PZC Sicilië: eiland met gevaarlijke reus lezersaanbieding jan doets naar west usa W17 c De Octopus SPECIAAL voor reizigers in juli aug. kans op UPGRADE naar BUSINESS CLASS* JANDOETS.NL# zaterdag 13 januari 2007 Middellandse Zee g Palermo Taormina j SICILIË Syracuse Wie als voorbereiding op een vakantie naar Sicilië de films van the Godfather of de serie La Piovra heeft bekeken, bekijkt het eiland de eerste dagen argwanend. Maar valt daarna alsnog voor de barokke steden en de eigenwijze bewoners in het noordoosten van Sicilië. i De trattoria in hartje Paler mo waar wij moeten zijn, heeft een typisch Siciliaan- se keuken. Wij hebben ge- vertelt onze gids - want er is van- md nog plaats op het fraaie terras, donkere straatjes naar het plein i net voldoende verlicht om niet te. uikelen en eventuele zakkenrollers geen kans te geven. het restaurant voelen we ons met- in veilig, want pontificaal naast de ta kjes staat een wagen met twee agen- van de carabinieri. Er is een pro- teem. De politie wil geen groep toeris- nophet terras, legt de ober uit. Waar- m kan hij niet uitleggen en de agen- enkijken stuurs voor zich uit. Binnen sapart voor ons als groep gedekt, wee dagen later proberen we het met lijn weeën nog een keer. Helaas het leel van het terras waar wij plaatsne- hengaat sluiten, maar binnen kunnen ie genist een drankje drinken. Hart iend! [hoort een beetje bij de mythe van I. Hier gelden ongeschreven regels.Zoals je in Palermo met zijn ba- bouwstijlen, gonzende drukte, Suffende geuren, grote en klei- kerken, bonte markten, knetteren scooters en smalle straatjes ook op mooiste plekken onverklaarbare nwallen ziet. Zouden dit nou voor- jjden zijn van maffiapraktijken? liet zien van zes delen La Piovra ben eneigd ja te zeggen. Maar in de lcran- n lees je dat Sicilië genoeg heeft van maffia en de grote baas is vorig jaar fêepakt. Dus hoogste tijd om het oorvan commissaris Corrado Catani, schietpartijen en liquidaties uit de rielos te laten en te genieten van het mmelig emio is de hoofdstad en grootste ld van het eiland. Het kost even moei te om je weg te vinden in het histori sche centrum met smalle straatjes en binnenplaatsjes. De eerste indruk is rommelig en vies, maar wie eenmaal bij het Quattro Canti belandt, valt voor de stad. Het drukke achthoekige plein heeft vier schuingeplaatste gebouwen met prachtige gevels. Van hier uit is de stad uitstekend te verkennen. Wij komen er opnieuw met doden in aanraking. Net buiten de stadsmuur van de oude binnenstad is het kapucij nenklooster gevestigd, met een van de meest macabere musea ter wereld: de catacomben. De lijken in het klooster komen uit de tijd waarin de catacomben werden ge bruikt om de doden op te bergen. Alle maal zijn ze keurig gekleed en netjes ingedeeld in verschillende categorie ën: vrouwen, professoren, paters. Een aantal ligt in kisten, anderen staan rechtop tegen de muur. Sommigen heb ben nog haar en hier en daar hangen er ook nog stukken vlees bij. De Sicilianen nemen hier ook hun kin deren mee naar toe, omdat de dood on miskenbaar bij het leven hoort. In de catacomben heerst dan ook eerder de sfeer van een rariteitenkabinet dan van een sombere begraafplaats. Een uit zondering zijn de babylijkjes die wat meer op het gemoed werken. Onvoorspelbare berg Om een ander hoogtepunt van het ei land' kun je niet heen: de Etna, Euro pa's grootste levende vulkaan en even eens één van 's werelds meest actieve. Overal staat deze reus in het land schap. Het mooiste uitzicht op de berg heb je vanuit Taormina. De Sicilianen onder aan de berg leven met de wetenschap dat er geregeld erupties zijn. Het levert vruchtbare grond op. De laatste jaren geldt de vul kaan als onvoorspelbaar. En gevaarlijk. Onze gids stampt met zijn voeten op het nieuwe asfalt. 'Mooi he? De nieuwe Diverse touroperators bie den, reizen of huizen aan op pj Sicilië. In de zomermaanden zijn er rechtstreekse vluchten, buiten het sei zoen vliegen maatschappijen naar Mi laan en kunnen reizigers met een bin nenlandse vlucht naar Palermo of Ca tania. In verband met de temperatuur zijn de mooiste reismaanden van maart tot en met juni en september, okto ber. www.italiaansverkeersbureau.nl weg is eigenlijk net klaar. De vorige ligt hier veertig meter onder en is bij de laatste uitbarsting verwoest.' Boven op de vulkaan kan het enorm spoken en het weer slaat er snel om. In de mist volgen we hem op de voet en hij loodst ons behendig langs de kui len. Op sommige plekken ligt nog sneeuw verborgen. 'Prima isolatie, die gestolde lava', grijnst de gids. Met 3323 meter is de top van de vul kaan vanuit het zuidoosten van het ei land bijna overal te zien, maar vandaag kunnen we niet eens Taormina ontwa ren. De chique badplaats ligt als een ade laarsnest boven de zee gebouwd. Die magnifieke ligging samen met het schitterende Etna-zicht, het Grieks theater en de nabijgelegen stranden (die met een kabelbaantje zijn te berei ken) maken deze plaats bijzonder en het wemelt er dan ook van de mensen. Je zou hier niet zeggen dat de bal aan de voet van de Italiaanse laars arm is. Op de boulevard speelt een 'vader Ja- cob-orkestje' overvalste Italiaanse bos sanova. Het past perfect en hier zijn geen maffioso meer te zien. Totdat we onze eenvoudige drankjes afrekenen. Betalen we hier behalve BTW, toeris tenbelasting ook nóg protectiegeld? De catacombe van de Cappuccini. In Italië keken in de jaren tachtig maar liefst tien miljoen mensen naar La Piovra (De Octopus) de televi sieserie over de maffia. In Nederland destijds uitgezonden door de VARA. Vanaf 1984 veroorzaakte ieder nieuw maffiaseizoen weer grote dis cussie en opschudding vanwege de vermeende geloofwaardigheid van de serie. Er zijn zes delen verschenen. De mu ziek van de openingstune was van Ennio Morricone. Bij de serie hoort Foto RUUD POELS ook een prequel waarin te zien is hoe het allemaal begon met de maf fia. Voor wie echt nog meer van de maf fia wil zien kan op Sicilië terecht in Corleone. Sinds The Godfather-films heeft het plaatsje een magische klank. Hier zijn de belangrijkste maffiabazen geboren en is nu ook een museum waar boeken, officiële documenten, krantenartikelen, cd-roms, films en processtukken zijn in te zien. Links: Verval in centrum van Pa lermo. Foto RUUD POELS Rechts: Het centrale plein van Taormina met dure ter rassen. Foto ENIT GRATIS ECONOMY PLUS UPGRADE* (■OUDEN STATEN }Ï"S4N FRANCISCO I LOS ANGELES VEGAS PER UNITED AIRLINES. e autotour uit de brochure USA van Mr. America I laat u kennis- de hoogtepunten van California, Arizona en Las Vegas zoals oteli Valley' Grand Canyon en Big Sur. U heeft keuze uit 3 selecties en u kunt alles op maat naar wens aanpassen. ^sanbod is alleen geldig op een transatlantische vlucht van Amsterdam- '"SJton DC/Chicago per United Airlines, is per enkele reis. een waafde van 150 - 750,- p.p., is alleen van öorra hV reisaanboc) de autotour de Gouden Staten, zolang de aa strekt en boeken t/m vrijdag 19 januari 2007. Mnomy Plus 350/0 meer been/bewegingsruimte. 5 Class voor reizigers die vertrekken in de maand juli en aug. kl Wl) graa9 UPGRADEN naar de BUSINESS CLASS. U heeft dan imte, luxe stoel en uitstekende maaltijden verzorging. in, PP' aebaseerd °P 2 pers kamer incl. vlucht, luchthavenbelasling, en accommodatie. Kom naar ome CAMPER S- CAR VILLAGE 3 echte campers v> Z huurauto's uit de USA voor de deur /torn op tnfóTHEment Ga naar: JANDOETS.NL bestel/lees brochures online óf: BEL: 7 x 24 uur 072-5753344 óf e-mail: info@jandoets.nl Bezoek ons: ma. t/m za. iedere do. koopavond: Gerrit Rietveldweg 1 - 1703 DD Heerhugowaard What a surprise! A. UNITED Lufthansa STAR ALLIANCE MEMBERS 1 Laatste reis ferrie Stena Line De snelle catamaran Discovery van Stena Line heeft vorig weekeinde haar laatste overtocht op de route Hoek van Holland - Harwich ge maakt. Na bijna tien jaar trouwe dienst maakt zij plaats voor twee te verlengen (tot 240 me ter) andere ferries, de Stena Hollandica en Ste na Britannica. Volgens Pim de Lange, algemeen directeur van Stena Line, heeft de Discovery weliswaar de af gelopen jaren haar diensten meer dan bewe zen, maar dwongen stijgende brandstofprijzen hem echter de inzet van de totale Stena-vloot te herzien. 'Met de investering van ruim €100 miljoen in het verlengen van de Stena Hollan dica en Stena Britannica kunnen we de juiste capaciteit blijven bieden.' De Discovery van Stena Line. Foto GPD Uitverkiezing topcampings Vijf Europese campings zijn door lezers van de blad Kampeer- en Caravankampioen en de ANWB-campinggidsen uitgeroepen tot Cam ping van het Jaar 2007. In Nederland gaat het om sprookjescamping De Vechtstreek (www.sprookjescamping.nl) in Rheeze (Harden- berg). In Frankrijk werd camping Soleil Plage (www.soleilplage.fr) in Vitrac, Dordogne, uit verkoren. Camping Oase Praha (wwwcampin- goase.cz), op 5 km van de Tsjechische hoofd stad Praag, werd eveneens uitgeroepen tot Camping van het Jaar 2007. Campingpark Umug (www.intraturist.hr) werd dat in Kroatië en in Spanje viel camping Botanie Bona Vista in Callela de la Costa (www.botanic-bonavi- sta.net) in de prijzen. Hotelawards Kroatië Nog meer prijzen, want, net zoals vorig jaar is het Dubrovnik Palace Hotel in de Kroatische hoofdstad onlangs uitgeroepen tot het beste hotel en het beste spa resort van Kroatië. Het hotel kreeg de erkenning tijdens de uitreiking van de World Travel Awards 2006. Het Dubrov nik Palace is tevens het eerste Kroatische hotel dat genomineerd werd in de categorie 'beste re sort hotel in Europa'. De World Travel Awards zijn door de toeristenindustrie in het leven ge roepen om prestaties in de sector te belonen. Dit jaar brachten met dan 150.000 mensen (rei sagenten, touroperators en consumenten) we reldwijd hun stem uit. www.dubrovnikp.alaie.hr In juni naar Lissabon Plannen, om naar de Portugese hoofdstad Lissa bon te gaan? Misschien handig om daarvoor de maand junite prikken. In die maand namelijk vieren de inwoners van de stad het feest van de heilige St. Antonius. Gedurende een hele maand van zonsopgang tot -ondergang is het in de hele stad één groot feest. De straten zijn versierd met papieren lantaarns en felgekleur de lichten, op de pleinen wordt in Braziliaanse sferen feestgevierd. Talrijke culturele evene menten, livemuziek, dans, vuurwerk en straat artiesten vullen het festivalprogramma. Hoog tepunt van het feest is de nacht v^n 12 juni. In die nacht wandelen de verschillende buurten van de stad in een bonte parade langs de Aveni- da de Liberdade naar de wijk Alfama, waar ge zamenlijk wordt gegeten en gefeest. www.visitboa.com Feest in de wijk Alfama. Meer nierdialysecentra Op vakantie gaan is voor nierpatiënten niet eenvoudig. Zij zijn immers gebonden aan regel matige dialyse. Om deze groep meer vakantie vrijheid te geven worden op steeds meer plek ken in Europa dialysecentra voor toeristen ge opend. Zo ook in Kroatië, waar het Arcus Resi dence Hotel in Medulin onlangs zo'n centrum in gebruik nam. www.arcus.hr Eden hotel groep breidt uit Het Crown hotel in Eindhoven wordt in maart eigendom van de Eden hotel groep. Daarmee exploiteert dit onafhankelijke bedrijf van de fa milie Dijkstra 14 hotels in Amsterdam, Rotter dam, Groningen, Leeuwarden, Enschede en Eindhoven. In totaal heeft de groep, waar in to taal 500 mensen werken, meer dan 1.730 hotel kamers in het vier- en driesterren segment, ap partementen en restaurants waaronder café Americain en FLO Amsterdam. www.edenhotelqroup.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43