Somaliërs verlangen naar rust PZC PZC Prins Laurent moet van het volk maar eens gaan werken Bedrijfsgeheimen vliegen de deur uit Onbillijke tol WCT-blues 13 januari 1957 Inmenging van Verenigde Staten lijkt aanslagen uit te lokken Staat claimt schade zaterdag 13 januari 2007 Provinciale Staten zijn terecht boos o\\ Belgische tolplan. Het voornemen a toch al wat geïsoleerde Zeeuws-Vlaai tomobilist verder op achterstand. Het Bels wegenvignet, volgens plan verplicht vanaf 1 jj ri 2008, beoogt het doorgaand verkeer meet»' betalen aan het wegenonderhoud. Maa^ Zeeuws-Vlamingen zullen moeten betalen va gionale ritjes. Dus is het plan voor hen onbi Als de Euregio echt wat heeft te betekenen,; ten zij net als hun zuiderburen worden gecon seerd. De Vlaamse minister van Mobiliteit Brempt liet daarvoor gisteravond de deur® kier. Beter nog zou Europa meteen een aank nemen naar een veel hogere horde. Want de ji aan tol en wegenvignetten wordt ronduit ve kend. Brussel zal de lidstaten snel op één lijn ten krijgen over de kosten van transport. 2 qua wegonderhoud als qua milieu, en overd» nier waarop die op de automobilisten worde; wenteld. Als de huidige opschudding overt*: gische tolplan een graadmeter is, zou die his wel eens net zo groot kunnen worden als dei pese Grondwet. Het draadje waar de WesterscheldeC: ner Terminal aan hangt, is deze wé dunner geworden. Het Centraal h reau kwam met de ontnuchterende melding! Tweede Maasvlakte en het Deurganckdok li- werpen de WCT misbaar maken. Pas in20Ï de behoefte aan overslag zo zijn toegenoma de terminal rendabel kan worden. Het toch£l kende geloof in de kansen van de contains wordt verder beproefd. Nog een paar jaar, en de plannen voorde zijn een decennium oud. Van een grote de kade een grote bedreiging, was een tijd* grote kwestie en wordt nu naar het zich laai zien een twijfelachtige zaak. Niemand zal pleiten voor het botweg doordrci vaii dit soort grote projecten als er onvolè draagvlak is, zeker ook in het kwetsbare-ed land. Maar als de kade inmiddels ge zijn, zou hij goed worden gebruikt. Alles echter op, dat de WCT zijn beste kansheeltgi Gelukkig trekt juist nu de economie wat aan als de terminal definitief in de mist wm hoeft Zeeland daar niet echt rouwig om te F AANSLAG - Wethouder C. Doens uit IJzendijke is gister avond omstreeks acht uur aan de dood ontsnapt bij een moordaanslag. Door snel in grijpen van de rijkspolitie kon de vermoedelijke dader, een 25-jarige plaatsgenoot, enkele uren na de aanslag worden aangehouden. De veertigjarige Doens werd aangevallen toen hij door de stallen liep van zijn boerderij aan de Oudemanspolder. De wethouder werd door zijn bela ger met een revolver in het on derlichaam geschoten. Tijdens de worsteling die volgde, werd Doens met het wapen op zijn hoofd geslagen. Toen Doe j elkaar zakte, ging de dade van door. Waarsck; dacht hij dat Doens ova was. De vermoedelijke! werd in een café ingereb SCHIPHOL - Om het! mend vliegverkeer ei vliegtuigen te kunnen w ken wordt vliegveld Si uitgebreid. De luc wordt bijna tweed groot. De oppervlak* van 700 naar 1300 heets derdeel van de uitbres de aanleg van een s! die een lengte heeft van lometer. Hoofdredactie: Peler Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax' (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: Edith Ramakers Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc .nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37. 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax (0114)371380 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454647 Fax- (01111454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag voor 15(03/ gebeld, nog dezelfde dag nats™* zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservices pzc.nl Fax: (076)5312330 Abonnementen: OE autom. afschrijving per maand: 21.50 per kwartaal 61,50 C 6-.« per jaar. €236.00 OT Voor toezending per post geldt® toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uilsluitend schriftelijk, 1 maandtiv' JSS! einde van de betaalperiode.UW» eon schriftelijke bevestiging. PZC, l.a v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per sluk maandag t/m vrijdag: 1,30 Alle bedrage'nziIn inclusief6*B» UIll Bankrelaties: ABN AMRO 52.30.50011 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders vioul" |01n overeenkomstig de Algemens Voorwaarden van Wegener NV?" de Regelen voor hel Advertent»=§ Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdens U zondag van 16.00 tot 18.00uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax (076)5312340 Rubrieksadvertenties Iklemli* Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax: (01131315571 - Business to Business/OnrW DZ| Tel: (076)5312277 Fax (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/seivK8» Uitgeverij Provinciale Zeeuv (abonnementen)adminislral Courant BV is een onderdeel van ibben wij opgenomen in een besti maatschappijen van Wegener of in ais u op deze mlounatie geen prijs ste" J ice. Postbus 314460 AA Goes. Self Behoort tot WGGGNGR van onze redactie binnenland Het kantoor van de moder ne medewerker wordt mobieler. De keerzijde is dat steeds meer gevoelige be drijfsgegevens naar buiten worden gesmokkeld. „Een usb-stick met gegevens ver dwijnt in de broekzak. Die houd je niet met een slag boom tegen." Het is een handeling van niets: even een usb-stick in de computer steken en hup, op het geheugenapparaatje met de kracht van tientallen dis kettes is binnen een paar se conden een volledig klanten bestand gekopieerd. Leuke binnenkomer bij je nieuwe werkgever. Directeur Jos Meekel van Hoffmann Be drijfsrecherche komt steeds vaker digitale vormen van fraude tegen. „Een kwart van de duizend zaken die we per jaar afhandelen betreft dief stal van bedrijfsinformatie. Dat gebeurt merendeels via elektronische weg. Alles is di gitaal opgeslagen en snel op speeltjes als usb-pen of iPod te plaatsen. Een paar druk ken op de knop en voordat het kan worden ontdekt is de schade al geleden." Hoe groot de schade precies is, is niet duidelijk. Meekel schat dat de omvang van alle vormen van fraude jaarlijks 3 miljard euro bedraagt. Jacob Verschuur van Ernst Young houdt het op honder den miljoenen. Volgens hem wordt het door de digitalise ring voor middelgrote en klei ne bedrijven steeds lastiger zich er tegen te wapenen. „Dat kan alleen met dure aan passingen in het systeembe heer." Sporen Fox-IT uit Delft heeft zich toegelegd op 'forensic it': de speurders trekken met specia listische apparatuur de spo ren na die verdachten bij hun 'werk' achterlaten op de be- drijfscomputer. „Die zijn er meestal volop", zegt Robert Prins van het bureau. Zijn fir ma betrapte onlangs iemand die de bestanden kopieerde van mensen die per ongeluk geld hadden overgemaakt naar de instelling waar hij werkte. De man liet daarna vrienden bellen met de vraag het geld naar die en die reke ning 'terug' te storten. Een andere moderne klassie ker: een constructeur begon voor zichzelf en nam alle bouwtekeningen op een usb-stick mee. Van de heden daagse speeltjes blijkt alleen het mobieltje met ingebouw de camera - op sommige werk plekken verboden - zich min der goed te lenen voor spiona ge- en jatwerk", zegt Prins. Mensen loggen vanuit huis in op het bedrijfssysteem of ze sturen gegevens door naar ei gen op internet 'zwevende' e-mailadressen als Gmail." Weinig bedrijven zijn zich be wust van deze risico's. Ze be veiligen wel steeds meer hun computersysteem tegen bin nendringers van buiten, en sommige verbieden het ge bruik van mobiele telefoons met camera. Maar van de ge varen van de usb-stick of iPod zijn ze zich niet bewust. „Een usb-stick verdwijnt in de broekzak. Die houd je niet met een slagboom tegen", zegt Meekel. Zijn collega Prins ziet vooral in de industrie gaten in de in terne beveiliging. „Banken en verzekeraars zijn voorzichti ger. Die zorgen dat werkne mers alleen bij de data kun nen die ze nodig hebben voor hun werk en registreren wie in het bedrijfssysteem welk bestand opent." Zo bekijkt verzekeraar VGZ welke personeelsleden een usb-toegang nodig hebben op hun computer. Bij de overi gen wordt die poort binnen kort geblokkeerd. Nu al is e-mailen naar bijvoorbeeld hotmailadressen onmogelijk. En wie even zijn bureau ver laat, treft bij terugkeer een computer waarop opnieuw moet worden ingelogd. „Om te voorkomen dat een collega die niets met jouw werk te maken heeft in het voorbijgaan toch iets van het scherm oppikt", zegt woord voerder Bert Rensen. „Met 6300 werknemers is het zon der maatregelen lastig te voor komen dat per ongeluk of ex pres gegevens naar buiten lek ken." GPD door llona Eveleens Sinds de Amerikanen het zui den van Somalië bombarde ren, neemt het geweld in de hoofdstad Mogadishu toe. Aan slagen op regeringstroepen, poli tieposten en Ethiopische troe pen lijken steeds meer op vergel dingsacties. De bevolking ver langt terug naar de vrede en rust waar de islamitische recht banken voor zorgden. „Ik was vaak boos op de islamiti sche rechtbanken, zeker toen ze mijn vrouw verboden met mij en de kinderen naar het strand te gaan. Zij moest thuis blijven, alleen omdat ze een vrouw was", vertelt onderwijzer Hid- diq Ahmed. Hij staat met enkele anderen tegen een muur ge drukt. Af en toe gluren de man nen om het hoekje, richting de straat waar een vuurgevecht plaatsvindt. „Aan de andere kant was het een heerlijke tijd toen de recht banken het hier voor het zeggen hadden, want ik kon tot diep in de nacht veilig op straat lopen", vervolgt Ahmed. Veel inwoners van Mogadishu kijken met de zelfde gemengde gevoelens te rug op de zes maanden van over heersing door de Unie van Isla mitische Rechtbanken (UIC). Sinds de islamisten eind decem ber hun controle over het land verloren, is er in de hoofdstad een machtsvacuüm ontstaan. De Ethiopische strijdkrachten die het Somalische leger hielpen de UIC te verdrijven, houden zich zoveel mogelijk op de achter grond. De Somalische soldaten zijn slecht getraind en clange schillen beginnen zich weer te openbaren. „Ik vermoed dat de recente aan slagen het werk zijn van onder gedoken islamitische strijders die zich opnieuw hebben georga niseerd en hun dreigement waar maken dat ze zullen terugslaan. Het is tenslotte opmerkelijk dat de eerste grote aanslag op de dag na het eerste Amerikaanse bombardement in het zuiden plaatsvond. Maar het kunnen ook strijders van krijgsheren Bewoners van Mogadishu waren tijdens de overheersing van de Unie van Islamitische Rechtbanken (UIC) bereid strikte islamitische regels te accepteren in ruil voor veiligheid. Nu, met alle vuurgevechten en aanslagen in hun land, verlangen de meeste Somaliërs terug naar die tijd van vrede en rust. foto llona Eveleens/GPD zijn die weer proberen hun oude posities te bemachtigen", meent Hiddiq Ahmed. De Verenigde Staten zeggen dat de luchtaanvallen vooral ge richt zijn op drie vermeende in ternationale terroristen die deel uit zouden maken van de UIC en zich verschuilen langs de grens met Kenia. De Amerikaan se krant de Washington Post ci teert bronnen bij Defensie in Washington die melden dat een Amerikaans onderzoeksteam in Zuid-Somalië heeft geconsta teerd dat geen van de drie man nen is gedood bij de bombarde menten. Het trio wordt in verband ge bracht met aanslagen op onder meer de Amerikaanse ambas sades in Tanzania en Kenia in 1998. „De VS gooien met hun aanvallen olie op het vuur. De bombardementen hebben veel weg van een poging om muggen met raketten te doden", zegt vredesactivist Abdüllahi Shirwa. Pe VS hebben zich niet meer ac tief bemoeid met een conflict in Afrika sinds een vredesmissie in Somalië in 1994 volledig uit de hand liep. Amerikaanse troepen probeerden toen een krijgsheer te arresteren. Somalische mili tiestrijders haalden echter twee helikopters neer en schoten acht tien Amerikaanse militairen dood. Tevreden De VS gingen zich pas weer met Somalië bemoeien toen ze be richten ontvingen dat vermeen de islamitische radicalen zich in het land ophielden. „Ik durf te beweren dat 90 pro cent van de Somaliërs tevreden was met het gezag van de UIC. En de Unie had nog steeds aan de macht kunnen zijn als de ex treme elementen niet op dictata- riale wijze zo'n strikte versie van de islam hadden opgelegd. De bevolking was de UIC dank baar voor het verjagen van de destructieve krijgsheren en het herstel van rust en orde", meent AbdLLllahi Shirwa. Ook hij verlangt terug naar de dagen zonder granaat- en ge weervuur. Hij wijst op de etens- geuren die vanuit de keuken tot de woonkamer doordringen. „Het is tegen het einde van de middag en er wordt nu pas een lunch voorbereid. We konden de hele nacht en tot een uurtje gele den de deur niet uit, omdat in de wijk hevig geschoten werd. Ik kon ook niet naar kantoor", verklaart de vredesactivist. Volgens hem waren de radicale elementen binnen de UIC vooral jonge Somaliërs die in Arabi sche landen zoals Saoedi-Ara- bië hadden gestudeerd. Zij na men de macht binnen de Unie steeds meer over van de gematig de elementen. „Die jonge men sen, verzameld in de Sha- baab-groep, waren zo arrogant om te geloven dat ze met hun kleine wapens een conventione le oorlog konden winnen. Waan zin, want de Somalische rege ringstroepen kregen de steun van de Ethiopiërs, die het beste leger van de regio hebben", merkt Abdüllahi Shirwa op. „De UIC heeft wel iets heel bij zonders in de Somalische ge schiedenis bereikt. De groep wist Somaliërs te verenigen in hun streven naar vrede, waar door ze eindelijk eens hun clan geschillen vergaten." GPD door Pascale Thewissen De Belgische monarchie ligt onder vuur. Met dank aan prins Laurent. Een portret. Vanwege Laurent besloot zijn oom, koning Boudewijn, de zogenaamde Salische wet af te schaffen. Hij was als de dood dat de jongste zoon van zijn broer Albert, op dat moment tweede in de lijn voor de troon opvolging, ooit koning zou wor den. Voortaan zouden ook vrouwen de troon mogen bestijgen. Tegen woordig is Laurent (43) elfde in de lijn voor de troonopvolging, na kroonprins Filip en drie kin deren, en zijn zus Astrid en haar vijf kinderen. En Laurent heeft nog wel meer op zijn geweten. Mede dankzij zijn rol in een grootscheepse fraude met geld van de marine, staat de rol van het Belgische ko ningshuis weer ter discussie. Zelfs Wallonië, traditioneel ko ningsgezinder dan Vlaanderen, wil praten over een puur ceremo niële invulling van het koning schap en het verminderen van de toelage van de koninklijke fa milie. Bindmiddel Tot nog toe werd elke suggestie van Vlaanderen in die richting gezien als een aanval op de Belgische staat. Want het ko ningshuis geldt nog steeds, sa men met de Rode Duivels, het nationale voetbalteam, als bind middel voor België. Laurent Benedict Boudewijn Maria van België wordt op 19 oktober 1963 geboren. Het jong ste kind van Albert en Paola is van jongs af aan een buitenbeen tje. Er doen vele anekdotes de ronde over de prins. Als kind moet hij zijn zomervakanties in zijn eentje doorbrengen in de mi litaire school van Laken. Moe der Paola wil het zo, omdat de kleine Laurent thuis te veel la waai maakt met zijn transistor radio. Nee, Laurent en zijn broer en zus hebben geen probleemloze jeugd. Integendeel. Het hu welijk van Albert en Paola staat lange tijd op springen. Beiden houden er volgens hardnekkige geruchten buitenechtelijke relaties op na. Albert houdt er een buitenechtelijke dochter De Belgische prins Laurent heeft nog wel meer op zijn geweten. Me de dankzij zijn rol in een grootscheepse fraude met geld van de ma rine, staat de rol van het Belgische koningshuis weer ter discussie. Zelfs Wallonië acht de tijd rijp voor een discussie over een puur ce remoniële invulling van het koningschap en het verminderen van de toelage van de koninklijke familie. foto Yves Herman/RTR aan over: kunstenares Delphine te vader is. De relatie met zijn Boël en van Laurent wordt ge- ouders blijft ook op latere leef- fluisterd dat Albert niet zijn ech- tijd problematisch. Laurent wei- De Belgische staat eist dat de schade door de fraude bij de marine wordt terugbetaald. Volgens een eerste raming be draagt de schade 1,7 miljoen eu ro. In afwachting van de defini tieve berekeningen eist de over heid van de betrokkenen alvast een symbolisch bedrag van 1 eu ro. Dat is gisteren duidelijk ge worden op de vierde dag van het proces wegens fraude bij de ma rine. Volgens justitie in België is in totaal voor 2,2 miljoen euro gefraudeerd. Prins Laurent, zoon van koning Albert II, zou voor 175.000 euro hebben geprofiteerd. Als dat zo is, dan zal hij het bedrag terug betalen, zo heeft het Paleis laten weten. ANP/Belga gert zich te conformeren aan de streng gelovige gedragsregels aan het Belgische hof. Hij ver kiest het imago van een losbol, een vrouwengek met een voor liefde voor snelle sportauto's van het merk Ferrari. Ex-pin up Als hij in het nieuws komt. is dat meestal weinig positief. Als hij weer eens geflitst is we gens te hard rijden. Of omdat hij de agenten die hem langs de kant zetten, verrot heeft geschol den. Of vanwege zijn affaire met ex-pin up Wendy van Wan ten. In 2003 lijkt aan alle tumult een einde te komen. Laurent kon digt zijn verloving aan met de dan 28-jarige Claire Coombs, ook een dierenliefhebster en landmeter van beroep. Het stel krijgt drie kinderen. Maar Laurent blijft het nieuws halen. Als hij de foto's van zijn pasge boren tweeling Aymeric en Nico las voor grof geld probeert te verkopen aan de media bijvoor beeld. Maar in december 2006 barst de storm rond zijn persoon pas echt goed los, als bekend wordt dat voor de rechtbank in Has selt twaalf aannemers en mari niers - onder wie de ex-adviseur van Laurent, kolonel Noël Vaes- sen - terecht staan voor het ver doezelen van geld van de zee macht. Het gaat om in totaal 2,2 miljoen euro. Ongeveer twee ton is opgegaan aan de verbouwing en inrich ting van villa Clementine in Ter vuren, de woning van prins Lau rent. Die wordt opgeroepen als getuige. Een Belgische primeur. Ook al omdat Laurent zijn nede righeid toont door bij de recht bank te verschijnen in een Smart Werken Laurent, die beweert dat hij wel wist dat het geld afkomstig was van de marine, maar niet dat het om fraude ging, heeft inmid dels aangekondigd het geld te rug te betalen aan de staat. Maar het kwaad is geschied. Uit een opiniepeiling blijkt dat een meerderheid van de Belgen vindt dat de overheidsdotatie aan Laurent moet worden stop gezet en dat de prins maar moet werken voor zijn centen, net als andere (buitenlandse) prinsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4