gemeente wil Middengebied horen Je krijgt daar echt een cultuurschok De consistorie in Koudekerke gaat ondergronds lissingen wenst geen wijkcomité, maar een buurtplatform Euregio stimuleert visserij en aquacultuur Communicatieadviseur m/v BOOM® Oud 1^^:0113-3-5649 (Btnl Jj,,«60 AA Goes ïSï"®°land: 0113"31552°1 ^5.^:0113-315570; -al- 020-4562500. 5,go800-0231231 iandag 15 januari 2007 Internet of reisbureau editie Walcheren SKGEN- Dat hel Midden- id mn wijkcomité meer betekent niet dat de bewo- 'jiels te vertellen hebben, jemeente zoekt sleutelfign- 'die haar eens in de zoveel bijpraat over wat er leeft in Bidden van Vlissingen. jtn jaar geleden beleefde Middengebied een hoogte- I m saamhorigheid. Zo'n jfelke buurt had een wijk- En dat waren er nogal Is je bedenkt dat het ge tikt van de Beatrixlaan Van Woelderenlaan, en Sloeweg tot de Singel, is het laatste comité Ook in Middenge- „w, zag het bestuur er heil meer in: het was altijd Ifde dubje mensen dat ,met altijd dezelfde klach- )e agenda was strak, de formeel en op den duur bijna niemand meer. willen wij met de buurt P. Stok (Advertentie) lenen bij Becam eedkoper dan bij de Postbank? kijk mi. kijk snel op i.becam.nl tidingseisen van de gemeente. „Met gewone burgers, maar ook met kleine be drijfjes waarvan er zoveel zijn in het Middengebied. Met poli tie, klankbordgroepen, woning bouwcorporaties, verenigingen van eigenaren, en stichtingen. We hebben ze gevraagd of ze wil len meedoen." Stok vervolgt: „Wij willen we ten wat de mensen bezighoudt. Zware zaken, zoals grote over last, melden ze wel. Dat zagen we in Sterkenburg: ineens zat de zaal van het buurtcomité vol. Maar ook de kleine zaken willen we weten. En positieve dingen, zoals ideeën om de buurt beter te maken." Klachten Stok denkt dat mensen uit het Middengebied 'best tevreden' zijn over hun buurt. „Alleen over het onderhoud wordt ge klaagd. Slechte wegen, weinig groen. En soms toch ook wel de verloedering. Aan concrete klachten kunnen wij iets doen. Zo zijn ook de Probleem Inter ventie Teams ontstaan." Maar willen mensen nog wel sa menkomen? „Dat weet ik zeker. Alleen niet zoals vroeger, met een strakke agenda op een vaste dag in de maand. Mensen zijn vergadermoe. De belangstelling is niet verdwenen; het moet ge woon anders. Zo is dat in Bos- senburg ook gegaan. Daar wilde het buurtcomité stoppen, totdat een stel mensen opstond. Zij zijn het anders gaan doen. Infor meler, en dat werkt. Maar stel dat er toch niemand komt in het Middengebied, dan gaat het na tuurlijk niet door." Het Middengebied heeft Local Board: een groep bewoners, die de buurt actief moet maken. Stok kent het, maar noemt de opzet bescheiden. „Dat is nog zo klein, daar hoeven we nog niet veel van te verwachten. Wij zet ten breder in, bijvoorbeeld ook op jongeren." Het platform zou buurtcentrum het Palet aan de Willem Roelofs- zlaan in Vlissingen hebben als thuisbasis. Eind februari wil de gemeente de groep compleet heb ben. Belangstellenden kunnen bellen met P. Stok via telefoon nummer 0118-487459 of hem mailen via psk@vlissingen.nl BECAM rkeersleiders sterschelde den actiever mileCalon ELBURG - De verkeer- 15 van het Scheldecoördi- entrum gaan de komende een slecds actievere rol bij het begeleiden van de m op de Westerschelde. B hoofd waterdienst W. van Rijkswaterstaat gaan ir adviezen geven aan de tins en loodsen en als het strikt nodig is ook 'dvvin- jdviseren'. jert daarmee op de rjaarsrede van voorzitter Rooij van het Nederlands Isvvezen en de kritiek van nleden op de te passieve ing van die verkeerslei- iVolgens Vinke zijn de ver leiders al wat actiever en at de komende drie jaar al maar toenemen. Daarnaast hij dat de samenwerking fle loodsen steeds inniger orden. „We zullen steeds samen optrekken." door Wendy van den Hurk KOUDEKERKE - De gemeen schap kan het zonde vinden, maar de kerkelijke gemeente heeft nu eenmaal meer ruimte nodig. De consistorie van de Mi- chaëlskerk in Koudekerke moet gesloopt worden om plaats te maken voor een modern ge bouw. „De consistorie slopen?" Vanaf de barkruk in café Dorpszicht klinkt verbazing, die direct om slaat in ontkenning. „Dat kan niet. Dat is een monument. Je zal de gereformeerde kerk be doelen, hier een eindje verder op. Daar is Flips inderdaad be zig met een verbouwing." Toch is het de bedoeling dat ook bij de hervormde kerk aan het Dorpsplein straks een verbou wing gaande is. Voor de protes tantse gemeente is de huidige consistorie te klein. Dat gebouw moet weg en dan wil de gemeen te voor een deel ondergronds met een nieuwe huisvesting, waar tenminste iedereen kan sa menkomen. „In de zomer drin ken we na een dienst meestal nog een kopje koffie met de men sen", vertelt R. Dieleman, voor zitter van het college van kerk- rentmeesters. „Dat doen we in de Klimop, in een nabijgelegen straat. Maar het liefst zitten we dicht bij dé kerk. Alleen, in de huidige consistorie passen aan een tafel hooguit twaalf men sen. Dat is ook met vergaderen te weinig. Als we iets willen or- ganiseren, en dat doen we graag en regelmatig, hebben we echt meer ruimte nodig." Daarom heeft de zoon van de voorzitter van de bouwcommis sie, die architect is, een ontwerp gemaakt. Een transparant ge bouw, dat door zijn bescheiden omvang boven de grond niet de aandacht van de kerk weg neemt. Met plaats voor bijna honderd mensen en een kelder voor de jeugd. „We hebben het plan in de zo mer gepresenteerd aan de kerk leden", vertelt G. Lokérse, voor zitter van de bouwcommissie. „Iedereen vond het prachtig." Alleen staat de gemeentelijke monumenten- en welstandscom missie er nog niet om te sprin gen. „Zij hebben verschillende be zwaren. Niet tegen het verwijde ren van de consistorie, maar wel tegen bepaalde dingen in de nieuwbouw. Ik wil niet uitwei den over die bezwaren, want ik weet zeker dat we daar wel uit komen. We voeren goed overleg, waardoor we ons ontwerp tel kens. kunnen aanpassen. Dat komt wel goed. Ik vermoed dat we binnen een maand de bouw vergunning kunnen aanvragen." Dan moet alleen de Rijksdienst voor Monumentenzorg zich nog uitspreken over de sloop van de consistorie. Daarvan verwacht Lokerse geen positief advies. „De rijksdienst is er immers om alle in hun ogen historische ge bouwen te behouden. Ze kun nen of negatief adviseren, of een bezwaar indienen. In het laatste geval volgt een procedure, maar ik ga uit van de eerste optie. Dat hoop ik." Lokerse weet niet of hij bezwa ren van de bevolking van Koude kerke moet verwachten. „Ratio neel niet, maar emotioneel weet je het natuurlijk nooit. Het is on ze bedoeling dat het dorp alleen nog maar meer gaat leven." foto Lex de Meester rijst er met nadruk op dat rkeersleiders moeten vol- aan strenge opleidingsei- (dat ze om de drie jaar een Meten afleggen. „Zakken a^oor, dan wordt hun cer- at ingetrokken en mogen at langer als verkeersleider lie woorden pareert hij de &van De Rooij die tijdens nieuwjaarsrede in Vlis- n stelde dat het oplei- •niveau van de verkeerslei- ondermaats zou zijn. „Dat sta niet het geval." Ook lnke aan dat, in tegenstel- tot de bewering van De zowat al zijn verkeerslei der nautische achtergrond Jt ontkent niet dat er soms ™s gaat bij het begeleiden '«pen. Hij wijst er echter at het aantal ongevallen en gevallen al jaren daalt. lee volgens hem toch voor den met de steeds betere eiding van de schepen op sterschelde. ongeval en bijna-ongeval deren we. Kijken we 8 met de loodsen welke "daaruit zijn te trekken." me handelwijze wordt de «jehelde steeds veiliger, '"ke. Hij benadrukt dat jerking nodig is. „Al was ar alleen om uitglijders daarop te vangen." Echtpaar uit Aagtekerke steunt Gambia via hulpstichting door Anita Janse AAGTEKERKE - „Hier moeten we iets aan doen", zeiden Ko en Hannie Brasser uit Aagtekerke tegen elkaar toen ze voor het eerst werden geconfronteerd met de armoede in Gambia. Inmiddels zijn ze al drie keer terug geweest, in naam van hun stichting. „Als je daar bent, krijg je echt een cul tuurschok, of «beter gezegd een flinke dreun", zegt Ko. „Het is daar een jan boel, maar de mensen blijven ondanks al les optimistisch." Via vrienden werden ze een aantal jaar geleden aangespoord om naar Afrika te gaan. „Voor vakantie en om meteen wat hulpgoederen af te leveren." Pennen en schriftjes werden overhan digd aan een school in de buurt van Ban jul. „Daar was amper lesmateriaal en cle meeste kinderen zaten gewoon op de grond in een aftands lokaaltje", vertelt Hannie. Het idee voor een hulpstichting drong zich op. Een idee waarmee ze thuis con creet aan de slag gingen. Stichting steun en opbouw Gambia heeft inmiddels drie projecten onder haar hoede. Twee scho len en een ziekenhuis in de omgeving van Banjul krijgen steun vanuit Zeeland. „Dat doen we samen met familie Berk uit Kapelle-Biezelinge, dat zijn vrienden waarmee we de eerste keer in Gambia kwamen." Vorig jaar werd een container vol school- bankjes richting Banjul gestuurd. „Af komstig van scholen uit Aagtekerke, Zou- telande en Arnemuiden", vertelt Hannie. Ze laat een foto zien waarop zwarte kin deren trots in hun nieuwe schoolbankjes zitten. De stichting heeft ook een water put aangelegd bij de school. Daar zijn niet alleen de kinderen bij gebaat, maar ook hun familieleden. Eigen zak Het is de bedoeling dat ook dit jaar weer een container naar Gambia gaat. De hulpgoederen worden door de leden van de stichting vergezeld tot ze op de plaats van bestemming zijn. „De kosten voor ons verblijf betalen we uit eigen zak", be nadrukt familie Brasser. De container moet dit keer opnieuw ge vuld worden met tafels en stoelen voor de scholen, ook laboratoriummateriaal voor het ziekenhuis is welkom. „We heb ben in Afrika een lijst laten opstellen met spullen waar ze gebrek aan hebben. We houden acties en met dat geld kun nen we materiaal aanschaffen, maar we krijgen ook veel", verduidelijkt Hannie. Als ze in Gambia zijn, kopen ze op straat houtsnijwerk. Dat wordt in Nederland verkocht. „De opbrengst steken we dan weer in de stichting zodat het geld weer terugkomt in Afrika". De reactie van de druppel op de gloeiende plaat is hen niet onbekend. Hannie: „Als je een steen in het water gooit, zie je eerst een klein kringetje, maar dat wordt vanzelf steeds groter. Dat is een principe waar wij echt in gelo ven." Krezip op Bevrijdingsfestival VLISSINGEN - Racoon is een van de drie bands die op 5 mei per helikopter langs de Bevrijdingsfestivals reizen. Het is echter niet de Zeeuwse band, maar Krezip die Vlis singen aandoet. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei benoemt elk jaar drie acts tot Ambassadeurs van de Vrijheid. Zij treden op tij dens de Bevrijdingsfestivals die op 5 mei in elke provincie worden gehouden. Naast Racoon en Krezip gaat het dit jaar om het Nederhoptrio Opgezwolle. Krezip - in 2005 ook al op het Bevrijdingsfestival in Vlis singen - speelt ook in Rotterdam, Den Bosch en Roer mond. Racoon treedt op bij het officiële begin van de Vie ring van de Bevrijding in Utrecht en daarna in Almere, Zwolle en Wageningen. Opgezwolle reist naar Assen, Gro ningen, Leeuwarden, Amsterdam en Haarlem. Woninginbraken in Middelburg MIDDELBURG - In een woning aan 't Zanddorp in Mid delburg is vrijdag tussen 15.00 en 23.00 uur ingebroken. Nadat een raam werd geforceerd, is het huis doorzocht. Verschillende spullen zijn meegenomen, waaronder foto apparatuur en sieraden. De bewoners waren op dat mo ment niet thuis. Ook in een huis aan de Robijnplaats in Middelburg is ingebroken. Hier werd, ogenschijnlijk na grondig onderzoek, alleen een mobiele telefoon meegeno- Middelburgs tuinhuisje uitgebrand MIDDELBURG - Bij de volkstuinen aan het Griffoenpad in Middelburg heeft gisterochtend rond vijf uur brand ge woed. Daarbij is een tuinhuisje volledig verloren gegaan. Uit onderzoek bleek later dat in enkele schuurtjes brand was gesticht. Van een paar andere huisjes werden ruiten vernield en ge reedschapskisten omver gegooid. Schadebedragen zijn niet bekend. Binnenvaartschepen botsen THOLEN - Twee binnenvaartschepen hebben zaterdag middag flinke schade opgelopen bij een ongeval op het Schelde-Rijnkanaal ter hoogte van Tholen. Rond half vier kwamen een Duitse tanker en een Pools binnenschip met elkaar in aanvaring. De tanker was niet geladen, het Pool se schip veiwoerde kunstmest. Volgens de verklaring van een getuige gebeurde het onge luk omdat het Poolse schip enigszins uit de koers was ge raakt. De schepen zijn na de aanvaring afgemeerd in de vlucht- haven van Tholen. De waterpolitie, unit Zeeuwse Stro men, stelt een nader onderzoek in. TERNEUZEN - De drie provin cies in de Euregio Scheldemond gaan alle nieuwe ontwikkelin gen in de visserij en de aquacul tuur stimuleren. Daarbij gaat het niet alleen om kennisuitwis seling tussen een groot aantal ge specialiseerde Vlaamse en Zeeuwse instituten, maar vooral ook om de ontwikkeling van nieuwe kweekmethoden, marke ting en afzetmogelijkheden. De vakgroep Landbouw en Vis serij van de Scheldemondraad neemt het voortouw in de grens overschrijdende aanpak. Doel van de samenwerking is het op waarderen van de visserijsector, die vooral in West-Vlaanderen en Zeeland zwaar onder druk staat. Daarom moeten de kennis instituten en ondernemers aan weerszijden van de grens de han den ineenslaan in een poging de aquacultuur uit te bouwen. Er moet zowel op het land als in de kustzones bijvoorbeeld extra ruimte worden gecreëerd voor nieuwe kweekmethoden, die aansluiten bij de vraag van de consument. (Advertentie) Visie - Strategie - Communicatie - Creatie Solliciteren: www.boomcommunicatie.nl - www.boomcreatie.nl Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 zeeuwse almanak Hoewel ze net jarig is ge weest, en er dus weer een jaar moet bijtellen, voelt die Mid delburgse zich nog lang niet oud. Integendeel. Zolang je nog aan de goede kant van de veertig zit, heb je immers nog heel wat om naar uit te kij ken: life begins at forty. Daar blijkt zoonlief echter heel an ders over te denken. „Mam", begon hij, toen ze samen een nieuwe foto in zijn album plakten, vroeger hè, toen jij nog echt leefde, toen was al les toch zwart-wit?" Het echtpaar Ko en Hannie Brasser is weer terug na een bezoek aan Gambia. foto Ruben Oreel Bijdragen voor deze rubriek: redactie® pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 314460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9