feptunus wil lasten beter verdelen PZC Pimp'd Radio schrijft geschiedenis PS Platgereden bushokje ligt al ruim week op straat Waterschap: duin is prima berekend op stormachtige zee English weekend schouwen \estuur zoekt constructie om alle winkeliers te laten meebetalen aan activiteiten genda dinsdag 16 januari 2007 ,11 l,|brcelModde djKZEE - Ondememersvere- - fjeplunus wil de onroe- K^aakbelasting (ozb) inzet- verfraaiing van de Zie- „bionenslad. Dcgemecn- daartoe de bedrijven in I Mtrun een doelheffing Lo«pl'SSenZo betalcnal- Cddenstanders mee aan pro- fr-activiteiten - en dus niet ta de leden van Neptunus. troorcitter C. Legemaate. bus over Ltvoeding ^Zierikzee ZEE - Borstvoedingsor- usaiie LLL geeft verspreid jtwee ochtenden een cursus istvoeding. Het idee erachter ft mensen die goed geïnfor- zijn, langer en met meer r borstvoeding geven. |e cursus komen alle facet san bod. De voorbereiding, jmnjden. het oplossen van iblanen, het afkolven en be- 01 van moedermelk tot aan ifofluwen aan toe. conus bestaat uit twee och- jecvan anderhalf uur. Deze ook afzonderlijk te bezoe- De bijeenkomsten worden oaden op de woensdagen 17 januari in het MFC in Zie- sc. van 9.30 tot 11.00 uur. ^aanmelding en meer infor- kan gemaild of gebeld „vn met Diana Ista •'5), info.lll@zeelandnet.nl ïtty Bin (417776), kit- Ghetnet.nl jspel in arland feorgklachten: Sö-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge tonde de openingstijden; aterdags tot 12.00 uur ©ACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND hchtweg 23a Postbus 80 WOAB ZIERIKZEE hl: 011H54647 kt 0111454657 E-fnail: redzzee@pzc.nl [fe'cel Modde (chef) jPiotKleenians tóPankow ^Soesman Planting totty Boogert (sport) ""WIE REDACTIE ®»nspark28 ^tbus 31 460 AA GOES ^0113)315500 ^(0113)315669 4redactie@pzc.nl jjty-pzcinl --mail: web@pzc.n Het is de vereniging al jaren een doorn in het oog dat een aantal ondernemers in het centrum van Zierikzee profiteert van haar in spanningen zonder dat daar één cent contributie tegenover staat. In Leiden doen ze het an ders, heeft Neptunus ontdekt. Daar legt de gemeente alle win keliers een extra ozb-heffing op voor 'overkoepelende activitei ten'. Voor Zierikzee valt daarbij volgens Legemaate niet alleen te denken aan de kerstverlich ting. Met dat potje kan ook een beveiligingsbedrijf de straat op worden gestuurd om overlast te beteugelen en een oogje in het zeil te houden tegen (win keldiefstal. Daarnaast be schouwt hij de maritieme toeris- tendagen in het hoogseizoen eveneens als 'een activiteit van algemeen belang voor het cen trum'. Initiatief Neptunus heeft het Leids initia tief bij de gemeente Schouwen- Duiveland aangekaart. De reac tie was positief, aldus Lege maate, maar tegelijkertijd af wachtend. Leiden is door de rijksoverheid op de vingers ge tikt voor de lucratieve belasting constructie, omdat de ozb zich daar niet voor zou laten lenen. „Ze zijn nu in overleg met het ministerie om naar een compro mis te zoeken. Dat wachten we even af." De ozb-opslag zou wat Legemaate betreft ook kunnen worden gebruikt als bijdrage voor de herinrichting van het Havenplein en de mogelijke bouw van een parkeergarage in de Mosselboomgaard. Een werk groep uit Neptunus begint bin nenkort het overleg met de ge meente over de langverwachte plannen voor plein. Insteek is dat er in het stadshart een moge lijkheid moet blijven bestaan voor kort parkeren. Legemaate werd een maand ge leden benoemd tot voorman van Neptunus. Hij volgde D. Ker sten op, die geen vertrouwen meer genoot bij zijn achterban. Legemaate is groenteboer en was tot 2002 fractievoorzitter van het CDA in de Schouwse ge meenteraad. Het nieuwe zeven koppige verenigingsbestuur wil onder meer werk maken van de veiligheid in het centrum dooi de inzet van surveillanten. In maart wordt daarover met de le den gesproken. In die vergade ring wordt de achterban ook ge polst over deelname aan de toe ristenpas, een initiatief van de gemeente en de recreatiesector. Pashouders zouden dan ook in Zierikzee kunnen profiteren van speciale aanbiedingen. Koopzondag Eén daad heeft het nieuwe be stuur inmiddels achter zijn naam staan: door de beproefde zondagopenstelling gaat een dik ke streep. Slechts een handvol ondernemers opende vorig jaar een aantal zondagen de deuren. Omdat verreweg de meesten dicht bleven, trok de 'koopzon dag' in Zierikzee nauwelijks pu bliek en is mislukt, concludeert Legemaate. „Wil je daar in de praktijk se rieus naar buiten komen, dan moet minstens zeventig procent meedoen. Zierikzee is daar niet rijp voor. Zelf ben ik er ook prin cipieel op tegen." Het nieuwe bestuur van Neptu nus onderneemt wél een nieuwe poging de winkeliers te bewe gen tijdens de koopavond hun deuren open te houden voor pu bliek. Een aantal winkels sluit nu tijdens etenstijd en dat jaagt de klanten weg, zegt de voorzit ter. iSE-Vroonenburg, 14.00 - 16.30 Biainer Café met informatie ifhuis; •-Sint Jacobshofje, Sint Do st 51-53, 20.00 uur: Openbare Odd Fellows Luctor et Emergolo- BLAND - De toneelvereni- Baarland speelt vrijdaga- 2 en zaterdagavond 3 fe- i in het plaatselijke dorps- let blijspel Het is maar tij- s!uk gaat over twee broers als gevolg van een brand bs worden. Zowel de donu ts de pastoor gestroosten de grootste moeite om de berooide mannen weer onderdak te kunnen bieden, t veel gedoe enverwar- anvang van de voorstelling 19.30 uur. Na afloop kan tden gedansd op muziek ver boor de Bass Power Dri- ii Show. 'ond 31 maart is er lextra voorstelling. Radiomakers Evita, Mark, Kenny, Amd, Jamie, Lotte, Natascha, Jens, Sebastiaan en Ingmar. door Esme Soesman ZIERIKZEE - De eerste uitzending van het jongerenprogramma Pimp'd Radio moet de ether nog in en de kabel op, maar de makers zijn intussen al tussen beroemdheden 'gespot'. Ze hebben er zin in; de tien jonge radiomakers die op Schouwen-Duiveland geschiedenis schrijven. Hun programma gaat dins dag 23 januari bij Radio Schouwen-Dui veland van start. Perskaart op de borst, apparatuur pa raat. Evita Lemsom, Lotte Tange, Na tascha de Jonge en Ingmar Hinz beleef den zaterdag bij het muziekevenement Aemstie Alive in Burgh-Haamstede dub bel feest. Leuk om de optredens bij te wonen, maar daar stopte het niet. Als radiomakers drongen zij, dankzij mede werking van de organisatie, tot in de kleedkamers van de sterren door. Robbie W., Plerman en Do spraken een jingle in voor Pimp'd Radio en werden door Ingmar indringend ondervraagd. „Eng? Helemaal niet. Het zijn hele nor male mensen. Natuurlijk is het wel spannend, maar als je met ze praat gaat de tijd heel snel"ervoer hij Precies elf maanden nadat het planne tje voor een jeugdprogramma werd ge lanceerd tijdens de politieke jongeren dag, wordt volgende week de uitzen ding bij de omroep een feit. Tien jonge gasten tussen de veertien en zeventien jaar, allen leerling op Pontes Pieter Zee man in Zierikzee, gaan wekelijks een programma van een uur draaien. Naast het viertal dat bij Aemstie Alive in actie was, maken Sebastiaan Berger, Jens Roggeband, Kenny Vaes, Mark Klooster boer, Jamie Lemsom en Amd de Ruiter deel uit van het team. Ze zijn de afgelo pen maanden door medewerkers van Ra dio Schouwen-Duiveland voor het vak klaargestoomd. „Eerst ging het heel krakkemikkig, maar nu gaat het best goed", oordeelt Arnd, die in een duo presentatie met Lotte de aftrap doet. „Het is ongelooflijk, dat enthousias me", vindt Margo Lemsom - die met elf jaar radio-ervaring op de teller een deel van de cursus heeft verzorgd. Een on langs gehouden proefuitzending pakte prachtig uit. „Natuurlijk gaat er best eens iets fout. Maar als je ze hoort pra ten... dat is echt subliem." Uiteenlopend Pimp'd Radio wil er voor alle jongeren op Schouwen-Duiveland zijn. Niet al leen hiphoppers, relativeren de jonge makers de naam van hun programma. Alle muziekstijlen komen aan bod, zo als er ook steeds uiteenlopende onder werpen zullen worden aangesneden. Denk aan een item gewijd aan een pro ject op school, iets over drugs of een ver slag van een evenement als het Winter feest in Bruinisse. Doordat Sebastiaan foto Dirk-Jan Gjeltema en Mark ook deel uitmaken van de on langs geïnstalleerde Jongerenraad zal politiek hot news - voor zover het de jeugd aangaat - direct doorsijpelen. En dan maar hopen dat iedereen straks aan de radio gekluisterd zit, geeft Lotte aan. „Gewoon alle afspraken afzeggen om naar ons te luisteren", is Jens' bood schap. „Mensen zijn best sceptisch, maar het gaat lukken. Als je ziet wat we nu al gedaan hebben. En het moet ook leuk zijn voor onszelf", vult Natascha aan. Dat laatste lijkt nu al het geval. Bij Ingmar, die van jongsaf aan de wens koestert om chirurg te worden, is een nieuwe passie aangeboord. „Ik vind pre senteren geweldig. Mensen vermaken. Ja, als ik de kans krijg, ga ik hier mee door." De eerste uitzending van jongerenpro gramma Pimp'd Radio is dinsdag 23 ja nuari tussen 19.00 en 20.00 uur. Dat wordt de vaste uitzendtijd. Radio Schouwen-Duiveland is te beluisteren via 107.1 FM, in de Westhoek via 107.8 en op kabel 107.6. Ook is de omroep te beluisteren via internet wioio.rosd.nl. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Brokjes glas lig gen her en der verspreid. Afge broken onderdelen liggen naast een volledig verwrongen bushok je. Een dikke week nadat een 21-jarige automobilist tegen één van de bushaltes op 't Sas in Zie rikzee is geknald, ligt de troep nog altijd op straat. Brouwer Partners Outdoor Advertising is eigenaar van de vernielde abri. Hoofd planning A. Gulen van dit bedrijf toont zich verbaasd over de schade. Zover zij weet, heeft haar firma geen melding van vernieling bin nen gekregen. Is daar wel spra ke van, dan wordt zo'n melding meteen doorgeseind aan het be drijf dat voor Brouwer Part ners herstelwerk verricht. De onderlinge afspraak is dat binnen 36 uur glas wordt wegge ruimd en - als het even kan - zelfs vernieuwd. Dat laatste kan, schetst Gulen, iets langer duren als het topdrukte is zoals bijvoorbeeld rond oud en nieuw. Maar die troep is inmiddels wel opgeruimd, denkt Gulen. Doorgaans komen er per dag een stuk of drie meldingen („Vooral na het weekend") bij Brouwer Partners - vanuit het hele land - binnen. Via aller lei kanalen: dat kunnen wegbe- heerders, buschauffeurs, politie of oplettende burgei'S zijn. Al valt het voor een leek nog niet mee om de eigenaar van zo'n ab ri te achterhalen. Vervoerder Connexxion heeft de abri's van de hand gedaan sinds het open baar vervoer wordt aanbesteed. Wegbeheerders en advertentie bedrijven hebben de abri's over genomen. Wie er over welk bus hokje gaat, is bij 't Sas niet één - twee- drie van de abri's af te le zen. Gulen kan niets beloven over de termijn waarop de troep wordt opgeruimd. Bij het eenzij dige ongeval vorige week raakte niemand gewond. foto Dirk Jan Gjeltema Nieuwjaarsreceptie moet terug ZIERIKZEE - Ondernemersvereniging Neptunus in Zie rikzee vindt dat de gemeente volgend jaar gewoon weer een nieuwjaarsreceptie moet houden. De traditionele bijeenkomst is afgeschaft in het kader van de bezuinigingen, maar wordt volgens voorzitter C. Legemaate node gemist. De receptie is een moment bij uitstek waarop burgers, bedrijfsleven, maatschappelijke organisaties en overheidsinstanties van Schouwen-Duive land samenkomen en elkaar op eeri ongedwongen manier kunnen aanspreken. „Dat ene moment moet je voor die lullige 5000 euro niet afschaffen. Zo'n bedrag betekent toch niks op een miljoenenbegroting?" Het bestuur van Neptunus gaat de gemeenteraad vragen het besluit onge daan te maken, aldus Legemaate. Eerder deze maand klonk er ook bij dorpsraden en de regioraad van ouderenbond Anbo chagrijn over de eer ste 'receptieloze' start van de gemeente in het nieuwe jaar. Steunpunt PKN in Goes sluit GOES - De negen regionale dienstencentra van Protes tantse Kerk in Nederland (PKN), waaronder die in Goes, gaan per 1 januari 2008 dicht. Vorig jaar wex-d al bekend dat het Zeeuwse centi-um met sluiting bedreigd werd. Het beslxiit de regionale dienstencentra te sluiten is onderdeel van een bezuinigingsoperatie. ANP Beginnende bestuurder bestraft MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Vlissinger werd vorig jaar binnen korte tijd twee keer betrapt op dronken rijden. Omdat de man een beginnend bestuur- der is, wachtte hem gisteren in Middelburg een zware straf. Officier van justitie W. Smeenk eiste 1600 euro boe te en dertien maanden rijontzegging, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Politierechter I. Woltring vonniste conform de eis. De verdachte werd 29 juli in Middelburg voor de eerste keer betrapt. Nog geen drie maanden later ging hij 8 okto ber opnieuw in de fout. De Vlissinger was met zijn (nieu we) auto in Oost-Souburg bij het wegrijden achteruit te gen een geparkeerde auto gereden. Nadat hij met hoge snelheid was weggereden, raakte hij onderweg nog een au to. Toen de politie de drankrijder aanhield, bleek dat hij ver boven de limiet voor beginnende bestuurders zat. Werkstraf voor mishandelingen MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 22-jarige Vlissinger voor het ple gen van geweld bij verstek veroordeeld tot vijftig uur werkstraf. De Vlissinger mishandelde 16 december 2005 in Goes zijn oom. De verdachte kreeg het vorig jaar 18 ja nuari in Goes aan de stok met twee vrouwen. Hij sloeg en stompte de slachtoffers in hun gezicht. Kerstbomenactie voor Roemenië WEMELDINGE - Afgelopen zaterdag hebben jongeren van de protestantse gemeente in Wemeldinge met de jaar lijkse kerstbomen- en lege flessenactie ruim 1000 euro op gehaald. De opbrengst van de actie gaat naar jeugd- en schoolprojecten in het Roemeense dorpje Pïr. lang de balans tussen afslag en aanwas goed is, is er niets aan de hand." Dat neemt niet weg dat nu en dan zandsuppletie no dig is om de hoeveelheid duin en strand op peil te houden. In 2003 en 2004 werd een dergelij ke suppletie nog toegepast op. het Noorderstrand. Van der San- de: „In feite compenseer je daar mee de erosie van de kust. Het is een dynamisch proces van af slag en aangroei." Dat bij noordwesterstorm het water aan de duinvoet staat, is volgens Van der Sande niet uit zonderlijk. En minder gevaar lijk dan het lijkt. „De golven ster-ven aan de duin voet. Het duin biedt wat dat betreft vaak meer veiligheid dan een dijk waar het water tegenaan beukt. Een dijk krijgt veel grotere krachten te verduren." In Nederland zijn acht kustge bieden aangeduid als Zwakké Schakels die tussen nu en 2200 niet meer bestand zijn tegen een zogeheten superstorm. In Zee land gaat het om het kustgebied tussen de Vlissingse boulevards en de Westkappelse Zeedijken en de kuststrook tussen Cad- zand en Breskens. De Schou- wen-Duivelandse dijken wor den niet als zwakke schakels be titeld. „En daar hoort het duin bij het Noorderstrand ook niet bij", aldus Van der Sande. door Piet Kleemans RENESSE - De zee die bij een noordwesterstorm aan de voet van het duin bij het Noorder strand van Schouwen staat, boe zemt angst in. En doet de twijfel toeslaan over de vraag of Schou wen-Duiveland wel echt veilig is voor het water. Dan hangen verontruste burgers aan de tele foon met het waterschap. Ook in de afgelopen stormachtige pe riode weer. De vrees is begrijpe lijk, maar onterecht, volgens het waterschap. Het duin bij het Noorderstrand van Schouwen blijft wel - hoe wel het niet tot de zwakke scha kels in de zeewering gerekend wordt - aandacht vragen. Be heerder Waterschap Zeeuwse Ei landen voert na elke storm een inspectie uit en op termijn wordt het duin mogelijk aange vuld om ligging van strand en duin beter met elkaar in even wicht te brengen. Volgens J. van der Sande, senior- beleidsmedewerker beheer en planvorming waterkeringen en wegen van het waterschap, is de veiligheid van Schouwen-Duive land absoluut niet in gevaar. Bij een storm spoelt weliswaar zand weg, maar later brengt wind en water het verdwenen zand gewoon weer terug. „Zo- door Esme Soesman DREISCHOR - In vele grote ste den is het al langer goed ge bruik. In Dreischor is de tradi tie van het 'English weekend' vo rig jaar opgepikt. In het week einde van 24 en 25 februari wordt op even songs gestudeerd. Zeeuwse koorzangers kunnen zich nog melden. Het English weekend is een uit daging voor ervaren koorleden van alle leeftijden en allerlei na tionaliteiten. Doel is om met een ad-hockoor werk in te stude ren om na afloop een uitvoering te geven. Het bevorderen van in ternationale contacten en het vergroten van de liefde voor koorzang zijn andere elementen van het English weekend. Ineke Versnel is initiatiefnemer ach ter het naar de Dreister Sint Adriaankerk halen van deze koortraditie. Zeeuwse koorzangers kunnen zich nog bij Versnel voor deel name aanmelden via telefoon nummer 0111-406033 of 06-53780361 of via email iversnel@hotmail.com. De Choral Evensong is een vrij wel geheel gezongen vesper dienst volgens de traditie van de Anglicaanse kerk. Er wordt werk van de componisten Blow, Purcell en Tomkins gezongen. Deze wordten ingestudeerd van. half tien 's ochtends tot half zes 's middags. Dat gebeurt onder leiding van de Britse koordiri gent James Weeks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31