kramer stijgt boven zichzelf uit Adams wint krankzinnige finale '0 op indrukwekkende wijze naar Europese schaatstitel astloper kost Wüst uropese schaatstitel Hartstilstand bepaalt sfeer op Deltacross 17 Marleen Veldhuis in slipstream De Bruijn «ftOIIWW"' §S& maal: 020-4562500. I3ndag 15 januari 2007 Tim Senden IALB0 - Veertien secon- to feu sportwedstrijd lijkt soms een eeuwigheid. Tij- het Europees kampioen- p allround schaatsen was ïr- Tüst die voorsprong kwijt e er erg in had en ver- ze-tot ieders verbijstering ltd aan Martina Sablikova (ap kwam keihard aan. Di- nadat Wüst op het score- de bevestiging had gekre nt ze op de afsluitende nieter 0,23 seconde te lang- geschaatst, stapte de van het ijs, Ze plofte j® plastic stoeltje en borg 'hoofd diep in de handen. Moties kwamen pas echt toen ze op een steenworp af tvan de Arena Ritten een Ne met haar broer had. ranen biggelden over haar 'f> het ongeloof droop er- >.Hij heeft een kwartier °P me ingepraat. Dat was wei nodig", sprak Wüst tij- Ij persconferentie. „De eer- 'if minuten kwam er niets aama een beetje." Ook is haar gesprek met de me- on ze haar ogen niet droog f"' ^öst sprak over de teleurstelling uit haar ere' ..Ik kan absoluut niet 'ogenverliezen. Dit is écht kerf ZUI11'"> stamelde ze met iarkeel. „Vantevo- i dat die veertien se- v°Woende waren. IJdeikniet aankomen. In de feesttent namen honderden hs eon voorschot op de eindzege van Wüst. Haar fami lie werd gefeliciteerd, alsof de gouden medaille al was uitge reikt. De ploegleiding van TVM keek al met een schuin oog naar het tijdstip varl de huldiging. He lemaal niemand hield er reke ning mee dat de 20-jarige Bra bantse haar riante voorsprong op Sablikova nog' kon verspelen. Zelfs toen de schaatsster uit Zdar Nad Sazavov een toptijd op de vijf kilometer noteerde (6.58,45), werd de sfeer niet min der. Wüst had voldoende aan 7.12, een tijd die de rijdster uit Goirle normaal gesproken zon der problemen moet kunnen. Treurspel Rui'rn drie kilometer hield ze de schade beperkt. Toen voltrok zich binnen drie minuten een dramatisch treurspel dat zelfs de grootste pessimist niet had kunnen voorspellen. De rondetij den van Wüst schoten omhoog naar 35,7 en 36,2, terwijl Sabli kova in dezelfde fase 33 tellen nodig had. Een vastloper, noem de coach Gerard Kemkers het. „Ik zag dat ze haar vechtlust niet kwijt kon. Alsof ze op een fiets zonder ketting zat. Dan kan je zo hard trappen als je wil, maar je komt niet verder." Om de pijn te verzachten, pro beerde Wüst alweer vooruit te kijken. „Ik moet hier niet te lang in blijven hangen", besefte de olympisch kampioene. „Dit motiveert alleen maar voor het WK allround in Heerenveen. Thialf is meer mijn baan, die om standigheden liggen me. Tja, ver liezen hoort ook bij topsport. Daar word je uiteindelijk een groot sporter van. Mijn tijd komt nog wel.ANP BURGH-HAAMSTEDE - Deel nemers aan de Deltacross keken zaterdag na een paar rondjes lo pen vreemd op. Wie verwacht immers blauwe zwaailichten van een politieauto en twee am bulances op de bospaadjes tus sen Burgh-Haamstede en Wes- tenschouwen? De reden was ake lig: een 58-jarige trimmer uit Goes kreeg tijdens de wedstrijd een hartstilstand en moest na een half uur te zijn gereani- meerd naar het ziekenhuis wor den gebracht. Het incident beheerste de sfeer tijdens de vierde wedstrijd van de Zeeuwse crosscompetitie. Het deed wat bizar aan: tiental len deelnemers die hun weg zochten door het bos, terwijl aan de rand van het parkoers, dertig meter voorbij de door- lcomstlijn, omstanders en later ambulancepersoneel verwoede pogingen deden het leven van de man te redden. De langdurige reanimatie had ef fect, zei Arjan Meijer van de or ganiserende vereniging Delta Sport gisteren. „De man is zater dag in het ziekenhuis in Breda gedotterd. Volgens zijn familie gaat het inmiddels een stuk be ter met hem." Een traumahelikopter, die land de in de duinen, hoefde verder niet in actie te komen, pagina 18 Van Troost met vallen en opstaan naar de top Iraniër, Carl Verheijen, Ir- 'üsf, Senate Groenewold rja Vis voldeden aan de ei- de schaatsbond had ge- iebeste drie Nederlandse op het EK, mits in de top pi automatisch een uit- ng voor de mondiale titel- inHeerenveen (9-11 fe- iMarkTuitert (8e), Wou- eHeuvel (10e) en Paulien «tekom (7e) hepen voorlo- nWK-ticket mis. Zij krij- pr anderhalve week een g, wanneer in Heeren- (èskate-offs plaatsvinden. bodem. „Magnifiek, fantastisch, supergaaf", zo omschreef Kra mer zijn toernooi. Gistermiddag demonstreerde Kramer zijn topvorm nog eens op de 10 kilometer. Op zijn ge mak schaatste hij naar een nieuw wereldrecord op buiten ijs: 13 minuten en 10,44 secon den. De laatste twee rondjes wa ren indrukwekkend, zelfs drie tellen sneller dan ervoor. Te dichtbij „Carl Verheijen kwam te dicht bij. Ik vond het mooi geweest. Zo'n demarrage voelt heerlijk, een teken van macht.In de laat ste ronde stak de Europees kam pioen alvast een vuist omhoog en met twee handen in de lucht passeerde hij de finish. „Ik kon spelen met de tien kilometer. Op het moment gaat alles me heel gemakkelijk af. Na een paar ■rondjes wist ik het wel." De titel moest er eigenlijk ook eens van komen. Na twee seizoe nen tussen de grote mannen stond Kramer qua hoofdprijzen nog met lege handen. Het zilver bij het EK van 2005 was mooi, de twee bronzen WK-medailles en twee wereldrecords op de langste afstanden zeiden ook voldoende over de kwaliteiten van de jonge Fries. En olym pisch zilver en brons is ook lang niet voor iedereen weggelegd. Maar Kramer is niet tevreden met tweede en derde plaatsen. Hij wil winnen, overal en altijd. In Collalbo sloeg hij toe. „Dit is een opluchting", zei hij. „Vorig jaar zat ik overal dicht tegen aan, nu kan ik winnen wanneer ik wil," In de Italiaanse bergen steeg Kramer vooral op de schaats mijt boven zichzelf uit. „Het Vüst is ontroostbaar na haar mislukte 5000 meter. foto Vincent Jannink rJohanStobbe JlMLBO - Hoofdschuddend imgeloof, twee gebalde vuis- jude lucht en een vreugde- ije op het erepodium. Hij 'het zaterdagmiddag nog toegeven, maar van binnen Sven Kramer het zelf ook Zijn ongelooflijke 1500 nie sen Enrico Fabris, waarin aér maar een fractie van Koude toegaf op de olym- kampioen, zorgde voor joortijdige beslissing van ffl allround. ■Noord-Italiaanse berg- tollalbo werd de twintigja- 'nes de veertiende Euro- ampioen van Nederlandse fschaatsers er van WK LALB0 - Vijf Nederlandse sers hebben bij het EK in id een ticket voor het WK ad veiliggesteld. moest de race van mijn leven worden", wist hij. En dat werd het. De sleutelafstand tussen de twee titelkandidaten werd een race om nooit te vergeten. Fa bris ging hard van start, maar Kramer beet zich vast in de Itali aan. Zelf een slippertje in de eer ste ronde bracht hem niet van de wijs. „Het ging bijna mis. Ik was wel blij dat ik nog stond. Misschien een beetje angst voor de bochten." Ook Fabris had een missertje. In de laatste bocht ging hij bijna onderuit. „Omdat ik sneller opende dan normaal werd ik een beetje moe." Zo moe dat Kramer Fabris' voornaamste wa pen,, de slotronde, kon afpak ken. Hij was zelfs sneller dan de Italiaan. „Dat moet ook, en nu weet hij het", reageerde Kramer niet bravoure. Fabris, die de race wel won (1.44,72 tegen 1.44,86) was ver rast. „Ik had Kramer een secon de langzamer verwacht." Zich zelf kon de uittredend Europees kampioen niets verwijten.. „Het was mijn beste race ooit. Beter dan tijdens de Olympische Spe len, alleen was dat moment mooier." Dikste streep Bij het WK, over vier weken in Heerenveen, wil de Italiaan te rugslaan. Maar ook bij Kramer staat de dikste streep dit sei zoen onder het tweede weekein de van februari. „Ik ben dichter bij de Amerikanen gekomen", concludeerde hij. „Eerst hier van genieten, maar ik heb nu ai zin in het WK." Kramer voelt dat hij nog kan groeien. „Jim (krachttrainer Jim McCarthy, red.) zegt dat ik fysiek nog lang niet aan mijn top zit. Dat is maar goed ook, want ik wil nog veel meer winnen." GPD Darters stappen over FRIMLEY GREEN - Voormalig Lakesi- de-kampioen Jelle Klaasen (22) is overge stapt naar de PDC. Hij werd vorig jaar de jongste wereldkampioen ooit bij de BDO. Dit jaar verloor hij in de eerste ronde van Co Stompe. Ook Michael van Gerwen (17) en Vincent van der Voort (31) maken de overgang. „Dit is een zakelijke beslissing geweest", aldus Van Gerwen. „Bij de PDC zijn meer toer nooien en valt er meer geld te verdienen. We hebben deze beslissing met zijn drieën geno men. We zouden met zijn allen gaan, of niet." Mervyn King maakt naar verwachting deze week het nieuws van zijn overstap be kend. King stond tot voor kort bekend als Martin Adams mocht gisteravond na veertien keer Frimley Green de beker in ontvangst ne- een fel tegenstander van de PDC. GPD men. foto Max Nash/ANP van onze sportredactie FRIMLEY GREEN - Martin Adams is de nieuwe wereldkampioen van de BDO. De Engelsman, bijgenaamd Wolfie, versloeg in een krankzinnige finale zijn landgenoot Phill Nixon met 7-6. Adams stond eerst met 6-0 voor. Het is de eerste wereldtitel voor de 50-jari- ge darter. Adams deed voor de veertiende maal mee aan het toernooi in Frimley Green. De eindstrijd verliep net zo sensationeel als de rest van het toernooi. Lakeside leek in de afgelopen week meer op een boksring dan op een dartsarena. Achter de coulissen van de Country Club werden gehaaide spelletjes gespeeld. Pure haat die werd gevoed door de honger naar macht, geld en invloed. Nog nooit laaide de confrontatie tussen de BDO en de PDC zo hoog op, sinds de afsplitsing van de wilde bond in 1993. De BDO kent in Adams 'zijn trouwste aan hanger. Het is voor hem wrang te constate ren dat zijn carrière profijt heeft gehad bij de oprichting van de PDC. Doordat de zes tien beste spelers destijds overstapten, kreeg nieuw talent de kans. Adams was in 1994 één van die debutanten. Gisteravond had 'Wolfie' geen reden om ach teruit te kijken. Uitzinnige vreugde over heerste. Bijna gaf hij een zeker lijkende zege nog uit handen. Na 54 minuten gingen beide spelers de pauze in met een zeker lijkende voor sprong voor Adams. Plots kwam Nixon te rug. Adams verstijfde en zijn even oude landgenoot kroop set voor set dichterbij. Juist op het moment dat de qualifier uit Fer- ryhill de stand gelijkmaakte, rechtte Adams nog éénmaal de rug. Finaletrauma Hij rekende af met zijn finaletrauma, vero verde zijn eerste Grand Slam titel ooit en ontving een cheque van 70.000 pond: „Even dacht ik dat ik het weer zou verspelen. Ge lukkig is de beker nu eindelijk van mij. Ik houd 'm stevig vast en geef hem nooit meer terug", aldus de geëmotioneerde Engelsman met schorre stem. „Ik ben zo enorm blij. Veertien jaar lang heb ik hier voor geknokt. Dit is de beloning van alles wat ik ooit heb gedaan in mijn loopbaan." Een dag eerder hield verliezend finalist Nixon Nederlander Niels de Ruiter uit de finale. (2) De Nieuwe- geiner verloor met 4-6 van de 50-jarige de butant Nixon. De Ruiter kwam ook van ver (1-5) maar zag zijn opmars - vooral ook dank zij het falen van 'Nixy' - in de tiende set gestuit. De Engelsman mikte zijn acht ste matchdart eindelijk wel in de dubbel. „Ik heb gevochten, maar hij was beter. Klaar", reageerde De Ruiter. Vorig jaar moest hij al na de eerste ronde naar huis, nu als de nummer drie, met 16.500 euro op zak. „Ik ben teleurgesteld, ik ben kapot, lichamelijk helemaal op, maar ik ben niet chagrijnig. Dit resultaat blijft prachtig. Een leermoment. Ik weet nu wat ik moet doen." GPD/ANP Sven Kramer is tijdens de 10.000 meter op weg naar de Europese titel. Hij heeft Carl Verheijen in zijn kielzog. Verheijen won brons. foto Jerry Lampen/Reuters Alleen Kraijeck in Australian Open L Kibet bijna ingeburgerd EGMOND AAN ZEE - De Keniaanse atlete Hilda Kibet kan dit jaar in de voetsporen treden van Lornah Kiplag'at en Nederlandse worden. De vriendin van marathonloper Hugo van den Broek is bijna ingeburgerd. Ze is geslaagd voor de luister- en schrijftoets en moet in november al leen nog de spreektoets doen. De frêle Kibet (25) won voor de tweede keer in haar carrière de halve marathon van Egmond. Ze staat te boek als een topatlete op de weg. Evenals Kiplagat woont Kibet deels in Nederland (Castri- cum) en deels in Kenia. Schweertman stunt in Brabant VALKENSWAARD - Piëdro Schweertman kan terugkij ken op een geslaagd weekeinde. De squasher uit Koude- kerke bereikte het hoofdtoernooi van de Forexx Valkens- waard Open en zorgde daarin voor een stunt door een ster ke Koeweiti Bader Al Iiussaini uit Koeweit. De linkshan dige Walchenaar won met 11-7 11-5 11-1. In de kwartfina le verloor hij van de Egyptenaar Sherif Kamel. Schweert man was de enige Nederlander die de kwartfinale bereik te in Valkenswaard. Ajax Cape Town wijst Ajax terug KAAPSTAD - Ajax heeft op het trainingskamp in Kaap stad verrassend verloren van satellietclub Ajax Cape Town. De Zuid-Afrikanen wonnen met 3-1. Ajax hervat zondag de competitie met een thuisduel tegen Utrecht, pagina 16 Ajax maakt zichzelf belachelijk Hockeysters winnen twee duels QUTLMES - De Nederlandse hockeysters hebben gisteren in Argentinië ook de tweede wedstrijd bij de Champions Trophy gewonnen. Oranje versloeg Japan in Quilmes met 3-0. De doelpunten kwamen op naam van Maartje Pau- men (strafcorner), Kim Lammers en Fatima Moreirade Melo. Nederland opende het zeslandentoernooi zaterdag met een overwinning op Spanje (3-1). pagina 17 e sterke start hockeysters Delta/Frans Bevers verspeelt punt GOES - De driebanders van Delta/Frans Bevers hebben gisteren steekje laten in de eredivisie. In eigen huis speel de het kwartet met 4-4 gelijk tegen Planze Catering. Het team behield niettemin zijn plaats in de topdrie, pagina 19 supergevoel na avondje stappen Marleen Veldhuis: Dit geeft heel veel zelfvertrouwen richting de WK. foto Robert Vos/ANP van onze sportredactie ANTWERPEN - Pieter van den Hoogenband, Marleen Veldhuis en Inge Dekker lig gen op schema voor de wereld kampioenschappen in maart in Melbourne. De Nederland se zwemtoppers onderstreep ten dit afgelopen weekeinde met prima tijden bij de Flan ders Swimming Cup in Ant werpen. Met name Veldhuis baarde op zien. Op de 50 meter vrij bena derde ze met 24,37 het wereld record dat met 24,13 nog al tijd in handen is van Inge de Bruijn. Op de dubbele af stand dook ze met 53,80 voor het eerst onder de 54 secon den en haalde opnieuw bijna een halve seconde van haar persoonlijk record (54,25) af. „Dit geeft heel veel zelfver trouwen richting de WK", glunderde de Twentse. „Ik weet nu dat ik het in mij heb in de buurt van de tijden van de Australische en Duitse mei den te komen. Het moet nog wel een stukje harder, maar het zit er in elk geval in." Naast Veldhuis deed ook Inge Dekker van zich spreken. Op de 100 meter vlinder wist zij voor het eerst een tijd onder de 58 seconden (57,90) te reali seren. Als voorbereiding op de WK komt Dekker volgen de maand nog actie in Luxem burg en Veldhuis in Amers foort. Voor Van den Hoogenband gold de ontmoeting in Antwer pen als laatste test voor de we reldtitelstrijd. De Brabander was uitermate tevreden, want zijn tijden op de 100 (49,78) en 200 vrij (1.47,30) gaven hem de bevestiging dat hij weer in de buurt komt van zijn oude niveau. De drievoudig olympisch kampioen is sinds zijn hernia operatie zoekende naar de vorm die hem vele successen bracht. Na een uitgebreide analyse kwam hij onlangs met zijn coach Jacco Verhaeren tot de conclusie dat tijdens de revali datie zijn basistechniek was weggezakt. Tijdens het trai ningskamp in december in Zuid-Afrika heeft hij daarom veel energie in de techniek ge stoken. „Dit werpt nu al dui delijk zijn vruchten af", con cludeerde Van den Hoogen band. „Ik heb het gevoel dat ik vandaag mijn beste wed strijd in maanden heb afge werkt." Van den Hoogenband liet gis teren weten dat winnen het enige doel in Melbourne zal zijn. Hij wil serieus de strijd aanbinden met concurrenten als de Italiaan Magnini en de j Zuid-Afrikaan Schoeman. „De Spelen zitten natuurlijk wel in mijn achterhoofd, maar ik vind niet dat iemand alleen daarop kan worden af gerekend. Je moet tussendoor ook-resultaten halen. Ik ben heel benieuwd hoe het op de WK gaat." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15