Maikel in voetsporen van z'n vader Wijk aan Zee is een bedevaartsoord PZC Tonny Mulder zo trots als een pauw op jiujitsuka Lindsay Wyatt Libéma blijkt een sterke bondgenoot Zeventienjarige win finale 1.30 meter Van der Vleutenjunior wint 28e editie Indoor Zeeland maandag 15 januari 2007 door Koen de Vries GOES - Het leek even of Maikel van der Vleuten er een beetje beteuterd bij stond, toen zijn vader zaterdagavond vlak voor het klapstuk van Indoor Zee land zijn favorieten opnoemde. Van der Vleuten-senior noemde vier namen, maar die van zijn zoon was er niet bij. Die van zichzelf overigens ook niet. Twee uur later haalde de bijna negen tienjarige springruiter zijn gram. Hij bleef in de superzware eerste rondgang foutloos en versloeg in de barrage zijn twee ovei'gebleven concurrenten met een vlijmscherpe en opnieuw foutloze rondgang. „Ik was niet teleurgesteld toen mijn va der mijn naam niet noemde", zei de jongste winnaar ooit van de rubriek tot 1.40 meter. „Wij plaatsen onszelf niet graag op de voorgrond." Van der Vleu ten beschouwde zich weldegelijk kans rijk. Eerder op de avond eindigde hij met zijn paard Ken Tucky achter de Egyptenaar Abdel Said als tweede in de rubriek tot 1.35 meter. Het was het bewijs dat het met de vorm wel goed zat. Bovendien had zijn tienjarige schimmel Parmala Douche laten zien dat hij lekker in zijn vel zat. Teleurstelling Aanvankelijk leek het slot van Indoor Zeeland voor het publiek op een teleur stelling uit te lopen. Met uitzondering van de Zweedse Frida Berggren met Ca- lanca gingen de eerste 24 koppels in de fout. Ook de door Eric van der Vleuten uitgeroepen favorieten. Toptalent Ab del Said verslikte zich in de eenvoudi ge, voorlaatste hindernis, Dennis Til burg ging met de prachtige achtjarige ruin VDL Southwind op de laatste hin dernis in de fout. Vincent Voorn nam de lastige driesprong perfect maar haal de daarna met een lichte touchering een balkje naar beneden en Henk van der Pol maakte zelfs twee fouten. Ontzetting De Belgische parkoersbouwer Mare Vygh zag het tot zijn ontzetting gebeu ren. „Het parkoers is zwaarder dan vo rig jaar, maar het verbaast me dat er zo veel fouten gemaakt worden. Het is in veel gevallen een kwestie van pech." Tot zijn grote geluk gingen de laatste twee deelnemers foutloos rond, zodat er toch nog een barrage kwam. Wout Jan van der Schans kwam op P-Pilot niet in problemen en voor Maikel van der Vleuten gold hetzelfde. In de barra ge reed Frida Berggren opnieuw een de gelijk, foutloos rondje, maar haar tijd van 33,30 seconden was niet super. Wout Jan van der Schans deed het in 30,16 maar maakte op de laatste hinder nis een domme fout. Van der Vleuten hoefde daardoor niet supersnel rond te gaan. „Ik wist dat ik voor de eerste of de der de plaats ging. De tijd van Frida was te verbeteren, die van Wout Jan niet." Opleiding Het werd de eerste plaats. Maikel van de Vleuten trad daarmee in de voetspo ren van zijn vader Eric, die Indoor Zee land de laatste rijf jaar twee keer won. Van der Vleuten-junior wordt in Neder land beschouwd als een van grootste ta lenten sinds jaren. Zijn vader is zijn grote voorbeeld. Ze werken in het Bra bantse Mierlo dag en nacht samen op de manege. „Ik leer alles van papa", zei hij zaterdag na de huldiging met onwa- penende eerlijkheid. „Een betere oplei ding kan ik me niet wensen." Fraai was de vijfde plaats van Chayen- ne Wiskerke uit Kruiningen. Ook zij miste d,e barrage door een lullig spring- foutje, maar ging met VDL Rocksina wel snel rond. Het was lang geleden dat een Zeeuw zich tijdens de prijsuit reiking van de Grote Prijs Goes mocht opstellen. Kortgeleden gaf Wiskerke aan dat ze over een paar jaar zal stoppen met paardrijden. Wanneer ze beseft dat ze zich zaterdagavond om een uur of half twaalf tussen tal van toppers mocht op stellen, zal ze misschien nog eens extra goed nadenken over dat besluit. door Koen de Vries GOES - Libéma, het bedrijf dat door de organisatie van Indoor Zeeland werd gezien als een be dreiging, blijkt een bondgenoot van de eerste orde. De Brabant se onderneming hielp er de afge lopen weken aan mee dat het paardensportevenement klonk als een klok en wil er de komen de jaren voor zorgen dat het uit groeit tot nog iets veel groters. Emiel Hendrickx, wereldwijd een autox'iteit op het gebied van de springsport, was zaterdaga vond lovend: „Indoor Zeeland heeft een grote stap vooruit ge maakt. Dit concours heeft nu de CSI 1-status, maar zou volgend jaar al CSI 3 kunnen zijn." Libéma is het bedrijf dat in Goes de Zeelandhallen uitbreidt en exploiteert. De organisatie van Indoor Zeeland was bang dat de huur van de nieuwe ac commodatie niet meer op te brengen zou zijn, maar dat pak te anders uit. Libéma gaat sa men met de huidige organisatie Indoor Zeeland opwaarderen. De Brabanders nemen het finan ciële gedeelte voor hun reke ning, de Zeeuwen het organisato rische. Niet alleen de entourage van de 28e editie bleek enorm verbe terd, ook de omstandigheden voor de ruiters is er op vooruitge gaan. Vooral de kostbai'e nieuwe bodem, betaald door Libéma, zorgt voor een sprong voor waarts. Hendrickx: „Er zijn rui ters thuisgebleven omdat ze de bodem hier niet goed genoeg von den voor hun paarden. Als ze we ten wat er nu ligt, zullen ze vol gend jaar waarschijnlijk weer van de partij zijn." Libéma gaat de komende tijd op zoek naar extra sponsors om de internationale rubrieken naar een hoger niveau te tillen. Voor een wedstrijd met CSI 2-status is 50.000 euro extra prijzengeld nodig. Hendrickx kreeg zater dagavond bijval van topruiter Eric van der Vleuten. Hij be dankte de organisatie ten over staan van het publiek in de goed gevulde, gloednieuwe Ooster- scheldehal. „Een wedstrijd op CSI 2-niveau is geen enkel pro bleem. Indoor Zeeland heeft plot seling grote mogelijkheden." Maikel van der Vleuten staat te bock als één van de grootste talenten van Nederland. Zaterdag won hij in Goes het hoofdnummer van Indoor Zeeland. foto Willem Mieras door Lucien Roelandt GOES - Onder de Nederlandse springruiters schuilen veel talen ten. Dat bleek uit de domineren de rol van jeugdige springrui ters tijdens de finaledag van In- door Zeeland, zaterdag in Goes. De zeventienjarige Tom Mar tens was met Audi's Lacky de beste in de finale van het CSI 1.30 meter. De 23-jarige Inge van de Bosch schreef met Castle Rock de kleine finale van het 1.40 meter op haar naam. In de finale van het 1.30 meter hielden zeven van de 25 combina ties het strafblad in het basispar- coürs blank. Wout Jan van der Schans had de ondankbare taak de beslissende ronde te openen. Met Watson reed de internatio nal uit Lunteren een uitgekiende rit. Maar op de laatste hindernis haalde de ruin toch nog een paal naar de bodem. Tweede starter Tom Martens stuui'de Lacky in 29,31 seconden foutloos rond. Naar later bleek gooide de ruiter uit Meyl daar mee de deur in het slot. Domini que Roelofsen. pas vijftien jaar, was wel snel (29,17), maai-maak te een foutje. De zestienjarige Anouk Kort eindigde als snelste rierfouter op de achtste plaats. De kleine finale van het 1.40 me ter werd pas met de laatste sprong beslist. Bij die sprong zag Dennis van Tilburg de hoop op de overwinning in rook opgaan. De ruiter uit Driebergen stuurde al vroeg in de wedstrijd de hengst VDL Sill 85 in een tijd van 47,46 seconden foutloos rond. Een tijd waarop iedereen zich stuk leek te bijten. Maar toch dook er nog een combinatie onder de tijd van Van Tilburg. Als laatste starter vloog Inge van de Bosch op de rug van Castle Rock in 46,54 seconden foutloos naar de finish. In de finale van het 1.35 meter stal de Egyptenaar Abdel Said, die al jaren traint bij de ex-inter national Emile Hendrix, dé show. Het zeventienjarige talent stuurde Team Harmony Maureen in een tijd van 31,80 se conden naar een overtuigende verwinning. Hij was bijna twee tellen sneller dan Maikel van der 'c c: A idu." Vleuten met Ken lein van de Plasse eimfe Delta Mossel's So Lov4 fraaie zevende plaats De-, ne uit Yerseke haalde M rage een paal naar her, Chayenne Wiskerke VDL OrayaindebeslS de een springfout. De tie uit Kruiningen tiende. De finale om de Gouden in de klasse Z/ZZ. hep, waar het 27 jaar maal mee begon. werd. nen door Siebe Kramer I ste starter in de barragesj de ruiter uit Oud-Beijsfe menie Sbalia in 27,57 h 1-5 naar de finish. Een fe tien belagers van Krairg" woord schuldig moestent? 11 Marieke de Bart won p met Kroonjuweel de 53 competitiewedstrijd ©g f': lofs Raalte Trofy. De rij ge amazone uit V-Heer ai ke was de beste van defe binaries in de barrage. Verzameling compleet voor Van Meeverei GOES - Siebe Kramer 4 met Sybalia van eigens- van Meeveren in de kks Gouden Mossel in dn Daarmee kwam pagl liefhebber Van Mceveic-a bezit van het laatste nosi prijzenkast ontbrekend door Zeeland te winneti kleinood. Leon Thijssen uil: Baad: op het einde van vorige met de schimmel Luttei naar Van Meeveren de prijs in de klasse 11. overwinning van Sandy: ter in de klasse M en Sie mer met Sybalia in del boekte de liefhebberij kerk een dubbel succes.it ging Siebe Kramer möi rie Sybalia met succesm naar het goud in de Ij Kramer maakte daarmee zameling edelmetalen? ren van Van Meeven pleet. door Henny Haqgeman Corns kan dan wel het belangrijkste toernooi ter wereld zijn, de traditional is veel meer dan schaken alleen. De groot meesters mengen zich met de locals en met wat geluk gaan zelfs de voetjes van de vloer. Er leidt één weg van Beverwijk naar Wijk aan Zee. Daar aan de rand van cle Noord zee, letterlijk onder de rook van staalgi- gant Corus, is het zomers tjokvol toeristen en is de voertaal Duits. In de winter is Wijk aan Zee uitgestorven, op twee weken in januari na. Peinzende lieden - veelal mannen - bevolken de straten, cafés, pen sions en restaurants. Er is geen hotelka mer meer te krijgen. Van heinde en ver ko men ze; de badplaats is bedevaartsoord voor duizenden schakers. „Als je hier eenmaal bent, kom je hier haast niet meer weg", zegt Jeroen van den Berg, toernooidirecteur van het Corus-schaaktoernooi. „Zou dit toernooi in Amsterdam of Rotterdam worden ge houden, dan ging iecler na cle partij zijns weegs. Maar hier kan je geen kant op. Ze ker niet na wat biertjes en je die ene weg richting Beverwijk op moet. Dus gaat het schaakfeest naderhand door in de lokale kroegen en wordt de band tussen dorp en schakers alleen maar sterker. Dat is cle kracht van Corus." Overigens vertelt de historie van het toer nooi (in 1998 opgetekend in '60 jaar Hoog ovens Schaaktoernooi') dat het niet altijd RUGNUMMER Hei voetbalduel tussen SPS en Mevo in de vierde klasse A ein digde zaterdag in een doelpuntloos gelijkspel. Niks bijzondersop het eerste gezicht. Wal Mevo betreft echter wél. De laatste keer dat de Zierikzeese club in competitiever band een 0-0 liet noteren, dateert van ruim elf jaar geleden. Op 14 ok tober 1995 speelde Mevo op eigen veld doelpuntloos gelijk tegen streekgenoot Duiveland. Sindsdien iverd in elke wedstrijd van Mevo minimaal één keer gescoord. Tot za terdag. pais en vree is tussen locals en schakers. Memorabel is de duik van de Amerikaan Walter Brown (winnaar in 1974) over de balie van het Kennemerduinhotel. De scha ker - die er later achter kwam dat er veel meer geld te verdienen valt met pokeren - ontsnapte zo ternauwernood aan een man die hem achtervolgde met (volgens de over levering) een slagersmes in de hand om de geschonden eer van zijn dochter of vrouw te wreken. Gezellig De eerste ronde is zaterdagmiddag koud twee uur aan de gang als Vishy Anand. de nummer twee van de wereldranglijst uit India, ontspannen cle persruimte in kuiert. Hij is het toernooi op het gemak begonnen met een vlotte remise tegen de Oekraïner Ruslan Ponomariov. Anand speelt voor de dertiende keer in Wijk aan Zee, het toer nooi - volgens velen het sterkste, maar in elk geval het gezelligste ter wereld - dat hij al vijf keer won. „Elke spoxt heeft een traditional", zegt Anand. Coins is de traditional in het schaken. Normaal spelen we met een man of acht een toernooi en zijn er wat toe schouwers. Hier zitten we in één zaal met amateurschakers die hun partijen spelen en onderwijl onze belevenissen op het bord volgen. Dit is een schaakfestival." Sinds enkele jaren is in Wijk aan Zee een fraaie traditie in ere hersteld: de Bonte Avond. Een feest daterend uit de jai-en zes tig, georganiseerd door de toex-nooi-organi- satie, waarbij ook de bevolking welkom was. Een geste omdat destijds het gros van de schakers - ook grootmeesters - werd on- dergebi-acht bij gastgezinnen. Naar ver luidt werd er bijna gevochten voor een toe gangskaart voor het feest in café De Zon waar schakers en burgers zich vergaapten aan optredens van Ria Valk, André van Duin en Coiry van Gorp. Danspartij De Bonte Avond 'nieuwe stijl' is tegen- wooi'dig in het paviljoen, begrijpelijker wijs op de avond voor de x-ustdag. De dui zend bezoekers zagen vorig jaar Corry Ko- nings en een enkele dansende schakel'. Van den Berg: „Vooi-gangers van mij ver halen wel eens over een danspartij van Viktor Kortsjnoj met de Nederlandse kam pioene Coiry Vreeken. Maar ik heb toch niet de illusie dat ik Anand en Vladimir Kramnik de vloer op krijg. Het toernooi is strakker en zakelijker geworden, de scha kers ook." De traditie die altijd stand heeft gehouden is de snertmaaltijd na de laatste ronde. Hollandse kost waar Anand tegenwoordig voor bedankt. De Indiër: „Ik ben vegeta riër. Maar in mijn eerste jaren heb ik er wel eens van gepx-oefd. Toen hadden ze de worstjes er wel eerst uitgevist." GPD Lindsay Wyatt, rustig als ze is, laat alle huldigingen over zich heen komen. foto Lex de Meester door Roeland van Vliet Tonny Mulder, eigenaar van Sport school Geelhoed, was zaterdag hele maal iix zijn element. Hij had weer eens een pupil om te huldigen - jiujitsuka Lindsay Wyatt - en zijn Souburgse dojo zat, ook vanwege het jaarlijkse try-out- toernooi, helemaal vol. De Goese Wyatt, die volgende week 31 jaar wordt, greep half november in Rotter dam voor de tweede keer de wereldtitel in de klasse -70 kilogram. Eerder deed ze dat al in 2004 in Madrid. Wyatt traint sinds jaar en dag bij Sport- Tonny Mulder, na zijn knipbeurt. foto Lex de Meester school Geelhoed. Mulder*, haar trainer, is maar wat trots op haar en liet dat zatei- dag ook zien. Hij had voor haar huldiging meerdere prominenten uit de jiujitsu-we- reld uitgenodigd. Zij stelden zich op in een erehaag voor de Goese sportster, net als haar beide ouders en Wim en Wilma Geelhoed. Toen Wyatt eenmaal ten tonele verscheen en luid toegejuicht werd, liet ze het alle maal wat gelaten over haar heen komen. Pas toen de wereldkampioene het hoofd van Mulder kaal mocht scheren, kwam ze wat los. Mulder had in november namelijk gezegd dat hij zijn haar eraf zou halen als Wyatt haar titel prolongeerde. Zaterdag kwam het eindelijk van een 'knipbeurt'. Wyatt hanteex'de de tondeuse en Mulder onderging de behandeling nog best gewil lig. Hij vond zaterdag namelijk alles goed. Sponsoravond (1) De voetbalverèniging GPC Vlissia? hield vrijdag een bijeenkomst v sponsors, leden en vrijwilligers. Voois Kees van Belzen van de sponsorcommii was apetrots dat de club erin was gesis om Hans Kraay jr. voor deze avond tesli ken. Maar daar was wel een slap=i nacht aan vooraf gegaan, bekende VanS zen. Zo schoot de voorzitter in de ste toen hij maar geen bevestiging kreeg; de tv-presentator. 'Als Kees om drie; een brief op de post doet, wil hij onn uur antwoord', vertelde Piet Koster,die contacten met Hans Kraay jr. had gels Van Belzen besloot Kraay jr. te beBea; werd een ultrakort gesprek. Kraay, dacht namelijk de zoveelste grapjas ast lijn te hebben en smeet de hoorn op haak. Van Belzen was in alle staten, zap sponsoravond in duigen vallen en waai zich tot Piet Koster. Die kon Van Belzen geruststellen. Nes geruststellen. De voorzitter van despiö commissie was eigenlijk pas vrijdag? opgelucht, toen Kraay jr. zich rond k acht in het clubhuis aan de Bosweg ei de. Sponsoravond (2) Hans Kraay jr. moest de spons®® van GPC Vlissingen dus opluistert De oud-profvoetballer deed dat ooi; vermaakte de aanwezigen met leuken dotes en mooie verhalen uit het hedas se voetbalwereldje. Daarnaast vertelc;: over zijn ervaringen als trainer van p klasser FC Lienden. „Ik ben een slaven® ver." Voor het zover was, had Keesuss zen de aanwezigen al vermaakt sappige inleiding. De voorzitter jva sponsor-commissie vertelde over de?* nen voor de bouw van een tribune en2 gaandeweg de videopresentatie alle of ters open. Zo had hij een bekende® ger weten te verleiden om een stoel? de nieuwe tribune te kopen, a 50 euro' de bekende Vlissinger was, werd sffiJ delijk, toen er een plaat van het stanors van Michiel de Ruyter werd P® „Michiel de Ruyter, ja", zei Kees w zen, „want die wil na al die jarenooïVj eens een keertje zitten." Navigator Volkswagen-coureur Carlos SoOT het bont gemaakt in de etappevan» erat naar Atar. De Portugees verlooröj bax*e tijd in de duinen en werd dstëj boos op zijn navigator Andreas Schrij hij zijn co-piloot opdroeg om uit *j pen en vervolgens in zijn eentje ve'. reed. Schulz stond lange tijd moede® leen in de woestijn en kreeg latere®^ terwijl Sousa langzaam tot beaS kwam en spijt kreeg van zijn actie. M sloot op zijn navigator te wachten, hij nog meer tijd verspeelde dan®- navigatiefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 22