeft op de valreep toch de parkeerboete betaald, die hij volgens hem onterecht heeft gekregen. De Terneuzenaar kwam in fe bruari vorig jaar thuis, maar trof de parkeerplaatsen voor ver gunninghouders bezet aan door Franse drugstoeristen. Toen hij zijn auto uiteindelijk op een be taald parkeren plaats zette kreeg hij een bon. Bareman weigerde te betalen en kreeg na wat aanmaningen een dwangbevel in de bus. Het be drag was inmiddels opgelopen tot 87,50 euro. Gisteren zou de deurwaarder beslag komen leg gen op zijn spullen. Aanvankelijk was Bareman van plan weerstand te bieden. Via de 0115-discussiepagina op het MIDDELBURG - Een 30-jarige man uit Leiden is gisteren in Middelburg het veroorzaken van een ongeval in Axel minder zwaar aangerekend. Politierech ter I. Woltring vond dat de ver dachte als bestuurder van een auto wel voorzichtiger had moe ten rijden. De Leidenaar kwam met 250 eu ro boete en drie maanden voor- internet kreeg hij veel steunbe tuigingen. Maar uiteindelijk heeft Bareman toch eieren voor zijn geld gekozen. „Uiteraard was ik blij met de reacties op de ze site maar om echt iets te kun nen ondernemen moet je wel ze- waardelijk rijontzegging weg. Officier van justitie W. Smeenk meende dat de verdachte onop lettend had gereden en niet alert genoeg was geweest toen hij op 30 oktober 2005 in Axel in een onoverzichtelijke bocht van de Graaf Jansdijk onvol doende rechts reed en daardoor in botsing kwam met een motor, waarop een man en een vrouw zaten. Ze eiste negenhonderd eu- ker zijn van je zaak." Na de pu bliciteit over de kwestie kreeg hij echter alleen maar reacties van mensen die hem waarschuw den dat niet betalen wel eens eèn dure grap voor hem kon wor den. ro boete en drie maanden rijver bod. De bestuurder van de mo tor raakte door de aanrijding ge wond aan schouder en heup. De vrouw had een pijnlijke knie en enkel. „Ik kwam van mijn ouders. Ik ken de situatie. Het is een ongelukkige samenloop van omstandigheden geweest", be weerde de man. Zo zou het uit zicht belemmerd zijn geweest door bomen en laagstaande zon. Milde straf voor veroorzaker van ongeval in Axel Steeds vaker raken zeehonden verstrikt in ronddrijf losgeraakte stukken visnet. Ze verdrinken of rakend gewond door de snijdende draden. Om de zeehol# redden die door de netten bedreigd worden, iieW uw steun hard nodig. Uw financiële bijdrage is voofflï onmisbaar. Dus laat de zeehonden niet stikken.5$ Zeehondencrèche Pieterburen. Stort uw bijdrage giro 8020t.n.v. Zeehondencrèche Pieterburen. OfkfW www.zeehondencreche.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38