/iutismecentrum op de lange baan PZC Scholieren met een gat in hun hand Marin lacht als trotse vader veel meer Middelburgse raad twijfelt over nut van extra kanaalbrug bevelanden ,11 Uancieriitg Zeeuwse vestiging in Goes probleem dinsdag 16 januari 2007 forS - Zeeland krijgt voorlo gen Autisme Informatiecen- Dc Nederlandse Vereni voor Autisme (NVA) kan fit moment het benodigde Iniet bij elkaar sprokkelen, "c (inanciering is dc NVA 5 dit jaar aangewezen op de leenten, maar die maken Upas op dc plaats als om nieuwe projecten gaat. isme is een ontwikkelings- s Patiënten vertonen s' een afwijkend sociaal Voor ouders, familie en wil de NVA overal in Isnd informatiecentra op jfzetten. Daar kunnen vrij ers hun verhaal aanhoren, ringen uitwisselen en voor- ng krijgen over, soms du- hulpmiddelen. „Sommige puddelen kosten heel veel ,dan is het raadzaam om je laten informeren welk je het beste kunt ne- zegt NV A-projectleider hole. UVA heeft inmiddels twaalf itiecentra op poten ge- lertwandeling iraakse Weel ADENDAMME - Bij melk- ipenbedrijf De Zwaakse din Kwadendamme begint nJag 20 januari een snert - delhig. De tocht staat onder ingvan een gids van Natuur- unenten en is ongeveer 13 lelcr lang. weg zijn allerlei vogels te n vertelt de gids over de nehting van het gebied, tandeling gaat via De ikse Weel door het Heggege- IhijNisse en eindigt weer in Idamme. Daar staat de wandelaars een kop klaar. andeling begint om 13.30 ij het melkschapenbedrijf (Siguitsedijk 15. dden kan via telefoon- 10113- 644044 enda teorgklachten: SOO-0231231 pmaandag t/m vrijdag idurende deopeningstij- feiMterdagstot 12.00 uur eoactie EVEIANDEN/THOLEN tenspark 28 ostbus31 460 aa goes tl 0113-315670 0113-315669 taredgoes@pzc.nl M Balkenende (chef) •ENTRALE REDACTIE «ationspark 28 'ostbus 31 'O® AA GOES el: 10113)315500 ^ail: redactie@i pzc.nl "ternet pprc.nl "•"ail: web@pzc.n| zet: drie in Zuid-Holland, drie in Limburg, twee in Gelderland en een in Utrecht, Noord-Hol land, Overijssel en Groningen. Met vier andere provincies vormt Zeeland nog een witte vlek. Coole wil daar verandering in brengen, maar stuit op gewijzig de financieringsstromen. „Voor heen moesten we financiering van onze projecten naar het Zorgkantoor. Daar hadden we goede contacten mee. Sinds dit jaar is die taak overgeheveld naar gemeenten. Omdat die nog niet kunnen overzien wat er fi nancieel op hen afkomt, hebben ze de geldkraan voor nieuwe projecten tijdelijk dichtge draaid. Dat is jammer, want wij kunnen nu even niet verder. Ik denk dat er pas in 2008 uitsluit sel komt." Volgens Coole is een informatie centrum met betrekkelijk wei nig geld op te zetten. Het draait op de inzet van vrijwilligers, veelal leden van provinciale NV A-afdelingen. Geld is vooral nodig voor huisvesting, trainin gen van en onkostenvergoedin gen voor vrijwilligers. „Dan praat je al met al over zo'n twin tigduizend euro." De NVA wil het informatiecen trum bij voorkeur onderbren gen bij MEE Zeeland, de organi satie die mensen met verschil lende soorten beperkingen on dersteunt. Ook autisme hoort daarbij. Volgens Coole is het praktisch als het informatiecentrum on der hetzelfde dak zit als MEE Zeeland. „Als er om een begelei dingstraject voor een cliënt wordt gevraagd, kunnen we meteen doorverwijzen naar MEE Zeeland. Het is handig als die deskundigheid een deur ver der beschikbaar is." Overigens zit de NVA het ko mende jaar niet met de armen over elkaar. Coole wil nagaan of er andere bronnen kunnen worden aangeboord om het in- formatiecenrum mogelijk te ma ken. „We laten ons niet meteen uit het veld slaan, hoor." EKACTIVITEITEN KOUTSDIJK Het Fort. 17.00 uur; Open voor bezichti- Leger des Heils, Leliestraat 24, B uur en 13.00-15.00 uur: Ver taling en meubelen tbv i pelijke dienstverlening; nooker Centrum, 13.30-16.30 i voor ouderen, buurtwerk Goese LerV. 13.30 uur; Carillonbespeling perdTammïnga; en! Zeeland, 14.00 uur: Tocht scootmobiel; Oliecentrum De Lindenhof, bewegen voor Astma ÏDP-patiënten; HE - De Vroone, 09.15 i Buur; Soos, biljarten; 14.00 uur: swert; Ons Dorpshuis, Biljartclub senioren; 16.30 uur vrouwenclub senioren; - De Wemel, 13.00 uur: win Soos; biljarten en kaarten; wnWelfarewerk; Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; fKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 Hjarten. Bij Stefan (14), Naomy (15), Gustaaf (15) en Ruben (15) zorgen uitgaven aan mobieltjes en sigaretten niet voor schulden, maar bij veel jongeren wel. foto Willem Mieras door Astrid van den Hoek GOES - Een middagje shoppen, een paar avonden stappen en voordat je het weet is je geld voor de maand er al door heen. Voor steeds meer jongeren is dit een bekend verhaal. Leerlingen van de Goese ROC-opleiding tot sociaal maat schappelijk dienstverlener geven daar om in samenwerking met de gemeente Goes aan scholieren voorlichtingslessen over omgaan met geld. ROC-leerlingen Laura, Jochem, Priscil- la en Baktash zijn wel een beetje zenuw achtig. De voorlichtingsles die ze maan dag op het Buys Ballot College geven, is voor hen tevens een praktijktoets voor het vak voorlichting. Begroting, overzicht, schulden; de leer lingen uit de derde klas van het VMBO laten de uitleg over zich heenkomen. Op de vraag of iemand in de klas schulden heeft, wordt wat besmuikt gelachen, maar niemand vindt die term op zich zelf van toepassing. De reactie 'ik heb alleen twee euro van mijn zus geleend', komt nog het dichtst bij het begrip schuld in de buurt. Een gat tussen in komsten en uitgaven is voor de scholie ren echter minder ver van hun bed dan ze misschien denken. Uit het nationaal scholierenonderzoek 2004/2005 van het Nationaal Instituut voor Budgetvoor lichting (Nibud) blijkt dat 22 procent van de jongeren tussen 12 en 18 jaar geld leent omdat ze te kort komen. Het meeste geld gaat op aan alcohol, kle ding, roken, uitgaan en mobiele tele foon. Stefan, Naomy, Gustaaf en Ruben heb ben echter geen problemen met de kos ten voor bijvoorbeeld mobiel en sigaret ten zeggen ze. „Ik leen wel eens een paar euro van iemand, maar echt grote schulden heb ik niet", zegt Stefan. Toch maakt de les, met verhalen over reclames die leningen aanprijzen en wanbetalerslijsten bij postorderbedrij ven, wel indruk. Naomy: „Volgens mij kan het nog best snel gebeuren dat je schulden krijgt, dus je moet wel goed opletten." De begrippen studiefinanciering en stu dieschuld zijn nog niet zo bekend, maar als Baktash uitlegt met wat voor kosten je te maken krijgt als je gaat studeren en misschien wel op jezelf gaat wonen, is dat toch wel schrikken. Verzekerin gen, huur, eten, misschien ook nog een auto; goedkoop is het allemaal niet. Ruben: „Ik had er niet echt bij stilge staan hoeveel uitgaven ik straks heb als ik ga studeren, maar na deze les ga ik dat wel doen, denk ik." Moeilijk Hoe moeilijk het is om met geld om te gaan, blijkt wel tijdens de afsluitende opdracht waarbij leerlingen in groepjes met behulp van een supermarktkrantje een goedkope maaltijd moeten samen stellen. Het ene groepje zet eten.op tafel voor vier euro, terwijl een ander groepje ruim zeven euro kwijt is. Verschil moet er zijn. De vier ROC-leerlingen halen opge lucht adem als de les er op zit. Ze den ken wel dat het verhaal is overgeko men. „Vooral omdat het wordt verteld door jongeren die ongeveer hun eigen leeftijd hebben", zegt Laura. Ook de studenten hebben er iets van op gestoken. Priscilla: „Eerst had ik geen hand, alleen een gat. Ik gaf alles uit wat erbinnen kwam, maar ik had nog geen schuld. Door bezig te zijn met deze pre sentatie ga ik bewuster met mijn geld om." Ook Henk Kasper, docent maatschappij leer aan het Buys Ballot College, is en thousiast. „Het is een win-winsituatie; de leerlingen van het ROC doen een op dracht en hier op school leren ze er iets van." In februari evalueert de gemeente Goes het project. „Tot nu toe zijn alle betrok kenen enthousiast, dus we gaan zeker serieus nadenken over herhaling en uit breiding van deze lessen", zegt voorlich ter Arend van der Wel. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De muziek wordt tegenwoordig wat vaker onder broken dan voorheen. Dat ligt niet aan de kwaliteit van het ac- cordeonspel. De meeste klanten bij de AH-supermarkt in Zierik- zee luisteren daar nog steeds graag naar, maar velen van hen tonen de laatste tijd ook hun be trokkenheid met de accordeo nist zelf. Als Marin Vasilev (29) uit Bulga rije dan ook wordt gevraagd hoe het gaat met zijn wouw Rosi en zijn pasgeboren dochtertje Syl via, laat hij zijn accordeon even zwijgen en komt met een mapje foto's op de proppen. Zijn melan cholieke blik maakt sinds kort veelvuldig plaats voor de brede lach van een trotste vader. Sinds veel mensen via een arti kel in deze krant enkele weken geleden meer te weten zijn geko men over de Bulgaarse accordeo nist, wordt hij veelvuldig be groet en aangesproken door de passanten. Het kennen van zijn naam en besef van zijn situatie doen blijkbaar wonderen. Marin voelt zich plotseling volkomen geaccepteerd en zelfs als vriend behandeld. Met een diepe blos en nog verbijsterd over de talrij ke reacties, vertelt hij de afgelo pen weken heel veel meer geld dan voorheen in zijn rieten 'cen tenbakje' te hebben ontvangen. „En zo veel cadeaus voor Sylvia! Oh, oh, oh! Dat is niet meer nor maal", .vertelt hij verlegen en nog steeds overrompeld door zo veel hartelijkheid. Inge vanMeerten van natuurwin- kel De Zonnehoed in Zierikzee bood hem rond de jaarwisseling zelfs een vliegretourtje aan, zo dat hij toch snel even bij vrouw en kinderen kon zijn. De straat muzikant was diep ontroerd, maar zei het aanbod niet te kun nen aannemen. „Ik mag niet na een paar dagen weer terug. Ik moet dan twee maanden in mijn land blijven. Anders krijg ik pro blemen met mijn verblijfsvergun ning hier", probeert hij de starre procedures uit te leggen. Geduld Bovendien zal de buschauffeur die wekelijks op Bulgarije rijdt, foto's en een dvd van de baby meebrengen en eind januari gaat Marin met diezelfde chauf feur ook voor langere tijd terug naar zijn land. Tot zo lang moet hij echt geduld hebben, want hij wil zich netjes aan de regels hou den. Zijn 'verhaal' is kort samen te vatten: Marin verdient als ac cordeonist in een professionele muziekgroep in Bulgarije bij lan ge na niet genoeg om een gezin te onderhouden. Gebruikmak- Veel supermarktklanten zijn benieuwd naar de foto's van Marins pasgeboren dochter Sylvia. foto Dirk-Jan Gjeltema end van een tijdelijke verblijfs vergunning vertoeft hij met re gelmaat in Nederland om als straatmuzikant een inkomen bij elkaar te spelen. Een groot deel daarvan maakt hij over naar zijn geboorteland voor zijn vrouw Rosi, zijn zoon Stefan (3) en sinds een maand ook voor zijn dochter Sylvia. Bovendien wonen zijn zieke moeder en zijn half verlamde va der ook bij hen in. De val van het communisme vijftien jaar ge leden heeft in Bulgarije een slechte invloed gehad op de werkgelegenheid. De verwachte economische verbetering na de afbraak van het IJzeren Gordijn bleef uit. Corruptie en onkunde vieren hoogtij op lokaal niveau, zo blijkt uit Marins verhaal. Hij besloot vijf jaar geleden niet doelloos te gaan zitten wachten Beginnende bestuurder bestraft MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Vlissinger werd vorig jaar binnen korte tijd twee keer betrapt op dronken rijden. Omdat de man een beginnend bestuurder is wachtte hem gisteren in Middelburg een zware straf. Officier van Justitie W. Smeenk eiste 1600 euro boete en dertien maanden rij ontzegging, waarvan een halfjaar voorwaardelijk. Politierechter I. Woltring vonniste con form de eis. De verdachte werd 29 juli in Middelburg aan gehouden met een alcoholgehalte van 515 microgram. Nog geen drie maanden later ging hij 8 oktober opnieuw in de fout. De Vlissinger was met zijn (nieuwe) auto in Oost-Souburg bij het wegrijden achteruit tegen een gepar keerde auto gereden. Nadat hij met hoge snelheid was weggereden raakte hij onderweg nog een auto. Toen de po litie de drankrijder aanhield bleek dat hij 700 microgram blies. Dat was ver boven de limiet van 88 microgram, voor beginnende bestuurders. De Vlissinger kon zich hele maal vinden in de straf. Gewonden bij botsing N57 VROUWENPOLDER - Bij een botsing tussen twee perso nenauto's zijn gistermorgen bij Vrouwenpolder twee vi'ou- wen gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde om tien voor half acht op de Vrou- wenpolderseweg. Een 52-jarige vrouw uit de gemeente Veere verleende volgens de politie bij het links afslaan richting cle Lepelstraat geen voorrang aan een haar tege moetkomende auto. De bestuurster van die auto, een 42-jarige vrouw uit de gemeente Dirksland, liep verwon dingen op aan buik en hoofd. Zij is op de plek van het on geluk door ambulancepersoneel behandeld. De 52-jarige vrouw uit de gemeente Veere is met buikklachten naar het ziekenhuis in Vlissingen vervoerd. Door cle klap zijn de twee auto's totaal vernield. Kerstbomenactie voor Roemenië WEMELDINGE - Afgelopen zaterdag hebben jongeren van de protestantse gemeente in Wemeldinge met de jaar lijkse kerstbomen- en lege flessenactie ruim 1000 euro op gehaald, De opbrengst van de actie gaat naar jeugd- en schoolpro jecten in het Roemeense dorpje Fir. Stroomstoring door graafwerk ZIERIKZEE i Graafwerk is vermoedelijk cle oorzaak van een aantal stroomstoringen de afgelopen weken in de Zie- rikzeese Poortambacht. Dat zegt energiebedrijf Delta. Tot een paar maanden geleden was er voor de inwoners van Poortambacht 10 nog geen vuiltje aan de lucht. Tot dat de bouw van uitbreiding Poortambacht 11 begon. Buurtbewoners G. Mulder: „Er zijn niet echt vaak storin gen geweest, maar clat maakt het niet minder hinderlijk. De video is er helemaal door van slag geraakt." Volgens voorlichter P. Couwenberg van Delta zijn de sto ringen vermoedelijk veroorzaakt door graafwerk. „Het vreemde is clat in een geval de storing pas optrad een paar weken nadat ergens gegraven was. Waarschijnlijk is bij graafwerk de kabel al beschadigd en is die door trillingen van bijvoorbeeld zwaar bouwvérkeer helemaal stuk ge gaan." Dat zich een aantal keren achter elkaar stroomsto ringen hebben voorgedaan in Poortambacht 10, is volgens Cpuwenberg puur toeval. in zijn land tot de tijden beter zouden worden. Door de stimulans van een Ne derlandse toerist in Bulgarije be sloot hij zijn geluk hier te gaan beproeven. Marin is inmiddels verknocht aan zijn vaste stekkie in Zierikzee. Daar komen zo veel aardige mensen langs die al lemaal de foto's van zijn pasge boren, prachtige dochter willen zien. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Is het nodig dat er snel een extra brug komt over het Kanaal door Walcheren bij Middelburg? Door een brug bij industrieterrein Ramsburg zou de Stationsbrug gedeeltelijk afgesloten kunnen worden voor autoverkeer. De gemeenteraad twijfelt. De brug bij Ramsburg stond al op het programma, maar alleen als fiets- en voetgangersbrug. Na het dodelijk ongeval op de Stationsbrug in september, werd geopperd om de brug snel ler aan te leggen en ook open te stellen voor autoverkeer. Een deel van het verkeer dat nu over de Stationsbrug rijdt, zou via de nieuwe brug de stad in en uit kunnen gaan. Vermindering van het verkeer op de kaaien - het meest vervuilde stukje Middel- burg- is een ander voordeel. Plet college van B en W wil een onderzoek uitvoeren naar cle brug. Onderzoek Alleen PvdA, CDA en Groen- Links spraken zich gisteravond tijdens de vergadering van de commissie ruimte uit voor zo'n onderzoek. De overige fracties twijfelen of dat nodig is. Als al les volgens planning verloopt, ligt er over ruim drie jaar bij Ramsburg een tunnel onder het kanaal. „We hadden het eigen lijk vijf jaar eerder moeten doen", zei C. Dekker (SGP). Ook de PPM vond dat de perio de tussen het gereedkomen van de brug en de tunnel te kort. „Op die manier kweek je over spannen verwachtingen bij de burgers." Dat de planning is dat de N57 en de tunnel over ruim drie jaar klaar zijn, wil niet zeggen dat ze er dan ook liggen, zei P. de Doel- der (PvdA). Onverantwoord „Het is onverantwoord om nog langer te wachten." Het is twee jaar winst, stelde A. van 't West einde (GroenLinks). „Die moet je gewoon pakken. Het gaat om de veiligheid op de Stations brug." Een brug die ook ge schikt is voor auto's kost onge veer driehonderdduizend euro meer dan een brug waar alleen fietsers en voetgangers over heen kunnen, zie wethouder F. Streng (WD). De fracties waren het erover eens dat de Stationsbrug veili ger is geworden door de recente maatregelen. De politie gaat bin nenkort controleren op verkeers overtredingen, zei Streng. In de toekomst blijven alleen de bus sen nog over de Stationsbrug rij den. CD A-fractievoorzitter J. Kodde zei dat vreemd te vinden. Het kan niet anders, stelde Streng. Met Connexxion zijn daar af spraken over gemaakt. Boven dien, vulde Dekker (SGP) aan, was het cle gemeente die het bus station naar de andere kant van de brug heeft verplaatst. Blijspel in Baarland BAARLAND - De toneelve reniging Baarland speelt vrijdagavond 2 en zaterdag avond 3 februari in het plaatselijke dorpshuis het blijspel 'Het is maar tijde lijk'. Het stuk gaat over twee broers die als gevolg van een brand dakloos worden. Zowel de domee als de pas toor beijvert zich om de be rooide mannen onderdak te geven. Dat geeft veel ge- doe. De aanvang is om 19.30 uur. Na afloop kan worden gedansd op muziek ver zorgd cloor de Bass Power Drive-In Show. Zaterdagavond 31 maart is er een extra voorstelling. Snuffelmarkt in Borssele BORSSELE - In dorpshuis Vij- verzicht in Borssele is zaterdag een snuffelmarkt. De markt duurt van 11.00 tot 15.00 uur. Tafels zijn nog te re serveren a 2,50 euro bij E. Weug van de stichting Vijverzicht, 06-54.91.40.36.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25