Top CSU wil af voorzitter MC Tony Blair eindigt in Britse tv-satire Minitsunami treft Japan na zware aardbeving Storm en kou eisen tol in Zweden en I' Argentinië breidt onderzoek naar Isabel Perón uit Sarkozy officieel presidentskandidaat ^spioneren rivale nekt Stoiber Doden door instorten weg in Sao Paulo maandag 15 januari 2007 j^fPnhfirt Bloemen LjNCHEN' De positie van de Lr van de Duitse regerings- «rtii CSU. de Beier Edmund jwiber.lijkt te wankelen. De ge dat kopstukken van de christendemocraten him ten val willen bren- domineerden zaterdag de media. kntiek in de kleinste rege- op haar leider nam na onthullingen dat hij een binnen de CSU had laten Een naaste mede van Stoiber zag zich Lp gedwongen op te stap- I peierse CSU-fractievoorzit- Hermann eiste zaterdag als L CSU-kopstuk een open pover een aftocht van Stoi- L- Hij wees op de onmiskenba- elmden binnen de partij dat ;U bij de Beierse verkiezin- n 2008 met een andere for- wil aantreden. Stoiber was jarenlang het boeg- éi van de CSU. In 1999 werd jurist voorzitter van de partij 'Beieren al tientallen jaren dineert. Sinds 1993 is hij pre- er van de welvarende a-Duitse deelstaat. Onder motto Laptop und Lederho- zette hij in op een samenspel utraditie en vooruitgang. i. van hebben de pr men. Bij de strijd om de gemeen schappelijke kandidaat van de christendemocraten voor de Bondsdagverkiezingen versloeg hij Angela Merkel van de grote zusterpartij CDU. Maar weer dwarsboomde een sociaaldemo craat Stoibers ambities, deze keer kanselier Gerhard Schro der die op het nippertje won. De tot dan onaantastbare posi tie van Stoiber kreeg een knauw in 2005, toen hij na de verkie zingsoverwinning van Angela Merkel weigerde tot haar kabi net toe te treden. In de Beierse hoofdstad Mün- chen werd aarzelend gesugge reerd dat de partij maar eens moest gaan nadenken over een wissel aan de top. Tot woord voerster van deze groep ontpop te zich de Beierse afgevaardigde Gabriele Pauli. ANP van onze redactie buitenland TOKIO - Een kleine tsunami heeft zaterdag Hokkaido, het meest noordelijke van de vier grote eilanden van Japan, en de Japanse Bonin-eilanden on geveer 1200 kilometer ten zui den van Tokio getroffen. Dat gebeurde na een zware aardbeving in de Stille Oceaan. Het epicentrum van de beving lag ten oosten van de Koerilen, de langgerekte Russische eilandengroep noordoostelijk van Hokkaido. Volgens het Amerikaanse geo logische instituut USGS had de onderzeese beving een kracht van 7,9 op de schaal van Richter. Het Japanse mete orologische agentschap had eerder 8,3 gemeld. In novem ber was er ook al een zeer krachtige bering in het gebied dat op een zeer actieve breuk lijn ligt. Bij de kustplaats Nemuro aan de oostkant van Hokkaidi steeg het tij zaterdag met 10 centimeter. Kort daarvoor had het water langs de kust zich licht terug getrokken, wat kan wijzen op de komst van een vloedgolf. De circa 30.000 inwoners van Nemuro hadden het advies ge kregen de plaats te verlaten en naar hoger gelegen gebieden te gaan. Op Chichijima op de Bonin-eilanden werd een golf van 40 centimeter hoog waar genomen. Voor zover bekend is nergens schade aangericht. Overigens ligt het gevaar van een tsunami niet zozeer in de hoogte van de golven als wel in de snelheid en daarmee de kracht van de watermassa. ANP/R TR/AFP ^politieke carrière begon hij 1978 als secretaris-generaal de CSU onder de legendari- fFranz Josef Strauss. Tegen- iders gaven de christe- •rcnservatieve politicus al 1de bijnaam Blonde Valbijl. Verantwoordelijke voor de Üezmgscampagne moest hij een hoe 'zijn' Strauss in 9 de race om het Duitse lei- schap verloor van de toen re side sociaaldemocraat Hel- Schmidt. Ier kon in 2002 revanche ne- recker en oltrane erleden SHINGTON - De internatio- jazzwereld is dit weekeinde schrikt door twee sterfge- en. De wereldberoemde jazz- ilonist Michael Brecker over- leren werd bekend dat ook eColtrane is overleden, een weinige vrouwelijke instru- ialisten in de jazz. Ze was x-vrouw van de legendari- isaxofonist John Coltrane. üker leed aan leukemie. Hij 57 jaar geworden. Coltrane ai 69 jaar. Ze kampte al ja- imel een zwakke gezondheid, stierf vrijdag in Los Angeles, de jaren zeventig speelde ïcker samen met zijn broer dy in de band Brecker Ihers, die elementen van en rock met elkaar combi ne. In de jaren tachtig maak- lichael Brecker samen opna- 5 met enkele grote namen uit wereld van jazz en pop, zoals nk Sinatra, Bruce Spring en en Frank Zappa.Coltrane, niste en organiste, verwierf er meer faam door haar in ductie van de harp in de jazz- hek. Ze gold ook als een pio- rinde New Age-muziek. Ze Me zich sterk aangetrokken net hindoeïsme en ze leidde i hindoetempel in de regio BAngeles. ANP enezuela en ran willen lieproductie trugschroeven - Venezuela en Iran en zich binnen de Organisa- van Olieproducerende Lan- inzetten voor een ver- reductie van de wereldwij- .-w. MALMÖ - Een man trotseert de snijdende wind in het havengebied van de Zweedse stad Malmö. Een zware storm heeft dit weekeinde in het zuiden van Zweden aan zeker drie mensen het leven gekost, onder wie een negenjarige jongen. De jongen en twee automobilisten werden gedood door omgewaaide bomen. Door de storm kwamen circa 200.000 gezinnen zonder stroom te zitten en konden veel klanten van de grootste tele- comaanbieder niet bellen. In West-Zweden kwam het treinverkeer tot stilstand en ook veel veerverbindin- gen vielen uit. In het midwesten van de Verenigde Sta ten kostten hevige sneeuwbuien en gladheid gisteren zeker zeven mensenlevens. De slachtoffers zaten in een busje dat in Oklahoma van een gladde weg schoot en tegen een tegemoetkomende truck botste, aldus Amerikaanse media. Alle inzittenden zouden Mexica nen zijn geweest. Zaterdag vielen er ook zeker zeven doden in deze regio van de VS, die al weken in de greep is van streng winterweer. Zeker 250.000 mensen in Illinois, Missouri en Oklahoma kampen bovendien met ernstige en vaak langdurige stroomuitval. De staat Californië kampt met een ongebruikelijke koude golf uit het noorden. Temperaturen daalden er tot on der het vriespunt. Ook viel er lichte sneeuw. Enkele dagen geleden steeg het kwik in Los Angeles nog tot 25 graden boven nul. Landbouwers in Californië vre zen de gevolgen voor het citrusfruit. De oogst van si naasappels, mandarijnen en citroenen vertegenwoor digt een waarde van bijna een miljard dollar. foto Johan Nilsson/EPA de Presidenten van anden> Hugo Chavez en I woud Ahmadinejad, zater- 8 Plaatselijke tijd) bekendge- r" na een ontmoeting in Car- Ma en Iran zijn invloed- p leden van de Opec. Vol- f.1 havez gaan beide landen spanningen 'vertienvoudi- oen6 Pr0(luctie omlaag te «n. De olieprijzen zijn de af- 1 tijd gedaald, onder de verminderde L'ag Q00r de milde winter op door Esther Gotink LONDEN - Voor Tony Blair zal het geen aangename televisie zijn: de Britse zender Channel 4 zendt vanavond een satire uit, waarin de premier naar het oor logstribunaal in Den Haag wordt gestuurd vanwege zijn be trokkenheid bij de invasie van Irak. Het programma, getiteld D,e Rechtszaak tegen Tony Blair, speelt zich af in 2010. Blair staat op het punt te worden op gevolgd cloor Gordon Brown, die ook in werkelijkheid zijn meest waarschijnlijke opvolger is. Hillary Rodham Clinton is president van de VS en begint aan haar tweede ambtstermijn in het Witte Huis. En de Blairs pakken hun spullen om te ver kassen van Downing Street naar Connaught Square. Wat niet lijkt te veranderen in de film, is de aanhoudende strijd in Irak en de honderden doden die daarbij vallen. Blair werkt aan zijn memoires en is geobsedeerd met het zo mooi mo gelijk optekenen van zijn. jaren als staatsman. Maar 's nachts droomt hij van de oorlog en is hij bang te worden omgebracht door terreurgroep Al Qaeda. Hij bekeert zich tot het katholicis me in de hoop dat zijn zonden worden vergeven. Meedogenloos Uiteindelijk wordt Blair gearres teerd op verdenking van oorlogs misdaden. Hij moet voorkomen voor het internationaal Straf- hof. Het drama toont de rechts zaak niet, maar eindigt op het moment dat Blair naar Den Haag vliegt. Het script is echter meedogenloos, met name in de manier waarop de premier zich staande probeert te houden te genover de kiezers, andere politi ci en zijn vrouw Chérie, die dui delijk de broek aan heeft. Volgens Channel 4 is de show een 'comedy-drama' met lichte, soms zelfs lachwekkende mo menten. Maar de boodschap is serieus, zegt woordvoerder Ga vin Dawson: „We willen dat mensen worden aangespoord na te denken over de wereld om hen heen." Alistair Beaton, de auteur van het programma, zegt er niet van overtuigd te zijn dat hij met zijn scenario naast de waarheid zit: „Ik vermoed dat Blair erg be zorgd is over zijn plek in de ge schiedenis. Deze film is mijn idee over waar die plek kan zijn. Of het fictie of voorspelling is, valt nog te bezien." Beaton schreef eerder al de sati re Een Zeer Sociale Minister, over de affaire van ex-minister van Binnenlandse Zaken David Blunketts met Kimberley Quinn van het rechtse opinietijdschrift The Spectator. Daarin werd de rol van Blair vertolkt door Ro bert Lindsay, die vanavond de hoofdrol speelt in De Rechts zaak tegen Tony Blair. Hij stak niet onder stoelen of banken waarom hij deze klus heeft geac cepteerd; Lindsey is nog altijd erg boos over de oorlog in Irak. „Ik denk dat het een illegale oor log is en een grote, grote fout en het zal er niet beter op worden." De vei'wachting is dat de pro ductie woede zal wekken bij aanhangers van Blair en bij voorstanders van de oorlog in Irak. Producer David Aukin rea geerde: „Het is een teken van een gezonde democratie dat on ze politici op de hak kunnen worden genomen. Het is een tra ditie die honderden jaren oud is en Groot-Bi'ittannië is een van de weinige landen waai- deze cul tuur bestaat." GPD van onze redactie buitenland SAO PAULO - Door het ont staan van een grote krater in het wegdek van een belangrijke doorgaande autoweg in de Brazi liaanse metropool Sao Paulo zijn zaterdag vrijwel zeker ze ven doden gevallen. Een aantal slachtoffers zat vol gens plaatselijke media in voer tuigen die verdwenen in het gat in de weg, waaronder werd ge bouwd aan een nieuw metrosta tion. Onder de vermoedelijke do den zouden ook twee voetgan gers zijn. Reddingswerkers' hadden ook gisteren de lichamen van de ze ven vei'misten nog niet gevon den in de kolossale puinhopen. De kans dat ze nog levend wor den gevonden is volgens de red dingsdiensten erg klein. De krater van circa dertig meter diep en zestig meter breed is voor hulpverleners erg moeilijk te betreden. In het gat zijn zeker twaalf voertuigen gevallen, voor al geparkeerde vrachtwagens en busjes van medewerkers van de Panda krijgt dieet als sekstherapie BANGKOK - Een mannetjespanda in een Thaise dieren tuin die maar niet wil paren met het vrouwtje waai-mee hij in gevangenschap zit, krijgt als behandeling een dieet. De gedachte is dat de mannetjespanda Chuang Chuang met zijn 150 kilo te zwaar is voor zijn pai-tner Lin Hui. Zij weegt 115 kilo. De panda moet minimaal tien kilo afval len, meldden zijn verzorgers gisteren. Eerder lieten ze het inmiddels zevenjarige mannetje onder meer naar films van pai-ende panda's kijken in de hoop zijn lustgevoelens op te wekken. Dat bleek tevergeefs. ANP/AFP Dood na wedstrijd waterdrinken SACRAMENTO - In de Verenigde Staten is een vrouw overleden nadat zij grote hoeveelheden water had gedi'on- ken. Dit meldde de nieuwszender CNN zaterdag. Jennifer Strange (28) had op de radio meegedaan aan het spel Hold Your Wee for a Wii (Hou je plas in voor een Wii). De deelnemer die het meeste water kon drinken zon der naar de wc te gaan, won een Nintendo Wii-videospel. Na het spel kreeg Strange hoofdpijn en begon te huilen voordat zij ovei'leed. Hoeveel zij heeft gedi-onken, is niet bekend. Zij laat diie kindei-en achter. ANP Inbrekers doden Duits echtpaar SCHWERIN - Twee jonge inbi-ekei-s hebben zaterdaga vond in het Duitse Tessin bij Ludwigslust een echtpaar ge dood. Dit heeft de politie van de deelstaat Mecklen- burg-Voor-Pommeren laten weten. Het echtpaar had de inbx-ekers in de woning veiTast. Die staken de man en de vrouw daarop neer. De zoon van het echtpaar kon zich verschansen in een andere kamer en belde de politie. Toen agenten ter plaatse arriveei'den, gij zelden de inbrekers de vriendin van de zoon en probeer den met een auto te vluchten. Zij kwamen echter niet ver omdat de motor het begaf. ANP/DPA Vermiste jongen na jaren gevonden ST.LOUIS - De politie in de Amerikaanse staat Missouri heeft een vijftienjai'ige jongen tei-uggevonden die vier jaar geleden spoorloos was verdwenen. Een andere jon gen van dertien die sinds maandag werd vermist is ook aangeti'offen in de woning in de plaats St.Louis. De 41-jarige eigenaar is geairesteerd op verdenking van ontvoering van het duo, meldden Amerikaanse media za terdag. De zaak is bizar omdat buurtbewoners dachten dat de man en de jongen van vijftien vader en zoon waren. De po litie ontdekte de jongen toen ze de flat in St. Louis be stormden op zoek naar de dertienjarige jongen. ANP Kampusch krijgt weer onderwijs WENEN - Ruim vijf maanden na het einde van haar ont voering gaat de Oostenrijkse Natascha Kampusch les krij gen. Vandaag begint het onderwijs, waaiwan het slachtof fer ruim acht jaar vei'stoken was. Pedagogen zullen eerst vaststellen wat de huidige kennis van zaken is bij de 18-jarige uit Wenen. Dan wordt een on- derwijsplan opgesteld, meldden Oostenrijkse media giste ren. Kampusch wil uiteindelijk het vwo-eindexamen af leggen om daarna te kunnen studeren. ANP door Robert Bloemen en Hans Heijt BUENOS AIRES - De Argentijn se justitie heeft het onderzoek naar de Argentijnse ex-presi- dent Isabel Pei-ón uitgebreid. Het Openbaar Ministerie wil we ten of Perón (75) iets te maken had met de moord op 1500 link se politieke tegenstanders in de jaren zeventig. Dat is zaterdag uit juridische bronnen in de Argentijnse hoofd stad Buenos Aires vernomen. Perón, die Argentinië van 1974 tot 1976 leidde, werd vrijdag aangehouden in haar Spaanse woonplaats Villanueva de la Ca nada bij Madi'id. De arrestatie van Perón kwam nadat een Argentijnse rechter een internationaal arrestatiebe vel had uitgevaardigd wegens de mogelijke verantwoordelijk heid van de oud-pi-esident voor de verdwijning van een linkse politieke activist. Perón kwam later vrijdag weer op vrije voe ten. Zij moet zich wel om de vijf tien dagen bij de Spaanse justi tie melden. Buenos Aires werkt aan een uit leveringsverzoek, dat binnen veertig dagen moet zijn inge diend. Volgens bronnen bij justi tie wil Perón niet vrijwillig naar Argentinië terugkeren. De uitbreiding van het ondei-- zoek tegen Perón maakt deel uit van het omvattende onderzoek naar de doodseskaders van de anticommunistische beweging Triple A. In vei-band hiei-mee wil justitie ook de leden van de regering onder Perón ondervra gen- De linkse activist Héctor Faget- ti Gallego werd opgepakt door het leger en voor het laatst ge zien in maart 1976. Volgens de Argentijnse justitie handelden de militairen op basis van een presidentieel decreet uit 1975 waarin Isabel Perón opdracht had gegeven op te treden tegen 'subversieve elementen'. Isabel werd president na de dood van haar man Juan Pei'ón, die sinds 1946 drie keer presi dent van het Zuid-Amerikaanse land was geweest. In 1976 werd Isabel Perón afgezet tijdens een militaire staatsgreep. Zij woont sinds 1981 in Spanje en was sindsdien slechts enkele keren in Ai-gentinië. ANP/AFP De krater midden in Sao Paulo bij de bouwput van de nieuwe metrolijn. Het ziet er niet naar uit dat de hulpdiensten nog overlevenden onder de puinhopen zullen vinden. foto Gilberto Marques/GPD bouwplaats. De oorzaak van de weginzakking is niet bekend. Het vermoeden bestaat dat door recente zware regenval de grond bij de bouwplaats is gaan schui ven. Zeker veertig families in de buurt van de krater zijn geëva cueerd. Een deel van hun huizen is niet veilig meer en ze hebben geen water en stroom. Bij een van de huizen verdween een voor de deui- geparkeerde wa gen in het diepe gat. aldus een ooggetuige tegen de Braziliaan se media. ANP/EFE door Patrick Selbach PARIJS - Nicolas Sarkozy is gis termiddag officieel lot presi dentskandidaat uitgeroepen van de Franse centrumrechtse rege ringspartij UMP. Dat berichtte de Franse televisie. De minister van Binnenlandse Zaken was de enige kandidaat bij een stemming via internet on der de 337.000 UMP-leden. In to taal 69 procent van de leden bracht een stem uit, waarvan 98,1 procent op Sarkozy. De 51-jarige partijleider neemt het bij de gang naar de stembus in april op tegen onder anderen de populaire socialistische oud-minister Ségolène Royal. In een rede gisteren tot circa 80.000 partijgenoten in Parijs riep Sarkozy op tot eenheid bin nen de intern verdeelde UMP. Sarkozy onderhoudt al jai-en een ijs- en ijskoude relatie met partijgenoot pi-esident Jacques Chirac en diens vertrouweling, premier Domique De Villepin. Chirac was gisteren afwezig en De Villepin liet maar heel kort zijn gezicht zien tijdens de flit sende bijenkomst. Hij spi'ak wel kort met Sarkozy. Chirac heeft formeel nog steeds niet gezegd of hij een derde ambtsternijn wil. Hij zou nog kunnen meedoen als onafhanke lijk kandidaat. De UMP trok 3,5 miljoen eui'o uit voor de politieke show waar in Sarkozy op het schild werd gezet. De UMP zette onder meer acht hogesnelheidstreinen en 520 bussen in om alle partijgeno ten naar de manifestatie te ver- voeren. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5