Schepen worden beter begeleid Ik wil wel graag, maar ik mag niet m Kerk Kats-Kortgene heeft weer kerkenraad Veel schade door brand in bowlingcentrum Middelburg Euregio stimuleert ontwikkelingen in aquacultuur w? tanks wkeersleiders Scheldecoördinatiecentrum gaan adviezen geven öevelanden Pomphouder uit Rilland-Bath vreest voor concurrentie RN HAAG Pomphouder W. j Goiscl vreest dat de gemeen- L nn bedrijventerrein I)c toeslaan, bleek bij de tad van State. Gorsel is de zoon van fetal, van Gorsel, bekend fcnnika- tegen de plan- i voor bedrijventerrein De jt, lm vacie1, 'ekentlen o opnieuw bezwaar aan, dit keer tegen de al weer derde herzie ning van het bestemmingsplan Bedrijventerrein De Poort. In de derde planherziening is het pompstation van Van Gorsel aan de Valckenisseweg afgeba kend en is een aantal groenstro ken ingepland. Van Gorsel is het niet eens met de planherzie ning. Met de bestemmingsbepalingen voor het tankstation kan hij wel leven, maar met de groenstro ken niet. Althans wel met de groenstroken zelf maar niet met het feit dat de gemeente Rei- merswaal tot nu toe nog geen bo men en struiken in de groenstro ken heeft geplant. Vader en zoon Van Gorsel wil len dat de strook tussen hun boerderij en pompstation met hoge beplanting wordt afge schermd. Bovendien zeiden de Van Gorsels er bezwaar tegen te hebben dat autobedrijf Hoe- beeke tweedehands auto's op de groenstrook parkeert. De gemeentewoordvoerder van Reimerswaal zei dat de gemeen te dit jaar het grootste deel van de groenstrook gaat beplanten. Daarnaast zei de gemeente woordvoerder dat de planherzie ning geen betrekking heeft op de beoogde verplaatsing van tankstation De Meeuw naar een andere locatie op De Poort. Aanwijzingen Op zich heeft Van Gorsel geen bezwaar tegen een verplaatsing van zijn concurrent, maar hij heeft aanwijzingen dat het oude tankstation openblijft, zodat er straks drie tankstations op De Poort zitten. De gemeentewoordvoerder er kende dat het tankstation wordt verplaatst, maar dat de LPG-pomp op de oude locatie blijft. Van Gorsel werd daardoor be vestigd in diens wantrouwen dat er straks twee concurrenten zijn in plaats van één. Uitspraak over enkele weken ffrFmile Calon DDELBURG - De ver leiders van het Scheld- Irdinatiecentriun gaan de ko- Bde jaren een steeds actieve- „1 spelen bij het begeleiden b de schepen op de Wester se. Volgens hoofd water- at W. Vinke van Rijkswater- ui gaan ze meer adviezen ge ïnde kapiteins en loodsen als het echt strikt nodig is ('dwingend adviseren'. daarmee op de van voorzitter JeRooij van het Nederlands jdswezen en de kritiek van toleden op de te passieve :ding van die verkeerslei- Volgens Vinke zijn de ver sleiders ai wat actiever en datde komende drie jaar al- toenemen. Daarnaast hij dat de samenwerking .deloodsen steeds inniger worden. „We zullen steeds rsamen optrekken." leidingseisen er met nadruk op dat rerkeersleiders moeten vol- aan strenge opleidingsei- ze om de drie jaar een ;n afleggen. „Zakken aarvoor, dan wordt hun eer dat ingetrokken en mogen et langer als verkeersleider ram" die woorden pareert hij de tk van De Rooij die tijdens nieuwjaarsrede in Vlis- ai stelde dat het oplei- inlveau van de verkeerslei- londermaats zou zijn. „Dat treden van ree bands Midgard - In jonger en - Midgard wordt zater- |20 januari weer een Lost georganiseerd. «staan twee bands op de 0e Nuclear Brothers poes en de band Joop uit iwen-Duiveland. De eerste 8 staat voor speedrock, de ede heeft een repertoire van Mende stijlen - van punk blues. Nederlandstalige tek- I nemen een belangrijke Skin bij Joop. avond begint om 21.00 uur Midgard aan de Bachten- ïe 14 in Middelburg. De en- voor Lost Key-avonden is verhoogd van twee naar pmaandag t/m vrijdag ge- Wende de openingstijden; Nags tot 12,00 uur iedactie ïeuws-vlaandereim fcmAlexanderlaan 45 bstbus 145 ftOACTERIMEUZEN «1:0115-645769 ax: 0115-645742 •mail: redtern@pzc.nl Hoonhorst (chef) de Frel Stee Bakker (sport) iet's-landshuïs 37 AR hulst ex: (0114)371380 tmail: re •ENTRALE redactie i'ationspark 28 'ostbus 31 460 AA GOES ei: (0113)315500 redactie@pzc.nl nternet web@pzc.nl is beslist niet het geval." Ook geeft Vinke aan dat, in tegenstel ling tot de bewering van De Rooij, zowat al zijn verkeerslei ders een nautische achtergrond hebben. Vinke ontkent niet dat er soms wat mis gaat bij het be geleiden van schepen. Hij wijst er echter op dat het aantal ongevallen en bijna-onge- vallen al jaren daalt. Dat heeft volgens hem.toch vooral te ma ken met de steeds betere begelei ding van de schepen op de Wes- terschelde. „Elk ongeval en bijna-ongeval bestuderen we. Kijken we samen met de loodsen welke lessen daaruit zijn te trekken." Door die handelwijze wordt de Westerschelde steeds veiliger, aldus Vinke. Hij benadrukt dat samenwerking nodig is. „Al was het maar alleen om uitglijders van elkaar op te vangen. Venezolaan Luis Blanco Leon moet waarschijnlijk het land uit. „Ik wil hier graag wonen en werken, maar dat mag niet van de IND.': foto Willem Mieras door Astrid van den Hoek GOES - Na vijf jaar en drie advocaten is Luis Blanco Leon (33) uit Goes nog geen steek verder. Hij weet nog steeds niet of hij van de Immigratie- en Natu ralisatiedienst (IND) in Nederland mag blijven, of dat hij terug moet naar Vene zuela. In 2000 kwam Luis naar Nederland om te gaan samenwonen met zijn Neder landse vriendin. Hij kreeg een verblijfs vergunning voor onbeperkte tijd, mits hij en zijn vriendin minstens drie jaar bij elkaar zouden blijven. Na twee jaar strandde de relatie, wat ook het einde betekende van de ver blijfsvergunning van Luis. Het bezwaar van de Venezolaan dat de relatie in zijn totaal wel vijf jaar had geduurd, vond geen gehoor. „Daar hadden ze bij de IND geen bood schap aan. Ze kijken alleen naar de re gels en niet naar iemands persoonlijke verhaal", zegt Alexander van Gouds waard, de steun en toeverlaat van Luis in Nederland. Omdat hij zijn inburgeringsdiploma heeft, Nederlands spreekt en werkt bij een mosselbedrijf, wil Luis wel in Ne derland blijven. „In november 2005 ben ik een tweede procedure voor een verblijfsvergunning begonnen, op grond van het feit dat ik in loondienst werk", vertelt Luis. Hij moet een machtiging voorlopig ver blijf (mw) aanvragen. Van de IND mag hij dat niet in Nederland doen. Zijn be zwaar hiertegen werd in december nog door de rechter afgewezen. Luis: „Financieel gezien kan ik de pro cedure niet in Venezuela starten, want dan moet ik daar zeven maanden blij ven in afwachting van het antwoord en ondertussen nog verzekeringen etc. in Nederland betalen." En dat is niet te doen voor Luis, omdat de IND in november 2006 zijn werkver gunning heeft ingetrokken. Zijn vriend Alexander snapt het niet. „Hij wil juist graag werken en zich hier vestigen. De IND maakt dat onmogelijk doordat hij nu steeds een verblijfsver gunning voor een half jaar moet aanvra gen en daardoor mag hij geen eigen huis kopen, geen telefoonverbinding af sluiten; hij mag helemaal niets." Volgens een voorlichter van de IND mocht Luis hier werken, omdat hij een verblijfsvergunning regulier (wij had om bij zijn Nederlandse partner te wo- neh. Nu die reden niet meer geldt, moet hij een wr en een mw hebben om een werk vergunning te kunnen krijgen. De voorlichter wil niet zeggen waarom Luis die aanvraag niet in Nederland mag doen. In het algemeen moet een Ve nezolaan eerst een mw hebben om Ne derland in te komen, aldus de voorlich ter. Bij de beoordeling van de aanvraag is volgens hem rekening gehouden met het feit dat Luis hier graag wil werken. Als de Venezolaan de aanvraag niet van uit zijn geboorteland indient, moet hij mogelijk alsnog Nederland verlaten. „Ik heb nog geen termijn te horen gekre gen waarop ik weg moet. Ik hoop dat mijn advocaat nog iets kan bedenken zodat ik mag blijven. door Astrid van den Hoek KORTGENE - Na een besluitlo ze periode van ruim anderhalf jaar heeft de hervormde kerk Kats-Kortgene binnenkort weer een kerkenraad. Zondag 21 ja nuari worden de nieuwe ambts dragers bevestigd. Vanaf juli 2004 zat de kerk een tijdje zonder eigen predikant. De toekomst van de kerk was on duidelijk geworden, helemaal toen in mei 2005 de kerkenraad opstapte. Volgens N. Kopmels, oud-koste res van de hervormde kerk, liep de ambtsperiode van de meeste kerkenraadsleden af. Ze vonden het wel mooi geweest. „Veel van hen zaten al heel lang in de raad en de meesten waren ook al op leeftijd of hadden ge zondheidsklachten. Alles kwam een beetje tegelijk." Opvolgers zoeken was makkelij ker gezegd dan gedaan. „Dat heeft deels te maken met het pro bleem dat er weinig mensen staan te springen om in een vrij willig bestuur van wat voor or ganisatie dan ook te zitten. Veel gemeentes hebben daar last van", zegt J. Bosselaar, ouder ling in de nieuwe kerkenraad. „Bovendien is de gemeente hier klein en sterk vergrijsd, dus er waren weinig actieve, jonge le den te vinden." Na de komst van dominee N. Vlaming in 2006 lukte het ook niet om een kerkenraad bij el kaar te krijgen, mede omdat Vla ming ook uit eigen kring kritiek kreeg. Bosselaar: „Dat enkele ge meenteleden ontevreden waren over de dominee zal ik niet ont kennen, maar dat was niet de re den." Waarom sommige gemeentele den kritiek op de dominee had den, wil hij niet kwijt. Vlaming zelf wil evenmin oude koeien uit de sloot halen. „Het lijkt me niet wijs en ver standig om daar op in te gaan. Die periode is afgesloten en we maken een nieuwe start. We zijn blij dat er nu een kerkenraad is, want dat maakt een einde aan een moeilijke periode." MIDDELBURG - In party- en bowlingcentrum De Kruitmolen in Middelburg is gistermiddag brand uitgebroken. Boven de bowlingbanen begon het rond tien over twee te branden in de ruimte tussen het systeempla fond en het dak. Daardoor had den de mensen binnen het ge bouw de brand in eerste instan tie niet in de gaten. Buiten waren de zwarte rook pluimen - veroorzaakt door brandende bitumen - wel te zien. Toen de brandweer ter plekke kwam, stonden de mees te mensen al buiten. Voor de brandweer restte 'een binnen- aanval en een aanval op het dak', zoals officier van dienst R. Jacobs het omschrijft. Binnen een half uur kon het sein brand meester worden gegeven. Hoe de brand kon gebeuren, weet Ja cobs niet. „De brand zat in elk geval in de ventilatie, maar het is voor ons nog onduidelijk of de brand naar boven of naar bene den is gegaan. We doen er ver der ook geen onderzoek naar. Dat is bijna niet te doen." De schade is aanzienlijk, maar wel vooral aan de buitenkant. „Er was geen instortingsgevaar. Na een uur mochten de mensen ook weer naar binnen." Het feestcen trum blijft de hele week geslo ten. Het was anderhalf jaar lang pas sen en meten om diensten te kun nen houden en de kerk Kats-Kortgene kon daarbij alle hulp van buiten de gemeente ge bruiken. Vlaming: „Leden van de kerkgemeentes in Wol- phaartsdijk en Kamperland moesten zondags bijspringen. Enkele gemeenteleden namen wel wat taken over van de raad, maar zij waren niet officieel ge kozen." De bestuurlijke taken van de kerkenraad werden overgeno men door de classis, een orgaan voor protestantse kerken dat helpt bij het lokale bestuur van een kerk. „Als er te weinig ker kelijke bestuurders zijn, dan springen wij bij. We hebben er voor gezorgd dat er kandidaten op de verkiezingslijst kwamen en daar heeft de gemeente in middels over gestemd", zegt W. van Groningen, die vanuit de classis Goes tijdelijk bestuurder is van de kerk Kats-Kortgene. Voor de raad is er nog één vaca ture, maar met de zes leden die er nu zijn, kan de kerkenraad vanaf 21 januari aan de slag. Middelburgs tuinhuisje uitgebrand MIDDELBURG - Bij de volkstuinen aan het Griffoenpad in Middelburg heeft gisterochtend rond vijf uur brand ge woed. Daarbij is een tuinhuisje volledig verloren gegaan. Uit onderzoek bleek later dat in enkele schuurtjes brand was gesticht, Van een paar andere huisjes werden ruiten vernield en ge reedschapskisten omvergegooid. Het schadebedrag is niet bekend. Rijbewijs kwijt na drankrit HULST - De politie heeft bij gerichte controles op be schonken autorijden in de nacht van vrijdag op zaterdag diverse automobilisten bekeurd. Sommigen moesten hun rijbewijs inleveren. Bij de controles op verschillende plaatsen in de provincie werden tussen vrijdagavond half acht en zaterdagochtend vijf uur 265 blaastesten afgeno men. Zes bestuurders zaten met te veel alcohol op achter het stuur. Van een van hen werd het rijbewijs ingenomen. Er werd gecontroleerd in Goes, Sint-Jansteen en Hulst. Ook in Eede en Hoek liepen twee automobilisten tegen de lamp. Dat gebeurde tijdens de normale surveillance. Bei den moesten hun rijbewijs inleveren. Een 43-jarige man uit de gemeente Sluis werd rond één uur op de Vuilpan- straat in Eede betrapt. Hij had ruim 2,5 maal de toegesta ne hoeveelheid alcohol gedronken. Een vijftigjarige vrouw uit de gemeente Sluis werd rond half drie op de Middenweg in Hoek aan de,kant gezet. Zij had bijna drie maal de toegestane hoeveelheid drank op. Tasjesrovers actief in Terneuzen TERNEUZEN - In Terneuzen waren zaterdagavond tas jesrovers actief. Tussen half acht en kwart voor acht werd in de Noordstraat een poging gedaan om de tas van een 68-jarige vrouw uit de gemeente Hulst te stelen. Zij liep, samen met haar echtgenoot, door de Noordstraat in de richting van de Scheldeboulevard, toen een vijftal jonge jongens hen tegemoet kwam. Tijdens het passeren werd haar tas door een van hen vastgepakt en weggetrok ken. De hengsels van de tas begaven het en de tas viel op de grond. De jongens gingen er, zonder tas, vandoor. Tus sen negen uur en kwart over negen gebeurde hetzelfde bij een 77-jarige Terneuzense die in de Serlippensstraat liep. Zij werd van achteren benaderd, ook door een vijftal jon ge jongens en een van hen rukte de tas van haar arm. Hier door brak de vrouw een van haar vingers. In haar tas za ten sleutels en een portemonnee met enkele tientallen eu ro's en persoonlijke papieren. De politie stelt een onderzoek in en wil graag in contact komen met getuigen van een van deze twee bex-ovingen en/of personen die meer over de jongens kunnen vexdel- len. Men wordt verzocht contact op te nemen met het bu reau in Terneuzen of te bellen naar 0900-8844. Verkeerscontrole in Vlissingen VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagmorgen tussen 10.00 en 12 30 uur op de Veerhavenweg in Vlissingen au to's met aanhangers gecontroleerd. Van de 25 bestuurders die werden gecontroleerd, kregen er 12 een bekeuring. Dat was voor onder meer het niet dragen van een autogor del, een hulpkoppeling van een aanhanger die niet juist was bevestigd, omdat de lading los lag of omdat de los^ breekreminrichting niet juist was bevestigd. de Scheldemondraad is overge nomen, wordt erop gewezen dat het visserijbeleid grotendeels wordt bepaald door de landsre geringen en 'Brussel', Maar mét name commissaris van de konin gin W. van Gelder drong de afge lopen jaren in Euregio verband regelmatig aan op meer aan dacht voor met name de innova tieve ontwikkelingen in de aqua cultuur. Die zouden op termijn de teruggang in de traditionele visserij kunnen compenseren. Zeeland probeert zich al enige tijd te profileren als proeftuin en kenniscentrum voor de vis- en zeegroentenkweek. In West-Vla anderen is de zoge noemde maxicultuur (kweek in zee) in opkomst. De Euregio wil al die ontwikkelingen stimule ren door krachtenbundeling en informatieuitwisseling. door Wout Bareman TERNEUZEN - De dx-ie provin cies in de Euregio Scheldemond gaaxi alle mogelijke nieuwe ont wikkelingen in de visserij en de aquacultuur stimuleren. Daar bij gaat het niet alleen om ken nisuitwisseling tussen een groot aantal gespecialiseerde Vlaamse en Zeeuwse instituten, maar vooral ook om de ontwikkeling van nieuwe kweekmethoden, marketing en afzetmogelijkhe den. De vakgroep Landbouw en Vis serij van de Scheldemondraad neemt het voortouw in de grens overschrijdende aanpak. Doel van de samenwerking is het op waarderen van de visserijsector, die vooral in Wést-Vlaanderen en Zeeland zwaar onder druk staat. Daarom moeten de kennis instituten en ondernemers aan weerszijden, van de grens de han den ineen slaan in een poging de aquacultuur uit te bouwen. Ex- moet zowel op het land als in de kustzones bijvoorbeeld extra ruimte worden gecreëerd voor nieuwe kweekmethoden, die aansluiten bij de vraag van de consument. In de notitie Visserij en Aquacul tuur in de Euregio Scheldemond schetst de vakgx-oep tal van mo gelijkheden. Er moet, vindt de vakgroep, worden ingespeeld op tal van vernieuwende initiatie ven zoals de mosselkweek op volle zee (met experimenten voor de kust van Nieuwpoort en voor de Brouwersdam) en de her introductie van de oestercultuur aan de West-Vlaamse kust. De vakgroep wil ook het onderzoek stimuleren naar de kweek van nieuwe vissoorten, naast roofvis sen als zalm en forel, en de expe- rimentele kweek van tong in on der meer Zeebrugge en Oos tende ondersteunen. Bovendien moet onderzoek worden ge pleegd naar vei'vangers van vis meel en visolie. Verder moeten in Euregionaal verband de moge lijkheden voor zoutwaterland- bouw (lamsoor, zeekraal) wor den gepromoot. Om de initiatie ven en mogelijkheden in kaart te brengen moet eerst de markt situatie worden geïnventari seerd. In de notitie, die inmiddels door Open dag CIG VLISSINGEN - Het Centrum In tegrale Gezondheid Zeeland houdt zaterdag 20 januari een open dag aan de Edisonweg 41a in Vlissingen. Tussen 11.00 en 16.30 uur kun nen belangstellenden onder meer tex-echt voor demonstraties en voorlichting over Tai Chi, Yo ga en Chakra therapie. agenda STREEKACTIVITEITEN EILEWQUTSDUK Het Fort, 10.00-17.00 uur: Open voor bezichti ging; HANSWEERT - Ka) Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - - De Stenge, 19.15 uur: Bridgen bij de Bridgeclub Borsele; KAPELLE - De Vroone, 09.30 uur: Schil dersclub; 10.00 uur: Internationaal dan sen; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.30 uur: Gymnastiek; Zaal Groenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be wegen voor carapatiènten; «RUIMINGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 19.30 uur: schaakclub De Zwarte Dame; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer bewegen voor ouderen; WEMELDINGE - De Wemel, 9.15 - 10.00 uur en 10.00-10.45 uur: Meer be wegen voor ouderen; 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Koers- bal; YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur: Bewegen voor ouderen; 13.30 uur: Biljarten in de hal; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25