)nderzoek verkeer Sloegebied PZC Scholieren met een gat in hun hand Huurders l'Escaut meest verenigden Souburg ruimt oude graven voor ruimte Autismecentrum Zeeland op de lange baan oename overlast Nieuw dorp en s-Heerenhoek voorkomen Ongeval door rommelen met gsm: 120 uur werkstraf dinsdag 16 januari 2007 ,11 Zetland krijgt voor- Autisme Informa- iU Dn Nederlandse Line voor Autisme S| W »P dit moment het Egde geld met btj elkaar li». Voor de fmancie- ii de NVA sinds dit jaar Uien op de gemeenten, die maken even een pas l pluis nis hel om nieuwe «len gaal. Autisme is een ontwikkelings stoornis. Patiënten vertonen dik wijls een afwijkend sociaal ge drag. Voor ouders, familie en vrienden wil de NVA overal in het land informatiecentra op touw zetten. Daar kunnen vrij willigers hun verhaal aanhoren, ervaringen uitwisselen en voor lichting krijgen over, soms dure, hulpmiddelen. „Sommige hulp middelen kosten heel veel geld, dan is het raadzaam om je te la ten informeren welk middel je het beste kunt nemen", zegt NV A-projectleider F. Coole. Coole wil een informatiecen trum opzetten, maar stuit op ge wijzigde financieringsstromen. „Voorheen moesten we financie ring van onze projecten naar het Zorgkantoor. Daar hadden we goede contacten mee. Sinds dit jaar is die taak overgeheveld naar gemeenten. Omdat die nog niet kunnen overzien wat er fi nancieel op hen afkomt, hebben ze de geldkraan voor nieuwe projecten tijdelijk dichtge draaid. Dat is jammer, want wij kunnen nu even niet verder. Ik denk dat er pas in 2008 uitsluit sel komt." De NVA wil het informatiecen trum bij voorkeur onderbrengen bij MEE Zeeland, de organisatie die mensen met verschillende soorten beperkingen onder steunt. Ook autisme hoort daar bij. Volgens Coole is het praktisch als het informatiecentrum on der hetzelfde dak zit als MEE Zeeland. „Als er om een begelei dingstraject voor een cliënt wordt gevraagd, kunnen we met een doorverwijzen naar MEE Zeeland Het is handig als die deskundigheid een deur verder beschikbaar is." Overigens zit de NVA het ko mende jaar niet met de armen over elkaar. Coole wil nagaan of er andere bronnen kunnen wor den aangeboord om het informa- tiecenrum mogelijk te maken. „We laten ons niet meteen uit het veld slaan, hoor." jjprfflfln van der Werf j)WD0RP - Nieuwdorp en «renhoek ontlasten. Met doel voor ogen komt er een «ook naar de afwikkeling hel (vracht)verkeer van en rhel Sloegebied. maar ver- jjlawaai is het probleem van («komst voor de Sloerand- pen's-Heerenhoek en Nieuw- Vlissingen-Oost ontwik- zien tot een grote container- 31, als de voortekenen niet iegen. Dit zal veel extra ver sbewegingen met zich mee- cgen dorpsraden van Nieuwdorp 's-Heerenhoek maken zich rzorgen over, ook omdat de Kg van en naar de Wester- Idetunnel verdubbeld gaat Én en zo goed als zeker ikkerzal worden. Hun beden- tn hebben ze verwoord in reactie op de komst van het lire containerbedrijf South Terminal naar het Sloe. lig parket meente Borsele, de provin- i het havenschap Zeeland ris onderkennen dat renhoek en Nieuwdorp in istig parket terecht kunnen i Gistermiddag hebben ze Eén overleg gevoerd over ijke oplossingen om de ver- iverlast voor beide dorpen erken. oplossing, aangedragen Ie dorpsraad Nieuwdorp, lvast weinig kans te ma- inda mACTIVITEITEN uorgklachten: t/m vrijdag ge itendode openingstijden; iterdags tot 12.00 uur edactie ialcheren uitenruststraat 18 8070 MIDDELBURG 0118-493009 ■mail: redwalch@pzc.nl (chef) adiaBerkelder (nam van den Broek 'ma Osman van den Hurk 56,1 de Vries (sport) :NTRALE REDACTIE «•onspark 28 «bus 31 MAA GOES M0113)3155OO x; 10113)315669 naikrf iternet "w.pzc.nl iil: web@pZc,n| ken. De bewonersorganisatie stelde voor de Sloeweg bij de kruising met de weg naar de Westerscheldetunnel en Middel burg door te trekken naar Vlis- singen-Oost. Vrachtverkeer moet nu nog eerst richting Nieuwdorp om via de Frankrijkweg naar de voormalige vuilnisbelt en ver der het Sloegebied in te rijden. „Kies je voor het doortrekken van de Sloeweg, dan is een enor me constructie nodig", ver klaart de Borselse wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, ver keer). „Een klaverblad van we gen moet dan worden aange legd. Daarvoor is ter plaatse on voldoende ruimte. En een deel van de wegen zal richting Nieuwdorp komen. Wat ook weer nadelig is." Dat er onvol doende ruimte zou zijn voor het doortrekken van de Sloeweg, heeft mede te maken met de wens van Borsele bij het knoop punt Sloeweg-Tunnelweg een nieuw bedrijventerrein aan te leggen: Sloepoort. De dorpsraad Nieuwdorp wil (een deel van) de grond van dit bedrijventerrein benutten voor een nieuwe ont sluiting van Vlissingen-Oost. Het Borsels college van B en W voelt daar op zijn beurt niks voor en wil aanleg van het be drijventerrein Sloepoort door zetten. Andere oplossingen voor het toe nemende (vracht)verkeer zijn denkbaar, aldus Vermue-Ver- mue. Zij noemt het instellen van eenrichtingsverkeer op de Frankrijkweg en/of het plaatsen van hoge geluidschermen op het viaduct waar de Bernhard- weg-West vlakbij Nieuwdorp de LBURG - Zeeuwse Bibliotheek, Lotgenotencontact mantelzor- SKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: omstover de Wet Maatschappe- dersteuning. sco voor jeugd het Palet DELBURG - Wijkvereni- Middelburg-Zuid houdt been disco-avond in wijk- Palet. 119.00 tot 20.30 uur is de gereserveerd voor tot en met groep zeven. 0(21.00 uur voor kinderen li groep acht. Leden van de preniging betalen 1,50 eu- llree, niel-leden betalen het We. Het Palet zit aan de J. Reigersbergstraat. GOES - Een middagje shoppen, een paar avonden stappen en voordat je het weet is je geld voor de maand er al door heen. Voor steeds meer jongeren is dit een bekend verhaal. Leerlingen van de Goese ROC-opleiding tot sociaal maat schappelijk dienstverlener geven daar om in samenwerking met de gemeente Goes aan scholieren voorlichtingslessen over omgaan met geld. ROC-leerlingen Laura, Jochem, Priscil- la en Baktash zijn wel een beetje zenuw achtig. De voorlichtingsles die ze maan dag op het Buys Ballot College geven, is voor hen tevens een praktijktoets voor het vak voorlichting. Begroting, overzicht, schulden; de leer lingen uit de derde klas van het VMBO laten de uitleg over zich heenkomen. Op de vraag of iemand in cle klas schulden heeft, wordt wat besmuikt gelachen, maar niemand vindt die term op zich zelf van toepassing. De reactie 'ik heb alleen twee euro van mijn zus geleend', komt nog het dichtst Bij Stefan (14), Naomy (15), Gustaaf (15) en Ruben (15) zorgen uitgaven aan mobieltjes en sigaretten niet voor schulden, maar bij veel jongeren wel. foto Willem Mieras door Astrid van den Hoek vier euro, terwijl een ander groepje ruim zeven euro kwijt is. Verschil moet er zijn. De vier ROC-leerlingen halen opge lucht adem als de les er op zit. Ze den ken wel dat het verhaal is overgeko men. „Vooral omdat het wordt verteld door jongeren die ongeveer hun eigen leeftijd hebben", zegt Laura. Ook cle studenten hebben er iets van op gestoken. Priscilla: „Eerst had ik geen hand, alleen een gat. Ik gaf alles uit wat er binnen kwam, maar ik had nog geen schuld. Door bezig te zijn met cleze pre sentatie ga ik bewuster met mijn geld om." Ook Henk Kasper, docent maatschappij leer aan het Buys Ballot College, is en thousiast. „Het is een win-winsituatie; de leerlingen van het ROC doen een op dracht en hier op school leren ze er iets van." In februari evalueert de gemeente Goes het project. „Tot nu toe zijn alle betrok kenen enthousiast, dus we gaan zeker serieus nadenken over herhaling en uit breiding van deze lessen", zegt voorlich ter Arend van der Wel. bij het begrip schuld in de buurt. Een gat tussen inkomsten en uitgaven is voor de scholieren echter minder ver van hun bed dan ze misschien denken. Uit het nationaal scholierenonderzoek 2004/2005 van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) blijkt dat 22 procent van de jongeren tussen 12 en 18 jaar geld leent omdat ze te kort komen. Het meeste geld gaat op aan alcohol, kleding, roken, uitgaan en mobiele tele foon. Stefan, Naomy, Gustaaf en Ruben heb ben echter geen problemen met de kos ten voor bijvoorbeeld mobiel en sigaret ten zeggen ze. „Ik leen wel eens een paar euro van ie mand, maar echt grote schulden heb ik niet", zegt Stefan. Toch maakt de les, met verhalen over reclames die leningen aanprijzen en wanbetalerslij sten bij postorderbedrij ven, wel indruk. Naomy: „Volgens mij kan het nog best snel gebeuren dat je schulden krijgt, dus je moet wel goed opletten." De begrippen studiefinanciering en stu dieschuld zijn nog niet zo bekend, maal ais Baktash uitlegt met wat voor kosten je te maken krijgt als je gaat studeren en misschien wel op jezelf gaat wonen, is dat toch wel schrikken. Verzekerin gen, huur, eten, misschien ook nog een auto; goedkoop is het allemaal niet. Ruben: „Ik had er niet echt bij stilge staan hoeveel uitgaven ik straks heb als ik ga studeren, maar na deze les ga ik dat wel doen, denk ik." Hoe moeilijk het is om met geld om te gaan, blijkt wel tijdens de afsluitende opdracht waarbij leerlingen in groepjes met behulp van een supermarktkrantje een goedkope maaltijd moeten samen stellen. Het ene groepje zet eten op tafel voor door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De huurdersver eniging van l'Escaut heeft de meeste leden van Zeeland en West-Brabant. Twee op de vijf huurders van de Vlissingse cor poratie hebben zich verenigd. Huurders vereniging l'Escaut be hartigt de belangen van de huur ders die bij de Vlissingse corpo ratie een woning huren. Dat zijn er 2530: de meeste van heel Zee land en West-Brabant. Voorzitter C. Zuidweg kan niet anders zeggen dan dat hij trots is. „Veertig procent van de huur ders van l'Escaut zit bij onze ver eniging. Daar zijn wij heel blij mee. Het betekent dat heel veel mensen achter ons werk staan. Zo maakt onze vereniging meer indruk en staan we sterk." Het is volgens Zuidweg niet zo dat de huurders heel nodig ver dedigd hoeven te worden. „Over het algemeen zijn onze leden erg tevreden over l'Escaut. Op de ledenvergadering komen dan ook maar iets van 35 mensen, en die dragen niet eens altijd klach ten aan. Op ons spreekuur in Vlissingen zijn afgelopen sei zoen maar drie mensen geweest. Zij klaagden over overlast. In Souburg is zelfs maar één ie mand geweest, om te vragen hoe je centrale verwarming regelt. Daarom hebben we in Souburg het spreekuur maar geschrapt." De corporatie overlegt regelma tig met de vereniging. Als l'Es caut woningen wil toewijzen of verkopen, of over financiën. Om gekeerd draagt de vereniging klachten over aan de corporatie. „Ze zijn er wel, maar ze worden direct opgelost. We overleggen ook over huurverhoging. Die is door onze bemoeienis wel geste gen, maar niet met het percenta ge dat de overheid toestaat." De Woonbond bevestigt dat de Vlissingse huurdersvereniging de grootste is van Zeeland en West-Brabant. „Er bestaan wel iswaar nog grotere verenigin gen, maar daar worden huur ders automatisch lid bij hun in schrijving. Die tellen wij niet mee", zegt consulent D. van de Kaa. „Die van l'Escaut springt er zonder «meer tussenuit. Niet alleen in ledenaantal." Moeite „Bij ons is bekend hoeveel moei te de vereniging voor haar leden doet. Ze zijn bijzonder goed ge organiseerd. Alle taken worden écht uitgevoerd. Ze hebben er zelfs koppels op gezet, terwijl andere verenigingen soms maar draaien op twee of drie perso nen. Daardoor zijn die kwets baar. Deze vereniging niet." Het is zelfs zo dat de Woonbond de structuur van de Vlissingers als voorbeeld voor andere vere nigingen in het land gebruikt. „Want het is knap hoe zij dat voor elkaar gebokst hebben." En l'Escaut, die is 'apetrots', om met de woorden van directeur J. van Beekhuizen te spreken. „Ze zijn zeer actief om achter ban te werven en dat lukt ze nog goed ook. Vaak zijn huurdersver enigingen niet gebonden aan één corporatie en dat is deze wel. Dat is voordelig, omdat je van elkaar weet waar je het over hebt. Het is een goede gespreks partner. Wij kijken nog wel eens zakelijk naar dingen, maar de vereniging vertaalt de gevoelens van de straat. Dan zijn we het wel eens oneens, maar dat wordt altijd keurig uitgepraat." Auto botst op fletser Frankrijkweg kruist. De gemeen te Borsele, de provincie en het havenschap Zeeland Seaports zijn nog lang niet zo ver. De drie partijen hebben afgesproken al lereerst een extern bureau te wa gen alle verkeersstromen van en naar het Sloegebied in beeld te brengen. Dat moet het begin zijn van een oplossing. Ver mue-Vermue: „We zijn in elk ge val een stapje verder." NOORD WELLE— Een 53-jarige fietser uit Veere is gister middag bij Nooi'dwelle aangereden door een auto. De 58-jarige automobiliste uit Dordrecht zag de fietser over het hoofd toen zij op het kruispunt van de Lockershofweg met de Stoofweg (N651) linksaf wilde slaan. De fietser stak vanaf het fietspad de weg over. Beide betrokkenen bleven ongedeerd. Fiets en auto raakten beschadigd. Gewonden bij botsing N57 VROUWENPOLDER - Bij een botsing tussen twee perso nenauto's zijn gistermorgen bij Vrouwenpolder twee vrou wen gewondgeraakt. Het ongeluk gebeurde om tien voor half acht op de Vrouwenpolderseweg. Een 52-jarige vrouw uit de gemeente Veere verleende vol gens de politie bij het links afslaan richting de Lepel straat geen voorrang aan een haar tegemoetkomende au to. De bestuurster van die auto, een 42-jarige vrouw uit de gemeente Dirksland, liep verwondingen op aan buik en hoofd. Zij is op de plek van het ongeluk door ambulan cepersoneel behandeld. De 52-jarige vrouw uit de gemeen te Veere is met buikklachten naar het ziekenhuis in Vlis singen vervoerd. Door de klap zijn de twee auto's totaal vernield. Hoofdhuidkoeler voor Lievensberg GOES - Ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom zet sinds deze maand een hoofdhuidkoeler in bij chemothera pie om haanjitval bij kankerpatiënten tegen te gaan. Lie vensberg gebruikt de kap bij een beperkte groep mensen. Ook het Oosterscheldeziekenhuis in Goes neemt dit jaar zo'n hoofdhuidkoelsysteem voor chemotherapiepatiënten in gebruik. Zowel Lievensberg als het Goese ziekenhuis danken cle kap aan Roparun-acties. De kappen kosten rond de vijftienduizend euro en vergen deskundig ge- bruik. Met de kap wordt tijdens cle chemokuur de haar- groeizone op de hoofdhuid gekoeld tot minus vijf tot zes graden Celsius, waardoor cle chemokuur niet in de haar wortels doordringt. Bij bepaalde patiënten en chemoku- ren is er kans dat cle haardos (deels) behouden blijft. Nieuwe voorzitter Veteranendag MIDDELBURG - Het comité dat de tweede.Zeeuwse Vete ranendag voorbereidt, heeft een nieuwe voorzitter. De Vlissinger M. Boogaard vervangt A. Rombout uit Bergen op Zoom, die om gezondheidsredenen terugtreedt. De veteranendag wordt op zaterdag 30 juni gehouden in Middelburg. Aan de eerste bijeenkomst, vorig jaar in Ter- neuzen, namen een kleine vijfhonderd veteranen deel. De voorbereidingen voor de tweede Zeeuwse dag zijn inmid dels in volle gang. De komende weken worden de Zeeuw se gemeenten én de provincie aangeschreven met het ver zoek de bijeenkomst in Middelburg te subsidiëren. Er wor den bovendien sponsors gezocht. Kerstbomenactie voor Roemenië WEMELDINGE - Afgelopen zaterdag hebben jongeren van de protestantse gemeente in Wemelclinge met de jaar lijkse kerstbomen- en lege flessenactie ruim 1000 euro op gehaald. De opbrengst van de actie gaat naar jeugd- en schoolprojecten in het Roemeense dorpje Pïr. door Elian van't Westeinde OOST-SOUBURG - De herin richting van de begraafplaats in Souburg is in volle gang. Vorige week is een begin gemaakt met het ruimen van 68 graven. De gemeente laat in verband met ruimtegebrek op de Sou- burgse begraafplaats oude gra ven plaatsmaken voor nieuwe. De Wet op de Lijkbezorging staat dat toe, die schrijft name lijk een grafrust van minimaal tien jaar voor. De graven die in Souburg worden geruimd date ren uit de periode 1951-1953. Enkele graven uit een ander vak, die dateren van de jaren ze ventig, kunnen door slechte bo demomstandigheden niet wor den geruimd. Dat stuk terrein zal worden opgehoogd. Daar komt een laag graven op te lig gen. Aan de kant van de A58 komt een aarden geluidswal. Souburgers konden de grafste nen van hun dierbaren door een steenhouwer laten ophalen. In eerste instantie was daarvoor veel belangstelling volgens de gemeente. Naar nu blijkt zijn er uiteindelijk vijf families die een steen mee naar huis nemen. De gedenkplaten die achterblijven, zullen worden vernietigd en de stoffelijke resten van cle grafrui ming eindigen in een knekelput op de begraafplaats. Inwoners van Souburg konden met een inspraakprocedure mee beslissen over het ontwerp van de begraafplaats. Een ontwexp van AardeWerk ad viesbureau Riet kreeg de meeste steun. In dat plan krijgt de be graafplaats een gedenkplek voor de gx-aven clie niet meer te bezoeken zullen zijn. De namen van die overledenen komen op grote keien te staan. De gemeen te Vlissingen verwacht eind maart, begin april klaar te zijn met de herinrichting. foto Lex de Meester MIDDELBURG - Een veertigja rige inwoner van Montfoort is voor het veroorzaken van een ernstig verkeersongeval in de ge meente Borsele gisteren veroor deeld tot 120 uur werkstraf, 500 euro boete en een jaar voorwaar delijke rijontzegging. De man lette niet op de weg toen hij op 6 juli over de Sloe weg in cle gemeente Borsele reed en tegelijktijd probeerde een te lefoonnummer op te zoeken in zijn gsm. Hij belandde op de ver keerde weghelft en kwam in bot sing met een tegenligger, een be stelauto. De bestuurder van die auto liep door de aanrijding een gescheurde milt en lever op, plus een hersenschudding en een hoofdwond. De man uit Montfoort brak zijn borstbeen. Hij gaf gisteren in Middelburg tegenover de politie toe fout te zijn geweest. De chauffeur van de bestelauto had gedi'onken. Hij droeg ook geen gordel. Officier van justitie W. Smeenk vond dat de man een grove ver- keersfout had gemaakt. „Dit is zeer onverantwoordelijk ge drag." Smeenk had 180 uur werkstraf geëist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11