Ons Dorpshuis bruist weer PZC Bij Herman gaat het dak er af Mens moet reden hebben op te staan Van Wezel rekent af met eenzijdig beeld van zielige oudjes schouwen vjantal losse boekingen ontmoetingscentrum Nieuwerkerk verviervoudigd jenda maandag 15 januari 2007 sl 1 IfEsmeSoesman hjWEBKEBK - Het is niet £r slag ol stoot gegaan. lr een dik iaar na d5 r.eor" uit van Ons Dorpshuis in «verkerk begint nleuwe k vruchten ai te werpen. ontmoetingscentrum is ,tliapt. Het bestuur werkt fechl team. En het aantal (boekingen is -ten opzichte vorig jaar - verviervoudigd. pasgetrouwd koppeltje dat Dorpshuis als feestlocatie it, krijgt een jaar na dato lélicitatiekaart in de bus. vice van de zaak, die be- ordt door in bordeauxro- lueuij gestoken (vrijwillige) ïieren en -wouwen. Uitstra- hebben. Stijlvol zijn. Je als jsnuis nét even onderschei en andere etablissemen- ftndat meer boekingen sim- gt de kans vergroten dat interkerk in de toekomst z'n shiiis behoudt, verklaart be dild E. Niemans. In haar 1 uiterst belangrijk. „Het is ontmoetingsplaats van een p Je moet vanuit hier kun- irouwen en trouwen." ktober 2005 ging de organi- van Ons Dorpshuis dras- i op de schop. Onenigheid de exploitatie leidde tot slag op staande voet van de imalige beheerder. Het stich- Ibestuur nam de toko over aaide stevig de bezem door nganisatie. Daarbij werden impopulaire maatregelen ge- - zoals het verhogen van mi Niet altijd even makke- erkent Niemans. De stich- hsdgeen idee welke boekin- iT naren. En lang niet ieder- omhelsde de 'coup'. Maar in- pen was hard nodig, volgens tichting. „Het was ingezakt, had met beleid te maken, •is goed geweest om uit el- te gaan. Het huis raakt rvol", geeft Niemans de ont- elmg weer. weckoppige bestuur uit het begin is inmiddels tot een koppig bestuur uitge- d, Met hulp van nog eens wijwilligers wordt het uorgklachten: 00-0231231 ?ni33ndag t/m vrijdag ge- de de openingstijden; agstot 12.00 uur IE IEN-DUIVELAND 923a tsl Modde (chef) Kleemans lanting 'udy Boogert (sport) REDACTIE 28 AAGOES 13)3155oo 10113)315669 i** redactie@pzc.nl nternet «•pzc.nl l: web@pzc.nl dorpshuis - volgens rooster - be mand. Een prima ploeg waar van de leden met heel veel ple zier de schouders onder de ge meenschapsvoorziening zetten, vertelt Niemans. Zo is er keihard gewerkt aan een grote verbouwing en opknap beurt van het pand. „We hebben een waanzinnig mooie zaal", stelt het bestuurslid vast. Er moest echter dringend achter stallig onderhoud worden ge pleegd én iets aan de inrichting worden gedaan. Onder meer het uitgiftepunt voor consumpties is verbeterd. Wat gebruik betreft zijn de betrokkenen niet ontevre den. Alle oude huurders zijn ge bleven. Niet omdat zij allen met een stonden te jubelen. „Maar omdat dit gewoon hün dorps huis is." Het aantal losse boekingen is ten opzichte van vorig jaar vervier voudigd. Ook wat zelf georgani seerde activiteiten betreft doet Ons Dorpshuis het goed. Met uit zondering van de zomermaan den probeert het bestuur één keer in de maand een feest op po ten te zetten. Zo wordt zaterdag 20 januari een smartlappenavond gehou den. Wederom een activiteit waardoor het doipshuis het hoofd boven water kan houden, aldus Niemans. Maar vooral ook een gezellig 'meedeinver- haal'-feest voor Nieuwerkerkers van alle leeftijden. Feesten en daarna lopend naar huis kun nen, geeft Niemans de aantrekke lijkheid van een eigen plek op het dorp weer. 9EKACTIVITEITEN rmd Kerkcentrum, 20.00 uur: 'Gesprekskring Vrijzinnige Ge- tZierikzee. itreden Joop DELBURG - In jongeren- ram Midgard in Middel- wordt zaterdag 20 januari een Lost Key Avond geor- seerd. eer staan twee bands op de De Nuclear Brothers Goes en de band Joop uit raea-Duiveland. De eerste voor speedrock, de de heeft een repertoire van Wende stijlen, van punk blues. De avond begint om 5 uur in Midgard aan de lensteene 14 in Middelburg. Do en Herman waren de publiekstrekkers van de tweede editie van Aemstie Alive. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Door de knieen met feestband Boston Tea Party en lekker loungen met de stem van Do (en haar verschijning) om je heen. Maar echt, écht uit je dak gaan doe je pas als 'mislukt idol' Herman het podium op huppelt, met overslaande stem én body guards. De met camerafunctie uitgerus te mobieltjes gingen zaterdag bij de tweede editie van Aemstie Alive mas saal omhoog. „Ik heb 'm, ik heb 'm, ik heb 'm", joelt Tamara van der Meule uit Zierikzee richting vriendinnen. Ze heeft zich tus sen de meute jongeren heen weten te wringen om zichzelf digitaal te laten vastleggen met de populaire antiheld Herman. Sympathieke knaap, dat wel. Voor de meet and greet met schreeuwen de meiden losbarst, heeft hij presentatri ce Daniëlle van Tongeren zelfs op een danslesje getrakteerd. Zijn blik op dodelijk serieus piept de en tertainer zich door de paar songs (zoals I'm a dancer) heen die hem - in combina tie met zijn unieke moves - groot heb ben gemaakt. Hoewel zijn versie van I ivanna be loved by you van Marilyn Monroe helemaal zo gek nog niet (of gaat het wennen?) klinkt. Feit is dat Herman het dak van sportcentrum Wes- terschouwen in Burgh-Haamstede - voor de gelegenheid in een sfeervolle muziekzaal omgetoverd - er moeiteloos afkrijgt. Er waaiert, tussen de circa 925 aanwezigen, zelfs een polonaise rond. De tienkoppige Boston Tea Party heeft dan al uitstekend voorwerk verricht. Energiek gebrachte covers door jongens en meiden die vooral heel veel plezier uitstralen. Dat doet zangeres Do ook, zij het op haar eigen veel ingetogener wijze. Met Robbie W. als hekkensluiter heeft Aemstie Alive een perfecte op bouw in de programmering bereikt. De ze in zang en uitstraling goed gelijken de dubbelganger houdt in de nachtelij ke uurtjes leven in de brouwerij. Het is puur feest geweest, blikt mede-or ganisator Hans Verduyn the day after op het tweedaagse evenement terug. Een sfeervol begin op de vrijdag, met een kleine 500 koppies aardig bezocht kinderfestijn zaterdagmiddag en een ei gentijds muziekfeest (met een aange naam hoog reüniegehalte) ter afslui- foto's Dirk-Jan Gjeltema ting. Er moet nog geëvalueerd worden. De rekening moet nog worden opge maakt. Maar voor zover het draait om het enthousiasme van het vrijwilligersle ger en publiek staat editie drie van Ae mstie Alive alweer in de steigers. „We hebben geen negatieve klank gehoord. Maar dat legt ook druk op je schouders. We moeten volgend jaar op z'n minst met zo'n zelfde programmering ko men", blikt Verduyn vooruit. Wat Tamara en haar vriendinnen Liset- te Janse uit Noordwelle en Daniëlla Koense uit Hellevoetsluis betreft kan deze editie in ieder geval niet stuk. Me de dankzij Herman. „Mijn moeder zei: dan moet je wel met 'm op de foto probe ren te gaan." Maar meiden, hij kan niet eens zingen. „Dat is juist het leuke er van", gilt het drietal in koor. Beetje dol len. En die foto's gaan natuurlijk het in ternet op. „Maar van Do hebben we ook filmpjes gemaakt hoor." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Mensen moeten een reden hebben 's ochtends hun bed uit te komen. In veel ge vallen is dat een baan, maar bij talrijke anderen biedt hun taak als vrijwilliger voldoende moti vatie weer met frisse moed een nieuwe dag te beginnen. Soms loopt het spaak: arbeidsconflic ten, het gebrek aan sociale vaar digheid, mentale problemen, li chamelijke ongemakken of ande re narigheid kunnen ertoe lei den dat mensen steeds verder in een neergaande spiraal terecht komen. Marus van der Graaf uit Zierikzee beschikt over een bre de deskundigheid om dat te voorkomen. Apatisch achter de geraniums op de bank is het veelvuldig ge schetste beeld van iemand in een sociaal isolement. Als het aan Van der Graaf ligt, komt het zover niet, maar de klant moet natuurlijk zelf ook de hand aan de ploeg willen slaan. Van der Graaf begon in 2004 als werknemer bij Werk-Saam, een stichting die op dat moment zelf worstelde met enkele arbeids conflicten en met een vertroebel de relatie met de gemeente. In middels is er veel veranderd. Na behoorlijk wat gesteggel is toch ook Werk-Saam, samen met vijf regionale welzijnsinstellingen, opgegaan in het Welzijnshuis Marus van der Graaf voert vaak intensieve gesprekken met werkzoekenden. foto Marijke Folkertsma Schouwen-Duiveland. De twee belangrijkste pijlers, Vrijwilli- gerscentrale en Arbeidsrëïnte- gratie, zijn behouden. Daar naast heeft Van der Graaf zijn takenpakket zelfs uitgebreid. Zo zorgt hij nu ook voor het zoe ken van maatschappelijke sta ges voor vierdejaars Pontes-leer- lingen havo en vwo. Ook scha kelt de afdeling mbo van het ROC hem in voor het vinden van stageplaatsen op Schouwen-Dui veland en Goeree-Overl'lakkee. Verder kunnen bedrijven of par ticulieren bij hem aankloppen voor begeleiding bij afvloeings- regelingen, outplacement en om scholing. Met de 29 uur per week die hij zelf vervult, redt Van der Graaf het niet al dit werk te verrich ten. Het gaat immers altijd om mensen in wie hij voldoende tijd wil investeren. Voor een succes volle begeleiding op de route naar betaalde arbeid zijn vaak intensieve gesprekken vereist, weet hij uit zijn rijke ervaring. Van der Graaf is dan ook blij dat Krijnie Nikolic-Padmos te genwoordig voor 12 urn- per week als professionele medewer ker zich specifiek bezighoudt met de Vrijwilligerscentrale. Zij zorgt ervoor dat de vacature map actueel blijft. Daarin staan gemiddeld ruim honderd aanvra gen van diverse vrijwilligersor ganisaties en van particulieren. „Deze mappen liggen op veel openbare locaties, zoals het ge meentehuis, de bibliotheek, het buurtcentrum en dergelijke", vertelt Nikolic. Via de lokale om roep worden elke maandagoch tend drie aanvragen van de Vrij willigerscentrale specifiek be licht. De hoofdvestiging van het Wel zijnshuis is aan de Calandweg. Daar is geen plaats genoeg voor alle functionarissen. De bemid deling voor betaalde arbeid en vrijwilligerswerk is gehuisvest op de bovenverdieping van het MFC Zierikzee, in de vroegere theaterstudio van het duo Rijn en Trijn. „Nogal weggestopt, niet zo toegankelijk voor het pu bliek", erkent Van der Graaf. Maar hij heeft zijn best gedaan voor een goede wegwijzering. Anderzijds gaat hij zelf veelvul dig de boer op en houdt hij zijn bemiddelingsgeprekken meestal in het kantoorpandje aan De Huijbertstraat op de begane grond. Hij heeft moeite met een over heidsbeleid dat mensen, die al jaren in de WAO zitten, na her keuring weer richting arbeids markt stuurt. „Vaak is hun kwaal nog net zo groot. Boven dien zijn die mensen er niet jon ger op geworden." Middelburgs tuinhuisje uitgebrand MIDDELBURG - Bij de volkstuinen aan het Griffoenpad in Middelburg heeft gisterochtend rond vijf uur brand ge woed. Daarbij is een tuinhuisje volledig verloren gegaan. Uit onderzoek bleek later dat in enkele schuurtjes brand was gesticht. Van een paar andere huisjes werden ruiten vernield en ge reedschapskisten omvergegooid. Het schadebedrag is niet bekend. Rijbewijs kwijt na drankrit HULST - De politie heeft bij gerichte controles op be schonken autorijden in de nacht van vrijdag op zaterdag diverse automobilisten bekeurd. Sommigen moesten hun rijbewijs inleveren. Bij de controles op verschillende plaatsen in de provincie werden tussen vrijdagavond half acht en zaterdagochtend vijf uur 265 blaastesten afgeno men. Zes bestuurders zaten met te veel alcohol op achter het stuur. Van een van hen werd het rijbewijs ingenomen. Er werd gecontroleerd in Goes, Sint-Jansteen en Hulst. Ook in Eede en Hoek liepen twee automobilisten tegen de lamp. Dat gebeurde tijdens de normale surveillance. Bei den moesten hun rijbewijs inleveren. Een 43-jarige man uit de gemeente Sluis werd rond één uur op de Vuilpan- straat in Eede betrapt. Hij had ruim 2,5 maal de toegesta ne hoeveelheid alcohol gedronken. Een vijftigjarige vrouw uit de gemeente Sluis werd rond half drie op de Middenweg in Hoek aan de kant gezet. Zij had bijna drie maal de toegestane hoeveelheid drank op. Tasjesrovers actief in Terneuzen TERNEUZEN - In Terneuzen waren zaterdagavond tas jesrovers actief. Tussen half acht en kwart voor acht werd in de Noordstraat een poging gedaan om de tas van een 68-jarige vrouw uit de gemeente Hulst te stelen. Zij liep, samen met haar echtgenoot, door de Noordstraat in de richting van de Scheldeboulevard, toen een vijftal jonge jongens hen tegemoet kwam. Tijdens het passeren werd haar tas door een van hen vastgepakt en weggetrok ken. De hengsels van de tas begaven het en de tas viel op de grond. De jongens gingen er, zonder tas, vandoor. Tus sen negen uur en kwart over negen gebeurde hetzelfde bij een 77-jarige Terneuzense die in de Serlippensstraat liep. Zij werd van achteren benaderd, ook door een vijftal jon ge jongens en een van hen rukte de tas van„haar arm. Hier door brak de vrouw een van haar vingers. In haar tas za ten sleutels en een portemonnee met enkele tientallen eu ro's en persoonlijke papieren. De politie stelt een onderzoek in en wil graag in contact komen met getuigen van een van deze twee berovingen en/of personen die meer over de jongens kunnen vertel len. Men wordt verzocht contact op te nemen met het bu reau in Terneuzen of te bellen naar 0900-8844. Verkeerscontrole in Vlissingen VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagmorgen tussen 10.00 en 12.30 uur op de Veerhavenweg in Vlissingen au to's met aanhangers gecontroleerd. Van de 25 bestuurders die werden gecontroleerd, kregen er 12 een bekeuring. Dat was voor onder meer het niet dragen van een autogor del, een hulpkoppeling van een aanhanger die niet juist was bevestigd, omdat de lading los lag of omdat de los- breekreminrichting niet juist was bevestigd. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Oud staat in de Nederlandse samenle ving ongeveer gelijk aan 'uit' en dat is volkomen onterecht. J. van Wezel rekende zaterdag tijdens de nieuwjaarsbijeen komst van de Anbo Regio Schou wen-Duiveland in De Schutse in Haamstede vlijmscherp af met het beeld van die zielige, las tige oudjes die niet meer doen dan potverteren. Ouderdom wordt door de poli tiek, onderzoekers en media een zijdig belicht 'als een zorgelijke tragedie'. Door economen wor den ouderen als de grijze druk getypeerd. Ze zijn slechts een fi nancieel probleem. „U behoort tot het groeiende leger van inac- tieven, dat door steeds minder jongeren onderhouden moet worden", sprak hij de dik gevul de zaal (naar schatting 225 oude ren) toe. Hangouderen, nog zo'n prettige typering. Van die mensen die zich rotvervelen en met hun rol- lators de boel blokkeren in eet- gelegenheden. Er is sprake van ernstige leeftijdsdiscriminatie in Nederland, hield Van Wezel zijn gehoor voor. Dat zou heel anders kunnen zijn. Oud bete kent hier vooral uit. Op de ar beidsmarkt start dat proces al na je veertigste. Op je vijfenzes tigste valt de 'meedogenloze bijl van de pensioneringsguillotine' onherroepelijk. Ongeacht be kwaamheden, ambities en erva ring. Doodzonde, liet de voorzit ter van de Anbo Regioraad op zijn typerende recht-door- zee-wijze blijken. „Er wordt voorbijgegaan aan zaken als kennis en kunde die ouderen in hun werkzaam leven hebben op gebouwd." Niet dat het louter kommer en kwel was tijdens het nieuwjaars feestje van de Anbo. Integen deel. Nog voor de opening van het festijn zat de stemming erin, ook al klonk er wat gemopper over de afwezigheid van gemeen tebestuurders. Maar er werd lus tig gebak gehapt en royaal loten gekocht. Nog voor het aantre den van de Schouwse cabaret groep Kant'ooi was geen enkel lot (van de duizend) meer over. Het zeskoppige Kant'ooi kreeg, niet onterecht, de zaal mee. Mis schien wel omdat ze met een vet te knipoog precies de vinger op die door Van Wezel benoemde zere plek wist te leggen. Name lijk dat je als ouderen in de beeldvorming allemaal op één (op vooroordelen gebaseerde) hoop wordt gegooid. Zoals die man, neergezet door Henk Blom, die - gewapend met rollator - briesend afgeeft op sa- menzangmiddagen. De num mers die daar worden gezongen, roepen stuk voor stuk op om naar buiten te gaan. De paden op, de lanen in. Hoezee, ik ben vlug en flink ter been - weet het publiek spontaan mee te gal men," Blom: „Ja, ja. Tachtig oude daken achter de rollator die de polonaise doen. Zie je het voor je? Ik ben al blij als ik de lift nog haal." Oud schrift leren lezen in archief ZIERIKZEE - Oud schrift leren ontcijferen. Dat is handig, zeker voor mensen die zich verdiepen in hun eigen geschiedenis. In Zie rikzee begint een cursus oud schrift voor beginners. Vandaag kunnen belang stellenden komen kennis maken in het gemeentear chief van Schouwen-Duive land in Zierikzee. Een week later, maandag 22 ja nuari, begint de uit tien les sen bestaande cursus Mensen die op zoek zijn naar de geschiedenis van hun familie, woonplaats of woonhuis lopen er vaak te genaan; oudere stukken in de archieven zijn vaak moeilijk te ontcijferen. Door handschriften uit de zestiende tot en met de acht tiende eeuw te bespreken, raken cursisten vertrouwd met de handschriften en kunnen oude stukken wor den vertaald. Ook wordt aandacht besteed aan vorm en inhoud en hun belang voor historisch onderzoek. Aanvang om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29