Opleiding managers in toerisme PZC Verloskundigen stappen niet in werkgroep Gebrek aan patiënten holt zorg uit Werkstraf en boete voor duo wegens uitgaansgeweld Zand over nieuwjaarsbrand Kenniscentrum krijgt vorm Politierecht toont begrip Subsidiebeleid Vlissingen leidt tot verwarring dinsdag 16 januari 2007 door René Schrier VLISSINGEN - Het Kenniscen trum Kusttoerisme in Zeeland begint vorm te krijgen. Sinds gistermiddag is ook het onder deel opleidingen van dit cen trum een stapje dichterbij geko men. Vanaf 1 september ver zorgt de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer in Bre da een opleiding Functiegericht toerisme en recreatie aan de Ho geschool Zeeland. Vertegen woordigers van beide hogescho len hebben daartoe een over komst ondertekend. Studenten kunnen kiezen voor de afstudeerrichtingen Manager toeristische marketing en com municatie of Manager recrea tie-onderneming. De opleiding is gekoppeld aan het Kenniscentrum Kusttoeris me, dat voorlopig is gehuisvest in het voormalige gebouw van de PSD tegenover de HZ. Coör dinator van dit kenniscentrum is Margot Tempelman. Ze legt uit dat een deel van het werk van het kenniscentrum in het Spirituele beurs in Sas van Gent SAS VAN GENT - Waskrijtteke- naars, kaartleggers en paragnos ten maken zondag de dienst uit in de Vlaanderenhallen in Sas van Gent. De bezoeker van de paranor maal- en spirituele beurs kan bij hen terecht voor een consult om iets over de toekomst te we ten te komen. Verder zijn er vele verkoopstands, en zal 'magican Ramana' optreden. De beurs duurt van 10.30 tot 19.00 uur. verleden al werd uitgevoerd door het Bureau voor Toerisme Zeeland. Dat hield zich vooral bezig met zogenaamde kennis transfer; landelijke gegevens vertalen naar Zeeland. Het bu reau deed weer niets aan toege past onderzoek. Het is de bedoeling dat het centrum kennis over en voor re creatie en toerisme in zuid-west Nederland verzamelt en ver spreid. Tempelman: „Het centi'um is in de eerste plaats bedoeld voor het recreatieve bedrijfsleven. Daarom is het belangrijk dat het in Zeeland is gevestigd. On dernemers kunnen er aanklop pen voor projecten. Het centrum moet een vliegwielfunctie krij gen. Het moet zaken aanzwenge len op het terrein van toerisme en recreatie en onderzoeken en projecten uitvoeren. Daarin kun nen de studenten ook een rol spe len." Tempelman zegt dat het be drijfsleven altijd wel roept het geen hbo'ers wil, maar het zijn juist die hbo'ers die zorgen voor innovatie, geeft ze aan. Gedeputeerde M. Ie Roy was aanwezig bij de ondertekening in de HZ. Ze ondersrieepte dat het kenniscentrum met de daar aan gekoppelde opleiding een versterking van de toeristische sector in Zeeland is. In Zeeland is 8 procent van de beroepsbe volking werkzaam in deze sec tor. Daarmee is het volgens haar een van de pijlers van de Zeeuw se economie. Maar het is wel een pijler die momenteel een duwtje in de rug kan gebruiken. Het is volgens Le Roy van belang dat de neergaande tendens waarin de toeristische sector zich mo menteel bevindt omgebogen wordt. Innovatie kan daarbij een belangrijke rol spelen, voeg de ze er aan toe. I Internist A. Lavrijssen (links) deelt met gynaecoloog S. de Boer het voorzitterschap van de nieuwe, gefuseerde medische staf van Zieken huis Walcheren en de Oosterscheldeziekenhuizen. foto Willem Mieras door Claudia Sondervan GOES - Zonder concentratie van ziekenhuiszorg moeten er in de toekomst meer patiënten Zee land uit voor een behandeling. „Dan kunnen hier geen grote operaties meer gedaan worden die zware nazorg nodig maken," stelt internist A. Lavrijssen. Hij deelt met gynaecoloog S. de Boer het voorzitterschap van de nieuwe, gefuseerde medische staf van Ziekenhuis Walcheren en de Oosterscheldeziekenhui zen. Al blijven de ziekenhuisvoorzie ningen op alle locaties in stand, de medische ontwikkelingen dwingen dokters om specialis men te concentreren, stelt La- vrijsen. De oorzaak: gebrek aan patiënten in het dunbevolkte Noord- en Midden-Zeeland. Het voorzittersduo kijkt be zorgd naar de reactie van het ka binet op de kritiek in de Tweede Kamer op de concentratie van ziekenhuiszorg. De Tweede Kamer praat daar deze week over. Donderdag be antwoordt minister Hoogervorst vragen van CDA en SP. Die par tijen overwegen een motie om de concentratie via een aanwij zing van de minister stop te zet ten. „Het is gevaarlijk als de argu mentatie rond een geïsoleerd dis cussiepunt als de afstand tot de acute zorg gevoerd wordt," vindt Lavrijssen. „Het gaat om het geheel van de ziekenhuis zorg." Vergelijkingen met andere zie kenhuisfusies waai- de Kamer te gen ageert gaan niet op, vindt De Boer. „Het bijzondere is hier dat alle partijen, artsen, patiën tenorganisaties, de gezondheids zorginspectie en de overheid overtuigd zijn van de nood zaak." Veel aandoeningen ko men onder de 110.000 Walchena- ren te weinig voor om de dok ters voldoende behandeleiwa- ring te geven, schetst De Boer. „Daardoor raakt de geneeskun de hier achterop." Zonder verbreding van het pa tiëntenaanbod gaat de zorgkwa liteit achteruit. „Zodra in de provincie wat bijzonders ge beurt, moet iemand Zeeland uit," zegt Lavrijssen. „We heb ben intensieve zorgafdelingen die nog geen niveau 2 halen. In de toekomst mogen we in de traumatologie volgens de richt lijnen geen gecompliceerde ge vallen meer behandelen. Je zal in principe voor een dubbele beenbreuk al doorgestuurd moe ten worden." Concentratie van zorgsoorten op één plaats heeft gevolgen voor alle medische disciplines in de ziekenhuizen en voor huisart sen en verloskundigen, erkent het voorzittersduo. Het teloor gaan van de thuisbevalling voor althans een deel van Walcheren is er daar één van. Daarentegen kunnen er andere soorten zorg dichter bij de men sen gebracht worden. „Ik ben nierspecialist. Tot nu toe komt de Walcherse helft van mijn nierpatiënten naar Goes. Als we het werk kunnen herverdelen, kan ik die mensen in Vlissingen zien, met eventueel dialysemoge- lijkheid," zegt Lavrijssen. Volgens hem is die groep patiën ten al veel groter dan het aantal Walcherse ouderparen dat voor een ziekenhuisbevalling naar Goes zou moeten. „Specialismen in een ziekenhuis grijpen als radertjes in elkaar. Een verandering bij één specia lisme heeft gevolgen voor de an dere," duidt De Boer. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Walcherse verloskundigen weigeren mee te doen in de werkgroep die de toe komst van de thuisbevallingen op Walcheren moet bestuderen. De verloskundigen willen een andere agenda en een onafhan kelijk voorzitter. De werkgroep, die is ingesteld om oplossingen te vinden voor de Walcherse thuisbevallingen als het Ziekenhuis Walcheren geen kinderafdeling meer heeft, zou vandaag voor het eerst bij een komen. De voorzitter C. Soethout is als hoofd van de afdeling Moeder en Kindzorg van de Oosterschel deziekenhuizen te sterk betrok ken bij de ziekenhuizen, vinden de verloskundigen. Ze weigeren bovendien uitsluitend te praten over vervoersproblemen van be vallende wouwen in nood naar Goes, stelt woordvoerster H. Hament van de Vlissingse en Middelburgse vei'loskundigen- maatschappen. „Soethout en wij hebben tegen strijdige belangen. Het gesprek gaat alleen over hoeveel beval lingen er acuut naar een zieken huis moeten en hoe dat opgelost moet worden met ambulances. Over een bereikbaarheidsdienst van de kinderartsen in Vlissin gen kan niet worden gespro ken," zegt Hament. „Dat is waar wij het over willen heb ben. We leveren al jaren verlos kundige zorg met goede kwalie- tit en dat willen we zo houden. Praten over verplaatsing van thuisbevallingen naar een ge boortecentrum in Vlissingen of Goes, daar zijn wij nog niet aan toe." Bezwaren Directeur H. Simons van de sa menwerkende ziekenhuizen wil de bezwaren van de verloskundi gen bespreken. „We hebben de expertise van de verloskundigen nodig om de gevolgen van een concentratie van moeder- en kindzorg helder te maken. Onaf hankelijk voorzitterschap^ hierin geen breekpunt De verloskundigen wij meedoen in de klankbek Toekomstscenario Zeeus-1 ratieve zorg, het ovafe form voor de Zeeuwse jJ bieders dat de proving steunt. Daar zijn de verlos gen ten onrechte we«é erkent Hament. „Wijhk'. klankbordgroep onderst willen ons als groep niE ren." Volgens de verloskundig vallen jaarlijks twaal Walcherse vrouwen r- negenhonderd onder hi ding. De huisartsen oDhs cherse platteland neineni honderd voor hun maar daar stoppen ze na Ziekenhuis Vlissingen j kantoortijd geen kinder-a wenarts meer is. Tweek verlossingen nemen degr logen ter hand op medal catie. MIDDELBURG-Een2! vrouw uit Middelburg ga ren tijdens de zittingvan tierechter in Middelln met een plaatsgenote vuist te zijn gegaan. Het offer had verklaard wel keer door haar rivale te slagen, maar dat werdj in Middelburg door verdf gengesproken. Officier van justitie W, eiste twintig uur werks hebt zich zeer agressie gen." Politierechter I,j hield rekening met de digheden en legde de uur werkstraf voorw op. Het slachtoffer nichtje van verdachte he slagen. Toen de vrouw jaar 5 juli elkaar tega escaleerde een ruzie a getuigen hen zien vecht door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 19-jari- ge inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor uitgaansgeweld zestig uur werkstraf opgelegd. Aan het slachtoffer uit Arnemui- den moet hij 350 euro smarten geld betalen. Zijn 21-jarige vriendin uit Middelburg werd voor haar aandeel in de vecht partij bestraft met 250 euro boe te. Vast stond dat er in de vroege ochtend van 2 juli vorig jaar in Middelburg alcohol in het spel was. De aanleiding tot de con frontatie zou een misplaatse op merking zijn. De wouw zei al leen een duw te hebben gege ven. Voordat ze het beseften lagen de vrouw en de Arnemuidenaar tus sen de geparkeerde auto's voor een horecazaak op de grond. Toen kwam ook haar Middel burgse vriend in actie. Getuigen hadden hem tegen het hoofd van de Arnemuidenaar zien trappen. Zelf zei hij over het slachtoffer heen te willen stappen. „Plet was een voetbal- trap tegen het hoofd. Het slacht offer is met een snijwond aan het hoofd naar het ziekenhuis af gevoerd", gaf officier van justi tie W. Smeenk de impact van het geweld weer. Zij eiste 120 uur werkstraf tegen de jonge man en 250 euro boete tegen de vrouw. Volgens raadsman E. Smit was de drank de grote boosdoener. „Het blijft tijdens een opstootje lastig om vast te stellen wie wat heeft gedaan. Mijn cliënte is mis handeld en ten val gekomen. Hij is over hem heen gesprongen. De snijwond is door de val geko men." Advocaat Smit pleitte voor vrijspraak van de vrouw en strafvermindering voor haar vriend. „Als er sprake was ge weest van een voetbaltrap dan was het letsel veel ernstiger ge weest" door Elian van't Westeinde VLISSINGEN - Muziekzolder Razzmatazz voldoet aan de re gels van de gemeente om subsi die te krijgen, tenminste als de nieuwe, nog te formuleren re gels buiten beschouwing wor den gelaten. Hoe zit dat? De be- zwarencommissie van de ge meente Vlissingen boog zich er gisteravond over en hoorde bei de partijen aan. schriften is voor ons al subsidie- vermindering toegepast." De be- zwarencommissie lijkt zich ach ter Razzmatazz te scharen en vraagt zich af hoe Razzmatazz aan iets moet voldoen wat er nog niet is. Jaarlijks organiseert de muziekzolder, waarin ruimte is voor zestig tot zeventig perso nen, ruim achttien muziekavon den. Volgens het bestuur van Razzmatazz is elk concert uitver kocht. Over zes weken is het ad vies van de bezwarencommissie bekend. De subsidieaanvraag van Razz matazz vorig jaar, was reden voor de gemeente Vlissingen om het Souburgse muziekpodium eens goed tegen het licht te hou den. De programmering, het aan tal bezoekers en de activiteiten van de organisatie werden langs de beleidslat gelegd. „Na plus sen en minnen, optellen en af trekken, bleek dat we de subsi die moeten afbouwen", zegt G. de Rijke'die de gemeente ver tegenwoordigt. „De gemeente moet bezuinigen en de muziek- programmering van deze instel ling is niet voor een breed pu bliek. Ze voldoen dus niet aan de uitgangspunten van het diver- siteitsbeleid." Regels Razzmatazz ging na de af wijzing naarstig op zoek naar de juiste subsidievoorschriften, in het bijzonder naar de for mulering van de diversiteitseis. Zonder resultaat. „Klopt", zegt de gemeente. „De concretisering van de regels moet nog in de verordening komen. Dat wil zeg gen dat het beleid er wel is, maar de regels liggen nog niet "vast." N. Meliefste, lid van het bestuur van het muziekpodium vindt het niet kunnen. „Vooruitlo pend op de nieuwe subsidievoor- 's-GRAVENPOLDER - Uit eigen zak honderden euro's betalen of zelf de handjes laten wapperen. Jongeren uit 's-Gravenpolder kozen na bemidde ling door de dorpsraad eieren voor hun geld. Gisteren herstelden ze voor de voormalige burge meesterswoning de schade van een fors vreugde vuur tijdens oudejaarsnacht, „Hoeven we niet eens de nieuwe straatstenen te vergoeden." Met tegenzin doen ze het werk niet. De 's-Graven- polderse maten hebben genoten van het vreugde vuur; een caravan vol autobanden. „Vorig jaar hebben ze onze caravan van te voren afgepakt, ja, dan krijg je zoiets. De vlammen kwamen tot aan de takken van die boom, tot op vijf, zes meter hoogte." Zoveel schade aan de stenen was volgens de jongens niet nodig geweest. „De stukken zijn er niet afgevlogen door de hitte, maar omdat de brandweer ging blussen. Ja, dan krijg je opeens veel temperatuurverschil." foto Willem Mieras HmIa Steeds vaker raken zeehonden verstrikt in ronddrijf losgeraakte stukken visnet. Ze verdrinken of rakenz gewond door de snijdende draden. Om de zeehond redden die door de netten bedreigd worden, hete uw steun hard nodig. Uw financiële bijdrage isvoo onmisbaar. Dus laat de zeehonden niet stikken. S Zeehondencrèche Pieterburen. Stort uw bijdrasj giro 8020 t.n.v. Zeehondencrèche Pieterburen. Otë www.zeehondencreche.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12