>ZC Kademuur Goes verzwakt We zijn geen ramptoeristen Hoop op herstel kerk in Nisse Gemeente steekt 1,2 miljoen euro in damwand bij Ringbrug Vissers willen iets doen met opgeviste oesters m Kandidaat .nredactiee-pzc.M. tbus 31.4460 AA Goes jiSdSesland: 0113-315520; Ls-Vlaanderen: 0113-315570; r al; (,204562500. ^service: 0800-0231231 terdag 13 januari 2007 editie Bevelanden-Tholen stone jinuhet havenindustrieter- eet. is oorspronkelijk de Gors, een geul die ont- de zesde eeuw na Chris- Ibinnenstadshaven is rond jt Goes verdedi gen rond de havenmon- i9e eeuw worden schor- olderd en ontstaat de ipolder. Het kanaal e Sas wordt gegraven jstadvia het water bereik- [te houden. Whet kanaal groeit voor- Je wat industrie, onder •ceekrapfabnekjes. oren na de Tweede Wereld haat Goes twee insteekha- betonnen brug maakt in aren zeventig plaats voor ophaalbrug, waardoor ple- ichepen door kunnen varen destadshaven. an de oude loopschans zijn gedeelten in het landschap laar, zoals de verdedi- iwal op sportpark 't Schen- )e gemeente laat onderzoe- of dit historisch erfgoed worden ingepast in de struc- ivan de nieuwe wijk Water de Westhavendijk verrijst jenkele jaren woningbouw, weg naar Wilhelminadorp li daarvoor in westelijke door Frank Balkenende GOES - De havenoever aan de Goese Westhavendijk staat op instorten. De gemeente begint daarom al volgende maand met het herstel van de kadewand. Al met al kost dat 1,2 miljoen euro. De gemeente wil voor de zomer een nieuwe damwand plaatsen. Het gaat om een lengte van drie honderd meter, tussen de Ring brug en het eerste bedrijf aan de waterkant. Er zit haast achter het karwei, omdat in het toeristisch seizoen veel pleziervaarders hun jacht afmeren aan de Westhavendijk, precies op de plaats waar de oevermuur steeds verder vooro ver helt. Volgens projectleider H. Boone van het gemeente is het zeker niet uit te sluiten dat de kademuur vroeg of laat in het water tuimelt. „Er zit al een behoorlijk gat tus sen de oevermuur en het plavei sel op de kade. We kunnen niet het risico lopen dat de boel in stort als er jachtjes liggen afge meerd, want dan zijn de gevol gen niet te overzien. Krijg de muur op je, dan mag je hopen dat je het overleeft. Trouwens, ook voor mensen die op de wal lopen, is het bloedlink." De andere bevers van de haven zijn in de jaren negentig van de vorige eeuw al eens aangepakt, die van de stadshaven zijn enke le jaren geleden gerestaureerd. In het havengebied verschenen damwandconstructies bij grote re bedrijven op het natte indus trieterrein, zoals de betoncentra- le van Haringman, betonbedrijf Molenaar en de Apparaten- en Ketelfabriek (AKF). De kademuur bij de Ringbrug bleek toen ook al vrij zwak. De gemeente zette het renovatiepro gramma echter stop toen er idee ën ontstonden het natte indus trieterrein om te vormen tot woonwijk. Inmiddels staat dat plan bekend als Waterstad. In 2000 ontkwam ze er echter niet aan een zeer slecht stuk aan de Westhavendijk te stabiliseren. Die ingreep bleek al snel onvol doende. Een paar jaar latei- kwam uit metingen naar voren dat de kademuur van gestapelde basaltblokken ernstig voorover begint te hellen, op sommige plaatsen zelfs tien centimeter. Dat proces gaat onverminderd door, zodat de gemeente nu wel moet ingrijpen. Er is voor gekozen een dam wand te plaatsen, omdat de ka demuur geen monumentale waarde heeft. Het is wel noodza kelijk de nieuwe oever lager te leggen, tot zeventig centimeter boven kanaalpeil. Dat heeft te maken met het plan voor Water stad. De gemeente overweegt na melijk de nieuwe Ringbrug Tiiw.cswalcheren.nl I rdachten mult Goes igepakt S - Dc politie heeft inmid- lien verdachten uit de ge ulen Kapelle en Reimers- aangehouden die in de il van 23 op 24 december Hen belaagden in de Goese jenslad. van vijftien jóngeren oeg zich tegenover de agen- zo agressief dat ze een hond uien inzetten om zich te be- Laurens Jobse en René Duijm (rechts) hebben een website opgezet op het gebied van hulpverlening in en rond Goes, icn. Ook deelden ze klappen nel wapenstokken, bedreigende situatie ont- nl loen de politie een man Held die andere jongeren op- itsle. De groep wilde de ar- ant vervolgens uit de politie- bevrijden. Daarop greep de lie een andere oproerkraaier e kraag en sommeerde ze de ige jongeren weg te gaan. roan gaven ze geen gehoor, [°P de sfeer nog grimmiger t De agenten sloegen vervol- roet wapenstokken en zet- f® politiehond in, die twee gersin de benen beet. In het h1' rist één van de arrestan- WJ 20-jarige man uit Rei- Ewaal, te ontsnappen uit de tróbus. Hij werd later die d aangehouden, evenals Isgenoot uit Reimers- jisleren heeft de poli- cht andere verdachten aan een, tussen de 17 en 20 j_oud. Drie daarvan hebben pfte gedaan van mishande door de politie. De jonge- die waarschijnlijk veel alco- "fdden gedronken, moeten tde rechter verschijnen. foto Wim Kooyman door Rob Paardekam GOES - Laurens Jobse en René Duijm hebben een droom: hun website moet dé internetpagina worden op het gebied van hulp verlening in en rond Goes. „Als mensen een sirene horen loeien, moeten ze denken: hé, even op die site kijken", aldus René. Laurens (18) en René (15) strui nen al jaren allerlei brandjes en andere calamiteiten af om daar foto's van te maken. Zodoende kwamen ze elkaar regelmatig te gen. „Bij een beetje brand staan al snel tien mensen foto's te ma ken", zegt Laurens. René: „Niet iedereen waardeert dat. Ik heb het wel eens meegemaakt dat iemand vroeg of het nou echt no dig was om foto's te maken. Ze zien je dan als een soort ramptoerist, maar ik ben ge woon een hulpverleningsfoto graaf." Na elkaar regelmatig tegen het lijf te zijn gelopen, kwamen vijf jongens op het idee om hun kiek jes om het internet te zetten. De pagina www.112nieuws-goes.nl was geboren. Behalve Laurens en René trekken ook Yannick Sohilait (15), Huib Weststrate (16) en Patrick Kriekaart (15) er met enige regelmaat op uit om brandjes, ongelukken en ander leed vast te leggen op de gevoeli ge plaat. „We proberen niets te missen", vertelt Laurens, die een pieper heeft en zodoende van alles op de hoogte is. „Als ik zelf niet kan, probeer ik één van de andere jongens te sturen." Bijwerken Helemaal tevreden over de site is de Goesenaar overigens nog niet. De lay out kan nog wat be ter, de informatie over het wa genpark van de brandweer dient te worden uitgebreid en het moet actueler. Het probleem is dat momenteel alleen Laurens de site kan bijwerken. „Tja, en hij was weg tijdens de kerstva kantie, dus alle foto's die we toen hebben gemaakt zijn er pas veel later opgezet", foetert René. Zijn maat werkt nu aan een systeem dat ook de andere jongens in staat stelt om hun ma teriaal meteen op het wereldwij de web te knallen. Dat alles met maar één doel: de toonaangeven de website over hulpverlening in Goes en omstreken worden. Voor René is de site dan ook meer dan een leuk speeltje. Hij wil later best persfotograaf wor den en ziet de site als een kans om zich al op jonge leeftijd te profileren. Laurens denkt daar YERSEKE - De mosselvissers willen best weer helpen met het schoonvissen van vakken, ter (Advertentie) Werkstraf voor bedreiging Goesenaar af te leiden, waar door de wouw wist te ontsnap pen. De officier van justitie eis te 300 euro boete. Raadsman D. Olie sprak van twee versies en tegenstrijdigheden in de aangif te van het slachtoffer. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Un- nik veroordeelde gisteren een 25-jarige inwoner van Goes voor bedreiging tot 24 uur werk straf. De verdachte verkeerde vorig jaar 21 mei in Goes onder in vloed van alcohol toen hij een wouw met een mes bedreigde. Een man wist de aandacht van De advocaat pleitte voor een werkstraf. De politierechter achtte de bedreiging bewezen en hield het op 24 uur werk straf. (Advertentie) r van alle rtorêangevsiide design- en .nevbeimerVsn in januari laf afgeprijsd. Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 Vandaag nieuwjaarsbijeenkomst gemeente Middelburg Zeeuwse bibliotheek 14.00 tot 18.00 uur www.middelburg.nl straks hoger te leggen, zodat fietsers en voetgangers onder de brug door kunnen rijden. Zo hoeven ze het kruispunt bij Ringbaan-West niet meer over te steken. De keuze voor een lage oevercon structie heeft tot gevolg dat er aan de Westhavendijk over een lengte van honderd meter een strook van twee meter van de ka de afgaat. Op dat terrein staan momenteel auto's van Ford-dealer Adria. Die staan tij dens het karwei in de weg. De gemeente moet het autobedrijf nog om toestemming vragen om het terrein te mogen gebruiken. De operatie begint in februari en duurt zo'n twee maanden. Geen lagere vergoeding Staten MIDDELBURG - De Statenleden voelen niks voor het ver lagen van hun vergoeding die ze voor hun poltiek-bestuur- lijke arbeid krijgen. Een voorstel van F. Luijben (SP) ge noegen te nemen met 80 procent van het bedrag (11.600,27 euro per jaar, 169,28 euro per maand voor on kosten plus een reis- en verblijfkostenvergoeding) kreeg gisteren in de Statenvergadering een slecht onthaal. De SP stond alleen. De CDA'er C. van Beveren nam het Luij ben kwalijk dat hij salaris en onkostenvergoeding ter dis cussie stelde. Hij noemde dat een blamage voor het aan zien van de politiek. „We zijn sober. Zó zuinig dat het soms moeilijk is geschikte kandidaten voor de Staten te vinden. Er moet gewoon wat tegenover staan." T. van Oos- tenbrugge (SGP) vond dat het geld 'enigszins recht doet' aan de tijd die Statenleden in hun bijbaan stoppen. „Door dit ter discussie te stellen wordt het beeld van een graaicultuur versterkt." Kosten kust nationale zaak MIDDELBURG - Het op orde houden van de kustverdedi ging is een nationale zaak. Dus moet ook het geld dat hier voor nodig is, landelijk worden opgebracht. Inwoners van kustprovincies moeten niet méér betalen. Met alleen GroenLinks tegen namen Provinciale Staten gisteren een WD-motie van deze strekking aan. Die gaat naar het (nieuwe) kabinet en de Tweede Kamer. Indiener S. Heij- ning (WD) onderstreepte dat sprake moet zijn van natio nale solidariteit. Als de lasten van sterke zeeweringen zwaarder gaan drukken op de kustprovincies, is dat zeer nadelig voor het dunbevolkte Zeeland, betoogde hij. Gede puteerde W. van Zandbrink (PvdA, natuur en water) om armde de motie. Géén invoering van een profijtbeginsel bij de kustverdediging, stelde hij. „Dat is een onzalig plan." Hij kondigde aan dat het dagelijks provinciebe stuur er samen met de Zeeuwse waterschappen actie te gen onderneemt. Boete voor agressie in het verkeer MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Rei- narz heeft gisteren een 41-jarige inwoner van Goes we gens verkeersagressie conform de eis veroordeeld tot 150 euro boete. De man geraakte vorig jaar 6 augustus in Goes geïrriteerd toen volgens verdachte een automobilist hem had aangereden. Nadat de bestuurder was doorgere den rende hij de auto achterna en schopte tegen de buiten spiegel, die door de onbezonnen actie werd vernield. Ook beukte hij tegen het portierraam. Een arts had geen letsel geconstateerd. De bestuurder sprak over een opgefokte man. Een getuige had een voetafdruk op het portierraam gezien. De politierechter had begrip voor de boosheid, maar vond de reactie van de Goesenaar buiten proportio neel. Zij vonniste conform de eis. NISSE - De kerk in Nisse wordt mogelijk toch tegelijkertijd met de kerktoren gerestaureerd. De gemeente Borsele (eigenaresse van de kerktoren) en de protes tantse gemeente van Nisse (eige naresse van de kerk) spreken die hoop uit na een recent ge voerd overleg. Eind vorig jaar werd bekend dat Borsele 800.000 euro rijks subsidie krijgt voor restauratie van de toren. De kerk viel bui ten de prijzen, omdat de subsi dieaanvraag niet voldeed aan de eisen. De gemeente Borsele en de pro testantse gemeente van Nisse gaan op korte termijn praten met de betrokken Rijksdienst om alsnog geld voor de kerk te krijgen. Toren en kerk tege lijkertijd restaureren is goedko per dan afzonderlijk, onder meer omdat altijd steigers no dig zijn. Halverwege 2007 hopen de ge meente Borsele en de protestant se gemeente Nisse op meer dui delijkheid over een nieuwe rege ling. om restauratieachterstan den weg te werken, zodat ze toch - staat in een verklaring - 'gezamenlijk tot restauratie kun nen overgaan'. niet veel anders over. „Het is heus niet zo dat we alleen voor onze eigen site bezig zijn. Als we ze kunnen slijten, doen we dat. Er hebben als eens foto's van ons op Maximaal en nu.nl gestaan. Toch leuk." bestrijding van de Japanse oes ter. Het zou volgens voorzitter J. van Damme van de Visserij ver eniging Yerseke, wel fijn zijn als de sector ook iets met het opge viste product kon doen. Daar voor moet de overheid vergun ning geven. Nu de vissers de opgeviste oes ters ergens anders hebben moe ten storten, hebben ze het ge voel half werk te hebben ge daan. Wij stoppen met kinderschoenen... nu bodem prijzen! DE LEEUW SCH0ENM0DES (Advertentie) Welk model geniet uw voorkeur? -j# pfh v k. ji Nu korting op onze topmodellen. vraag naar de voorwaarden bin nen uit de Jonge Hoek van Dijke modern living easy living U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (Industrieterrein Noordzak) Heinkenszand, Tel. 0113 561482. Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30-17.30 uur. vrijdagavond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur. zaterdag 9.30-16.30 uur. www.binnenuit.nl zeeuwse almanak Bij het Temeuzense uitzend bureau zoeken ze altijd naar de juiste man of vrouw voor de juiste plaats. En dus wor den er gedetailleerde func tie-eisen bij vacatures ge plaatst. Om er zeker van te zijn dat er geen onnozele reac ties op de mat ploffen. Maar vorige week ging het bijna mis. 'Geschifte kandidaat ge zocht', kopte het plakkaat op het raam. De verantwoordelij ke medewerkster zag het, sloeg zich voor haar hoofd en vroeg zich zachtjes af of de va cature misschien iets voor haar was. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55