het waait, verdien ik meer Zeeuwse Nachten schrijnt hilarisch Alle windmolens samen produceren evenveel als Borssele chter Bart Chabot Porgy en Bess Buurt aangeslagen door gezinsdrama in Overslag Onterechte boete voor motorcross niet opnemen Ronnie Rijk heeft belang in windmolenpark örpremière rely Hearts Gissingen Van der Linden in gesprek met Joris Luyendijk minder dan krijg ik wat minder, waait het wat meer dan verdien ik meer." Verder heeft hij geen zorgen om de molens. De BV mailt hem ie dere maand hoeveel elektriciteit het windpark heeft opgewekt, storingen aan de molens worden automatisch gemeld en verhol pen zonder dat Rijk het merkt. „Ze kunnen de turbines van af stand weer opstarten en als ze mijn land opmoeten, hoeven ze dat niet eerst aan mij te mel den." Vanaf zijn erf kan Rijk de wind molens in de verte, op zes kilo meter afstand, zien staan. Dat is dus niet in zijn achtertuin, maar erg veel moeite zou hij daar ook niet mee hebben. „Nu heb ik op een halve kilometer een grote brug en een paar hoogspannings masten. Dat hadden ook turbi nes mogen zijn. Als ik onkruid wied tussen de suikerbieten, sta ik soms dagen achtereen onder zo'n windmolen te werken. Na tuurlijk hoor je dan wel wat, maar dat is minimaal. Het is meer een constant achtergrond geluid. Gaat het harder waaien, dan nemen de omgevingsgelui den ook toe, dus het is niet zo dat de windmolen dan ineens heel storend wordt." De turbines domineren het land schap, beseft Rijk. „Het is een kwestie van gewenning. Op een gegeven moment worden ze ka rakteristiek voor het landschap. Net als de televisietoren in Goes. Die hoort echt bij de skyli ne." Landbouwer Ronnie Rijk: „Het gaat altijd weer.waaien." foto Willem Mieras ren niets bij doe, is het rende ment gewoon te laag." Ook de twee windmolens van 900 kilowatt die hij op zijn land heeft staan, leveren een bijdrage aan zijn inkomen. Ze horen tot een park van tien windturbines die worden geëxploiteerd door de BV Willem Annapolder, waar in de maatschappijen Zeeuwind en Weom samenwerken. Rijk is geen eigenaar van de twee mo lens op zijn land. Dividend „Ik krijg een vergoeding omdat ik ze op mijn land heb staan." Wel heeft hij een belang van tien procent in de BV en krijgt hij als aandeelhouder dus divi dend uitgekeerd. Van levensbe lang voor zijn bedrijf is het niet, maar de inkomsten zijn 'mooi meegenomen'. „Waait het wat Als landbouwer uit Schore da- Neer- temperatuur interesse- steeds het meest, zes jaar geleden op zijn land I,lei, plaatsen. „Ik word „ernst als er (Ine dagen «staat. Het gaat altijd raaien." landbouwbe- ■an 48 hectare in de Wil- nnapolder, gelegen tegen yiaal door Zuid-Beve- is part-lime boer én zonder personeel, mezelf. Daarom ®K0zen voor een makke- tiivplan, met suikerbieten er naast het boe- Zeeland Windmolen Roggenplaat 3 megaWatt, stroom voor ruim 3000 gezinnen. WP Neeltje-Jans BV bouwjaar 2006 r Nieuwe generatie turbines 80 tot 125 meter in aanbouw plannning Concentraties middelgrote turbines: 40 tot 60 meter dinsdag 16 januari 2007 swb 13 door Henk Postma GOES - De wind is hard op weg de kerncentrale te ver slaan. Het waait deze maanden zo hard dat de wind turbines in Nederland bijna net zoveel stroom produceren als de Borsselse atoomfa- briek. „Nog even, en de wind is ster ker dan de kerncentrale", wrijft windenergie-promotor Jaap Langenbach zich in de vingers. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meld de maandag een recordpro ductie van elektriciteit uit windenergie. Het baseerde zich op cijfers uit de voorbij maand november. De wind turbines haalden toen een ver mogen van 341 GWh. Daar mee werd het record van ja nuari 2005 ruimschoots verbe terd. Daar blijft het niet bij. De af gelopen maand waren de mo lens nog aanzienlijk produc tiever. En als het zo blijft waaien, brengt januari op nieuw een record, voorspelt Langenbach. Onder de naam Wind Service Holland, houdt hij na al 24 jaar nauwgezet de prestaties van windmolens bij. Hij gaat ervan uit dat de kerncentrale dit jaar zijn meerdere zal moeten erken nen in de wind. Joekels Dat heeft niet eens zozeer met het weer te maken. Veel bepalender is de komst van een nieuwe generatie wind molens, joekels die tot meer dan 125 meter hoogte reiken, met draaicirkels van zo'n 90 meter. Goed voor een ver mogen van 3 megawatt. Eén zo'n molen voorziet in de elek triciteitsbehoefte van zo'n drieduizend gezinnen. Ook in Zeeland veroveren der gelijke turbines nu snel terrein. Er staan er bijvoor beeld al op Neeltje Jans. Binnenkort worden er enkele gebouwd tegen de Zeeland- brug bij Kats, en bij het Thoolse Sint-Annaland. Het is de bedoeling dat er maar lieft 22 van komen te staan in de Terneuzense Koegorspol- der. Daarmee zit nu dan eindelijk vaart in het Zeeuwse streven zoveel windenergie op te wek ken dat kan worden voorzien in de elektriciteitsbehoefte van alle Zeeuwse gezinnen. Dat doel had zeven jaar gele den al moeten worden ge haald. Het ziet er nu naar uit dat het binnen twee tot drie jaar gaat lukken. Volgens de provinciale coördi nator van het programma voor windenergie, L. En- gelbert, draaien in Zeeland nu 140 windturbines, goed voor een vermogen van 101 megaWatt. Er is nog anderhalve keer zoveel ver mogen nodig, willen alle Zeeuwse gezinnen van winde nergie kunnen leven. Alleen al de 22 turbines die bij Ter- neuzen moeten gaan draaien, di'agen daar 44 megaWatt toe bij. Sloegebied Dat alles wil niet zeggen dat Zeeland straks vergeven is van de windmolens. Behalve bij Terneuzen, mogen er al leen nog nieuwe turbines wor den gebouwd in het Sloege bied, op Neeltjes Jans en bij de Kreekraksluizen. Het is de bedoeling dat de oude generatie kleinere mo lens langzaam maar zeker uit het landschap verdwijnt. Zoals ook gebeurde bij de start, een kwart eeuw ge leden. Toen, in 1981, en in 1983, nam de Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij, op Neeltje Jans, en in het Sloegebied, Neder lands eerste commerciële windmolentjes in gebruik. Die leverden niet meer dan 55 en 300 kiloWatt vermogen, en draaiden al bij het eerste beet je storm in de soep. ilf Bosboom UZEN - Dichter en per- Bart Chabot is donder- gasl in Porgy en Bess in ten.Hij komt op uitnodi- n stichting Prometheus, rmee vooruitloopt op de ike Gedichtendag, het sepoëziefeest van Neder- Vlaanderen dat op 25 ja- ordt gesierd. (Den Haag, 1954) kreeg ren zeventig bekendheid Èimdichter en debu- in 1981 op papier met i poëzie sindsdien bi) zijn vijftigste ver- drie jaar geleden, ge il in Greatest Hits - Volu- pen jaar verscheen m'. een bundel met twaalf wtellingen. nan Brood ndacht trokken zijn bio- boeken over Herman h' zijn er vier versche- l'oodje gezond (1996), l'" m (2001), Brood M (2002) en Broodje rrend (2003). Met Brood iDeelder maakte hij tus- N'GEN - Film by the Sea anavond de voorpremière m Hearts. De voorstel- in Vlissingen be- P 19.30 uur. P'er oaat over de Lonely gloorden, eind jaren Martha Beck (Salma ea Raymond Fernandez Leto) spoorden via «advertenties in het blad [Hearts eenzame en rijke op. Die wer- beroofd en op wijze vermoord. |jt Todd Robinson '"dringende wijze r p,'311 ^in grootvader: ia C' Robinson, 949 de geesteszieke 'öiaars oppakte. Zijn rol pespeeld door John Tra- pat donderdag in Ne- in première. sen 1998 en 2000 ook theater tournees door het land. De afge lopen jaren deed hij hetzelfde met Jan Mulder en Remco Cam- pert en, recent nog, met Ronald Giphart en Martin Bril. Zijn poëzie sluit aan bij zijn le vensstijl: druk, snel en vooral aanwezig, zoals hij ook regelma tig op televisie is te zien. Het is een 'rock-'n-rollweergave van het moderne leven'. De keerzij de daarvan is dat hij door de poëziekritiek niet altijd, even se rieus wordt genomen. Opsteker Voor Chabot was het dan ook een opsteker dat Gerrit Komrij zich bereid toonde een lovend nawoord te schrijven bij Grea test Hits - Volume 1. Komrij noemde hem een 'mysticus'. „Je bent gevoelig voor het geheime leven achter het schijnbaar alle daagse leven van Bart Chabot of je bent het niet." De literaire avond met Chabot in Porgy en Bess begint donder dag om 20.15 uur. MIDDELBURG - De Stichting Literaire Activiteiten Zeeland (SLAZ) houdt vanavond een bijeenkomst met als gast Joris Luyendijk. Hij wordt geïnter viewd door Frénk van der Lin den. Aanvang: 20.00 uur. Luyendijk (1971) maakte naam als verslaggever in het Mid den-Oosten. Over zijn erva ringen publiceerde hij drie boeken: Een goede man slaat soms zijn vrouw (1998), Een tip je van de sluier - Islam voor be ginners (2001) en Het zijn net mensen (2006). Het afgelopen jaar presenteerde Luyendijk het televisieprogramma Zomergas ten. Frénk van der Linden is een van de bekendste interviewers van het land. Hij maakte de af gelopen 25 jaar vele interviews voor onder meer NRC Han delsblad en Nieuwe Revu. Deze zijn gebundeld in Tot op het bot en Laten we eerlijk zijn. Vorig jaar verscheen zijn literaire de buut: de roman De steniging. Voorstelling Zeeuwse Nachten 2, met (vlnr) Dennis Stroucken, Jef Hofmeister, Kees Scholten, Rogier Schippers en Eefje Benning. foto Rob Bouwer AMSTERDAM, Theater De Cameleon 'Zeeuwse Nachten 2', door Het Volksoperahuis, met Rogier Schippers (tekst), Kees Scholten, Jef Hofmeister (muziek), Eefje Benning en Den nis Stroucken. Gezien: za. 13/1. door Rolf Bosboom De muziektheatervoorstelling Zeeuwse Nachten was vorig jaar een van de aan genaamste verrassingen van het seizoen. De roep om een vervolg was overbodig, want Het Volksoperahuis had al vooraf een drie luik in gedachten. Het tweede deel is nu in première gegaan. Het eerste deel draaide vooral om Hans Brinker. Ditmaal is wederom een Hollandse Held aan de beurt: Jan van Speijk, 'adel borst tweede klasse', die zichzelf op de Schelde bij Antwerpen met schip en al op blies 'voor God en vaderland', onder het motto 'Dan liever de lucht in'. Tekstschrijver Rogier Schippers neemt de toeschouwer opnieuw ver mee in zijn fanta sie. Van Speijk kijkt vanuit de hemel ver toornd neer op zijn vaderland, ergens diep in de 21e eeuw. Nederland is dermate ver kwanseld aan commercie maar vooral bui tenlandse invloeden dat het Koninkrijk der Nederland dreigt te worden opgeheven. „Het land is een verkrachting op straat. Ie dereen staat te kijken en niemand doet wat." Van Speijk keert terug op aarde om een daad te stellen en de oude VOC-mentali- teit nieuw elan te geven. Hij wil zijn Ant werpse huzarenstukje uit 1831 herhalen. „Nederlanders in handen van smoelen uit den vreemde? Dat nooit. Dan liever de lucht in." Opnieuw stelt het Volksoperahuis op absurde wijze hét waagstuk van de verwar rende, moderne tijd aan de orde: de multi culturele samenleving en uitwassen zoals buitenlanderhaat en moslimfundamentalis me. Het gezelschap doet dat voortdurend vanuit de onderbuik, op niet zelden shock erende wijze. „Als ik de kelen van die gas ten dichtknijp, dan moet je eens zien. Dat is mijn idee van meer blauw op straat." Zeeuws Meisje Zeeuwse Nachten schrijnt, beroert en ge neert onophoudelijk, maar bijna ongemerkt kantelt het opgeroepen beeld. Een promi nente rol is daarbij weggelegd voor Zeeuws Meisje, vleesgeworden onschuld en toon beeld van het Nederland van weleer. Ver momd als Ketelbinkie probeert zij het on heil af te wenden. Ondanks de loodzware thematiek - Glen Mills-jongeren, ontvoeringen, Theo *van Gogh, Afghanistan: het komt allemaal aan de orde - is het opnieuw een even poëtische als hilarische voorstelling geworden, met ge bruik van minimale middelen. Rogier Schip pers (geboren in Vrouwenpolder) heeft al leen een mutsje en een deuzige blik nodig om helemaal Zeeuws Meisje te zijn, maar zet ook een meesterlijke, half-demente Ko ningin Amalia neer. Kees Scholten doet nau welijks voor hem onder, als Van Speijk en de Bernhard-achtige prins-gemaal. De verrassing van de eerste Zeeuwse Nach ten is weliswaar verdwenen, maar daar staat tegenover dat het tweede deel meer een geheel is geworden, met een duidelijk verhaallijn in plaats van een vage rode draad in een verzameling vondsten. De mu ziek van Jef Hofmeister, 'strijdliederen' de ze keer, is wederom krachtig, met refreinen zoals De dromen van vaders in Amster dam-West/ Zijn hetzelfde als van die in Zuid/ Ze dromen van status, van liefde en geld/ Maar in West komen dromen niet uit. Het buskruitvat van Van Speijk, voorloper van de zelfmoordaanslagen van nu, is voort durend dreigend op het podium aanwezig. De vraag blijft tot het eind of het tot een ex plosie komt. Het is een keuze tussen geweld en bezinning. De lucht in, of toch maar lie ver met beide benen op de grond. 'Zeeuwse nachten 2' is vrijdag 9 februari te zien in het Arsenaaltheater in Vlissingen (20.15 uur) en woensdag 21 en donderdag 22 maart in 't Beest in Goes (20.30 uur). van onze regioredactie OVERSLAG (B) - De 39-jarige man, die in de nacht van zater dag op zondag in een woning in Muishoeken in de grensstreek tussen Overslag en Zelzate zijn vrouw neerstak, is gisteren ver der verhoord. De vrouw die 's ochtends in allerijl naar het ziekenhuis in Gent was ge bracht en daar werd geope reerd, is buiten levensgevaar. Het gezinsdrama voltrok zich 's nachts nadat het paar, dat vijf kinderen heeft, terugkeerde van een buurtfeestje in een tent in de buurtschap. Buren verklaarden gisteren, nog steeds aangeslagen door het ge beurde, dat er eerder die zater dag ook al ruzie was tussen het paar dat al een eerder huwelijk achter de rug heeft. De politie was daarvan op de hoogte. Het boterde, volgens buren (die ver der weinig spraakzaam zijn) al langer niet tussen de twee. De wouw, die uit het vorige huwe lijk vier kinderen had, beviel een halfjaar geleden van haar vijfde kind. De wouw was enke le jaren geleden ingetrokken bij de moeder van haar nieuwe part ner. De buren omschreven het paar gisteren als 'heel rustig en so ciaal'. Maar afgelopen weekein de ging het helemaal mis. De kinderen, in leeftijd variërend van zes maanden tot twaalf jaar, verklaarden later dat ze hun ouders hadden horen bek vechten. Pas toen het weer stil werd, durfden de oudste kinde ren uit hun slaapkamer te ko men. Daar troffen ze hun moe der, hevig bloedend, aan in een stoel. Eén van de kinderen belde de politie. Agenten troffen de wouw aan met een afgebroken mes in haar rug. In de keuken troffen de agenten verschillende andere, bebloede messen aan. De man, die nog in de woning was, werd direct aangehouden. Hij wordt verdacht van poging tot doodslag en blijft voorlopig vastzitten. De kinderen zijn voorlopig on dergebracht bij familie en ook de moeder van de 39-jarige ver dachte wordt begeleid. door Eugène Verstraeten AXEL - De Stichting Recreatie ve Exploitatie Smitsschorre (RES) hoeft toch geen boete van 250 euro te betalen. De Stich ting werd ervan beticht dat ze de regels op het Axelse motorcrossterrein had overtre den, maar dat blijkt niet juist. De provincie heeft een flinke blunder gemaakt door een mo torcrosswedstrijd op 23 septem ber aan te zien voor een trai ning. Volgens de voorschriften niogen er tijdens trainingen niet meer dan 25 crossmotoren tegelijk in de baan zijn. Een toezichthou der van de provincie telde 23 september echter 30 tot 37 mo torcrossers op het circuit. En dus kreeg stichting RES een boe te van 250 euro opgelegd. Die boete is het gevolg van een besluit dat Gedeputeerde Sta ten eerder namen. Zij bepaalden dat er een dwangsom van 250 eu ro betaald moet worden voor ie dere keer dat er te veel crossers op de baan zijn. De motorcross club ging nu tegen het opleggen van de dwangsom met succes in beroep. GS schrijven: „Feitelijk was er sprake van een grote wed strijd met daaraan gekoppeld een maximum van veertig deel nemers dat gelijktijdig op het circuit mag zijn." De waargeno men 'overtreding' betrof de war- ming-up van de motoren. Voorzitter P. Apers Van stich ting RES is 'meer dan content'. „Maar dit 'grapje' heeft ons aan juridische bijstand wel 300 euro gekost. Dat geld kunnen we ner gens verhalen. We waren goed koper uit geweest als we ge woon die dwangsom hadden be taald. Maar het gaat ons ook om het principe."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27