van 't leven nog niet klaar Puzzel Kleuters revalideren ook PZC Slimme robotarm helpt gehandicapte P f eg wijs in het ieeuwse model 101 van medische uitvindingen zwelt deze eeuw aan tot orkaankracht 7 maandag 15 januari 2007 Uiin" - Kopen zit ook in de hersenen PALO ALTO - De economische theorie dat je bij het be slissen of je iets koopt een afweging maakt tussen het ple zier van de aankoop en de financiële pijn in de portemon nee die de aankoop veroorzaakt, blijkt in de hersenen be vestigd te worden. Als mensen (onder experimentele omstandigheden) snel moeten beslissen over een aankoop zijn er met name twee gebieden in de hersenen van belang, schrijft B. Knutson (Stanford University) in het vakblad Neuron op grond van metingen bij 26 proefpersonen. Beslis je tot kopen, dan is vooral de nucleus accumbens ac tief, een gebied dat betrokken is bij gevoelens van plezier en voldoening. Besluit je de aankoop niet te doen, dan blijkt vooral de insula, een gebied dat ook betrokken is bij pijnsensaties, actief. GPD Verband nachtmerrie en zelfmoord GÖTEBORG - Slaapstoornissen, met name het regelma tig hebben van nachtmerries, komt in sterk verhoogde ma te voor bij mensen die neigen tot zelfmoord. Dit meldt N. Sjöström (universiteit Göteborg) in het vakblad Sleep op grond van een onderzoek onder 165 mensen die een zelf moordpoging hebben overleefd. Vragen naar slaapstoornissen en nachtmerries kan hulp verleners helpen mensen met een hoog risico op zelf moord te identificeren, aldus Sjöström. GPD Y-chromosoom beïnvloedt kanker NEW YORK - Bent u vader van één of meerdere zonen? Gefeliciteerd, uw risico op prostaatkanker is dan bijna twee keer lager dan dat van mannen zonder zonen. Dat stelt S. Harlap (Columbia University, New York) in het vakblad Journal of, the National Cancer Institute op grond van een onderzoek onder veertigduizend mannen. De bevinding ondersteunt volgens Iiarlap het idee de ge voeligheid voor het krijgen van prostaatkanker mede be rust op defecte genen op het Y-chromosoom. Raakt het Y-chromosoom al te zeer beschadigd, dan is het niet moge lijk levensvatbare zonen te verwekken. GPD Opleiding remt kans op beroerte LONDEN - Het risico een beroerte te krijgen neemt af naarmate iemand meer jaren onderwijs genoten heeft. Het verschil in beroerterisico tussen hoog- en laagopgelei den bedraagt een factor 2. Dit concludeert H. Kuper (London School of Hygiene Tropical Medicine, Londen) in het vakblad Stroke op grond van een analyse van gegevens van vijftigduizend Zweedse vrouwen. GPD Met kinderen meer vet eten CHICAGO - Ouders met opgroeiende kinderen eten ge middeld per dag 5 gram vet meer dan volwassenen zonder opgroeiende kinderen. Dit constateert H. Laroche (University of Iowa) in het vakblad Journal of the American Board of Family Medici ne op grond van gegevens over de eetgewoonten van meer dan 6500 volwassenen. Dit is deels te wijten aan de spe ciaal op kinderen gerichte reclames voor tal van produc ten die relatief veel vet bevatten, meent Laroche. GPD Robottechnologie of robotica. De nieuwe weg naar de toe komst met talloze mogelijkhe den. Focal Revalidatietechniek in Berkel-Enschot brengt de ro botarm dichterbij. door Henny Zetteler BERKEL-ENSCHOT - De jon gen in de rolstoel met de (spier)ziekte van Duchenne, ziet haarscherp dat de boterham tien centimeter voor zijn ogen blijft hangen. .Het draait om dat allerlaatste stukje van bord naar mond. „De sensoren in de robotarm voelen feilloos welke kant die hap uit moet. Ze zorgen ervoor dat je de beweging die je wilt maken, ook kunt maken", zegt Paul Groenland (53), die met Ar jan Hoogendoorn (43) de direc tie vormt van Focal Revalidatie techniek in Berkel-Enschot. Groenland staat in de werk plaats bij de allerlaatste ontwik keling van een systeem waar mee Focal al twee jaar bezig is. Het gaat McARM heten. „Maar voor we de markt op kunnen zijn we zeker een jaar verder." De McARM is de schakel tussen 'ouderwetse' mechanica en elek tronica en stoelt op sensortech nologie. Het gaat om robotica of robottechnologie. Subsidie De arm wordt ontwikkeld in nauwe samenwerking met Fon- tys Hogeschool (afdeling me- chatronica) in Eindhoven en in genieursbureau Brom Megatro- nica in Valkenswaard. De Bra bantse Ontwikkelings Maat schappij (BOM) stak voor de in novatie een kwart miljoen euro subsidie in McARM. „Het leeu wendeel van die subsidie gaat naar de kennisuitwisseling met Fontys. We hebben er zelf 220.000 euro ingestopt. De McARM is hier ook bedacht." De filosofie van Focal berust vol gens Hoogendoorn en Groen land op het benutten van restca- paciteit. „We proberen niet de functie van het lichaam over te nemen, maar wat nog wel werkt optimaal te benutten." Zo kan een gehandicapte met nog een beetje kracht in de arm plotse ling weer aan het leven mee doen. Sinds kort is Focal ook officieel importeur en distributeur voor Europa van de Japanse MySpoon. Uitgedacht door het Japanse concern Secom en in 2006 bekroond met de Robot Award. MySpoon is een uiterst slimme eetarm voorzien van le pel en vork, die elektronisch de hele eetfunctie overneemt. Een drukje met kin of vinger op de joystick is genoeg om de arm feilloos naar de eetbakjes te diri geren en de hap vervolgens nauwkeurig tussen de lippen te werken. Groenland heeft het een hele week thuis uitgepro beerd. Hij ziet er niet uit of hij honger heeft. „Er waren al wel eetapparaten, maar die hielden geen rekening met de menselijke wil. Hier be paal je zelf het tempo en wat je eet." Mensen met spasme of coördinatiestoornissen krijgen het ook minder moeilijk met de Nelson. Deze eetarm dempt vooral de ongecontroleerde be wegingen. GPD Paul Groenland (r) helpt Maarten de Graauw met de McARM. foto Marie Therese Kierkels/GPD rArnold Schelfhout ffi3f 1 januari dit jaar is jsWet Maatschappelijke feteuning van kracht, heekrijgen de gemeen- b wettelijk kader om de (san, het samenhorig- spvoel van dorpen en ken het vrijwilligers- i te stimuleren. De bedoe- jis dat de burgers niet cieunen op de samenle- iinaar zo lang mogelijk tzichzelf en hun omge- izorgen. Het is goed dat hiervoor een krijgen, want dit voor lo- wlijkheid gebiedt te ver- dat de politiek met van lande- ïtaken de kosten van de (BZprobeert te drukken, (do toenemende vergrij nen immers de zorg- fade komende jaren stij- iOnder de mooie verpak kat dus een verkapte be- pgsopdracht. Mc me hier tot de over lang van de huishoudelij- fcmrging. De Zeeuwse hebben de handen door gezamen- te besteden. Hierbij ze gekozen voor kwa- een vast ta- ',Mr de zorgaanbieders Me keuzevrijheid voor bónten. Landelijk is met naar dit proces geke- Mot bekend is geworden Zeeuwse model'. Ju- Knhebben getoetst of het voldoet aan de Europe en dat {Zeeuwse bestuurders heb- nnee voor een zorgvul- yo-.wmovergangs- J* gekozen. Dat dit niet '■sprekend is, bewijzen .^eontslagen van jzorgmedevverkers elders [^eeds is niet duidelijk rennende zorgaanbie- rj** personeelvan de ver- Partij moeten over ig1-Duizenden cliënten in onzekerheid of ze Jouwde huip kunnen I In de meeste gemeenten is structureel overleg op gang gekomen met alle geselecteer de zorgaanbieders. In Zeeuws-Vlaanderen verloopt dit constructief en beseffen alle partijen dat nieuwe spel regels behoedzaam ingeoe fend moeten worden. Duide lijk is echter dat de gemeen ten de regie in handen heb ben en dat zij mettertijd ei gen beleid willen ontwikke len. Toch zijn kritische opmerkin gen te plaatsen bij de overhe veling van de huishoudelijke verzorging. Zo krijgen veel cliënten ook verpleging of verzorging aangeboden of on dersteunende begeleiding. De ze functies blijven voorals nog in de AWBZ, waardoor cliënten met twee loketten te maken krijgen. Dat is in een toch al ondoorzichtige sector een groot nadeel. Een inten sieve campagne is nodig om de mensen hierin wegwijs te maken. Verder heeft de voor- bereidings- en aanbestedings campagne miljoenen gekost. Daarnaast worden zowel ge meenten als zorgaanbieders met bijkomende uitvoerings kosten geconfronteerd. Denk hierbij aan informatiestro men, automatiseringskosten en personele inzet. De aanpak van de Zeeuwse bestuurders wekt vertrouwen voor een succesvolle samen werking in de toekomst. Dat zal nodig zijn, want kostenbe heersing is onvermijdelijk en alle partijen willen kwaliteit van zorg blijyen garanderen. Daarom zullen de zorgaanbie ders ook onderling moeten sa menwerken in plaats van blind te concurreren. Geluk kig heeft Zeeuws-Vlaanderen op dit gebied een ijzersterke traditie. En nu maar hopen dat ook de cliënt zijn weg vindt in dit gebeuren. Arnold Schelgiout is lid van de Raad van Bestuur van ZorgSaam Zeeuws Vlaanderen GOES - Ingespannen staren vier kinderkoppies naar de pop die peuterleidster Petra Geus op het potje houdt. Zou de pop wat doen? „En maar wachten, en maar wachten", speelt Petra na. „Heeft de pop geplast?" Nieuws gierige blikken in het potje. „Nee", concluderen de vier kleu ters met meewarige blikken. „Er is er één uit de groep afgelo pen vakantie zindelijk gewor den. Als zo'n onderwerp zich aandient gaan we daar een week of twee mee aan de slag", licht peuterleidster Anne Zand- kuijl fluisterend toe, om haar collega en de kinderen niet te storen. De twee meisjes van drie en twee jongens van vier hou den het bezoek toch al zo in de gaten. En er moet in peuter- groep Reigerbos te Goes wel ge werkt worden. Reigerbos is het Goese kinderre validatiecentrum van Revalida tie Geneeskunde Zeeland. Dat ook peuters en kleuters moeten revalideren is weinig bekend bij de doorsnee Zeeuw, merken de leidsters van de bijzondere peu terspeelzaal in Goes. Het RGZ heeft er nog één in De Wielingen in Temeuzen. Er komen kinde ren met motorische problemen door aangeboren hersenletsel, spierziekten, afwijkende ledema ten of een andere aandoening die hun ontwikkeling remt. De vier kleuters die deze mor gen onder de hoede van Anne en Petra spelen, hebben dat laatste gemeen: door hun bijzonderheid hebben ze een ontwikkelingsach terstand opgelopen. Bijgestaan door allerhande helpers, fysio therapeuten, ergotherapeuten, logopedisten en nog meer, wer ken ze spelenderwijs aan nieu we vaardigheden. Eigen doelen Elk kind heeft zijn eigen doelen: duidelijk praten is er één van Sa ra (3) uit Goes. Net als bij veel van haar speelgenootjes heeft Sara een geringe spierspanning, waardoor bewegen meer moeite kost dan normaal. „Praten doet ze wel, maar op haar eigen ma nier", vertelt moeder Mirjam de Wit. „Ik weet waar ze het over heeft, maar anderen kunnen haar niet volgen." Sara was bijna twee toen haar ouders haar naar de speciale peuterspeelgroep bij Reigerbos brachten. „We hebben een ver- lands Tijdschrift voor .VTi'G), een van U!f medisch-wetenschap- UMeR ter wereld, be- L [jo jnar. Ter ere daarvan L Hoek jubileumboek ver- de belangrijkste ontwikkelingen in de njftigjw-De kennis eis nog lang niet ten ein- UwiHarkema y HAAG - Tegenwoordig L gewaarschuwd dat de b teveel drinkt en dat de Lei slechte voorbeeld ge- Uar ook een halve eeuw fa was het niet allemaal ro ti en maneschijn. Een be- iiai 1958 in het NTvG: in pjt en vijfde klas van lage- pjen in Amsterdam bleek lol dertig procent van iedingen te roken. uit ailer afkomstig, geven siga- kinderen, zomaar of Moning voor kleine dien- artsen rookten er in lidnog lustig op los, zonder Ljfen dat zij daarmee een Urbeeld aan hun patiën ten. Diezelfde artsen ver slechte prognoses. De L kanker werd niet mee- en werd hooguit be- ti is een ernstige chroni- fcetsteking. Als koningen ka tegenspraak duldden billijk ook niet kregen. over de ziekenzalen. bed werd niet met, de patiënt gesproken, abracadabra. seksualiteit werd be- kdslseen moeilijk behan- jrr psychische aandoening, zijn er homo's on- de elektroshock, plair middel onder psy- liindie tijd. Blijmoedig ibet NTvG in 1961 mei na twee manisch-depres- pngere vrouwen, die itroshock hebben onder- ieder dat de kinderen merkbare schade onder- Bilthoven in 1941. Vroeger spraken behandelend artsen aan het ziekenhuisbed niet met maar over de foto Wiel van der Randen/GPD Het sanatorium Berg en Bosch in patiënt, in medisch abracadabra. vonden. Het ligt voor de hand dat de vrouwen na hun shock therapie nog een poos het bed hebben moeten houden. Tegen woordig moet een patiënt - zelfs na bijzonder zware operaties - als het even kan al na een dag een paar passen lopen, maar des tijds was langdurige bedrust zeer in de mode. Tuberculoselij ders moesten maandenlang plat, totdat begin jaren zestig in In dia bleek dat het lopende tbc-pa- tiënten niet slechter verging dan liggende. Een hartaanval? Zes weken in het ziekenhuis waarvan de eer ste drie met strikte bedrust - dus ook geen toiletbezoek. Pa tiënten met een maagzweer mochten maar liefst zes weken het bed niet uit. Over maagzweren gesproken. Zij vormen een saillant voor beeld van een kwaal die veel ern stig leed veroorzaakte - en jaar lijks zelfs meer dan duizend do den kostte - maar waarvan de .genezende behandeling tegen woordig een fluitje van een cent is. Omdat stress de oorzaak zou zijn, was.rust belangrijk en be moeiden ook zielzorgers zich met de kwaal. Er waren er zelfs die langdurige psychoanalyse voorschreven. Maar vaker kwam het voor dat een patiënt met een ernstige maagzweer ge confronteerd werd met een ope ratie, waarbij een deel van de maag werd weggesneden. Dat was in de jaren zestig dagelijkse routine in de Nederlandse zie kenhuizen. Bacterie Toen begin jaren tachtig de Au straliërs Warren en Marshall ontdekten dat maagzweren wer den veroorzaakt door een bacte rie, was dat de wereld op zijn kop. Aanvankelijk werd het duo dan ook weggehoond door de medisch-wetenschappelijke goe gemeente. Maar de bewijzen sta pelden zich op en in 2005 won nen ze de Nobelprijs. Maagzwe ren worden tegenwoordig sim pel en doeltreffend bestreden met een antibiotisch kuurtje. Het werk van Marshall en War ren was voor een deel een kwes tie van ouderwets handwerk met reageerbuizen en glasplaat jes. Toch had ook hun ontdek king waarschijnlijk niet plaats kunnen grijpen zonder de storm achtige ontwikkelingen die de (medische) kennis en technolo gie de afgelopen decennia heb ben doorgemaakt. Zo maakte de flexibele gastroscoop (slangetje met minicamera, mesje en grij- pertje) die via mond en keel de maag wordt binnengeschoven, het de Australiërs mogelijk om vrij simpel het maagslijmvlies te inspecteren en stukjes weefsel weg te nemen. De kennistsunami die over de medische wereld is uitgestort, vormt hoe dan ook het hoofdken merk van de afgelopen vijftig jaar, en ging hand in hand met eveneens enorme veranderingen op maatschappelijk terrein. De ontdekking van het middel chloorpromazine in de jaren vijf tig, dat angsten, wanen en hallu cinaties bleek te dempen, bete kende niet minder dan een revo lutie in de psychiatrie. De anti conceptiepil - jaren zestig - was dat voor de zelfstandigheid van de vrouw. Kinderschoenen Veel van wat nu als normaal wordt beschouwd, was er een halve eeuw geleden in het ge heel nog niet of stond nog in de kinderschoenen. Het is dan ook geen toeval dat de Nederlander van nu gemid deld acht jaar ouder wordt dan in 1950. Het boek gaat er verder niet op in, maar de verwachting lijkt bo vendien gerechtvaardigd dat de stormachtige ontwikkelingen van de afgelopen decennia deze eeuw tot orkaankracht zullen aanzwellen. Zo zijn (beeldvorm ende) technieken nog verre van uitontwikkeld en verrichten mil joenen wetenschappers onder zoek naar hel menselijk lichaam. Ze gaan tekeer als nij vere mieren en duiken steeds dieper in de geheimen van de cel. Jaarlijks worden wereldwijd zo'n twee miljoen onderzoeksre sultaten gepubliceerd en dage lijks worden nieuwe stukjes uit de puzzel van het leven bijge legd. GPD 'De Derde Vijftig Jaar', Neder lands Tijdschrift voor Genees kunde. 412 pagina's. Uitgeverij Bohn Stafleu van Loghum. ISBN 9789031347797. door Claudia Sondervan In de therapeutische peuter- en kleutergroep van revalidatiecentrum Reigerbos leren Sara, leidster Pe tra Geus, Journey, leidster Anne Zandkuijl, Donovan en Harmjan (voorgrond) spelenderwijs omgaan met hun bijzonderheid en nieuwe vaardigheden. foto Willem Mieras wijzing van de kinderarts ge vraagd omdat we dachten dat Sara op een grootschalige peu terspeelzaal niet tot haar recht zou komen. Toen ze hier kwam was ons eerste doel dat ze leerde lopen. Dat deed ze een half jaar later." Zij heeft het Alagille-syn- droom, waardoor de aanleg en werking van haar organen, bloedvaten en skelet zijn aange daan. Ze heeft het in milde ma te, vertelt haar moeder. Maar er lijken in Sara's DNA meer afwij kingen te zijn. „Dat moet alle maal nog ontdekt worden." Dat gaat voor het moment voor bij aan de goedlachse, energieke peuter. Ze onderbreekt haar spel voor een halfuurtje spraak lessen met de logopedist. Sara krijgt ook huiswerk mee. „Op het moment werken we aan de letter k. We krijgen een cassette bandje mee naar huis waarop al lerlei woorden met een k zijn in gesproken. Dat draaien we af tij dens het eten of een spelletje. Dus je hoort 'kat, koe, kegel...' Sara zegt alles na. Maar na twee keer mag het van mij weer even uit", grinnikt Mirjam. Weer een therapeut meldt zich voor een lid van het kinderclub je. Journey krijgt les in het be sturen van een elektrische rol stoel. Ze is drie jaar jong. Nor maal gesproken staat een peuter van haar jaren nog onder toe zicht bij het gebruik van een loopauto. Aan het kleine meisje met de eigenzinnige oogopslag en de donkere krulstaartjes wor den veel hogere eisen gesteld. Ze is geboren zonder benen, met enkel een linkerarm en en sa mengegroeide hand. Wel één met prachtig roze gelakte na gels. Daarmee toetst ze trefze ker op het paneeltje voor haar: 'Aan!' en 'brrroemm, brrroemm' stuurt ze het gevaarte met een joystick naar de buitendeur. Klaar voor een verfrissend tocht je. Donovan, een jongeman met dro merige blauwe ogen van net vier jaar, en Harmjan, een blonde jonge onderzoeker van bijna vier, bergen hun puzzel en ha mertje-tik op. Petra stelt een 'kooksessie' in de rijstbak voor. Rijstbak? „Buiten hebben we een zandbak, binnen is de bak gevuld met droge rijstkorrels," legt Anne uit. „Deze kinderen reageren vaak overmatig op nieuwe prikkels. Dit is een vrien delijke manier om ze andere sen saties te geven." Woelend in de knisperende kor rels wordt er gezocht naar ver stopte handen en voeten waarna Harmjan en Sara een paar stevi ge porties serveren op de gedek te tafel met speelgoedservies. Weldra regent het rijst over moe der Mirjam en leidster Petra, ter wijl Donovan aandachtig de kor rels laat stromen uit een emmer tje. Suggesties van Anne om zijn spel uit te breiden wijst hij nee- schuddend af. Vandaag even niet. De kinderen kunnen blijven ko men tot hun vijfde jaar. Daarna wordt er met de ouders bezien waar elk kind op zijn plek zal zitten: bij de buren van het cen trum, mytylschool De Sprienke, bij kinderdagcentrum De Zunne- guus of met een 'rugzakje' voor extra begeleiding bij een gewo ne basisschool. Die optie weegt Mirjam voor Sa ra. „We kennnen een school waar dat zeker zou kunnen. Ze belandt dan wel in een veel gro tere groep kleuters. We gaan dat een keer uitproberen bij een ge wone speelzaal." Maar dat is nog even weg. Sara stuift uit de rijst naar de speel hoek met dikke matten. Daar is het nu immers tijd voor. Anne lacht. „Dat is helemaal Sara. Die zorgt er wel voor dat we ons schema aanhouden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7