ïuregio stimuleert aquacultuur Bios Terneuzen populair bij jeugd Graauw in ban van tafeltennis 'ZC Een beetje Frimley Green in het klein Verkeersleiders Westerschelde gaan actiever optreden Tasjesrovers actief in centrum Terneuzen zll Twee maanden na de opening Grondeigenaren Perkpolder in belangenvereniging Solodansers weer massaal de vloer op in Sas van Gent 'lan voor kennisuitwisseling en krachtenbundeling wissel zeeuws Vlaanderen maandag 15 januari 2007 Drukte voor de kassa van Merral Terneuzen. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De nieuwe bioscoop in Terneuzen is vooral populair bij jonge ren. Die voorzichtige conclusie wordt gedeeld door bedrijfsleider Ronny Del- sink nu de bios in de Scheldestad onge veer twee maanden voor het publiek is geopend. Verschillende generaties van de familie Standaert zwaaiden sinds de opening in 1928 de scepter in het Luxortheater aan de Westkolkstraat in Terneuzen. De bio scoop werd in 1994 gesloten. Sinds die tijd stelde het uitgaansleven het zonder filmzalen. Daar kwam eind november vorig jaar een einde aan. Toen opende Merral Theaters, de exploitant die na de overname van bioscoop De Koning van Engeland jaren geleden in Zeeuws-Vlaanderen neerstreek, op de kop van de Nieuwstraat de nieuwe servi cebioscoop. Het filmtheater omvat vier zalen, elk goed voor 168 stoelen met een foyer, café en een restaurantgedeelte met terras. Op de eerste verdieping is een Japans restaurant te vinden, bij voorbeeld voor mensen die een bezoek aan de film willen combineren met een etentje dat anders dan anders is; de maaltijd wordt er in het bijzijn van de gasten op een bakplaat door de kok be reid. Dat restaurant trekt volgens Delsink lo gischerwijze een wat ouder publiek, ter wijl, zo zijn althans de eerste ervarin gen, de bioscoop zelf vooral in trek is on der de jeugd. „De zaterdagavond loopt bijna altijd wel vol", overziet de be drijfsleider de eerste acht weken van openstelling. „En dat is meer dan wij vooraf verwacht hadden." Hard cijfer materiaal krijgt Delsink pas over ander halve week onder ogen. Dan maken alle bioscopen in het land hun recente bezoe kersaantallen bekend en kan Terneuzen zich voor het eerst meten met andere bioscoopcomplexen. Luxeprobleem Merral Terneuzen heeft volgens zijn be drijfsleider eigenlijk zelfs een klein beet je een luxeprobleem. „We hebben zo veel films in huis die al een tijdje draaien maar die het nog steeds goed doen, dat we uit dat oogpunt bekeken zelfs al zalen tekort hebben. Want er ko men ook alweer nieuwe films uit die we graag in Terneuzen draaien." De top pers onder het bioscooppubliek in Ter neuzen zijn de films Holiday en de re cent uitgebrachte horrorfilm Saw III, vrijwel alle jeugdfilms, en uiteraard de film waarmee de bioscoop in november foto Wim Kooyman opende; de nieuwste James Bond-film Casino Royale. „Die trekt na weken nog altijd goedgevulde zalen", aldus Del sink. „We houden die film uiteraard ook nog even in onze programmering, omdat het onze openingsfilm was. Dat geeft toch een speciale band." Delsink haast zich verder te zeggen dat de Temeuzense bios alleen bestemd is voor een jeugdig publiek. Ook de doel groep 'oudere liefhebbers van de betere film' wordt op zijn wenken bediend en is groter dan tijdens het maken van het ondernemingsplan werd verondersteld. „Aanvankelijk hielden we een keer in de maand een filmclub voor de mensen die graag een kwaliteitsfilm kijken. Ook dat hebben we inmiddels al moeten herzien. De filmclub draait nu al twee dagen per maand." De bedrijfsleiding van Merral Theaters verwacht in het eerste jaar een bezoe kerstotaal van 80.000 tot 100.000. Merral Terneuzen mikt jaarlijks op ruim honderdduizend bezoekers. door Emile Calon MIDDELBURG - De verkeer sleiders van het Scheldecoördi- natiecentrum gaan de komende jaren een steeds actievere rol spelen bij het begeleiden van de schepen op de Westerschelde. Volgens hoofd waterdienst W. Vinke van Rijkswaterstaat gaan ze meer adviezen geven aan de kapiteins en loodsen en als het echt strikt nodig is ook 'dwin gend adviseren'. Vinke reageert daarmee op de nieuwjaarsrede van voorzitter G. de Rooij van het Nederlands Loodswezen en de kritiek van statenleden op de te passieve houding van die verkeerslei ders. Volgens Vinke zijn de ver keersleiders al wat actiever en zal dat de komende drie jaar al leen maar toenemen. Daarnaast stelt hij dat de samenwerking met de loodsen steeds inniger zal worden. „We zullen steeds meer samen optrekken. Hij wijst er met nadruk op dat de verkeersleiders moeten vol doen aan strenge opleidingsei sen en dat ze om de drie jaar een test moeten afleggen. „Zakken ze daarvoor, dan wordt hun cer tificaat ingetrokken en mogen ze niet langer als verkeersleider opereren." Met die woorden pa reert hij de kritiek van De Rooij die tijdens zijn nieuwjaarsrede in Vlissingen stelde dat het op leidingsniveau van de verkeer sleiders ondermaats zou zijn. „Dat is beslist niet het geval." Ook geeft Vinke aan dat, in te genstelling tot de bewering van De Rooij, bijna al zijn verkeer sleiders een nautische achter grond hebben. Vinke ontkent niet dat er soms wat mis gaat bij het begeleiden van schepen. Hij wijst er echter op dat het aantal ongevallen en bijna-ongevallen al jaren daalt. Dat heeft volgens hem toch voor al te maken met de steeds betere begeleiding van de schepen op de Westerschelde. „Elk ongeval en bijna-ongeval bestuderen we. Kijken we samen met de loodsen welke lessen daaruit zijn te trekken." Door die han delwijze wordt de Westerschel de steeds veiliger, aldus Vinke. Hij benadrukt dat samenwer king nodig is. „Al was het maar alleen om uitglijders van elkaar op te vangen." GRAAUW - In het dorpshuis in Graauw streden zaterdagmid dag 56 deelnemers om de open Graauwse titel tafeltennis. Ta- feltennisverenigingt St. Aloy- sius tekende voor dit sportieve festijn. Uiteindelijk rolden zes senioren kampioenen en één jeugdwinnaar uit de bus. De spelers waren ingedeeld naar sterkte, zodat ook niet-ge- oefende tafeltennissers een titel in de wacht konden slepen. De winnaars bij de senioren in de zes afdelingen waren Wilfried Dumez, Chantal Remory, Theo Vernimmen, Benny van Duijse, Paul Verhuyck en Sebastiaan de Rijcke. Bij de jeugd speelden de 13 jongens en meisjes in één ca tegorie. Hier trok Mals de Rijcke aan het langste eind. Se cretaris Florent de Vos van de ta feltennisclub was in zijn nopjes met de opkomst. „Wij doen dat niet alleen als binding naar de dorpsgemeenschap toe maar pro beren door dit toernooi ook jeugd tot 14 jaar aan te trekken. Momenteel draaien we zonder jeugdafdeling." St. Aloysius telt 38 leden die zowel in competitie als recreatief verband spelen. door Harold de Puysseleijr PERKPOLDER - Uit bezorgd heid over de manier waarop de gemeente Hulst hen to.t op he den heeft behandeld, bundelen twintig grondeigenaren en pach ters op het grondgebied van Plan Perkpolder hun krachten in een belangenvereniging. Meer dan driekwart van de be langhebbende boeren in het ge bied is pachter. „Wij verkeren in grote onzekerheid over de hui dige stand van zaken en wat er te gebeuren staat met onze be drijven", zegt akkerbouwer M. Verbrugge namens de belangen vereniging. Volgens Verbrugge zijn door de gemeente totnutoe alleen oriën terende gesprekken gevoerd over de verwerving van de grond. „Er is nog geen enkel voorstel gedaan. Er is sprake van de oprichting van een grond- ruilbank, maar die is er nog niet. Momenteel is er een gebrek aan landbouwgrond. We weten niet wat onze alternatieven zijn. Dat is ook onze grootste angst." Onder het motto 'samen sta je sterker en weet je meer dan in je eentje' hebben een twintigtal ei genaren en grondgebruikers daarom besloten tot de oprich ting van de belangenvereniging. „Grond is voor velen in deze groep de belangrijkste produc tiefactor en daar moet zorgvul dig mee omgesprongen worden. Het is onze bedoeling samen te komen zodra er belangrijke ont wikkelingen rond Plan Perkpol der zijn", zegt Verbrugge. Donderdag 8 maart wordt op een informatiemarkt in Kloos- terzande het concept Milieuef fectenrapport en het vooront werp van het nieuwe bestem mingsplan gepresenteerd. door Gino van den Broecke SAS VAN GENT - Wat vorig jaar als een ludiek grapje begon is dit jaar weer op de agenda ge plaatst. Een dansmiddag voor 50-plussers. Ruim 140 solodan sers hebben zich al ingeschre ven om vanmiddag deel te ne men in De Vlaanderen. De organisatie is in handen van de Solodansers uit Westdorpe, die deel uitmaken van SWO Sas van Gent, Met de goed gevulde zaal vol solodansende 50-plus sers wil de organisatie laten zien, dat je niet persé achter de geraniums hoeft te blijven zit ten wanneer het je aan een part ner ontbreekt. Aan de middag nemen solodansers deel vanuit alle plaatsen waar Gerda van der Laan de lessen verzorgt: Westdorpe, Hulst, Terneuzen en Axel. De grote opkomst is reden om de dansmiddag structureel te laten terugkeren. De dansmid dag in De Vlaanderen begint vanmiddag om 13.30 uur.. agenda I STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregorïuscentrum, 13.15 uur: Kaarten, vrij biljarten; 14.00 uur: Bewe gen 55 De Halle, 14.00 uur; Prijskaarten, biljar- Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Koers bal, biljarten; 19.30 uur: Line dance; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve. 9.00 uur: Biljarten, computeren, kaartjes maken; 10.30 uur: Yoga; 13.00 uur: Biljarten, computeren, jeu de boules; 13.30 uur: Yoga; 15.00 uur: Seniorenorkest Con Amore; Bibliotheek, 19.00 uur: Schrijfavond Am nesty International; Den Dullaert, 20.00 uur Body pump; KOEWACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; KLOOSTERZANDE Bibliotheek, 18.00 uur: Schrijfavond Amnesty Inter national SAS VAN GENT - St. Albert, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; De Regenboog. 14,00 uur; ANBO koers bal; SINT-JANSTEEN De Warande, 9.30 uur: Biljartles; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Internet café, bingo, 15.30 uur: Kreatieve Vorming; Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN - De Veste, 9.00 uur: Yo ga; 13.00 uur: Kaarten bieden en joke ren en biljarten; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Yoga; 13.00 uur: Koersbal en bowls; 't Schelpenhoekje. 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 19.00 uur: Country line dance; Café Ter Nose, 19.00 uur: Free Country Dancers. UuZEN - 1» Terneuzen zaterdagavond tasjes- „rs actief. en kwart voor Crcrd in de Noordstraat een Lg gedaan om de tas van fftarige vrouw uit de ge- ffie Hulst te stelen. l,p. samen met haar echtge- noot, door de Noordstraat in de richting van de Scheldeboule- vard, toen een vijftal jonge jon gens hen tegemoet kwam. Tij dens het passeren werd haar tas door een van hen vastgepakt en weggetrokken. De hengsels van de tas begaven het en de tas viel op de grond. De jongens gingen er, zonder tas, vandoor. Tussen negen uur en kwart over negen gebeurde hetzelfde bij een 77-jarige Temeuzense vrouw die in de Serlippens- straat liep. Zij werd van achteren bena derd, ook door een vijftal jonge jongens en een van hen rukte de tas van haar arm. Hierdoor brak de vrouw een van haar vingers. In haar tas zaten sleutels en een portemonnee met enkele tiental len euro's en persoonlijke papie ren. De politie stelt een onderzoek in een wil graag in contact komen met getuigen van een van deze twee berovingen en/of personen die meer over de jongens kun nen vertellen. Men wordt verzocht contact op te nemen met het bureau in Ter neuzen of te bellen naar 0900-8844. lorgklachten: 0-0231231 maandag t/m vrijdag ge ïnde de openingstijden; 12.00 uur - Wie graag wat wil weten over het boed kan zondag in het Nar- te Cadzand een volgen. De Belg Goetghebeur, voorzitter e Boeddhistische Unie van vertelt over de geschiede- idebetekenids van de reli- )e cursus kost dertig euro inclusief maaltijd. Aan- 10.30 uur. rnielingen - In Hulst zijn in de van zaterdag op zondag vijftiental fietsen, die in etsenhok bij de bushalte in mdstraat stonden, vernie- iaangericht. ngeen schadebedragen be- IsmAlexanderlaan 45 145 0 AC terneuzen '0115-645769 10115-645742 'aü r6dtern@p2c.nl Hoonhorst (chef) ntBareman de Frel van Stee s Bakker (sport) 'a-landshuis enstraat 37 1 AR HULST ■(0114)371379 (0114)371380 iail: redhulst@pzc.nl Doorsselaer NIRALE REDACTIE •ionspark 28 •tbus 31 AA GOES ■(0113)315500 "(0113)315669 •ait redactie@pzc.nl web@pZc.n| ^WoirtBareman. KEUZEN - De drie provin- iinde Euregio Scheldemond m alle mogelijke nieuwe ont gingen in de visserij en de acultuur stimuleren. Daar- gaat het niet alleen om ken- ilwisseling tussen een groot gespecialiseerde Vlaamse Zeeuwse instituten, maar ral ook om de ontwikkeling nieuwe kweekmethoden, ikeling en afzetmogelijkhe- vakgroep Landbouw en Vis- van de Scheldemondraad het voortouw in de grens- aanpak. Doel |e samenwerking is het op aderen van de visserijsector, fyooral in West-Vlaanderen 'zeeland zwaar onder druk at Daarom moeten de kennis en ondernemers aan van de grens de han- slaan in een poging de uit te bouwen. Er zowel op het land als in de bijvoorbeeld extra ite worden gecreëerd voor ise kweekmethoden, die sluiten bij de vraag van de géent. Écotitie Visserij en Aquacul- de Euregio Scheldemond vakgroep tal van mo Er moet, vindt de worden ingespeeld op vernieuwende initiatie- zoals de mosselkweek op zee (met experimenten life kust van Nieuwpoort en k Brouwers dam) en de her- jductie van de oestercultuur to West-Vlaamse kust. De wil ook het onderzoek naar de kweek van vissoorten, naast roofvis- nnismaking t boeddhisme sen als zalm en forel, en de expe rimentele kweek van tong in on der meer Zeebrugge en Oos tende ondersteunen. Bovendien moet onderzoek worden ge pleegd naar vervangers van vis meel en visolie. Verder moeten in Euregionaal verband de moge lijkheden voor zoutwaterland- bouw (lamsoor, zeekraal) wor den gepromoot. Om de initiatie ven en mogelijkheden in kaart te brengen moet eerst de markt situatie worden geïnventari seerd. In de notitie, die inmiddels dooi de Scheldemondraad is overge nomen, wordt erop gewezen dat het visserijbeleid grotendeels wordt bepaald door de landsre geringen en 'Brussel'. Maar met name commissaris van de konin gin W. van Gelder drong de afge lopen jaren in Euregioverband regelmatig aan op meer aan dacht voor met name de innova tieve ontwikkelingen in de aqua cultuur. Die zouden op termijn de teruggang in de traditionele visserij kunnen compenseren. Zeeland probeert zich al enige tijd te profileren als proeftuin en kenniscentrum voor de vis- en zeegroentenkweek. In West-Vlaanderen is de zoge noemde maricultuur (kweek in zee) in opkomst. De Euregio wil al die ontwikkelingen stimule ren door krachtenbundeling en informatieuitwisseling. door Edy de Witte CLINGE - „De affiche is aan trekkelijk en de sfeer ademt toch een beetje Frimley Green in het klein uit." De 33-jarige dartster Karin Krappen uit Vlis singen complimenteert zaterdag middag de organisatie van het Clings open dartstoernooi. Met maar liefst vijf keer deelna me aan the Lakeside achter haar naam gooit ze nu pijltjes mee op het eerste lustrumtoer- nooi van het grensdorp. Krap pen werd dit jaar op het podium -in het prestigieuze Lakeside toernooi in de eerste ronde uitge schakeld door de Engelse Apy- lee Jones. Als gedoodverfde favo riet pakt ze wel de winst in Clin- ge bij de dames. In de finale is Krappen met 5-0 veel te sterk voor Anita Hennissen uit Axel. In het gemeenschapscentrum Malpertuus strijden 133 liefheb bers, waaronder 12 dames, om de inmiddels felbegeerde trofee. Met onder meer Jean- Paul van Acker, die de laatste twee jaar aan het langste eind trok en de Nederlandse jeugdkampioen Concentratie bij een deelnemer van het Clingens open dartstoernooi. foto Wim Kooyman Toon Greebe uit 's-Hertogen- zijn sterke darters- naar Clinge het grensdorp neemt de organi- bosch staat er heel wat kwali- afgezakt. satie op zich. „Deze editie slaat teit te gooien. Ook vanuit België Een groepje dartsliefhebbers uit werkelijk alles", vertelt Ingmar Hoefnagels. Als mede-regelaar heeft hij handen tekort om met zijn maats het sportieve festijn in goede banen te leiden. Ultieme sfeer De zaal is perfect ingericht. Vijf tien borden aan de wand en het publiek op veilige afstand ach ter dranghekken. In deze entou rage zorgen spannende partijen waar soms de vonken van af springen voor de ultieme darts sfeer „Wat wil je als dartslief hebber nog meer. Vooral in deze periode staat het pijltjes gooien in Nederland sterk in de schijnwerper. Ray mond van Barneveld werd on langs wereldkampioen bij de PDC-bond en op Lakeside drong Niels de Ruiter door tot de halve finale. Dat legt ons na tuurlijk geen windeieren." Spe lers met 'artietennamen' als de Rat, magic Sonny en Delfie ste len vaak in hun prachtige outfit al de show. Uiteindelijk gaat het wel om de vaste hand, het bedwingen van de zenuwen en vooral het om kunnen gaan met presteren on der druk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35