wil Bangladesh liet leiden Sarkozy is na dertig jaar de onbetwiste leider van rechts Sceptici: Bush komt te laat met plan voor meer troepen in Irak hnbassade van VS in Ithene doelwit aanslag Protest tegen extreemrechtse ballerina Rechter gelast vrijlating Perón Vaker onderuit op kunstsneeuw 'trkiezMgen uitgesteld door Olivier van Beemen PARIJS - Eindelijk is het zo ver: Nicolas Sarkozy (51) heeft binnen zijn eigen rechtse kamp geen serieuze tegenstand meer. De huidige minister van Bin nenlandse Zaken en voorzitter van de regeringspartij UMP, ook de partij van president Jac ques Chirac, wordt morgen of ficieel gekozen tot kandidaat van zijn partij yoor de presi dentsverkiezingen van april en mei. Anders dan bij de belangrijk ste oppositiepartij, dë Parti So- cialiste, waar drie kandidaten elkaar vurig bestreden en waar Ségolène Royal uiteindelijk de voorkeur kreeg van de leden, staat de uitslag bij de UMP bij voorbaat al vast; Sarkozy is de enige kandidaat. Dat hij de eni ge gegadigde is wil niet zeggen dat er geen lange interne strijd aan de verkiezing vooraf is ge gaan. Op zijn negentiende werd Sar kozy lid van de rechtse politie ke partij UDR. Op een partij congres in Nice mocht hij na mens de jongerenafdeling van de partij een speech houden van twee minuten. Het werden er twintig, meermaals onder broken door luid applaus. De twintigjarige Sarkozy viel in de smaak bij de toenmalige pre mier, Jacques Chirac. Toen de huidige president in 1976 zijn partij RPR oprichtte, sloot Sarkozy zich meteen aan. Hij bezette vrijwel iedere post binnen de partij, steeds een stap hoger. Tussen Sarkozy en Chirac bloeide een wederzijdse vriendschap op. In 1995 liep het echter mis tussen beide rechtse kopstukken. Sarkozy was minister van Begroting in het kabinet van Edouard Baha dur. een rechtse concurrent van Chirac. Zowel Chirac als Balladur stelde zich dat jaar beschikbaar voor het president schap. Sarkozy dichtte de pre mier de beste kansen toe en voerde voor hem campagne. Chirac won. Dreun Die bleek niet bereid het 'ver raad' van Sarkozy snel te verge ten en sloeg hem over bij de verdeling van de ministeries. Het was een zware dreun voor Sarkozy, maar onvoldoende re den de politiek de rug toe te ke ren. Pas in 2002 jjfeerde Sarko zy terug op het hoogste niveau. Chirac was herkozen en kon niet om het politieke talent van Sarkozy heen. Hij kreeg het ministerie van Binnenland se Zaken toegewezen, dat hij, na een korte periode in 2004 op Financiën, sinds 2005 op nieuw leidt. Over zijn ambities liet Sarkozy sinds 2002 geen twijfel bestaan: hij wil presi dent worden. Eén voor één vie len de mogelijke tegenstanders af: oud-premier Alain Juppé werd veroordeeld wegens een schandaal, premier Dominique de Villepin faalde met het ar beidscontract CPE en minister van Defensie Michèle Al- liot-Marie trok zich terug. Alleen Chirac hield nog een slag om de arm, maar bijna nie mand gelooft meer in een nieu we kandidatuur van de presi dent. Na een strijd van dertig jaar is Sarkozy de onbetwiste leider van rechts in Frankrijk. GPD zie ook www.pariisblog.nl fflINGION- Het team van Amerikaanse president W. Bush heeft og niet 'succes geboekt met zijn po- de sceptici te winnen 'b« Plan 20.000 extra mili eu naar Irak te sturen. Demo nen gematigde Republikei nen gisteren dat de maat- le. 'aat komen en onvol- P'j" om hak uit het moe- s Ie halen. Amenkaanse minister van andse Zaken, Condoleez- verdedigde de nieuwe voor het Arabische lag in de senaats- commissie voor Buitenlandse Zaken. In die commissie werd ze niet alleen door Democraten, maar ook door vertegenwoordi gers van het eigen Republikein se kamp onder vuur genomen in zake het nieuwe Irak-plan dat Bush woensdag had gepresen teerd. Als het plan wordt uitge voerd, is het de gevaarlijkste blunder in het buitenlandse be leid sinds Vietnam, stelde de Re publikeinse senator Chuck Ha gel tijdens de zitting. Een ande re Republikeinse senator, Nor- bert Coleman, zei dat als het plan wordt uitgevoerd, dit te veel Amerikaanse levens zal kos ten. De Democratische commis sievoorzitter, senator Joseph Biden, liet weten dat hij vooral bezorgd is over uitspraken van Bush over de hulp uit Iran of Sy rië aan militante Irakezen. Rice antwoordde dat 'de president niets uitsluit om onze troepen te beschermen'. Biden besloot daarop een brief aan Bush te schrijven om hem de vraag voor te leggen of volgens de presi dent Amerikaanse troepen de grens met Syrië of Iran mogen oversteken zonder een nieuw mandaat van het Congres. Een Democratisch lid van het Huis van Afgevaardigden, Charles Rangel, pleitte voor het weer in voeren van de dienstplicht in zijn land om de lasten van de oorlog in Irak beter over de ver schillende sociale klassen te ver delen. „Als Amerikanen in ge vaar worden gebracht, moeten wij allen, van elke inkomens groep en elke positie in de sa menleving, een aandeel in die last voor onze rekening nemen", aldus Rangel. Hij zei dat hij ook de rijken 'de gelegenheid wil ge ven him patriottisme te bewij zen'. Rangel, een verklaard te genstander van de oorlog in Irak, diende in 2003 en in 2006 ook al voorstellen in om de dienstplicht opnieuw in te voe ren. Die werden telkens wegge stemd in het Huis. Uit een gisteren door The Washington Post en nieuwszen der ABC gepubliceerde peiling blijkt dat 61 procent van de Amerikanen gekant is tegen het sturen van extra militairen naar Irak. ANP n taliban in :vig gevecht 1NDAHAR- Nederlandse mi- siren van de Navo-vredes- iclit Isaf zijn donderdag in de pchi-vallei in Uruzgan in aar gevecht geraakt met de ta- an-strijders. AKA - De recente winnaar de Nobelprijs voor de Vrede Four Freedoms Award, de dees Muhammad Yunus, (leen aanbod afgewezen om overgangsregering in zijn lt een politieke crisis getrof- Jauil te leiden. Dat heeft de denker van het microkrediet Keren laten weten. jdent Iajuddin Ahmed van igladesh stapte donderdag Js hoofd van de interim-re- ing van Bangladesh. Hij ft wel aan als president. Ah- kondigde de noodtoestand j de parlementsverkiezin- nan22 januari zijn voor on- aalde tijd uitgesteld. Hij be- gde de voormalige gouver- ii van de Centrale Bank ymiddin Ahmed gisteren tot r maatregelen van de presi- iitvolgen op de beslissing van Verenigde Naties en de Euro- ie Unie om hun waarnemers Hg te trekken uit het 1-Aziatisehe land. Die zien aig meer in verkiezingen, na besluit van de grote partijen met mee te doen. De opposi- wil de verkiezingen boycot- cendat de vertrekkende rege- (gspartij BNP zou willen frau- ïiimet de uitslag. Bij felle be gingen tegen de interim-rege- ig kwamen de afgelopen we- nzekerveertig mensen om. inglsdesh is sinds 1971 onaf- inkelijk van Pakistan. Sinds- njn er meerdere periodes „militaire regimes en vele Hippogingen geweest. De vrees slaat nu dat. dit weer zal ge- euren. De nieuwe interim-rege- ngsleider Fakhruddin Ahmed een politiek onafhankelijke l iederlanders t ministerie van Defensie liet Serenweten dat. de Nederlan- sde Baluchi-vallei en de pas naartoe onder controle probe- lite krijgen. Jens de gevechten van don- dag vuurden te hulp gescho- Apache-helikopters raket af op een hoeve waarin le- n van de taliban hun toe- cht hadden gezocht. Aan Ne- landse zijde zijn geen slacht- gevallen. ANP/AFP/RTR LONDEN - Enkele tientallen mensen protesteerden gis teren voor een theater in Londen tegen een optreden van een Britse ballerina. Simone Clarke, een van de meest vooraanstaande danse ressen van het English National Ballet, is in opspraak geraakt omdat ze lid is van de extreemrechtse partij Bri tish National Party (BNP). De demonstranten scandeer den leuzen als 'Ballet, niet onverdraagzaamheid' en 'Dans tegen racisme'. De actievoerders - van een antifascistische groep - wil den met hun actie de avondvoorstelling verstoren van het romantische stuk Giselle, waarin Clarke een rol speelde. De danseres verklaarde onlangs in een inter view dat ze lid is van de BNP, een partij waarvan de tra ditionele achterban vooral bestaat uit blanken uit lage kringen. Opvallend is dat haar man, een danser van Chi nese afkomst, haar geïnspireerd zou hebben anderhalf jaar geleden lid te worden van de volgens velen racis tische partij. In de kunstwereld van Londen zijn haar opmerkingen als een bom ingeslagen. Veel van haar collega's zijn van buitenlandse afkomst. Haar werkgever staat vooralsnog achter haar, maar sponsoren van het English National Ballet zouden achter de schermen druk uitoefenen om Clarke te ontslaan. Clarke heeft gezegd geen spijt te hebben van haar woor den en blijft lid van de BNP. Een plaatselijke BNP-lei- der kwam gisteren onder politiebescherming het thea ter binnen om de voorstelling bij te wonen. foto Alessia Pierdomenico/RTR ügnzeredactie buitenland ItENE - De Amerikaanse am- jsade in het centrum van de n«kse hoofdstad Athene s gis- norgen bestookt met een gra- j^n hoge Griekse politie- mmissaris sprak van een 'ter- Mud'. „Het projectiel is van- Ni gebouw aan de overkant gevuurd eu kwam in de toilet- "apde derde verdieping van ambassade terecht", aldus HMssaris Asimakis Golfis. i de aanval zijn geen slachtof- jgevallen en de Amerikaanse eassadeur, Charles Reis, zei dat de schade niet groot is. De Griekse regering heeft de aan slag veroordeeld. Volgens minis ter van Openbare Orde Vyron Polydoras was cle daad bedoeld als poging om Griekenlands in ternationale betrekkingen te ver storen. De verantwoordelijk heid voor de aanslag is opgeëist door de links-radicale groepe ring Revolutionaire Strijd. Leden van de Griekse antiter reureenheid waren snel ter plaatse om nader onderzoek te doen in en rondom de ambassa de. In de buurt van het gebouw werd de installatie gevonden waaimee het projectiel is afge schoten. Ook werden apparte menten en een ziekenhuis in de buurt doorzocht. Enkele naburi ge woningen liepen glasschade op. Direct na de explosie wer den alle wegen, waaronder een belangrijke boulevard, rondom het ambassadegebouw afgezet. Het kantoor wordt zeer streng bewaakt en wordt omheind door een drie meter hoge stalen muur. Bij de ingangen en op alle hoeken van naburige straten staan bewakers. Voor de Ameri kaanse ambassade in Athene worden regelmatig anti-Ameri kaanse demonstraties gehou- Na de beschieting van het gebouw, gistermorgen, verzamelt een medewerker van de Griekse contrater- den. GPD reur bewijsmateriaal op de gevel van de Amerikaanse ambassade in Athene, foto Simela Pantzartzi/EPA econoom die in de VS studeerde en bij de Wereldbank werkte. Hij moet nu proberen het ver trouwen te winnen van de twee belangrijkste partijen, de Awa- mi League van partijleidster Sheikh Hasina die in de opposi tie zit en de Nationale Partij van Khaleda Zia. Beide politica zijn verbitterde tegenstanders en zij spreken elkaar vrijwel niet. Sheikh Hasina heeft presi dent Iajuddin Ahmed ervan be schuldigd verkiezingsfraude ten gunste van Khaleda Zia te bera men. ANP/AFP/DPA zaterdag 13 januari 2007 Nederlandse in Nigeria vermoord LAGOS - In de Nigeriaanse stad Lagos is vorige week donderdag een Nederlands meisje om het leven gebracht. Het gaat om de dochter van een werknemer van Shell. Dat heeft een woordvoerder van het energieconcern giste ren bevestigd. Plet meisje werd dood in de flat van de familie aangetrof fen. Uit onderzoek is gebleken dat zij is aangevallen. De politie heeft een aantal mensen aangehouden voor ver hoor. Directie en medewerkers van Shell zijn diep ge schokt door de dood van het meisje. ANP Vlaams rookverbod op schoolplein BRUSSEL - Vlaanderen wil een rookverbod invoeren op schoolpleinen. Dat heeft de Vlaamse minister van Onder wijs gisteren laten weten. De socialistische minister Vandenbroucke reageert daar mee op een klacht van een vader uit Oostende. Die is ver bolgen dat op het schoolplein van de school van zijn 15-ja- rige dochter gerookt mag worden. Vlaamse scholen hebben veel vrijheid met het invullen van het rookverbod, dat wel in alle overheidsgebouwen geldt en ook sinds 1 januax-i in x-estaurants. ANP Kerk wil af van pedofiele priester NEW YORK - De leiders van de Rooms-Katholieke Kerk in Mexico zijn het beu dat de priester Nicolas Aguilar nog steeds de mis mag opdi-agen. Zij hebben het Vaticaan ge vraagd hem uit het ambt te zetten. De justitie in de Amerikaanse stad Los Angeles zoekt Aguilar al sinds 1989, omdat hij zich schuldig zou hebben gemaakt aan seksueel misbruik van zeker negentien kin- dei-en. In de jai-en negentig in Mexico zou hij meer dan zestig kinderen hebben aangerand. ANP Kilo's kleding in cocaïne gedrenkt BRUSSEL - De politie van Belgie heeft donderdag op het vliegveld Zaventem een Italiaan (43) aangehouden die 42 kilogram kleding bij zich had die in cocaïne was ge drenkt. De kleren zaten in drie koffers. De man kwam uit Sao Paulo en was via Portugal naar België gereisd. Volgens de politie voelden de Meren die de man in zijn koffers had 'zeer stijf aan' en vielen ze verder op door 'een dooi'dringende geur'. Na onderzoek bleek dat de Me ding in cocaïne was gedrenkt. GPD Polen licht alle bisschoppen door WARSCHAU - Een speciale commissie van de Rooms-Ka tholieke Kerk begint een onderzoek naar het verleden van alle Poolse bisschoppen tijdens de communistische heer- schappij. De commissie wil nagaan of de geestelijken zich schuldig hebben gemaakt aan collaboratie met de commu nistische geheime dienst. Dat heeft de leider van de Poolse bisschoppen, Jozef Mi- chalski, gisteren bekendgemaakt na spoedoverleg van het Poolse episcopaat. Het besluit volgt op cle onthullingen over spionage door katholieke geestelijken voor de Poolse geheime dienst. De kersverse aartsbisschop van Warschau, Stanislaw Wiel- gus, stapte zondag op nadat hij had toegegeven dat hij als student voor de communisten had gewerkt. ANP/AFP van onze redactie buitenland MADRID - De Spaanse rechter Juan del Olmo heeft gisteravond de voorlopige vrijlating gelast van de Argentijnse ex-president Isabel Perón. De Argentijnse was eerder op de dag aangehou den in haar woonplaats Villa- nueva de la Canada bij Madrid. De arrestatie volgde een dag na dat de Argentijnse réchter Raül Acosta een internationaal arres tatiebevel had uitgevaardigd te gen de 75-jarige weduwe van de voormalige president Juan Perón. Argentinië wil Perón ver volgen wegens schending van mensenrechten. Bronnen bij de Spaanse justitie zeiden dat Del Olmo Perón heeft gevraagd of ze er bezwaar tegen heeft om aan Argentinië te worden uitgeleverd. Als Isa bel Perón weigeit, heeft Argenti nië veertig dagen om officieel een verzoek tot uitlevering van de oud-president in te dienen. De Argentijnse rechter Acosta zei gisteren dat zijn land aan zo'n uitleveringsverzoek werkt. Isabel Perón werd in 1974 presi dent, na cle dood van haai' man, president Juan Domingo Perón. Twee jaar later werd ze afgezet tijdens een staatsgreep, dat de militaire dictatuur inleidde (1976-1983). Ze wordt verantwoordelijk ge houden voor de ontvoering en verdwijning van een links poli tiek activist,'Héctor Fagetti Gal lego, tijdens haar president schap van 1974 tot 1976. Fagetti werd opgepakt door het leger en voor het laatst gezien in maart 1976. Volgens Acosta handelden de mi litairen op basis van een presi dentieel decreet waarin Isabel Perón in 1975 opdracht had ge geven op te treden tegen 'subver sieve elementen'. Perón woont sinds 1981 in bal lingschap in Spanje en is sinds dien slechts enkele keren naar Argentinië gereisd. Juan Perón was drie keer getrouwd. Eva Perón was zijn bekendste echtge note. Juan Perón trouwde met haar in 1945. Eva Perón over leed aan kanker in 1952. In 1961 huwde Juan Perón met Isabel die zangeres in een nacht club was en eigenlijk Maria Estela Martinez heet. ANP/EFE/GPD/RTR door Robert Bloemen MÜNCHEN - Kunstsneeuw leidt tot meer ongevallen. Ook de aard van de verwondingen is vaak ernstiger dan op echte sneeuw. Dat meldden Duitse en Osten- rijkse media gisteren. Zij base ren zich op medici die waarschu wen voor de extra gevaren voor skiërs en snowboarders. In een ziekenhuis in de Oostenrijkse re gio Landeck bijvoorbeeld werd de afgelopen kerstvakantie een derde meer ongevallen geregis treerd dan een jaar daarvoor. Vooral het aantal breuken en verwondingen aan wervelkolom en hoofd nam aanzienlijk toe. Kunstsneeuw verandert sneller in hard ijs dan gewone sneeuw. Vooral voor onervaren skiërs le vert dat problemen op. Door het gebrek aan natuurlijke sneeuw zijn de skipistes in de Al pen ook Meiner, waardoor skiërs sneller op gewone grond of stenen terechtkomen en daar abrupt worden afgeremd. Dooi de kleinere pistes is ook de kans op botsingen tussen winterspor ters fors gestegen. Mecüci advise ren skiërs een helm te dragen. Volgens de leiding van het zie kenhuis St. Vinzenz in Zams (Landeck) belanden op dit mo ment vooral buitenlanders met botbreuken of andere verwon dingen in de ziekenhuizen. Oos tenrijkers zouden zich nauwe lijks onder de slachtoffers bevin den. De Tyrolian Air Ambulance, die gipsvluchten verzorgt, bracht tot nu toe ongeveer driehonderd gedupeerde vakantiegangers naar huis. Het betrof vooral Bel gen en Nederlanders. De firma spreekt van een lichte stijging van het aantal passagiers. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5