Stationsplein flink op de schop >ZC De vergeten ramp met de Cornelis Buren ontdaan na steekpartij Ook Sluis maakt zich zorgen over invoering van wegenvignet Veel twijfels over plan Schuttershof zll nkelcentrum Hulst wacht uitbreiding met winkels en parkeerplaatsen agenda LCF: geen vrij spel meer voor college zeeuws Vlaanderen dinsdag 16 januari 2007 nredactie „4G (BI- De 39-jarige Ijl in de nacht van zater- zoodag in een woning m Uai in de grensstreek /JLslag en Zelzate zijn I „„nuk. is gistere» ver- K,boord. De vrouw d.e ,l„d! in allenjl naar het Lis in Cent tras ge- j, en daar werd geope- i is buiten levensgevaar. Het gezinsdrama voltrok zich 's nachts nadat het paar, dat vijf kinderen heeft, terugkeerde van een buurtfeestje in een tent in de buurtschap. Buren verklaar den gisteren, nog steeds aange slagen door het gebeurde, dat er eerder die zaterdag ook al ruzie was tussen het paar dat al een eerder huwelijk achter de rug heeft. De politie was daarvan op de hoogte. Het boterde, volgens buren (die verder weinig spraak zaam zijn) al langer niet tussen de twee. De vrouw, die uit het vorige huwelijk vier kinderen had, beviel een halfjaar geleden van haar vijfde kind. De vrouw was enkele jaren geleden inge trokken bij de moeder van haar nieuwe partner. De buren omschreven het paar gisteren als 'heel rustig en so ciaal'. Maar afgelopen weekein de ging het helemaal mis. De kinderen, in leeftijd variërend van zes maanden tot twaalf jaar, verklaarden later dat ze hun ouders hadden horen bek vechten. Pas toen het weer stil werd, durfden de oudste kinde ren uit hun slaapkamer te ko men. Daar troffen ze hun moe der, hevig bloedend, aan in een stoel. Eén van de kinderen belde de politie. Agenten troffen de vrouw aan met een afgebroken mes in haar rug. In de keuken troffen de agenten verschillende andere, bebloede messen aan. De man, die nog in de woning was, werd direct aangehouden. Hij wordt verdacht van poging tot doodslag en blijft voorlopig vastzitten. De kinderen zijn voorlopig on dergebracht bij familie en ook de moeder van de 39-jarige ver dachte wordt begeleid. Het overdekte winkel- Inun Stationsplein in Hulst «aal binnen afzienbare grondige verbouwing. Wlrum wordt uitgebreid (Kr winkels (467 vierkante ■oppervlak) en dertig par- iplaatsen. dertien jaar oude winkel- mm is wat op zijn retour, jl de buitenkant oogt verou- zeker in verhouding tot [buiige complex van Boe- sciAldi, C1000 en Karwei ijckterrein). De gemeente gt wil instemmen met een wwplan van de eigenaar lei winkelcentrum, de op po gevestigde firma Va- [Diemational Properties. df westzijde is een tweede t bedacht, die aansluit op linnenplein van het winkel- ex. Door deze tweede in- fen het publiek kiezen tus- fli parkeerplaats op het lerrein en het Stations- De westentree moet er- zorgen dat er uitwisseling lindt van bezoekers aan winkelcentra. Bezoekers permarkt Edah kunnen to het best aan de noord- nn Stationsplein blijven ren. Aan de westzijde namelijk geen opstel- roor winkel wagentj es breiding van het winkel- d wordt door de huidige aners gebruikt voor mo ling van hun winkels en wing van hun formules. Kavoorziening op het lein krijgt er een unit t/m vrijdag ge iende de openingstijden; terdagstot 12.00 uur ïact1e iEUWS-VLAANDEREN femAlexanderlaan 45 Btiws 145 ^ACTERNEUZEN *0115-645742 m«it redtern@pzc.nl Hoonhorst (chef) tol8areman de Frel van Stee Bakker (sport) Handshuis «straat 37 AR HULST 1114)371379 10114)371380 «t redhulst@pzc.nl BbvanDoorsselaer ^AtE REDACTIE Gonspark 28 tbus31 aa goes (0113)315500 c'0113)315669 "Wil. fedactie@pzc.nl tïrnet W-pzc.nl tof: web@pzC.n| van veertig vierkante meter bij, de Blokker wordt tachtig vier kante meter groter en de bloe men- en plantenkiosk verlaat haar stek in de supermarkt voor een nieuw onderkomen elders in het winkelcentrum. Aan de noordwestkant van het complex willen een drogist en kledingdis- count in twee kleinere ruimtes een zaak starten. De parkeerplaats aan de noord kant wordt vergroot met dertig Het opknap- en uitbreidings- stuurt het college van burge parkeerplaatsen. Daarvoor plan van het winkelcentrum ligt meester en wethouders een ad- moet een onverharde strook tot en met 21 februari ter inzage vies naar de provincie Zeeland, tussen het waterbassin en de op het gemeentehuis in Hulst. Zij moet vervolgens binnen acht huidige parking worden ver- Tot die tijd kunnen zienswijzes weken kenbaar maken of zij be- hard. worden ingediend. Daarna zwaar tegen het plan heeft. iw (70) roofd van idtas W-NAMEN - In de Huls- straat in Nieuw-Namen is lussen 21.25 uur en n een 70-jarige vrouw ld van haar handtas. ouw uit de gemeente Hulst i met haar vriendin op Hoen een man haar sloeg handtas pakte. Haar in wilde te hulp schieten, serd door de man geduwd door ze op de grond viel wtemonnee die ze in haar ted, viel ook op de grond id door de overvaller opge- waama hij zich uit de voe- lakte. trouwen werden opgevan- bor een buurtbewoner in ivan de politie. Adri van de Wege op de Scheldeboulevard, de plaats waar het gedenkteken moet verrijzen. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het is een danig uit hand gelopen liefhebberij. Alles wat ook maar enig raakvlak heeft met ha venstad Temeuzen, heeft zijn aandacht. En dat al decennia lang. In zijn onbe taalbare archief (van glasplaat tot digi taal) koestert hij tienduizenden foto's van bootjes en schepen in alle soorten en maten, van het oude Vissershaventje tot de verbreding van het Kanaal van Gent naar Temeuzen en niet te verge ten van ontelbare scheepsongevallen, van strandingen en aanvaringen. Maar kroonjuweel van de collectie van Temeuzenaar Adri van de Wege is onte genzeggelijk de geschiedenis van de Ter- neuzense rederij A. C. Lensen, in het be gin van de twintigste eeuw, één van de belangrijkste werkgevers van wat toen nog een bescheiden havenplaatsje was. Van de Wege richtte vijftien jaar gele den, samen met stadgenoot Cees van Doom, een tentoonstelling in, die hele maal gewijd was aan de rederij. Cen traal in die expositie in de stadhuishal stond het stoomschip Comelis of liever gezegd, de ramp met de Comelis. Heem kundigen in Temeuzen beamen dat, als Van de Wege die ramp niet aan de verge telheid had onttrokken, niemand er ooit nog bij stilgestaan zou hebben. Van de Wege knikt: „Ja, dat is natuur lijk wel zo. Bij die ramp - op 16 oktober 1922 - kwam de hele tweeëntwintigkop- pige bemanning om het leven, onder wie dertien Terneuzenaren. Het is met een ook de grootste maritieme ramp uit de historie van de stad." Daar is inmid dels ook het bestuur van de Heemkundi ge Vereniging Temeuzen van doordron gen. Gisteren werd bij wethouder Jaap Bos (cultuur) een brief afgeleverd, waarin de heemkundigen hem vriendelijk doch dringend vragen mee te werken aan de oprichting van een gedenkteken voor de omgekomen opvarenden van de Come lis. Ze doen hem ook maar alvast een aardige suggestie aan de hand. Iedere zomer verzorgt een groep kunstenaars een beeldenroute, waarvan het zwaarte punt op de Scheldeboulevard ligt. Jaar lijks koopt de gemeente ook één van de kunstwerken aan. Voorzitter Edwin Hamelink van de Heemkundige Vereniging in de brief: „Dit kan de gelegenheid zijn om een kunstenaar de opdracht mee te geven een beeld te ontwerpen ter nagedachte nis aan de scheepsramp. Wij denken aan een kunstwerk waarin de tragedie van de verscheurde gezinnen symbo lisch tot uitdrukking komt. In ieder ge val dient het vergezeld te gaan van de namen van de omgekomen bemannings leden." Het zou, vinden Hamelink en Van de Wege, de nabestaanden (onder wie veel kleinkinderen en andere familieleden) eindelijk een plaats bieden, waar ze na al die tijd hun verdronken grootvader, overgrootvader of andere verwante kun nen gedenken. De Comelis was op zaterdag 14 oktober met een lading hout voor de mijnen in Wallonië uit de Finse haven Uleaborg vertrokken. Bij het passeren van de Fin se Alandseilanden is het schip mogelijk door een verandering van de seinlichten van de vuurschepen misleid en vervol gens bij Grunkallen voor de Zweedse kust op de rotsen gelopen. Direct na de stranding was er aan boord nog geen sprake van paniek. Het weer was rustig en diezelfde dag kwam er ook nog een reddingboot langszij, die onverrichter- zake terugkeerde naar de haven. Maar toen de boot zich een dag later opnieuw meldde, was de bemanning verdwenen. Niet lang daarna spoelden de eerste li chamen aan; de reddingboten van de Cornelis waren kapot geslagen op de rotsen. Op vrijdag 27 oktober werden zes bemanningsleden in het Zweedse Öregrund begraven, met een aantal an- foto Wim Kooyman dere opvarenden gebeurde hetzelfde in de dorpen in de omgeving; het lichaam van enkele verdronken bemanningsle den is nooit teruggevonden. Scheepsbel Van de Wege reisde vorig jaar af naar Öregrund, waar hij in het plaatselijke museum oog in oog stond met de opge doken scheepsbel van de Comelis. Op de begraafplaats stelde hij verbaasd vast dat bij de drie meter hoge gedenk steen op het graf van de zes beman ningsleden nog regelmatig verse bloe men worden gelegd. Het graf en de steen worden door de plaatselijke bevol king keurig onderhouden. Van de Wege: „Dat trof me enorm. Die mensen geden ken die ramp nog steeds, terwijl er in Temeuzen nagenoeg niets aan herin nert. Ja, dat mag je best een beetje wrang noemen. Ik heb de laatste tijd met verschillende nabestaanden gespro ken en dan voel je dat die mensen er in gedachten nog steeds mee bezig zijn. Ik sprak bijvoorbeeld een vrouw van 93 jaar, die helemaal in tranen was. Alleen als je zelf gevaren hebt, herken je die emoties. Met een gedenkteken, zoals dat nu door de Heemkundige Vereni ging wordt voorgesteld, kunnen we het verdriet van die nabestaanden eindelijk een plaats geven." Wanneer het monument onthuld moet worden? Natuurlijk op 16 oktober, 85 jaar na de ramp met de Comelis. I STREEKACTIVITEITEN axel - Gregoriuscentrum, 13.15 uur Biljarten; 13.30 uur: Jokeren; 15.30 uur: Folklore dansen; De Halle, 13.30 uur; Ae robics, kaarten, biljarten; 14.45 uur Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten, sjoelen; cunge - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; graauw - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: Jokeren; heikant - 't Heike, 14.00 uur; Oude- renkoor; hoek - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten bie den en jokeren; hulst - Den Dullaert, 13.30 uur: "Bridge; 14.00 uur: Body training; 15.30 uur: Crazy dance; 20.00 uur. Hulster ge mengd koor; De Lieve, 9.00 uur; Biljar ten, computeren. Engels; 13.00 uur: Bil jarten, computeren; 13.30 uur Prijskaar ten bieden en jokeren; 19.30 uur: Stijl dansen, computeren; Den Dullaert, 14.00 uur: Body training; 13.30 uur: Bridge; 15.30 uur: Crazy dance; 20.00 uur: Hulster gemengd koor; koewacht - Kerklaan 87, 19.00 uur Creatieve bijeenkomst; nieuw-namen - Café StCecilia, 20.00 uur. Kaarten; ossenisse - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; sas van gent - De Regenboog, 13.00 uur Biljarten; sint-jansteen - De Warande. 9.30 uur Bloemschikken; 13.00 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Ouderenkoor, Kreatieve vorming, koersbal, sjoelen; 20.00 uur; Bijeenkomst tennisvereniging; terneuzen - De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten, soos; 13.30 uur: Bridge, handwerken; 19.00 uur: Stijldansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; 't Schelpenhoekje, 14.00 uur: Vrouwen hobbyclub; 15.00-18.00 uur: Jeugdcen trum Meetpoint; Churchïllaan 1132, 19.30 uur: Schrijfavond Amnesty Inter national; vogelwaarde - t Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; walsoorden - Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; westdorpe - Zaal Concordia, 13.30 uur; KBO koersbal. door Frank van Cooten SLUIS - Ook de fracties van CDA, WD en Gemeentebelan gen in de gemeenteraad van Sluis bekritiseren de invoering van het wegen vignet in België. „Zeeuws-Vlaanderen dreigt met de invoering van dit plan geïso leerd te raken", stellen fractie voorzitters L. Flikweert (CDA), J. Provoost (WD) en W. Gijsel (Gemeentebelangen) in een brief aan het dagelijks gemeente bestuur. „Zonder hoge kosten te maken komen wij ons gebied niet meer uit." De drie oppositiepartijen vin den de tolheffing voor de Wes- terscheldetunnel al hoog. „Bel gië doet daar met de invoering van het wegenvignet een schep bovenop. Naast de gewone bur ger worden met name de onder nemers in de vervoerssector be nadeeld. Dat is onaanvaard baar." CDA, WD en Gemeentebelan gen vragen het college de Bel gische en Nederlandse overhe den op te roepen invoering van het vignet in de koelkast te zet ten of compenserende maatrege len voor het grensgebied te tref fen. „Om onze stem nog luider te laten horen zou het goed zijn samen met onze buurgemeenten Terneuzen en Hulst actie te on dernemen." De Temeuzense wet houder C. van Schaik zei in sep tember vorig jaar al dat de drie gemeenten en de provincie geza menlijk één front gaan vormen tegen de mogelijke invoering van het wegenvignet in België. De gemeenteraad van Hulst nam eind juni al een motie van deze strekking aan. België wil overigens nadenken over een mogelijke uitzondering voor grensregio's, zoals Zeeuws-Vlaanderen. De Vlaam se minister van Mobiliteit Van Brempt ziet echter geen oplos sing voor het probleem. Het vig net kost jaarlijks zestig euro. Zorgen in Sluis over veiligheid N61 SLUIS - Ondanks toezeggingen van gedeputeerde T. Pop- pelaars blijven de fracties van CDA, WD en Gemeentebe langen in de Sluise gemeenteraad bezorgd over de voort gang van het veiliger maken van de N61 tussen Hoek en Schoondijke. Poppelaars zei eind vorig jaar dat van enig uitstel of afstel geen sprake is. Het dagelijks provinciebe stuur stelde in een brief aan de vereniging Weg van Hoek dat de weg tussen 2008 en 2011 wordt aangepakt. Het deel tussen Hoek en Biervliet wordt vierbaans, het traject tot aan Schoondijke blijft tweebaans maar wel met paral lelwegen. De drie oppositiepartijen twijfelen echter aan de planning. „Berichten die ons bereiken zijn allesbehal ve hoopgevend. Nieuwe lucht- en geluidsmetingen zou den ervoor zorgen dat het begin van de werkzaamheden pas in 2010 te verwachten is. Afhankelijk van eventuele inspraakreacties kan deze termijn nog verder uitlopen. Oplevering is dan niet voor 2013 te verwachten." CDA, WD en Gemeentebelangen vinden dat onaanvaardbaar. „Een voortvarende economische ontwikkeling is door het ontbreken van een goede oost-westverbinding onmoge lijk. Om nog meer zware ongelukken en tragedies in te perken, dient realisatie van de N61 met voorrang behan deld te worden." Hoofdhuidkoeler voor Lievensberg GOES - Ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom zet sinds deze maand een hoofdhuidkoeler in bij chemothera pie om haaruitval bij kankerpatiënten tegen te gaan. Lie vensberg gebruikt de kap bij een beperkte groep mensen. Ook het Oosterscheldeziekenhuis in Goes neemt dit jaar zo'n hoofdhuidkoelsysteem voor chemotherapiepatiënten in gebruik. Zowel Lievensberg als het Goese ziekenhuis danken de kap aan Roparun-acties. De kappen kosten rond de vijftienduizend euro en vergen deskundig ge bruik. Met de kap wordt tijdens de chemokuur de haar- groeizone op de hoofdhuid gekoeld tot minus vijf tot zes graden Celsius, waardoor de chemokuur niet in de haar wortels doordringt. Bij bepaalde patiënten en chemoku- ren is er kans dat de haardos (deels) behouden blijft. Nieuwe voorzitter Yeteranendag MIDDELBURG - Het comité dat de tweede Zeeuwse Vete- ranendag voorbereidt, heeft een nieuwe voorzitter. De Vlissinger M. Boogaard vervangt A. Rombout uit Bergen op Zoom, die om gezondheidsredenen terug treedt. De ve- teranendag wordt op zaterdag 30 juni gehouden in Mid delburg. Aan de eerste bijeenkomst, vorig jaar in Terneu zen, namen een kleine vijfhonderd veteranen deel. De voorbereidingen voor de tweede Zeeuwse dag zijn inmid dels in volle gang. Oude brandweerauto vervangen HULST - De brandweer in Kloosterzande krijgt deze week de beschikking over een nieuwe brandweerauto. De huidige tankautospuit van de brandweer is 26 jaar oud en voldoet zowel technisch als Arbo-technisch gezien niet meer aan de eisen. De gemeente besloot vorig jaar al een nieuw voertuig te bestellen. Dat wordt deze week afgele verd, waarna er een opleidingstraject voor de brandweer- vrijwilligers van de post Kloosterzande start. Als de ge wenning met het nieuwe voertuig goed verloopt, wordt de auto vanaf eind februari ook daadwerkelijk ingezet. door René van Stee TERNEUZEN - Omwonenden, ondernemers en andere direct belanghebbenden zien de komst van een nieuwe supermarkt, ruimte voor drie tot vier andere winkels, een parkeerkelder en meer dan tachtig appartemen ten aan het Schuttershof in Ter- neuzen best zitten. Maar er zijn ook twijfels, zo bleek gisteravond tijdens een in formatiebijeenkomst over het bouwplan. Vooral de verkeersafwikkeling en de bevoorrading van winkels zag een aantal aanwezigen met de nodige vrees tegemoet. Ook de toestand van de bodem baart hen zorgen. Er zouden al pan den verzakken in de buurt. Daarom werd bouwer Van der Poel op het hart gedrukt om geen extra problemen met de bouwput te veroorzaken. Verkeersdeskundige J. d'Haens van de gemeente verklaarde dat de nieuwbouw vooral extra druk legt op de afslagen van de Fietser rijdt door na aanrijding TERNEUZEN - Een Temeuze naar (74) is gistermiddag op de Zuidlandstraat gewond geraakt toen hij op zijn snorfiets door een fietser werd aangereden. De man liep letsel op aan zijn hoofd en sleutelbeen. De fietser, een blanke jongeman in donkere kleding, reed op een donkere he renfiets met twee fietstassen in de kleuren wit-beige-creme. Hij is na de aanrijding doorgereden. De politie verzoekt deze fietser zich te melden bij het politiebu reau. Ook getuigen van deze aan rijding kunnen zich melden. Autismecentrum op lange baan GOES - Zeeland krijgt voorlo pig geen Autisme Informatiecen trum. De Nederlandse Vereni ging voor Autisme (NVA) kan op dit moment het benodigde geld niet bij elkaar sprokkelen. Voor de financiering is de NVA sinds dit jaar aangewezen op de gemeenten, maar die maken even een pas op de plaats als het om nieuwe projecten gaat. Kennedylaan met de Schutters hofweg en de Verlengde Van Steenbergenlaan. Als onderdeel van de oplossing van dit pro bleem is een knip bedacht tus sen de Verlengde Van Steenber genlaan en de Axelsestraat, waardoor geen doorgaand ver keer vanuit de Kennedylaan meer mogelijk is. De bevoorrading met vrachtwa gens blijft gehandhaafd aan de Verlengde Van Steenbergen laan, omdat dit straks geen door gaande route meer is. Door tege lijkertijd de situatie ter plekke te verbeteren verwacht d'Haens dat dit beste oplossing is. Be voorrading van winkels via de. Schuttershofweg is volgens hem geen optie, omdat dan vrachtver keer en personenauto's elkaar in de weg zitten. Een vlotte afwikkeling van het verkeer in en uit het parkeerkel der wordt gegarandeerd door de inrit aan de Kennedylaan en de uitrit aan de Schuttershofweg te maken. TERNEUZEN - De Temeuzen se raad moet burgemeester en wethouders tijdelijk het man daat ontnemen om zonder toe stemming van de raad ruimtelij ke ordening procedures in gang te kunnen zetten. Dit stelt raadslid C. Freeke (LCF) voor. Het gaat dan met na me om meewerken aan een vrij stellingsprocedure voor het te bouwen leisure center. De gemeenteraad heeft die be voegdheid ooit aan B en W ge mandateerd, maar nu er zoveel over het leisure center te doen is vindt Freeke dat het mandaat voor dit specifieke project moet worden ingetrokken. Dan kan de raad zelf beslissen of er een procedure wordt opgestart. Freeke wijst er op dat van de oorspronkelijke plannen voor een leisure center met skibaan alleen de skihelling nog over eind is gebleven. De projectont wikkelaar wil er nu allerlei win kels bij huisvesten, waaronder een supermarkt. Dat is volgens Freeke de nekslag voor de klei ne kernen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37