'VV zocht steun extreem-rechts ?ZC Nagelbijten en duimen voor rol in verfilming Timboektoe Op zoek naar nieuwe klanten ongerenruzie wordt rietal Heerde fataal Kunsthandelaar Robert Noortman plots overleden ledewerker Wilders plaatste oproepen op radicale internetfora Dode bij schietpartij op sociëteit Groningen krijgt cannabisapotheek Nederlandse Apache geraakt in Afghanistan maandag 15 januari 2007 LjERDAM - De Partij voor vrijheid (PW) beefl vooraf- Cjmd aan (if Tweede Kamerver- ongeil afgelopen november vngezocht op extreem rccht- o radicale internetfora. Heelt NSC Handelsblad za- dag gemeld op basis van ei- ionderzoek partij van Geert Wilders id voor het eerst mee aan de bezingen. Het had daarom 'elk van de negentien kiesdis- cten minimaal dertig onder- amngsverklaringen van kie- lodig- Jj!ens NRC Handelsblad heeft medewerker van Wilders loproep voor het inleveren p'deze verklaringen onder terop het extreem-rechtse fo- Polmco gezet. De krant dat de medewerker heeft ïegd dat hij er pas achteraf Inkwam dat de site extreem htsis werkelijk roepen op de internetfora merkelijk omdat Wilders zich publiekelijk altijd gedistantieerd van ex- ï-rechts. Geert Wilders ont- itdat hij steun heeft gezocht itreem-rechts. Hij bena- agmiddag op Ra il dat de PVV zich nog steeds nieert van partijen als ig. „Een stagiair |t twee verkeerde zinnen website. De krant heeft medewerkers van ons ge- ten. maar onze versie is in de krant gekomen. We ons altijd gedistantieerd dat soort partijen, en dat doen." [Handelsblad zegt echter van de website www.po- .net en een zogeheten 'on- van freeforuml01.com iben waaruit wel degelijk jjkidat de medewerker bezoe- prandeze extreemrechtse si- e handtekeningen heeft ge- Egd. Volgens de antifascisti- 1 onderzoeksgroep Kafka ja verschillende mensen ge- kegeven aan de oproep van de PW op extreem-rechtse web sites. De organisatie trof in totaal van 34 rechts-extremisten ondersteu ningsverklaringen aan, meldt NRC Handelsblad. Het zou on der andere gaan om verklarin gen van Hielke Tadema van de wegens discriminatie verboden partij CP'86, Charles Lansber- Lindenburg, oprichter van het gen en Hennie Dekkers van de Nederlands Blok, de zusterpar- Centrum Democraten en Hans tij van het Vlaams Belang. ANP EINDHOVEN - Een clown vermaakt kinderen op de eerste dag van de Internationale Artiesten en Evenementenbeurs in Eindhoven. De Vakbeurs waar vraag en aanbod in de entertainment elkaar ontmoeten is gisteren begonnen en duurt tot en met morgen. foto Ed Oudenaarden/ANP Man bedreigt ambulancepersoneel ARNHEM - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 34-jarige Arnhemmer opgepakt wegens be dreiging van ambulancepersoneel. De ambulance kwam voor een vrouw die onwel was ge worden. De Arnhemmer zou de medewerkers in hun werk hebben belemmerd en bedreigingen hebben geuit. De poli tie schoot het ambulancepersoneel uiteindelijk te hulp. Tijdens zijn verhoor zei de man zich door alcoholgebruik niks meer van het incident te kunnen herinneren. ANP Invalide met hoge nood valt in beek VLODROP - Een man is gisterochtend met zijn invaliden- wagen in het water van een beek aan de Klifsbergweg in Vlodrop terechtgekomen toen hij zijn hoge nood in het wa ter wilde lenigen. Dat heeft cle brandweer gemeld. De man reed met zijn invalidenwagentje naar de oever van de beek en probeerde daar van zijn rolstoel te stap pen om te gaan plassen. Daarbij verloor hij zijn even wicht en kieperde in het stromende water. Een vlakbij wo nende brandweerman hoorde hulpgeroep en alarmeerde zijn collega's, die de man uit het water haalden. Hij is met zware onderkoelingsverschijnselen naar het ziekenhuis gebracht. ANP Arrestant bijt agent UTRECHT - Een medewerker van de Spoorwegpolitie is zondag naar het ziekenhuis overgebracht nadat hij was gebeten door de man die hij wilde arresteren. Dat meldde de politie. De 38-jarige man uit Leeuwarden reisde zonder geldig vervoersbewijs en had de conducteur bedreigd. Daarop riep de conducteur de assistentie in van de Spoorwegpoli tie, die in Utrecht te hulp schoot. De 38-jarige man was echter niet voor rede vatbaar en ging volledig door het lint. De medewerkers van de Spoorwegpolitie gingen daarom tot aanhouding over. De man verzette zich hevig tijdens zijn arrestatie. Plij beet één agent in zijn hand en bedreigde hem en zijn collega met de dood. ANP Werknemer crasht Spyker ANTWERPEN - Een werknemer van de Antwerpse gara ge Beerens kon het niet slechter treffen. De man had nog nooit in zijn leven een auto-ongeluk gehad. Maar juist toen hij een gloednieuwe Nederlandse Spyker ter waarde van 271.000 euro naar een grote autoshow in Brussel moest rijden, slipte hij op z'n kant in de sloot en raakte de wagen zwaarbeschadigd. „Waarschijnlijk heb ik te bruusk aan mijn stuur gedraaid", zei een beteuterde Gert Beerts zaterdag in Het Laatste Nieuws. De wagen had het pronkstuk van de autoshow moeten worden, die zaterdag begon. ANP Staking buschauffeurs duurt voort DEN BOSCH - De ï-uim 400 buurtbuschauffeurs in Oost- Brabant staken vandaag verder. Dat zei voorzitter Jan Kuppens van Buurtbus Brabant gisteravond. De provincie en vervoerders BBA en Arriva zijn dit week- ende niet met nieuwe voorstellen gekomen om aan de ei sen van de stakende vrijwillige chauffeurs tegemoet te ko men, aldus Kuppens. ANP onze redactie binnenland PENVELD - Een recherche- van twintig personen on- loekt sinds zaterdag de oor- jen achtergrond van het crn- verkeersongeval dat vrij- avond in het Gelderse Wa- rcld drie jonge mannen uit sde het leven kostte en een irige vrouw zwaargewond ziekenhuis deed belan- to waarin de slachtoffers .botste met hoge snelheid een boom en vloog in i. Twee mannen van 19 en ii'«it Heerde zijn kort na drama gearresteerd wegens dijke betrokkenheid bij het dnk. Ze zijn gisteravond Skaten, maar blijven vei le. psde politie is het ongeluk [dijkhet gevolg geweest van achtervolging tussen in to- drie auto's. De verdachten werden kort voor het ongeluk in gehaald door de auto met de vier inzittenden. De dodelijke slachtoffers zijn Klaas Jan Men- sink (21), zijn broer Arend Wil lem Mensink (18) en hun buur jongen Hendrik Jan Draaijer (22). Het vierde slachtoffer, de 19-jarige José Berghorst, ligt in het Sophia Ziekenhuis in Zwol le en is niet aanspreekbaar. Volgens de politie behoorden de slachtoffers tot een vrienden groep die onenigheid had met een groep andere jongeren. In december kregen de twee groepen op straat in Heerde ru zie met elkaar over een meisje. Een van de slachtoffers van het ongeval van vrijdagavond zou bij die gelegenheid tijdens het wegrijden met zijn auto de va der van een van de leden van de rivaliserende groep hebben ge raakt. Die vader was ook bij de ver meende achtervolging van wij- dagavond betrokken. GPD AMSTERDAM - Bij een schiet partij in een sociëteit aan de Ja cob van Lennepkade in Amster dam Oud-West is gisterochtend een man om het leven gekomen. Volgens de politie kwamen even voor 07.30 uur een aantal gemas kerde en met vuurwapens gewa pende mannen de sociëteit bin nen. Zij bedreigden de aanwezigen en eisten geld. Tijdens de over val ontstond vermoedelijk een worsteling waarbij door één van de overvallers meerdere keren is geschoten. Op het adres waar de schietpartij plaatsvond, zit de Sociëteit Reyes, waar regelma tig pokertoernooien worden ge houden. ANP Scenarioschrijfster Maria Peters (m) geeft kandidaten instructies op de castingdag voor de verfilming van Carry Slee's boek Timboektoe. foto Ed Oudenaarden/ANP EEAV HEEL OOI? BEDR.IIP ONZE. üpRICHTeR^ r door Annemarie Moerman EDE - Honderden tieners togen in het weekeinde naar Ede in de hoop een filmrol te bemachti gen. Uit 6000 aanmeldingen wa ren 1300 gelukkigen geselec teerd die auditie mochten doen voor een hoofd- of bijrol in de nieuwe Carry Slee-verfilming Timboektoe. „Ik denk dat we ze wel gaan vin den", aldus scenarioschrijfster Maria Peters. „Ik heb al een he leboel leuke kandidaten voorbij zien komen." Van de 1300 geno digden kwamen er ongeveer 1200 opdagen en daar zaten vol gens Peters 'echt goede' tussen. „Ze moesten allemaal een scène spelen die ze thuisgestuurd had den gekregen. Dan zie je al goed of ze zich redden of niet." Zij en regisseur Dave Schram zijn op zoek naar- drie hoofdpersonen: Isa van 14 jaar oud, haar twee jaar oudere broer Kars en de 16-jarige Jules. Daarnaast heb ben ze ook jongeren nodig voor een groot aantal bijrollen. In de film verhuizen Kars en Isa met hun ouders naar Frankrijk. Vader en moeder beginnen een camping, zeer tegen de zin van hun kinderen. Als de kinderen een beetje zijn bijgedraaid en be sluiten hun ouders te helpen, krijgen ze een enorme tegenslag: in de buurt wordt plotseling een vijfstex-rencamping opgezet. Isa raakt intussen bevi'iend met Jules, een Nederlands-Franse jongen die een groot geheim met zich meedraagt. De auditiedagen waren een 'blik semactie'. Ongeveer 10 procent van de jongens en meisjes die in Ede auditie deden, gaat door naar de tweede ronde. Dan wordt de jeugd nog strenger be- oordeeld. Maria Peters: „Voor de rol van Jules hebben we het liefst een jongen met een beetje een Frans uiterlijk en het mooiste zou zijn als hij ook nog een beetje Frans spreekt. Kars doet aan break- dancen, dus voor zijn rol hopen we iemand te vinden die dat kan. Maar als we een perfecte Kars vinden die hét niet kan, moeten we voor het dansen een andere oplossing vinden." Peters organiseerde voor de eer ste Carry Slee-verfilming Afblij ven ook audities voor onbekend talent. Daar ontdekte ze Sem Veeger, die de hoofdrol in die film kreeg. De scenarioschrijfster zag zater dag en zondag een groot aantal bekende gezichten. „Ik vind het dapper dat de men sen die het toen niet hebben ge red lekker doorgaan. Maar ik zie toch ook weer veel nieuwe jongeren." Eind februari wordt de cast ge presenteerd. De film moet in ok tober in de bioscoop draaien. ANP van onze redactie binnenland Sinds 2003 is medicinale cannabis al verkrijgbaar bij de apotheek. „Het is daar echter wel veel duurder dan de wiet in de koffieshops. Chronische patiënten, die vaak in de bijstand zitten, bleven daardoor aangewe zen op de koffieshops", aldus Woudstra. Als gemeenteraadslid maakte Woudstra zich drie jaar geleden sterk voor een cannabiswinkel. „Het was een lange moeizame weg, maar het is nu een volkomen legale apotheek waar een voltijd apo theker de zaak runt." Medicinale cannabis wordt gebruikt om lichamelijke klachten te verminde- ren. Het is onder meer werkzaam bij spierkrampen bij multiple sclerose, misselijkheid en verzwakking bij kanker en aids en tics bij het syndroom van Gilles de la Tourette. ANP GRONINGEN - De eerste cannabisapotheek van Nederland opent vrijdag officieel zijn deuren in de stad Groningen. Chronisch zieken kunnen bij de apotheek aan de Oostersingel op recept medici nale cannabis kopen tegen koffieshopprijzen. De cannabisapotheek, die geen andere medicijnen verstrekt, is opgezet door de Stichting Medicinale Cannabis Nedei-land (MCN), die als doel heeft me diwiet zo goedkoop mogelijk te leveren aan patiën ten. Voor 6 euro per gram wordt wiet van staatskwe- ker Bedrocan in de cannabisapotheek verkocht. „Dat is gelijk aan de pi-ijs van wiet in koffie shops," zegt initiatiefneemster F. Woudstra. van onze redactie binnenland BORGLOON - De bekende kunsthandelaar Robert Noort man is gisterochtend vroeg in zijn huis in het Belgische Borg loon overleden. Dat heeft een persoonlijke vriendin uit de kunstwereld, Monique Schol ten, gisteren bevestigd. Nooi'tman (60) leed aan kanker, maar overleed plotseling aan een hartaanval. Hij was de ini tiator van de Pictura, de voorlo per van de grote internationale kunstbeurs Tefaf, die in maart weer in Maastricht gehouden wordt, én van die Tefaf zelf. Hij was van plan nog volop aan de komende Tefaf deel te nemen. Noortman kwam diverse keren in het nieuws, onder meer door het aanbieden van drie Rem- brandts. Twee daarvan wist hij ook inder daad te verkopen. Afgelopen vrijdag kreeg hij nog de Zilve ren Eremedaille van de stad Maastricht, omdat hij zo veel voor deze plaats en de hele Eure- gio heeft betekend. Hij genoot met volle teugen van de uitreiking, waarbij hij voort durend op Maastidcht hamerde en zichzelf eigenlijk een beetje wegcijferde. Hij heeft niet meer geweten dat er ook aan een ko ninklijke onderscheiding voor hem werd gewerkt. Plet was de bedoeling dat hij die op zijn ko mende verjaardag zou krijgen. Robert Christiaan Noortman gold tientallen jaren als een van de belangrijkste handelaren ter wereld in de 17de-eeuwse Hol landse schilderkunst en het Franse impressionisme. Hij werd op 5 maart 1946 geboren in Heemstede en opende zijn eer- ste galerie in Hulsberg in 1968. Zes jaar later opende hij een zaak in Londen, vestigingen in Maastricht en zelfs New York volgden. Behalve bij de Pictura en de Tefaf was hij betrokken bij de kunstbeurs pAn Amster dam. Noortman Room Hij was niet alleen handelaar, maar deed onder meer het Rijks museum en het Mauritshuis be langrijke schenkingen toeko men, aldus Scholten. Verder wist hij zo veel te betekenen voor de National Gallery in Lon den, dat daar de Noortman Room of Dutch Cabinet Pain tings werd ingericht. Ook in Frankrijk bleven zijn verdien sten niet onopgemerkt, hij werd als Ridder opgenomen in de Or de der Kunsten en Letteren. De gemeente Maastricht reageer de geschokt op het overlijden van Noortman. „Dit is een groot verlies voor de stad. Wat hij met de Tefaf en zijn kunsthandel heeft neergezet is een enorme prestatie. Noortman was van grote betekenis voor Maas tricht", aldus een woordvoer der. ANP door Akijn Visser en Saskia Gaster DEN HAAG-Bij een Navo-ope- ratie in de provincie Helmand in Zuid-Afghanistan is een Ne derlandse Apache-gevechtsheli kopter geraakt door een kogel. Na terugkeer op de thuisbasis Tarin Kowt in de buurprovincie Uruzgan bleek een lichte bescha diging. De bemanningsleden van de Apache zijn ongedeei'd en hebben inmiddels een nieuwe missie gevlogen, meldde het mi nisterie van Defensie gisteren. Nederlandse xApaches waren za terdag op verzoek van Britse eenheden ingezet in het district Kajaki in Helmand. Bij de opera tie werd gebruik gemaakt van Hellfire-raketten en een 30-mil- limeter boordkanon. De Apache die werd geraakt is door vijande lijke strijders beschoten met een klein kaliber handvuurwapen. Vorig jaar juli deed zich een ver gelijkbaar incident voor met een Nedei'landse Apache. Eerder werd al bekend dat een Britse militair tijdens de gevechten met de Taliban om het leven is gekomen. Het is de eerste buiten landse militair die in 2007 in Af ghanistan sneuvelde. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3